/lllilk/IISIIII NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Maart 1893. Directeur-Uitgever J. WAALË. RECLAMES. maatknippenT NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8280. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" 15 regels T'C^ Cts. Elke regel meer 1C> Cts. Mcj. C. POLAKMeelfltrnnt geeft hiermede kennis, dat bij haar onderwijs wordt gegeven in liet Knippen naar de nieuwste verbeterde Weener coupe. 5 Old. per cursus. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ovor de Ie helft dor maand Februari 1893: Van Ziorikzee: 1. M. J. Tiele. Amsterdam. Van Schuddobenrs 2. Carpor, Den Haag. Van Zonnemairo: 3. Ploontjo Tioloo, Oud Vosmeer. Naar Amerika: Van Zieribzoe: 1. A. Wiltson, Now-York. 2. M. Hart, DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rtk7.ee herinneren de belanghebbenden, dio wcnscken, dat do bun verleende vergunning, tot hot verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zjjn verlengd, «lat vóór «Ion 1 April a.s. daarvan aan hen belioorcn kennis to geven. Ziertk7.ee, den G Maart 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cir. W. VER M E IJ SBurgemeester. J. G. BET II E. l.° Secretaris. Tegenover de illusie van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, waarmede duizenden zich vermaakt hebben en nog vermaken, geeft de werkelijkheid toestanden te aanschouwen van Dienstbaarheid, Ongelijkheid en Heerschappij, die bestaan en blijven bestaan, of men er zich aan ergert of niet. »Weg met de dienstbaarheid, leve de vrijheid 1" Zoo roepen velen, die zelf hecren zijn en dienstbaren houden, 't Gaat er precies mede als met die democraten, die in publieke voordrachten de volksklassen hemelhoog verheffen, en boog opgeven van hunne volksliefde, en van wie, als men som- wijlon een hunner ondergeschikten spreekt, geheel wat anders getuigd wordt, daa de schijn zou doen gelooven. Wij herinneren ons nog den verbitterden toon, waarop een klerk eens van zijn patroon ge tuigde: buiten zijn kantoor als bij volksvoordrachten houdt, is onze Mijnheer een groote demoeraat, maar hier op zijn kantoor is geen grooter tyran en geen erger aristocraat denkbaar". Zoo gaat het dik wijls 1 Busken Huet, die fijne opmerker en onverbiddelijke kritikus, schreef dan ook rondweg: Het jagen naar volksgunst is het eigenaardige van »onzen tijd". (Brieven II 267.) De zoogenaamde volksliefde van velen, ook al bestaat ze niet geheel uit papier en uit klanken, maar zelfs al gaat ze gepaard met het verlies van eenig misbaar zilver of goud, dient tot bevrediging van eigen eerzucht, en is de brug, waarover men gaan moet aleer men zich een plaats in de Tweede Kamer veroverd heeft. Deze dingen dient men wel in het oog te houden, zal men zich niet laten verblinden door al de volksliefde, die dag in dag uit door allerlei schrijvers voor en na wordt opgedischt. Niet, dat een ieder dezer schrijvers daarom lid van de Tweede Kamer zou willen worden, een Kamer van duizend af gevaardigden zou dan nog te klein zijn, maar wèl dat bij ben allen zonder onderscheid, zich het streven openbaart, om door volksliefde ten slotte toch weder over het volk te heerschen. En een liefde, die uitloopt op eer- en heerschzucht 3 zou dat wel ware liefde wezen", zou Hieronymus van Alphen vragen, zoo bij nog leefde. Tot de volksklasse bekooren de dienstbaren. Geen wonder dus, dat waar de liefde tot het volk van do eene liefdesbetuiging overgaat tot de andere, ook de dienstbaren haar beurt krijgen. En de dienstbaren kregen voor eenige weken haar beurt in het Sociaal Weekblad. Mr. F. N. Sickenga te Dordrecht wijdde in het nummer van 11 Februari een artikel aan haar. Niet zoozeer omdat wij de overtuiging hebben, dat de verbetering van den dienstbaren stand te verwachten is van een Meester in de Rechten, zelfs van eene vrouwelijke Meestor in de Rechten, als de Belgische dame Popelin, verwachten wij in dezen weinig of niets, maar veeleer om de curieuse denkbeelden van genoemden heer uit de schoone Merweö-stad wat nader te wikken en te wegen, schrijven wij deze regelen. Wij beschouwen ons zelf niet als moderne messiassen op maatschappelijk gebied en zijn overtuigd, dat als er verbeteringen in de dienst bare klasse zijn aan te brengen, dit allereerst het werk is van de dames. Laten zij in overleg treden met hare dienstmeisjes, en laat de wetgever dan desgewenscht en zoo noodig later optreden. Van bet omgekeerde is stellig geen heil te verwachten. Wat is dan nu het verschrikkelijke in het lot der dienstmeisjes? In het algemeen volgens het Sociaal Weekblad hot volgende: dat zij dienstbaren zijn, en niet geroepen tot: vrij dienstbetoon. *>Laat »ons uitdrijven uit ons huis en uit ons hart de ï-oude, afgeleefde, terugstootende heks Dienstbaar- beidzoo staat er geschreven. Altemaal groote woorden, zoo wagen wij aan stonds te zeggen. Men sla ons Burgerlijk Wetboek toch maar eens op en leze de artikelen 1637, 1638 en 1639 waarin gesproken wordt van buur van dienstboden. Welke aanmerkingen men ook op deze artikelen moge maken, er blijkt onweersprekelijk uit, dat men szjjne diensten slechts voor eenen »tijd of voor eene bepaalde onderneming verbinden" kan. Van slavery, of iets dat naar slavernij zweemt, is in het geheel geen sprake. Het dienstmeisje kan wegloopen wanneer zij wil iets waarvan licht zinnige en brutale dienstboden dan ook ruimschoots gebruik maken heeft zij geen zin om ook maar een minuut langer in haar dienst te blijveu, dan kan zij gaan. Van de heks der dienstbaarheid is dus nergens anders sprake, dan in de weelderige ver beelding der volksvrienden, die veel van droomen en dweepen houden, maar wier droombeelden dan ook in volslagen tegenspraak zijn met de werkelijk heid. Als ^leefregel" tegen de dienstbaarheid wordt aangegeven: nimmer van anderen een dienst te vragen, die we hun niet desnoods zelf bewijzen willenwanneer wij zelf diensten weigeren, die, »hoe schijnbaar noodzakelijk ook, 't geringste spoor van dienstbaarheid verraden". Het middel, dat hier wordt aangegeven is, niet eens een kwakzalvers middel, het lijkt eerder op den raad van iemand, die behekst is. Immers de diensten, die wij van anderen vragen, en die wij hun behoorlijk betalen, zijn altemaal diensten, die wij vragen eenig en alleen omdat wij ze ons zelf niet willen of niet kunnen bewijzen. Waarom kookt de keukenmeid het eten? Niet omdat Mevrouw te dom is om het zelf te doen, of omdat Mijnheer niet genoeg hersens heeft om desnoods voor kok te worden opgeleid, maar dood eenvoudig, omdat noch Mevrouw, noch Mijnheer zelf de kookkunst willen beoefenen en dit daarom opdragen aan hun gedienstige, die zij loon naar werk geven. Wie dan ook iets weigeren wil in zjjn leven, dat naar dienstbaarheid zweemt, moet als wilde in de wildernissen gaan leven, en de beschaafde maatschappij gaan verlaten. Deze laatste berust toch geheel en al op diensten en weder diensten. De schoolsche onderscheiding, die gemaakt wordt tussehen dienstbaarheid en dienstbetoon, gaat dan ook in de werkelijkheid niet op, en het ideaal wat ons ter verwezenlijking wordt voorgehouden, en dat vrij dienstbetoon heet, het is ook met het oog op onze dienstboden reeds geheel en al bereikt. Ook wanneer wij afdalen in bizon derheden, en stilstaan by enkele bizondere plichten, die verbonden zijn met het dienstbetoon der dienstboden, ook dan weder zien wij, dat er niets verschrikkelijks aan den dienstbaren stand verbonden is, en dat men wel den bril van een dweeper mag opzetten voor men zicb ergert over de volgende dingen, waar over het Sociaal Weekblad zoo in verontwaardiging ontsteekt. Er zijn wel eens dienstboden, die als ze gehuurd worden en zij hebben met Mevrouw over een en ander een onderhoud, geen stoel krijgen om te gaan zitten. Eerste grief. De vele vragen, die aan het dienstmeisje gedaan worden voor zij gaan dienen, zijn dikwijls »even zoovele beleedigingen". Tweede grief. »Haar slaapkamertje is het minste uit het ge- »heele huis". Dorde grief. »Men weegt haar voedsel af, of, zoodat niet »het geval is, verschilt toch de dienstbodenkost in hoedanigheid en hoeveelheid van hetgeen binnen gegeten wordt". Vierde grief. »Men eischt van haar, zoolang zij onder ons oog »is, een bepaalde kleur of een bepaald fatsoen van sjapon, muts en schort, als kenteeken barer dienst baarheid, of het meisje die graag draagt of niet". Vijfde grief. Wij sluiten de vrijers buiten". Zesde grief. »Wij verbieden het babbelen". Zevende grief. 3 Wjj nemen het dienstmeisje, onder handen als s> zij over haar tijd te huis komt". Achtste grief. Wij verwachten volkomen en onvoorwaardelijke s gehoorzaamheid". Negende grief. De gedienstige -mag haar gezicht niet vertrekken 3 als zij aan tafel een grap hoort vertellen Zij moet de schotels rond diénen zonder met een sblik verwaardigd te worden of een 3 dank u" te 3 ontvangen van zoogenaamd welopgevoede dames 3 en beeren". Tiende grief. Wij zullen het bij dit tiental zoogenaamde grieven laten, al heeft de schrijver nog meer verschrikkelijk heden op zijn hart, die hij ter sprake brengt. Wij vragen echter of het niet meer dan belachelijk is, dat in een ernstig weekblad zulke dwaasbeden worden geplaatst. De meest hooggeplaatste dames en heeren ondervinden toch meermalen in hun leven volkomen hetzelfde, waarover hier, nu het den dienstbaren stand geldt, zooveel misbaar wordt ge maakt. Men denke aan recepties en audiënties, waar 3 staan" het wachtwoord is; men denke aan een kooi aan boord, die minder is dan het minste meidenkamertje; men vergete niet, dat de dienst bare stand vrij wat meer en onmatiger eet dan menige beschaafde; men vindt den uniform niets verschrikkelijk, tenzij men een volbloed anti militair is. Ook bedenke men, dat een meidenvrijer zijn meisje vrij wat meer spreekt dan in beschaafde kringen gewoonte is en wordt geduld; dat stipt heid en gehoorzaamheid volstrekt niet alleen van de dienstbaren wordt gevorderd. Waarlijk wie onze dienstmeisjes gadeslaat, meermalen veel duurder gekleed en veel meer opgedrild, dan menige dame, die niet al haar geld aan hare kleeding besteedt; wie bij ervaring weet hoe menigeen zijne dienst baren in alles ter wille is^ en hare plagerijen, onachtzaamheden en de daardoor ontstane schade geduldig verdraagt hy zal erkennen, dat wie eenzijdig wil zijn en de dingen eens zeer partydig wil voorstellen, terecht kan bij het stukje over Dienstboden en Dienstbaarheid in het Sociaal Weekblad. Van stukken als dit, verwachten wij dan ook geen goed, wèl kwaad, geen verbetering, wèl ver bittering. Tot heden toe was het Sociaal Weekblad het eenige blad, dat zich uitsluitend aan maatschappe lijke toestanden wijdde. Naast dit radicale blad onder redactie van Mr. Treub, oen democraat van de Amsterdamsche Keizersgracht, is nu onlangs van sociaal-democratische zijde uitgekomen De Sociale Gids. Ook wijdt het Roomsch-Katholieke dagblad IIet Centrum zijn aandacht aan maatschappe lijke nooden. Zou het niet noodig zijn, zoo vragen wij, dat van liberale zijde ook iets geschiedde op dit gebied? Maar, dat er zicb dan mannen meö belasten, die meer de werkelijkheid raadplegen en de fantazièn van het Sociaal Weekblad verre van zich houden. Dat de hoogleeraren, die als medewerkers aan het Sociaal Weekblad verbonden zijn sinds Mr. Treub als redacteur optrad, zwijgen, is minder; een hoogleeraar kent de achterbuurten en de volksklassen toch niet uit eigen waarneming, evenmin als een privaat-docent, die jongelingen opleidt voor notaris; maar nooit is het goed te keui'O.i, d/vt schryvers voor den dag komen mot maatschappelijke nooden, die blijkbaar fictief zyn, en niet op waargenomen feiten rusten, maar ont leend zijn aan algemeene beschouwingen. Indië. Onze troepen hebben reeds driemaal tevergeefs een aanval gewaagd op de Atjehsche "versterking Kaloet, en verkregen de onzen daarbij de laatste maal 7 dooden en 32 gewonden. Thans verneemt het Vaderland uit een particulier schrjjven uit Kota-Radjn, dat er plan bestaat andermaal te beproeven die sterkte te nemen. Hot tjjdstip, waarop die aanvalizou plaats hebben, was onbekend, wellicht in den loop van Maart. In ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. Amerika. Waal ling: ton, 4 Maart. Onder een grooten toevloed van belangstellenden van alle zjjden aanvaardde beden de democratische president Cleveland zyn ambt. Alleen nit Philadelphia kwamen 4000 personen om de feestelijkheid by te wonen. De aftredende president Harrison bracht zyn opvolger een bezoek, dat door den beer Cleveland werd beantwoord. De heer Cleve land gebruikte het middagmaal by den heer Harrison. In de redevoering, waarmede de President zijn hooge ambt aanvaardde, legde Cleveland op het levens belang van eenen goeden en geregelden geldsomloop den nadruk. De Vereenigde Staten, verklaarde hij, met geheel hunne nationale kracht en al hunne rijke hulpbronnen, kunnen de onverbiddelijke wetten, welke de geldmarkt en den handel beheerschen, niet trotseeren. Hij hoopte dat het geneesmiddel zou gevonden worden in eene beraden wet geving. Intusschen zou de regeering met alle macht, waar over zij beschikt, het nationale krediet handhaven en eene financieele ramp zien te bezweren. Eene uitspraak der kiezers tegen Cleveland, heette het verder, zou ten gevolge hebben dat het protectionisme werd gehandhaafd uit liefde tot protectie. Ilij vei oordeelde de neiging van het volk, om van het bewind eener regeering persoonlijke, bijzondere en rechtstreekselie voordeelen te verwachten. Hij keurde het stelsel van premies, uitgekeerd door den Staat, en tusschen- komst van ,len- Staat, en ook het vormen van syndicaten (trusts) af. liet werk van tarief lier vorming moet met wijs heid worden ondernomen, zonder geest van wraakneming. Onze zending, zeide hij, is er niet eene van straffen, maar eene van herstellen van onrecht. De noodzakelijkheid om inkomsten tot handhaving der regeering te verkrijgen, is de eenige rechtvaardiging tot het verhoogen der lasten van het volk. New-York, 4 Maart. Het stoomschip »Obdam" van de Ned. Amerik.-Stoomvaart-Maatschappy is by Sandy-Hook gestrand. De boot bevindt zich in eene ongunstige positie. Er is hulp verleend. Engeland. De handel in eieren tnsschen Canada en Groot- Brittannië heeft zich in den laatsten tyd sterk uitgebreid. In 1890 gingen slechts 4000 doz. eieren van Canada naar Groot-Brittanië. In 1892 was die hoeveel heid gestegen tot 4,000,000 doz. De uitvoer van kaas uit Canada naar het moederland is eveneens en wel met 22 millioen Eog. ponden toegenomen en die van boter 4,000,000 Eng. ponden. Voor Canada schjjnt het Maokinley-tariof derhalve een vermomde zogen te zyn geweest. Italië. Rome, 28 Febr. Tot dusver hebben de volgende groepen van buitenlandsche pelgrims aan 's Pausen jubileum deelgenomen: ééne groep Zuid-Amerikanen, drie groepen uit Engeland, Schotland en Ierland, ééae groep Hongaren en ééne groep Franschen. By elkander tnsschen de 13 en 14,000 personen, dus ongeveer even veel als by de feestviering in September 1891. Men berekent dat de Paus bij zijn jubilé in liet geheel 9 millioen aan geschenken in geld ontving. Daaronder was een wissel van 1 millioen van den hertog van Norfolk. De twee huisprelaten van den Paus hebben liet geld in be waring, totdat Z. II. zal hebben beschikt, wat er mee zal worden gedaan. Vermoedelijk zal een groot deel van het geld worden gegeven aan de Congregatie voor de Propa ganda, die in den laatsten tijd aanzienlijke verliezen heeft geleden en wier lasten nog zijn vermeerderd. Oostenrijk. Te Weenen is een kapitein van het Ooatonryksche leger in hechtenis genomen wegens moord. Hjj was verleden week in een restaurant van een der voorsteden en kneep daar, zooals vele menschen gewoon zjjn te doen, in alle voorhanden broodjes, om te onderzoeken of zjj naar zyn zin, versch en knapperig waren. Een bakker, die dat eenigen t jjd met ergernis had aangezien, maakte hem opmerkzaam op het onhebbeljjke van die manier van doen, togen welker gevaar ook nog in den choleratijd gewaarschuwd was; maar de man kreeg geen ander antwoord dan een toornigen blik van don officier, die weldra de zaal verliet. Toen de bakker een nur later ook naar buis ging, snelde de kapitein, die hem buiten stond op te wachten, onverhoeds op hem toe en stak hem met een mes in de borst. De aangevallene verweerde zich en de beide mannen vochten eenigen tyd, tot de bakker, door pjjn en bloedverlies afgemat, op straat viel. De kapitein bracht hem toen nog verscheidene hevige slagen toe en weerde met geweld iedereen af die den gewonde te hulp wilde komen, totdat hjj eindeljjk toch gedwongen was, zyn slachtoffer los te laten. Hjj werd, omdat hy een officier was, niet in hechtenis genomen en er werd alleen rapport van de zaak ge maakt aan den kolonel. Maar toén de toestand van den bakker hoe langer hoe erger werd en de gewonde, een algemeen geacht man en huisvader, eindeljjk stierf, was de volkswoede tegen den kapitein, die nog steeds op vrjje voeten rondliep alsof er niets gebeurd was, zóó groot, dat men hem onmiddellijk moest gevangen zetten, om te voorkomen, dat hjj door do buren van den bakker werd vermoord. Frankrijk. Porjjs, 4 Maart. De wot op de liquidatio van de Panama-maatschappij ia aangonomon. Het gerucht dat Arton te Weenon zou zjjn in hechtenis genomen heeft, zich tot dusver niet boveBt.igd. Duitschland. Een papierhandelaar te Keulen liet oud papier, lompon, uit zjjn pakhuizen rnimon. Bjj het sorteeren daarvan merkten de arbeiders een bankbiljet van 100 mark op. Om to zien of bet echt was liet men het in een tegenovergelegen bierhuis wisselen. Do kastelein, dio de zaak niet vertrouwde, gaf na stellige informatio 99 mark daarvoor, doch stelde de politie tegeljjk met de zaak in kennis. Do politie onderzocht do lompon en vond daarin heele pakketton in stukken gescheurde bankbiljetten van 1000 en 500 mark. Ze zjjn in zoo- danigen toestand, dat zo haast niet te gebruiken zjjn. De Keulsche politie zoekt do horkomst van het geld in de meening, dat dit alles van een grooten diefstal afkomstig is en de daders zich uit vrees voor ontdekking op deze wjjzo van hun last ontdeden. Te Munchen, do hoofdstad van Beieren, is groote verbolgenheid ontstaan wegens het feit, dat twee jonge meisjes van onbesproken gedrag, in arrest zjjn genomen wegens dansen. Artikel 5G van het politie-strafwetboek in Beieren bepaald, dat jonge lieden, die nog op den leeftjjd zjjn, dat ze verplicht zjjn de Zondagschool te bezoeken, ook dan strafbaar worden als ze, met volkomen toestemming van hun ouders, op bondag dansen. De Btraf op de ouvoldand kan tot zes dagen arrest worden opgevoerd. Op grond van deze bepaling zjjn nu twee meisjes van 14 en 15 jaar, uit hoogst fatsoenljjke familie, die ?met hun ouders" een particulier bal hadden bjj- gewoond, gestraft met arrest in een gevangenis, waarin reeds drie vrouwen van verdachte zeden zaten. De te Munchen verscbjjnende dagbladen oiscben met grooten aandrang de opheffing van deze allerzonderlingste strafbepaling. Nederland. Amsterdam, 4 Maart. Wjj vernemen dat de reeds aangekondigde Internationale Tentoonstelling van Brood-, Koek-, Banket- en Suikerbakkorjj, Choco- lade-fabrikatie en aanverwante vakken te Gent, geopend zal worden den 7den April a.s. Do duur blylt bepaald op 10 dagen. Het Comité, uitsluitend bestaande uit Geutscbe vakmannen, heeft reeds toezegging ontvangen van verschillende Eereprjjzen, ook uit ons land. De Nederlandscho afdeeling belooft trouwens zéér belangryk te zullen zjjn. Vooral gist, beschuit, kook, enz. zullen er op waardige wjjze vertegenwoordigd wezen. Er worden zelfs met een ovenbouwer onderhandelingen gevoerd over de oprichting eener Hollandsche bakkerij. De Ned. Brood-, Koek- en Bankotbakkersbond zal officieel vertegenwoordigd worden door een afgevaardigde en ook zyn vaandel zenden. Wjj herinneren er aan, dat alle aanvragen voor plaatsruimte vóór of op 15 dezer moeten geschieden bjj den gedelegeerden commissaris voor Nederland, Spuistraat 168a alhier. Een bewoner der Frans Halsstraat te Amsterdam ondervond dat zelfs het al- of niet dragen van eon snor moeiljjkheden kan opleveren. Hjj woont op ge stoffeerde kamers en verheugde zich in het bezit van een aardige zwarte snor, lot voor weinige dagen het denkbeeld bjj hem opkwam zich geheel kaal te laten scheren. Zoo gedacht zoo gedaan, doch nu wilde hot toeval dat bjj den avond van den dag, waarop bjj zich van zjjn snor liet ontdoen, in gezelschap van eenige kennissen geraakte en een paar grokjeB meer dronk dan wel noodig was. Gelukkig mocht hjj er in slagen zyn huis te vinden, maar nu bemerkte hjj dat hjj zonder huissleutel was; hjj schelde aan en werd na een kwartiertje wachten opengedaan door zyn kost- juffrouw, die den halfdronken commensaal voor een vreemde aanzag en zich haastte de deur dicht te gooien. Of onze vriend al mopperde, 't gaf hem niets daar men zelfs met de politie dreigde, had bjj nog zooveel gezond verstand om te begrjjpen dat het beter was te gaan. Hjj besloot zoo goed en zoo kwaad als 't ging maar een vriend in de buurt op te zoeken, waar hjj dan ook den nacht doorbracht. Het mooiste van 't geval was echter dat hy den volgenden morgen zjjn huissleutel in zjjn overjas vond en nog een aardige vermaning van zyn hospita kreeg, die niet gewend was dat >haar heeren" dronken thuis kwamen. 's Gravonliage, 5 Maart. Gisteren was het 30 jaar geleden, dat de heer J. J. van Kerkwjjk als lid der Tweede Kamer werd toegelaten. In Februari 1863 toch werd hjj in bet hoofdkiesdistrict Zierikzee gekozen en heeft sedert dien tyd onafgebroken zitting gehad; het langst van alle leden. By deze gelegenheid ontving de heer Van Kerkwjjk talrjjke bljjken van belangstelling, zoowel nit de regeeringakringen als van de zjjde van collega's, ambte naren en particulieren. Den 9den Maart viert de heer Viruly Verbrngge een dergeljjk jubilée. "Vlissing^jn» 3 Maart. De gemeonteraad besloot heden, op verzoek van de »Imperial Continental Gas- association", haar contract to verlengen met 30 jaren, dus tot 1935. Goes, 3 Maart. Knikkeren is toch een gonot voor de jongens, eten en drinken laten zjj er voor staan, zjj komen te laat in de school, denken in do school meer aan de knikkers dan aan den grootsten gomeenen deeler; onder de les kannen zjj met zeker welbohagen de handen in den zak steken om de knikkers door de vingers te laten gaan; de vingers zjjn om dozen tyd van hot jaar alt jjd vuil van het zand of hot slik der straat. Maar dat de lief hebber jj te ver kan gaan, daarvan zagen we heden een voorbeeld. Een kleormakerajongen met een pak op den arm, dat hjj bjj een klant moest bezorgen, komt voorbjj een hoop knikkerende kameraads, onmiddellijk legt bjj zyn pak op eene stoeppaal on hjj aan 't knikkeren. Een paar niet- spelers maken daarvan gebruik om elkaar met het pak om de ooren te slaan. Onze aanstaande tailleur merkt dit eerst toen het pak over de straat vloog. Daarop schiet hem zjjn plicht te binnen, onmiddellijk grjjpt hy het pak en Blaat er een der jongens verwoed mee om de ooren. Hierop ontstaat een formeele vechtpartij, mot het ongelukkig gevolg, dat de kleermakersjongen met pak en al door een groote ruit wordt gedrongen. Die knikkerpartjj komt den adspirant-taillenr dunr te staan. 4 Maart. De heer J. M. Goedbloed is benoemd tot tweeden klerk by het departement van Marine. Door de gezamenlijke telegraaf- en telophoon- kantoren op Zuid- Beveland zjjn in de maand Februari verzonden 100G berichten, ontvangen 1589 berichten, totaal 2595. Uit deze cjjfers bljjkt, dat op ons eiland van deze nuttige inrichtingen oen behoorljjk gebruik gemaakt wordt. Yoor Goes is het aantal behandelde berichten in dio maand 2062. IJruInföse, 4 Maart. Gednrondc bot jaar 1892 werden van hier uitgevoerd ongeveer 350000 Zeonwscbo oostera en 2250000 Franscbo oesters. Aangevoerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1