ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 April 1893. M Eerste Blad. BERICHT. Rederijkers-Vereeniging „Streven naar Beier", Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6291. Directeur-Uitgever .1. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. JBetalingen van AbonnemenU- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. AVegens liet Paasclifeest zal de ïfieuwsbode op aanstaanden Maandag-avond niet worden uitgegeven. Algemeen Overzicht der vorige week. De loop der gebeurtenissen in Zweden en JSToor- wegen trekt thans algemeen de aandacht. In de Noorsche Shorthing werd onlangs met 64 tegen 50 stemmen eene motie aangenomen, waarin ver klaard werd, dat de Noorsche consulaat-quaestie eene zaak is, welke uitsluitend den Noorschen Staatsraad aangaat en tevens een voorstel van onderhandelingen over de consulaat-quaestie met Zweden aan te knoopen, verworpen. Had men aan vankelijk gedacht, dat naar aanleiding dezer zaak eene scheuring onder de liberale partij zou ontstaan, uit den loop der stemming bleek, dat de volgelingen van den heer Sleen hem trouw zijn gebleven. Thans zal er vermoedelijk wel een Kamer-ontbinding volgen, maar daar in Noorwegen noch de koning, noch de regeering het recht heeft, de Kamer te ontbinden, zal men nog een heele poos moeten wachten, eer men de uitspraak van het volk over deze quaestie kent. Ten einde een juist oordeel te kunnen vormen over den ernst van het conflict, is het noodig de aanleiding daartoe nog eens na te gaan. Reeds bij het optreden van het Ministerie- Sleen, eischte dit de instelling van een afzonderlijk Ministerie van Buitenlandsche Zaken voor Noor wegen. Een voorstel werd daartoe ingediend, maar later vergenoegde men zich met den eisch te stellen van afzonderlijke consulaten voor Noorwegen. De Shorthing nam 10 Juni 1892 het besluit daaromtrent aan, doch de koning weigerde dit te bekrachtigen. Wel werd er door den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken voorgesteld, om te bepalen, dat voortaan als minister van buitenlandsche zaken, welke betrekking altijd door een Zweed werd vervuld, in het vervolg ook door een Noor zou kunnen worden vervuld. Deze tegemoetkoming werd echter onvoldoende geacht en de aanneming van bovenvermeld besluit is feitelijk niets anders dan de koning willen dwingen om het besluit tot invoering van afzonderlijke consulaten goed te keuren. Bij het vroegere geschil over de afschaffing van het onderkoningschap heeft de koning ook zich moeten bukken voor de eischen der Noren, en steunende op dit feit, meent de heer Sleen te kunnen volharden bij den eisch, dat Noorwegen recht beeft zelfstandig en onafhankelijk te handelen in alle zaken, die niet zjjn vermeld in de acte betreffende de Unie van Zweden en Noorwegen. Voor den koning is de beslissing allermoeilijkst; hij heeft slechts te kiezen uit deze tweeóf terug komen op zijn besluit van het vorige jaar en toegeven aan de eischen van het Shorthing, maar daardoor zou hij de meerderheid zijner Zweedsche onderdanen ten zeerste grieven; óf hij kan bij zijne weigering volharden, het besluit der Shorting niet bekrachtigen, maar dan ook verbittert hij in hooge mate de Noren en geeft hij misschien aanleiding tot ernstige gebeurtenissen. En toch verwacht men algemeen, dat hij dit doen zal, en wat dan zal geschieden, kan eenigszina worden berekend uit den toon, dien de Noorsche bladen aanslaan. Deze houden zich bezig met de vraag, welke houding de Europeesche mogendheden zouden aannemen in geval van ontbinding der Unie tusschen de beide Scandinavische landen. Kunnen de radicale bladen zich eene dusdanige inmenging in de binuenlandsche aangelegenheden des Rijks niet voorstellen, van andere zijde wordt reeds medegedeeld, dat de Zweedsche gezant te Londen over eene scheiding der beide landen een onderhoud had met Gladstone, die deze gebeurtenis eenvoudig onaannemelijk achtte. Gladstone is tegenwoordig op aller lippen. De oppositie in Engeland is lastig voor den ouden staatsman, maar tot heden weet hij steeds over haar te zegevieren. Eene motie, voorgesteld om te protesteeren tegen de houding van den staatssecretaris van Ierland, die eenige personen, welke wegens het in bezit hebben van ontplofbare stoffen waren, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaren, reeds na een tweejarigen straftijd vrijstelde. De motie werd echter ver worpen met een meerderheid van 40 stemmen. Yan meer belang is zeker de andere motie, aan gekondigd door den heer Balfour, waarin de staat kunde der regeering, die transigeert met ernstige misdaden en onmachtig is om de wetten uit te voeren, wordt afgekeurd, daar deze staatkunde het terrorisme in Ierland zal doen toenemen en de minachting voor de regeering en voor de wetten zal vermeerderen. Gladstone heeft verklaard Maan dag hel debat over deze motie te willen aanvaarden, terwijl de regeering dan tevens een voorstel zal doen omtrent het Paaschreces; waarschijnlijk zal, met het oog op de vele belangrijke nog aanhangige zaken, óf het Parlement in 't geheel niet óf slechts voor een zeer korten tijd met vacantie gaan. Het tweede proces in de Panamazaak in Frank rijk is geëindigd en waarschijnlijk heeft voor deze onverkwikkelijke geschiedenis de laatste interpellatie in de Kamer plaats gehad. Reeds een paar weken geleden, had de heer Mellevoye eene interpellatie aangekondigd over de juridische en parlementaire gevolgen van de rol, door zekere personen, waar mede Preycinet, Floquet en Clemenceau bedoeld werden, in de Panamazaak gespeeld. Met goed vinden der Kamer werd deze interpellatie uitgesteld tot na afloop van het proces. De interpellant wees op de tusschenkomst van eenige hooggeplaatste personen om een proces tegen de Panamazaak te vermyden; hij ging na wat Herz en De Reinach hadden ontvangen en den invloed op Herz uit geoefend de betrekking van Herz tot Duitscbland, zijne onderhandelingen met Crispi en nog meer; maar ondanks dat alles was Herz in Engeland gebleven, en de regeering had niets gedaan om achter de waarheid te komen. Was Herz werkelijk zoo ziek; weigerde Engeland soms de uitlevering, dan was de positie van den Franschen gezant te Londen bespottelijk. De interpellant eindigde met den eisch, dat de regeering alle personen, hoe hoog ook geplaatst, op dezelfde wijze zou behandelen. De minister van justitie antwoordde. Hij deelde mede, wat de regeering had gedaan om Arton en Herz in handen te krijgen, en ofschoon de mede- deelingen des ministers weinig indruk maakten, werd toch de eenvoudige orde van den dag met groote meerderheid aangenomen en was de regee ring weer gered. NIEUWSTIJDINGEN. Afrika. Treurige berichten komen uit Algerië, waar vier jaren achtereen de oogst zeer slecht geweest of door sprinkhanen vernield is en waar nu hongersnood heerscht. Yooral in de groote vlakte van Cheliff is de toestand ellendig. •Stel u voor," zoo schryft een berichtgever van It Figar>30.000 menschen, byna stervend van honger, tot geraamten uitgeteerd, die, als mit het graf verrezen dooden, zich spoeden naar de groote steden van Europa, maar voor een groot deel onderweg door den dood overvallen worden. Denk u, by de poorten van een stad, groote schuren, waarin, als dieren opeengepakt, magere, havelooze wezens zpn, met kwalyk riekende lompen bedekt, menschen met blikken van wilde beesten; moeders, die geen voedsel meer hebben voor hare zuigelingen; kinderen, die zand eten of op hout zuigen; menschen, die gretig een dooden hond of een kat verslinden, en gjj hebt eenig denkbeeld van de ellende, die geheel Algerië alle harten roert." Men vreest, dat weldra besmettelijke ziekten, tjphna of cholera, die ellende nog zullen vergrootan. Ec zyn comité's van onderstand gevormd een onder bescherming van Mevr. Cambon, echtgenoot van den Gouverneur-Generaal, en van alle kanten be ijvert men zich, giften in te zamelen voor de nood lijdenden. Amerika. Omtrent den jongsten cycloon in Amerika wordt nader bericht: Te Kelly (Mississippi) werden 15 huizen weggeslingerd; bjj Garmantown werd een goederentrein omvergeworpen; te Nashville stortte een gevangenis in, juist even nadat de 500 geïnterneerden naar buiten waren, zoodat zjj ongedeerd bleven; te Stanford, in Kentucky, werden 12 huizen vernield; te Shawstation stortte een hoeve in, waarbjj 9 personen omkwamen; op andere plaatsen kwamen soortgelijke ongevallen, met even treurige gevolgen, voor. Gelyk in Londen wordt ook in Philadelphia het vervaardigen van predikatiën op groote schaal toegepast. Door geheel Amerika worden aan de geeste lijken circulaires verzonden, waarin hun eenvoudig geschreven, gemakkeljjk te begrjjpen, of meer verheven, in ernstigen stjjl gehouden preeken worden aangeboden. Deze medtdeelingen zjjn natuurljjk van zeer vertroawe- Ijjken aard. Een en dezelfde preek wordt maar aan éêa geestelijke in een stad verkocht. Exemplaren van dezelfde predikatie kanoen daB naar honderden steden worden verstuurd. Ieder preek moet op een vastgestelden Zondag worden gehouden, zoodat men niet bang be hoeft te zjjn, dat de oorsprong er van ontdekt zal worden. De prjjs van een dergeljjke leerrede bedraagt by de Londensche fabriek 90 cents tot drie gulden zestig. Ia Philadelphia zjjn de fabrikanten er duurder mede en vragen vier gulden vyf-en-twintig tot twAalf gulden vjjftig. Italië. Io het drie mijlen van Florence gelegen Pontea Ema heeft een vreeseljjk geval van barbaarscheid, gevolg van bjjgeloof, zich voorgedaao. De dochter van een boer leed aan een ernstige zenuwziekte en had allerlei halluci naties. Ten einde raad, giDg de vader met haar naar Florence, waar, in de Via Pitti, een duivelbanster woonde, die haar, zeiden de boeren, wel verlossen zou; want 't meisje moest behekst zjjn." Inderdaad, voor 25 lire gaf de vrouw raad: men moest Daar huis gaan, vuur in den oven maken en de eerste die aanklopte er in roosteren want dat was de kwade geest 1 De boer en sjjn dochter gingea heen en legden thuis de oven aan; een ganBchen nacht bleven ze op en tegen den morgen werd er geklopt. Een arm oud vrouwtje kwam brood vragen; ze was zoo koud en had ïoo'n honger. Men begrjjpt 't overige. Meer dood dan levend werd het schepseltje door toegesnelde buren, die haar hoorden gillen, uit den heeten oven gehaald. De politie heeft zich nu in de zaak gemengd. Servië. In vele jaren zjjn er niet zooveel wolven in Servië gezien, als dit jaar. Hoewel de koude is afgenomen en de temperatuur zeer is vooruitgegaan, is er in den toestand nog geen verandering waar te nemen. Buiten gewone maatregelen zjjn zelfs noodig gebleken in den omtrek der hoofdstad. Overdag verbergen de wolven zich in de spelonken van den berg Avola, maar tegen den avond komen zjj te voorschjjn. Zjj klimmen zelfs de muren van den dierentnin der hoofdstad over en maken er jacht op herten, reeën enz Reeds 200 van die dieren zjjn door de vraatzuchtige wolven verslonden. Op listige wjjze weten zjj hun spoor voor de jagers te verbergen. In drie keeren, dat er jacht op de dieren werd gemaakt, werden niet meer dan 8 wolven dood geschoten. Een schildwacht werd in de nabyheid der citadel door een grooten wolf aangevallen en vreeseljjk in een arm en been gebeten. Eerst toen een geheele patrouille aanrukte, liet het beest zjjn prooi los. Nabjj Semlin werd een boer door drie wolven aangevallen. De boer doodde er een met zjjn geweer, de beide andere dieren namen daarop de vlocht. Te Bezanya ging een vronw tegen den avond uit, zjj kwam niet meer terug. Haar man vond slechts haar afgeknaagd lichaam, haar kleeren waren aan flarden gescheurd. De ongelukkige, waar- schynlyk door den schrik bevangen, scbjjnt geen kreet geslaakt te hebben. Rusland. St. Petersburg, 29 Maart. In de laatste veertien dagen zjjn bier verscheidene gevallen van cholera voorgekomen. Drie dier ziektegevallen hebben een doodelyken afloop gehad in eene gemeente van Gallicië. De epidemie is daar overgebracht uit Podolië, waar zjj thans heerscht. Frankrijk. Hyacinthe Loyson heeft zjjne gemeente medegedeeld, dat zjj zich onder de jurisdictie vau de Nederlandsohe oud katholieken heeft gesteld. Aan het hoofd van 1000 a 2000 socialisten, die uit Rijssel en andere plaatsen van het Noorder departement Paasch-Zondag een tegenbezoek aan Gent zullen brengen, zal de socialistische maire van Roubaix, Carette, met zijne wederhelft paradeeren. De trein zal 's morgens te 7*/» ure uit Roubaix vertrekken en te 9 ure te Gent aankomen. Toen de -socialisten uit Gent den 14 Juli van het vorige jaar naar Roubaix waren gekomen, sprak Anseele de hoop uit, de Fransche broeders in 1893 bij hun tegenbezoek aan Gent op het Raadhuis te kunnen ontvangen. Die hoop nu is der vervulling niet nabij. De burgemeester van Gent heeft den leden van «Vooruit" zelfs tamelijk scherpe voorwaarden gesteld met betrekking tot de ontvangst der Fransche broeders aan het station. Duitschland. Berljjn, 29 Maart. In het Berlynsche Tageblatt verhaalt de Frankryk uitgezette Paryache correspondent Ofcto Bran des aan welke ruwe behandeling bjj en zjjne familie bjj hun vertrek uit de Parysche voorstad Asnières, waar hjj J5cr.de, hebben blootgestaan. Brandes zon onder geleide van de politie naar het spoorwegstation gebracht worden. Toen bjj met zjjne echtgenoote en schoonmoeder aan de prefectuur van politie kwam, werden zjj door een woesten volkshoop omriogd, die uitriep: »Weg met dat vee! Dood aan de Pruisen 1" Een politiedienaar zag dit ergerlyk schouw spel toe zonder tusschenbeide te komen. De kinderen van Brandes en eene jeugdige dame waren vooruit naar het Btation gegaan; doch zjj keerden plotseling in wilde vlucht terug naar de ouders. Een troep mannen en volwassen jongelieden hadden de weerlooze kinderen van achteren met zware steenen aangevallen en gekwetst. De politie werd toen door een der kinderen van BrandeB te hulp geroepeD, maar deze kwam natuurljjk te laat. Brandes deed aan bet Noorder station dadeljjk per telegraaf zjjn beklag aan den Duitschen gezant graaf MunBter, wegens schending van het internationale recht, volgens hetwelk een vreemde ling in Frankryk er dezelfde bescherming moet vinden als de eigen onderdanen. Hiermede is dit geval op diplomatiek terrein gebracht, waarbjj de rijkskanselier Caprivi eene gunstige gelegenheid zal vinden om door een krachtig optreden zich zeer populair te maken in de Duitsche journalistische kringen. Want de geheele behandeling, welke wedervaren is aan Brandes, die algemeen als een rustig, welwillend en fatsoenlijk man bekend is, wekt algemeen verontwaardiging. Vervolg dej Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. XIX. Jilles. Goeien aivend buurt, ik komme is even bie je vraige of ik je spiekereggetje is mag gebruuke, want ik wouw merge juunzaid zaoye. Liever zou ik et draaieggetje van meneer Cornells gebruukt mar die kon 't niet misse. Stoffel. Mot je wairlik weer juun zaoije, je loapt de marten achterop buurt, as de juu» van 't naijair 2 kwartjes is, dan zaoi je kommede jaire geen juun. Jilles. 't Is wair Stoffel, welbeschouwd is dat tegon- woordig 'n aolgemeene kwaile, ik al edocht geen airpels I meer te zetten, de terve is in de grond, anders zaoide ik ze aok niet. Brune boonen mot ik in tgeëel niet ik zal aoles mar met suukerpeën zaoije. S t o f f e 1. Je mot doe zao as ik, mit aole klippels gaoije, d. w. z. van aoles wat zaoije. Mar jie doet juust as sommege kaopluu, as de wairen diere bin dan kaope ze, en as ze goedkaop bin dan bluve ze 't uus. Zulke mensen aoltied kanse om veel te verliezen. Jilles. Dat ek oak al is ondervonden, ik mot zegge je ziet et beter in as ik. Stoffel. Jao buurt ik al zao dikkels op de toren- klokke ekeke dat et wissderbord er kail van is, dus et wordt tied dat ik oak is wat opmeriie. Jilles. Je bint *iet voor et nieuwe, dairom bluuv je bie den ouwen sleur, en as je je Griette niet ao dan dieDk ik dat je nog net deê as vaoder Jaokob. Stoffel. Jao buurt ik zou aok et beste voor m'n oige ouwe. 't Is wair, Griette is eel anders. Van de weke was 't er bie Bom 'n vergaiderienge van de melkboeren, mit de eeren uut de Butterfabriek van Zonnemaire, noe wouw ze dat ik dair is gieng luustere, mar ik ao dair geen zinnegeid in, toe was ze kwaid, want ze wouw or graig wat vaa wete, en wat dienkje: se is stilletjes bie Bom achter de deure gai stai om te luustere*. Jilles. Wel perjabel dair ek niks meer om edacht, anders aod ik oak is egai. Eit Griette d'r aok nog wat van oirt? Stoffel. Ik docht dat ze 't aolomaile op 'n pampiertje aode, want ze wist m'n aoles te vertellen. De voorzitter van de fabriek sprak aok nog over Jilles en Stoffel en zei dat Griette veel mit de fabriek op ao, oe of ie dat wist kou ze mar niet begrieppe, mar ie raide et goed. M'n Griette zei dat die meneer et zao netjes vertelde, in dat ie zao lief was voor de boerinnen, die ie van slaovinnen tot nuttige uusmoeders wouw vereffe, deur ze vrie van 't kairnen te maiken, in dair eit ie nog eel veel van ezeit, mar Pietje liep zao mit de koffiepot dat m'n Griette dairvan verders niks meer kon verstai. De Burgemeester sprak nog over den slechten toestand van den verkaop van butter die de boerinnen in de stad bie de wienkeliers brochte, zeker omdat er geen goeije buttermart was, dan motte ze dair d'r wienkelwairen nemen in de wienkeliers gai dan zeis nair de mart, mit 'n kurf goeije in slechte butter, die dan vaor 'n prikje deur mekaore verkocht wordt en dairdeur wordt in die zaike veel schai elee. Toe liete de eeren nög butter uut de fabriek kieke in aok nog 'n potje mit vuul dat ze mit 'n dienk uut de melk wiste te kriegen, dat bie ons in de butter bluuft in wairdeur m'n galle kriege zei onze pelisieman. Noe je kon 't aok an de butter zie dat ze ezuuverd was, ze was mooi. Toe de eeren weg ware eit de meid ze m'n Jaite kieke. De Burgemeester verzocht noe zao 'n dik vijntje, laiter oirde ik dat et de sikketaoris van de Butterfabriek was, om de vaordeelen te vertellen van et fabriekige butterbereijen. Die meneer, zei Griette, begon noe te vertellen wat et eigenlijk beteekende de Kopperatie dair noe over andeld wier. Onze voor- ouwers, zeit ie, die mooije spreuke: »Eendracht maekt macht" tot 'n bool emaekt, in mit dien bool voor d'r oagen ze 'n graoten vjjand bestree in die stried met aol de golvingen van 't leven ebraveerd. Ik keek is deur 't garretje van de deure, want ik wier d'r koud in werm van. In willie as Schouwenairs, zeit ie, motte aok zao saimenwerken, want onze voorouwers mit d'r vienger dat al aneweze. M'n motte weze, zeit ie, as 'n graot uusgezin, aolemaile saimewerke om veel te verdienen, eenswillend andele in bovenaoles eerlik wezen. Griette wist dat varder zao precies niet meer, ze glaofde, dat ie nog zei: van eene taifel etc., mar toe kwam de meid weer mit bakjes in schutteltjes, zoadat ze 't niet verstai kon, 'n eelen tied eit ze nog stai luustere, mar ze kon 't aolemaile niet ontouwe. Toe de defers kwaime, lei ze d'r oire zoa stief tegen de deure, dat et er bienai tussen klemde. Ze oirde toe zegge, dat as ze in de leste drie mainden, dubbel meer melk aode ekrege, dat er dan l1/,, cent meer uutbetaild kunne worren ao, zaodat ze dan zeker 41/* cent per liter boven de ofgeraomde melk in 't zakje kregen ao. Bovendien krieg je stilzwiegend 'n andeel in de fabriek. As noe aol de melkkoeien uut Schouwen d'r in waire, dan, ja, Bom zei laiter, dan kon 't wel 'n dubbeltje worre. Jilles. Mar buurt, de reize van Aimstee is toch te groat voor de melk. Stoffel. Jao, mar Griette zeit, dat er dan 'n linioal komt, dair de melk ofëraomt wordt, en in de butterfabriek in Zonnemaire de butter emaikt wordt. Jilles. Noe ek toch spiet, dat 'k oak niet eweest dat ao ik wel wille oire. Stoffel. Griette kon 's middags niet ete, noe waire de airpels niet best ekookt oak; dat eije as de potkookster niet op post is. Mar, zeit ze, as 't er 'n liniaol komt, dan gai m'n koeien ouwe Stoffel, in de melk mot nair de fabriek, want dan kuije goeije kaolvers kweeke aok. Jilles. As noe meneer Renierse komt, dan motte m'n aolebeije is gai luustere. Stoffel. Dat kan wel, mar m'n Griette wilt dair toch in 't geëel niet van oire, want as 'n boerinne geen melk voor d'r vee eit, zeit ze, dan kan ze niet goed in voordeelig kweeke. Jilles. Dair eit ze geliek in, in zonder vee kan 't aok niet meer, dair drieft 'n boer nog wat op weg. Ik zag in de Nieuwsbode dat de marten van 't vette vee toch 'n centje aoger waire, 't is te wensen. Dat osje van m'* begint al meer op 'n ooievair te liekenen, z'n beenen worre daigeliks langer. Stoffel. Z'n moeder stong aok niet in'tstamboek, in de vaoder is onbekend. Jilles. Dat gebeurt wel meer. Saore zeit wel is, 'n kaolf is mar 'n kaolf, mar as je de soort niet eit, dan is 't net as mit sommige mensen, dan kuije d'r geen voordeel mee beaile. Stoffel. M'n moeder zei aoltied Jongen, kiekt nooit nair 'n meisje, dat lange keusen draigt, die gaiten in d'r kousen eit, die d'r schorte scheef an is, of die d'r air niet glad zit, in dair dc pairen, as 't waoit, benouwd van .bin deur de linters, die om der waoije, want dat worre zelden goeije uusmoeders. In die wist et wel. Jilles. As je d'r mar kennisse van eit, dan kuije van mens in beest wel te naistenbie zegge, wat er in zit, ofschoon et geld bie de mensen in et mooije vel bie de beesten nog al is misleid. Noe mot ik gauw weg buurt, ik zal 't eggetje mar meenemen oir, gerust in genacht saime. Ingezonden stukken. Ik zei lest tegen een boer, Wat doe je daer op 't land Je strooit juust of het terve was, 't Gaet boven mien verstand. Ie zei: dat is phosphaat, mijn vrind, Dat is zoo veê as mis, En groeie 1 vreed, 't is werk'lijk waer, Geloof me dat 't zoo is. Mer, zei ie wee, dat weet je wè, Want jie besteedt dat an, Ten minste, je vereeniging, Dus, daer zeg 'k niks mir van. Mer, zie je, Witte, 't is zoo erg, Die laege mart van 't graen, As dat noe lange nog zoo duurt, Dan kan dat nie mir gaen. Want je mot wete, Witte, vrind, De pachten bin te kras, En bienae ielk wou dat ie noe, In 't heel geen pachter was. Want noe a eel veel klaovermis, Gebruuk ik. En daerbie Nog Chilizout en Thomasmeel, Omda 'k er winst in zie. Mer dat is waer en 'k zeg het je, (Je weet, 'k belastte veê), A. 'k wist, dat 't nae meneer toe most, Begriep je, da 'k 't niet deê. Mer noe dat noe nog zoo nie is, Noe doe 'k net as m'n buur, En 'k zegge: kiek, geef 'k ook wat uut, 't Geeft toch nog op den duur. En as de goeie God noe zeit, Een boer doet wat ie kan, Dan zal ie zeker zegenen, G'loof daer mer 't beste van. Want zie ons klein Noord-Beveland, Bestelde van dat imis", Omtrent voor twintig duizend pop, Wat toch zoo flauw niet is. Ik docht zoo bie m'nzelven: In ons Noord-Beveland, Heeft onze boer nog energie, 't Gaet boven mien verstand. Daerom wensch ik met Paeschen, De boer en knecht z'n ei, En dat ook wensch ik tevens, Aan heel de burgerij. Noord-Beveland, Paschen '93. WITTE HAGE. 342ste Staats-Loterij. 2 e Klasse. 7653 f 20.000 7688 5000 10327 2000 6195, 7001 1500 2238. 3458, 5870, 6169, 7552. 1000 17923 200 Prijzen van f 30. 1577 1587 3467 3470 3495 3507 3531 3536 3546 3554 3566 3574 3591 3592 9053 9258 9269 9280 9289 9329 9330 9335 9337 9339 9341 9344 9348 9359 9371 9845 9859 9868 9879 9880 9897 9915 9933 9940 9951 9965 9986 10362 10378 10387 12642 12646 12651 12653 17918 17920 17969 17978 17984. DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. April. Amsterd. tyd. Van Zlerikzee: Van Rotterdam: Zondag 2 Dinsd. 4 Woeusd. 5 Vrijdag 7 Zondag 9 '8 morg. 6;u 6,30 7.20 7.20 8. Maand. 3 'smorg. 41,30 u. Dinsd. 4 'snam. 1, Dond. 6 'smorg. 10.30 Zaterd. 8 10,30 Maand. 10 11,30 Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse .50, ,75. De Directeur, A. van GASTEL. STOOM BOOTDIENST Middelburg—Zie hik zee. April 1893. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: Van Zierikzee: 'smorg 'smidd 'smorg. 'smidd. Zondag 2 7 40 3 30 Zondag 2 7,50 4,— Maandag 3 7 40 3 30 Maandag 3 7,50 4,— Dinsdag 4 7 40 3 30 Dinsdag 4 7,50 4,— Woensd. 5 7.40 3 30 Woensd. 5 7,50 4,— Donderd. 6 7 40 3.30 Donderd. 6 6,30 4,— Vrijdag 7 7 40 3 30 Vrijdag 7 7,— 4,— Zaterdag 8 7,40 3,30 Zaterdag 8 7,50 4,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrfldag-namiddaifS TM MIDDELBURG naar ZIERTKZEE. ADVERTENTIE INI. V Ondertrouwd P. O. van de VELDE OLIVIER, Gem. Ontvanger en P. E. GEELHOED, Wed. A. Buijzk Dz. Zierikzee, 30 Maart 1893. Receptie 10 April 4893, 'snam. 24 uur,(Nieuwstraat). Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd CORNELIS ZEIJLER KLAZINA VAN DE ZANDE. BARTEL YAN DE ZANDE on ADRIANA PIETERNELLA KOOPMAN Ld. Oosteeland, Nebuwerkerk, 31 Maart 1893. Geboren JANNA CORNELIA, Dochter van M. YAN DER PLOEG e* ,i P M. PHERNAMBUBQ. Zierikzee, 30 Maart 1893. Bevallen van een Zoon, N. HOGERHEIJDE, geb. Fsitfnr. Zierikzee, 31 Maart 1893. Heden overleed onze geliefde Dochter en Znster Elizabeth Sophia. Namens hare Broeders en Zustera, J. K. LETTE. W. H. LETTE—van Inge*. Zwarte waal, 26 Maart 1893. Wegens buitenlandsche Familiebetrekkingen êtrst heden geplaatst Heden morgen overleed zacht en kalm, ba eene korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder, Be- huwdmoeder, Grootmoeder, Overgrootmoeder en Zuster GEERTRUIDA MOERLAND, Wed. D. Hage Iz*. in den ouderdom van 87 jaren en 7 maanden. Namens de Familie, I. HAGE Dz. St.-Maartensdijk, 28 Maart 1893. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden na het overlijden van onze geliefde Moeder e* Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed. Dr. D. B. P. ZUUR- DEEG-Neeb, betuigen wij onzen hartelljken «1 Dr. D B. P. ZUURDEEG. J. H. ZUURDEEG—van den J. F. MANDEN—Zuurdeeg. E. F. MANDEN. A. D. P. v D. DRIESSEN MAREEUW— Zuurdee*. A. v. D DRIESSEN MAREEUW. J. F. C. ZUURDEEG. A. ZUURDEEG—Hügel. C. A. E. ZUURDEEG. Utrecht, 27 Maart 1893. DANKBETUIGING. Het ROOMSCH-KATHOLIEK ARMBESTUUR te Thole», gevoelt zich verplicht, bij deze openlijk dank te brengt* aan den Heer A J. GELUK, Arts te St.-Maartensdijk, voor zijne uiterst billijke behandeling in zake de moei lijke en kunstige amputatie, welke hij, voor rekening van genoemd Armbestuur, bij Vrouw VERBAREND8E P. ELST, Voorzitter. F. WARKENS, Penningmeeeter. J. P. OOMS, Secretaris. Tholen, 31 Maart 1893. Zij, die iets te vorderen hebben vu- of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Mejufvrouw O. M. BOOT, gelieven daarvn* opgave of betaling te doen aan den ODderge- teekende vóór of op IO April aanst. A. BATENBURG. Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werklieden te Zierikzee. Aan BELANGHEBBENDEN, die Ter meenen in aanmerking te kunnen komen als DEELNEMERS in bovengenoemd Fonds wordt bericht, dat van af Haan- dag IO April aanst., de gelegenheid wederom wordt opengesteld tot het brengen der wekelijksche inlagen. De rente voor dit boekjaar is vastge steld op 3 De goedgekeurde rekening van het afgeloopen boekjaar ligt ter inzage ten Kantore van den Boekhouder. Namens het Bestuur, De Boekhouder, J. W. V. LA BRAND Fi. T00NEELV00RSTELLING te geven door de te Kenesse met medewerking van Dames en opluistering van Mwriek, op den Sden Paaschdag a.s., in de Zaal van de* Heer R. Bibnefelt. aanvang half acht. Entrée 419 Cl. Plaatsen van beden af te bespreken bij Bienxtklt* A 10 Gents extra.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1