/IKKIkZI IM III! NIEUWSBODE. Zaterdag 11 Maart 1893. HEROPENING PASSAGE. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6282. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementt- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand Februari 1893: Yan Zierikzee: 1. J. A. v. d. Schujjt, Vlaardingen. Van Brouwershaven 2. L. F. Bos, Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken, onder intrekking hunner bekendmaking van 7 Juli 1892, bekend, dat de passage over de brug buiten de Zuid- havenpoort van af Zaterdag clen 11 Maart a.s. weder voor BIJ- en VOERTUIGEN en "VEE open gesteld, en die over de hulpbrug over het Sas van af dien dag gesloten zal zijn. Zierikzee, den 10 Maart 1893. De Burgemeester eo Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretarie. Nederland. Haarlem, 8 Maart. Te dezer stede gaat een adres aan den Raad rocd om te verkrjjgen, dat het aatste besluit omtrent do kermis worde ingetrokken. Het adres gaat uitsluitend van neringdoenden uit en er zjjn reeds bonderden handteekeDingen op. Do tappers mogen evenmin als particulieren mede teekenen. Ia het adres wordt uiteengezet, dat de neriogdoenden groote schade zullen ljjden, zoo do kermis op Zaterdag 12 uur 's middags wordt gesloten en alzoo die avond en de Zondag en Maandag komen te vervallen. Leideu, 8 Maart. Gisteren morgen vroeg ontdekte een schipper ia de Haarlemmervaart een opgestoken parapluie. Na dit voorwerp aan boord te hebben op gehaald, ontdekte de man, dat daaraan een briefje was vastgehecht, welks inhoud deed vermoeden, dat kcrt te voren io de onmiddellijke nabjjheid een treurig ongeval zou hebben plaats gegrepen. Dit vermoeden bleek alras de waarheid. Na het ioetellen toch van esn onderzoek werd uit het water opgehaald het Ijjk eener welgekleede dame, 't welk al spoedig bleek te zjjn dat vao de ongeveer 70 jarige weduwe mevr. De B., wonende aan deo Mavasingel alhier. De pogingen, om de levensgeesten der ougelukkige, die bljjkbaar eerst kort geleden te water kon zija geraakt, op te wekken, mochten niet baten; slechts de dood ko» worden geconstateerd. De zoo treurig om 't leven ge komen vrouw had in den laatsteu tjjd bljjk gegeven van eenige zinsveratoring, ten gevolge vermoedelijk van ondervonden geldeljjkec achteruitgang. 's Gravenhage, 8 Maart. Bjj de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad zjjn drie der candidaten van de anti-liberalen gekozen, nl. de oud- Minister Mr. J. P. Sprenger van Ejk met 2309, de heer Mr. J. P. Havelaar met 2312 en de heer B. L. Loeff, notaris te Scheveningen, met 2291 stemmen. Yoor de vierde plaats moet eene herstemming plaats hebben tusschen het kamerlid den heer Mr. M. J. C. Kolkman die 2207 en den candidaat der liberalen, den heer P. C. Hujjser, die 2053 stemmen verkreeg. De werkman P. Recourt "ereenigde 1895 stemmen op zich. 8 Maart. Het feestmaal, gisteren door den heer Yan Kerkwjjkaan zjja medeleden gegeven, ter gelegen heid van zijn 30-jarig Kamer-lidmaatsohap, werd door 62 leden bjjgewoond. De gastheer stelde »-en dronk in op H. M. de Koningiu en het Koninklyk Huis, ter wjj l de heer Gleichman, voorzitter der Tweede Kamer, den hear Vau Kerkwijk in harteljjke bewoordingen geluk W6D8chte met zijn feest. Iu de gewijzigde bedrijfsbelasting zal naar Hel Vad. verneemt, niet voorgesteld worden haar 1 Augustus in te voeren, maar 1 Mei van het volgend jaar. De ingediende wijzigingen der pensioenwetten hebben iu hoofdzaak de strekking, om ongeveer 80 weduwen, thaoB vau pensioengenot verstobeo, geljjk te stellen met de zoogenaamde »oude weduwen". Yerder is o. a. het verband tusschen het pensioen voor de kinderen en dat der moeder losgemaakt. Eigen kinderen eener weduwe zullen slechts Vio genieten van de som, welke laatstelijk als pensioensgrondslag voor den overleden ambtenaar heeft gediend; stief kinderen elk V13 Diet inachtneming van bet maximum 600. Botterdam, 9 Maart. Het stoomschip Werken dam", der Nederl.-Amerik.-Stoomvaartmaatacbappjj, dat morgen hier wordt verwacht, brengt oc.der meer voor 500000 dollar staven goud aan, die bestemd zjjn voor het Oostenrjjksche gouvernement. Terneuzen, 8 Maart. Yoor de verkiezing van een lid vau den gemeenteraad, ter vervanging van den heer A. G. N. Grenu, die zjjn ontslag nam, waren 371 biljetten ingeleverd. Aangezien geen der candidaten de meerderheid bekwam, moet eene herstemmiug plaats hebben tusschen de beeren J. vau de Ree, die 105 en M. van den Hoek, die 79 stemmen op zich vereenigde. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 493. De uitslag dezer verkiezing doet alzoo zien dat de afloop der stemming is, dat de kiezers voor de 2de maal opgeroepen zullen worden om hunne stem uit te brengen. Dat heeft dit groote voordeel voor hen, dat zjj nu niet zooals bjj de eerste stemming de keuze hebben te doen uit 10 verschillende candidaten, maar aleebts nit twee, en dat de twee groote partgen, liberaal en anti-revolutionair, thans elk over één candidaat hebben te stemmen. Een eigenaardigheid van deze her stemming ia zeker wel dit, dat noch de heer v. d. Ree, de anti-revolutionaire candidaat, die in herstemming komt, noch de liberaie candidaat, de heer M. v. <J. Hoek, bjj hunne partij in 't algemeen de gewenschte mannen zjjn. Hoe de uitslag zjjn zal valt moeiljjk te zeggen. Wanneer de liberale partjj over persoonlijke veeten kan heenstappen, dan is haar de overwinning verzekerd, maar in het tegenovergestelde geval gaat de raad »om" en beschikt de anti-revolutionaire party over 7 van de 13 stemmen in dat college. Te hopen is het, dat de liberalen thans zullen inzien, dat het belang der party eischt kleine onderlinge geschillen over 't hoofd te zien. In eene heden middag ten 12 ure gehouden zitting van den gemeenteraad, deelde de Voorzitter mede, dat Gedep. Staten hadden kennis gegeven, dat zjj de bouw verordening, zooals zjj door den Raad was vastgesteld, den Minister ter vernietiging zouden voordragen. Ingevolge het gesprokene in eene vorige vergadering, had de Voorzitter thans eene vergadering belegd, ten einde te beslissen of er eene commissie naar den Minister zou gezonden worden om de belangen der gemeente te behartigen. Daar er echter 5 leden af wezig waren, waaronder de voorzitter der bouwcommissie, de heer van IJsaelategD, werd besloten Vrjjdag a.s. wederom te vergaderen, ten einde eene beslissing te nemen. "Vlisssïngjeii, 9 Maart. Heden liep in tegen woordigheid van den Minister van Marine, den Directeur van Scheepsbouw, den Inspecteur van Stoomvaartdienst, den Commissaris der Koningin en andere autoriteiten, te 3 uren met goed gevolg van stapel, Hr. Ms. echroefatoomschip »Argus". De voornaamste afmetingen van het schip zjjn lengte 57.35, breedte 7, holte 3.66 Meter. De stoomwerktuigen eu ketel voor het stoomschip, die mede aan de Koninklijke Maatschappij de >Sohelde" zjjn vervaardigd, Btaan in de werkplaatsen gereed om in het schip te worden opgesteld. Goes, 8 Maart. Aan het jaarverslag der Coöpe ratieve voorschotvereeniging en spaarbank ontleenen wjj het volgende. Ia het afgeloopen jaar vermeerderde het aantal leden met 27, terwjjl 6 bedankten, waardoor het ledental thans 202 bedraagt. Het bedrag van de gestorte aandeelen bedraagt 14358,68s, welk bedrag door terugbetalingen terugging tot 13758 68s. Het reservefonds st6cg van f 6449,94 tot f 6919,62s. De spaargelden vermeerderden door inbreng mét 39538,31s en verminderde door terugbetaling met 33960,64s eu bedragen thans ƒ70010,16, waarbjj nog komt de bijgeschreven rente tot een bedrag van 1814,50. Do inleggers hebben alzoo te goed 71824,66. Er werden 267 voorschotten verleend, samen bedragende 229810, makende met de nog uitstaande voorschotten f 314360, waarvan word afgelost 220770, zoodat er nog uitstaat 93589,75. Aan rente op die voorschotten werd besomd 5862 50. Na aftrek vau alle kosten bedraagt de zuivere winst 2280,95s. Hiervan werd 529,035 bjj het reservefonds gevoegd, terwyl de leden 7 dividend werd uitgekeerd. Aan de drie leden van het bestaur werd 1500 voor hunne moeite toegekend. De geheele omzet der bank bedraagt f 706875.685. Het bestuur werd met algemeene of bjjna algemeene Btemmen herkozen, nl. de heeren H. J. Molhoek als voorzitter, mr. C. de Witt Hamer als kassier en Z. D. v. d. Bilt la Motthe als controleur. De aftredende leden der commissie van toezicht, de heeren C. Risseeuw en A. E. Jansen, werden herkozen. 9 Maart. Wegens hot bedanken van dr. Z. Th. Diebl als voorzitter van het bestuur der Ambachts school is gekozen de heer C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur van den Waterstaat. Reeds voiger is de heer A. D. F. v. d. Wart, teekenleeraar a. de H. B. S., gekozen tot secretaris, ter vervanging van den heer D. Hildernisse. Yoor het toelatingsexamen aan de R. N. L. alhier hebben zich aangemeld 21 candidaten, nl. 4 voor de voorbereidingsklasse, 13 voor de le, 3 voor de 2e en 1 voor de 3a klasse. Wolfaartsdjjk, 8 Maart. Eerst in de meening dat de socialisten hier ook een bezoek gebracht hadden, is het echter gebleken, dat drie bekende baldadige jongens Zondag j.l. onder kerkbjjd de aardigheid gehad hebben, om al de glasruiten io te werpen in het vroegere, thans buiten gebruik gestelde kerkgebouw der Chr. Gereformeerde gemeente alhier. De politie, die hier anderB uiterst actief is, heeft, zonderling genoeg, van die baldadigheid ditmaal niets bespeurd. Aan den lsten Provoost L. de Bakker, zoon van don gemeente-veldwachter J. de Bakker alhier, dienende nan boord van Hr. Majeat. wachtsohip te Hellevoeteluis, is op de gebruikelijke wjjze, en onder het houden van eene groote parade, het eereteeken uitgereikt voor belangrjjke krjjgsbedrjjven, 1873—1890, in Atjeh. St- Maartensdijk, 9 Maart. Terwyl de vrouw van den arbeider J. B alhier heden namiddag eenig hniswerk verrichtte, was hnn raim 2l/2jarig kind al spelende iu een sloot geraakt, waaruit het een poos daarna levenloos door de moeder werd opgehaald. De heer L. J. Dorst van Stavenisse geraakte gisteren even buiten deze gemeente met paard en rjjtuig in de Bloot. Behalve eene geringe schade aan tuig en rytuig hadden hierbjj geen ongevallen plaats. Scliex-penisse, 9 Maart. Op de hofstede van C. van Luijk onder St. Annaland werd eene publieke verkooping gehouden van vee. Tengevolge daarvan werd door een der koopers «ene koe weggevoerd, die echter buiten den dam der hoeve opeens dol werd, aan hare geleiders ontsnapte en naar de hofstede terug rende. De honderden menschen, daar aanwezig, zochten zich in allerijl te bergen, doch de dienstmeid, die gewoon was het dier te melken, ging er naar toe en meende het tot bedaren te kunnen brengen evenwel werd zij omver gestooten en kwam daarbij gelukkig in een greppel terecht, zoodat het dier haar niet meer kon deeren; een der toeschouwers snelde nu toe om de meid te ontzetten, doch werd weldra door het woeste dier op de horens genomen en een eind voort- geslingerd, waarna het hem andermaal aanviel, doch de eerste wist al kruipende een boom te bereiken, die dichtbij hem stond en zich daarachter te plaatsen, zoodat de koe hem niet meer stooten kon. Zoo stonden zij beiden eenigen tijd tegenover elkaar, met den boom tusschen hen in. Afgeleid door andere personen, rende het beest daarna het land op, zoodat de meid en de tweede aangevallene met gescheurde kleeren en eenige lichte wonden vrij kwamen; zonder greppel en zonder boom, waren er zeker dooden gebleven. Stavenisse, 9 Maart. De mazelen, welke alhier in de laatste weken in circa 70 huisgezinnen voor kwamen, beginnen te wjjken. Het aantal sterfgevallen tot dusverre in 1893 alhier is zeer groot. EBruiuïsse, 9 Maart. In de vorige week verzond men van hier omstreeks 180 ton mosselen naar Holland, 650 naar België en 600 balen naar Engeland. De aanvoer van Zeeuwsch mosselzaad bedroeg 60 ton. Door de zeesterren hebben de mosselperken weer veel te lijden. Buirgpli, 9 Maart. De Raad dezer gemeente besloot iu zjjne vergadering van 8 dezer de bjjdrage toe te staan, welke door heb tramcomité Brouwershaven Steenbergen is gevraagd. Haamstede, 9 Maart. Naar aanleiding van eena advertentie in deo Nieuwsbode van verleden Dinsdag onder het motto »Melk" kwamen alhier Woensdag een dertigtal landbouwers uit de verschillende gemeenten van Westeljjk-Scnouwen bjjeen ter bespreking van den gemeenschappelyken verkoop van melk. De heer M. Bolle, die het initiatief voor deze bjjeen- kornBt bad genomen, presideerde de vergadering. ZEd. deelde mede, dat te Middelburg het voornemen bestaat eene melkfabriek op groote ecbaal te bouwen; dat tot dat doel de heer Reynieree uit Middelburg deze pro vincie doorreist en op tal van plaatsen Inlichtingen heelt verschaft, hoe het met die zaak gaan zal. Ook de heer Bolle had een onderhond met genoemden heer gehad, welke bespreking hem de overtuiging had ge geven, dat het wenscheljjk was, dat ook de landbouwers uit deze streek deze zaak ernstig in overweging namen. Op duidelijke wjjze werd door Spreker uiteengezet, hoe door vereeniging de melk voordeelig te Middelburg van de hand kon worden gedaan. Na het voor en tegen te hebben overwogen, wordt met algemeene stemmen de wenscheljjkheid uitgesproken om coöperatief de melk te verkoopen. Iu een daartoe toegezonden schrjjven stelde de Secretaris van de Zaivelfabriek te Zonnemaire de vraag of het niet in het belang der landbouwers zoude zjjn. wanneer de melk aan zyne fabriek werd geleverd. Besloten werd de heeren Rejjnierse en de Kater nit te noodigen do wjjze en de voorwaarden, waarop zjj de melk in ontvangst.zouden willen nemen, nader te Haamstede te willen komen uiteenzetten. Zierikzee, 8 Maart. Over de kolonisten, die door bemiddeling van de Hollandsch-Amerikaansche Land- en Emigratie-Maatschappij zich te Almosa in de San Luis Valley hebben gevestigd, over hun toestand en vooruit zichten zijn in den laatsten tijd zoovele mededeelingen gepubliceerd, dat het zeer gewenscht was ook eens de volle waarheid te vernemen, gegrond op een officiëel onderzoek. Door bemiddeling van onzen gezant te Washington ver zocht onze regeering aan de Amerikaansche zoodanig onder zoek te willen doen instellen, en dit werd opgedragen aan den districts-Attorney Charles Merriman. Uit diens rapport blijkt reeds dadelijk, dat de Holland- American Land and Immigration Company zich in Colorado niet heeft doen incorporeeren overeenkomstig de wetten des lands. De heer Merriman noemt de statuten very defective in many particulars. Volgens hem heeft de maatschappij niet het recht om in Colorado zaken te doen, en wie met haar handelen willen, do so at their peril. De heer Merriman constateert, dat niet al de gronden, die genoemd worden in de act of incorporationhet eigen dom der vennootschap zijn of ooit waren. Zij had slechts het recht van voorkeur daarop tot een bepaalden tijd, doch de loopende contracten zijn vervallen, omdat door haar de daaraan gekoppelde voorwaar len niet zijn nagekomen. Hij wijst er verder op, dat de kolonisten door valsche voorspiegelingen verlokt zijn, zoodat dezen bij hunne aan komst te Almosa (Conojos County) geheel teleurgesteld werden. De vennootschap vestigde hen in poorly constructed houses, zij verschafte nóch het beloofde land, noch het toegezegde werk, en zonder de hulpvaardigheid der inwoners zouden onze landgenooten gebrek hebben geleden. Intusschen hebben een aantal kolonisten het goed ge troffen. Zij konden in de buurt van Almosa goed land koopen, hebben er aardige woningen en schijnen tevreden, volgens den heer Merriman, ang doing well. Dat de kolonisten door de agenten der maatschappij bedrogen zijn, staat vast. Slechts één dier agenten, W. C. van Dusseldorp, heeft hen goed behandeld en toen hij hoorde, dat de vennootschap hare verplichtingen niet kon nakomen, heeft hij zich een vriend en beschermer der kolonisten betoond. Bij hunne komst hadden sommige agenten der maat schappij de kolonisten weten te bewegen hun geld af te geven, dat veilig voor hen zou bewaard worden, doch dat toen op hun eigen naam in de B-ank is gestort. Met veel moeite en eerst langs processueelen weg hebben de kolo nisten het geld kunnen terugkrijgen. Concludeerende, zegt de districts-Attorney, dat het, na persoonlijk onderzoek, zijne meening is, dat the colonists have been defrauded by fals erepresentations, en dat een gerechtelijk onderzoek de juistheid zijner mededeelingen kan staven. Van de zijde der Ned. Amer. Land- en Emigratie-maat schappij is nu een verslag openbaar gemaakt van de buitengewone vergadering van aandeelhouders en commis sarissen te Utrecht op 23 Februari j.l., met een verkort rapport van prof. Noordtzij over zijne verrichtingen in Noord-Amerika. Aa» dit stuk ontleenen wij het volgende, dat betrekking heeft op de» strijd in de dagbladen door de Ned. Amer. Land- en Emigratie-maatschappij met den heer T. C. Henry gevoerd. Het verslag deelt mede, dat directeur en gedelegeerde commissaris, op telegram van Henry naar Denver tot hem gingen met het geld en de obligatiën voor de betaling der landen. «Deze werden" zoo gaat het verslag verder voort Henry aangeboden, om, zooals hij zelf voorstelde, »op een bank geplaatst te worden. Doch, wijl men den «reuk van hypotheken op de landen had verkregen slechts sonder voorwaarde, dat hij daar dan ook de cleartitels «(eigendomsbewijzen) der landen zou deponeeren. Zóó «handelden directeur en commissaris op advies, des avonds »weer in tegenwoordigheid van onze rechtsgeleerden de «heeren J. P. Brockway en H. E. Luthe, terwijl zelfs de «advokaat van Henry de billijkheid van deze voorwaarde «moest goedkeuren. Henry repte toen met geen woord van «te late betaling als oorzaak van het niet leveren der landen, «geljjk n u zijn agent bier te lande beweert. Trouwens «Henry's eigen handeling is met die bewering in strjjd. «Volgens der advocaten inlichtingen, die nader gecon- «troleerd werden op de officiëele plaats te Conejos County, «waaronder de St. Luis Valley behoort, bleek dat van de «landen, waarover Henry met ons ten verkoop had gecon tracteerd: •1°. 3840 acres stonden op naam van Mr. Cyrus Strong van «Binghamton New-York. Deze liet ons die eigendomsbewijzen «zien, om te toonen welk een oplichter, zooals hy zeide, Henry was; »2*. dat de landen bezwaard waren met een 1ste en »2de hypotheek "an ongeveer 185,000 dollars, waarbij «3°. kwamen twee beslagen, terwijl «4°. Mr. Brockway op landen en hoofdkanaal nog een «beslag had te leggen van ruim 50,000 dollars. «De schuld was dus veel grooter dan de «waarde der landen. «Men kan nu oordeelen, of door den heer Noordtzij ten «onrechte geschreven is van «bedriegelijken Henry"". Aan het adres van den heer G. Bruintjes, richt prof. Noordtzij in de Zwolsche Ct. o.a. de volgende regelen: Dat er twee gezinnen den 13 Febr. nog in een spoorweg wagen waren gezeten, is waar. Maar dat beteekent niets, wijl 'teerste klasse waggons zijn, goed verwarmd, met een conducteurs wagen als keuken (met een groote kachel er in), die ik zelf huurde. De uittocht uit de St. Louis vallei moest haastig geschieden, wijl anders niemand daar ware weggekomen, en de huisjes konden natuurlijk niet alle op een dag worden gebouwd en de door mij telegraphisch bestelde huisjes u. Grand-Rapids maar met in een oogwenk te Crook zijn! Dat men daaruit in de St. Louis vallei munt zoekt te slaan, is voor mij begrijpelijk; vooral als men weet dat de door Bruintjes genoemde Van Lummel eerst per brief zekere familiën weer naar de St. Louis vallei had zoeken af te leiden, wat niet gelukte. Of 'tdan den 13en Febr. gelukte? Ik ontving brieven uit Crook, loopende tot den 17en Febr., en verleden week twee telegrammen; maar van vertrek van emigr. spraken ze niet; wel van het tegendeel. Zoolang men hier in Nederland niet wil gelooven, dat de Maatsch. stelselmatig wordt aangevallen en belasterd zal er veel zijn dat «duister blijft". De heer J. C. Jansen, onderwijzer aan de openbare school te Axel, heeft voor zijne benoeming te Krabbendijke bedankt. Van uit de parochie-kerk te Bovenkerk werd Woensdag middag het lijk vao pastoor Brouwers ter aarde besteld. In de kerk, waar vele belangstellenden waren, werd een plechtige lijkdienst gehouden en door pastoor Van Zanten het goede, dat de overleden priester verricht had, in eene rede in herinnering gebracht. Zierilxzsoe, 10 Maart. Bjj de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen, ter voorziening in de vacature, ..ontstaan door het overljjden van den beer W. Smallegange, waren ingeleverd 70 stembriefjes, waarvao één van onwaarde, en het getal geldige stemmen alzoo 69 bedroeg. Hiarvao zjjD uitgebracht op den heer M. T. van den Bout 40, J. Boot Wz. 17, S. B. Vis 5 en N. Dalebout 3 stemmen, terwyl de overige stemmen waren verdeeld op verschillende personen. Gekozen is alzoo de heer M. T. van den Bout te Eikerzee. Te Leiden is het doctoraal examen in de rechts wetenschap met goed gevolg afgelegd door den heer W. F. J. Wagtho. Om het hoofd der school te De Bilt, den heer P. M. van Leeuwen, te bewegen zjjn dieusten aan de gemeente te bljjven wjjden, besloot de Raad zjjn jaar wedde met ingaog van 1 Juli 1893 te verboogen tot f 1200, over 2 jaar weder met 100 en daarna over 2 jaar nogmaals met 100, zoodat zjj op 1 Juni 1897 het, maximum van 1400 zal bereiken. Wjj wenschen den heer Van Leeuwen geluk met het bljjk van waardeeriDg hem ten deel gevallen, en brengen hulde aan den gemeenteraad, die toonde een degel jj ken onderwjjzer op prjja te stellen. (Wekker.) Ter aanvulling van het koit bericht in ons vorig no. dat de Belgische Minister De Brujjn voornemens is de Belgische grenzen weer voor den invoer van Nederlandsch vee open te stellen, deelt men nog mede, dat de heer Van Uffelen, Rijksveearts in Belgischen dienst, de vorige week een bezoek aan Terneuzen gebracht heeft, om te zien of aldaar gelegenheid voor stalling was. De maatschappjj MechelenTerneuzen heeft eenige loodsen hiervoor beschikbaar gesteld, welke loodsen door genoemden veearts zeer doelmatig genoemd werden. Binnen enkele dagen kan alzoo een verandering ten goede voor de Nederlandsche veehouders komen. Met het oog op den frauduleuz6n invoer van Hollandsch vee was de Minister eerst voornemens alles te sluiten. Zieriliicee, 10 Maart. De heer C. van der Baan, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is benoemd tot hoofd aan eene dergelijke inrichting der Duitsch-Evangelische gemeente te Rotterdam. Bjj kon. besluit is o. a. peneioen verleend aan A. Faasse, brievengaarder te St Philipsland, ten .bedrage, van 221. De eeuwenoude eiken te 's Heerenhoek, bekend door geheel Zaid-Beveland en het sieraad der landeljjke gemeente Kapalle, liggen thans geveld. 't Is nu maar de vraag, hoe do zwaarste, een kolossus van 7000 Kilo, over den doorweekten grond vervoerd zal kunnen worden. Zjjn bestemming is Hanaweert. Werd hy, als hjj te pry ken stond iu vollen zomerdos, door velen bezocht en bewonderd, nu bij daar nederligt, is het bezoek niet minder groot, vooral na de herhaalde vruchtelooze pogingen om hem weggevoerd te krjjgen. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 9 dezer is, met ingang van 1 April, benoemd tot onderwjjzeres in de nuttige handwerken voor meisjes bjj de leerschool, verbonden aan de rijkskweekschool voor onderwjjzerB te Middelburg, mej. A. W. J. Snjjders aldaar. Dinsdag nanaiddag kreeg eene vrouw, die, komende van Breskens, zich met den tram naar Middelburg wilde begeven, aan de Keersluis een aanval van asthma. Binnen weinige oogenblikken was zjj dood. De aardappelen worden, zoolang de behoefte strekt, in Zuid-Beveland ter verzending opgekocht A f 1 den Hectoliter. Naar _wjj vernemen, bestaat bij de Stoom vaart- Maatachappjj «Zeeland" het plan, om in den loop van dezen zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engelsche kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit aan te kondigen dagen speciale, zeer goedkoope biljetten beschikbaar gesteld worden, om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wyze het publiek in de gelegenheid te stellen, voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen, enz. staat ook op het programma. Deze tocht zoude echter van Engeland uitgaan. Een 20-jarige jongeling in de Friesche gemeente Kollumerland trad met een weduwe in 't huweljjk om werk te krjjgen bjj de commissie van werkverschaffing, waar alleen gehuwden werk konden bekomen. De vorige week passeerde te Foxhol een schip, bevracht met een gedeelte van het gebouw voor de aanstaande tentoonstelling te Winschoten. Het waaide sterk, en door een rukwind werd de vrouw van den schipper, die op de voorplecht stond, over boord geslingerd en verdween zjj in het diepe kanaal. De schipper, die naast haar stond, sprong zijne vrouw onmiddellyk achterna, maar verdween eveneens. Aan het roer stond een 15jarige knaap, die het ongeluk aanschouwde, vlug over het roer heen in het bootje, dat achter aan het schip was vastgemaakt, sprong, het touw doorhakte en in een ommezien naar d9 plaats roeide, waar hjj gezien had dat zyne ouders gezonken waren. Hjj stak, op goed geluk af, zjjn hand diep in het water, en pakte juist den schipper bjj het hoofdhaar. Zoo trok hjj hem omhoog tot boven het water, en had nu niet alleen zjjn vader, maar ook zyne moeder gered, want de schipper hield zyne vrouw vast. Beiden zonden zonder de hulp vaD den flinken jongen zeker verdronken zjjn. In het Panopticum te Amsterdam viel een jonge vrouw door het glazen dak boven de beeldengalerij in de zaal; levensgevaarljjk gewond, werd zjj naar het Binnengasthuis vervoerd. Het verbod van het houden van markten van herkauwende dieren en varkens in Gorinchem is ingetrokken. De heer D. R. Mansholt heeft bjj den heer P. Noordboff te Groningen een studie uitgegeven over «Di ontwerpplannen der Zuiderzee-vereeniging in ver band met de heerschende werkeloosheid". Wat du de eigeoljjke Zuiderzee-plannen betreft, komt de schrjj ver tot de volgende conclusion 1. Uit een technisch oogpunt is de binnendyking der Zuiderzee, volgens de plannen der Zaiderzee-com missie, zoo niet onuitvoerbaar, dan toch zóó kostbaar en gevaarljjfe, dat de eventueele directe en indirecte voordeden voor den Staat op verre na niet daartegen opwegen. 2. Dö fioancieele plannen der Zuiderzee-commissie zjjn ten eenenmale onaanuemelyk voor den Staat, omdat de eventueele voordeelen bjjna geheel komen aan eene kapitalistische corporatie en de risico geheel aan den Staat. 3. Indien de Nederlandsche regeering 200 A 300 millioen zoo goed als renteloos beschikbaar heeft voor de cultiveariog van landerjjen, die 4 A 5 meter beneden den waterspiegel liggen, dan kan deze som oneindig vruchtbaarder worden besteed aan land, dat boven den waterspiegel ligt. 4. Er liggen in ons land duizenden hectaren land, die aan de hand der nieuwe landbouwwetenschap met betrekkelijk weinig kosten in vruchtbare akkers her- kunnen worden". Te Halsteren werden bjj één landbouwer op één nacht 18 en bjj een ander 36 hoenders gestolen. In een der volgende nachten werd een ander aldaar door een ongewoon gerucht wakker. Hjj wekte zjjn zoon die zich haastig kleedde en zich naar buiten spoedde. Daar zag bjj een onbekend persoon die zich haastig uit de voeten maakte. Verder bemerkte hij een hond, die, na een flinken schop ontvangen te hebben, een geroofde kip liet vallen. Dadeljjk werd het kippenhok onderzocht, waarin tot groote verwondering van Koster- mane zich twee honden bevondeD. Deze werden dadeljjk bemachtigd en in verzekerde bewaring gehoudeD. De politie zal nu zeker den eigenaar der honden, die op diefstal afgericht echjjnen te zjjD, wel weten te vinden. De besteller G., verdacht van diefstal in het postkantoor te Winschoten, heeft zich in het huis van bewaring aldaar van het leven beroofd. Naar aan de Noordbrab. wordt medegedeeld is de onlangs eervol ontslagen hoofd-agent van politie t9 's Bosch met een ongeveer 20-jarig meisje in de richting van Antwerpen vertrokken, vrouw en kinderen achterlatende. Volgens officieele ambtsberichten zjjn in de afgeloopen week te Breda en Tilburg, te Prinsenhage en Roozeudaal 1, in het geheel 10 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Aanbestedingen, Yerkoopingenenz. Zierilceee, 10 Maart. De uitsla? der aanbesteding van de levering van ongeveer 500 M3. weizand, te leveren en te storten op 'aet gedempte gedeelte der Oude Haven bij het Kraanplein, is, d;it aannemer daarvan ie geworden M. Uil, voor 1,19 per M3.; door H. P. Moelker was ingeschreven voor f 1,25 per M3. Een wood huis met erf, ter grootte van 87 c.A., aan deD Oost,wal te Goes, werd ten overstaan van den notaris Mulock Houwer, ten verzoeke der erfgenamen Quist, voor 1300 verkocht aan P. Geus te Goes. LANDBOUW. C-ortgfeiu©. Op de Donderdag 1.1. gphouden buitengewone vergaderiog van «Landbouwbelang" werd o. m. besloten, om 15 toe te kennen als premie voor de alhier te houden stierenkeurÏDg, die zal plaats hebben bij gelegenheid der vóorjaars vee- en paarden markt alhier, te houden op Vrjjdag 21 April e.k. RECHTSZAKEN. 's Gravenhage, 9 Maart. Het gerechtshof ver nietigde heden het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij F. v. d. M., gewezen veldwachter te Kruiningen, wegens meineed werd veroordeeld, en sprak den bekl. vrij. Het openbaar ministerie bij het hof vorderde bevestiging van het vonnis derzelfde rechtbank, veroordeelende H. v. d. S. en J. de R. tot. drie maanden wegens wederspannigheid t« Schoondijke gepleegd. Uitspraak Donderdag 23 Maart. R ERK IV I E XT W S. Door ds. C. Sfceketee te Yeere is het op hem uit gebracht beroep naar da Chrieteljjk Gereformeerde Gemeente te Bolnes aangonomen. Beroepen tot predikant te Stavenisse de heer D. P. Brans, predikant te Leersum. Beroepen bij de berv. gem. te Ooltgensplaat, ds. J. van den Bergen te Varseveld. Kerkvoogden der Nederduitsche-hervormde gem. te Middel borg benoemden Dinsdag avond tot organist van de Nieuwe Kerk den heer A. van Os te Gouda, No. 1 van de vroeger gemelde voordracht. Woensdag 1.1. herdacht ds. P. J. Romijn, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Leeuwarden, onder menig blijk van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn Evangeliebediening te Meerkerk aanvaardde. W IS L D A D 1H E D. DIAKENEN der Herv. Gemeente alhier geven bjj deze kennis, dat de te I)ouden bedeelïny van bran <3 sloffen uit de opbrengst van het Concert, gegeven ten voordeele der algemeene armen, zal plaats hebben op Zaterdag II Maart des morgens ten d ure, aan het Herv. Diac. Ver- plegingahuis. Zierikzee, 9 Maart 1893. Diakenen voornoemd F. C. VAN DER VLIET, Voorzitter H. LAKENMAN, Secretaris. Burgerljjke Stand van Zierikzee. geboren: 3 Maart. Eene dochter en een zoon van J. P. van Oost en A. P. de Graaff. Eene dochter van J. Zonruiter en W. Beije, 6 dito. Eene dochter van A. J. Gilden en W. de Bie. 7 dito. Eene dochter van J. H. van Wan- rooij en P. Admiraal. 8 dito. Een zoon van A. Beije en C. de Wit. Eene dochter van A. Leeuwe en D. E. Meulblok. 9 dito. Een zoon van J. van den Hoek Cz. en C. den Boer. gehuwd: 8 Maart. IC. Huson, 46 j., weduwn. en A. Th. Formenoij, 27 j. jd. 10 dito. R. O. van Nieuwenhuize, 55 j., weduwn. en E. Kramer, 44 j., jd. overleden: 6 Maart. L. Beije, 75 jweduwn. MARKTBERICHTEN. Dordrecht, 9 Maart. Tarwe. Jarige puike Z., VI. en Overm. f 5,a i 5,50 Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 6,40 a f 6,80 Dito goede f 6,— a f 6.30 Dito mindere en blauwe f 5,a f 5,50 Dito zomer f 5,a f 5,20 Dito Canada f 5,a 1 5,40 Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 5,a f 5,20 Gerst. Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 4,10 a f 4,40 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 3,90 a f 4,10 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche I 3,80 a f 4,20 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 3,50 a f 3,70 Chevaliergerst f 4,80 a f 5,20 Haver, (lange) f 3,a f 3,50 Dito (dikke) f 4,a f 4,20 Paardenboonen t 5 40 a f 6, Duivenboonen f G,50 a f 7, Witteboonen f 6,a f 7,50 Bruineboonen f 6,a f 7,50 Erwten (kook-) f 7,— a f 7,30 Dito (mesting) f 6,— a f 6,50 Kanariezaad f 16,a f 18, Oostburg, 8 Maart. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer niet ruim, daar vele landbouwers wegens drukke werkzaamheden waren, verhinderd op te komen. Kooplust was er weder riet veel en om te verkoopen kon men moeilijk vorige prijzen be dingen. Men besteedde heden voor: Nieuwe Tarwe f 5,f 5,50 a f 6,50 Nieuwe Rogge f 4.50, f 4,75 a i 5,— Nieuwe Wintergerst f 4.—, f 4,10 a J 4,40 Nieuwe Zomergerst f 3,50. f 3,75 a f 4, Haver f 2,75, 1 3,— a f 3,25 Paardenboonen f 5,f 5.25 a f 5,60 Groene Erwten f 6,f 6,50 a f 7, Middelburg, 9 Maart. Ter Graanmarkt van heden bestond de aanvoer, evenals de voorgaande week, voor het grootste gedeelte uit Tarwe. Nieuwe Tarwe f 6,30 a f 6,40 Rogge f 5,25 a f Wintergerst f 4,60 a f Zomergerst f 4,— a f Witteboonen f 8,25 a f 8,50 Bruineboonen f 7,50 a f 7,60 Paardenboonen f 6,a f Tuinboonen f 6,25 a f Kleine Groene Erwten f 8,a f 8,25 Koolzaad f 9,50 a f Versche Boter per kilo. f 1,a 1 1,10 Eieren per 100 stuks f 3,10 Goes, 7 Maart. De tamelijk ruime aanvoer van alle artikelen ruimde tot langzaam vorige prijzen op. Haver was echter iets hooger te verkoopen. Nieuwe Tarwe f 5,70 a f 6,40 Rogge f 4,75 a f 5,10 Wintergerst f 4,10 a f 4,25 Zomergerst f 3,80 a f i\— Haver 2,90 a I 3,50 Kookerwten f 7,— a f 7,75 Mestingerwten f 6,a f 6,80 Bruineboonen f 6,a f 6,25

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 4