Zl l lllk/I I NUII NIEUWSBODE. Dinsdag 31 Januari 1893. V' Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6266. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar "plaatsruimte berekend. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee bréngt ter kennis van het Publiek, dat de Hollandsche post, met ingang van heden, weder vertrekt des namiddags ten half drie nre (Amst. tijd). 30 Januari 1893. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de le helft der maand Januari 1893: Van Zierikzee: 1. Rybens, Amsterdam. 2. Mej Konink, Nymegeo. 3. Wed. A. van Gilst, Rotterdam. Van Renesse: 4. Wed. Pal, Delft. PUBLICATIE. COLLECTE ■tot vorming van een ondersteunings fonds voor belioeftigen, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Oitadel-meclaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging .Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daar bij verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodi- ging eenige ingezeteuen dezer gemeente zich bereid hebben verklaardpersoon lijk eene collecte te houden, welke collecte zal plaats hebben op "Woens dag- den lcn Februari 1893» des middags 12 ure. Hij uoodigt allen'uit door het geven van milde bijdragen, het vormen en onderhouden van bovengemeld Onder steuningsfonds mogelijk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde Yereeniging. Zierikzee, den 23 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. MEUWSTIJDÏiXGEN. Amerika. In het groote dok te New-York is het stoomschip «City of Atlonta", metende 1620 ton, geheel door brand vernield. De schade is zeer aanzienlyk. De Amerikaansche bladen melden, dat het eeD prachtig gezicht was, het schip te zien verbranden, daar het geheel met ys als bedekt was. Engeland. Konden. Volgens bericht aan de Times uit Kaap stad is Paul Ktiiger als president der Transvaalsche republiek herkozen met eene meerderheid van byna 1000 stemmen. Servië. Het schijnt, dat Ristitsch reeds twee maanden geleden Milan aangeraden heeft zich met zyn vrouw te verzoenen. Deze heeft zich dadelyk tot Nathalie gewend en het gevolg is de verzoening geweest. Slechts koning Alexander was van den loop der onder handelingen op de hoogte. Koningin Nathalie heeft een harer vriendinnen te Belgrado een brief geschreven, waariD de volgende passage voorkomt: Het scheen me onmogeljjk in één dag te vergeten, wat ik gedurende vyf jaar verduurd en geleden heb. Zyn bezoek was me tegen den len Jan. aangekondigd en ofschoon ik myn toestemming gegeven had, aarzelde ik het laatste oogenblik nog. Maar daar ontving ik een nieuwjaarsbrief van Saascha (de kindernaam van Alexander) en al myn bezwaren verdwenen, omdat ik overtuigd werd in het belang van myn zoon en van de dynastie dezen stap niet te mogen weigeren. Italië. Rome, 28 Jan. De ontploffing, die eergisteravond voor het Quirinaal heeft plaats gehad, houdt de politie in een zenuwachtige spanning. Alle nasporingen naar den dader zjja tot nog toe vruchteloos gebleven. De wachtposten rond het Quirinaal zyn versterkt en elkeen, die het paleis binneugaat, wordt Danwlettend onderzocht. Nederland. Deventer*, 27 Jan. De afd-eling Deventer der vereenigiDg «Schuttevnêr" hield gisteren avond haar eerste vergadering, die een meer feestelyk karakter had. De president, de heer L. van Egmond, hield een feest rede. Omtrent de op de agenda voorkomende ponten van behandeling werd besloten te ondersteunen het adres tot afschaffiog der doorvaartgelden, die door de gemeente Zwolle worden geheven, en dat tot vermin dering der afvaartgelden op de Dedemsvaart. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die te Zwar»slai8 zal worden gehouden, werden gekozen de heeren L. van Egmond en H. Bieleveld. 's Gravenliage, 28 Jan. Eerste Kamer. By de behandeling van hoofdstuk Binnenlandsche Zaken drong heden de heer Yan Lier aan op subsidieering der Drentsche Yereeniging voor ambachts-onderwys en de heer De Savornin Lobman op vryer studie aan de universiteiten en splitsing van het doctoraal examen en afschaffing der dissertatie. De heeren Wertbeim en Alberda verlangden eene herziening der armenwet in den gee9t van meerdere staats-tusschenkomst, wat de heeren Pynappel en Nebbing Sterling sterk bestreden. Verder drong de heer Alberda aan op verhoogiDg van de traktemeoten der onderwijzers en op eene betere opleiding voor onderwijzeressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde dat onderzocht wordt de roogelykheid tot splitsing van het doctoraal examen. Hy bestreed de opheffing der verplichting betreffende eene dissertatie en zeide zijn steun aan het ambachtsonderwys in Drente toe. Ver betering van de opleiding van onderwijzeressen zal hy nader overwegen, terwyl eene herziening van de armenwet ïerst te verwachten is na de afdoening der staatkundige onderwerpen. Hoofdstak V is hierop aangenomen. Do Eerste Kamer nam Vrydag ook nog hoofd stak Justitie der Sbaatsbegrooting aan, nadat o. a. de minister op de bekende gronden de voorgenomen organisatie van de inspecteurs der ryksveldwacht had verdedigd. Aan het Departement van Financiën is men reeds dadeljjk aan het werk gegaan met het in gereedheid brengen van het antwoord op het Kamerverslag over de beroeps- en bedrijfsbelasting. De werkzaamheden geven grond te vermoeden dat het oorspronkelijke voorstel zal worden omgewerkt tot een geheel nieuw ontwerp. Rotterdam, 28 Jan. Terwyl zy gisteravond tegen half zes aan het ruitenzeemen was der lste ver dieping van pand No. 8 aan den Zuidblaak had de 25-jarige Johanna Hofland het ongeluk uit het raam te vallen. Zwaar gekwetst werd het meisje opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis gebracht, waar zy na twee nren hevig geleden te hebben overleed. Ouylt, 25 Jan. Heden morgen omstreeks 6 uren heeft zich het ys in beweging gezet, en hoorde men roepen«het ies dat krout". In weinig tyda waren er honderden toeschouwers om het grootsche schouwspel te zieD. Voor iemand, die dat nimmer gezien heeft, is het indrukwekkend dat donderend kraken van het uit zyn boeien brekend ys, op en over elkander stapelend, tot hooge bergen zich verheffend om daarna door het snel rjjzende water weder medegesleurd te worden. Omstreeks 8 uren zette zich de rivier weder vast, en werd er door eenige overmoedige waaghalzen overgeloopen. Korten tyd daarna brak het weder op, en dreef het ys geleidelijk stroomafwaarts, hetgeen echter niet verhinderde dat zich op den wal een ijs berg vormde van wel 20 Meter hoog, die niet door den stroom kan medegevoerd worden. Daarna begon het water snel te ryzen, en teekent de peilschaal 11.40 en blyffc nog steeds wassende. Den geheelen dag komen uit de binnenpolders angstige gezichten den peilschaal controleeren om by hooger stygen maat regelen te nemen om niet door hoog water overvallen te worden. Ternenzon, 27 Jan. Een langdurige geheime zitting hield heden onze gemeenteraad, waarin alle leden, behalve de heer Tazelaar, aanwezig waren. Aan de orde was, verslag van de maatregelen, genomen door het Dag. Bestuur tot het verkrjjgen van een tweeden genees kundige". Waarom het publiek die maatregelen niet kenoeD mag, en dus niet in de gelegenheid gesteld kan worden den y ver van Burgem. en Weth. in deze zaak betoond op prys te stellen, is ons een raadsel gebleven. Na de heropening deelde de Voorzitter erg leuk mede, dat de raad breedvoerig had gediscusseerd over de maatregelen tot het verkrjjgen van een tweeden dokter, en dat was de vracht van anderhalf uur wachten! Maar in gemoede, welke redenen er voor konden be- staan, om die besprekingen over te nemen maatregelen in geheime zitting te houden, is me niet gelakt te ontdekken; wel heeft het iets verdachts, en zou men, wan Deer de raad niet zoo uiterst vredelievend was, aan een krygslist of overrompeling gaan denken, om ergens een geneesheer te schaken! Maar ondanks er in onzen raad twee oud-militairen zitten, wil ik dat toch niet gelooven. Eerder denk ik dat het den raad gelukt is, geheime bronnen te ontdekken, waaruit onze eventueel tweede dokter hier een ruim bestaan zal kunnen verwerven! Het overige van de zitting leverde niet veel byzonders op. Een ingezetene, aan lager wal geraakt, wenscht met een ljjst rond te gaan, ten einde geld in te zamelen om een zaak te beginnen, en vraagt daartoe verlof aan den raad, die dit weigerde en toen begon de gewone rondvraag of een der leden nog wat had op te merken in 't belang der gemeente. Nadat door enkele leden eenige ondergeschikte punten waren aangevoerd, kwam de beurt aan den heer Van IJsselsteyn, die namens de commissie voor de bouwverordening het woord vroeg naar aanleiding van een artikel, door het mede-raadslid Grenu in de Terneuzensche Courant geplaatst. De heer Grenu opposeert tegen art. 53 dier verordening, die den eigenaren van reeds aangelegde straten de verplichting oplegt, deze alsnog te rioleeren en te bestraten. De heer Van IJsselsteyo volgt dat schryveD op den voet en maakt daarop zjjne aanmerbiDgeo, die niet byzonder vleiend voor den heer Grenu zjjn. We zullen onze lezers, als niet met de finesses der zaak bekend, met deze quaestie niet lang bezig houden. Alleen zy nog gemeld, dat de heer Grenu, na eenige woorden van repliek, de vergadering verliet, en we ons volkomen vereenigen met wat de Voorzitter zeide, dat hy het betreurde, dat dit courantenartikel in den raad was ter sprake gebracht en tot persoonlijkheden aanleiding had gegeven. Wjj zullen niet beslissen wie geljjk heeft, de gemeente raad of de heer Grenu met Gedep. Staten, maar zooveel is zeker, dat de heele bouwverordening, vóór ze in werking is getreden, reeds heel wat onaangenaamheden heeft veroorzaakt en deze nog niet gedaan zullen zyn. Door het verbod van den invoer van vee in België viaEsschen komen hier eiken dag groote ladingen vee uit Holland per boot van Vlissingeo aan, die via Clinge of Selzaete in België worden ingevoerd. Zoowel de minister van oorlog als die van marine achten het behoud van de vestingwerken te Terneuzen op welker Blechtiog in de afdeelingen der Eerste Kamer was aangedrongen noodzakelyk, met het oog op een gewenschte afsluiting van het vaarwater der Schelde, ter handhaving van onze neutraliteit. Intu8schen is de regeering bereid 47 hectaren van de vestinggronden ter beschikking te Btellen van het gemeentebestuur van Terneazen of van eenig ander lichaam, wanneer dit genegen is 400.000 te betalen voor het vervormen van de overblyvende gronden tot een kustbattery. Middelburg, 27 Jan. In eene openbare ver gadering van de liberale kies vereeniging «Eendracht maakt Macht" trad hoden avond als spreker op Mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer. De groote «Schnttershof-zaal", alwaar de lezing gehouden werd, was overvol. De spreker had tot onderwerp gekozen sociale wetgeving, en zette op zaakryke wijze uiteen wat tot verbetering van het lot van den werkman om eene betere positie in de maatschappij te erlangen, gedaan moest worden. Hy deelde daarby mede een onderhond, dat by had gehad met een onzer grootBte industrieelen uit het Noorden, die meende te moeten constateerea, dat er tusschen den heer Borgesius en de sociaal-democraten niet zooveel verschil bestond. De spreker zette evenwel duidelyk uiteen het verschil dat tusschen hem en de sociaal-democvaten bestaat. Hij achtte als factoren om tot verbetering te geraken noodzakelyk eene wet op de veiligheid van personen in fabrieken en werkplaatsen, eene meer richtige en stipte uitvoering van de arbeidswet en andere hier te lande nog ontbrekende wetten. Ook achtte by de thans ingediende kieswet een stap op den goeden weg. De rede werd met applaus begroet. Van de gelegen heid tot debat werd gebruik gemaakt door den socialist Van der Veer en door een anti revolutionair uit Amster dam die door den spreker wegens het vergevorderd unr in 't kort van repliek gediend werden. Goes, 28 Jan. De Duitsche natuurkundige Dahne zal by voldoende deelneming ook hier zyne voordrachten houden, waarover professor Junius zoo'n uitbuodigen lof heeft. Omdat de voordrachten in het Duitach ge houden worden en dit voor menigeen nog al een bezwaar is, zullen de heeren dr. Diehl en de Visser, leeraren aan de Hoogere Burgerschool alhier, den avond te voren de te nemen proeven op bevattelyke wjjze verklaren. Twee galden voor drie avonden is zeker geen te hooge prys, terwyl het plan bestaat enkele cathegorieëu van personen tegen verminderden prys toe te laten. St. Maai'tensdijk, 29 Jan. Uit de jaarlyksche rekening der aandeelhouders van de alhier gevestigde fairbank bleek, dat na aftrek der onkosten aan ieder der 24 aan deel houders kon uitgekeerd worden de som van 14,29. Aan den weger werd uitbetaald 30 pCt. der ontvangsten. Gewogen werden: 3,290,000 kgr. suikerbieten, 800,000 kgr. pulp, 428,000 kgr. paarde- peen, aan ajuin, aardappelen, enz. tot een bedrag van 176. Rundvee en varkens 112 stuks. Da aandeelen, die by de oprichting op ƒ50 gesteld waren, zyn reeds gestegen tot ƒ185. Scherpenisse, 29 Jan. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, jaarwedde 450, heeft zich geen enkele sollicitante aangegeven. Burgh, 28 Jan. Een der localen van het school gebouw albier was op Vrydagavond 27 dezer byna voor het geheel ingenomen door een talryt publiek, hetwelk was opgekomen om de aangekondigde uit voering der Rederykersvereeniging «Vooruitgang zy ons Streven" by te wonen. Deze uitvoering omvatte het opvoeren van een drietal stukken: «Bernard, de advocaat der armen", «Meester Frits" en «De Vrede stichters". Vooral de vertooning van de twee laatstgenoemde verwierven een goed succes. De Harmonie «Witte van Haamstede" had zich welwillend bereid verklaard het Bpel met hare muziek op te luisteren, en verhoogde daardoor in ruime mate de gezelligheid. Schryven wjj aan «Vooruitgang zy ons Streven" een warm woord van dank neer, aan het adres van «Witte van Haamstede" zy een even dankbaar woord toegezonden. Wy voor ons, hopen nog meermalen «Vooruitgang zy ons Streven" en «Witte van Haamstede" te zien samenwerken, overtuigd als we zyn, dat door beider hulp iets goeds kan worden voortgebracht. JZierilczee, 30 Jan. Ia deSt.-Crt. van Vrydag zjjn opgenomen eeoige wyzigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap Btoombootdienst «Schelde" alhier. Het doel wordt nu omschreven als het openen en onderhouden van een geregelden stoombootdienst tot het vervoer van personen, goederen en vee, tnssohen Zierikzee en Rotterdam, waarvoor door haar in de vaart zal worden gebracht zoodanig aantal stoomschepen, als in het belang der onderneming zal bljjken wenschelyk te zjjn. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op 21000. Bjj beschikking van den minister van marine is benoemd tot 2e klerk bjj het dep. van marine, de heer A. C. H. L. Schelfhout. Vrjjdag was er door de verschillende opzichters by de straatreiniging te Groningen aan de arbeiders medegedeeld, dat het werk was afgeloopen en ze dus niet behoefden terug te komen. Het gevolg hiervan was, dat Zaterdag morgen tegen 9 uur aan het Gedempte Zuiderdiep bjj het Bouwburean de werkloozen zich ver zamelden, omgeven door eene. massa nieuwsgierigen. Meer dan 2000 menschen waren daar zeker bjjeen, ten einde te trachten om, evenals j.l. Dinsdag geschiedde, toch aan het werk te worden gezet. Dit kon echter niet meer gebeuren. Door eenigen werd daarop beproefd het «Wien Neerlandsch Bloed" te zingen, doch toen dit mislukte vernam men nit honderden kelen het be kende vrjjheidslied. Hoewel betreurenswaardig genoeg vele vrouwen de mannen aanspoorden om, als men niet goedschiks hen aan het werk zette, geweld te gebruiken, bleef het eerst bjj bedreigingen. Doch toen later het hoofd der gemeente, vergezeld van den waarnemenden commissaris van politie, nit het barean kwamen en door de menigte heen een door tocht zochten, werd hun dit onder luide hoera's belet. Kort daarna verscheen een 40-tal agenten van politie, versterkt door de ryfes-politie, welke op bezadigde wjjze de menigte van drie zijden uiteendreven. Tevens kwam men echter op verschillende punten weer te zamen. Toen men niet verkoos te wijken, werd «van leer" getrokken door de politie. Er vielen slagen en raak ook. Langen tjjd duurde het vóór de omliggende straten gezuiverd waren. Eenige gewonden hebben zich ter verbinding in het academisch ziekenhuis aangemeld. Den geheelen dag bleef het in den omtrek van het Gedempte Zuiderdiep tamelyk rumoerig en had er voor en na Dog eene vechtpartjj plaats. Zaterdag avond werd eene vergade ring van werkloozen in de «Toekomst" gehouden. Volgens den heer G. A. van der Bruggen, predikant te Beets en Beetsterzwaag, houdt de hoofdonderwijzer in den polder te Beets des Zondags met 40 volwassen jongens en meisjes een zangvereenigiDg, waar allerlei socialistische liederen gezongen worden, o.a. het «Lied van Marianne", waarin b.v. deze woorden voorkomen: «Matir Koningen en Advocaten Verdwjjnen slechts door dynamiet". Vrjjdagavond half zes brak brand uit in de bouwmanswoning, bewoond door de wed. R. P. Mast, niet ver van Putterahoek, doch behoorende onder Mjjnsheerenland. Aan redding van het vee viel niet meer te denken, waardoor ruim 50 stuks paarden, runderen en schapen in de vlammen zyn omgekomen, benevens het in de schaar geborgen graanhooi en stroo. De woning, die aan de schuur vaststond, is, met de noodige hnlp van Puttershoek's ingezetenen, behouden gebleven; zoo ook is de wagenkeet, niettegenstaande met riet gedekt, ook door eenige mannen met op het rieten dak te klimmen en met water te begieten, behouden. De brandspuit van Mjjrsheerenland was eerst ongeveer acht our by den brand, doch bewees toen nog goede diensten om het brandende graan, hooi en stroo uit te doven. Alles was tegen brandschade verzekerd. Io den Zuidhoek onder St. Anna-Parochie, heeft zich bjj een landbouwer een persoon vertoond, die voorgaf niet al te wel bjj zjjn verstand te zjjn en op weg was naar den burgemeester van Het Bildt. Door nat en hongerig als hy was, werden hem een paar droge kousen en wat voedsel verstrekt. Thans meent men met zekerheid te weteD, dat deze persoon de Dinsdag jl. te Leeuwarden ontkomen gevangene iB geweest. Welken weg hy verder heeft ingeslagen, is onbekend. Vrjjdagavond hebben twee als kramers rond- loopende personen te Houtrjjk en Polanen een 16-jarig meisje, dat alleen thuis was, aangegrepen, haar een prop in den mond gestopt en aan handen en voeten gebonden in de Haarlemmervaart geworpen, waarop zy ijlings verdwenen. Het meisje werd gelukkig gered, doch haar toestand is niet buiten gevaar. Ondanks alle pogingen zyn die twee gevaarlijke snjetteD, die per trein Daar Amsterdam vertrokken zyn, nog niet aangehonden. Eene weduwe, wonende in de Ridderstraat te Arnhem., werd wegens ziekte des nachts bewaakt door zekere vrouw v. B., die toen des morgens een houten spaarpot met rnim 370 aan bankpapier en gouden tientjes vermist werd, verdacht werd dezen diefstal te hebben gepleegd. Aan de politie werd kennis gegeven en huiszoeking in de woning van de waakster bewerk stelligd, maar noch spaarpot, noch geld werd gev^ nden. Het slotje van den vermisten spaarpot en de sleutel- plaat werden echter in den aschbak ontdekt, waaruit was af te leiden, dat de spaarpot was verbrand. Op deze aanwjjzingen is de waakster als vermoede lijke dievegge aangehouden, zoo ook haar man. Beiden zjjn naar het huis van bewaring overgebracht. Een kouseband als stille verklikker 1 In het Eotrópotdok te Amsterdam is eene vronw aangehouden, die 14 kilo xiotemuskaat in haar kleeren had verborgen. Een kouseband, die sprong, verried haar en bracht het verborgene aan het lichj;! De vronw van een schaapherder te Valtherveen ging Vrydag een boodschap doen, drie kinderen on bewaakt achterlatende. Te huis komende vond zjj den kinderstoel in brand en de kleine, die er zich in bevond, met brandwonden bedekt, tengevolge waarvan het kind kort daarop onder vreeselyk ljjden bezweek. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan .van notaris J. de Vos te Middelburg werd te Borsele verkocht de hofstede van G. Koole, groot 9.30.20 H.A. Kooper werd de heer L. Kievit te Borsele voor 5110. LANDBOU W- Bieten op suikergehalte. 20 Jannari j.l. is onder leiding van dr. Swaving, directeur van het proefstation te Breda, eene tweede gecombineerde vergadering gehouden van fabrikanten en landbouwers, ter bespreking van de contracten op gehalte, waarbjj de contracten in 1892 tot basis dienden. Uit Zeeland waren tegenwoordig de verbouwers J. M. Kakebeeke (Goes), B. Collot d' Escnry (BoBchkapelle), A. Padmos (Kloetinge), L. J. Dorst (Stavenisse) en C. A. H. Wagbho (Tooien), Schouwen-Duiveland ondervond de gevolgen van zyn isolement: geen enkele landbouwer had kunnen komen. Dr. Swaving vroeg of de uitkomst van het contrac teeren op gehalte zoodanig is geweest, dat beide partjjen zulke contracten practisch uitvoerbaar en wenschelyk achten Velen meenden dat beide partyen het contracteeren op gehalte wenschen en dit beschouwen als het eenige middel tot verbetering der bietencultuur en tot samen werking van beider belangen. Hierop vroeg dr. Swaving of de fabrikanten gezind waren te contracteeren en op welke wjjze. Door den heer v. Voss, voorz. van den bond van fabri kanten, werd geantwoord, dat de fabrikanten willen contracteeren op gehalte tegen 11 a 11,50 de 1000 KGi met 14°suiker; kwam eene vereenigiDg of eene gemeente er toe om te contracteeren, dan zou daarin eenige wijziging kunnen gebracht worden. De aanwezige landbouwers vonden 14°/0 v00l f® hoog dien eisch stelden zjj geljjk met onwil om te contracteeren. Hierop werd het voorstel gedaan om eene speliDg van 13—14% aan te nemen met korting beneden 13 en bjjslag boven 14%- De heer v. Voss bon zich daarmee niet vereenigenzjjo mandaat verleende hem daartoe geene bevoegdheid. Hy wilde wel toestaen eene speling vaD 13,5—14,5 m0fc korting beneden 13,5 en bjjslag boven 14,5 Zonder eene algemeene bjjeenkomst van fabrikanten koe de heer v. Voss in de genoemde cjjfers geen verandering brengen. Wel kon bjj mededeelen dat er reeds twee groote contracten op 14% zÖn afgesloten. Dr. Swaving meende dat de bjjeenkomst niet aan het doel heeft beantwoord; hy wenschte dat de punten van aanraking tusschen verbouwers en fabrikanten niet werden verbroken. Daarom vroeg hjj of men het nuttig achtte dit jaar na afloop der campagne op nieuw bjjeen te komen. Op voorstel vaD den heer J. M. Kakebeeke werd be sloten in de tweede helft van November 1893 een vergadering te beleggen, ten einde blyvende aanraking tusschen fabrikanten en landbouwers te doen bestaan. Hjj hoopte dat meerdere landbouwers op die vergadering zouden verschjjnen. RECHTSZAKEN. De Officier van Justitie bjj de arrondissementsrecht bank te Haarlem requireerde tegen A. Pagó, vroeger directeur van het postkantoor te IJmuiden, schuldig verklaring aan verduistering en vervalsching door een ambtenaar gepleegd, en veroordeeling tot eene ge vangenisstraf van vier jaar. De verdediger verhaalde hoe bsklaagde steeds zjjne betrekking met yver had waargenomen; hoe hij te IJmuiden komende, daar slechts ééa besteller hadhoe tbans dit kantoor tal van ondergeschikten telt; hoe alzoo de werkzaamheden steedB waren toegenomen en Pagé daartegen niet was opgewassen, bjj, die reeds van zyne jeugd af ljjdende was aan zenuwziekte. Pleiter oordeelde dat beklaagde niet geheel toerekenbaar was, en dat hij goed. beke-d staat bljjbt uit een schryven van den oud-bnrgemeester van Velsen en een adres van wel 20 ingezetenen. De coDtröle wordt door pleiter zeer onvoldoende genoemd. Ware Pagó niet belast geweest met geldelyke verantwoording, hjj zou nog bjj een ieder als de fatsoenljjke man bekend zjjn. Pleiter concludeerde tot het opleggen eener mindere Btraf, Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 9 Februari a.s. K E H N I E U W S. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gemeente te Wisseukerke, door ds. M. W. Snoep te Heukelom. Brieven uit België. XIV. 't Is onbetwistbaar: in Antwerpen verstaat men de kunst om vreemdelingen te lokken en geld te slaan. Nauwelijks waren de feesten van het Landjuweel achter den rug, of er was sprake van het inrichten eener tweede wereldtentoon stelling. 't Heeft heel wat moeite en stroomen inkt gekost maar de taaie Antwerpenaren zullen ze toch weèr hebben hunne Exposition Universelle. Het vereischie kapitaal 1.500.000 fr. werd in 3 dagen tijds ten volle ingeschreven: een bewijs, dat het vertrouwen een oogenblik geschokt door de pogingen der Brusselaars, die graag het vet van de soep hadden willen scheppen was teruggekeerd. Nu het kapitaal aanwezig is, *zal ook met de werkzaamheden weldra een aanvang gemaakt worden; en dit met des te meer spoed, daar ons niet meer dan vijftien maanden van den datum der opening scheiden. Geen twijfel, of de tentoonstelling van 1894 zal hare voorgangster overtreffen, niet alleen in uitgestrektheid, maar ook in veie andere opzichten. Aan steun van wege de overheden zal het haar niet ontbreken. Buiten andere voordeelen, geeft de stad gratis het noodige terrein op de Zuidergronden. En Minister De Bruyn heeft beloofd, al de hulp te verleeiien, waartoe het Departement van Landbouw en Nijverheid de macht heeft. Zoo zal door zijnen invloed in 1894 de jaarlijksche groote landbouw-wedstrijd te Ant werpen plaats hebben. Ook heeft hij aan de Antwerpenaren verscheidene andere tentoonstellingen doen verhopen, alle betrekking hebbende op den landbouw, als: die van vogel teelt, bijenteelt, enz., welke elk jaar in verschillende steden van het land gehouden worden, maar alsdan in de Schelde- stad zullen vereenigd zijn, ten einde de wereldtentoonstelling der groote zeehaven kracht bjj te zetten. Dezelfde Minister is ook voornemens in 1894 te Antwerpen den wedstrijd voor trekpaarden in te richten, die anders elk jaar te Brussel plaats vindt. Daar Antwerpen de stad van uitvoer bij uitnemendheid is, meent de heer De Bruyn, dat de wereldtentoonstelling de beste gelegenheid is om de voortbrengselen van landbouw, veeteelt en nijverheid bijeen te brengen. Ook de heer Beemaert, Kabinetshoofd en Minister van Financiën, is der onderneming zeer genegen. Uit eigen beweging, zegt men, beloofde hij eene subsidie van 300.000 fr. op het budget van het volgende jaar. 't Is dezelfde som als door de regeering werd toegestaan voor de Belgische af- deeling te Chicago en voor de expositie te Antwerpen in 1885. De Signoren (bijnaam der Antwerpenaren) hebben dus redenen om tevreden te zijn. Aan attractions zal het in de aanstaande tentoonstelling niet ontbreken. Zoo zal om maar jets te noemen binnen de omheining, voor de feesten eeno groote ruimte worden afgezonderd, verdeeld in drie deelen: 1°. Eene on metelijke zaal, ingericht als amphitheater, hebbende meer dan 400 M. lengte, zal de groote Markt van Antwerpen voor stellen ten jare 1651. Alle dagen zullen voorhij deze tooneel- versieringen, zegestoeten door elektriek vuur verlicht, defileeren. 2°. Een ander deel in de open lucht zal Oud-Antwerpen voorstellen. Het zal gevormd en ingesloten zijn door gebouwen in den stijl van het tijdvak, en ingericht voor kramen, winkels, magazijnen en tavernen. 3°. Een groot paardenspel zal aan de beide vorige deelen gebouwd en met de galerij van krijgskunde verbonden worden. Deze ruimte zal omringd zijn van borstweringen, wallen, bolwerken, grachten, schiet- kuilen, torentjes, koepels, enz. In de renbaan zulleu ridder feesten en andere spelen te paard plaats hebben. Vóór het nieuw museum zal de Vaderlandsplaat te voor schijn geroepen worden, met triomfbogen, standbeelden, fonteinen, watervallen en trappen, toegang gevende tot de brug, welke boven de Verschansingstraat naar den tcgen- woordigen tuin van het paleis van Nijverheid zal leiden. Een elektrieke train zal de twee hoofdingangen der tentoon stelling met elkander verbinden. In het Zuiderkwartier, zoolang doodsch en verlaten, zal dus binnen kort weer leven komen. Talrijke huizen, sedert lang geheel of gedeeltelijk ledig- staande, worden nu reeds als bij tooverslag aan hooge prijzen verhuurd, zoodat de eigenaars van nu af van de zegeningen der aanstaande wereldtentoonstelling genieten. En de neringdoenden van dat kwartier, of beter, die der geheele stad, zien in blijde verwachting den tijd tegemoet, waarop ook zij zullen genieten van het manna, dat in den vorm van vijffrankstukken uit de zakken der bezoekers op Antwerpen gaat nedervallen. Velen toch hadden het in den laatsten tijd hard te verantwoorden en konden slechts met groote moeite de twee einden van het jaar aaneenknoopen. De handelscrisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, drukt ook zwaar op de Scheldestad. Daarbij berokkende de cholera ontzaglijk veel schade aan de scheepvaart. Er kwamen in 1892 eenige honderden vaartuigen minder aan dan in 1891 en voorgaande jaren. Men hoort dan ook niets dan jammerklachten, en 't is te begrijpen, dat het vooruitzicht, in het volgende jaar weer duizenden vreemdelingen binnen hunne muren te zien, den Antwerpenaren moed geeft. Al gaan de zaken niet, al klaagt ieder de steenen uit den grond, op feestdagen wordt van den slechten tijd weinig bemerkt. Dat kon men op Verloren Maaïtdag na gaan, als men er nog zoo velefi zag, die aan Bacchus offerden, ondanks het barre weèr zingende over de straten waggelden en .de herbergen in- en uitliepen. Een aardige dag, die Verloren Maandag. Voor een aantal werklieden is het een dag van uitspattingen. Gewerkt wordt er niet, maar zooveel te meer gedronken. De huismoeders en de dienstboden haasten zich, om hunnen Nieuwjaar te gaan ontvangen in de winkels, waar zij gewoon zijn hunne inkoopen te doen. De winkeliers leggen dien dag de laatste hand aan de rekeningen, die zij den volgenden dag bij hunne kalanten zullen doen afgeven. Want vóór Verloren Maandag zouden zij het niet durven wagen rekeningen te zenden. In de meeste burgerhuisgezinnen viert men dien dag door het eten van worstebrood of van andere buiten gewone versnaperingen. De nering gaat slecht, zegde ik boven, maar toch zijn er broodwinningen, die, alhoewel weinig geteld, nog goede winsten opleveren. Zoo b.v. moeten de zaken van de vodden- kooplui nog zoo slecht niet gaan. Wie Antwerpen in de week bezoekt, kan niet missen op straat vrouwen en meisjes te ontmoeten, een steekwagen voortstootende en op zingenden toon uitgalmende: »Hedde (hebt ge) geen vodden liggen?" Is de wagen gevuld, dan leveren zij hunne waar af bij eenen opkooper. Zulk een voddenkoopman nu, gaf op Verloren Maandag 1.1. aan een 30tal van die vrouwen een smulpartijtje, waarbij het volgende werd binnengespeeld: Een half tonnetje bier, 3D liters melk voor chocolaad, 25 flesschen wijn, eenige flesschen likeuren, 5 krentenbrooden, 100 pistolets met gerookt vlcesch, een bol kaas, 30 fijne taartjes, verscheidene groote taarten en 100 boterkoeken. En volgens de zaken, die men in het afgeloopen jaar gedaan had, kreeg elKe vrouw nog een goudstukje van 10 of 20 fr. rneê naar huis. Een bewijs, dat er op het oud ijzer, vodden en beenen nog wat ver diend wordt. Met de Vastenavonddagen zal ook ditmaal weer een stoet uitgaan, die bijzonder aantrekkelijk belooft te zijn. Om tot den goeden uitslag er van bij te dragen, heeft de bond Antwerpen-Voorxdt besloten eene som van 1000 fr. toe te staan aan de maatschappijen, welke met de meeste pracht een kluchtig onderwerp zullen voorstellen. De gemeenteload heeft eveneens de toelage verhoogd voor den prijskamp onder de maatschappijen der stad. Om gedurende den dag wat meer beweging in de straten te brengen, richtte Antwerpen- Vooruit het vorige jaar een prijskamp in van versierde balkons, gevels en vensters en van vitrienen met verkleede kinderen bezet. Deze wedstrijd was uitsluitend ingericht voor de bewoners, wier huizen gelegen waren in de straten, waar de stoet voorbij-rok. Ruirn 70 deelnemers hadden aan den oproep beantwoord. Thans doet de bond een nieuwen oproep tot de darnes van Antwerpen en looft een dertigtal prijzen uit, bestaande in vergulde, zilveren en bronzen medaliën. Het gedacht is nieuw en zal om die reden hoogstwaarschijnlijk bijval vinden. B RABO. DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Jan.Febr. Amsterd. tyd. Van Zierikzee: Woens. 4 'smorg. 10,u Vrijdag 3 7,20 Zondag 5 7,30 Van Rotterdam: Oinsd. 31 'smorg. 9,u. Dond. 2 9,30 Zaterd. 4 9,30 Maand. 6 10, Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25, f 2, 2de Klasse - -,50, ,75. De Directeur, A. van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1