ZIERIEZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 Januari 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. RECLAMES. Het geheim om in 't leven te slagen, PUBLICATIE. De werkeloosheid. NIEUWSTIJDINGEN Haagsche Brieven. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6264. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk^ tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 15 regels 75 Cts. Elke regel meer 15 Cts. de wensch zich eene positie te scheppen en onder zijne medemenschen uit te blinken, wordt dikwijls verflauwd of geheel gedood door slechte spijsvertering of de een of andere maag- of leverziekte. Wanneer 't bloed be zwaard is door gal. lijkt alles ons even donker toe, en 't geringste struikelblok wordt voor ons een onover komelijk bezwaar. Sequah's Prairie Flower doet al deze verschijnselen zeker en spoedig verdwijnen, laat de lijder eens baat en verlichting door dit middel ondervonden hebben en hij zal er steeds een flesch van in huis willen hebben. Mond- en Klauwzeer. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee, Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van den IS Januari 1893, No. 81 (Provinciaal blad No. 7), waarbij, tengevolge van l»et voor komen van MOND- on KLAU VV- ZEE1Ï in <le gemeente Iïerkvverve, bezwarende bepalingen in het leven zijn geroepen voor den uitvoer van vee uit de eilanden Schouwen en Duiveland; vestigt de aandacht van belanghebbende veehouders in deze gemeente op het voorgekomen geval van Mond- en Klauwzeer te ICerkwerve en raadt hun in hun eigen belang aan, vooral zorg te dragen, dat noch zij, noch hun vee met de besmette stallen in aanraking komen of besmet vee in hunne stallen wordt opgenomen, opdat deze zoo zeer besmettelijke en voor den veestapel gevaarlijke ziekte daardoor niet worde verspreid. Zierikzee, 25 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, ch. W. VERMEIJS. Ter afwisseling van de staatkundige beschou wingen, waarmede wij ons in den laatsten tijd bezig hieldenwenschen wij thans eenige op merkingen te maken over een maatschappelijk vraagstuk, dat in deze dagen aller aandacht bezig houdt en verdient, dat der werkeloosheid. Wij vinden daartoe, behalve in het algemeene der klachten, aanleiding in een bericht, dat in Engeland een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar den omvang der werkeloosheid. Zulk een onderzoek is in hooge mate nuttig en wenschelpk, maar niet voldoende. Er moet een onderzoek naar den aard der werkeloosheid aan worden toegevoegd. De vraag is niet slechts hoevelen er op een gegeven oogenblik zonder werk zijn, maar ook en vooral: w&arom zijn zij werkeloos? Er zijn ten allen tijde een aantal menschen, die geen vast werk hebben, maar die, 't zij omdat zij geen vak verstaan of om andere redenen, nu hier dan daar tijdelijke diensten verrichten, zoogenaamde losse werklieden, die, als zij werken, veelal meer ver dienen dan anderen, die in vasten dienst zijn. Er zijn voorts bij wintertijd altijd vakken, die tijdelijk stil staan, omdat zij bij vorst of ongunstig weer niet uitgeoefend kunnen worden. Hierop dient ge wezen te worden, niet om te komen tot de slotsom, dat den toestand zoo erg niet is, maar juist om het ernstige van den toestand, die het noodig maakt de zaak uit de sfeer der algemeenheden te brengen in die der nuchtere beschouwing, berustende op ernstige waarneming en grondig onderzoek. De vraag, hoe men werklieden zonder werk helpen kan, is een van de lastigste, maar een goede beantwoording wordt in hooge mate belemmerd, doordat men in deze te zeer allen over één kam* scheert. Wij denken er niet aan te beweren, dat de honger minder groot of nijpend is bij den lossen werkman dan bij den vasten, als zij zonder verdienste zijndat een werkman, wiens bedrijf stil moet staan om de vorst, minder schade lijdt dan de ander, die niet werkt, omdat hij geen plaats kan krijgenmaar iedere groep moet op eene andere wijze geholpen worden en door voor allen één middel te willen toepassen, heeft men steeds groote bezwaren in het leven geroepen en ten slotte geen van allen afdoende geholpen. Het is niet te ontkennen, dat ernstige pogingen, om verbetering te brengen in toestanden, waarin die noodig en mogelijk is, in hooge mate belemmerd worden door de onbedachtzaamheid, waarmee velen zich over het onderwerp der werkeloosheid uitlaten en er zich in mengen. Toen eenige jaren geleden in de hoofdstad des Rijks op groote schaal kunstmatig werk verschaft werd, trad in een der provinciesteden een werkmansvriend op, en riep eene vergadering bijeen ter bespreking van den iverknood, zooals het destijds heette. De man be doelde het goed, daaraan is geen twijfel. Toen hem echter, na zijn inleidende rede, gevraagd werd: of daar ter plaatse nu inderdaad werknood bestond? luidde bet antwoord dat weet ik niet, daarover moet ik het oordeel aan meer deskundigen overlaten. Ik heb dat aangenomen, omdat het overal zoo is eu iedereen het zegt. Er werd toen op een onderzoek aangedrongen. Dit werd ingesteld, ernstig en grondig, en het bleek, dat er, evenals eiken winter, een zeker getal personen zonder werk was, maar niet meer dan gewoonlijk, en dat er van werknood" in geenen deele sprake kon zijn, terwijl door allerlei middelen zij, die daaraan behoefte hadden, ondersteund werden. Wij vreezen zeer, dat de poging, waarvan sprake is, die door eenige invloedrijke personen in het Noorden zal worden aangewend, om eene vergadering bijeen te roepen tot bespreking Van de werkeloosheid en de middelen die daartegen zijn aan te wenden, van hetzelfde karakter zal zijn; dat er zal worden afgegaan op algemeene, onbestemde indrukken, niet op kennis van feiten en gegevens. En d&t zou zeer te betreuren zijn. Men komt, wanneer men den omvang van het kwaad niet kent, tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen. Te Leeuwarden zijn, naar aanleiding van een adres aan den Raad, waarin opgegeven werd, dat daar 852 werkeloozen zijn, vanwege het Dagelijksch Bestunr der gemeente en eene daar bestaande commissie voor werkverschaffing belangrijke adviezen aan den gemeenteraad uitgebracht, waaruit bleek, dat een in Leeuwarden bestaan hebbend werkhuis indertijd is opgeheven, dewijl do werkeloozen er liever geen gebruik van maakten, o. a. omdat men er te weinig verdiende, en «alsdan geen kans had om enkele dagen met graansjouwen als anderszins 2 a 2,50 per dag te verdienen"; dat hoewel er 852 werkeloozen werden opgegeven, slechts 176 personen zich bij de commissie van werkverschaffing hebben aangegeven, zoodat men aannam, dat de anderen op andere wijze werk bekwamen, en eindelijk, dat er in Juni en Juli ongeveer 400 werkeloozen warenmannen, die bij voorkeur geen vast werk wenschten". Dat menschen, die geen vast werk hebben en het ook niet verlangen, hoewel in den regel bij de werkeloozen opgeteld, niet werkeloos zijn in den waren zin van het woord, volgt daaruit, dat voor hen in den winter in den regel niet minder te doen is dan in den zomer. In dezelfde hierboven bedoelde provinciestad heeft, na het daar ingestelde algemeene onderzoek, eene beperkte commissie zich jaarlijks op de hoogte gesteld van den toestand der werkende klasse aldaar. Door welwillende tusschenkomst van den burgemeester ontving zij geregeld opgaven van de wijkmeesters en daaruit bleek, dat juist voor zoogenaamde losse werklieden in den winter allerlei werk te verrichten is, meer soms dan in den zomer. Dit laatste punt leidt ons tot wat o. i. de hoofdzaak is: de aard van het kwaad. Uit de Leeuwarder adviezen blijkt n.l. verder, dat van de 852 werkeloozen 418 losse werklieden waren, zoodat er slechts 434 overblijven. Daaronder zijn 149 schippers, en derhalve maar 285 eigenlijke werklieden. En wat nu deze laatsten betreft, het is in de adviezen niet opgegeven, omdat het buiten het doel er van lag, maar in ons stelsel is het noodig er op te wijzen onder die 285 zijn er ongetwijfeld nog velen, die in den regel vast werk hebben, maar in vakken, die evenals de schipperij, door de vorst stilstaan. Hoevelen blijven er dan van de 852 over, die zonder werk zijn ten gevolge van gebrek aan werk in den eigenlijken zin des woords? Rekent men ze op de helft, dan zijn het er ongeveer 150, nog altijd veel te veel, wij geven het toe, maar toch een getal dat te helpen is, wat met het 5 a 6 maal grooter getal dat in het adres werd opgegeven, zeker niet mogelijk is. De mogelijkheid om hulp te verschaffen zou nog grooter worden, indien men onderzocht naar de redenen, waarom zij die gebrek aan werk hebben, dit niet hebben, n.l. of zij het niet konden vinden, omdat het er niet was, of omdat zij tot werken niet bekwaam of niet genegen zijn, of door hun gedrag buiten werk zijn geraakt! Onderscheidt men zoo de werkeloozen, naar de oorzaken, waarin zij zonder werk zijn, in ver schillende groepen, dan wordt het vraagstuk be langrijk vereenvoudigd. Voor losse werklieden b.v. is, wij zeiden het reeds, in den regel het gebrek aan werk niet zoo groot en als dit wel zoo is, is het in vele gevallen niet moeielijk dit gebrek te verminderen door sneeuwopruimen, ijsbanen in orde maken, grond werken, sjouwersarbeid enz. De werklieden en schippers, die geregeld werk hebben, maar wier werk door de vorst moet stilstaan, moeten eigenlijk in den tijd waarin zij werken, zooveel verdienen, dat zij den tijd van stilstand kunnen doorleven. Is dat niet zoo, dan moet men trachten de voorwaarden, waaronder zij werken, gewijzigd te krijgen. De eigenlijke werklieden, die heel geen werk hebben zijn zooals wij boven ook reeds aan voerden, gemakkelijker te helpen, als hun aantal niet schromelijk vergroot wordt door de beide eerstgenoemde categoriën. Hoe, dat zal nader onderzoek moeten leeren, maar door, zooals in sommige gemeenten reeds geschiedt, het gemeente werk zoo aan te besteden, dat daarmee in den wintertijd velen kunnen bezig gehouden worden, zou b.v. al veel gedaan kunnen worden. Het spreekt van zelf, dat op het platteland, dat in veenstreken de toestanden weer anders zjjn dan in de steden, maar ook dé&r is kennis van feiten en omstandigheden noodig! Wie zal ons die verschaffen? Ons dunkt, dat de Kamers van Arbeid, als zij opgericht worden, al dadelijk geen nuttiger werk zouden kunnen te doen vinden dan dit. Transvaal. Hagh Dempsey, de aanvoerder der werkstaking van Homestead (Pittsburg), die beschuldigd werd van een poging tot vergiftiging der niet bjj de beweging aan gesloten werklieden van de Carneghie-fabriek, is door de jnry schuldig verklaard en vermoedelijk ook ter dood veroordeeld hoewel dit laatste in het bericht nog niet wordt vermeld. Amerika. De ramp te Alton Junction, op den Clevelaod-Cin- cinnati-Columbus St. Lonis spoorweg, op den 21en dezer, is veroorzaakt doordat een sneltrein met eene veertig- mjjlsvaart op een stilstaanden goederentrein, waarin twee petroleumbetelwaggons waren, is geloopen. De ketels barstten en de petroleum ontvlamde. De Btoker van den sneltrein, bezig te remmen, wist zich niet te bergen en kwam in de vlammen om. Intnsschen waren eene menigte nieuwsgierigen alsook eenige spoorwegbeambten toegesneld, maar terwjjl deze aan het werk waren om de ljjn vrg te maken, bereikten de vlammen eenige andere tanhs, te zamen inhoudende 35,000 gallons petroleum, die zich als een vuur- en vonsenregen ver spreidde. Binnen eeoen cirkel met eeoe straal van honderd yards geraakte alles in brand. Men weet tot dasver van acht dooden en elf doodeljjk gewonden, dertien zwaar verminkten en ten minste zeventig die meer of minder ernstig letsel bekomen hebben; doch een aantal personen worden nog vermist. Met behulp van twee vaten Ijjnolie, die toevallig in eeDen winkel voor handen waren, werden de gewonden zoo goed moge lijk door aanwezige geneeskundigen verbonden; in bjjna elk huis in het dorp zjjn ljjders ter verpleging opgenomen. Panama, 24 Jan. Een telegram uit Guatamala meldt, dat het gepenpel de Engelsche 'legatie heeft aangevallen en den oudsten zoon van den gezant, naar men vreest, doodelijte slagen heeft toegebracht. De jongste zoon schoot toen een man dood. Oorlogsschepen blokkeeren de haven, totdat voldoening is gegeven, maar president Barrias zegt, dat hg dit niet durft doen wegens de groote opgewondenheid. Het telegram vermeldt noch den datum, noch de reden van het gebeurde. Zwitserland. Lucern. 24 Jan. Ingevolge den hevigen sneeuw val is het verkeer op de St. G-otthardljjn gestremd. Frankrijk. Parijs, 23 Jan. De rechter van instructie Franque- ville sloot heden het onderzoek der Panamazaak, na voor de laatste maal de beschuldigde vjjf senatoren en vgf afgevaardigden verhoord te hebben. Ook Gobron werd thans niet meer als getnige, maar als aange klaagde gehoord. De stukken worden morgen aan den procurear der republiek gezonden. Binnen drie dagen zal het parket ze weder aan Franqneville doen toekomen, die niet later dan Vrjjdag moet beslissen over de al of niet verwgzing naar de terechtzitting. In het toestemmende geval moet de Kamer van de beschuldigingstelling van het hof van appèl beslisseq over de verwgzing der beschuldigden naar het assisenhof. Duitschland. De 18-jarige dochter van een onderwijzer te Oelsnitz, in Saksen, die naar een bal zou gaan, had haar corset zóó nauw geregen, dat zjj op 't puDt van vertrek, een speld willende oprapen, met een gil inéónzakte en tengevolge van een darmschenring plotseling dood bleef. Zekere heer Karl Behrens uit Laage, in Mecklen burg, heeft per slede de reis naar Berlgn gemaakt, met eene nachteljjke rustpoos van 11 uren. Hg heeft den afstand^ van 21173 kilometer in 21 uren rjjdens afgelegd. Zjjn ar was met twee Hongaarsche 5- en 6- jarige raphengsten bespannen. Nederland. Akkrum. Ten gevolge van een twist, na de verkooping van een aan de familie toebehoorende roggemoleo, heelt L. zjjnen broeder met een mes zulk eene gevaarlgke wonde toegebracht, dat deze niet buiten gevaar is. De dader werd Zaterdag ochtend in de woning van een zjjner familieleden gevangen genomen en geboeid naar het arrestlokaal vervoerd, na een verhoor voor den burgemeester te hebben ondergaan. Daarna is hg naar Heerenveen getransporteerd. De gewonde is vader van een talrjjk gezin. Arnhem, 22 Jan. In eene openbare vergadering der Vereeniging van spoorwegbeambten, trad Zaterdag avond als spreker op, de heer ds. Bax van Zaandam. De vergadering, die in de groote zaal van Musis Sacrum werd gehouden en die tegen eene entrée van 10 cents foegankelgk was, werd door 5 Èb 600 personen, waaronder ook eenige vrouwen, bezocht. Het onderwerp was »Cbristendom en socialisme", en reeds bjj den aanvang van zjjne rede voorspelde spr., dat hg weinig nieuws zon zeggen. Iu de behandeling van een drietal stellingen vond spreker gelegenheid er op te wjjzen hoezeer het streven van christendom en socialisme ééa was, waar het betrof het lenigen der nooden van het volk, de verdrjjving van alle onrecht uit de maatschappjj en het propageeren van vrg beid, geljjkheid en broederschap. Aan het debat werd deelgenomen door de socialisten Mulder en Yan Emmenes, waarbjj de laatste in be schouwingen trad over den Bjjbel, die ds. Bax bjj zjjne repliek weerlegde. Te ruim tien uren ging de vergadering uiteen. Aan de dear werd gecollecteerd voor de werkloozen. Gravenhage, 23 Jan. Volgens het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting voor Waterstaat werd in de afdeelingen aanbevolen verbetering van de havens te Breskens en te Veere. Vele leden klaagden over de werking der nieuwe spoorweg-contracten, waarvan de voorgespiegelde voor- deelen tot das ver zjjn uitgebleven. Meer nadrukkeljjk werd gewaarschuwd tegen groote uitgaven voor nieuwe werken of voor werken tot wjjziging, verbetering of uitbreiding van bestaande werkeD, welke ten slotte ten laste van den Staat zonden komen. De dien aangaande op de Maatschappjjen rustende verplichtingen soheen de regeering te licht op te vatten. Meü betreurde het diep, dat de geldeljjke uitkomsten tot dusver in den weg staan eene verlaging van de tarieven, die dan toch voornamelijk op den voorgrond had gestaan. Tot dusver was noch het personenvervoer, noch het goederenvervoer vergemakkelijkt of gebaat, getuige o. a het goederenvervoer te 'a Gravenhage. Bjj de indenting van den landbouwraad behoorde, beweerde men, zoowel op het belang van den land bouwer als op dat van den landbouw gelet te worden. Enkele leden waren voor de oprichting van eene staats-by potheekban k. Ernstig werd door sommigen gewaarschuwd tegen overdrjjving in de beperking van den Zondagsdienst voor postergen en telegrafen. Van vele zjjden werd verlangd, dat spoedig voor alle verkeer tot staats-exploitatie van de telepboon worde overgegaan. Door den heer mr. E. Fokker is bjj het verslag gevoegd eene nota betreflende het reglement op het Rotterdam. Een bewoner van het Achter klooster werd Dinsdagmorgen plotseling waanzinnig en zoo gevaarljjk, dat hjj door de politie naar een gesticht moest worden gebracht. Overmatig gebruik van sterken drank moet als oorzaak der ziekte worden aangemerkt. Axel. Naar wjj vernemen, wordt alhier door de landbouwers eene adresbeweging op touw gezet, gericht aan de Staten dezer provincie, om afschaffiug te ver- krjjgen van de tollen op de provinciale kunstwegen. Goes, 24 .Jan. In het bestunr der ambachtsschool is gekozen tot secretaris, ter vervanging van den heer Hildernisse, die naar elders vertrekt, de heer v. d. Wart, terwjjl tot bestuurslid is gekozen, de heer C. L. M. Lambrechtsen. Het beatnnr heeft zich opnienw tot den Minister gewend tot het bekomen van snbsidie. Haamstede, 25 Jan. Uitslag van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier Getal kiezers 95ingeleverde biljetten 67van onwaarde 3 stemmen. Herstemming tnsschen de heeren M. de Bakker met 30 en H. A. Geluk met 18 stemmen. Zierikzee, 25 Jan. Bljjkens achterstaande advertentie zal de stoomboot «Koophandel" a.s. Zondag beproeven de reis op de gewone wjjze te hervatten. Bjj een ingezetene van Den Briel heeft de vorige week een kip uit 11 eieren ook 11 kuikens uitgebroed, die na reeds, alsof het zomer was, zoo dartel mogeljjk in de ren rondloopen. Sedert Zondag van de vorige week zjjn G. V. en zjjne braid T. O., beiden van Kerkrade (Limburg) spoorloos verdwenen. Daar de vader der nauweljjks 17-jarige bruid voorloopig nog niets van trouwen wilde weten, vermoedt men, dat beiden naar Engeland ge zeild zjjn, om daar te trachten in het huweljjksbootje te stappen. 't Was meisjes-visite te Loon-op-Zand. Lastig en wel zat men een paar aartjes lekker en warm een kaartje te leggen, toen de een na de andere over hoofdpjjn begon te klagen. Het was langzamerhand niet beter met de dames gesteldmen zon maar opbreken en naar hnis sukkelen. Ja, 't was wezeüljjk sukkelen. De eene kreeg onderweg neiging tot braken, eene andere werd zoo zwak op de beenen, dat zjj niet meer kon gaan en met tweeën naar huis moest geleid wordenkortom, 't was met allen, geene enkele uitgezonderd, wat. Nachts hadden sommigen het erg benauwd, ja, daags daarna nog waren ze geen van allen frisch en moest er nog eene naar bed. Die visite zal allen nog lang heugen. En de oorzaak. Ze wordt gezocht in de briquets, die in de stoven gebrnikt waren. Eene waarschuwing voor anderen om toch voorzichtig te zjjn in 'tgebruik daarvan! LAND BOU W. Goes. Heden werd in «de Prins van Oranje" alhier eene vergadering gehouden van de Aideeling Heinkenszand der «Zeéawsche Landbouw Maatschappjj'' tot het vaststellen van het programma der tentoon stelling van voorjaarszaaigranen, Dinsdag 21 Febrnari a.s. alhier te houden. De inzending en mededinging op deze tentoonstelling Btaat vrg aan ieder lid der Zeeuwsche en van andere Nederlandsche landbouwmaatschappgen. Bekroningen worden uitgeloofd voor voorjaarszaai granen, peulvruchten, zaden, pootaardappelen enz. Vóór of op Maandag 13 Februari moeten de inzenders zich bjj den Becretaris der afdeeling vervoegen. De inzendingen moeten vóór of op 16 Februari franco worden ingezonden aan het adres der tentoonstellings commissie in de «Prins van Oranje". In de afdeeling voor landbouwers zullen zjjn 13 verschillende wedstrjjden voor granen enz., waarvoor de le prjjs voor elk 3 zal bedragen en de 2e prjjs een diploma zgn zal. In de aideeling voor handelaars worden gevraagd 15 verschillende soorten graan- en peulvruchten enz.; als le prjjs wordt uitgeloofd 2 als tweede eeD diploma. Voorts zjjn voor een collectie landbouwzaden als le prjjs uitgeloofd ƒ5—als 2e prjjs 3. De tentoonstelling is gratis voor leden der maat schappjj toegankeljjk op vertooD van diploma en voor niet-leden tegen betaling van 25 cent. Een catalogus der tentoongestelde voorwerpen, wordt aan iederen bezoeker gratis uitgereikt. De commissie voor de tentoonstelling bestaat nit de heerenE. v. d. Bosch, Goes, jhr S. van Reigersberg Verslujjs, en jhr. H. F. de Jonge, Kloetinge, D. J. v. d. Have, Kapelle en M. de Bokx, Goes. Als jury-leden werden aangewezen de heeren B. M. den Boer, Goes, J. Krjjger, Krabbend jjkeen'P. v. d. Dries, Heinkenszand. Als plaatsvervangende jury-leden zjjn benoemd de heeren: C. Duvekot en J. Brouwer, Goes, en Job v. d. Dries, Heinkenszand. Daar het voederen van pulp aan het vee meer en meer ingang begint te vinden, wordt door de agenten der beetwortel suikerfabrieken, aan de landbouwers op IJselmonde, die hun land met suikerpeeën willen be telen, de gelegenheid gegeven om in het contract op te nemen, dat zjj tegen den prjjs van 1.50 per last (2000 KG.) pulp kunnen krijgen; altjjd tot het maximum gewicht van 50u/o van het aantal kilo's suikerpeeën, die door hen worden geleverd. De prjjs der pnlp is ▼oor anderen 3 4 per last. RECHT SZ AKEN. Den 9 October van het vorige jaar zat in de kerk van het Friescbe dorp Heeg, de gemeente stil en vol aandacht te luisteren naar de toespraak des leeraars, toen zich een onaangenaam storend feit voordeed, in den vorm van een paar helder kletsende oorvjjgen en een hevig geween daarna. Toen allen daarop verschrikt omzagen, ontwaarden zjj tot hun verwondering, den veldwachter rood van toorn en op de plaats voor hem een grienenden jongen, den 15-jarigen R. K., die zjjn gezicht wreef. Wat was er gebeurd? Da joDgen was opgestaan en had omgekeken, daarbjj geblazen ia zgn kerkboek, waardoor misschien ook de bladen van het gemeente veldwachters kerkboek levendig waren geworden. Deze, daarop zeer boos geworden, had terstond het vonnis aai den Ijjve voltrokken met eigen hand. Evenwel: deze snelle executie verdroot velen en in de vorige week stond de rustbewaarder voor de Leeu warder rechtbank terecht wegens mishandeling. Verschillende getuigen verklaarden getuige te zjjn geweest van het aandachtstorend feit. Beklaagde zeide alleen «gewenkt" te hebben om met blazen te doen ophouden. Een getnige décharge had «niets gezien en niets gehoord". Het O. M. oordeelde het ten laste gelegde bewezen en had een ongunstigen indruk van beklaagde, dien hg kernachtig en oorspronkelijk karakteriseerde als: «met de rechte man op de rechte plaats." Hg vroeg 6 weken gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 maand. KEUKN CETJWS. De heer J. R. Callenbacb, candidaat te Njjkerk a/d. Veluwe, heeft het beroep bjj de N. H. gemeente te Yerseke aangenomen. Aan H. M. de Koningin is ter electie aangeboden het volgende drietal bij de Harv. gemeente te Soest: J. R Gillenbach, cand. te Njjkerk; ds. P. J. Romjjn, te Leeuwarden en dr. E Sjjperda, te Hindeloopen. 's Gravenhage, 23 Januari 1893. 'fc Is wel een schrille tegenstelling, die we aan schouwen in de residentie. Eenerzjjds hoffeesten, bezoeken der Regentes in Fransche opera en Hollandschen Schouwburg, anderzijds een stoet van mannen en vrouwen zonder arbeid, die door de hoofdstraten marcheeren. Nu moet ik dadelijk be ginnen te zeggen, dat ik volstrekt-niet tot hen behoor, die die hoffeesten en schouwburgbezoeken afkeur. Integendeel, ik geloof dat onze Regentes een zeer verstandig besluit heeft genomen, door zich weer hier en daar te vertoonen en in haar Paleis gasten des avonds of aan den disch te ontvangen. Ten eerste brengt haar positie het van zelf mede; Zoo wel de hooge staatsambtenaren, als de buitenlandsche gezanten mogen nu en dan wel eens waarnemen dat er werkelijk een Hof is. Maar bovendien die maaltijden en avondfeesten vertier onder de neringdoenden en ban del drijven den. Er zjjn tal van winkeliers, die van bet Hof moeten leven, die op hun beurt dus weer de fabrikanten bevoordeelen, als er voor hen wal te verdienen is, en op die wijze krijgen of behouden weer vele werklieden brood, voor wie anders allicht geen werk zou te vinden zgn. Desniettemin valt de tegedstelling van feesten en vermaken met de hongerlijdende werkloozen, die door de straten trekken, in 'toog. Met die menschendie werken willen en niet kunnen, heb ik diep medelijden, maar er zijn toch ook omstandigheden, die men daarbij in 't oog dient te houden. Allereerst dat sedert alles naar de groote steden trekt, het begrijpelijk is dat er meer gebrek in den winter wordt geleden. Menigeen, die, ware hjj op 't platteland gebleven, des winters weinig maar toch iets had kunnen verdienen, vindt in den winter in de groote steden niets. Doch in de tweede plaats, er is wel over drjjving bij dat vertoon van werkloosheid. Sedert de gratis brood- en koffie-uitdeelingen zgn ingevoerd, is absoluut gebrek onnoodig, terwjjl er bovendien van alle kanten veel, zeer veel wordt gegeven voor huiszittende armen. Het is ontwijfelbaar, dat de wandelingen der arbeidloozen hier en elders zijn geïnspireerd door de sociaal-democraten. Ja, ik heb als stellig hooren verzekeren, dat in een onlangs gehouden vergadering van de chefs dier partij, geklaagd werd dat er te weinig meededen, omdat zoodoende het vertoon niet genoeg opgang maakte. Wat men wil is niet hen die zonder arbeid zijn aan werk te helpen, neen, de bedoeling is om de burgerij en de autoriteiten bang te maken. Men drijft de werk loozen in 't vuurom zelf te profiteeren van Men ontziet daarbij volstrekt geen laagheden. In ernst werd door een zeer voornaam chef aan geraden op groote plakkaten aan te kondigen «Die werk zoekt komt in de Maliebaan", ten einde ze aldus bijeen te brengen en standjes te kunnen uitlokken. Ten slotte zag men van dit plan af, omdat in de uitgestrekie Maliebaan het handjevol werkloozen zoo'n pover figuur zou slaan. Moesten zich mannen als Domela Nieuwenhuis niet schamen zulke laagheden te begaan, of aan te raden de publieke tribune in de raadszitting op slinksche wijze te bezetten, om zoo de raadsleden angst in te boezemen Door angstaanjaging moeten de bourgeois er toe gedreven worden integaan in de plannen der sociaal-democraten. Zijn het gevolg standjes, vallen er klappen, worden onschuldige menschen voor hun leven ongelukkig, wat nood! de chefs trekken zich terug, zij blijven binnen 'shuis, vergaderen, complotteerenzetten de menschen met allerlei leugens op, en verlangen slechts ééne zaakeene revolutie die hen ten slotte in 't bezit zal stellen van alles wat zij anderen niet gunnen. Is 't niet belachelijk Nieuwenhuis te hooren schelden op het kapitaal, terwijl hjj zelf een villa te Hilversum heeft gekocht voor zomerverblijf? Ofschoon dan ook bij de werkloozen een kleine kern is van goedgeloovige menschen, die ter goeder trouw verbetering van toestand van hunne wande lingen voorzien, is de groote massa een bjjeen- gezochte, opgedreven troep, en zijn ze allen het werktuig van de sociaal-democraten, die zich van hen bedienen niet om hen te helpen, maar om kracht uit hen te putten voor hun revolutionaire doeleinden. Dat er intusschen voor de wezenlijke werkloozen wat gedaan moest worden geloof ik wel. Men kan geen werken laten maken, die onnoodig zijn: het kweekt slechts werkloosheid. Maar waarom kan van gemeentewege geen statistiek worden aangelegd van de menschen die hulp behoeven, een onder zoek ingesteld of zij bedeeld worden en een krediet worden aangevraagd om hen tijdelijk te ondersteunen. De wezenlijke werkman zal geen dag langer ondersteuning vragen dan noodig is, en men kan op die wjjze officieel tegenspreken de bewering dat er groote werkloosheid bestaat en een einde maken aan optochten, die inderdaad niets anders bedoelen dan opstootjes uit te lokken. Naar aanleiding juist van al die ongeregeldheden in het land zijn in de afdeelingen der Eerste Kamer zeer juiste opmerkingen gemaakt. Daarin wordt o. a. er op gewezen, dat de overheid vaak niet krachtig genoeg optreedt, wat het gevolg is van de onvoldoende regeling van de bevoegdheden van justitie en politie. Zeer terecht wordt daarin aangedrongen op centraliseering van het gezag, zoodat niet alles zooals de Minister van Binnenlandsche Zaken schjjnt te bedoelen aan de burgemeesters wordt overgelaten, die ieder voor zich er een eigen code, een eigen opvatting en een eigen rechtsbevoegdheid op na houden. Diezelfde Kamer heeft iets nieuws beproefd: zij heeft in haar voorloopig verslag, afdeeling politiek, eens haar gevoelen uitgespvoken over het kiesrecht- ontwerp dat is ingediend, lang voordat het aan haar oordeel is onderworpen. Ik moet bekennen, dat ik deze nieuwigheid niet bewonder. Dat de Kamer in algemeene termen een opinie uitspreke over kiesrechtuitbreiding, het kan er nog door, maar dat zij, voordat de Tweede Kamer gereed is met een aanhangig ontwerp, daarover gaat debatteeren, vind ik, vooral voor heerendie de Grondwet zoo krachtig willen beschermen, ver van constitutioneel. Men heeft er der Liberale Unie een verwijt van gemaakt, dat zij, die een volkomen extra parlementaire stelling inneemt, een advies gaf over het kiesrechtvoorstel, waartoe zij m. i. vol komen bevoegd was. En ziehier nu een parlementaire vergadering, die de Tweede Kamer aan een veel sterker breidel wil leggen en pressie op haar wil uitoefenen, die veel gevaarljjker is, want de Liberale Unie vermocht ten slotte niets al liet de Tweede Kamer haar praten, maar de Eerste Kamer kan de wet verwerpen, als zij haar zin niet krijgt. Is het niet 'inconstitutioneel dat een Hoogerhuis een Regeeringsvoorstel onaannemelijk zal noemen, voordat het dat voor zich heeft in de gedaante, waarin het er over oordeelen moet? Gaat het aan van détails als de leeftijd der kiezers haar stem afhankelijk te maken, voordat de Kamer geroepen is die uit te brengen? 't Is waar, dit alles geschiedt wel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1