ZIEIIKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 April 1893. V Eerste Blad. FEUILLETON. HET GEWETEN. Middelburg—Zierikzee. Schipper A. v. d. HUCHT, ~APVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6296. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierilizeesche Nieuwsbode" getcsm ii<jcvg>iac^aw«»»a Dit nummer bestaat uit twee bladen. Kostelooze Kospok-inenting en Herinenting op M a n <1 si ff «I ii 1 7 April e.k., des namiddags te ééu uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande iu de Sint Antonie- of Man halsstraat, Wijk C No. 80. Algemeen Overzicht der vorige week. In een der Fransche bladen komt het volgende verhaaltje voor: Op zekeren dag kwam iemand bij den directeur der opera om een zijner vrienden aan te bevelen. Hij roemde erg de goede eigenschappen van den naan: hij was uitstekend, zou zich fatsoenlijk ge dragen, was niet veeleiscbend, en zou geen repetitie verzuimen. Maar toen de directeur vroeg: Kan hij zingen", ging de vriend maar voort met al de goede eigenschappen van den aanbevolene op te noemen hij ondersteunde eene zieke moeder en eene slecht gehumeurde zuster; hij kwam bijna nooit in koffie huizen en zou alle rollen spelen, die men hem opdroeg. En wederom werd gevraagd of hij zingen kon, en weer werden de goede eigenschappen van den candidaafc opgenoemd: hij was een uitstekend republikein, en zjjn vader was zelfs op een barricade doodgeschoten. Eu toen de directeur nu weer vroeg of hij ook zingen kon, toen bleek de waarheid, de man kon dat niet. Hij bezat alle hoedanigheden van een tenor, behalve dat hij niet de stem van een tenor had, en daarop kwam het juist aan. De directeur engageerde hem niet natuurlijk, maar, voegt het blad er ondeugend bij, wanneer de heer Carnot directeur der opera was geweest, zou hij hem wel aan zijne instelling verbonden hebben. Met bet bovenstaande werd dan ook een geestige, maar bijtende eritiek geleverd op het pas opgetreden nieuwe ministerie in Bibrnnlirijüt. Na verschillende mislukte pogingen is het den heer Dupery, aan wien voor een paar maanden de portefeuille van onderwijs werd opgedragen, gelukt, een nieuw kabinet samen te stellen. De groote sprong, die hij maakt, om nu als premier en als minister van binnenlandsche zaken op te treden, is het beste bewijs voor da verlegenheid, waarin de heer Carnot zich bevond. Een oogenblik schijnt de president er aan te hebbeu gedacht, de Kamer te ontbinden, maar dit denkbeeld heeft men laten varen en zoo is thans dit ministerie opgetreden om de zaken loopende te houden tot na de algemeene ver kiezingen. Behalve de heer Dupery uit het vorige ministerie, vinden we in het nieuwe terug de beer De veile, die zijne portefeuille van buitenlandsche zaken behoudt, eu ook generaal Loizillon voor oorlog en admiraal Recunier voor marine. Als nieuwe ministers treden alleen op de heeren Teytral voor fiuanciën, Poincuré voor onderwijs, Guérin voor justitie en Perrier voor handel. De benoeming van den lieer Teytral, den radicalen afgevaardigde voor Marseille, is eene concessie aan de uiterste linkerzijde, en bewijst dat het ministerie alles behalve homogeen is en alleen de uitsluiting der oude rechterzijde tot eenig beginsel heeft. In de Kamer en in den Senaat heeft de minister-president de gewone verklaringen voorgelezen, die de gewone beloften bevatten. Alleen wordt er op gewezen, dat het eerste werk zal moeten zijn, de goedkeuring der begrooting van 1893, die bet resultaat wezen moet van de overeenstemming tusschen de beide Kamers. Onmiddellijk werd nu voortgegaan met de beraadslaging over de begrooting. De artikelen dei- wetten, betreffende de belasting der dranken en die betreffende de belasting op beurszaken werden goedgekeurd, terwijl het geheele budget met 386 tegen 18 stemmen werd aangenomen. Nadat ook bij den Senaat de ministeriöele verklaring was voorgelezen en de begrooting was ingediend, zijn Kamer en Senaat tot 25 April op recès gegaan. In Engeland houdt het Parlement geen rust. Werken is Gladstone's wachtwoord en de oppositie moge nog zoo haar best doen om te maken dat de regeeringsplannen in duigen vallen, Gladstone en zijne vrienden houden vast aan hun parool. Voorgesteld is thans om over te gaan tot de tweede lezing van het home-rule-ontwerp. Home-rule, zeide de premier, is de eenige oplossing der Iersche quaestie. Reeds vroeger hebben drie verschillende deelen van Groot-Brittanië zich verklaard ten gunste van deze oplossing, en thans komt ook het Engelsche volk meer of min terug op de in 1886 tegenover home-rule aangenomen vijandelijke houding. Onder het Iersche volk bestaat eene voortdurende neiging om den band, dié Ierland met Engeland verbindt, te verbreken of wijziging te brengen in de ver houding tusschen beide landen. Het Iersche volk is vast besloten, niet in den toestand te blijven waarin het nu verkeert. Het Iersche vraagstuk is op 't oogenblik eene quaestie tusschen eene sterke en eene zwakke natie. Niets is meer vernederend dan de onderdrukking van een zwak volk door een sterk volkmaar niets is ook edeler en verheffender dan het schouwspel, aangeboden door een volk, dat, geleid door eer en plicht, vast besloten is, te breken met eene voorbedachtelijk gepleegde onrecht vaardigheid. Zoo sprak Gladstone, maar ook zijne tegenstanders zitten niet stil. Een ware kruistocht wordt er in het land gehouden door de tegen standers van home-rule, en wie de overwinning behalen zullen, valt moeilijk vooruit te zeggen. De zittingen van de Kamers in Spanje zijn door de koningin met eene troonrede geopend, waarin gezegd wordt, dat de rust in het binnenland is verzekerd, en de betrekkingen met het buitenland, met name met de Yereenigde Staten en met het Yaticaan, van vriendschappelijken aard zijn. Voorts worden aangekondigd handelstractaten met ver schillende laudeneen ontwerp tot hervorming van het cvedito mobilar en voorts medegedeeld, dat de uitgaven zullen verminderd worden zoover als de voorzichtigheid gedoogt. De betrekkingen der Spaansche Bank met den handel zullen bevorderd worden, maar tegen eene verwarring in den omloop der papieren zal worden gewaakt. De ex-koningin Nathalie van Servië zal een bezoek brengen aan den Sultan, die besloten heeft haar te ontvangen en haar alle eer te bewijzen, verschuldigd aan de moeder van den koning van Servië. Ondertusscben heerscht er in Servië eene groote gisting. De wetgevende vergadering is ge opend en de radicale partij heeft een protest uitgebracht tegen de jongst gehouden verkiezingen. Men vreest zeer, dat, wanneer er opnieuw ver kiezingen zullen moeten gehouden worden, de uitslag voor de regeering nog ongunstiger zijn zal. De Russische partij schijnt weer aan 't woelen te gaan en met de radicalen samen te spannen tegen de regeering. (Zie telegram.) NIEUWSTIJDINGEN. Transvaal. Pretoria,. 13 April. Het Gouvernement maakt bekend, dat Kroger als President herkozen is met 7881 stemmen, dus met eene meerderheid van 872. Amerika. Cliïoagfo, 11 April. De directeur-generaal der tentoonstelling heeft den termyn van inzecding van den 10a tot den 30n April verlengd. Dit betreft echter alleen de voorwerpen, waarvoor reeds plaatsing en ruimte zyn toegestaan. Eene afschuwelijke vondst werd te Louisville, in Noord-Amerika, aan een spoorweg-station gedaan: men ontdekte nameljjk, dat vier stukken vrachtgoed de stukgesneden lyten van vyf mannen en drie vrouwen bevatten. De koffers waren door zekeren Greens bezorgd en bij had opgegoveD, dp.t ze keuken-gereedschappen bevatten. Bij het overladen brak een koffer en toen men dien wilde rapareeren, vielen er een arm, een schedel en andere mecschelyke ledematen uit. De naam van den afzender is klaarblykelyk valsch. Men vermoedt, dat de lyken afkomstig zya uit een voor onderwijs in de ontleedkunde bestemde zaal, en dat men niet wist, hoe men er van af moest komen. Toch is het Diet onmogeljjk, dat dit vermoeden ongegrond is en dat sprake is van slachtoffers van een ontzettende misdaad. Te Louisville heeft de vondst ongehoorde opgewondenheid teweeggebracht; de geheele bevolking is er jjverig op uit, om er achter te komen, of men met een alachuwelijken moord te doen heeft, dan wel met een allertreurigste aardigheid welke hem, die er zich aan schuldig maakte, duur kan komen te staan. Engeland. Te Hall bljjft het rustig, terwijl de reederjj Wilson te Hartepool en te Grimsby, ondanks de gedane bedreigingen, ongestoord wer'-;',aam is. Da nood onder de Hullsche werkstakers, wiov rangsi» versterkt zjjn door toegeschoten provinciale gelukzoekers, neemt toe; vele gezinnen lijden honger; het begin van het einde schynt gekomen, ofschoon de bemanningen van de Hullsche sleepbooten zich bjj de werkstaking aan sloten. De matrozen bond te Liverpool manifesteerde en verklaarde aan den reederBbond den oorlog. De manifestanten weigeren den reedersbond verder te erkennen, en beschuldigen hem, de loonen verlaagd en onbevoegde matrozen aangenomen te hebben. De zeelieden sjjn tot het standpunt der Afrikaansche slaven teruggebracht, daarom verbinden de manifestanten zich eerstdaags het work te staken, zoodra bet oogen blik daartoe is gekomen. Zjj hebbeD aangenomen, de eventneele verhoogde gage in de bondskas te Btorten. Frankrijk. In den laatsten ijjd neemt het aaDfal zelfmoorden te Parjjs op schrikbarende wjjze toe. Nooit bevonden zich in de Morgue zooveel ljjken. In de eerste week van April werden daarheen niet minder dan 57 ljjken gebracht van personen, di9 verdronken of op andere wjjze verongelukt waren. Gedurende 1892 werden in de Morgue in het geheel 989 dooden opgenomen. Parijs, 13 April. Het Hof van cassatie heeft het beroep van Ch. de Leeaeps tegen het arrest van het Hof van Assisen in de zaak van omkooping van ambte naren verworpen. Het bljjat dat de cholera in Fraukrjjk weder is begonnen te heerechen, voornameljjk in de arrondisse menten Lorient, Yannes en Pontivy. In Lorient zjjn reeds 468 gevallen en 177 dooden, iu Yannes 33 zieken en 11 dooden, in Pontivy 17 zieken en 4 dooden; deze opgave loopt tot 6 April. Ia den tjjd van een maand telde men in die kust streken 508 ziektegevallen, waarvan 192 met doodeljjken afloop. België Te Luik is een gasthuis ingericht voor zieke paarden, honden, katten, enz. Eenige heeren en dames, die het mecleljjden om het hart sloeg bjj het zien van zooveel dierenljjden, zjjn thaos bezig tot het ver vaardigen van. eeo byzoi'det soort nachtmutsen en nachtdasaen, terwjjl een inspecteur is aangesteld over het nachtleger, op een weekgeld van 7,50. Tegen de houders van hanengevechten wordt thans met zoo groote gestrengheid opgetreden, dat deze ruwe «sport" spoedig tot het verledene zal behooren. Zaterdag veroordeelde de rechtbank te Luik een her bergier uit Augleur, die zjjo tuin tot het houden van een hanengevecht beschikbaar stelde, tot 14 dagen gevangenisstraf en 45 frcs. boete. Daarentegen neemt het houden van wedstrjjden in het hanenkraaien zeer toe. Reeds telt men de ver- eenigingen van liefhebbers dezer aardigheid bjj honderden in de provincie Luik. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag steeg de luchtreiziger Auguste Toulet te Brussel op met den ballon «National", ten einde een nachteljjke luchtreis te ondernemen. Toulet werd vergezeld door de heeren Liban en Brouez. Zondagochtend om zeB nur bevond de ballon zich te Lagarenne aan het strand. De reizigers wierpen het anker uit, muar dit wilde niet in het zand bljjven zitten, zoodat de ballon in zee werd ge dreven. Esn schipper uit Etaple bemerkte de reizigers, die in groot gevaar verkeerden. Het gelukte hem met groote moeite de lucbtschippers uit hun benarden toestand te redden. Toulet en Liban, een handels reiziger uit Brussel, kwamen er elk met een beenbreuk at, terwjjl Brouez, een juwelier uit Schaerbeek, behoudens de kneuzingen, welke allen ontvicgeu, zjju. linkervoet brak. Naar het Fransch. Slot. IV. Twintig jaren zijn voorbijgegaan sedert liet hier boven verhaalde. Mr. Lance was dood. George de Chaverny gehuwd. Zijne haren beginnen reeds te grijzen. Hij was een algemeen geacht man ge worden, en op het oogenblik waarvan wij thans spreken, president in een gerechtshof te Parijs. Zijn vrouw was nog in leven, hij had een dochter, die zijn oogappel was, en een zoon op wien hij met recht trotsch mocht wezen, en die evenals zijn vader en zijn grootvader bestemd werd voor de balie. Niets ontbrak er aan het geluk van George de Chaverny, zelfs de pijnlijke herinnering aan een zeker onaangenaam voorval uit den eersten tijd van zijn verblijf te Parijs was na verloop van jaren geheel eu al uitgewischt gewórden. De president van het gerechtshof was een zeer gezien man, die zich in ruimen kring bemind had weten te maken. De zitting van het hof leverde ditmaal niets bijzonders op, er zouden slechts eenige gewone overtredingen behandeld worden. George de Chaverny zag de stukken na, die men hem gebracht had; vier diefstallen, een valschc hand- teekening en eenige gevallen van oplichterij. Doch onder de diefstallen kwam er een voor, die de bijzondere aandacht van den president trok. Hij las met klimmende belangstelling het proces-verbaal, het verhoor van den beklaagde, diens bekentenis en verontschuldigingen. Hij was tot in het diepst zijner ziel getroffen, door hetgeen hij las, en toen de lezing geëindigd was, stond hij op- en met een verwrongen gelaat de kamer op en nedergaande, sloeg hij zich in groote ontroering met de hand tegen het hoofd onder den uitroep: n Het gewetenHet geweten l" Maar misschien heeft hij verkeerd gelezen. Neen hij heeft zich niet vergist. Daar staat het duidelijk Lavardier, boekhouder van het huis Jauseline en Co. was een speler zooals eertijds George de Chaverny. Op zekeren dag verloor hij bestal de kas van zijn patroon voor vijftig duizend frcs. in de hoop ze terug te zullen winnen zonder dat men er iets van bemerkte weder zooals George. Maar bij verloor. Hij had het geld niet kunnen teruggeven. De diefstal was ontdekt geworden. Men had Lavardin in hechtenis genomen. Den volgenden dag zou hij voor zijn rechters verschijnen. //En ik ben het, die hem veroordeelen moet. Ik! ik zelf!" riep "de Chaverny als in vertwijfeling uit. //Het is niet mogelijkIk droom Ik ben niet onschuldiger dan die ongelukkige man, dien ik veroordeelen moetik! zijnen rechter!Zijn misdaad is de mijne! hoe kan ik die straffen Het is niet mogelijk een denkbeeld te geven van den angst, waaraan de man ten prooi was, voor wien de herinnering aan een lang vergeten misslag thans in ontzettende duidelijkheid terug keerde. De eerste opwelling van den president was om onmiddellijk zijn ontslag te nemen en zich elders aan de behandeling van de zaak te onttrekken. Maar wat zou dat baten? Een ander zou zijn plaats innemen, wellicht een strenger rechter, die Lavardin de zwaarst mogelijke straf kon opleggen. Was het niet zijn plicht om te blijven, en alles wat in zijn macht was voor den ongelukkigeu man te doen? Hij besloot dus te blijven ter wille van zijn plicht, hoe zwaar het hem ook mocht vallen. V. De dag der terechtzitting was aangebroken. Oogenschijnlijk kalm verscheen de beklaagde voor zijn rechter, die slechts met groote moeite zijn innerlijke ontroering bedwingen kon. Het verhoor duurde niet lang, Lavardin bekende alles. z/Het was mijn voornemen niet om te stelen", zeide hij onder het storten van heete tranen. //Ik hield mij overtuigd, dat ik winnen zoude, eu ik had het stellige plan het geleende geld aan mijn patroon terug te geven, zonder dat hij er iets van bemerkte. Zoo niet den eersten, dan toch den tweeden dag, en mocht het lot mij ongunstig blijven, dan was ik vast besloten een eind aan mijn leven te maken, maar men heeft er mij den tijd niet toe gelaten". De president luisterde. Hij wendde het hoofd niet af van den jongen man, dien hij zijn eigen geschiedenis hoorde vertellen, en een zonderlinge gewaarwording maakte zich van hem meester. Het was hem alsof zijn eigen persoonlijkheid zich in die van den beklaagde oploste, alsot de toga, het teeken zijner waardigheid, hem van de schouders gevallen was, alsof hij de achtbare plaats te midden der rechters verlaten bad en het niet André Lavardin was, maar hij zelf, die daar neerzat op de bank der beschuldigden in afwachting van het vonnis, dat over hem uitgesproken zou worden. Ja, hij gevoelde het duidelijk, dat was hij zelf, die zich daar bevond, omringd door beschuldigers, bewaakt door de dienaren van het gerecht en aangegaapt door een nieuwsgierige menigte. Dat was George de Chaverny, die onder tranen zijn schuld bekende, en zich trachtte vrij te pleiten. Wat anders had hij kunnen zeggen? Ook hij had zich laten meeslepen. Ook hij was zwak geweest. Ook hij had gespeeld. Ook hij had gestolen //Mijnheer de President", dus eindigde Lavardin, z/ik bezit nog eene oude, ziekelijke moeder. Zij woont op het land, en elke maand zend ik haar de helft van hetgeen ik verdiende, daarvan moest zij leven. Indien mén mij veroordeelt, dan kan mijne schande niet voor haar verborgen blijven, en zal zij omkomen van hartzeer en gebrek". Ta Arezzo is een luchtreiziger, door den val van eene hoogte van 30 voeten, verpletterd. Bergen in Henegouwen, 12 April. Driehonderd werkstakers hebben het gebouw eener steenkolenmijn te Quaregnon aangevallenzij verbrij zelden de vensters en wierpen de patten, waarin nog lieden werkten, vol gruis. Bjj eene andere steenkolenmijn had er eene botsing met de gendarmes plaats. Een brigadier werd gewond. De werkstakers werden uit elkander gedreven. Cuesmos (bp Bsrgen), 12 April. 4000 werkstakers hebben de gebouwen, behoorende by eene kolenmyn, aangevallen en gedeeltslyk vernield. Ook hebben zjj het gebouw eener katholieke vereeniging aangevallen. De concierge werd gewond. Een lid van den ge meenteraad is gearresteerd. De geheele bezetting van Bergen is in de kazerne geconsigneerd. Brussel, 12 April. Tot vier uren beden namiddag bad er geen enkel ernstig voorval plaats in den omtrek der Kamer. Doch op dat oogebblik trachtte de.menigte door de afsluitingslinie der politiedienaren en gen darmes te paard heen te breken. De gendarmes voerden toen in galop eu met da oatbloote sabel eene charge uit. ~De menigte wierp met steenen en verscheidene politie-dienaren en gendarmes werden licht gewond. Deze voorvallen herhaalden zich nog verscheidene malen. Da volkshoop, die telkens trachtte zich weer aaneen te sluiten, werd iederen keer uiteengejaagd. Brussel, 13 April. In bet Luiker kolenbekken is geen spoor eener algemeene werkstaking en is alles kalm. In het bekken van Bergen zyn 15,000 werk stakers; in den afgeloopen nacht werden er balddadig- heden gepleegd tegen de kerk en den «Katholieken Kring" te Quaragoon en te Frameries. In heb bekken van het centrum staat in 15 mjjDputten de arbeid stil ook is in twee fabrieken, te Lacroyère en te Haiue, de arbeid gestaakt. Te Gent werken slechte enkele wevers niet. Te Yerviers en omstreken is de werk staking echter meer algemeenin 65 inrichtingen staat de arbeid geheel stil. Ta Bruseei constateert men heden eene belaDgryfee vermindering van het aantal werkstakers. Ia het bekken van Charleroi eindelyk heeracht volkomen kalmte en bespeurt men niets van eene werkstaking; door de «ridders van den arbeid" zou besloten zjjn zich aan te sluiten by de door «Vooruit" te Geut genomen beslissing. Brussel, 13 April. Terwyl hier ter stede beden- nacht om twaalf uur de rust was wedergekeerd, zonder dat er in den loop van den avond belangryke incidenten waren voorgekomen, was het te Luik minder rustig. Het kwam er in de Rue du Potay tot een ernstige botsiDg tusschen de politie en de sociaal democraten. De eersten, ten getale van 40, moesten tot zelfverdediging gebruik maken van hun wapens, toen zy door de oproermakers werden bestookt met steenen en alles wat verder tot werptuig kon dienen. Een aantal arbeiders hebben wonden opgeloopen. In de hoofdstraten der stad waren de wirkels alle gesloten. (Zie telegram.) 13 April. Heden nacht te kwart over twaalf konden schutterij en politie inrukken. Er heerscht volmaakte rust. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Burgerljjko Stuud va» Zierikzeo. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Wissenkerke. Ten verzoeke van het Kroon- Domein, Rentambacht Goes, weiden heden 13. April in »de Kroon" alhier verpacht de navolgende perceelen bouwland. Sophiapolder. Ie perceel. 8 gem. 56 r., P. Gillesse voor f 22 p. gem. 2e 15 '199 L. .T. Boone - 19 3e i) 15 298 Idem - 17 4e 9 250 G. Leendertse- 22 5e 10 232 C. de Kam - 22 Thoornpolder. 6e perceel. 8 gem. 212 r., H. Filius voor f 27 p. gem. 7e 3 j) 257 J. v. d. Band - 28 8e 9 297 A. v. Damme - 23 Vlietepolder. 9e perceel. 1 gem. 12 r., G. Israël voor f 16,p. gem. 10e 8 183 C. de Kam - 20,50 De perceelen moeten door de pachters tegen hagelschade worden verzekerd. Onkosten 10 over het bedrag der pacht voor 'teerste jaar. KERKNIEUWS. Door den bisschop te Haarlem is tot pastoor te Bovenkerk benoemd de WelEsrw. Heer J. Filbry, pastoor te Oud-Beierland. De WelEerw. heer W. C. Kortekaas, kapelaan te Heiukenszacd, is benoemd tot paBtoor te Oud-Beierland. De advokaat van den beklaagde hield een wel sprekend pleidooi. Vergetende, dat het gelaat van een rechter on- beweegelijk moet blijven; dat niets verraden mag wat er in zijn binnenste omgaat, gaf de president door een lichte beweging van bet hoofd zijn instemming te kennen; hij scheen de veront schuldigingen aan te nemen, de verdediging te steunen. De oogen van den beklaagde zochten de zijne, maar hij durfde dien blik niet ontmoeten. Nog altijd als aan zich zelf onttrokken was het George de Chaverny ook thans alsof de verdediger zijn eigeti zaak bepleitte, en hij zag de gezworenen aan, als wachtte hij van hun oordeel zijn vonnis of zijn vrijspraak. Het Openbaar Ministerie eischte de toepassing der wet. De president zweeg. Men zag hem aan. Hij moest de verdere leiding van het rechtsgeding op zich nemen, maar de krachten schenen hem te begeven. Met een geweldige inspanning wist hij zicli echter te beheerschen en op langzamen, on- vasten toon begint hij te spreken. Wat hij zeide was in werkelijkheid een pleidooi ten gunste van den beschuldigde. Na de vragen gesteld te hebben, waarover de jury beslissen moet, verliet hij met wankelende schreden de gerechtszaal. Er verliepen eenige oogenblikken; daarop hoorde men een schel ovorgaan en kwamen de gezworenen weder binnen. De jury heeft het schuldig over Lavardin uitgesproken met erkenning van verzachtende omstandigheden. De president is zeer ontdaan. Zijn gelaat is doodsbleek, maar zijn oogen schitteren met een koortsigen glans. Zijn bewegingen zijn onrustig en gejaagd, geheel in strijd met de waardigheid en de kalmte, waardoor zijne houding zich steeds kenmerkte. Gedurig strijkt hij zich met de smalle, blanke hand over het hooge, klamme voorhoofd als om zijne gedachten te verzamelen. Eindelijk spreekt hij op doffen, onzekeren toon geboren: 6 April. Een zoon van J. Corbeel en P. Vermeule. 10 dito. Eene dochter van E. Lakerveld en J. Ringelberg. 12 dito. Eene dochter van A. Kloote en C. Kaan. gehuwd: 11 April. J. L. Strooband, 30 j., j.m. en A. J. van Bezooijen, 30 j., j.d. 12 dito. P. O. van de Velde Olivier, 61 j., j.m. en P. E. Geelhoed, 52 j., wed. A. Buijze. overleden: 10 April. M. N. M. van der Have, 2 m., d. 10 dito. K. Berrevoets, 7 m., z. ma; ;ktberichte?(. Ziei-ïlcaeo, 13 April. Bij zeer klein aanbod en zeer llauwe stemming ging er weinig om. Nieuwe Tarwe f 6, a f 6,15 Goede en Mindere soort t 5.a f 5,50 Rogge f 4,25 a f 4,50 Zomergerst f 3.a f 3,25 Wintergerst f 3,50 a f 3,60 Chevalier f 4,a f 5, Haver f 3,— a f 3,25 Groene Erwten f 6,a f 7, Bruineboonen f 5,a f 6, Witteboonen f 7,a f 7,50 Paardenboonen f 6,a f 6,25 Lijnzaad l 12,a f 13, WeelünarKt te Zierikzee, 13 April 1893. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 57Vj, 60 eu 65 Ya Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,55, f 0,60, f 0,67 y2, f 0,70 en f 0,75 per 25 stuks. Eend-Eieren. De Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,65, f 0,70, f 0,82f 0,87 »/a en f 0,90. STOOMBOOTDIENST April 1893. Amsterdamsche tjjd. Van Middelburg: Van Zierikzee: 'smorg. 'smidd 'smorg. 'smidd Zaterdag 15 7,40 3,30 Zaterdag 15 7,50 4 Zondag 16 7,40 Zondag 16 4,— Maandag 17 7,40 3,30 Maandag 17 7,— 4,— Dinsdag 18 7,40 3.30 Dinsdag 18 7,— 4,— Woensd. 19 7,40 3.30 Woensd. 19 7,50 4,— Donderd. 20 7,40 3,30 Donderd. 20 6 30 4,— Vrijdag 21 7,40 3,30 Vrijdag 21 7,50 4,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden i vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des ~Vrytlag-iaaimdda^s van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Ondertrouwd COR.s GER.s GROENEWEGE Mz. !t.-Maartensdijk, ANNA GOEDEGEBUURE DD. 13 April 4893. St.-Annaland Strekkende tot algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JACOB JOHANNIS BEEKE Cz. scherpenisse Poortvliet, JACOMJNA BOLIER FD. April 1893. Voorspoedig bevallen van een Jongen J. H. I. HAGE, geb. de Wildk. St.-Maartensdijk, 13 April 1893. //Gehoord hebbende den eisch van het Openbaar Ministerie en het oordeel der jury, die verzachtende omstandigheden in aanmerking neemt"hier werd de stem van den spreker hoe langer hoe zwakker, en ternauwernood kon men zijne woorden verstaan, toen hij vervolgde: //veroordeelt de rechtbank André Lavardin tot twee jaar gevangenisstraf, benevens de kosten van het rechtsgeding". //De president was zeker ongesteld", zeiden de advocaten tot elkander, toen zij het paleis van justitie verlieten. Mr. De Chaverny keerde zoo spoedig mogelijk naar zijn eigen woning terug, maar bleef onver schillig voor de vriendelijke begroetingen van zijn vrouw en van zijn dochter. Hij moest zich met een hevigen aanval van koorts te bed begeven. Hij had zijn plicht gedaan, maar de vervulling had te veel van zijn krachten gevergd. Den volgenden morgen was hij evenwel weder op de been. Hij ging uit en begaf zich regelrecht naar hef Elysée, waar hij een onderhoud had met den President van de Republiek, dat langer dan een uur duurde. Toen hij het paleis verliet, droeg zijn gelaat de sporen van groote ontroering. Den volgenden dag bevatte de Staatscourant de vrijspraak van Lavardin. Dienzelfden nacht werd George de Chaverny door een beroerte getroffen. Troosteloos omringden vrouw en kinderen de legerstede, waarop hij gevoelloos nederlag. Nu en dan keerde liet bewustzijn voor enkele minuten terug. In een dier heldere oogenblikken, kort vóór zijn dood, keerde "hij zich tot zijn zoon. zooals zijn vader zich eertijds tot hem gewend had en sprak op onvergetelijken toon, dat enkele woord z/Het geweten!" Onmiddellijk daarna gaf hij den geest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1