1KKIkZFKSCIIli NIEUWSBODE. DOOR 01 Donderdag 23 Februari 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. RECLAMES. Nationale Militie. BEKENDMAKING. MIXWSTI.H)i\Gi:\. t Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6275. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode 1—5 regels TS Cts. Elke regel meer 15 Cts. Een groot aantal sterfgevallen wordt toegeschreven aan ouderdom en toch sterven zelfs de oudste menschen zelden aan enkel uitputting of natuur lijk verval; de eene of andere bepaalde ziekte verklaart zich meestal en brengt de geringe over blijfselen van levenskracht ten onder. Wanneer liet gestel goed onderhouden wordt door 't gebruik der SEQUAÏI MIDDELEN vermeerdert hierdoor de kans op eene gezonde hooge ouderdom aan merkelijk. De beste huismiddelen in de wereld zijn PRAIRIE ELOWER voor inwendig en SEQUAH'S OLIE voor uitwendig gebruik. Geen lijder kan het zonder hen stellen. Verkrijgbaar bij C. J. W. SNA.BILIÉ, Drogist, Steiger 35 te Rotterdam. Openbare Aanbesteding op Vrijdag «Ion 34 Februari 1893, des voormiddags te ll'/ü ure, ten Raadhuize van Zierikzee, van: //Het bestraten van het gedempte gedeelte //Oude Haven bij het Kraanplein, en het //opnemen en opnieuw leggen der bestaande //keibestrating van het Kraanplein en van //een gedeelte van de Oude Haven (Noord- z/zijde)] in verband met de voornoemde te //leggen nieuwe straat". Aanwjjzing op Dinsdag SI en Donderdag S3 Februari e.k<, telkens des voormiddags te lO uur, waartoe de gegadigden moeten bijeen komen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bjj wien inmiddels de noodige inlichtingen te bekomen zjjn. Bestekken zjjn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bg den Gemeentebouwmeester, ad ÏO Cent. Openbare Verpachting op Vrijdag clou 84 Februari 1893, des middags te IS uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: z/Een gedeelte van het Zuid-Zelketerrein, langs z/den Provincialen Straatweg, Ier grootte van //ongeveer 70 Ares, kadastraal bekend //Gemeente Zierikzee, Sectie F in No. 626, //thans in pacht bij H. C. VAN DEN EN DE, z/voor den tijd van 2 jaren, ingaande met //het rooven van den oogst van 1893 en //eindigende met het rooven van den oogst z/van 1895"; zullende de verpachting plaats hebben in drie jjerceelen, zooals op het terrein met paaltjes is uitgezet, en in massa. De Voorwaarden dezer verpachting liggen ter lezing ter Secretarie der gemeente. JACHTVERPACHTIIVG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens, op Vrjjdag den 84 Februari e.k., des namiddags te 18'/, ure, op het Raadhuis, in het openbaar aan den hoogstbiedende voor den tijd van zeven jaren te verpachten: 1°. de jacht der gemeente ZIERIKZEE, zich uitstrekkende over eene opper vlakte van ongev. 1700 Hectaren en 2°. de jacht op de gronden en wateren, behooreude tot het gebied van de voormalige heerlijkheden RENGERS- KERKE en ZUIDLAND. De voorwaarden liggen van heden af ter lezing op de Gemeente-Secretarie en zijn aldaar verkrijgbaar ad 10 cent. Zierikzee, den 10 Februari 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VER ME IJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op de circulaire van 11 Februari jl. (Pro /inciaal blad No. 18); vestigt er de aandacht van belanghebbende verlofgangers op, dat 1». de Commissaris der Koningin door den Minister van Oorlog is gemachtigd voortaan de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten- landsche zeevaart (bedoeld in art. 129 der Militie- wet) te verleenen aan verlofgangers der militie te land plaatsvervangers uitgezonderd die, hetzij reeds voor hunne inlijving bij de rnilitie hun beroep van die zeevaart maaktenhetzij zich overeenkom stig art. 150 van genoemde wet voor de zeemilitie hebben aangeboden; 2°. de Minister voor de nummerverwisselaars de bepaling heeft ingetrokkendat zij tot het erlangen van vorenbedoelde toestemming hunne bij het Korps achtergelaten schuld op het kleeding- en reparatie fonds (uitrusting- en reserve-rekening) moeten aan zuiveren. Zierikzee, den 21 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. Italië. liet Jubilé van den Paus. Da Vrjjdag door den Paus in de Pieterskerk ontvangen tweede processie van Italiaansche bedevaartgangers wordt op 8000 personen geschat Zij werden door 60 bisschoppen vergezeld. De Kardinaal-Vicaris las hun adres van hulde voor, waarop de Paus eeoe korte rede hield, over deD strjjd tusschen Italië en Rome. De processie begon te 10 uur in den morgen en te 4 ure 'b namiddags was de plechtigheid van de handkns nog niet geëindigd. Zaterdag hield de H. Vader rust. Hjj ontviDg slechts enkele bezoeken, o. a. van Albert Da Man, die drie kwartiers gehoor verkreeg. De vreemde gezanten maakten hun opwachting aan 't Vatioaan, doch werden nog niet toegelaten. Kardinaal Rampolla, die hen ook ODtvaDgen had, gaf te hunner eere een feestmaal van 24 couverts. Zondag brak de groote feestdag aan. Voor zooveel de telegrammen ons er toe in staat stellen, volge hier een korte beBchrjjving van de hoofdmomenten der schitterende feestviering. Reeds in den vroegen morgen verkondigden de klok ken van alle kerken en torens, dat de Katholieke wereld een zeldzaam feest vierde. Maar in den omtrek van het Vatioaan kon men niet bespeuren, dat 't een uitsluitend kerkelijk feest gold, want het St. Pietersplein was geheel afgezet door militairen van het Italiaansche leger: een bataljon infanterie en een bataljon Bersaglieri. Zy verzekerden aan allen, die zich naar de Basiliek begaven, den doortocht. In de kerk daarentegen werd de dienst waargenomen door het personeel van het Vatioaan. Er heerschte voorbeeldige orde; maar men kwam dan ook al 's morgens te 6 uren om een plaatsje te bemachtigen, voor zoover ze niet alle waren bestemd. Want men had het kerkgebouw als 't ware in vakken verdeeld. Door de bronzen poort kwamen de 16.000 Italiaansche, door de Sacristy de Engelsche, lersche, Hongaarsche, Belgisohe, Nederlandsche en andere pelgrims. De Italianen werden met de deputaties van kerkelyke Vereènigingen te Rome en elders in den Staat in de beide schepen van het transept geplaatst; de tribunes voor het altaar, onder het versierde beeld van den H. Petrus, waren bestemd voor de diplomatieke en vorsteljjke gezanten en de leiders van de bedevaarten. Vlak vóór het altaar bevonden zich de leden van het corps diplomatique bjj den H. Stoel en een breede rjj van Romeinsche edellieden en patriciërs. Duizenden personen konden geen toegang verkrjjgen en de Pause lijke gendarmes, die in het kerkgebouw waren op gesteld, moesten de hulp der infanterie van buiten inroepen om de trappen te ontruimen, opdat by 't uitgaan der kerk geen opstopping zon voorkomen. Dat alles ging intusschen met de meeste kalmte en orde. Er waren, naar een globale schatting, 60.000 menschen in de Basiliek vereenigd, toen Pans Leo XIII, gevolgd door zjjn prelaten en de lyfgarde uit den adel, te ruim balf negen, onder geestdriftvolle jubelkreten en huldebewyzen, de St. Pieter binnentrad, door alle kanunniken, in hun prachtige gewaden, ontvangen. De Paus droeg de schitterende kazuifel, hem door de vrouwen van Rome aangeboden, enden bisschopsmyfcer. In processie werd by uit de kapel, waar zich alle kardinalen en meer dan 100 bisschoppen by den stoet aansloten, op een sedia, door officieren der garde omgeven, naar bet altaar gedragen. De hooge jubilaris werd vóór 't altaar bijgestaan door twee aartsbisschoppen, ierwjjl alle kanunniken op de trappen stonden geschaard. Toen de Paus knielde, hief de Sixtynsche kapel een indrukwekkende Hymne aan. Hy zelf zette het Te Deum in. Na de Mis te hebben opgedragen, verving de Paus zjjn my ter door de tiare en sprak, na hernieuwd koor gezang, de gebruikelyke gebeden, benevens een dank zegging voor het hem door God geschonken voorrecht uit. Daarna gaf de H. Vader aan alleo, met duideljjke stem, zjjn Apostolischen zegen. Te 11.15 uur was de plechtigheid geëindigd in het schitterend gedecoreerde, rjjk met bloemen getooide en in een zee van licht glanzende kerkgebouw. Ooder de bartelykste toejuichingen trok de stoet de Paus weder gedragen op de sedia gestatoria naar de kapel Pietas, waar hy zyn sieraden aflegde. Ofschoon de H. Vader er bjjzonder goed uitzag, was de eerbiedwaardige grysaard vermoeid en trok zich gedurende het verdere van den morgen in zyn ver trekken terug. In de stad bleef het ruBiig, maar ontzagljjk druk. Het prachtig weder droeg veel tot de levendigheid van het woelig tooneel by, vooral in den avond, by de vry algemeene illuminatie. De Basiliek van de St. Pieter muntte door fraaie verlichting uit; ook de overige kerken, kloosters en Katholieke instellingen hadden mooie illuminaties ootstoken, o. a. het Belgische college. Daar had een klein, gelukkig onbeduidend incident, plaats. Op den voorgevel bevond zich nl. een transparant met het portret en een byschrift ter eere van den i Pans-Koning." Een honderdtal personen merkten dat op en riepen, by wjjze van contra-manifestatie: »Leve Koning Umberto 1" De politie joeg hen uiteen. Overigens giüg ook de avond in volmaakte orde voorby. Da KoniDg en de Koningin van Italië deden hun gewonen wandelrit door de stad en werden overal met bewyzen van eerbied begroet. Maandag gaf de Fransche gezant een diplomatieke 8oiréa en meerdere feesten zullen deze week volgen. Het is nog niet bepaald wanneer de Paus de buiten gewone gezanten van vreemde Vorsten zal ontvangen. Talloos zyn de telegrammen en brieven van geluk- wensching, zoomede de geschenken, die de Paus reeds heeft ontvangen. Een der kostbaarste cadeanx is wel dat van Prins Leopold, Regent van Bsieren. Deze zond den H. Vader een vyf voet hoog model van de H. Maagd, naar 't beeld, dat op het Mariaplein te Munchen staat. Het is een beeld, door engelen omgeveD, geheel van massief goud met een kroon, ryk met diamanten omzet. Het is in een soort van hek geplaatst, versierd met lampjes, waaraan tal van saphirs, robynen en smaragden zyn aangebracht; in 't geheel zyn er 400 edelgesteenten aan. Dit prachtig beeld zal in 's Pausen antichambre worden geplaatst. De Keizer van Oostenrjjk zond den Paus een prachtig kistje met 50.000 gulden aan goudstukken. De Keizerin voegde er een schitterend kruis met diamanten by en de Oostenryksche adel schonk het hoofd der kerk een som van 250.000 gulden voor zyn liefdewerken. De Moniteur de Rome meldt, dat de prefect van politie te Rome alle pelgrims verzoekt zich niet te begeven naar het pantheon (waar het graf van Victor Emannel is). Het gepeupel van Rome scbynt namelyk van plan te wezen by het minste voorwendsel de tooneelen van 2 October 1891 te herhalen. Oostenrijk. Een ventje, daar wat in zit is de 20-jarige kantoor bediende Licco Adntt, die, te Weenen in dienst zjjnde van de firma Russo en Comp., twee wissels van 81.000 gulden vervalschte en deze ter betaling aanbood op de Oosteorjjksch-HoDgaarsche bank. Het bedrag daarvan ad ƒ162.000 betaalde de bank hem uit en de handige oplichter is sedert spoorloos met een vriend verdwenen men vermoedt, dat zy de wjjk hebben genomen naar Amerika. De bank draagt de schade! Frankrijk. Indien Arton in het proces der dynamiet-maatschappij niet binnen tien dagen voor de rechtbank verschyDt, worden zjjne goederen verbeurd verklaard en zal bij bjj verstek veroordeeld kunnen worden tot het. maximum van straf, t. w. 20 jaar dwangarbeid. Binnen een paar dagen begeeft zich een deurwaarder, vergezeld van een omroeper en een trommelslager, naar de woning van Arton en zal hem opeiechen voor de justitie te verschjjnen. Deze eigenaardige ouderwetsche manier van dagvaarden werd indertyd ook gevolgd ten opzichte van Henri Rocbefort en generaal B onlanger. Een zeldzame gebeurtenis bracht dezer dagen het geheele personeel in beweging van de spoorweg maatschappij, die de lyn Lyon—Trévoux exploiteert. Vrjjdagmorgen bleef de trein, die half acht van Trévoux moest aankomen, buitengewoon lang uit. De stationschef seinde naar Tiévoux en ontving het volgende merkwaardige telegram >Dezen nacht werd een locomotief gestolen. De trein kan niet vertrekken. Zend onmiddellyk een uit Lyon". Dit bericht was waarheid, hoe onwaarschynlyk het aanvanbeljjk ook toescheen. De machinist, die in Trévoux des morgens zyn vuren wilde gaan aanmaken, vond geen machine. Spoedig was het geheele personeel op de been, om de verlorene te gaan zoeken, doch geen spoor was van de locomotief te vinden. Ten slotte, na ijverig zoeken, vond men de machine in rustige rust tusschen de stations Neuville en Fieurville. Men vermoedt, dat een ontslagen bediende de ma&tschappjj deze poets bakte. Duitschland. In eene den 16an dezer te Keulen gehouden ver gadering van afgevaardigden der Vereenigde Stoom vaart-maatschappijen, waartoe ook de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij behoort, werd besloten het vervoer van landverhuizers in onbeperkten zin nog niet te hervatten. Intusschen zullen voor vervoer in de derde klasse worden aangenomen Amerikaansche burgers, personen die hunne woonplaats in de Ver eenigde Staten hebben, alsook reizigers, die zich slechts tydelyk aldaar wenschen op te houden. Nederland. Schoterland, 20 Febr. Nauweljjks heeft de grootste grondeigenaar alhier, de heer J. Bieruma Oosting, de gemeente metterwoon verlaten en zyn domicilie naar Leeuwarden overgebracht, of ook onze oud-burgemeester mr. H. W. de Blocq van Scheltinga volgt dit voorbeeld en vertrekt eveneens naar Friea- lands hoofdstad. Door het vertrek van deze twee hoogst aangeslagenen in den hoofdeljjken omslag wordt de toestand geheel onhoudbaar, en worden de lasten der ingezetenen eenenmale ondragelyk, tenzy de buitengewone rijkssubsidie aanmerkelijk verhoogd wordt. Dan ook in een ander opzicht wordt het besluit van den heer De Blocq algemeen betreurd. Zyne goedhartigheid en milddadigheid hadden hem algemeen geacht en bemind gemaakt en een be- langrjjk deel van zyn aanzieolyk inkomen besteedde hy steeds om arbeiders, die anders zonder verdiensten zouden zyn geweest, werk te verschaffen. Hy zal dan ook eene ledige plaats achterlaten, die niet gemakkeljjk zal worden vervuld. Amsterdam, 20 Febr. Zaterdagavond om streeks half tien werd aan het huis van de familie W., op de Leidschefeade alhier gescheld. Toen de voordeur daarop werd geopend, stond een man op de stoep, die heel brutaal riep: »Ik ben 't-, mevrouw"" en naar binnen stapte. De juffrouw en de meid, die alleen thuis waren, kenden den man volstrekt niet, doch deze liep door, waarschynlyk met 't plan hier of daar iets van zyn gading mee te nemen. De beide vrouwen waren zeer verlegen met het geval, daar de man pertinent weigerde het huis te verlaten. Intusschen was de politie gewaarschuwd. Toen de agenten echter kwameD, gelukte het hun eerst niet binnen te gaan, daar de indringer zorg vuldig de deur gesloten hield. Eindelyk slaagden zy er in de deur te openen en na veel moeite den ongenooden gast naar 't bureau te brengen. Hy heeft dus zyn doel niet bereikt. Wel zal hjj zeker eenigen tjjd voor zyn brutale indringery achter slot en grendel gaan. 21 Febr. De vorige week Zaterdag werd in zyn woning op het Haarlemmerplein No. 12 gearresteerd een ruim 73-jarig grysaard, genaamd G. H. De Mettin, wiens uitlevering door de Pruisische regeering was aangevraagd. Deze arrestatie staat in verband met de reeds her haalde malen besproken erfenis van den Amsterdamschen reeder Brandt, die in 1789 aldaar overleed en eenige millioenen naliet. De helft van dezen schat kwam aan de Amsterdamsche familie Van Menrs, de andere helft behoorde aan Duitsche erfgenamen. Deze Duitsche verwanten lieten echter niets van zich hoeren, zoodat, volgens den toemnaligen rechtsregel, hun recht op het geld na 30 jaren verjaard was. Van de omstandigheid nu dat nog nimmer Duitsche ge rechtigden waren opgekomen, heeft De Mettin (van afkomst een Duitscher) gedurende dertig jaren een handig gebruik gemaakt. Hy riep, bjj advertentie, in Duitsche bladen voort durend lieden op, wier naam eenige overeensorast had (daarbjj een kwistig gebruik makende van vervalschte of twjjfelachtige documenten) en trachtte de goede lieden te overtuigen, dat er voor hen schatten te bemachtigen vielen. Dit alles deed hy natuurljjk niet pro Deomen zegt zelfs, dat hjj zich op die wjjze een aardig kapitaaltje verworven heeft. Dit alles ging ten koste van veel slachtoffers, zooals wy zeiden, ongeveer dertig jaren goed, totdat dezer dagen een Hamburgeche dame, die er voor 15.000 mark ingeloopen was, de zaak by de Duitsche justitie aangaf. Het gevolg is de reeds gemelde inhechtenisneming geweest. Wegens de malaise te Amsterdam vertrekken tegenwoordig vele diamantslijpers^ naar Amerika. Te New-Tork zal eene diamantslijperij opgericht worden. Hulst, 21 Fobr. Alhier had Maandagavond in den zoogenaamden »Koebebakbershoek" een erge mis handeling plaats. De vrouw van zekeren Van H. werd door drie harer secte aangevallen en zoo ernstig mishandeld, dat zy bewusteloos neerzeeg en zelfs, daar men den dood vreesde, spoedig berecht moest worden. De oorzaak der mishaudeling moet gelegen zyn in eene oude veete. Da drie dappere vrouwen (grootmoeder, moeder en dochter van de aangevallene), zyn dadelyk in verzekerde bewaring genomen. Koljjnsplaat. Mejuffr. P. J. H. Wynne, sedert September 1891 onderwjjzeres aan de openbare echool alhier, is als zoodanig benoemd te Ouderkerk a/d. IJsel. Bruinisse, 21 Febr. In de vorige week verzond men van hier ongeveer 200 ton mosselen naar Holland, 600 ton naar België en 700 balen naar Engeland. Zieriltsaee, 21 Febr. Heden vertrokken van hiernaar St. Maartensdijk de heeren rechter-commissaris, substituut-officier van justitie en substituut-griffier bjj de rechtbank alhier, ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar plaats gehad hebbenden brand in een schuur op Zaterdag avond j.l. Door de politie te Vlissingen werden Zondag avond aan het H'-veostation aldasr aangehouden twee bengels van 15 a 16 jaar, die 's ochtends van den zelfden dag uit baloorigheid de ouderljjke woning te Tilburg waren ontvlucht en met medeneming van eenig geld derwaarts waren gereisd om van daar per mailboot naar Engeland te ontsnappen. Een Daitscher, gelogeerd in het logement »De Hoop" te Vlissingen, werd Zaterdag morgen uit zyn logement vermist, terwyl bleek dat met hem verdwenen waren een aantal belangrjjke kleedingstukken enz. van andere logé's, een en ander nog al tot een aanzienlyke waarde. De politie aldaar mocht het, met behulp van de Middelburgsohe politie, spoedig gelukken den dief met de ontvreemde goederen te Middelburg op te sporen en naar Vlissingen terug te brengen. Hy is vervolgens naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Ziex-.ilczee, 22 Febr. De Ned. Herv. Jongelings- Vereeniging »Samuël" alhier, vierde gisteren avond haar derde jaarfeest. Als feestredenaar trad, in eene openbare godsdienstoefening in de Kleine Kerk, op, Ds. P. F. van den Berg, die tot tekst voor deze gelegenheid had gekozen, Prediker 12 1—7. Na eene treffende toespraak tot de leden der Vereenigiug, wekte Z.E. naar aanleiding zyner tekstwoorden, alle aanwezige jongelingen, die nog geen lid van genoemde vereeniging waren, op, tot toetreding, en spoorde de talrjjk op gekomen Bchare aan, de vereeniging met kracht te steunen. Na afloop der godsdienstoefening vergaderde genoemde Vereeniging op de keurig met groen en bloemen versierde bovenzaal van het »Huis van Nassau", alwaar een groot aantal begunstigers, begunstigsters en verdere genoodigden aanwezig waren. Na het zingen van Gez. 2 4 riep de president den vergaderden een harteljjk welkom toe en opende Ds. van den Berg de byeenkomst met gebed. Door den secretaris, penningmeester en bibliothecaris werd verslag uitgebracht over den toestand der Vereeniging, waaruit bleek, dat deze zich in toenemenden bloei mag verheugen. De afgevaardigden der zuster-vereenigingen te Vlis singen, West-Kapelle en Kloetinge, brachten den heil- groet hunner Vereeniging over en mede verslag uit; ook van andere Vereenigingen in Zeeland, alsGoes, Wemeldinge, Krabbendyke, Yerseke, Biezeliuge en Middelburg ontving de Vereeniging gelukwenschen. Onder afwisseling van eenige keurig uitgevoerde zangstukkendoor de gemengde zangvereeniging »Exelsior", begeleid door piano-muziek eu eenige zeer goed gekozene en gelakte voordrachten, werd de avond in prettige en opgewekte stemming doorgebracht en was het laat geworden vóór men het wist. Toen het oogenblik van scheiden was aangebroken, sloot ook weder Ds. van den Berg de feestavond met dankzegging, waarna gezongen werd Gez. 180 1. De president dankte den eere voorzitter, Ds. van den Berg, voor het gesprokene; de aanwezigen voor de flinke opkomst en sprak een welverdiend woord van hulde tot de zangvereeniging en den pianist voor-het zoo uitnemende door hen ten gehoore gebrachte en beval verder de Jongelingevereeniging in de belang stelling van ieder ten zeerste aan. De heer Van Hol uit Breda heeft twee nach tegalen, waarvan de eene vóór 3, de andere vóór 2 jaar gevangen is. De oudste is door den heer Van Hol zoodanig gedresseerd, dat, wanneer hy het deurtje vau de kooi openzet, de vogel zich onmiddellyk op tafel komt neerzetten. Hierop vindt hy altjjd de eene of andere versnapering, bjjv. een paar meel wormen of een stukje mager kalfsvleesch enz. Heeft hjj die lekkerny naar biDnen gespeeld, dan Btapt hjj heel vrjjmoedig over de tafel, pikt nu en dan ir de boter, wascht zich ter dege in een schoteltje met water en vliegt dan op een stoel om op een der sporten dicht bjj de kachel zyn toilet in orde te maken. Is hy dan weder geheel droog, dan vliegt hy in zyne kooi en zingt minstens een half uur onafgebroken door, als of hy in de vrjje natuur was. Naar wy vernemen, is bjj Kon. besluit van 18 dezer de heer Daniël de Lange, dirigent van het a-capella-koor, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Dat de landverhuizing uit de provincie Groningen naar Amerika groote verhoudingen begint aan te nemen, kan hieruit blyken, dat Zaterdag jl. uit Nieuwescbans (eene kleine gemeente) niet minder dau 110 vertrokken naar het verre Westen. Het waren meest arbeidersgezinnen, die aldaar lotsverbetering zoeken. Verkoopingen, Aanbestedingen, enz. I*Jieuwerkerk, 21 Febr. Heden werd alhier aanbesteed het maken van een beschoeiing, het ver- grooten der los- en laadplaats enz., aan het Nieuwe Veer bjj de haven te Dreischor. Volgens bestek No. 1 hadden ingeschreven deH.H.: J. Gaanderse te Dreischor voor ƒ1005, D. Brouwer te Nieuwerberk voor ƒ975, J. v. d. Valk te Zierikzee voor ƒ966, P. J. Bouterse te Oosterland voor ƒ960, P. Vink te Noordgouwe voor ƒ935. Volgens bestek No. 2 was ingeschreven door: J. v. d. Valk te Zierikzee voor 931, D. Brouwer te Nieuwer- kerb voor 875, P. J. Bouterse te Oosterland voor ƒ860, P. ViDk te Noordgouwe voor ƒ830, J. G&anderse te Dreischor voor 765. LANDBOU Wv Goes, 22 Febr. Bjj beschikking van den Minister van Binnenlandache Zaken is de beer I. G. J. Kake- beeke, benoemd tot landbonwleeraar voor Zseland, standplaats Goes. De tentoonstelling van zaaigranen was druk bezocht, het bezoek was veel talryker dan het vorige jaar, het getuigt van toenemende belangstelling. 36 monsters waren ingezonden door landbouwers, waarvan 30 werden bekroond. Van de 35 inzendingen van handelaars werden 34 bekroond. De firma E. v. d. Bosch en Co. had ingezonden Sint JaDsrogge, die in Daitschland veel gebruikt wordt voor groene bemesting en groen voeder. Mangelwortels van 10 kilo per stuk waren door dezelfde firma in gezonden. Middelburff, 18 Febr. De uitslag der keurin gen, in deze provincie gedaan, ter opname in-het Nedetlandsch Paardenstamboek, is als volgt: In geschreven werden te Zierikzee 24 merriën en 1 hengst, te Oostburg 11 merriën en 1 hengst, te Cortgene 8 merriën en 1 hengst, te Middelburg 3 merriën en 1 herigst, te Hulst 5 merriën en 1 heDgst, te Goes 9 merriën en 3 hengsten en te St. Maartensdijk 14 merriën en 1 hengst. Het dagelyksch beBluur van de Friesche Maat schappij van Landbouw heeft aan den Minister van BinDenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin wordt verzocht den invoer van vee iü de drie noorde lijke provinciën uit de overige provinciën te verbieden, ten einde alzoo te eerder te bomen tot een weder- openetelling vau de Duitsche markten voor het rund vee uit Friesland, Groningen en Drente. Hierop bestaat bjj inwilliging van h6t verzoek te meer kans, daar Duitschland groote behoefte heeft aan bedoeld rundvee. Aan de drie beetwortelsuikerfabrieken te Rozen- daal is in de laatste dagen circa 4 000.000 kilo schuimaarde aan landbouwers en grondeigenaars verkocht. Deze mestepecie ia dit jaar zoo gewild, dat zelfs landbouwers uit België groote vrachten te Rozendaal komen halen. H E It H NIEUWS, Beroepen te Dreischor de. J. van Loenen Martinet, predikant te Sandpoort. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 22 Febr. Door het Kantongerecht alhier zyn op 15 Februari 1.1., de navolgende vonnissen gewezen lo. Zich met wildstrikken in het veld bevinden M. B. te Zierikzee, tot 10, subs. 3 dagen, met verbeurdverklaring der inbeslaggenomen wildstrikken. 2o. Jagen zonder acte en vergunning M. W. de K. te Oude Tonge, tot 2 maal ƒ10, sube. 2 maal 3 dagen, met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomen geweer. 3o. Het doen van ongeoorloofde pogingen om wild te bemachtigen: H. v. d. B. te Dreischor tot 10, subs. 4 dagen. 4o. Uitgraven van konynen op een anders grond, zonder vergunning: A. I. te Zierikzee, tot 5, 9ubs. 3 dagen. B. P. te Zierikzee, tot 3 dagen princ. hecht. 5o. Schelde eu Zeeuwsche Stroomen bevieschen zonder consent: J. d. K. Pz. en J. d. K., beide te Grauw, ieder tot ƒ3, subs. 1 dag. 6o. Schelde en Zeeuwsche Stroomen bevisschen zonder consent en openbare dronkenschap: A. v. B. te Zierikzee, tot 2 maal ƒ3, subs. 2 maal 1 dag. 7o. Schelde en Zeeuwsche Stroomen bevisschen zonder consent: J. G. Tz., J. B. Pz. en C. v. B. Jz., allen te Brouwershaven, ieder ƒ1, su'os. 1 dag, met afwjjzing van het verzoek tot schorsing. 8o. Op deu openbaren weg laten staan van een trekdier zonder de noodige voorzorgsmaatregelen L. D. Jz. te Brouwershaven, tot ƒ1, subs. 1 dag. 9o. Zonder verlof van het bevoegd gezag versperren van een landweg: T. B. en J. K., beide te Oosterland, ieder tot ƒ1, subs. 1 dag. lOo. Als verkooper van sterken drank in de uit oefening van zyn beroep, verkoopen van sterken drank aan een kind beneden 16 jaar C. d. W. te Zierikzee, tot J 10, subs. 4 dagen, llo. Openbare dronkenschap en overtreding van het politie-reglement van Zierikzee: A. K. te Zierikzee, tot 2 maal ƒ3, subs. 2 maal 1 dag. 12o. Openbare dronkenschap: J. K. te Capelle (Nieuwerkerk) en W. v. T. te Zie rikzee. ieder ƒ1, subs. 1 dag. A. V., C. D. R., beide te Zierikzee en W. K. Pz. te Stavenis8e, ieder ƒ8, subs. 1 dag. G. B. te Zierikzee, tot 2 maal 3, subs. 2 maal 1 dag. L. d. L. J.Cz. te Zierikzee, tot 5, subs. 2 dagen. ®s Gravenhage 20 Febr. De Hooge Raad verwierp heden het beroep in cassatie van W. d. 3L, dykgraaf van den Buthpolder te AkBel, tegen zyn veroordeeling door de Rechtbank te Middelburg, met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, ter zake van het niet voldoen aan zyn verplichting tot onderhoud van een weg over den Doorndyk. VERSCHEI DENHEIT> VRUCHTBAARHEID VAN ËËMGE ZÜEV1SSCHEN. Volgens dr. Weroyas Fulton, een Schot, zyn meer dan honderd soorten van zeevisscheu onderzocht, die- eene groote vruchtbaarheid bezitten. Men heeft het aantal eieren van 39 soorten reeds geschat; het aantal verschilt natuurljjk, en hangt af van de grootte en den leeftjjd van den viech. Maar van alle vissohen brengt de leng het grootste aantal eieren voortvan middelmatige en groote exemplaren schat men het aantal gewoonlyk op 20 tot 30 millioen per jaar. De zeehaan brengt er slechts enkele honderden voort; van die soort broedt het mannetje de eieren uit in eene soort van zak aan h9t achterlyf. De kabeljauw levert er van twee of drie tot zeven of acht millioen. De schelviBch brengt ongeveer twee of drie honderd duizend, zelfs wel eens een millioen eieren voort, de wjjting 4, 5, 7 of 8 millioen. Bjj de haring bedraagt het aantal 20 tot 50 duizend; van zestien exemplaren, die men onderzocht, was het gemiddelde cjjfer meer dan 30 duizend; tot dasver Bchreef men aan deze soort niet zulk eene vruchtbaarheid toe. De tarbot is ook zeer vruchtbaar; zjj brengt van 3 of 4 tot 9 of 10 millioen eieren voort. Minder vrucht baar is de Bohar, die van 30 tot 60 duizend eieren legt. Hare grootte in aanmerking genomen, brengt de bot er meer voort dan alle andere; baar aantal eieren verschilt van 500 duizend tot millioen. Ook de tong is zeer vruchtbaar, doch men heeft haar aantal eieren nog niet met eenige juistheid kunnen schatten. Wanneer men bedenkt, dat elke visch, wanneer zy eenmaal geslachtsryp geworden is, en niet op eene of andere wjjze omkomt, j a a r 1 y k s hare soort met bovenstaande aantallen vermenigvuldigt, en daaren boven weet, dat visschen zeer oud kuunen worden, dan behoeft men niet bevreesd te zjjn, dat de zee ooit uit- gevischt zal zyn. RADEKSTOOMBOOTEN Stad Zierikzee en Zeeland. 8TOOMBOOTDIENST Februari (Amsterd. ty<l). Vau ZIERIKZEE: Dond. 23 Vrijdag 24 'smorg. 7,30 u. Vrijd. 24 Zaterd. 25 8,Zaterd. 25 Zondag 26 9,[Zondag 26 Maand. 27 8,iMaand. 27 Dinsd. 28 8,Dinsd. 28 Vau ROTTERDAM: Dond. 23 's morg. 10.30 u. 10 30» 10.30 10.30» 10.30» 10,30 De Directeur, F. O. OLIVIER, STOOMBOOTDIEN8T YLISSIM, M1DDELBCI1G e\ ROTTERDAM. Febr. le*Q3. Van Van Van Rotterdam Vlissingen Middelburg naar naar naar Middelburg em Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Dond. 23 Vrijdag 24 Zaterd. 25 Maand. 27 Dinsdag 28 Amsterdamsehe tjjd. voorm. 7,15 7,15 7,15 8,30 voorm. 8,30 8,30 8,30 8,30 9 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1