/IEBIKZEESCHE MEI WSB01E. Zaterdag 24 December 1892. rosi'KiuM BERICHT. Eerste Blad. kennisgeving. BEKENDMAKING. kennisgeving. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8251. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het Kerstfeest aal de JVieuivs- bode van Maandag avond a.s. JYI JE T worden uitgegeven. De Directeur-Uitgever, .T. WAALE. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee brengt ter kennisse van het publiek, dat met het oog op de aanstaande jaar verwisseling de gelegenheid wordt open gesteld om brieven enz., welke op 4 Januari a.s. in handen van de geadresseerden moeten komen, reeds van den 83sten December a.s. af ter post te be zorgen. Deze stukken moeten, ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de gebeele lengte van het adres getrokken kruis worden voor zien, en zullen op den len Januari ia de le bestelling worden opgenomen. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1892, op heden door hen is opgemaakt en van den S3 December 1893 tot den 6 Januari 1893 ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 21 December 1892. De Burgemeester en Wethouders Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Maanilay den S6 December e.k. zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags IS tot 's namiddags ISuur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 28 December 1892. Do Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag: den ST' December e.k., des namiddags te l'/j uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 23 December 1892. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burgem. en Weth. omtrent het verzoek van den heer J. H. Ochtman, leeraar in het Handteekenen aan de Hoogere Burgerschool, oin boven zijne jaarwedde eene personeele toelage te mogen erlangen; enz. Algemeen Overzicht der* vorige week. Onder de onderwerpen, die we in ons vorig overzicht slechts even aanstipten, behoort ook de onverkwikkelijke geschiedenis van Dr. Ahlwardt in JT>uitsclila.xicl. Deze heer heeft zich 1 berucht gemaakt door zijn vreeselijk ijveren tegen de Joden, in woord en geschrift. Reeds had hij eene veroordeeling dientengevolge achter den rug, toen weder eene brochure van hem het licht zag, waarin hij de firma Loewe, de groote geweer fabrikanten van het Duitsche leger, beschuldigde van oneerlijke handelingen. Tijdens dat proces, dat groote opschudding veroorzaakte en met de ver oordeeling van Ahlwardt tot 5 maanden gevangenis straf eindigde, werd deze gekozen tot lid van den Rijksdag. Én nu geldt in Duitschland de bepaling, dat, wanneer een lid van den Rijksdag een vonnis heeft te ondergaan, dat vonnis wordt opgeschort tot de loopende zittingtijd is verstreken. En zoo is dan nu ook een voorstel aangenomen om de rechtszaak tegen Ahlwardt onmiddellijk te schorsen en hem in vrijheid te stellen. Dit besluit werd genomen zeer tegen den zin van den Rijkskanselier Caprivi, die er toch reeds bij de behandeling der legerwet op had gewezen, dat er eene groote mate van welwillendheid bij de conservatieve partij tegenover Dr. Ahlwardt bestond. De behandeling van het legerontwerp is in de eerste lezing afgeloopen. Dat de linkerzijde het ontwerp onaannemelijk achtte, met het oog op de drukkende lasten, die het aan de natie oplegde, was bekend; evenzoo dat de nationaal-liberalen, ofschoon geneigd de regeering te steunen, het ontwerp niet anders dan gewijzigd zouden aannemen. Deu conservatieven eindelijk ging het ontwerp niet ver genoeg, omdat daardoor voor een deel der troepen de driejarige diensttijd tot een tweejarige zou worden ver minderd, eu alleen omtrent de houding van liet Centrum, verkeerde men in onzekerheid. Doch ook thans weet men welke houding deze partij zal aannemen. Bij monde van den bekenden Katholieken leider Von Huene verklaarde het Centrumdat het slechts mede wilde werken om datgene toe te staan, wat noodig zou zijn om met behoud van de tegenwoordige legersterkte, op voet van vrede, den tweejarigen diensttijd in te voeren. Geen bezwaar bestond er bij de partij, dat er meer manschappen zouden worden geoefend, maar zij wilde die uitbreiding uitsluitend verkrijgen door verkorting van den diensttijd. Met deze mede deeling omtrent de te volgen gedragslijn van het Centrum is de wet feitelijk veroordeeld. Tiet toepassen der vroeger wel eens gevolgde politiek van geven en nemen schijnt thans niet in practijk te zullen worden gebracht; de Rijkskanselier ver- j klaarde uitdrukkelijk en herhaaldelijk, dat de- verbonden regeeringen onmogelijk minder konden vragen dan zij thans deden, en dat de leger- uitbreiding eene noodzakelijkheid was voor Duitsch- lands bestaan. De discussie eindigde daarmede, dat het ontwerp in handen werd gesteld eener commissie van 28 leden, die hoogstwaarschijnlijk het ontwerp onaanneembaar zullen verklaren. En wat zal de regeering dan doen? Voor de intrekking van het ontwerp zal zij hoogst moeielijk 's Keizers goed keuring kunnen verkrijgen en ontbinding van den Rijksdag zou waarschijnlijk de Kamers op aanneming der wet verminderen. Zal Caprivi dan zelf aftreden? Dit is ook moeielijk aan te nemen, daar die aftreding door geene enkele partij thans zou worden ge- wenscht. Eene groote moeielijkheid alzoo voor de Duitsche regeering, naar welker oplossing we nieuwsgierig uitzien. Intusschen is de Rijksdag op repes gegaan en zal bij hare terugkomst een aanvang maken met de behandeling der bier belasting. Nog steeds houdt de Panama-zaak in Fisank- rijk alle gemoederen bezig. En geen wonder; nu eens komt het bericht van de gevangenneming der directeuren van de Panama-Maatschappij, dan weer de aftreding van Rouvier als Minister van Financiën, en geen dag gaat er voorbij of de een of andere bijzonderheid wordt openbaar. De uit treding van Rouvier uit het pas gevormde Ministerie, is de eerste veer die het in deze zaak laat en waarschijnlijk zullen er wel meerdere volgen. Clemenceau had medegedeeld dat Rouvier met den bankier Herz en baron de Reinach eene conferentie had gehad den avond vóór den plotselingen dood ven den laatsten. Het blijkt nu dat de zaak zich aldus heeft toegedragende Reinach wilde dat de Minister Rouvier, Herz zou beduiden de pers campagne tegen de Reinach te staken. Rouvier verklaarde zich bereid de beide heeren op zijn bureau te ontvangen, doch Herz beweerde ziek te zijn en niet te kunnen komen. Rouvier stemde er daarna in toe zelf naar Herz te gaan, doch onder voorwaarde dat er een getuige bij het onderhoud zou tegenwoordig zijn en als zoodanig verleende Clemenceau zijn dienst. Het resultaat van dat onderhoud met Herz was vruchteloos, evenals een later met den oud-Minister Constant. De laatste woorden van de Reinach tot Clemenceau, voor het afscheid warenik ben een verloren man, en den volgenden dag was hij dood en Herz naar Londen vertrokken. Rouvier erkende de juistheid van bovenstaande mededeeling; hij verklaarde in de Kamer gehandeld te hebben uit medelijden en toen nog niet bekend geweest te zijn met de tegen de Reinach ingestelde rechterlijke vervolging. Het verleden van den Minister geeft geen reden om de waarheid zijner mededeelingen in twijfel te trekken, maar toen toch een der Kamerleden hem brutaal weg verdacht noemde en eischte, dat hij zich voor het hooggerechtshof zou verdedigen, ging er geen stem ten gunste op voor den man, die zijn land vijftien jaar eerlijk heeft gediend en diende hij zijn ontslag in. De President in het vorige Ministerie, Tirard, trad in zijn plaats op als Minister van Financiën. De Ministers moeten nu besloten zijn, om, wanneer één hunner weer genoopt moet worden zijn ontslag te nemen, zij allen zouden heengaan, terwijl er wordt bijgevoegd, dat dan ook de President der Republiek zijne functie zou neerleggen. Het nieuwe Ministerie in Spanje is onder presidium van Sagasta gereed gekomen. In den Senaat las hij het decreet voor betreffende de ver daging der zittingen van dat lichaam, terwijl ook de zittingen der Kamer zijn geschorst. Het burger meesterschap van Madrid is weer aangeboden aan den Markies de Cu bas, van wiens energiek op treden we de vorige week melding maakten. NIEUWSTIJDINGEN. Eng-eland. Bjj Lady Millïs zjjn deze week juweelen gestolen ter waarde van 30.000. pd. st. Het geval droeg zich uiterst eenvoudig toe. De familie zat aan tafel, en de diamanten waren in Mylady's slaapkamer, in eene brandkast en onder de hoede van eene kamenier. De kamenier echter was een oogenblik juist lang genoeg voor de dieven afwezig; en wat de brandkast betrof, deze zou on getwijfeld haren plicht hebben gedaan indien de sleutel niet in het slot gestoken bad. Rusland. Een brutale inbraak heeft te Odessa plaats gehad, waarbjj de bankier Liwschiltz het leven inschoot. Juist wilde het dienstmeisje van den bankier de zaak slaiten. toen zjj een haar onbekend manspersoon binnenliet. Toen de man binnen was, liet hjj terstond een tiental makkers in, waarvan er vjjt het meisje vasthielden, terwjjl de anderen Liwschiitz beetnamen en hem met een kussen deden stikken. Het gelakte den roovers niet de brandkast te openen, zoodat zjj slechts de zaken van waarde, die de bankier bp zich had, mede namen, en tevens diens portemonnaie met een bedrag van 50 roebel. Frankrijk. Parijs, 21 Dec. Van het 5-tal Kamerleden, betrokken in het Panama-schandaal, zjjn er 3, welke aan het hoofd hebben gestaan van een ministerieel departement, nl. Rouvier, die herhaaldeljjk premier is geweest, Roche en Antonin Proust, die als minister van scboone kunsten deel uitmaakte van het groote ministerie. Van de Senaatsleden, betrokken in dezelfde zaak, zjjn er slechts twee, die een portefeuille hebben gevoerd, n.l. Thévenet, die Minister van justitie was onder Tirard en Devès, Minister in het kabinet— Fallières. De talons van de wissels van Thierré zpn langs den volgenden weg ontdekt: De vorige week ontving de enquête-commissie een anonym schrpven, waarin werd medegedeeld, dat de talons gefotografeerd waren met bpvoeging van het adreB van den fotograaf. Deze stelde den commissaris van politie, die door den rechter van instrnctie met de inbeslagneming belast was, een tiental proeven ter hand en daarop bekende Thierré, dat hjj de talons bjj een notaris had gedeponeerd, te wiens kantore er beslag op gelegd werd. Aan mevrouw De Lesseps werd deze week toe gestaan, haren man in de gevangenis »Mazas" te Parps, een bezoek te brengen. Zelfs werd haar een onderhoud met hem gegund, maar in tegenwoordigheid van den rechter van instrnctie Franqaeville. Italië. Een dikke mist hing dezer dagen over Milaan; het gevolg daarvan was, dat 7 personen in een kanaal liepen en verdronken. Duitschland. Zaterdag gebeurde in Posen een eigenaardig ongelnk. Waarschpnlpk is tusschen de kolen in den kolenwagen een dynamietpatroon gelegd, ten minste, toen, kort voor het vertrek van den treiD de stoker kolen in het vuur deed, had een hevige ontploffing plaats, die de locomotief en een aantal wagens geheel vernielde. De machinist en de stoker werden beiden gedood. Een onderzoek is ingesteld. D E C HOLER A. In het Russische gouvernement Radom zpn de laatste 5 dagen 10 personen door de cholera aangetast, waarvan er 4 bezweken. In Lublin deden zich 15 gevallen voor, waarvan 7 metdoodeljjken afloop. De enkele sporadische gevallen, die in de laatste dagen nit Hamburg werden gemeld, hebben een zekere ongerustheid gewekt, waar voor hoegenaamd geen reden bestaat. De officiè'ele Gaceta van Madrid bevat een verordening, waarbjj alles wat uit Hamburg komt, aaa een zorgvuldig toezicht moet worden onderworpen. De Portugeescbe regeering ging nog verder. Zjj verklaarde de haven van Hamborg als besmet en sommige andere Daitsche havens als verdacht. Behalve de gevallen, die den 17 en 18 December officiéél te Hamburg zpn geconstateerd, hebben zich zooals nader bljjkt nog 2 gevallen van cholera voorgedaan den 12en en 13en December. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden Stukken. Brieven uit Zeeuwsch-Viaanderen. ii. Mijnheer de Redacteur 1 't Was den laatsten October, dat ik mij op de Spoorboot bevond, die mij naar Middelburg, waar ik eenige dagen te voren een retourkaart had genomen, brengen zou. 'k Had den ganschen Maandag tot mijne beschikking en verlokt door het waarlijk schoone zomer .veder, volgde ik het voor beeld van Zierikzeesche vrienden, en gaf nabij het Katsche veer gekomen mijn kaartje af, omdat ik nog een uur of 4 a 5 bij mijn bekende Goesenaren kon vertoeven. Wel rekende ik er op, dat dit uitstapje langs een omweg mij op een paar kwartjes te staan zou komen, doch dat de controleur der boockaartjes mij nog een extra uitgave van een paar dubbeltjes deed betalen, vond ik wel wat erg, waar ik maar '/i deel van de geheele route der terugreis medemaakte. «Steigergeld" heette het bij den man; doch ik noem het echte hollandsche zucht naar duiten, die bij zoo'n bepaling te voorschijn treedt. Het tarief Zierikzee—Middelburg en tusschengelegen plaatsen is m. i. waarlijk hoog te noemen, en waar er tegenwoordig twee stoomschepen in de vaart zijn, moest men zich beijveren om met behulp van laag tarief de booten met passagiers te voorzien. De Zierikzeesche booten op Rotterdam geven daarin een navolgengswaardig voorbeeld. De Spoorboot, die, gesteund door eene ruime subsidie uit de provinciale kas, de gemeenschap onderhoudt tusschen Schouwen, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren, dat is ruim de helft der provincie, kan alleen de schaduwzijde van het isolement gedeeltelijk opheffen bij vrijgevige tarief bepaling, èn voor 2e èn le klasse-reizigers. Geldelijke redenen mogen by niemand kunnen doen gelden als een bezwaar om den tocht mede te maken. Een verblijf van 3'/j tot 4 uur op onze Zeeuwsche stroomen is meesttijds al onaangenaam genoeg, dan dat men uit louter liefhebberij mede zou varen. De stoombootdienst op de Wester-Schelde is eene uit sluitend provinciale onderneming en natuurlijk veel te duur voor zulke geringe afstanden als BreskensVlissingen Terneuzen. Is het niet door de goedkoope wijze van vervoer, dat dagelijks honderden van Middelburg naar Vlissingen visa versa reizen? Van Breskens naar Vlissingen betaalt men minstens 40 cent, voor den nog 1000 meter grooteren afstand Vlissingen Middelburg kan men a 10 cent reizen, en nog minder. Een goedkoop en toch uitmuntend vervoermiddel bezit onze oostelijke helft in de spoorwegen GentTerneuzen via Sas van Gent en TerneuzenMechelen over Axel en Hulst. Op beide lijnen is het goedkoopere Belgische tarief van toepassing. Het land van Cadzand moet zich met een paar minder vlugge en veel duurdere tramverbindingen tevreden stellen. Een plattelandsche burgemeester wenschte voor eenige weken door middel van een ingezonden stuk in den Zie- rïkzeeschcn Nieuwsbode te weten, of het burgemeesterschap vereenigbaar is met de betrekking van directeur eener tram, en tot antwoord verwees men den vrager op de trammaat schappijen aan deze zijde der Schelde. Dat antwoord verdient wel eenige toelichting, daar IJzen- dijke's tram de heer Carpreau en die van Breskens Maldegem de heer Nijsink tot directeuren hebben. Beide heeren bekleeden buitendien geenerlei waardigheid. De heer C. de Vos, burgemeester van IJzendijke, is, als de man, die de concessie bekwam, natuurlijk in het bestuur van het tram-comité en de heer G J. Gerritsen, burgemeester van Groede, Breskens en Nieuwvliet, is wel geen Voorzitter der stoomtram-maatschappij, maar toch bestaan er wel termen voor, om dien mijnheer den baas van 'tspul te noemen Een lokaalspoor TerneuzenSchoondijke bracht de heer Gerritsen op papier ook nog tot stand. De breede Brakman eenerzijds en de geringe bevolking in de te verbinden deelen anderzijds vormen het groote bezwaar. Evenmin als van de tramlijn SchouwenNoord-Brabant zouden wij willen be weren, dat een spoorverbinding Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Viaanderen tot de onmogelijkheden behoort. Toch is het onze gevestigde overtuiging, dat dergelijk* ondernemingen alleen thuis behooren bij het rijk, of willen particulieren *t initiatief nemen, dan dienen zij op de grootste helft, ja wel 3/t van het benoodigde kapitaal uit de schat kist van 't rijk te rekenen. Een tramlijn in het Noorden en een lokaalspoor in het Zuiden van ons gewest, stel ik gelijk. Met het oog op de exploitatiekosten rijst bij mij de vraag op, of het nog wel een cadeau te noemen zou zijn, als men spoorbaan er. materieel gratis kon in bezit krijgen. Een weinig bevolkte streek, een plattelandsche bevolking, of districten zonder groote steden veroorzaken een commu nicatie-middel groote uitgaven bij groote afstanden, gepaard aan geringe inkomsten. De beide Cadzandsche tramlijnen bevestigen mijne bewering. IJzendijke's stoomtram, door provincie, gemeente en polder* met f 5000 ruim 'sjaars gesubsidiëerd, zou zonder die bij drage nauwelijks de olie, veel minder de steenkolen ver dienen- Toch behelpt men zich daarbij armoedig. De directeur deed reeds het 2e jaar de aanbieding zich met nog geringer jaarwedde te willen vergenoegen, en men bedient zich van een ouden opgeknapten tramwagen uit Antwerpen. De Breskens—Maldegemsche maatschappij vaart meer groot scheeps. Zij kreeg dan ook twee ton ten behoeve van den aanleg uit 's rijks schatkist, rijkelijk subsidie en ruime vergoeding van 't postvervoer. Men heeft mij wel eens in 't oor geblazen, dat ze nog vele kilometers meer uitbetaald wordt, dan de afstand BreskensMaldegem bedraagt. Die afstand schijnt gebaseerd te zijn met berekening van den zijtak Schoondijke—IJzendijke. De directeur der oudste tram-maatschappij geniet dan ook wel meer dan tweemaal zooveel bezoldiging dan die der jongere zuster. En toch zijn de inkomsten aanmerkelijk lager dan in het vorige jaar. Volgens de in druk verschenen staten bedraagt de ontvangst van af Januari tot September duizenden guldens minder dan over een gelijk tijdvak 1891. Tusschen de verschillende dorpen aan de tram gelegen ziet men bij goed weder veel te veel voetgangei s. Ik herhaal, het tarief is te hoog. Welk kleine burger wil 20 cent voor een uur gaans betalen? Bovendien ziet onze grensbevolking eerder tegen den prijs op, dan onze Schouwsche bewoners. Hier stelt men franken van 47 cent op even hooge waarde als meer noordelijk de guldens gedaan worden, door be woners aan de overzijde der Schelde. Den lezers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode heil eu gij, Amice, de vriendelijke groete van ZELANDICUS. WeeKmarRt te Zierikzee, 22 December 1892. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 57Va, 62ya en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 1,25 en 1 37 ys per 25 stuks. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vryilaa- niiinJildajfS van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. ii. Nu behoorde juffrouw Wibbel tot de niet w zeldzame menschensoort, bij welke zeggen en" doen één is; tot dezulken, die, als zij eenmaal toteenig besluit zijn gekomen, hun voornemen zonder er verder veel over na te denken, onmiddellijk ten nitvoer brengen; en daar zij begreep, dat het verlangde hoofdtooisel in baar dorp onmogelijk zóó werd gevonden, als het in dit geval noodwendig diende te wezen, maakte zij zich in alle haast op naar de naburige stad, waar aan diverse slaap mutsen natuurlijk hoegenaamd geen gebrek was en zij dus behoorlijk te kust en te keur zou kunnen gaan. Haar echtgenoot werd, toen hij naar het doel dier onverwachte reis vroeg, zij was een vrouw, door een fijn verzonnen voor- 1 wendsel behoorlijk om den tuin geleid. Dat de goede vrouw, in de stad gekomen, al I apoedig vond, wat zij zocht, behoeven wij wel nauwelijks te zeggen; en toen zij weder hare woning had bereikt, ontrolde zij voor de verwonderde oogen van haar verbaasden echtvriend een slaapmuts, zoo schitterend rood, dat de hevigste republikein er niet het geringste op had kunnen afwijzen. »Wel Jane", zei de eerlijke wever, in volmaakte eenvoudigheid des harten en weinig verdacht op de ware oorzaak van zooveel teedere zorg, wel, Jane!" zeide bij dan, terwijl zijn blik in stomme verrukking aan het onvergelijkelijk prachtige I voorwerp hing en hij het, om het te doen blinken in al zijn heerlijkheid, op beide handen met kinderlijke blijdschap in de hoogte hield geheven. »Niet waar?" riep Jane recht in hai-e nopjes. »Die zal u mooi staan!" Hoe volgaarne bad zij er nog iets bij willen voegen, b.v. >En vrij wat mooier, dan die van dien leeljjken Dribbel". Doch juffrouw Wibbel was een verstandige vrouw, die vooral tegen baar ander ik nooit méér zei, dan zij wel wilde kwijt wezen. Ook was het van belang, haar geheim niet te verraden, want zij vreesde, en niet geheel zonder grond, dat haar man, hoorde hij hoe de vork eigenlijk aan den steel zat, hare plannen zou tegenwerken door, in spijt van zijn lijdelijk karakter, er plechtig tegen te protesteeren. »Nu, Thomas, man", zoo vervolgde zij daarom liever met schrander berekend overleg, >als ge nu morgen in den tuin gaat, dan komt hij op, hé? Ge zult er dan vrij wat beter uitzien dan in dat oude, versleten ding, waar ge nu meê loopt en waarin ge meer van een landlooper hebt, dan van een fatsoenlijk christenmensch". En Thomas gnif felde en knikte slechtsvrant hij vond geen woorden, om haar zijn dank te betuigen. Tot zoover was juffrouw Wibbel dus in hare ijverzuchtige onderneming gelukkig te noemen, en met vurig ongeduld verbeidde zij nu deu volgenden dag, waarop haar man, prijkende met de vonkel- nieuwe, schitterende slaapmuts, zich in den tuin zou vertoonen, omdat zij dan, als hij er zou gezien worden door hare buurvrouw, den schoonsten triomf haars levens dacht te vieren. Die dag brak aan, en pas had de dorpsklok twee in den namiddag geslagen, het uur, waarop Thomas bij gunstig weder altijd in den tuin placht te ver schijnen, of zijn zorgvuldige wederhelft zag hem, deftig uitgedost met zijn onvergelijkelijk hoofd sieraad, zich derwaarts begeven, eu de uitslag was zóó, als haar hart dieu slechts had kunnen wenschen. Juffrouw Dribbel aanschouwde de slaap muts, giste het wéArom, gloeide van veront waardiging en overlegde in haar hart, dat zij luisterrijk wraak zou nemen; en in het eigen oogenblik, waarin haar oog verduisterd, haar gemoed gewond, haar trots vernederd, haar toorn opgewekt werd, deed zij de plechtige belofte van zich ook op hare beurt zonder uitstel naar de stad te begeven, ten einde er voor baren Abel een schedel- soherm te bemachtigen, zoo mogelijk even kostbaar en even gloeiend rood als die haars gehate u buurmans, want, wel gaarne had zij nog iets beters gebad, doch zij twijfelde, en met reden, of zoo iets wel te vinden zou zijn. Om nu baar gemaakt plan te volvoeren, bad juffrouw Dorothea Dribbel met grooter moeielijk- i heden te kampen, dan de lezer wel eens zou kunnen onderstellen; immers, de slaapmuts van haren echtgenoot was nog nagelnieuw, en zoo was het dan vrij bezwaarlijk grondige reden op te 1 geren, waarom hij nu reeds weder een andere j zou erlangen. Doch, wie zal de grens bepalen van I der vrouwen vindingrijk vernuft? Geen sterve- i ling, gewis l Ten bewijze hiervan mocht het noodig zijn diene, dat juffrouw Dribbel er werkelijk in slaagde, haren Abel van meening te doen worden, dat hij aan niets grooter behoefte had, dan aan wat zij voornemens was te geven, j Gaarne zouden wij omtrent dit merkwaardig geval j nader in bijzonderheden treden, ware ons daarvan j slechts iets naders-ter oore gekomen. Doch waartoe i zou het strikt genomen ook nog dienen? Voor vrouwen, die en deze vormen de meerderheid i met juffrouw Dorothea in schranderheid en onweer- i staanbare redenaarstalenten kunnen wedijveren, j ware de les ten eenenmale overbodig, terwijl zij weder voor diegenen, wier tong en brein minder vlugheid doen blijken, maar die daarvoor in deu regel meer innerlijke, ja, innige goedaardigheid i schijnen te bezitten, soms min of meer gevaarlijk I zou kunnen worden. Het zij daarom genoeg, dat i juffrouw Dribbel, na over haren Abel triomfantelijk te hebben gezegevierd, zich nog in den loop van dienzelfden middag in de schuit en zoo al verder naar de stad begaf, ten einde, in de gedaante van eeu slaapmuts, nieuwe strijdkrachten tegen hare gehate buren te verzamelen; en daar zij als zoodanig even weinig als hare tegenpartij door groote hindernissen werd belemmerd, zag zij zich, nog eer het avond was geworden, in het bezit van een slaapmuts gesteld, die, rood als vermilloen, tegen buurman Wibbel's in alle opzichten kon opwegen. Ten harent teruggekeerd, had ook zij de voldoening van het pas gekochte door haren echtvriend te zien bewonderen, waarna zij hem de nieuwe muts op het hoofd drukte, zonder dat de arme man ook maar in het minst kon vermoeden, wat al onheil een schijnbaar zoo onverschillige daad over hem en zijn huis zou brengen. Arme stervelingenwaarom niet beter de oogen wanneer men u met fraaie woorden om den tuin tracht te leiden? En zoo scheen dan ook juffrouw Dribbel in baar slaapmutsmanoeuvre hoogst voorspoedig geslaagd, en bleef haar nog maar over, ten einde tot haar doel te geraken, ook haren Abel met zijn vlammend Jacobijnen-kapsel in den tuin te krjjgöD, opdat hij zoo onder de nijdige oogen vau juffrouw Jane mocht komen; maar toen zij, bij wijze van bed sermoen, dit. gewichtige onderwerp zoo slim mogeljjk te berde bracht, werden door Abel, tot hare niet geringe ontsteltenis, en zeker tot verwondering van al mijn lezers, belangrijke bedenkingen geopperd. Zoo betuigde hjj in de eerste plaats zijn ernstige bekomraering, dat hij was doodzuinig, onze vriend Abel, zijn nieuw en kostelijk brein bekleedsel door den invloed der zon groote schade zou lijden en jammerlijk verkleuren. Vervolgens maakte hy zijn vrouw er op indachtig, hoe men hem, den vreedzamen burger, licht voor een jacobijn, voor eeu vriend en volgeling van wijlen den beruchten Robespierre kon houden, van wien hy wel eens gehoord had en gelezen, dat hij in zijn tijd een volslagen monster was geweest en ook een roode muts had gedragenwaarbij hij ten slotte nog een zwarigheid voegde van meer plaatse lijken aard, namelijk deze, dat zijn beide kalkoenen, om hunne bekende anti-republikeinsche gezindheden, hem, zoodra hij zich slechts vertoonde, onmiddellijk in het gezicht zou kunnen vliegen. Het zij ons veroorloofd, hier, om der bescheidenheid wille, een kleinen sprong te maken en, met terzijdestelling van de debatten over de thans aangevoerde kwestiën, ons eenvoudig te bepalen bij het resultaat, zijnde, dat meester Abel Dribbel, in spijt van zijn gevoerde oppositie, den volgenden middag tuinwaarts trad, gedekt door zijn gedenkwaardige, scharlakenroode slaapmuts. En juffrouw Dribbel zag het van uit haar venster en beefde van vreugde; want ziet, juffrouw Wibbel zag het ook en sloeg de handen ineen van ver bazing, maar deed tevens de gelofte, van niet te zullen rusten, voordat zij zich dapper zou hebben gewroken. Zoo zijn de vrouwenonverzettelijk in de liefdeonverzoenlijk waar zij hatengoed tot in het buitensporige, maar afgunstig bovenal. Martha, Martha!" riep juffrouw Wibbel, in huis stormende, tot hare dertienjarige dochter, »loop dadelijk naar juffrouw Dribbel en vraag onzen beslagpot weOrom; je moet hem dadelijk meêbrengenen de goede vrouw stampte met den voet van ergernis, en had een gelaat, rood als de mutsen in kwestie, dat al de verschillend* teekenen van een steeds groeienden toorn vertoonde. Martha haastte zich gehoor te geven aan het ontvangen bevel; doch, terwijl zij het verlangen harer moeder getrouw volbrengt, zij het ons vergund, den lezer omtrent het hoe en wat van dien beslagpot naar eisch in te lichten. Men wete dan, dat het terugvragen van het bedoelde voorwerp door juffrouw Wibbel geenszins ter goedertrouw geschiedde; want het was haar zeker reeds een half dozijn malen medegedeeld, dat genoemde beslagpot reeds sedert geruimen tijd tot de dingen behoorde, die geweest waren, terwjjl zij bovendien herhaaldelijk het aanbod had ont vangen, dat men zich bereid gevoelde, om den prijs, vier of vijf stuivers, behoorlijk te restitueeren. Daarenboven waren er drie, zegge drie jaren verloopen, sinds men haar den pot was komen afleenen. Uit een en ander zal de lezer volkomen begrijpen, dat dat zenden om bet geleende niets meer of minder dan een gretig aangegrepen voor wendsel was, ten einde met de buren voor goed te kunnen breken, en tevens een wegbereider tot operation van anderen aard. Om de zuivere waarheid te zeggen, verried die maatregel vrij wat taktiek, als zjjnde een alleszins billijke en tamelijk zekere maatregel ter beman teling van wat men eigenlijk in het schild voerde; omdat toch de grootste teleurstelling, die juffrouw Wibbel ooit had kunnen treffen, wel deze ware geweest, dat juffrouw Dribbel haar deu meer dan vermoedelijk gebroken beslagpot behoorlijk heel en wel had tehuis gezonden. Dit nu wist zij, dat onmogelijk was, en van daar, dat de genomen maatregel de meest gewenschte vruchten droeg. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1