ZIERI'KZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 December 1892. Eerste Blad. 1EUWJAARS-C0LLECTE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week 10,— per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8248. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 4—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: '1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Woeus- da<y (ten December k.des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeliiig aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 4 Januari eerstkomende, aan de woningen der Inge zetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geeno giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken henopdenSldosRei* milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 14 December 4892, De Burgemeester en Wethouders Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De nieuwe Kieswet. IV. Volgens de memorie van toelichting is bij het vaststellen der bepalingen om aan de in ons vorig artikel opgenoemde eischen te voldoen rekening gehouden met de ervaring elders opge daan. Zoo wordt dan in de artt. 8637 en 3S de candidaatstelling geregeld, een tot heden onbe kend stelsel bij ons. In art. 36 wordt bepaald, dat op den dag der verkiezing door de kiezers bij den burgemeester der gemeente, die hoofd plaats is van het kiesdistrict, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uur eene opgaaf van candidaten kan worden ingeleverd. Deze opgaven moeten door minstens 50 kiezers, die bevoegd zijn om aan de verkiezing deel te nemen onderteekend zijn en tevens eene verklaring behelzen van den gestelden candidaat, dat hij zich voor de te ver vullen plaats beschikbaar stelt. De vorm en de inrichting der opgave en der verklaring, zal worden vastgesteld bij maatregel van algemeen bestuur, terwijl daarbij tevens de tijd en de plaats zal worden kenbaar.gemaakt, waarop formulieren voor de kiezers kostelgos te verkrijgen zullen zijn. Art. 87 bepaalt, dat ieder candidaat zijn kan, die verkiesbaar is voor de vergadering, waarvoor de verkiezing plaats heeft, tenzij hij reeds lid dier vergadering is en niet in zijne aftreding moet worden voorzien. Het volgende artikel bepaalt, dat de inlevering der bovengenoemde opgave persoonlijk door een of meer kiezers, die haar onderteekend hebben, moet geschieden, terwijl de burgemeester, ten bewijze dier ontvangst, een be wijs van ontvang afgeeft, met opgaaf der redenen, indien er bij hem twijfel tegen de wettigheid der handteekeniiigen rijst. Deze opgaven van candi daten wordt ten spoedigste door aanplakking open haar gemaakt. Dat de opgaven persoonlijk den burgemeester moeten worden overhandigd, heeft dit voordeel, dat door de aanbieders dan den burgemeester alle inlichtingen kunnen worden gegeven, die ter beoordeeling noodig kunnen zijn. Deze opgaven nu worden naar de volgorde waarin zij inkomen, door den burgemeester genummerd, waarbij meerdere opgaven van denzelfden candi daat hetzelfde volgnummer krijgen en op eene lijst worden gebracht, waarop tevens de bezwaren tegen de opgaven worden vermeld. Aldus zal in 't vervolg de loop zijn eener candidaatstelling. Vijftig of meer kiezers geven aan den burgemeester schriftelijk opgaaf van den door hen aanbevolen candidaat, met eene verklaring van dezen, dat hij de candidatuur aanvaardt. De verschillende aldus opgegeven candidaten worden op eene lijst ge plaatst, die ouder elk no. den naam van een der voorgestelde candidaten vermeldt; deze lijst der opgaven wordt openbaar gemaakt door aanplakking en zij strekt tot aanduiding der candidaten, waar over de stemming loopen zal. De minister her innert, dat deze z.g. candidaatstelling in Engeland reeds lang vóór de Ballot-act van 1872 in zwang was en thans ook in de Australische koloniën, in Amerika, België en Luxemburg wordt toegepast. De candidaatstelling heeft werkelijk groote voor- deelen. In de le plaats, dat de kiezers hunne keuze moeten bepalen tot die personen, die op de lijst zijn vermeld: dus herhaald stemmen minder zal voorkomen; en in de 2e plaats zal het bij deze wijze van handelen mogelijk zijn, dat er in 't geheel geen stemming noodig is, want wanneer er slechts dén candidaat is voorgesteld, bewijst dit dat er over zijn persoon geen strijd zal worden gevoerd en dan is feitelijk met de candidaatstelling de keuze geschied, want daar er geen ander persoon dan de officieel candidaat gestelde kan worden gekozen is elke stem, die een ander per soon aanwijst, doelloos. Zoodoende zal in de districten, waar de minderheid toch geen kans ziet te overwinnen, de geheele verkiezing kunnen atloopen met de candidaatstelling; evenzoo zal dit het geval zijn, wanneer een lid der volksvertegen woordiging zich aan eene herkiezing moet onder werpen, tengevolge van liet aannemen van eenig bezoldigd staatsambt, in welk geval ook nu reeds in den regel geen tegencandidaat wordt gesteld. Nog heeft de candidaatstelling een ander voordeel; doordat de namen der candidaten van te voren bekend zijn, kunnen deze op de stembiljetten worden gedrukt en kan de kiezer door het plaatsen van een eenvoudig teeken aanwijzen welke candidaat de man zijner keuze is, zoodat ook in dit opzicht eene meerdere zekerheid omtrent de vrije keuze wordt verkregeD. De volgende artt. regelen de samenstelling van het .stembureau en hunne verhouding tot het hoofdstembureau. Daaruit stippen wij Meen aan, dat elk stembureau uit minstens drie leden moet bestaan, waarvan een voorzitter is; dat de benoeming door den Raad geschiedt en dat eene benoeming niet kan worden geweigerd dan om door Burgemeester en Wethouders te billijken redenen; voorts nog, dat indien het stembureau niet voltallig kan worden gemaakt uit de plaatsvervangende leden, door den voorzitter een of meer leden kunnen worden benoemd uit de in de zaal aanwezige kiezers voor den tijd der ontstentenis van de plaatsvervangende leden. Ook deze benoeming is onafwijsbaar. De artt. 48 tot 64 regelen de wijze waarop gestemd zal wórden. Allereerst wordt bepaald, dat de aanwijzing welk lokaal tot stembureau wordt aangewezen, bij plaatselijke verordening wordt vastgesteld, ver volgens, dat in dit lokaal aanwezig moet zijn een exemplaar der wetten en algemeene maatregelen van bestuur, die, op de verkiezing betrekking hebben, benevens de kiezerslijst. De leden van het stembureau zitten zoodanig, dat de kiezers hunne handelingen en omgekeerd dat het stembureau de handelingen der kiezers kan nagaan. Voorts moet zich in het lokaal bevinden de stembus, gesloten met twee verschillende sleutels, een be rustende bij den voorzitter, de ander bij het oudste lid, en verder geheel van elkander gescheiden lessenaars, waarvan het aantal, de plaatsing en de inrichting bij maatregel van algemeen bestuur zal worden vastgesteld. Vóór den aanvang der stemming is er in ieder stembureau een getal stembiljetten voorhanden gelijk aan dat der in geschreven kiezers, vermeerderd met 20 ten honderd. Deze stembiljetten worden aan het stembureau toegezonden in verzegelde pakketten, waarop het aantal is vermeld. Deze biljetten dragen aan de eene zijde de namen der candidaten, waarover de stemming loopt, terwijl aan de andere zijde de handteekening van den burgemeester der hoofd plaats van het kiesdistrict is gestempeld. Nadat net aantal biljetten-is geteld en accoord bevonden met het getal op den omslag vermeld, krijgt elke kiezer, die volgens de kiezerslijst bevoegd is aan de stemming deel te nemen, een biljet, maar niet vóór hij aan het stembureau naam, voornaam en woonplaats heeft opgegeven en ten overstaan van het bureau zijn naam op de lijst der kiezers, die aan de keuze deelnemen, heeft gesteld, terwijl een der leden aanteekening houdt van het getal der verstrekte biljetten. Nadat de kiezer zijn biljet gekregen heeft, begeeft hij zich onmiddellijk naar een der bovengenoemde lessenaars, teekent daar op een nader te bepalen wijze, zijne stem op het biljet aan; wouwt het dicht naar de zijde, waarop de naam der candidaten zijn vermeld en begeeft zich zonder zich met iemand op te houden terug naar het stembureau. De voorzitter overtuigt zich dat het biljet goed is toegevouwen, dus met de naam naar binnen; zonder dat hij het in handen heeft gehad, laat hij den kiezer het in de bus werpen. En wederom plaatst een der leden van het stembureau zijn paraphe naast den naam des kiezers op de kiezerslijsten, ten bewijze dat hij heeft deelgenomen aan de verkiezing. Wanneer de kiezer zich bij de aanduiding van den man zijner keuze heeft vergist, kan hij, doch slechts éénmaal, een nieuw biljet krijgen, mits hij het verbruikte inlevcre. Evenzoo is de kiezer, die de gegeven voorschriften niet opvolgt, en dus niet tot de stembus wordt toegelaten, verplicht, zijn biljet terug te geven, even zoo goed als hij, die vergeet het biljet in de bus te werpen. Bij weigering daarvan wordt hij gestraft met eene geldboete van hoogstens driehonderd gulden of met gevangenisstraf van hoogstens twaalf dagen. De teruggegeven biljetten worden onmiddellijk door het stembureau onbruikbaar gemaakt op eene wijze als nader zal worden bepaald. Op het voorschrift, dat de kiezer zijn biljet alleen moet invullen, is alleen deze uitzondering toegelaten, dat hulpbehoevenden zich kunnen laten bijstaan. Dit bijstaan strekt zich uit tot elke handeling, die de kiezer in het kieslokaal heeft te verrichten, om tot liet uitbrengen van zijn stem te geraken, terwijl hij zelf kan bepalen door wien hij bijgestaan wil worden. Zooals men ziet, heeft de wetgever al het mogelijke gedaan om den kiezer vrij in zijne keuze te laten en het geheim der stemming te verzekeren. De vrij strenge straf bepalingen op het niet teruggeven van een on gebruikt biljet heeft de Minister noodig geacht met het oog op de ondervinding in België opgedaan. Daar is het voorgekomen, dat een kiezer het lokaal verliet zonder zijn biljet in de bus te stekendat biljet werd daarop, voorzien van de aanteekening der candidaten, welke men gekozen wenschte, eenen afhankelijke kiezer ter hand gesteld, die het in de bus wierp en het van het stembureau ontvangen biljet voor hetzelfde doel tevens ter controle dat hij zijn plicht had gedaan, aan de huuragenten ter hand stelde. Art. 65 bepaalt dat de kiezers, gedurende den tijd, dat het stembureau zitting houdt, in het lokaal mogen vertoeven, voor zooverre de orde daardoor niet wordt belemmerd. Hiermede is nu uitgemaakt, dat de kiezers ook na de uit- brengiug van hunne stem in. het lokaal mogen blijven; eene uitlegging, die, hoewel vrij algemeen, ook thans gevolgd, toch wel eens met liet oog op art. 40 der kieswet als niet juist werd beschouwd. De handhaving der orde in het stemlokaal is op gedragen aan den voorzitter en niet zooals tot nu toe aan het bureau in 't algemeen. Wordt eene stemming geschorst, tengevolge van in het lokaal heerschende wanorde, dan wordt zij hervat op den volgenden dag of zoo deze een Zondag is, tot den daaropvolgenden dag, des voormiddags te 8 ure. In tegenwoordigheid van de iu het stemlokaal aanwezige kiezers wordt dan de stembus gesloten en verzegeld, proces-verbaal der gehouden stemming opgemaakt en dit evenals de sleutels, de niet gebruikte, de teruggegeven stembiljetten en de kiezerslijst, elk afzonderlijk in een verzegeld papier gesloten, terwijl van al deze verrichtingen in het proces-verbaal wordt aanteekening gehouden. Wanneer het tijdstip van sluiten der stembus is gekomen, dus 5 uur 's namiddags, kondigt de voorzitter dit aan, en worden alle nog in het lokaal aanwezige kiezers tot de stembus toegelaten. Nadat deze hunne stem hebben uitgebracht, wordt het aantal kiezers, dat volgens de daarvan gehouden aanteekening aan de verkiezing heeft deelgenomen en het aantal der niet gebruikte en der terug gegeven stembiljetten opgemaakt en aan de aanwezige kiezers medegedeeld. Onmiddellijk nadat het aantal stemmen is gecontroleerd, wordt tot de opening der stembus overgegaan. Nadat de biljetten zijn dooreengemengd, worden ze geteld en vergeleken met het aantal der kiezers, die aan de stemming hebben deelgenomen. De voorzitter opent de biljetten, deelt de naam mede van den candidaat of de candidaten op wie eene geldige stem is uitgebracht, het oudste lid van het stembureau ziet de biljetten na, terwijl er aanteekening van elke stem wordt gehouden. Als biljetten van onwaarde worden be schouwd andere biljetten dan die, welke volgens de wet mogen worden gebruikt; de biljetten, waarop geen der candidaten is gekozen; die, welke eene aanduiding van den kiezer bevatten, of die niet voorzien zijn van den voorgeschreven stempel; tevens zijn nietig de namen van andere personen dan die, waarover de stemming loopt en de aan wijzing van een candidaat op eene andere wijze dan is voorgeschreven. Als een stembiljet meer namen aanwijst dan er personen moeten worden gekozen, dan komen alleen zij in aanmerking, die het hoogst op de candidatenlijst zijn geplaatst. Hiervan wordt mededeeling gedaan door den voor zitter en in het proces-verbaal der stemming daarvan aanteekening gehouden. Nadat alle stembiljetten zijn geopend en de daarin uitgebrachte stemmen zijn opgenomen, maakt de voorzitter van het stembureau het getal der geldige stemmen bekend, dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. Daarop worden al de geopende, de geldige en de van onwaarde verklaarde biljetten in een afzonderlijk en verzegeld papier gesloten, terwijl aanstonds proces-verbaal van de gehouden stemming wordt opgemaakt, dat door alle leden van het stembureau wordt onder teekend. Dat alles wordt door het jongste lid van het stembureau onmiddellijk naar den voorzitter van het hoofdstembureau overgebracht. Zoodra dit bureau al de processen-verbaai van zijn districten in zijn bezit heeft, houdt het eene zitting tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing. Als al deze processen-verbaal des namiddags vóór 9 uur niet zijn ingeleverd, heeft de zitting plaats den volgenden dag ten 9 uur voormiddag. Alsdan wordt door den voorzitter het getal bekend gemaakt der bij elk stembureau in het geheel en op eiken candidaat uitgebrachte geldige stemmen, die van onwaarde en eindelijk den uitslag der verkiezing. Ook nu kunnen door de in het lokaal aanwezige kiezers bezwaren worden gemaakt, waarvan in het proces-verbaal aanteekening wordt gehÖuden. Dit proces-verbaal wordt met de processeu-verbaal der stembureaus en de verzegelde pakketten hierboven genoemd, ingezonden aan het gemeentebestuur der hoofdplaats van het kiesdistrict, dat het proces verbaal bewaart en afschrift daarvan terstond doet aanplakken en ter secretarie voor een ieder ter inzage doet nederleggen. De processen-verbaal der stembureaux en de verzegelde pakketten worden na een jaar vernietigd. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Men kan aich begrjjpen, hoe de New-Yorksche Btoomboot-agenten gestemd zjja over het bjj den Senaat ingediende voorstel, om, met het oog op bet cholera-gevaar, alle landverhuizing naar Noord-Amerika voor den tyd van een jaar te verbieden. Met hand en tand verzetten ze zich er tegen. Ze betoogen, dat de voorgestelde maatregel hun wel ontzettend veel moeite zal veroorzaken, maar per slot voor het beoogde doel niets zal uitwerken, daar de landverhuizers eenvoudig in Canada zullen landen en van daar over land de Vereenigde Staten zullen binnen komen. Verder wyzen ze op de enorme schade, welke de wereldtentoonstelling te Chicago door een dergelgken maatregel zon lyden. Eng-eland. De dichter "William Watson, in wien velen den toekomstigen »Poët Laureate" zagen, is te Windsor in verzekerde bewaring genomen wegens voor het algemeen gevaarlyke krankzinnigheid. Hjj had beproefd het rgtuig van den Hertog van Edinburgh bg het uitrgden nit het slot tegen te houden. Twaalf jaar geleden beproefde hg zich wegens een ongelukkige liefde van het leven te berooven. Frankrijk. Panama-Schandalen. De correspondent te Parys van het Vaderland schrgfb aan zgn blad: Beschuldigers en beschuldigden, telkens van rol verwisselend, vechten met de woede van kraanvogels en apen. De puntige snavel dringt door de harige huid heen op hetzelfde oogenblik, dat de afzichtelijke poot met lange nagels den gevederden langen hals aan stukken rgt. En te midden van dat moreel bloedbad denk ik aan de aandeelhouders, waar onder zoo velen, die na jaren z weeten en zwoegen een sommetje hadden opgegaard, waarvan ze onbezorgd meenden te bunnen leven op hnn ouden dag. Een hunner, een grysaard, wierp zich nit wanhoop onder de raderen van een locomotief, nabg het station van Trocadero alhier. >M(jn laatste gedachte is voor u" zoo schreef hg aan zgn zoon. «Ik hoop, dat eenige liefderyke zielen zich over u zullen ontfermen. Ik had 12,000 frs., die verzwolgen zgn. De ongelukkige Panama's zgn in handen van mgn patroon. Ik had een revolver willen koopen om mg voor den kop te schieten, doch ik vreesde mg slechts te zullen verwonden; de spoorweg dat gaat gauwer. Vaarwel, mgn beste zoon, ik omhels u voor 't laatst van gansoher harte". Hoevelen zgn er zoo omgekomen van wie geen melding is gemaakt. Hoeveel eenvoudige huishoudentjes waren er, waar een bescheiden welvaart heerschte, dank zy eenige duizend francs, de vrucht van lang en moeitevol sparen, en waar, na de ramp, man en vrouw elkander aanstaarden met tranen in de oogen, geen woorden vinden voor die barre wanhoop, die zeggen wil: »al ons tohben, al onze ontberingen, al ons uit zuinigen, weken, maanden, jaren lang, gedurende den mooisten tyd van ons leven, kgk, 't is alles te vergeefs geweest. We zonden weer van meet af kunnen beginnen, maar we zgn nu oud en afgeleefd; de knie is stijf, d« arm log geworden, het doet zoo goed ons eens kalm te kannen nederzetten; de moed, de ondernemings- kracht ontbreekt, wat moeten wjj, armen, in Godsnqam aanvangen Ondertnsschen ontvangt mevr. Da Lsiseps, redacteurs van Figaro op haar buitengoed te Chesnaye en geeft hoog op van haar goed hart. Doch kan men het Drnmont zoo kwaljjk nemen, wanneer hg haar toeroept: verkoop uwe bezittingen, mevrouw, geef het geld aan de Panama-aandeelhouders en we zullen aan uw gped hart gelooven. Eén mevrouw De Lesseps, die opt_de vgfde verdieping woonde, zou aan ieder eerbied inboezemen, door iedereen met ontzag worden gegroet". Na, dat laatste is niet waar, want wie van rgkdom tot armoede vervalt, al is bet ook baiten zgn sohuld, ontvangt gewoonlgk »le coup de pied de Pane", wordt verguisd en volstrekt niet geëerd, terwijl in plaats van hém te groeten, iedereen zich haast hem den mg toe te draaien. Doch om 't even, als we aan de ellende, de rnïne denken van zoovelen, die vertronwden op een naamDe Lesseps, en wanneer we dan hooren gewagen van de weelde en de gemakken, waarmede »le grand Francis" en zjjn geheele familie nog zgn omringd, dan kannen we de inrichting van dit ondermaansche toch geen model vinden van billijkheid en recht. Is 't waar of niet? (Zie telegram.) Vervolg der Nieuwstijdingen in Tiet Tweede Blad. GEMENGDE BEKICHTEN. Sedert eenigen tijd zijn op den linker- en den rechter- muur van den algemeenen ingang van 't Centraal-station te Amsterdam twee reliefs aangebracht, wederkeerig «het vertrek" en »de thuiskomst" voorstellende. Boven, op een paneel, in gouden letters op groenen grond, leest men de volgende dichtregelen van Alberdingk Thym. Aankomst: Daar vonkt een dierbre gloed in eigen huis en haard, Neemt men van daar zijn vlucht met sterk 'gespierde vleug'len, De wijze weet zijn kracht te vieren en te teug'len, Hij kent de weelde, hem in 't welkom thuis bewaard. Vertrek: Bezoekt fortuin somtijds ook hem, die stille zit. De veerkracht van den geest drijft ons naar vreemde landen, Zoo sluiten volk met volk hun vruchtbre broederbanden, Rust roest, geen spreekwoord gaat zoo zeker door als dit. Ook wel een kleine roman. Te Maastricht is 't voor gevallen. Een kapper verliefd een 48jarige blauwoogige, roodwangige blondine verliefd de vader, man van «zaken" volstrekt niet «verliefd" op den armen kapper complot der twee geliefden schaking justitie, politie gevat de blondine terug naar haar vader de kapper in de gevangenis dochter snikt: ik kanzonder hem nietleven baadt in tranen het vaderhart week toestemming de kapper in vrijheid bruiloft! Onlangs aan een diner waar verscheidene boekhandelaren en boekdrukkers aanzaten, sprak een der heeren de volgende toast uit: «Myne HeerenIk drink op de vrouwen IZij zijn het schoonste werk der schepping en daar de oplage zeer aanzienlijk is, mag niemand nalaten zich een exemplaar aan te schafTen". »Hij heeft goed praten", merkte een der gasten aan, «maar de gewone exemplaren zien er niet aanlokkelyk uit en de prachtbanden, verguld op sneê, zijn drommels duur". Een prettige Zondag. «Zelden", vertelt een lezer van het H.bl. aan de redactie dier courant, «heb ik zóó ongeloofelijk veel kwaad over het weder hooren zeggen, als nu Zondag". Daarom heeft de man van ver schillende raeeningen, die hij hier en daar opving, aan- teekeningen gehouden. Ziehier het, lijstje der verschillende oordeelvellingener is, der waarheid getrouw, bijgevoegd hoeveel maal de zegsman dergelijke mtellingen hoorde uitspreken. Het was dan weêr, om: den geheelen dag in je bed te blijven 48 maal, tooveren .te leeren.17 je op te hangen12 maar stil bij den kachel te zitten6 een erfenis te deelen14 zeeziek te worden5 geen hond er uit te sturen23 een borrel, spaantje, propje, taaien, pierenver- schrikkertje enz. te drinken472 Men ziet dat de broeders van de natte gemeente verreweg het best in 't lijstje vertegenwoordigd zijn. 'tWas dan ook een vochtig dagje. Een lesje voor onze boerinnetjes. Te Gersloot is eene landbouweres bekeurd, wegens ver- valsching van de melk, welke zij leverde aan de roomboter fabriek te Veensluis. Mogen zij te Zierikzee daar ook een voorbeeld aan nemen. Aldaar is de melk tegenwoordig zeer dun, niettegenstaande ze van 3 op 4 cent is gebracht. Men zou bijna zeggen, dat het mieren- of leeuwenraelk is, die in een maas of vate gewasschen is, en in het westen lachen de bakkers er niet om, want het boutje is niet vet, als Stoifel het wist, hoeveel water er in gemengd wordt, zou Jilles wel op de jacht gaan, om de melkboeren ver van de munt er duchtig op het veld de les voor te lezen. Twee straatpoppetjes te Ierseke worden aan geraden zooveel praats niet te hebben van meisjes, waar niets van te zeggen valt. 'tWare beter dat zij zich wat fatsoenlijker gedroegen en zooveel kabaal niet maakten langs 's Heeren wegen. Men zingt te'P.: Johanna te S., een aardige meid, Maar raadt eens wat J. nu daarvan toch zeit! Te Tholen en Poortdorp heeft z' al gewoond, Bij boeren gediend en door zoontjes beloond, Haar diensten ontzegd door zulke kuren. Daar ieder van zegt, wat fijne figuren, Heeft zij toch gespeeld bij zonen van boeren, Zooals wordt gezegd, om daarop te loeren, Is toch niet bestaanbaar bij nacht of bij tyd, Dat eenmaal toch uitloopt tot jammer en spijt, Wij raden Johanna nu aldus toch aan, Dat zij zulks toch niet meer doet voortaan. In een klooster kon men dezer dagen het volgende hooren zingen: Daar staat een slot met muur en torens, Omringd door grachten diep en breed, Hij kan en wil mijn stem, niet hooren, Die mij verliet en mij misleed. Maar nu heeft hij een ander zijn hart geschonken, Dat eerst aan 't mijne was vastgeklonken, O jongeling, ik beminde u trouw en teer, Geef mij nu toch uw liefde weer, Ik leefde rustig met mijn schaapjes, En ik diende daarbij onzen heerl Des avonds ging ik rustig slapen, En 'k groette blij den morgen weer. Maar toen een ridder als uit de dalen, Mij kwam verhalen van gouden zalen, Toen had ik rust noch vrede meer, O jongeling, geef die schatten weer. Ik had een vader en ook een moeder, Louise was hun dierbaarst kind, Ik had een zuster en ook een broeder, Door allen werd ik teer bemind, Maar nu heb ik 't ouderlijk huis verlaten, Nu zullen zij Louise haten, O jongeling, 'k beminde u trouw en teer, Geef mij dan toch die liefde weer. ïngezoiKlen stukken. 'Mijnheer de Redacteur l In 't nummer van" Dinsdag 13 dezer van uw blad, komt onder rubriek «berichten" o. m. een bericht voor uit,Middelburg, omtrent den «leider" der sociaal-demo craten alhier (Van der Veer), welke eerst avond op- avond (volgens dat bericht) lezing hield enz., en van wien men thans niets meer hoort. Hoewel gewoonlijk niet veel notitie nemende .van dergelijke klakkeloos neergeschreven berichten, gewend als ik ben aan laster en verdachtmaking, zij 't mij ,toch ditmaal vergund daarop 't volgende te antwoorden: 1°. Dat ik nog springlevend en werkzaam ben en mij verheug, trots laster en verdachtmaking, in een winnende en klimmende sympathie en belangstelling onder arbeiders en burgers. 2°. Dat ik er mijzelven wèl van bewust was, toen ik mij in Zeeland vestigde, dat mijn spreken en schrijven voor de bezittenden (uitzonderingen er buiten gelaten) «paarlen voor de zwijnen" zou zgn geworpen, maar evenzeeren in tegenstelling met de bewering van uwen berichtgever, onder arbeiders een zaad zou en zal wezen, uitgestrooid in vruchtbare aarde! s'tKan verkeeren". Zeker! en waar thans in Zeeland over 't algemeen onder de bevolking koelheid en be langloosheid bestaat ten opzichte van ons streven en onze zaak, daar zal de tijd leeren of ook dit niet tverJteeren zal". Ik vertrouw daaromtrent te vast en goed op den moreelen invloed en de overtuigende kracht, uitgaande van 't socialisme, dan dat ik mij daar omtrent bezorgd zoude maken! 3°. Dat ik steeds de schouders ophaal over naïva uitdrukkingen, als: «laat ons hopen, en de arbeiders steeds meer gaan inzien, dat het socialisme hen niet vooruit helptintegendeel: ben terugvoert tot ellende en een moeilijken strijd om 't bestaan! Dergelijke uitdrukkingen zeggen en bewyzen niets. Ik zou den berichtgever aanraden, niet zoo vast te hopende teleurstelling zou dan later bg een ver nietiging dier hoop, des te grooter wezen. Echter dit wensch ik dien berichtgever èn voor mij zelf èn voor misschien velen uwer lezers, te verzoeken, dat hij eens met goede en gezonde argumenten bewijst wat bij daar beweert. 't Is gemakkelijk zoo'n, volgens mij een vage, uit drukking neer te schrijven, echter moeilijker 't bewys er vau uit te drukken en te verklaren. Wordt dit door hem gedaan, dan zou hij mij te» zeerste verplichten en de zaak is 't overwaard. Want hoewel 't socialisme door velen uwer ge schuwd en eene bespreking onwaard beschouwd wordt, is het toch onmiskenbaar, dat de denkbeelden ervan, de heerschende en gangbare denkbeelden, óeheerscht, aanhangers en verdedigers telt onder alle rangen eu klassen in de maatschappij, reden van bestaan en verwezelyking wordt toegekend door velen der knapste kopstukken in de wetenschap der economie en sociologie en door velen hunner wordt beschouwd en bewezen te zijn een schakel in den ontwikkelingsgang van maatschappij en samenleving en daarom een ernstige bespreking ten volle waard! Naïef is 't dus, zich met zulke als bovenstaande z.g. doodvonnissen van zoo'n zaak af te maken 1 Wil men 't socialisme bestrijden, de onmogelijkheid om 't te verwezenlijken aantoonen, goedprachtig, doch men doe dit met gezonde, logische en overtuigende argumenten. Dit is leerzaam en een ernstig en denkend mensch waardig! U, mynheer de Red., verzoekende dit in 't eerst volgend nummer uwer courant te plaatsen en u by voorbaat dank zeggende daarvoor, noem ik mij Uw abonné, J. K. VAN DER VEER. Middelburg, 45 Dec. 1892. 341' Staats-Loterij. No. 49493 6561 2712, 44919 5659, 5821, 7381, 10440, 12779 Prijzen van 45. 3562 3564 3569 3570 3573 3581 3603 3655 3666 3667 3684 3700 6712 8179 8-243 8255 8277 8324 8342 8364 8367 8386 8393 8397 8413 8417 8423 8429 8458 9808 9821 10977 10990 10992 40997 12217 12223 12227 12249 15966 15972 15975 45999 17633 17636 f 25006 5000 2000 1500 100Q 8454 42202 Burgeriykc Stand -van. Zierikzee. geboren: 11 Dec. Twee zoons van C. Blok en M. Hartog. 12 dito. Een zoon van Mr. P. Kronenberg en E. H. Valter. 14 dito. Een dochter van J. A. de Bruyne en B. van HeeL gehuwd: 44 Dec. W. Borsje, 34 j., weduwn. en J. v. Westen, 29 j.,j.d. overleden: 12-Dec. F. Koopman, 73 j., weduwn. Weelcmarlct te Zierikzee, 15 December 1892. Boterpryzen: De Boter is verkocht voor 65, 67V, en 70 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 1,25 per 25 stuks. STOOM BOOTDIE IN ST Middelburg en Zierikzee Dec. 1893. Tijd van Greenwich. (Spoortijd). Van Middelburg: smorg. 17 7,15 18 7,45 Zaterdag Zondag Maandag 19 7,15 Dinsdag 20 7,15 Woensdag 21 7,15 Donderdag 22 7,15 Van Zierikzee 4,Zaterdag 47 7,30 1, Zondag 18 7,30 1,Maandag 19 7,30 1, 1,Dinsdag 20 7,4, 1,Woensdag 21 7,30 i, 1,Donderdag 22 7,30 1,40 Vrijdag 23 7,151 1,— Vrijdag 23 7,30 4,— Indien reizigers vau Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt W oensdug: van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1