ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 December 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee en Zeeland. üllUMIM] Wijziging der dienstregeling. ADVERT ENT1 EN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prys per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8246. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Indië. De Minister van Koloniën en de Gouverneur-Generaal De Java-Bode wijdt een geheel mailoverzicht aan de verhouding tusschen den Minister en den Gouverneur- Generaal. Uit den toon der Memorie van Toelichting by de begrooting meent het blad te mogen afleiden, dat de verstandhouding tusschen die twee autoriteiten alles te wenschen overlaat en de Minister doorgaand den Gouverneur Generaal beschuldigt, als oorzaak, dat hy niet meer doen kan. Ten opzichte van don Gouverneur-Generaal uit het Balaviasch Nieuwsblad nog de klacht, dat de in lander hem niet den minsten eerbied betoont. Het blad beweert, dat dit by de Buitenzorgsche wedrennen ieder een opviel, en dat men te vertellen weet, dat als de Landvoogd zyo ochtendwandeling doet, «de bruine brooder" vaak niet de minste notitie van hem neemt, tot schade van onB prestige. Engeland. Londen, 10 Dac. Dj Morning Post meldt, dat, volgens hier ontvangen berichten, Emin Pacha door de MaDyemas aan de Ituri in Maart jl. vermoord zou zyn. Rusland. Men verzekert, dat de verbanning der Joden uit Moscou, op vry groote schaal, is te wyten aan den haat van Grootvorst Sergius, broeder van den Czaar en Gouverneur van Moscou, tegen dat ras. Sedert hy aan 't bestuur kwam, zyn 50,000 Joden verbannen. Er zyn nu nog 30,000 in de stad, die in groote ongerust heid leven. De hoogere standen zyn geheel onder antisemistischen invloed en dat is zóó sterk, dat Sarah Bernhardt's twee eerste voorstellingen te Moscou voor ledige zalen plaats hadden en de genomen kaarten eenvoudig ongebruikt blyven, omdat men te weten kwam, dat zy van Joodache at komst of zelf Jodin is. Frankrijk. Voor de commissie van enquête zyn door den af gevaardigde Vian zeer ongunstige getuigenissen afgelegd over den overleden Minister Barbe, die zich ongeveer met alle fioanciëele ondernemingen inliet. Vian geloofde niet, dat de door Barbe ontvangen som betrekking had op de Panama-zaak. In de rekeningen van de Société de Dynamite komt niets voor, aangaande 500,000 frs., welke Barbe zou ontvangen Labronsse, afgevaardigde van Corrèze, verklaarde, dat men, naar hjj van den betrokken persoon zeiven had vernomen, getracht had een zyner ambtgenooten om te koopen. Door de erfgenamen van Baron Reinach zal een proces ingesteld worden tegen de erfgenamen van Barbe, van wie teruggave geëischt wordt van de 500,000 frs, die aan Barbe verstrekt zouden zyn voor het oprichten eener maatschappij, aan wier hoofd Reinach zou komen, doch aan welke verbintenis geen gevolg is gegeven. De Boulangistisch-bonapartistische afgevaardigde Dugné de la Fanconnerie is, nadat gebleken was, dat een der op een anderen naam staande cbèques aan hem was uitbetaald, naar de enquête-commissie gegaan. Hy deelt mede, dat by het geld ontviog wegens deel neming in het waarborg-syndicaat. Deze deelneming acht hy volkomen gerechtvaardigd, daar de kansen van winst en verlies tegenover elkander'stonden. De procureur-generaal Quesnay de Beauerepaire is benoemd tot voorzitter van een der Kamers van het Hof van Cassatie. Beauvais, 10 Dec. De kist uit het graf van baron Reinach is geopend. De magistraatspersonen constateerden, dat de kist werkelyk het lyk van den baron bevatte. De rechter van inBtractie verklaarde aan de tegenwoordig zynde dagbladschrijvers, dat by een volstrekt stilzwygen zou bewaren. Onder protest trokken de vertegenwoordigers der pers zich terug. Nederland. Rotterdam, 9 Dec. Gisteravond omstreeks 9% uur ontdekte men brand in het dubbele pand No. 73 in de Eerste Lombardstraat, zynde het beddenmagazyn «De Zon" der firma Gebroeders Speelman, dat in ver binding staat met den aan de achterzyde belendenden beddenwinkel, die uitkomt in perceel No. 174 aan de Gedempte Binnenrotte. Spoedig daarna zag men reeds de vlammen uit de tweede étage van het rechtergedeelte van het pand uitslaan. Spuit 10 was op het geroep van brand door haar geaffacteerden na verloop van slechts vyf minuten in de straat aanwezig en werd direct gevolgd door spuit 11. Vóórdat deze spuiten nog water hadden gegeven, sloegen de vlammen reeds uit het zolderraam en bad de brand, gevoed door een grooten voorraad kapok, veeren en ander bedden materiaal, zich ook reedB mede gedeeld aan de tweede verdieping en den zolder van het linkergedeelte van het perceel. Heeren hoofdlieden der brandweer gaven dus behalve aan genoemde spuiten, nog orders aan spuiten 4 en 12, in de Lombardstraat, en aan spuiten 3 en 8, aan de Binnenrotte op te halen. De massa water, door deze spniten gelyktydig in het pand geworpen, deed alras een gunstig resultaat waamemeD, zoodat het der brandautoriteit niet noodig bleek, meer spuiten water te laten geven. Ofschoon men te 11 uur kon zeggen den brand meester te zyn en de brandweer een uurtje later er aan kon denken, zich op de geteisterde verdiepingen te begeven, ten einde een plaatselijk onderzoek in te stellen, konden toch de spuiten, die op de Binnenrotte stonden, eerst te 2 uur inrukken. Omstreeks 4 uur kregen de nog overige spuiten order tot hare rust weder te keeren, nadat het water, dat zy met gnnstig gevolg door hare slaDgen naar boven hadden gestuwd, er voor gezorgd had, dat er slechts betrekkelijk weinig was verbrand. Bjj den brand in het magazyn van Gebr. Speel man te Rotterdam zyn betrokken, de navolgende maat schappijen: Maatschappij van Algemeene Verzekering te Brussel, 25,000; General" te Londen, 5000; «Union" te Londen, 5000; j>Securitas" te Antwerpen, f 5000; totaal 40,000 op goederen. Het pand is by afzonderlijke polis verzekerd. Ongeveer duizend losse werklieden zyn heden van gemeentewege, tegen een loon van 1.50 per man en per dag, aan het opruimen van de sneeuw gezet. Aan vankelijk was een loon van een gulden geboden, doch drarvoor kon men geen menschen krijgen. Zevenbergen, 8 Dec. Op de bouwhoeve van den landbouwer Donkers, in de nabijheid onzer ge meente, is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder dieDs veestapel. De hoeve wordt door militairen nit het garnizoen van Breda bewaakt. Vlissingen, 10 Dec. Gedurende de maand November werden met de mailbooten der Stoomvaart- Maatschappjj «Zeeland" in het geheel 4576 reizigers vervoerd. Aangekomen uit Engeland zyn albier 2029, terwyl van hier vertrokken zyn 2547 passagiers. Met de dagbooten werden in het geheel 895 personen vervoerd, te weten van hier naar Engeland 534 en omgekeerd 361 reizigers. Drie soldaten van het algemeen depot van discipline, die in het hospitaal waren opgenomen, hebben het goed gedacht uit dit verplegingshnis een middel te zoeken, om het niet aangename leven »in de klas" vaarwel te zeggenen met succes hebben zy hun plan ten uitvoer gebracht. Zy zjjn n.l. alle drie kunnen vluchten, zonder dat tot nog toe iets van de »gevlogen vogels" is gemeld. Mochten zjj evenwel gevangen worden, dan zullen zy zich het nog wel eens beklagen uit hun »kooi" gevlogen te zjjo, want nu zeker zit er nog erger bestraffing op. Middelburg, 11 Deo. Naar wy vernemen zal Dinsdag middag de installatie van den nieuw be noemden 2e luitenant bjj de d.d. schutterij, de heer P. L. Tak, plaats hebben. De drie compagniën met de stafmuziek aan het hoofd, zullen ten 1 uur op den Dam aangetreden staan, waarna de installatie zal plaats hebben. Men hoort in de laatste week niets meer van den leider der sociaal-democraten alhier, burger" J. K. van der Veer. In den beginne was het avond op avond eene lezing, waarby het niet aan schoon klinkende parodiën ontbrak, en deed hjj het voorkomen, alsof hjj het monopolie had den werkman en ieder die hem genegen is in het beloofde land te brengen. Doc'a ziet, immers Brederode zeide reeds: »'tKan verkeeren"; gedachtig hieraan heeft «burger" van der Veer zjjn redenaarstalent geen diensten laten doen, misschien er zichzelf bewust van: dat al wat hy hier sprak voor hun toch was: paarlen voor de zwjjnen. Laat ons het hopen, en de arbeiders nog steeds meer gaan inzien, dat het socialisme hier niet vooruit helpt, integendeel hnn terugvoert tot ellende en een moeiljjken strjjd om het bestaan. Zuid-Beveland. Door den inspecteur der telegrafen is er heeren burgemeesters op gewezen, hoe telkens de porseleinen isolatoren der telephoonpalen worden stukgegooid. Daar dit nu volgens dien autoriteit niet anders gebeuren kan dan door school kinderen, is door hem heeren burgemeesters verzocht de hoofden van scholen aan te schryven of nit te noodigen wel te willen medewerken, dat bedoeld kwaad vooral op de scholen moet worden bestreden. Ongetwyfeld zullen de hoofden van scholen wel een hartig woordje spreken tegen het vernielen van anderer eigendom; zjj zullen betoogen, dat die porseleinen kopjes tot een ander doel op de palen geplaatst zyn dan om er met een steen te worden afgegooid. Maar als, wat bjjna zeker isf de bedrjjvers ergens anders schuilen, moet dan het hoofd der school tegenover de joDgens de verklaring afleggen, dat by zich op hoogen last heeft vergist? En bovendien: als een onderwijzer kinderen straft voor wat zy op den openbaren weg bedreven, treedt hjj dan niet op het terrein van de politie? Heeft de politie op de dorpen zulk slecht gezicht, dat dan op last van den telegraaf-inspectenr de noodige brillen of verrekykers worden beschikbaar geBteldl Wat ook de taak is der politie: het toezien op het dragen van meBsen, dikwyls scherp als een vlym. In de gemeente fleinkenszand maken zelfs kinderen daar van gebruik, of wil men liever: misbruik. Moeten de hoofden vaD soholen daar ook al op toezien; moeten zy die messen misschien in beslag nemen Zoo'n schoolhoofd wordt zoodoende een man van gewicht. Toezien op porseleinen isolatoren, op zak messen. Brl En de politie kan in haar vuistje lachen, dat hare taak zoo gemakkeijjk gemaakt wordt! Te '8 Hoer-ArendBkerke zyn benoemd tot onderwyzer in de kom der gemeente, de heer W. P. MarknsBe te Krabbendjjke, en in het gehuoht Nieuwdorp, de heer Verhulst te Brakel. Volgens ooggetuigen staat het wintergraan prachtig te velde, zoo zelfs, dat men meenen zon in het voorjaar te zyn. Wy willen het hopen en wensohen daarbjj dat het van den ingevallen winter niet al te veel schade zal ondervinden. Het sneeuwdek, dat zoo over vloedig is gevalleD, bewaart dan een grooten schat voor de boeren. Oïoes, 10 Deo. Hoevelen ook het land hebben aan de sneeuw, voor kinderen is ze een buitenkansje, en dit jaar ook voor de vereeniging tot werkverschaffing. De politie-verordening beveelt het opruimen van de sneeuw door ieder van het door hem bewoonde perce l en wie cu niet zelf die moeite doen wil, kan by »Yvrerkverschaffing" de noodige werkkracht bekomen. Men bevordert daardoor tegelykertyd het loffelijk doel der vereeniging. Een twaalftal werkloozen is aan het spitten gezet, maar voor dezen is de sneeuw een beletsel om den aangevangen arbeid voort te zetten. Anderen zyn aan het hontzagen en hakken en voor de overigen zal men werk trachten te vinden door het doen ophalen van allerlei onbruikbare voorwerpen, waarvan men iets bruikbaars wil doen vervaardigen. Aan sympathie ontbreekt het «Werkversohaffing" niet. Een voorbeeld hoe nuttig toch het verschaffen van werk is en welken gunBtigen invloed het uitoefent op de bedeeling, vindt men op het nabygelegen 's Heer- Hendrikskinderen. Daar heeft men alle arbeiders de gelegenheid gegeven in hun leegen tjjd grootere of kleinere akkers te spitten, en sedert dien tyd worden slechts hoogbejaarde en invaliede personen bedeeld; de bedeeling ia tot 20% van vroeger geslonken. Een paar kleine deugnieten hebben zich met Sinterklaas vergrepen aan het lekkers, dat in den winkel van den banketbakker de Buck was tentoon gesteld. De kleine dieven hebben hnn misdrjjf reeds bekend en znllen, dit hopen wy tenminste, heete tranen schreien over hnnne jeugdige verdorvenheid. Toch zou van de zyde der banketbakkers wel een preventieve maatregel kannen genomen worden. Als zy zulke verdachte koopers eenvoudig van de deur afwezen, zou hun de gelegenheid om te stelen worden benomen. was herziening gevraagd van het reglement voor het op te richten fonds tot nitkeeriDg aan burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland en quasu quo daar buiten. Dientengevolge werd het reglement door afgevaar digden uit de administratieve vereenigingen in Zeeland herzien en vastgesteld als deüoitief reglement der vereeniging. Aan het beBtnnr werd opgedragen alles te doen om de vereeniging in werking te doen treden. Tot bestnnrders werden gekozen de heerenJ. Vereeke, burgemeester van Waarde (Voorzitter), Jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, burgemeester van Oostkapelle, Ch. W. Vermeys, burgemeester van Zierikzee, J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, J. A. van Boven, burgemeester van Ternenzen, J. J. van Gorsel, burgemeester van Rilland-Bath, J. H. O. Dominions, secretaris van Kruiningen, A. F. Hansens, secretaris van Stavenisse en H. G. Hartman, secretaris van Goes (Secretaris der vereeniging). 11 Dec. In den gemeenteraad deelde de Voor zitter mede, dat J. v. d. Voorde zyn verzoek om subsidie voor zyn tramdienst station GoesWolfaarts- djjksche veer had ingetrokken. Opnieuw is eene commissie benoemd voor de nieuw- jaarsbedeeling, Voorzitter daarvan is de heer J. J. Ramondt, Wethouder, leden zyn bestuurders der verschillende weldadigheidsinstellingen, Secretaris de heer van Dellen, Commies ter Griffie. Ingekomen was het voorstel om met het oog op de invoering der vrjje- en orde-oefeningen als leervak op de, lagere scholen met 1 Januari a.s., de bestaande verordeningen enz. te wjjzigen. Aan ieder der onder wijzers, die met het onderwjjs in dit vak zou worden belast, zou eene belooning van 25 per jaar voor elk le8aur worden toegelegd. Daar nu, zooals men weet, door den Minister van Binnen landsche Zaken een wetsontwerp aanhangig is gemaakt om te dier zake uitstel te verleenen, deed de heer Hildernisse het voorstel om met de uitvoering te wachten, welk voorstel met 7 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Minstens kan men er zich over ver wonderen, dat dit voorstel gedaan is door een lid der schoolcommissie. Later trachtte wel de Wethouder Ramondt, eveneens lid der schoolcommissie, op de zaak terug te komen, maar het mocht niet baten. Nu alles in orde was om tot de invoering over te gaan, kan men het genomen besluit niet anders dan betreuren. Uit het fondskapitaal der opgeheven bank van leening is met 1 Januari ƒ2900 beschikbaar, welk bedrag zal worden aangewend om het reBtant der leening van 1885 af te lossen. Een 25-tal boomen aan <Je;v havendyk, die voor het aanliggend land nadeelig "zjjn, is door den raad ten doode opgeschreven. Het tweede aanvullings-kohier van den Hoofdelyken Omslag werd vastgesteld op 245, dat der honden belasting op 44. Het subsidie der ambachtsschool werd met 75 verhoogd, nadat gebleken was, dat zelfs met het zuinigste beheer de inrichting niet in staat is zich zelf te bedruipen. Dit verhoogd subsidie, in het belang van den aanstaanden ambachtsman, moet ieders goed keuring wegdragen. Da heer Lenshoek vraagt, of de kosten van het uitstapje door de leden van den raad tot onderzoek van het Sas, door de gemeente moet worden betaald of door de leden; hij krjjgt het zeer natunrlyke antwoorddoor de belanghebbende, dat is in dit geval de gemeente. De heer den Boer wjjst er nogmaals ophoe door courantengeschrijf allerlei valsche geruchten omtrent het Sas in omloop waren gebracht. Zou de heer den Boer niet weten, dat de oorspronkeljjke auteur niet verre van de leden van den raad te vinden ia? Nog deelde de Voorzitter op eene vraag van den heer de Jooge mede, dat de stoom-caronssel Woensdag of Donderdag van de groote markt verwyderd wordt. lerselte, 11 Dec. Benoemd tot onderwyzer te Sommelsdjjk de heer J. B. Eekman, onderwjjzer alhier. Oud-Vosmeer. Eenigen tyd geleden scbynen door ^ambtenaren van het Domein opmetingen gedaan te zjjn in de Eendracht, welke in verband worden gebracht met het gerucht, dat er plannen gemaakt worden tot afdamming onzer rivier, en wel zoodanig dat bedoelden dam zou loopen van eenig punt van den zeedjjk langs den Hikkepolder naar den zeedjjk aan de zyde van Noord-Brabant. Dat bjj dit plan nog al ernstige bezwaren zullen oprjjzen is wel te begrjjpen, al was het alleen de vraag hoe znllen de Oud-Vos- meersche polders (bjj name Hikke, Kerke en Oud- Vosmeer) en den Hollare-polder op den dnur voldoende waterafvoer kannen behouden. Dit zal misschien voor het knappe corpB waterbouwkundige ambtenaars 6dz., dat wy in onze provincie bezitten, een gemakkelijk te beantwoorden vraag zjjn, al schjjnt het ons leeken ook moeilyk toe. Scherpenisse, 11 Dec. Een halve eeuw geleden bestond in deze gemeente het gebrnik, dat des Zondags voormiddags op het oogenblik van het uitgaan der kerk (destjjds de eenige Ned. Herv.) de gemeentebode zich in de nabyheid van den uitgang plaatste, eenige pnblicatiën in de hand houdende, ten einde zjjoe dorpsgenooten in te lichten betreffende brand- spnitexercitie, openbare verkooping, (want de ge meentebode was en is nog omroeper), tiendverhuring enz. enz., benevens afkondigingen van huwelijken. De tyd evenwel wyzigde dit gebruik en de voorlezer plaatste zich voortaan voor de pui van het «dorpshuis". Thans wordt daar alles door de week gepubliceerd, doch de huwelijksafkondiging bleef Datuurlys: voor den Zondag bewaard. Nog hoort men dan het ge meen tehnisklokje de kerkgangers bjj elkaar roepen voor het «aflezen van de gebooien". De belangstelling in deze pnblicatiën is natuurlijk in den regel zeer gering. Zoo ook Zondag 1.1. De bode luidde tweemaal zoo lang en zoo bard als gewoonlyk, doch het was slecht weer, ieder spoedde zich naar huis en er kwam niemand. Nochtans verschjjnt de voorlezer voor de balie, legt met beide handen het groote stuk papier in de hand houdende, de voorarmen op het jjzeren hek en kondigt het a.s. hu wel jjk van de toekomstige echtgenooten af. Aan de wet was voldaan. Zieriltzee, 10 Dec. Een twintigtal onderwijzers hielden hunne gewone driemaandelyksche vergadering. Do Voorzitter, de WelEd. Gestr. Heer Kok, heette den heeren welkom. Eenige wjjzigingen in het reglement, waaronder vermindering van contributie, werden aangenomen. Een commissie van vier personen zal den Arr. Schoolopziener bjjataan in de keuze der boeken voor de bibliotheek. De verschillende afdeelingen hadden daartoe nit hun midden een persoon gekozen. De commissie werd bekend gemaakt De heer Schoolopziener had reeds een twintigtal mooie flinke werken op de ljjst geplaatst. Voorts werd bepaald, dat de spreekbeurt voor de volgende vergadering aan de Afd. Westen- schouwen kwam. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer Bastmejjer. Hy leidde intoepassingen op den regel, men mag deeler en deeltal met hetzelfde getal ver menigvuldigen of er door deelen. Het was spreker te doen, de practische waarde voor de school in het licht te stellen. Wanneer eenmaal de regel proefondervindelijk is aangetoond voor geheele getallen, geeft het den leerlingen geen moeieljjkheid hem verder toe te passen op tiendeelige breuken. Immers, men behoudt den- zelfden vorm. Zoodra echter komt mén niet aan de deeling van gewone breuken of men wjjkt af en schept een moeieljjkheid door een anderen weg en een veel om slachtiger en lastiger vorm te kiezen. Men behoude daaroni den gewonen vorm en gang, zoowel voor deeling van geheele getallen als voor tiendeelige- en gewone breuken. De Voorzitter dankte den spreker voor het meegedeelde. Hij was er van overtuigd, dat overeenkomst in dezen van het hoogste belang is voor het goed begrjjpen. De vergadering sprak den wensch nit, dat de onder wijzeressen mochten besluiten om op de eene of andere wjjze deel uit te maken van de onderwjjzersvereeni- giogen. Samenwerking komt het onderwijs tongoede! Benoemd tot surnumerair bjj de posteryen, o.a. de heer J. M. Henning van Zierikzee. Bjj kon. besl. is benoemd tot dykgraaf van den Magdalenapolder C. J. Sturm. Bjj kon. besl. is mr. C. C. Geertsema, lid van de Provinciale Staten van Groningen, benoemd tot commis saris der koningin in de provincie Groningen. Aan den milicien Coenraad, van de 4e comp. Ie bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is op plechtige wjjze het eereteeken uitgereikt voor belangrjjke krjjgs- verrichtingen in Atjeb. (Gesp 1873—1890). Op St.-Nicolaasavond zou de huisknecht van den heer R te Breda met zyne vrouw punch drinken, waarvoor hjj een emmer water zou gaan halen. Tot heden is de man niet teruggekomen; de emmer is wel gevonden, zoodat men vermoedt dat den man een ongeluk is overkomen. Zierikzee, 12 Dec. In herinnering wordt gebracht, dat sedert 1 December j.l. geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart-formulieren met een wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzyde. Wil men zyn nog aanwezigen voorraad van dergelyke kaarten toch opgebraiken, dan plakt men eenvondig den postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapenB. Donderdagavond werd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Terneazen eene openbare vergadering gehouden, waarbjj alle leden aanwezig waren. Onder de ingekomen stukkeu was het verzoek van de Kamer van Koophandel te Middelburg, om adhaesie te betuigen met haar bekend adres aan de regearing, betreffende het doen bouwen van nieuwe schepen aan binnenlandsche werven. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten het adres te stennen. Met het oog o» het lossen en laden aan het spoor werd gewezen op den onvoldoenden toestand der kranen en de dnurte van het lossen aldaar in vergelijking met andere havens. Besloten werd de gemeente te verzoeken om, in overleg met de spoorweg-maatschappy, naar verbetering te trachten. In verband met de drukte aan het spoorweg-station werd met algemeene stemmen besloten aan den Minister van Financiën te vragen om een bykantoor der directe belastingen aldaar. Tegeljjkertjjd zal dan gewezen worden op het daar niet aanwezig zjjn van een scheepsmeter. MCt.) H. M. de Koningin heeft ten bate van het huis ten dienste der Synode der Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage aangekocht, geschonken 600 en H. M. de Koningin-Regentes 400. De wapenbroeders van den onlangs op noodlottige wjjze om het leven gekomen Kreevels, stafmuzikant bjj het 2e regiment infanterie te 's Hertogenbosoh, konden de vorige week aan de weduwe van den overledene de belangrjjke som van 941,43s afdragen, zynde de opbrengst van eene door hen gegeven liefdadigheids voorstelling in 't belang van het beproefde gezin. Kranig getracteerd! het gezin is daarmede voor goed geholpen. De Minister stelt voor de som van 10.000, oorspronkeljjk als subsidie voor de Vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland" uitgetrokken, te verhoogen tot 20.000. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Vrjjdag werd aan het gebouw van het gewestelyk bestuur in Zeeland te Middelburg aanbesteedhet onderhond van den Ryksdam, de terp en den regis- treerenden getjj meter te Bath, behooreDde tot de zee- werken in de provincie Zeeland, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895. Raming f 1521. Ingeschreven werd door de heeren: J. de Jonge te Biezelinge, voor 1798; A. Fondraine te Goes, voor 1787; P. Dronkers te Kapelle, voor 1769; L. van Verre te Kruiningen, voor 1750 en J. B. Koch te Hansweert, voor 1745. Ten verzoeke van den heer J. A. Donze en ten overstaan van den notaris P. Drogmans, werd Donder dag te Ternenzen in het openbaar te koop gepresenteerd «Het Hótel Donze", met stalling, verdere aanhoorig- heden en erf, alles staande en gelegen op bet marktplein aldaar. Het werd opgehonden op 14,000. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 7 Dec. Door het kantongerecht alhier zyn heden de navolgende vonnissen gewezen: Jagen zonder acte en vergunning: L. B. te RenesBe, tot 2 maal 3, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met bevel tot uitlevering van het niet in beslag genomen geweer, of te betalen 1, suba. 1 dag hecbtenis; Niet de 'oehoorljjke zorg dragen dat de hond, die men bjj zich heeft, een haas opspoort, drjjft en grjjpt W. v. S. te Capelle, vrjjspraak van het hem ten laste gelegde. Uitgraven van konjjnen op eens anders grond, zonder vergunning: B. P. te Zierikzee, tot 2 maal 5, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring opbrengst in beslag genomen konjjn ad 0,40; Zich met wildstrikken in het veld bevinden: P. d. B. te Haamstede, tot 10, subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen strikken; M. V. te Renesse, tot 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen strikken Stellen van wildstrikken bjj nacht: J. H. te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis, met ver beurd verklaring der in beslag genomen strikken; Te zamen en in vereeniging plegen van jachtovertreding met een danmet en het niet de behoorljjke zorg dragen om te beletten dat de hond, die hjj bjj zich heeft, wild opspoort: C. H. Hzn. en J. B., beiden te Nieuwerkerk, ieder tot 20, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen damnet; Rapen van schelpdieren op de werken van een waterkeerenden dyk, zonder vergunning: F. P. te Clinge, tot 3, subs. 2 dagen; Schelde bevisacben zonder consent, 2 maal gepleegd: F. B. te Clinge, tot 3, subB. 2 dagen; Op de openbare straat te Oosterland bjj dag luidruchtig schreeuwen E. Z. Dd. te Oosterland, tot 1, subs. 1 dag; Op den openbaren weg laten staan van een trekdier, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: C. S. P. te Brouwershaven, tot 1, subs. 1 dag Zonder daartoe gerechtigd te zyn, laten loopen van vee op bezaaid land B. N. te Haamstede, tot 1, subs. 1 dag; Zonder daartoe gerechtigd te zyn, loopen over een anders grond, waarvan de toegang op eene voor hem blykbare wjjze is verboden W. C. v. 't H. te Oosterland, tot f 3, snbs 2 dagen Verwekken van baren- of nachtgerucht: W. V. Jz. te Zierikzee, tot ƒ3, subs. 1 dag L. M. J. en E. M. K., beiden te Zierikzee, tot 5, snbs. 2 dagen; Dronkenschap M. E., O. H. Cs. en G. D., allen te Noordgouwe, ieder tot 1, subs. 1 dag; J. M. W. Cz. en J. v. W. Hz., beiden te Zierikzee, P. H. zonder bekende woon plaats, A. v. L. te Zonnemaire en J. K. te Middelburg, ieder tot 8. subs. 1 dag Dronkenschap bij eerste herhaling: C. d. O. te Brijdorpe (Daivendyke), tot 15, snbs. 3 dageuO. v. N. te Brouwershaven, tot 5, subs. 3 dagen. De indertjjd ontslagen hoofdagent van politie te 's Hertogenboscb, A. van L beschuldigd van knevelary, is door bet gerechtshof aldaar vrijgesproken. Hiermede zal de zoo onverkwikkelijke marktkwestie te 's Hertogenbosch tot het verleden behooren. Ockeloen, door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld wegens het lossen van een schot met doode- lyken afloop op den politie-agent v. d. B., zal 29 December a.s. voor het Hof in Den Haag terecht moeten staan. KERKNIEUWS. Zieirikssee. De groote kerkeraad der Ev. Luth. gemeente te Haarlem heeft na de nominatie van de H.H. Pred.: B H. d'Auzon te Edam, P. Groote te Uirecht, J. A. Helper Sesbrugger te Zierikzee, A. M. Keeper te Woerden, W. J. Maussen te Zaandam, J. F. Meijer te Pekela, J. L. F. de Mejjere J.Cz. te Bodegraven, D. Pont te Leeuwarden, dr. J. W. Pont te Schiedam, C. F. Stellwag te Deventer en A. D. Wempe te Monnikendam te hebben opgemaakt, van wie op de H.H. Maussen, dr. J. W. Pont, Helper Sesbrugger en Wempe de meeste aandacht was gevallen, uit het drietal: ds. Maussen, Helper Sesbrugger en Wempe beroepen: ds. J. A. Helper Sesbrugger te Zierikzee. Nieuwerkerk, 7 Dec. In zyne vergadering van heden benoemde het kiescollege der Herv. gemeente tot ouderlingen de heeren D. A. Labrjjn en M. van. der Vlugt, en tot diaken den heer C. Lemsom. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk te Bruinisse is herkozen de heer J. Otte. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur I Hoe dikwijls het ook al gezegd moge zijn, het mag nog wel eens herhaald worden, dat wij tegenwoordig in een tijd van stoom leven. Allerwege worden spoorwegen en trambanen aangelegd om het verkeer voor reizigers en goederen gemakkelijker en sneller te maken. Het is dan ook een onloochenbaar feit, dat, willen de plattelands be woners den strijd om het bestaan volhouden, zij de groote middenpunten van handel en verkeer beter dan tot dusverre moeten kunnen bereiken, ten einde hunne produkten spoe diger aan de markten te brengen en om het noodige sneller te kunnen aanvoeren. Van daar dat de pogingen, die op het eiland Schouwen en Duiveland aangewend wor den, om aan het groote spoorwegnet verbonden te worden, ook algemeen toegejuicht wordenniet alleen door de bewoners van dat eiland zelf, maar ook door allen, die met de locale belangen aldaar bekend zijn. Vooral op het eiland Overflakkee werden de plannen van het Tram-Comité op Schouwen met belangstelling vernomen en met aandacht gevolgd. Vooreerst zijn de toestanden op beide eilanden, zoowel wat aangaat de middelen van bestaan als wat betreft de zeden en gewoonten, vrij wel gelijk, maar in de tweede plaats verkeeren zij geheel in dezelfde omstandigheden ten aanzien van hun isolement. Neemt men nu nog in aan merking, dat er op Overflakkee al jaren lang reikhalzend wordt uitgezien naar een doelmatige verbinding met het groote spoorwegnet, in zuidelijke richting, omdat de han delsrelaties met Noordbrabant zich gedurig uitbreiden, omdat de overtocht van de zuidzijde van het eiland bij strenge winters gemakkelijker en langer volgehouden kan worden dan van de noordzijde, dan laat die belangstelling zich gereedelijk verklaren, vooral daar Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, op eenige adressen die ingediend werden om eene verbinding met den Noord- Brabantschen wal te verkrijgen, geantwoord hebben: »dat »de bevordering eener Stoomboot-verbinding van Over- ïflakkee met den Noordbrabantschen wal, eerst dan een «onderwerp van overweging zal kunnen uitmaken, wanneer »eene uitbreiding van het Spoorwegtramnet op Noordbra- «bantsch territoir tot de Zeeuwsche stroomen zal zijn ver- Worden nu de plannen van het Tram-Comité op Schou wen verwezenlijkt, dan is aan de gestelde eischen geheel voldaan. Het is dus geen fictie, dat de belangen van Schouwen en Duiveland, ten opzichte van eene betere ver binding geheel samengaan met die van Overflakkee, want even waar als het is, dat voor laatstgenoemd eiland bijna alleen een doelmatiger communicatie verkrijgbaar is, door den aanleg van een Stoomtram BrouwershavenSteen bergen even onbetwistbaar is het, dat die tram meer levensvatbaarheid en meer kans op rentabiliteit zal ver krijgen, wanneer hij krachtig gevoed wordt door een zijtak, die zeker spoedig blijken zal een hoofd-ader te zijn. J. VAN SCHOUWEN. Oude Tonge, 8 December 1892. RADEKSTOOMBOOTEN STOOMBOOTDIEN ST Dec. (Amsterd. tijd). Van ZIERIKZEE: Maand. 12 'smorg. Dinsd. 13 Woens. 14 Dond. 15 Vrijdag 16 Zaterd. 17 8, Van ROTTERDAM; Maand. 12 Dinsd. 13'smorg. 9,30 u. Woens. 14 Dond. 15 9,30» Vrijdag 16 Zaterd. 17 9,30» De Directeur, F. O. OLIVIER, DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Dec. Amst. tyd. Van Zierikzee: 13 'smorg. 7,20 u. Vrijdag 16 x> 7,30 Zondag 18 ÏO, Van Rotterdam: i. 14 'smorg. 8,30 u. Zaterd 17 Maand. 19 O,— Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse ,50, ,75. De Directeur, A. van GASTELo Sv Den 14den dezer hopen onze ge- liefde Ouders CHRISTIAAN van den BERGE en PIETERNELLA LOENE hunne 50-jarige Bchtvereenïging te herdenken. Hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zierikzee, 14 December 1892.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1