ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Januari 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. PUBLICATIE. COLLECTE publicatieT" Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG ei ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6265. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. tot vorming vaneen oiulersteuniiigs- IoihIh voor behoeftigen, gerech tigd tot liet dragen van liet Metalen Kruis of do Oïtiwlel-meclaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging .Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daar bij verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodi- ging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaardpersoon lijk eene collecte te houden, welke collecte zal plaats hebben op Woens dag; den lr" Februari 1893, des middags 12 ure. Hij noodigt allen uit door het geven van milde bijdragenhet vormen en onderhouden van bovengemeld Onder steuningsfonds mogelijk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde Vereeniging. Zibrik7.ee, den 23 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, Oh. W. VERMEIJS. Mond- en Klauwzeer. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee, Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 13 Januari 1893, No. 81 (Provinciaal blad No. waarbjj, tengfevolge van liet voor- Ui» on van MOND- on KLAUW- Z BR in de gemeente Herltwerve, bezv onde bepalingen in het leven zyn geroepen voor den uitvoer van vee uit de eilanden Schouwen en Duiveland veBtigt de aandacht van belanghebbende veehouders in deze gemeente op het voorgekomen geval van Mond en Klauwzeer te Kerkwerve en raadt hun in hun eigen belang aan, vooral zorg te dragen, dat noch zjj, noch bun vee met de besmette stallen in aanraking komen ot besmet vee in hunne stallen wordt opgenomen, opdat dezo z)o zeer besmettelijke en voor den veesti vaarlyke ziekte daardoor niet worde verspreid, Zierikzee, 25 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd Cu. W. VERMEIJS. der vorig-© week. Hel was te verwachten, dat de Graaf van Parijs en de royalistische partij in Frankrijk gebruik zouden inaken van de algemeene verontwaardiging, die in dit land naar aanleiding der aan het licht gekomen s». indalen in de Panama-zaak heerschte. In troebel water toch is goed visschen. De conser vatieve bladen verkondigden dan ook reeds sedert een paar maanden, eiken dag, dat de Pransche maatschappij een redder vraagt, en die redder kan niemand anders zijn dan de Graaf van Parijs. Eindelijk heeft nu die redder gesproken tot het Pransche volk; niet direct, maar door tusschen- komst van den Graaf d'Haussonville, die in een laugen brief de denkbeelden van den pretendent over den huidigen toestand in Frankrijk ontwikkelt. Het doet den Graaf van Parijs innig leed, zoo verzekert de heer d'Haussonville, te zien, dat het eerlijke Frankrijk in zijn goeden naam wordt aan getast. Naar al hetgeen de Panama-schandalen hebben aan het licht gebracht, heeft het tegen woordige regime eene jammerlijke geldverspilling in de hand gewerkt. Hij is overtuigd, dat het land nieuwe mannen eischen zal, en zijne gunste lingen van gisteren zal loslaten, omdat de belangen van het land in groote mate zijn benadeeld; de Regeering slaat den strijd tegen het kapitaal lijdelijk gade en de plicht der monarchisten is, zich aan het hoofd der beweging te stellen, en een bond te vormen van openbare eerlijkheid en maatschappe lijke verdediging. Voorbarig echter meent de Graaf zou hef zijn, reeds nu een verkiezingsprogram op te maken. Zoodra de tijd daarvoor gekomen is, zullen er nauwkeurige instructies gegeven worden voor de houding der partij. Graaf d'Haussonville eindigt met zijne vrienden te zeggen, dat zij zonder ophef zich moesten gereed maken voor den komenden slag. Op den dag der verkiezing moet de mo narchistische partij gewapend verschijnen, om zoo de zaak der orde in handen te nemen en den Graaf van Parijs bij te staan in de verwezenlijking zijner woorden; op liet beslissende oogenblik zal hij gereed zijn. Het is niet te verwonderen, dat deze woorden, die niet eens een politiek program inhouden, weinig indruk in Prankrijk gemaakt hebben. Men weet te voren, dat drt nieuwe beroep van den pretendent wel even vruchteloos zal blijken te zijn als al de pogingen, reeds zoo vaak in 't werk gesteld. De steun, dien de Graaf van Parijs aan Boulanger heeft verleend, gaf den genadeslag aan den sedert lang bevrienden invloed der Orleansen. De Kamer is thans druk bezig met de begrooting eti haar arbeid wordt door weinig incidenten ver stoord. Hoofdstuk Eeredienst gaf natuurlijk aan leiding tot het te berde brengen der quaestie van scheiding van kerk en staat; eene motie werd daartoe ingediend, doch met 372 tegen 158 stemmen werd besloten tot de behandeling der artikelen over te gaan, en nadat de post, uitgetrokken voor de vicarissen-generaal, die door de commissie was geschrapt, was hersteld, en een amendement was aangenomen, waarbij de subsidie ten behoeve van kerken en pastoriën tot 4-90,000 frs. was verhoogd, werd het geheele hoofdstuk aangenomen. De Senaat heeft het drukpers-ontwerp goedgekeurd en de Pransche bank gemachtigd de uitgifte barer biljetten met 500 millioen te vermeerderen. Door het lid der Kamer Le Herissé is een voorstel ingediend om de leden der tegenwoordige en der vorige Kamer niet weder verkiesbaar te verklaren. Veel kans om aangenomen te worden, heeft dit voorstel Wel niet. De. aandacht is in de laatste dagen een weinig van de gebeurtenissen in Prankrijk afgeleid door de houding van den Khedive van Fgypte. Zooals bekend is, betwisten Prankrijk en Engeland elkander hun invloed op den Egyptischen Onderkoning, maar tot hiertoe heeft Engeland steeds daar de hoogste viool gespeeld. De vorige week scheen de zaak echter te zullen veranderen. Er kwam eene verandering in het ministerie. De Minister Fehmy Paella trad om voorgewende gezondheidsredenen- af. De ware oorzaak was, dat hij te veel onder Engelschen invloed stond, en de Sultan benoemde in zijne plaats Pakhri, een zeer onafhankelijk man. Natuurlijk was dit Engeland niet naar den zin en het duurde ook slechts een paar dagen of de Engelsche vertegenwoordiger deelde den Khedive mede, dat Engeland verwachtte over alle ingrijpende maatregelen, vooral over kabinetswijzigingen te worden geraadpleegd. In geen geval kon Engeland de benoeming van Pakhri tot Minister-President goedkeuren; en de Khedive bukte voor den wil van Engeland. Hij verklaarde de gebeurtenissen der laatste dagen te betreuren, maar wees er met nadruk op, in welk eene onaangename positie hij komen zou, wanneer Engeland er op bleef aan dringen den afgetreden Minister Fehmy Paella weer in zijne waardigheid te herstellen, en Engeland was grootmoedig, maar Pakhri moest toch w<jg en hij ging vrijwillig, terwijl nu met Engelands toe stemming Riaj Pacha tot Minister-President werd benoemd, terwijl de Khedive er nog de verzekering bijvoegde, dat het zijn oprechte wensch was, in volkomen overeenstemming met de Engelsche Re geering te handelen, en met haar op vriendschappe- lijken voet te blijven zoolang de bezetting duurt; bij alle belangrijke gebeurtenissen zou hij Engelands raad opvolgen. Dat Prankrijk met leedc oogen dat terugkeeren onder Engelands hoede van den jeugdigen Khedive heeft aangezien, blijkt wel hieruit, dat het tot de Engelsche Regeering eene nota heeft gericht om te protesteeren tegen de inmenging van dit rijk in de binnenïahdsche aangelegenheden van Egypte. Of John Buli er zich veel aan storen zal? Heerschappij uit te oefenen over de Middel- landsche Zee is altijd door zijn streven geweest, en dit zal het blijven; die heerschappij te ver zekeren, hetzij direct door veroveringen of indirect op eene wijze als thans in Egypte, maakt een deel uit van het politiek programma van elk Engelsch ministerie, onverschillig van welke kleur het is. Tegen 31 Januari is het Parlement in Fngeland bijeengeroepen. De verschillende partijen hebben hunne leden aangeschreven om zooveel mogelijk op dien datum present te zijn, daar er belangrijke beslissingen staan te wachten. In België is thans de rechterzijde het eens gewordeh over de herzienings-voorstellen der Re geering. Blijft de liberale partij, en dit is zoo goed als zeker, eene transactie, dan komt de quaestie rechtstreeks voor de Kamer, en loopt men veel kans eene of misschien meerdere ontbindingen van dit lichaam te krijgen. De veldtocht van de liberalen tegen de regeerings-voorstellen houdt aan; overal, het geheele land door worden er vergaderingen over gehouden; en de eisch blijft algemeen kiesrecht. Toch is het er nog verre van af, dat dien eisch is ingewilligd. En tot slot van dit overzicht het nieuws, dat de ex-Koning Milan van Servië zich met zijne gescheiden gemalin Nathalie heeft verzoend. Op den Grieksclien Nieuwjaarsdag moet Milan plotseling te Biarritz als berouwhebbend zondaar voor zijne gemalin zijn verschenen, en door Nathalie dadelijk weer in genade zijn aangenomen. Het beste is dit nieuws voor den jongen Koning Alexander, die nu waarschijnlijk èn zijn vader en zijne moeder weer zal mogen ontvangen in zijn Rijk. Australië. De Graaf van Anrum, de oudste zoon van den markies van Lotbian, die voor zjjn pleizier naar Australië was gegaan om te jagen, is door een anderen jager een sportman van het eerste water by ongeluk doodgeschoten. De onwillekeurige dader beeft zich zyn onhandigheid zóó aangetrokken, dat hy krankzinnig is geworden en men hem heeft moeten opsluiten. Frankrijk. Parys, '26 Jan. Het parquet zal heden zijn be slissing openbaar maken in zake de 17 by de Panama betrokkenen, terwjjl tevens geantwoord zal worden op het verzoek van den advocaat van Sans Leroy om zyn cliënt voorloopig in vryheid te stellen. Gisteravond liep het gerucht, dat de ministers Bour geois en Deville hun ontslag zouden nemen, indien er .besloten werd tot vrijstelling van by de Panamazaak betrokkenen. In de couloirs werden deze geruchten van morgen beslist tegengesproken. De regeering heeft uit Londen vertrouwelijke mede- deelingen gekregen, welke den gezondheidstoestand van Herz veel minder ernstig heeten, dan de couranten berichten doen geloovon. Deze laatste mededeel ingc-n zonden door Engelsche politie worden verspreid om de zaak op de lange baan te schuiven. De Figaro geeft te verstaan, dat nieuwe vervolgingen zullen worden ingesteld en dat van de beschuldigde afgevaardigden twee, misachien drie van rechtsvervolging zullen worden ontslagen. (Zie telegram) Nederland. Bottex*<la.ui, 25 Jan. In de tappery van ouds »de Graankorrel", in de Pottebakkerssteeg No. 20, welke gedreven wordt door A. Nolden, had gisteren, zoo als reeds meermalen gebeurde, eene toevlucht gezocht de vrouw van den 32-jarigen schilder W. van den Broek, en zulks omdat zjj van haren man, met wien zjj in onmin leefde, niets meer wilde weten. Deze vrouw, een 25- jarige, die vroeger meermalen kellnerin was, werd voor een paar dagen door baren man aangetroffen in een café in de Nes te Amsterdam, van daar naar hier medegenomen, waarna de verzoening plaats had. Deze was echter slechtB van korten dnur. Nadat Van den Broek, gisteren reeds een paar malen in de tappery in de Pottóbakkerssteeg naar zyne vrouw was komen vragen, trof hy haar daar eindelyk gisteren avond omstreeks 9 ure aan. Weer trachtte hy zich met haar te verzoenen, en toen dit niet gelukte, beproefde hy haar te bewegen, een half uurtje met hem mede te gaan. De vrouw weigerde ook dit, uit vrees van mis handeling, die zjj reeds meermalen van hem ondervond. Al pratende waren beiden toen in de keuken achter de gelagkamer gaan zitten, toen Van den Broek eens klaps een tafelmes nam en daarmede zyne vrouw eene korte, doch diepe snede in de linkerzyde van den bals toebracht. Hierop verwondde hy zichzelven ernBtig - aan de keel. De politie werd geroepen, en beiden werden onmiddellijk naar het Ziekenhuis ver voerd, alwaar bleek dat mans wond niet zonder gevaar, dooh die van de vrouw, van haar eigen genaamd Helena de Vries, niet levensgevaarlijk is. Het mes, in de tappery in beslag genomen, is by de politie gedeponeerd. Van den Broek had zich, alvorens de daad te plegen, uitgelaten het voornemen te hebben, zyne vrouw te vermoorden en daarna zelfmoord te plegen, omdat zij van hem weggeloopen was en te kennen had gegeven, niet meer met hem te willen leven. Uit Voorne. Evenals in Schouwen en Dniveland leeft men ook hier nog steeds in de hoop op eene spoedige verbinding met den vasten wal door middel van een spoorweg. Het Brngge-comité, bestaande uit afgevaardigden van de verschillende gemeenten dezer eilanden en indertyd benoemd om zoo mogelijk die verbinding te bewerkstelligen, hield dezer dagen, onder leiding van den heer J. S. Korteweg, burge meester van Heen vliet, weer eene vergadering. Uit het verhandelde bleek, dat het kapitaal, voor den geheelen aanleg benoodigd, reeds beschikbaar was en dat Gedeputeerde Staten dezer provincie geneigd waren eene subsidie van vier ton in de kosten van aanleg voor te stellen, terwyl de Minister van Waterstaat als zijne overtuiging te kennen gegeven bad, dat de Zuid-Hollandsche eilanden het eerst nit hunnen ge- isoleerden toestand geholpen moesten worden. Aangezien evenwel de heer J. J. A. Krujjs te 's Hp ge met zyn plannen en concessie-aanvragen voor was, konden geene nieuwe plannen in overweging genomen worden, voordat die van genoemden heer geheel afgehandeld waren. Bjj de gisteren te Nieuw-Helvoet gehouden her stemming voor een lid van den raad, tusschen de heeren K. Dirkzwager (lib.) en A. van Heusden (a.-r.) is eerstgenoemde gekozen. Terneuzen, 25 Jan. Het ysfeest, dat Dinsdag alhier zou gehouden worden, is wegenB den ingevallen dooi niet kunnen doorgaan. Jammer voor de armen, die ook dezen winter de gewone ondersteuning der Dorcas-Vereeniging moeten missen. Maandag avond trad de heer A. de Winter, de bekende HollaodBche komiek uit Breda, in de Wiel- rjjders-club alhier op. Eon 4tal nummers werden er door hem voorgedragen, die allen levendig werden toegejuicht door het talryk opgekomen publiek. Een zeer geanimeerd bal, dat tot vroeg in den morgen duurde, besloot de prettige avond. Biervliet. Ons bestuur heeft zyn verzet tegen den diatricts-8Choolopziener, in zake de voordracht tot benoeming van hootd eener school, gestaakt. C*oes, 26 Jan. Het bestuur van de afd. GoeB van der sociaal-democrafcischen bond bestaat uit de burgers A. Blanker, J. Zom en W. Efdé. Men smeedt het yzer, terwyl het heet is. Reeds Maandag trad de socialist v. d. Veer op om de bestuurs leden te installeeren en tegelykertyd zyne grieven tegen de bezittende klasse te lachten. Veel nieuws kregen we niet te hooren. Biliton-maatschappjj, suiker lords, jonkheereD, baronnen, ridderorden, enz., enz. passeerden de revue. Op dit aanbeeld is al zoo dikwyls geslagen, dat men nieuwe argumenten zal moeten aan brengen om heb »feu sacré" zelfs by jonge sociaal democraten als die der nieuwe Goesche afd. niet uit te doovenHet is een allerverschrikkelijkst feit, als men verneemt, dat H. M. de Koningin niet minder dan 260 rijtuigen heeft, en dat dit getal zelfs nog met één vermeerderd is!! Dit feit alleen, n.l. dat der 261 rytuigen, zal menigeen bewegen sociaal-democraat te worden Ia zoover had de heer v. d. Veer succeB, dat de talryke opgekomenen aan zyn verzoek voldeden om rustig naar huis te gaan: de socialisten zjju geen barbaren, zei de heer v. d. Veer. Dinsdagavond was het veel minder rustig op straat. Een heele zwerm opgeschoten lummels trok tierend door de straten, socialistische en heilsliederen zingende. Dat waren natunrlyk socialisten, en menigeen sloeg de schrik om het hart, terwyl een enkele het reeds tjjd vond om maréchaussées te ontbieden. Zulke op stootjes moeten in de geboorte gesmoord worden. Spreker was evenwel geen gezaghebbende. Door een vergrootglas bekeken waren er ruim 400 socialisten, terwijl een heel kalm mensch niet meer te zien kreeg dan ongeveer een honderdtal schreeuw- leeljjkers, die nog op den leeftyd zyn om van vader voor de broek te kiqjgen en 's avonds om acht uur in huis bebooren te zyn. Met socialisterij üad het kabaal nietB te maken. In het kerkje van ds. Siebenhaar was n.l. eene muziek uitvoering, en dat was voor de kwajongens aanleiding genoeg om in grooten getale daarvan te willen profi teered Toen het gebouwtje vol was, moesten velen buiten bly ven, en ziedaar de reden om hunne muzikale talenten langs de straten te luchten hangen. Die heel ordinaire kwajongensstreek groeide in de verbeelding van zenuwachtige menschen aan tot een aanstaand oproer. Goes, 27 Jan. In de raadszitting van gisteren avond was o.a. ingekomen het verslag der nieuwjaars- commissie. Ontvangen was 317,85'/j en uitgegeven f 311,0772. batig Blot 6,78. In het geheel werden bedeeld 343 gezinnen, ot 8 minder dan in 1892. Geen aanvrager was afgewezen. Ieder volwassen persoon kreeg 1 kilo brood en 4 ons spek, ieder kind de helft van die hoeveelheid. Het gasthuisbestuur stelt voor, den eervol ontslagon directeur een peneioen van 200 per jaar toe te staan. Hierop zullen Burgem. en Weth. adviseeren. Het suppletoir kohier van schoolgeld voor Bchool E wordt vastgesteld op 112,50. Af- en overschrijving op enkele posten der begrooting over 1892 wordt toegestaan tot een bedrag van 294,01. Door verschillende raadsbesluiten is aanvulling van de begrooting dierst 1893 noodig gewordenzij wordt toegestaan tot een bedrag van 4030,2772» Besloten wordt tot de invoering der vrye- en orde oefeningen op de lagere scholen; daardoor wordt te gelykertyd gunstig beschikt op het verzoek van vele onderwyzers om verhooging hunner jaarwedde. De gelden waren reeds op de begrooting toegestaan, de leermiddelen aangekocht, de billykheid tegenover de onderwyzers betracht, argumenten genoeg. Eu zoo be sloot de raad met algemeene stemmen op die van don heer M. de Jonge na, tot invoering dor bewuste oefeningen. Een nuttig besluit werd genomen ten aanzien van werkverschaffing. De raad besloot n.l./75 toe te staan aan deze commissie, die dan langs den Oostwal een wandelplaats zal laten maken. Wegens vertrek naar elders heeft de heer D. Hilder- nisse tegen 1 Februari a.s. eervol ontslag genomen als lid van den raad, als lid van het burgerlyk arm bestuur, van het college van zetters, van de leenbank, van de gasfabriek, spysbedeeling e. a. De voorzitter brengt hulde aan den heer Hildernisse voor al wat hy in het belang der gemeente heeft gedaan en hoopt dat het hem nog vele jaren in zyne nieuwe woonplaats moge welgaan. De heer Hildernisse dankt voor het gesprokene en uit zyne beste wenBchen voor de gemeente en de leden van den raad. 's Gravenpolder. Een ware ongeluksdag. De landbouwer C. D. uit Baarland had het ongeluk wegens het schrikken van zyn paard van don zeer hoogen dyk bjj Zwake te vallen. Paard en rjjtuig en personen kwamen in eene sloot terecht. Het rjjtuig was vernield en de personen waren belangryk gewond. Het rjjtuig van den notaris Overman kwam door het verkeerd uithalen in eene sloot terecht, waardoor een der inzittende personen aan den voet gekwetst en het rjjtuig beschadigd werd. Cortgene. Door den socialist Van der Veer werd Dinsdag 1.1. bij den heer Luijendijlc gesproken voor een tamelijk wel opgekomen publiek. De entrée was 10 cent, voor werklieden 5 cent en voor werkeloozen vrjjen toegang. De werkeloozen hier, schenen dit niet te willen als zoodanig, daar, voor zoover men kon nagaan, niemand vrij entrée wilde. Van 't begin tot het einde was het weer schimpen. Op de Ministers heeft spreker het zeer voorzien, een oogenblik kwam het mij voor, dat hij meer Ministers wilde, ja, iederen werkman Minister, maar 't was zoo niet, hoewel hij, over dat baantje sprekende, blijkbaar dacht, dat de minste arbeider zooiets kon zijn. En dat arme volk, dat hij hier ziet zitten, en er komt iets onbeschrijflijk beverigs in zijne stem, en voor 60 centen per dag voor den rijken werken moet, wanneer Van dei- Veer die woorden uitspreekt tot het Cortgeensche publiek, is dat als 't ware belachelijk. Vervolgens gaat hij van zichzelven zeggen, dat hij zelf arbeider is, doch door ijver zoover gekomen isdat hjj 't nu niet meer is, was zeker zijne bedoeling. Over 't onderwijs sprekende, noemt hij dat zeer onvoldoende. Stumperds lijden nu honger, onvoldoend onderwijs is daarvan de schuld, daarom is de arbeider nu verdierlijkt, ('n Mooi complement voor onze arbeiders). Wat de Godin Justitia betreft, noemt hij die dame niet meer wat ze zou moeten zijn. Pincoff's en notarissen kunnen vluchten, doch arme drommels worden niet ontzien, er wordt recht gesproken naar de dubbeltjes die men bezit. Vervolgens kreeg 't Billiton-contract een beurt. De liberalen krijgen er ook langs, en de liefelijke woorden, dat ze de kiezers belazeren", vloeien over zyne lippendat men merken kan, dat hij in uitdrukkingen als deze, goed thuis is. 'n Koning of Koninginnetje, hij is er niet tegen, doch, 't is te duur en beverig komt 't weer over zijne lippen, dat er dagelijks duizenden kindertjes sterven van gebrek en Zij 4000 gld. inkomen per dag heeft. Vervolgens passeeren de revue de kanselarij van ridder orden, de referendarissen en de gezanten; van de laatste sprekende, zegt hij, dat het schande is, om bij het overlijden des Konings, dat door de bladen spoedig genoeg werd bekend gemaakt, nog officiéél door gezanten met veel kosten aan elk hof die kennisgeving te doen. »'k Dacht echter bij mezelven, die weelde veroorlooft zich hier ook ieder als 't ware, ten minste bij bijna allen komt de aanspreker officiéél de dood verkondigen van ieder, die sterft, hoewel men 't reeds lang weten kan of weet". Over de godsdienstleeraars sprekende, zegt hij, dat de regeering daarvoor f 300,000 jaarlijks uitkeert. Wanneer ik, zegt spreker, mijn laars laat lappen, moet ik die betalen, doch om mijn ziel te laten lappen, daar zorgt de regeering voor. Het leger komt ook aan de beurt en de millioenen, die nu worden genoemd, zijn reuzen-cyfers, daarin zou enkel verandering komen, wanneer ieder kiezer was, vrouwen zoowel als mannen. Na de pauze betoogt spreker, dat algemeen kies- en stemrecht slechts verbetering kan brengen in den toestand en een progressieve belasting invoeren, 't beste is. De daling der graanprijzen komt, doordat er zooveel overvloed is, er is dus graan te over, en men sterft van gebrek aan voedsel. Hoevelen weven niet in Twenthe, terwijl men geen dragelijk kleedingstuk als wever heeft of kan verdienen Iioevele mijnwerkers-gezinnen, die kolen delven voor de rijken, sterven niet van koude? Er is volop, doch aankomen mag men daar niet. We willen, zegt spreker, goede kleeding, goed voedsel en goede verwarming, 't privaat eigendom, weg daarmee, de toestand, zooals ze nu is, moet veranderen, enz., enz., enz. Nadat de spreker nog een versje had gedebiteerd van «Wij zijn zoo gemeen", eindigde hij. Hoewel gelegenheid tot debat werd gegeven, werd daarvan door niemand gebruik gemaakt. St. Maartensdyli, 26 Jan. Meermalen werden hier dezen winter troepjes denen (wilde zwanen) gezien. De heer J. Polderman heeft thans een grijze geschoten, die men in het leven hoopt te behouden. Een stuk of drie werkloozen, aan wie de eigenaar haar tydelyk had afgestaan, verdienden ieder een daggeld met de zwaan aan de ingezetenen te ver- toonen. Zoo werd de vorige week eene opgezette albatros rondgedragen, mede door een ingezetene voor dat doel tydelyk afgestaan. De opbrengsten zyn wel maar kruimeltjes en de middels lapmiddeltjes, maar als men zonder inkomsten is, is alles welkom. Stavonisse, 26 Jan. Heden avond werd alhier gehouden de voor dezen winter 2e algemeene ver gadering met dames van »Nut en Genoegen". Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, trad als spreker op de heer Jacq. Frank uit Zierikzee, die, behalve enkele andere sprekers uit bet gezelschap, de vergadering nuttig en vroolyk eenige nren bijeenhield. In de heden alhier gehouden vergadering van het >Musschengilde" bleek, dat er in 1892 door 48 leden zyn ingeleverd een totaal van 1613 musschen, eieren enz. hieronder begrepen. Als koning, deken en hoofdman werden geproclameerd, rosp. de heeren C. Droogendjjk, J. Kostonso en A. Hoek met 54, 50 en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1