ZIEIIKZEESCHE MES WSROIIE. Maandag 2 Januari 1893. 1 Tweede Blad. A Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6254. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lyst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de le helft der maand December 1892: Van Zierikzee: 1. J. Robbe, Amsterdam. 2. J. de Ladder. Broinissê. Van Ouwerkerk: 3. A. v. d. Berge. Amsterdam. Van Serooskerke: 4. A. Barentsen, Amersfoort. Naar Oost Indië, van Zierikzee 1. J. Witte, Makasser. \ii:ivvsri.ii)i\(.iv\- Nederland. Amsterdam, 29 Dec. Te zeven uar ongeveer ontdekte men heden mergen aan het postkantoor alhier, dat in een der kelders van het gebouw, waar een groote voorraad oud papier lag opgestapeld, brand was uitgebroken. De rook drong door de zoldering en be reikte het vertrek, waar de beambten een oogenblik het lokaal moesten ontruimen, daar het in den scherpen rook van het brandende papier niet was uit te houden. Spoedig echter wist men den rook een uitweg te ver schaffen door een der vensters, znodat de werkzaamheden voortgezet konden worden en de dienst niet de minste vertraging behoefde te ondergaan. Inmiddels was de brandweer aangerukt, die den kelder onder water zette en het vuur in een kwartier tyds bluschte, zoodat binnen een half uur alleen nog het gehavende venster en het water in den kelder kon doen vermoeden, dat er in den vroegen morgen iets bijzonders was gebeurd in het postkantoor. Oude-Tonge, 29 Dec. Eene vrouw uit het naburige Nieuwe-Tonge, wilde heden een bezoek brengen by haar broeder, die met zjjn schip in deze gemeente lag. By het overstappen had zij het ongeluk tusschen twee vaartuigen in de kaai te vallen, en zeker zou zy jammerlyk verdronken zyn, zoo niet de personen van M. W. de Korte Sz., on Melis van Duijvendyk van Tholen, tydelyk alhier, haar te hulp snelden, en de eerste onmiddellyk zich te water begaf. Zy hadden het genoegen de vrouw, die reeds m zinkenden staat was, boven te halen. De vronw ver keert ia bewusteloozen toestand en is niet buiten gevaar. Goes. Door den beer P. Hedel is ontslag gevraagd als directeur van het gasthuis alhier. Heden morgen viel alhier by de Ganzenpoort- brug een jong gehuwd timmerman, die naar zyn werk giüg, plotseling neer en waB, nog vóór hij in zjjne woning aan den Spoorsingel gedragen was, een lijk. SoUerpenïsse. 28 Dec. Op Dinsdagavond 1.1. vierden de leerlingen van de Zondagsschool alhier het Kerstfeest. Meer daD honderd kinderen werden onthaald op chocolade en krentenbroodjes, terwyl ieder van hen naar den leeftijd ook een aardig boekje ontving. Yoor het eerst prykte in deze Zondagsschool thans ook een schoone kerstboom, vol van groen, leven, licht en geschenken in de zaal, -het ware zinnebeeld van den grooten Kinder- en Menschenvriend, wiens geboortefeest werd herdacht. Op het einde van den avond ontving ieder der leerlingen een klein geschenk van den kerst boom en gedurende den ganschen avond werden de kinderen met vertellen en zingen, het laatste met begeleiding van orgelmuziek, aardig beziggehouden. Ook vóór eeDige jaren zag men by de feestviering op Kerstmis in een destyds bestaande andere Zondagsschool steeds een boom met geschenken. Zierilïzee, 31 Dec. De Raad der gemeeente Duivendyke benoemde in zijne vergadering van heden tot onderwyzer aan de openbare school aldaar, de heer Aart den Boer, onderwyzer te Stryen. In ons vorig nummer deelden wy mede dat prof. M Noordtzij, uit Kampen, Zaterdag naar Colorado is vertrokken om krachtig de belangen te bevorderen der emigranten te Colorado. Donderdag publiceerde de Standaard eeo brief van een emigrant, welke o. a. het volgende behelst: 30 November jl. kwamen de landverhuizers te Alamosa aan. De meeBte emigranten moesten den ■»anschen nacht in den trein doorbrengen en slechts voor weinigen was voor goed logies gezorgd. Donder dag 1 Dec. bereikten zjj de vallei. Het gaat hun tot heden toe niet erg voor den wind en deze week bekwamen zy zelfs gedurende een paar dagen geen eten, doch, tot hun geluk, hadden zy nog eeüig krentenbrood overgehouden, terwyl de heer B. nog een weinig corned-beef had bewaard, zoodat zy daarmede den honger gedeeltelijk konden stillen. De briefschrijver zegt evenwel, dat de toestand wel Bpoedig zal verbeteren, daar het hier tot nog toe een on bewoonde streek was. Aanvankelijk zal het echter moeielyk blyven, eten te verkrygen, daar alles uit Alamosa moet komen, dat ongeveer 20 min. verwijderd ligt. Hierin zou echter kunnen worden voorzien door alles in het groot in te slaan. Reeds worden koeien aangevoerd om gemolken of geslacht te worden, en ia men bezig een oven te maken om brood voor de kolonisten te bakken. Deze week zullen de buizen der landverhuizers gereed zyn. In deze streken bevinden zich zwarte varkens en roode koeien. Landbouwers hebben er goede vooruitzichten. Onder 's Héér Arendskerke dronk Woensdag jl. in een onbewaakt oogenblik een kind, tnsschen twee en drie jaren oud, kokende koffie uit een kan, met het treurig gevolg dat het Donderdag middag onder de hevigBte pijnen is bezweken. Id de Donderdag morgen te Colynsplaat gehouden raadsvergadering zyn 4 obligatiën uitgeloot eener geldleeniog groot 15,000 en iB tot lid van het armbestuur benoemd de heer P. van der Weele. Een verzoek van den beer A. Karreman, veerschipper van Colijosplaat op Zierikzee, om kwijtschelding van pacht, werd van de band gewezen; wel werd hy op verzoek ontslagen en besloten met 1 Januari het veer opnieuw te verpachten. Donderdagmiddag zakte te Deuteren naby Den Bosch eeoe boerenmeid door het ys en verdronkeven zeer was dit het geval met twee kinderen die zich Donderdag met schaatseuryden tnsschen Den Bosch en Berlikum op de Zuid-Willemsvaart vermaakten. Een treurig ongeluk had Dinsdag te Oostvoorne plaats. Twee arbeiders, beiden gehuwden met kinderen gezegend, waren by elkaar, terwyl één hunner een geweer in handen had. Door eene of andere ongelukkige omstandigheid, ging het geweer, dat met scherp geladeD was, plotseling af, waardoor de andere de geheele ladiDg in den buik kreeg. Doodelyk getroffen gaf hy reedB na eenige oogenblikken den geest, nalatende eene vrouw met 3 kinderen. Te Hellevoetsluis werd dezer dagen eene ver gadering gehouden van onderwijzers om van gedachten te wisselen, over de oprichting van eene afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. Om de noodige inlichtingen te geven, waren overgekomen de heeren I. Schreuder en R. J. Kortmulder, hoofden van scholen te Rotterdam en respectievelijk voorzitter en secretaris van de gewestelijke vereeniging »Zaid- Holland" van het N. O. G De Blotsom was, dat er eene afdeeling Hellevoetsluis en Omstreken" opgericht werd, die aanvankelyk 25 leden zal tellen. De heeren D. L. Hardeman, Joh. Admiraal, J. G. Spandonk en J. Moerman, hoofden van scholen te Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn, werden uitgenoodigd een concept-reglement te maken. In de eerstvolgende vergadering zal dat reglement definitief vastgesteld en een bestuur gekozen worden. In den avond van 20 Dec. jl. is uit het post- rytuig van den sneltrein tusschen Zwolle en Meppel oi te Meppel aan het postkantoor ontvreemd of vermist: 1-aangeteekende brief, gesloten in eene witte langwerpige enveloppe met bedrukt hoofd, afgezonden door de Twentsche Bank vereeniging te Amsterdam aan het adres van den heer Joh. Wolf te Steenwyk, en inhoudende vier bankbiljetten ieder groot ƒ1000, gemerkt K K 8165, B B 6168, H H 3695 en J J 8594. De officier van justitie te Assen verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Onuer de personen, die deze week te Utrecht wegens landlooperjj werden opgenomen, bevond er zich een, die, hoewel hy eerst 45 jaar oud is, reeds 25 jaren in de gevangenis doorbracht en bovendien tweemaal in eene Rykswerkinrichting werd verpleegd. LANDBOUW. Wjjl de berichten omtrent het vlas in het buitenland van vaster pryzen gewaagden, was ook hier te lande de noteering iets hooger. Deze week werd het eiland. IJselmonde dan ook door koopers nog al bezocht; de omzet is er echter niet buitengewoon groot geweest, daar de vlasboer over het algemeen ook hooger prjjs voor zyn product verlangde. De qualiteit laat nog al wat te wenschen over en kan zelfs nog niet middelmatig worden genoemd. Het bestuur der Vereeniging het »Friesch Rundvee- Stamboek" heeft zich tot de Regeering gewend met het verzoek om de markten in Nederland gedurende 3 maanden voor hoornvee te doen schorsen, ten einde daardoor de brandpunten voor de uitbreiding van het mond- en klauwzeer op te heffen, en heeft verzocht deze schorsing zoodra mogelijk te doen aanvangen, daar het juist nu gedurende den staltyd van het vee de beste gelegenheid is, om met meer kans van slagen de ziekte te bestrijden. RECHTSZAKEN. Donderdag stond voor de Haagsche rechtbank de boek houder, belast geweeBt met het beheer van het pensioenfonds der beambten van wylen Prins Frederik, terecht, wegens verduistering van gelden uit dat fonds en ten nadeele eener assurantie-maatschappij, wier agent hy was, en ten derde wegens brandstichting. Als volgt had de zaak zich toegedragen: Ia Augustus was er inbraak, diefstal en brandstichting gepleegd in het paleis van den Prins Von Wied, waar de administratie is van de nalatenschap van PrinB Frederik. Uit 2 brandkasten heette geld te zjjn weggenomen. Doch het bleek alleen een verdichtsel te zyn, dit verhaal, door den boekhouder verzonnen, om zelf niet verdacht te worden. Spoedig kwam de onwaarheid aan het licht en de boekhouder werd gearresteerd. Ter terechtzitting bekende hy alle3 volmondig, zoowel de brandstichting alsook de verduistering. Hoeveel hy zich had toegeëigend, wist hy niet, maar er was een deficit in de kas en de contröle stond voor de deur. Toen had hij in den uitersten nood getracht den boel in brand te steken, door petroleum op het kleed te gieten. Maar de vlammen ziende, dacht hjj aan de gevolgen en trapte ze uit. Uit de getuigenverhooren bleek, dat de door Prinses Von Wied verschuldigde belasting tot Augustus nog niet was betaald, ofschoon deze post geboekt stond, dat de_ notaris, die met de contróle was belast, her- haaldeljjk nalatigheid had geconstateerd in het by houden der boeken, doch den man zelf nooit had verdacht. Hoe beklaagde eigenlyk tot de verduistering was gekomen By het 2e verhoor bleek, dat de scheiding van zyn eerste vrouw hem veel geld had gekost en dat zyn huisgezin ook thans nog, door ziekte en andere om standigheden, meer eischte dan zyn betrekking hem gaf. Maar de president weeB daartegenover op menige onnoodige uitgaaf. Het O. M., erkennende, dat beklaagde was een zwak man, die niet genoeg gecontroleerd werd, eischte echter, om de ernst der daden, die anderer leven in gevaar brachten en op anderen trachtte de schuld te werpen, 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat de verduistering on bewezen was, daar het beheer van het pensioenfonds op zonderlinge wyze plaats heeft en de beklaagde tot boekhouden volkomen onbekwaam bleek. Ten tweede, dat de brandstichting heelemaal geen misdryf opleverde, aangezien zyn cliënt die zelf weer w»b tegengegaan. Hy concludeerde dus tot vryspraak. De uitspraak deelen wy later mede. Ingezonden stukken. Saimenspraike tusschen Jiiles Krukel en Stoffel Bieze. XXVII. Stoffel. Voor dat et jair verbie is kom ik nog is wat praite, niet dat 'k zoaveel nieuws mar de lange aivenden geve d'n tied d'r voor, in je weet buurt, 'n mens mot zoa is kunne praite om z'n geest wakker te ouwen, J i 11 e s. Dat is wair, dair worre wat woordjes ver wisselt, in wat papier vuul cmaikt, dat geen out sniet. Dat is onder aole standen, in dan mekandere de rok uutkloppe, aoltied achter de rik weetje, as de persoon d'r niet bie is. Zoa lees ik in de Nieuwsbode oak nog al is graig wat ze in de Kaimers uutaile, in dan bewonder ik dikkels die groate mannen, oe ze zoaveel drukte kunne maike, zonder iets uut te voeren. Ik wel is oire zegge, dat de knapste koppen, die et meeste kunne praite, et beste slag om niks tot stand te briengen, in de waigen in 't ouwe spoor te ouwen. Stoffel. Kiek, dat liekt mien et best, aol die veranderienge is geen verbeterienge, et nieuwe briengt geen verbeterienge, dat de kosten loont. Kiekt eenvoudig mar is nair de veranderienge bie de militie. De jongens moste in Oktober loote, ik docht, dat is weergais goed, noe zulle ze mit December in dienst gai, dan bin de èrme jongens avast in bezurgde kost, mar jawel, 'n knikker in de goote. Niet voordat et werk bie d'n boer uutkomt motte ze in dienst, ze magge eest nog drie mainden d'r ouwers op elpe ete, in den èrmoe deele, om uutgerammelt mit Mairte nair dienst te gain, 't Is naor dat die groate eeren dat niet beter begrieppe, de jongers konne in den winter zoa pront edrilt vrorre, as 't goed weer is buute, in as 't slecht weer was binne. Dair bin groate uuzen genoeg, in dan konne ze mit April nair d'r ouwers komuie om te elpe werken, in 't zou et land wairschienlik minder geld koste. J i 11 e s. 't Is volkome wair Stoffel, mar dienk je dat de groate eeren over zoo'n uutrekenienge as jie doet dienke? Die mensen kenne den èrremoe niet as bie naime, in ze zoaveel te prakkezeeren, dat ze over eel wat aors te dienken Wilder meer tied om dat uai te gain, in m'n zie dat meer van naibie. Stoffel. Dat is juust, onze pratiek is bie de grond, mar ulder tierie is oage in de lucht, in die noe 't ongeluk eit niet van die grond te kunnen, wordt allicht over 't oot ezie. J i 11 e s. As je noe per ongeluk is 'n borreltje te veel edronken eit, zou je dan oak oager weze in meer ezie worre T Stoffel. Oe meen je dat? J i 11 e s. Wel, ik oirde een van onze Aimstiese loteliengen zegge, dar er de leste keer op Brouwesaiven waire, die voor 't loten 'n glaisje dronken aode in bevange bove kwamme, in dat dairvan proces-verbaal is openoaikt. Toevallig zag ik lest in de Nieuwsbede, dat er voor dronkenschap (niet voor bevangeneid) maar voor dronkenschap, zeg ik, veroordeeld waire, die motte betaile of zitte, onze lotelienk zei toe, dat et die eige jongers waire. Stoffel. Zukke worre voor 'n oagenblik ezie, mar omdat ze derect weer daile, worre ze veroordeeld in motte ze in de gribus. J i 11 e s. 't Is toch wel goed, dat et misbruuk van sterken drank tegenëgae word. Stoffel. Dat is goed, m&r dan de wiendrienkers? J i 11 o s. Je weet toch wel Stoffel, dat wien medeciene is, in sterken drank vergif, je begriept, dat de groate luu ze anders niet zou we drienk^. Stoffel. Dan mot ia ae sosejaele dommekraten gliek geve, as ze wille dat aole mensen et evengoed dan kunne m'n oak nog is lekker wientje drienke. Zou je dienke dat die mannen et nog zoa varre zulle stiere? J i 11 e s. As je nog 'n greintje verstand eit, dan kuije wel nairekene, dat et aolemaile wind is zonder regen. Je zult op die wien te drienken kriege. Ik oirde lest nog dat in Groningen en Friesland, juust dair ze 't ergste muite, de meeste èrremoe is. Dair is 'n rieke vint, die Domrnela eet, in die de èrme mensen wies maikt dat ze, menselikerwieze esproke, anspraike op aoles wat d'r meer bevoorrechte medemensen Mar et zotste van die zaike is, dat ie z'n beuze dicht oudt, in die mededeelzaimeid van 'n andere verlangt. Dair loape veel mensen zonder werk, in om die noe tevreê te stellen, worre d'r commissies benoemd om geld in te zaimelen, in dairvoor werk te verschaffen. Dan worre de werkeloozen opëteikent, in die et èrinste is leit et èeste an de beurt, de rest mot nog wat ruste, noe begriep je wel dat die rustende oak motte ete, in ten langen leste niks van wairde meer overouwe, omdat ze voor den levens- onderoud aoles weg motte doe. Stoffel. Mar ik oirde lest, dat de mensen in Goes voor geen gulden daigs wouwe werke, is dat niet wat veel in de korte daigen, in mit die goedkoape tieden? J i 11 e s. Dat is oak al die sosejale geest, dair komt bie dat de werkgevers dikkels onbezonne te werk gai in boven d'r krachten geve. In Rotterdam moste ze lest sneeuw opruume in dairvoor waire de mensen anënome voor een gulden per dag, mar toe ze 'saivens klair waire, krege ze 'n dailder, in aode 's anderdaigs geen werk. Kiek, dat is mis, as ze des anderdaigs die mannen oak nog werk egeve aode, al was et de straite is over anvaige, dan was dat veel beter eweest, want dien makkelik verdienden dailder most bie de meeste voor 'n groat deel in de kroeg op intrest. Ze aode 's anderdaigs den tied er voor. Stoffel, 'tis wair, mar 'tis moelik om zoaiets te regelen in makkelijk om er over te oirdeelen, dairom prait ik er liefst niet meer over, want wilder ouwe in den winter onzen errebeijer, in kenne die diengen op Aimstie zoa weinig, dat is weer 'n nieuwigeit. J i 11 e s. Dair bin tegenwoordig wat nieuwigedenlest sprak ik de schoolmeester van Burgh, in die vertelde m'n, dat ie in Olland exaome weze doen ao. Ik zegge, m'n goeije man, ei jie nog exaome weze doen op joe leeftied, wat eije noe nog eleerd? Toe zeit ie, dat et in de vrieë oefeniengen was. Stoffel. Wat bin dat voor diengers? J i 11 e s. Dat is noe op de wieze van de kunstemaikers op de kerremissen, die op d'r anden loape, mit d'r voeten nair bove, in d'r voeten in d'r nikke legge, in kopje tuitele, dat eije toch wel is ezie? Stoffel. Zoaiets, jao, mar gait ie dan oak nair de keri\ missen om dat uut te voeren J i 11 e s. Nee, Stoffel, dat mot ie noe op de schole de kinders leere, wairvoor, dat weet ik niet, ik wil dienke omdat ze laiter zonder werken an de kost zouwe komrne. Jao, de meester vertelde m'n, dat er noe al 4683 mannelike in'1114 vrouwelike personen waire, die dairvoor anteikenienge ekregen aode. Stoffel. Mar 'tis toch om d'r oendervel van te krieg n. Motte de vrouwen dan oak al op d'r anden leere loape? Dat is weer mar slecht voor de schoenmaikers. Wat zulle m'n nog te zien kriege as m'n tied van leven Mar ik wil dat gairn is zie oir, ze praite om de kerremissen of te schaffen, perjaobel, as ze die kunsten uutvoere, dan m'n geen kerremisse me;r noodig, dat zal veel mooijer weze. J i 11 e s. M'n gai 'n mooije toekomste tègémoete, agouw oir ik, dat m'n mit d'n tram van Aimstie eel de waireld deur rie. Je eit wel eleze, dat de Flakeenairs oak meedoe, noe zal 'n niet lange meer uutbluuve. Stoffel. Ik bin toch Jbenouwd van dat dienk, in toch benieuwd om et te zien. Jiiles. Dat zal wat anders weze as dat je Grie'te op d'r anden loapt mit d'r voeten in de lucht. Stoffel. Ik dienke dat ik et geen van beije ooit zie zal. J i 11 e s. Den tram komt zeker, dair oeve m'n nie anders meer over te dienken. Stoffel. As die komt dan mot er in iedere wachtkaimer van de verschillende stations 'n portret van steen of koper van aol de commissieleden op z'n lief, jao overal ééne. J i 11 e s. Dat is 'n goed verzineel, want je kunt et niet berekene oeveel voordeel of die rid in onze eilanden an zal brienge. De grainkoapers komme mit d'n tram bie ons an uus de grainen opkoape, om ze drect mit de goederewaigens mee te geven nair Olland of andere streken. Et vee gait rechtuut nair de mart van Rotterdam of Antwerpen, in de melk gait anpassant nair de butterfabriek, of as ze dikke in vet is, nair de stad, want dair ouwe ze van vette melk. Deur et gebruuk van mangels in peekoppen zulle ze tegen woordig et zuur van 't vet niet kriege, anfin, dan mar nair de fabriek. Stoffel. Noe je van melk spreekt, eije wel eleze in de Bode, dat verleê weke in de stad eene over de zuu vel weze spreken eit? Dat mot 'n knappe kop weze, want ieschient dair goed verstand van te è'n. J i 11 e s. Eije wel ezie, dat ie de boeren de saimen- werkienge zoa anprees, in wairlik, de man eit geliek, want as m'.i ier onderlienk is wat Qp touwe zet e, dan gait dat pelzierig in kost weinig geld, mar je weet bie ondervindienge, dat er aoltoas bin, die nie mee wille doe, dat bin van die wantrouwige schespels, die d'r eige niet vertrouwe in die nie berekene kunne dat ze deur saimenwerkienge zeis zouwe profitére. Die soort kom je overal tegen lil Duuvelaud schient die lcwaile oak al in de boeren evaire te wezen. Stoffel. As je et schrieven over die Duuve naigait, dan geve ze de Schouwenairs niet veel voormar die schriever eit dat mar is goed ezeil, dair zulle die dwars balkjes wel is over naid enke in mogelik d'r verstand beter laite werke. Oe of 'tis, ik zegge mar dat et tliiike kerels bmne, die zoo'n butterfabriek op touwe durve zette, bie zoo'n tegenwerkienge in veroordeel. J i 11 e s. Dat is zoa, ze waige veel, want ofschoan de naiste toekomste aol de melkboeren nair de fabriek zal brienge, gait er toch allicht 'n pair jair deur, voor ze d'r doel bereikt want veel melk geeft an 'n fabriek veel gewin, zeit noam Kees. Stoffel. As den tram komt gai'k oak weer melke, in dan geef ik de melk mee nair de fabriek in Zonnemaire. M'n Griette droamt er van, in dan eit ze plan om eens in de 14 daigen mee te rien om et geld. Ze wilt dat dair r og wel is naider bekieke, in oak mit de eeren is kennisse maike. Jiiles. M'n Saore kriegt er oak veel zinnegeid in, al was 't alleenig mar voor de butter, want mit de Kosseinisse m'n knienebout egete, in dair ao ze butter van buurman bie edai, mar die was zoa perjaobels leelik, dat de bout- smaike d'r deur bedurve was. Stoffel. Eit dat 'n gestropt knientje ewist? Jiiles. Nee buurt, dair kom ik niet in oir, dat eije in de Bode wel ezie, dat dair te veelanangt. Die man uut Dreister zal d'r aoles van wete, die mot voor 't stroppen of voor 't kieken nair 'n stroppe, drie daken nair de griebus, dat is toch aoles beaolve pelzierig, vooraol as je pas eslacht eit, noe dienk ik dat ie van den hemel nair de helle zal gai. Stoffel. Ik mag dair niks van zegge, alleen dit, dat jaigers oak wel is bekeurd moste worre, want ze durve nog al is nai zonne te schieten. Jiiles. M'n zulle mar oope Stoffel, dat in et nieuwe jair meer gelieke rechten zulle verkrege worre. Stoffel. Dat is 'n goeije wensch bie den uutgank van 'tjair, in ik wil d'r nog wel bie wense, dat m'n aolemaile in et nieuwe ons besten magge doe om over mekander tevree te wezen. Jiiles. In as m'n weer is bie m'nkandere komme, dat zuster Magneta mag roemen over de mensen, bie de wisselienge van 'tjair. Stoffel. Ik zal eur zegge, dat ze de naimenaolemaile opschrieft van diegene, die d'r eige niet fatsoenlik gedraige. Noe buurt, tot kommende jaire. Aangenaam werd ik dezen morgen (31 December 1892) vei rast door eene aanstelling by den dienst der Brandweer. Aangenaam, omdat ik uit die aanstelling geloof te kunnen bespeuren, dat de lasten in onze gemeente gelijkmatig verdeeld worden, wy zoodoende de komst van het roode spook (sociaal-democratie) met succes zullen kunnen bezweren en de populariteit der meergegoeden zal toenemen'. Teleurgesteld was ik eohter, want, toen ik op den rooden (der sociaal democraten kleur) armband de woorden »Lt Dr K1l Stokken" las, meende ik tot Luitenant der Kleine- stokdragers benoemd te zyn, maar zag tot myn spyt in de aanstelling, dat die geheimzinnige afkortingen slechts >Kleine-Lantarendrager beteekeDden. Gelukkig, dat tusschen kleine en lantarendrager een koppelteeken staat, zoodat men weet, dat niet de drager (nog al groot), maar de lantaren klein is en ik dus niets uit staande heb met die Surinaamsche insecten, die men •groote lantarendragerB noemt". Onaangenaam vond ik het echter: 1°. Dat ik niet zelve voor den dienst der Brandweer heb kunnen loten. Hoewel ik niet twjjfel, dat de loting zeer regelmatig voor mij heeft plaats gehad, zou eene openbare loting meer by het beginsel van gelykmatige en rechtvaardige verdeeling der lasten bekooren. 2°. Dat de armbanden en aanstellingen eerBt op 31 December bezorgd worden, zonder eenige voorafgaande kennisgeving. Men moet nu (en dat op 31 December) 10, zegge tien Gulden gaan storten of een plaats vervanger zooken. 3°. Dat ik, die nog nooit kleine-lantarendrager ge weest ben, niet de minste kennis van - of ervaring in myn nieuwe betrekking heb en misschien by de beste bedoelingen voor het welvaren van Zierikzee, met andere even onervaren personen oorzaak kan zyn, dat eventueel half Zierikzee afbrandt. Dit laatste vooral baart my zorg. Eene aangename zijde heeft echter myne nieuwe betrekking: ik zal in staat zyn licht te verspreiden in Zierikzee en dat is maar weinigen gegeven. Zierikzee. S. iii.iv w Kvsm. Ik wensch zooals 't gebruik'lijk is, Een wenschje. in mijn Blad, Dat iedereen altijd naar 'k gis, Toch gaarne van mij had. 'k Wensch d' abonné's veel goeds, dat 's waar, Doch socialen niet, Die hoop ik dat voor 't laatste jaar, Men hier in Zeeland ziét. Ik wensch den rijke nog meer geld, Maar vraag hem dan ook vrij, Dat hij den werkman ook wat telt, Dan is die ook weer blij. Ik wensch dat rijken geven: werk! Een arme is dan tevreê, Doet dat dus, want dat 's naar 'k bemerk, Slechts enkel 's werkmans beê. 'k Wensch voorts aan ieder alles goeds, En wat dat goeds ook zij, 'k Wensch dat die hoorn des overvloed s, Ook 'n druppel geeft aan mij. Wissenkerke, 1 Januari '93. WITTE HAGE. ADVÊRTfEASTI EiM. Al staakte ik het controleeren Geachte Thoolsche vriendenschaar! Toch wil ik U feliciteeren Bij d' aanvang van het nieuwe jaar. Ik wensch U voorspoed allerwegen, Een vreugdevol en blij verschiet, En waar het soms ontbreekt aan zegen, Vooral in uwe huizen niet! M. BOOGAART, Zierikzee. Aan al mijne Begunstigers, Vrienden en Be kenden wensch ik een gelukkig nieuwjaar. A. DE VISSER, Vrachtrijder, Oosterland. Geluk en voorspoed in 1893 aan mijne geachte Begunstigers, W. C. JACOBIVonk, Modiste, Korte St. Janstraat, Zierikzee. L. HACK en Familie te Ouwerkerk, wenscht allen een gelukkig Nieuwjaar. Ouwerkerk, 1 Januari 1893. Onze beste wenschen aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers, bij de intrede van het jaar 1893. GEBRs. WIEBOLS. Heilwensch aan onze geachte vrienden en begunstigers, zoo buiten als binnen de Gemeente. J. HOLLANDER en Familie. Brouwershaven, 1 Januari 1893. Heilwensch aan onze geachte vrienden en begunstigers, zoo buiten als binnen deze stad. DE KEIJZER LEIJDEKKER, Sigarenfabrikanten. Het is zoo een gebruik der menschen, Dat zy elkander Nieuwjaar wenschen, En zoo doe ik nu Jan Laven. Gebruikt veel Vogelkooien vrienden, En maakt my daarvoor uw bediende, Geloof dat iku dankbaar ben. JAN LAVÈN, N Vogelkooienfabrikant, Lange St. Janstraat. Veel heil en zegen in 1893 zy myne Begunstigers toegewenscht. D. J. PH. JACOBI, Mr. Smid en Geweermaker, Zierikzee. Onze N. J. G. L. DE OUDE Jz. en Echtgenoot. •Beeklusfc", 1 Januari 1893. Geluk en voorspoed aan myne Begunstigers, Vrienden en bekenden. ANTH. HEUSEVELDT, Smid, Haamstede. Bij de intrede van een nieuwen jaarkring, wensch. ik Familie, Vrienden en Dorpsgenooten een ge zegend jaar. DOMUS BOOGERD. Ouwerkerk, 1 Januari 1893. Nieuwjaarswensch aan Familie, Vrienden en Begunstigers. Brouwershaven. J. J. GAST. J. JT. ROME1JN. Ouwerkerk. p. f. Onze beste wenschen aan Familie, Vrienden en Bekenden. Ouwerkerk. IL ROMEUN-en Familie^ Bij den aanvang van 1893 wensch ik mijne Familie, Vrienden en Bekenden een gelukkig jaar toe. St. Ann aland. H. J. DORST. Mijn beste wenschen voor de Burgerijvrien den en bekenden. v. d. HAVE. Ouwerkerk, 1 Januari 1893. Familie en vrienden op Noord- en Zuidbeveland wordt alle goeds toegewenscht bij den aanvang van 1893. Ph. MEULBLOK. Biervliet, 1 Januari 1893. Compliment van den Dag. A. A. REGENS BURG, Tandarts. 't Heil van <len Dag aan Familie, vrienden en begunstigers, zoo binnen als buiten de stad. J. BARTERS, Timmerman. •Veel heil en zegen aan Familie, vrienden en begunstigers. Duivendijke. Jb. QUIST. De boeren van Noord-Beveland Wensch ik een gunstig jaar. Mijn kennissen van hier en ginds Hetzelfde met elkaar. G. MOERLAND. Cortgene, 1 Januari 1S93. J. DE GRAAF Cz. P- f- Wed. D. SCHIPPERS wenscht hare begunstigers, vrienden en bekenden, een gezegend Nieuwjaar. Sooieteit „Belle vue". Bij den aanvang dezes jaars bied ik mijne geachte begunstigers, zoo binnen als buiten deze stad, mijne oprechte gelukwenschen aan. Wed. W. KANAAR. L. VAN BROEK en Familie. St. Maartensdijk, 1 Januari 1893. Heil- en Zegenwensch aan vrienden en begunstigers. L. SCHERPENISSE en Echtgenoote. St. Maartensdijk, 1 .Januari 1893. Heilwensch aan Vrienden en Begunstigers. L. VAN PAGEE en Vrouw. St. Maartensdijk, 1 Januari 1893. Veel Zegen en Voorspoed in liet jaar 1893, door M. Polderman en Echtgenoote. I. Hage I.Cz., (Rentenier) en Echtgenoote. I. Hage Cz., in Brandstoffen en Echtgenoote. J. J. de Jonge en Echtgenoote. P. Kodde en Echtgenoote. A. Vermeule en Echtgenoote. Iz. Vermeule en Echtgenoote. W. M. Vermeule en Echtgenoote. A. N. Snouck en Echtgenoote. G. de Wilde Iz. en Echtgenoote. St. Maartensdijk, 1 Januari 1893. Het Compliment van den Dag. Zierikzee 1 Jan. 1S93. J. VAN STRIEN. Veel geluk en zegen in het nieuwe jaar aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers. A. KOOMAN, in Manufacturen, Duivendijke. Onzen gelukwenseh aan onze Vrienden, zoo binnen als buiten Brouwershaven. Mevr. de Wed. BYBAU en Kinderen. J. KLOET, Logementhouder, Brouwershaven, wenscht Familie, Vrienden en Begunstigers een gelukkig jaar 1893. A. P ATE RIK, Schoen- en Laarzenmaker, Nieuwstad, wenscht aan zijne Begunstigers, zoo wel binnen als buiten deze stad, veel heil en zegen. Het Compliment van den Dag. A. J. GIDEONSE, Bruinisse. B. BOOGAART en Familie, brengen door deze hun heilgroet aan Vrienden en Bekenden, zoowel buiten als binnen de stad. Onze vrienden en begunstigers, zoo binnen als buiten de stad, ontvangen bij den aanvang van 1893 onzen hartelijken gelukwenseh. B. S. v. KLOETEN en Echtgenoote.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 3