ZlllllkZIIMIII NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Februari 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6274. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïhzeesebe Nieuwsbode" 1)0 COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 10 Februari 1893, No. 91; gelet op Art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staats blad No. 87; m na let bekend tl at: 1°. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn; 2°. het weispel van kwartclen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden op gesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 29 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4°. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie ge oorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van palingdoch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. Middelburg, 13 Februari 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE BR A UW. Japai ,n. Uit Yokohama wordt gemeld, dat op den 27en Jan. een proces iB begonnen voor het Japanscho gerechts hof tegen zekeren, zich &1b Nederlandsch onderdaan uitgevonden Scbouwenberg, wegens het vermoorden van een Japannees. Nadat de Nederlandsche gezant Yan Bylandt geweigerd had Sohouwonberg als Nederlandsch onderdaan te erkennen, werd op verlangen van den Japanschen verdediger dertig dagen uitstel verleend, opdat by zich bewyzen voor de nationaliteit van den beschuldigde zou kunnen versohaffen. Engeland. LoiKleii, 17 Fobr. In de eerste leziog is de Home-Rule bill" zonder stemming aai genomen. Aan Uladstouo is daarby eene warme ovatie te beurt ge vallen alle Ieren stonden op en zwaaiden hunne hoeden. De tweede lezing is op 13 Maart bepaald. Een treurig ongeluk wordt gemeld uit Leicester. Aldaar staat sedert enkele dagen een circus, wnarin een Fransche gymnasto, Blanche Blanchard, 's avonds zeer gevaarlijke toeren verricht aao een hangende trapéte. Toen zy nu weder een der gevaarlijkste kunst verrichtingen zou uitvoeren, had zjj hut ODgeluk het toestel los to laten met het gevolg, dat zy viel en door het net, dat onder haar was uitgespannen been, op don grond terecht kwam, waarbij het arme meisje, noodlottigerwy'ze, den ruggestreng brak. Op weg naar het hospitaal gat de ongelukkige den geest. Italië. Komc, 17 Febr. Op de receptie ten Vaticane heeft de Paus heden eene toespraak doen voorlezen, waarin de nadruk gelegd wordt op bet noodlottig conflict, hetwelk het officieele Tralie van den Heiligen Stoel gescheiden houdt. Aan het slot spreekt de Paus zjjne wenscben uit voor den voorspoed van Italië en de hoop, dat hjj het conflict moge zien eindigen en alle Italianen aan het hart kunne drukken. De Paus werd met geestdrift toegejuicht. Frankrijk. Voor eenigen tyd werd een Frarsch houthakker Clément van Blouville op de grens door een Duitsch grenswachter, die hem aanzag voor een smokkelaar, door sabelhouwen zwaar gewoüd. Toen bjj zyn ver gissing bemerkte, droeg hjj den gewonde zelf9 naar diens woning en zond een Duitsch geneesheer om hem hulp te verleeneD. De vrouw van den houthakker weigerde echter alle bnlp van de Dnitschers, zoodat de geneesheer onverrichter zake kon vertrekken. Na een onderzoek der zaak bood de Duitsche Regeering, om alle moeiljjkbeden te vermyden, aan de gewonde niet minder dan 2500 fr. schadevergoeding aan. Die som wa9 een heel kapitaal voor de arme raenBchen, maar de vrouw van den houthakker wilde niets weten van een schadevergoeding der Dnitschers. Het geld van de vjjandeo was bloedgeld, het bleef een open rekening, die baar zonen, als do vader bet zelf later niet ver mocht, wel zouden vertffenen. Elk aanbod tot schade vergoeding werd afgewezen. Donderdag morgen te negen uur door de rue Marbeuf te Parys gaande, was een werkman niet weinig verbaasd voor een der vensters van de woning van den heer Paul Colasson een heer le zien, die, met de armen aan het lichaam gebonden, teekenen gaf hem te hulp te komen. De arbeider haalde een paar politie-agenten, die de woniDg binnen gingen en den ongelukkigen gebondene, die niemand anders dan de heer Paal Colasson zelve was, bevrijdden. Toen deze, die geheel alleen woont en nooit iemand ontvangt, des morgens zyn kamer had verlaten om een boek uit zjjn bibliotheek te halen, werd hg door twee kerels overvallen, die hem bonden en met den dood dreigden, indien hy eenige beweging van. tegen weer maakte. De dieven vertrokken daarop, na 25 000 fres. in geld te hebben medegenomen. Waarschijnlijk hadden zy zich den avond te voren in de woning laten insluiten en zyn daar den geheelen nacht geweest. Nederland. Rotterdam, 17 Febr. Iemand op Feyenoord, die vrouw en Kinderen heeft, gevoelde desniettegen staande nog lust tot een speelreisje naar Frankrijk. In Marseille maakte hy kennis met een Fransche juffrouw, die hem zeer genegen werd. In den schoot van zyn gezin teruggekeerd, verzweeg by voor zyn gade die kennismaking zorgvuldig, waardoor deze niet weinig verwonderd was, toen gisteren de dame nit Marseille plotseling de echtelijke woning betrad met een para- pluie in de eene en een revolver in de andere hand. Zy dreigde den trouwelooze dood te schieten, die haar zoo schandelijk verlaten had, gat echter by nader inzien en na zachten dwang der aanwezigen aan dit voor nemen geen gevolg en is Zaterdag weer over de grenzen gezet met parapluie, doch zonder revolver. Terneuzon, 18 Febr. Elf van de dertien leden waren gisteren ter raadsvergadering opgekomen. De heeren Nelemans en Grenu ontbraken, de eerste wegens dienstzaken, de laatste omdat hij, zooals de voorzitter aan het einde der zitting mededeelde, zijn ontslag als lid van den raad had genomen. De oorzaak daartoe ligt in het gebeurde in de laatste raadsvergadering, toen de heer van IJsselsteijn den heer Grenu diende van repliek op een door hem geplaatst ingezonden stuk in de Neuzcnsche Courant over de bouw verordening, en hem in deze repliek niet spaarde. Zooals onzen lezers bekend kan zijn, had de heer Grenu zich tegen het veelbesproken Art. 53 der bouwverordening verklaard, zicli met zijne bezwaren tot Gedep Staten gewend en deze hadden dan ook geadviseerd aan den raad drt artikel te laten vervallen; de raad besloot daartoe echter niet. Gedurende bijna 25 jaar is de heer Grenu lid van den gemeenteraad geweest en terecht mocht de voorzitter ge tuigen, dat hij een dier zeldzame menschen is, die zich nooit anders voordoen dan zij zijn, en dat zijn heengaan (vooral op zulk een wijze) zeer wordt betreurd. De nieuwe verkiezing is uitgeschreven tegen 7 Maart a.s. en aangezien de heer Grenu ook dit jaar moest aftreden, zal het nieuw gekozen lid zich reeds spoedig aan eene nieuwe verkiezing moeten onderwerpen. Tot leden van het stembureau werden aangewezen de heeren Nelemans en de Koeijer. En zoo ben ik onwillekeurig bijna met het einde der zitting begonnen. Het begin was, zooals we dat gewoon zijn. Na de voorlezing der notulen eene geheime vergadering. Na afloop daarvan vernamen we niet wat daarin nog meer is verhandeld, behalve het voorlezen der notulen van de vorige geheime vergadering, rnaar zooveel durf ik toch wel vermoeden dat daarin erg van gedachten is gewisseld over het te benoemen hoofd der nieuwe school alhier. Als zoodanig is benoemd met algemeene stemmen de heer Jurry, thans hoofd -der school te Sluiskil, en zijn mijne inlichtingen juist, dan is het tractement van hem, ondanks de pas aangenomen verordening op het lager onderwijs in deze gemeente, in plaats van op f 900 op 4000 bepaald, terwijl ook het nieuw te benoemen hoofd der school te Sluiskil dit salaris zal genieten. Vreemd zou ik liet vinden, indien liet waar was, want immers moeten alle besluiten die betrekking hebben op de geldmiddelen, genomen worden in openbare vergadering, maar afgescheiden daarvan, erg vreemd vind ik het, dat de raad die 4 weken geleden besloot de tractementen op f 900 vast te stellen, dit besluit nu reeds te niet doet. Waarlijk men behoeft niet bang te zijn, dat zich geen sollicitanten op dit salaris zullen opdoen en aan één persoon is men toch ook riet gebonden. Hoe het zij, de heer Jurry is benoemd alhier en tot onderwijzer aan de school te Sluiskil de heer F. van den Broeke te Schoondijke, de eenige sollicitant. Vervolgens was aan de orde een brief van de Kamer van Koophandel alhier, de Raad verzoekende een gedeelte der loskade in exploitatie te nemen, daarop kranen te plaatsen en die tegen billijke prijzen aan den handel af te staan. Dit verzoek ging vergezeld van eenige beschouwingen om trent de kosten en duur der lichting van schepen hier en te Antwerpen en omtrent het belang dat de gemeente er bij heeft, de handel hier te begunstigen. Toch hoe klem mend het beioog van het adres hier en daar ooic was en hoe de heer van IJsselsteijn, voorzitter der Kamer, zich beijverde om de noodzakelijkheid en de weinige risico, die de gemeente lijden zou bij de exploitatie, in het licht te si ellen, een besluit nam de Raad nog niet. Op voorstel van den heer Dronkers werd besloten, de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering en de stukken daarop betrekking hebbende, ter visie van de leden te leggen. Veel kans, dat de raad zou besluiten om tot de exploitatie over te gaan, bestond er, gelooven wij niet. De voorzitter en de heer Moes zagen er noch voor de werklieden, noch voor de gemeente-eenigerlei voordeel in, en de overige leden zwegen, maar niemand dan de heer van IJsselstein raadde de zaak aan. Vervolgens werden eenige reclames van den hooide- lijken omslag behandeld en tevens besloten om de kadas trale leggers te doen vernieuwen, en een adres aan den Min. van Oorlog te zenden, ten einde te trachten diens bezwaar tegen het leggen van de brug over de westelijke kanaalarm, tegenover de Vlooiwijkstraat, te overwinnen. Vervolgens wordt behandeld het adres van F. Staal c.a., om trent het opheffen van tollen op de provinciale wegen. Nadat door de verschillende landbouwers-leden het pro en contra der tollen uitvoerig was aangetoond, werd besloten adhaesie er aan te verleenen. De heer Moes onthield zich als lid der Prov. Staten van stemming. Nadat nog eenige ondergeschikte zaken waren afgehandeld, sloot de voorzitter de vergadering. 18 Febr. Onder presidentschap van den heer Tutein Noltbenius, had heden middag te twee uur, ten raadhuize alhier, eene buitengewone algemeene vergadering plaats van deelhebbers in de »Zeeuwsche Stoomvaartmaatschappij". Vertegenwoordigd waren 122 aandeelen, recht gevende tot het uitbrengen van 118 stemmen. De vergadering besloot tot uitbreiding van het kapitaal en daarmede in verband staande wyziging der statuten, waartoe het bestuur met algemeene stemmen gemachtigd werd. Op eene tot de directie gerichte vraag of het kapitaal reeds was verzekerd, werd medegedeeld dat het reeds zoo goed als geheel geplaatst was. Alhier wordt heden verwacht het ss. ^Admiral" van de Deutsche Ost-Afrika Linie"geregelde, door het Duitsche ryk gesubsidieerde poBtstoomvaartlyn. Om de maand zullen de booten van die lyn Rotterdam en Ylissingon aandoen, doen voorloopig worden naar Vlissingen alleen de passagiers en de mail oreigebracht. Goes, 18 Febr. Met ingang van 1 Maart a.s. treedt als directeur van den omnisbus-dienst Goes- Catsche veer in verband met de »Spoorboot" op de beer J. Th. Pilaar, ter vervanging van den heer C. J. Kooman, die bedankt heeft. De anti-revolutionairen hebben den heer J. Donnen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den raad, terwyl de heer D. Cippon bedankt heeft als bestuurs lid der a. r. kiesvereeniging. Met hot onderwys in de vrye- en ordeoefenicgen zyn belast de onderwyzers M. Lindhout, P. A. van Bloppoel, Chr. Schultz, J. Hoogstraten en F. Mays en de onderwijzeressen A. H. C. Ittmann en J. G. Risseenw. Aan ieder wordt daarvoor eene traktementsverhooging van 75 per jaar toegelegd. In de gemeenteraadszitting van Vrijdagavond werden o.a. goedgekeurd de rekening van het kazer- neeritg8fonds over 1892, in ontvang 354,43s en in uitgaat 354,66; verder die van het fonds tot onder steuning van weduwen van gemeente-ambtenaren in ontvang 2011,62, in uitgaaf 1037,48. Uit het goed slot is eene 2'/2 procents inschrijving op het grootboek aangekocht. De rekening der leenbank (in liquidatie) bedraagt in ontvang 7600, in uitgaaf 4018,84, dus een goed slot van f 3581,16. Nadat op 22 December j.l. 2900 in de gemeentekas is gestort, bedraagt het kapitaal der leenbank nog 4700. Nog werd goedgekeurd do rekening der vroegere geldeD, in ontvang 676, in uitgaaf tot gelyk bedrag, waaronder een post van J 667,69 afgedragen aan het gasthuis. De eervol ont slagen directeur vao deze instelling, den heer P. Iledel, werd by meerderheid van stemmen een jaarlyksch pensioen van 200 toegelegd. Burgem. en Weth. werdeD door den raad gemachtigd by de regeering verlenging te vragen der concessie tot heffiDg van sas- en havengeld, welke concessie op 1 Mei a s. vervalt. De bedoeling is de concessie op dezelfde voorwaarden aan te vragen alB vroeger. Voor schepen, wier verblijf in de haven zoo kort van duur is, dat het valt op tijdstippen, waarin hot. kantoor van den gemeente-ontvanger gesloten is, zal het verschuldigde recht by den sas- en havenmeester kunnen betaald worden. Ter benoeming van een lid in het collego van zottors (vacature-Hildernis9e) worden voorgedragen de hec-re» P. A. de Ligny en M. D. Dekker. In de commissie voor den hoofdelyken omslag woid benoemd de heer J. Adam, in die voor de gaslabriok de heer J. Fabry de Jonge (deze laatste met het lot tegen de heer G. H. Kakebeeke). Beiden ter vervanging van den heer Hildernisse. St. Maartensdijk, 19 Febr. Gisteren avond ontstond alhier door eene onbekende oorzaak brand in een pakhuis, waarin o.a. ook een party lyuzaad ge borgen was. Door het tydig opmerken, slaagde men er in den brand meester te worden. De dienst der brand spuit word gelukkig niet vereischt. Steeds zeldzamer beginnen zy te worden de deel nemers aan de krijgsverrichtingen, tijdens den Belgischen opstand. Onze gemeente echter telt onder hare oudato inwoners eene behoeltige weduwe, J. W. Reeders, die nog eene flinke gezondheid geniet en a.s. Woensdag 22 Februari baren 87sten verjaardag hoopt te vieren. Deze vrouw heeft het land en het leger 5 jaren als marketentster gediend. Evenals haar overleden echt genoot nam zy deel aan den tiendaagschen veldtocht, en werd indertyd ook begiftigd met de citadel-medalje. Sckerpenisso, 19 Febr. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Scherpenisse (jaarwedde 500) hebben zich twee sollicitanten aangemeld, waaronder eene, die reeds aan diezelfde school werkzaam is, doch een lager salaris geniet. De commissie voor werkverschaffing, die eenige weken geleden te Scherpenisse is gevormd, is in het verzamelen van gelden in den vorm van een wekelyksche bijdrage van de zjjde der meergegoede ingezetenen vry goed geslaagd, doch beeft tot tn toe nog niets kunnen laten verrichten, omdat de gevraagde goed keuring voor het schuieren van Zand ait do Ooster- Schelde tot nu toe Dog niet is verleend. Wenschelyk is, dat deze niet te lang meer uitbljjvo, daar de veldarbeid by gunstig weder al spoedig een aanvang nemen zal. ZlorlUseeo, 18 Febr. Voor een flink bezette zaal gat gisteren de Zangvereeniging der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst haar eerste uitvoering in dezen winter. Met genoegen mochten wy op dat concert kennis makon met een schoone barytonzanger, den heer R. P. van Becknm van-Rotterdam. Het was een waar kunst genot, dien heer de solo's in »ErllbünigsTochter" van Gade, >De Balling op Zee" van Rich. Hol en in »Am TrauoBee" te hooren zingen. Niet alleen heeft v. B. een schoone stem, vooral in het hooge register, maar tevens een prachtige voordracht. Vooral ook in »Twee kerelen" van Bencït kon men dit opmerken en de luide en herhaalde bjjvals- betuigingen van het publiek drongen den heer v. B. om nog een aardig toegiftje te schenken. Ook de dames solisten gaven ons weer veel te ge nieten, terwyl wy ook de pianiste een woord van lof Diet mogen onthoudenzy heeft de zware piano begeleidingen der verschillendè stokken op uitstekende wyze gespeeld. De koren waren, zooals wy konden verwachten, over het algemeen goed, men kon merken, dat er flink gestudeerd was en den heer Ezerman De Oranjeappels van den Kapitein. Naar het F r a n s c h VAN GEORGES DE LYS. I. Wat de brave gepensioneerde kapitein kwelde, is, dat zijne vrouw, mevrouw Bonnasson de koorden barer beurs te nauw toehield; sedert het uur, waarop hij de onvoorzichtigheid had gehad haar het beheer over de ontvangsten en uitgaven toe te vertrouwen, had hij haar iederen dag kariger gevonden. Vroeger, wanneer hij zijne halfjanrlijksche ridder- soldij had ontvangen, liet zij hem eenige kronen behouden, welke de goede ziel in de militaire sociëteit iu het gezelschap van oude kameraden en onder het vertellen van vroegere herinneringen verteerde; tegenwoordig telde zij het ontvnngenc zorgvuldig na en liet niet toe, dat hij ook slechts eene kleinigheid achterhield. De reden hiervan was, dat mevrouw Bonnasson moeder was en dat haar August grooter werd. Zij bezuinigde op alles, zelfs op het huishouden, om den spaarpot van haar zoon te vergrooten. Daarom behandelde zij, sterk door hare eerlijke drijfveer van gierigheid, haar Bonnasson als een //zelfzuchtig en ontaard vader", als deze haar om een kleinen bijslag op zijn dagelijksch zakgeld verzocht, boven de vier stuivers, welke zij hem toestond voor zijn tabak en nogmaals moest hij vragen om een eenigszins opzettelijk vergeten der barsche schatraeesteres te vermijden. Dien morgen echter was Bonnasson geheel vroolijk opgeruimd. Zijn zoon had bij denalgemeenen wedstrijd een prijs verkregen en bij het kinderlijk geluk van den vader voegde zich de blijdschap eene mooie kroon in zijn zak te hebben. Hij had des morgens van de moederlijke vreugde misbruik gemaakt om een honderd stuiverstuk te verkrijgen. //Om mijnen ouden vrienden een glas wijn aan te bieden, terwijl ik hun de zegepraal van August mededeelhad hij voorgewend. Geen enkel middel bestond er, om zich aan zulk een argument te onttrekken; zoo had mevrouw Bonnasson, die reeds bewogen was, zich laten vermurwen. II. De kapitein begaf zich met een vluggen pas naar de sociëteit, welke hij niet meer durfde voorbijgaan, want men noodigde hem altijd uit en altijd moest hij weigeren, daar hij te trotsch was om iets aan te nemen zonder het te kunnen teruggeven. Eindelijk zou hij zijne oude herinneringen weder eens opfrisschen, van zijne veldtochten praten, van de brandende dagreizen in Algerië, van de ijskoude nachten in de loopgraven van Sebastopol Sebastopol, dat hem officier had zien worden Hij sloeg den hoek van het plein om en hij zag reeds, als een beloofd land de iepenboomen in hunne groene vaten, welke het terras van het sociëteitsgebouw begrensden, toen hij werd staande gehouden door een ellendig gekleed man, wiens gelaat eene duistere herinnering in hem opwekte. Deze maakte het militaire saluut en hem den weg versperrende, sprak hij; //Goeden dag, kapitein". z/Wie zijt ge?... Ik ken je, ik heb jc ergens gezien //Ja, kapitein, te Marseille; ik stond bij uwe compagnie tot op den dag, dat mij een ongeluk is overkomen". //Ha!ha!zeide Bonnasson op spottenden toon, //ja, ik herken je, deugniet! Ge zijt Jean Bracieux, fuselier bij de 3de compagnie, dien ik wegens wangedrag bij de compagniën van discipline heb laton plaatsen. Er was voor jou gevangenis noch cel; je moest iederen avond buiten de kazerne doorbrengen //Wat wilt gij, kapitein?..," //Ja, ja, de vrouwen! die hebben jou zoo ver gebracht, snaak //Niet de vrouwen, ééue vrouw, kapitein, die mij beminde, zooals ik haar beminde; zij heeft gedurende mijn diensttijd op mij gewacht en eenmaal vrij, zijn wij getrouwd". //Kom aan! des te beter!... Ge zijt huisvader en nu gelukkig?" //Helaas! neen, kapitein; mijne vrouw, een flink wijf, is ziekelijk; mijn zoon, een goed werkman, ligt in het gasthuis; ik zelf ben niet bekwaam voor groote zaken. Ik verdiende nauwelijks dertig it veertig stuivers per dag, ik was loopknecht bij een handelaar, hij heeft zijn winkel gesloten. Er was seen stuiver in huis en ik had mijn kind beloofd hem heden oranjeappels in het gasthuis te brengen. Hij had er zoo'n zin in, de jongen! Maar ik zal niet gaan, want ik wil niet met ledige handen bij hem komen". Bonnasson draaide zenuwachtig aan zijne snor, bij hem een teeken van groote ontroering. Zijn blik ging naar de iepeboomen voor de sociëteit, kwam terug op zijn ouden soldaat en ging weder terug naar den jongen, die de kleine, ronde tafels op het terras plaatste. Nochthans zijne vrije hand verdween in zijn broekzak en zocht naar iets. Ten laatste zeide hij kort: z/Ik ben vandaag gelukkig door mijn zoon, ik wil niet, dat de uwe bedroefd zij; pak aan, hier is iets voor zijne oranjeappels!" Schielijk keerde hij den soldaat zijn rug toe en liep terug naar zijne woning. Jean Bracieux had de hand van den kapitein in zijn zak voelen gaan, hij tastte er in en haalde er eene kroon uit. De zoolang door Bonnasson begeerde en moeilijk verkregen kroonIlij liep den kapitein achterna. //Kapitein! kapitein!" Bonnasson liep steeds, ten slotte, toen Bracieux hem inhaalde, wilde hij noch zijne dankbetuigingen noch een enkel woord hooren. //Gaat naar het gasthuis, snaak en laat mij met rust, je zoon wacht je". //Kapitein, ik vraag u slechts een enkel ding: gaat met mij mee". z/Om wat le doen?" //Gij weet, dat men niet alles verborgen kan houden. Mijn jongen weet, dat ik bij de compagniën van discipline ben geweest, hij eerbiedigt mij er niet minder om, maar ik gevoel, dat hij lijdt door te gelooven, dat ik een slecht soldaat ben geweest. Gij zult hem zeggen, dat ik werkelijk geen slecht mensch was, toen ik onder uwe bevelen diende". z/IIet zij zoo", zeide de officier bewogen. Men kocht de oranjeappels en gezamenlijk gingen de beide mannen het gasthuis binnen. De zieke, ziende dat zijn vader van een vreemdeling vergezeld was, sloeg een vragenden blik op hem. De kapitein nam het woord: //Mijn vriend, ik heb op straat uw vader ontmoet, ik heb in hem een der dapperen van mijne compagnie weergevonden, eertijds had hij een hoofd, dat een weinig te warm was, hij heeft het duur genoeg betaaldmaar een eerlijk man was hij, wien ik zoo gelukkig ben geweest de hand te drukken en ik heb het eveneens zijn zoon willen doen". //Kapitein!mompelde Bracieux, De zieke had een lichtglans in zijne oogen, hij opende zijne armen en zijn vader omarmende, sprak hij//Ik ben reeds genezen 1" III. Bonnasson begaf zich, zeer ontroerd door de gebeurtenissen van den dag, naar huis om te eten, zijne vrouw, afgaande op de ongewone uitdrukking van zijn gelaat, verweet hem te veel gedronken to hebben. z/Te veel gedronkenTe veel gedronken bromde de andere. En verontwaardigd over de beschuldiging, vertcldo hij wat hij met zijn kroon had gedaan. Mevrouw Bonnasson zeide niets, maar den volgenden morgen vond de kapitein bij zijn ontwaken eene kroon in zijn zak. z/Elodie! Elodie!" riep hij uit, //boe heb ik het nu?ik heb de kroon nog, die ik weggegeven heb z/Neen mijn vriend, maar een andere". vDe kleine heeft dus voor de tweede maal een prijs gekregen //Ge zijt te. verkwistend Bonnasson, maar ons opgespaard geld is niet zoo slecht geplaatst, dat er niet .een weinig is af te nemen voor uwe oranjeappels".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1