Zllltlk/IISdll NIEUWSBODE. Zaterdag 10 December 1892. MOPPIGE MEDEWERKING. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6245. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De nieuwe regeling van het kiesrecht wekt veler belangstelling en terecht. Van de goede regeling er van hangt voor de toekomst veel af. De algemeene strekking er van vindt vrij alge meen instemming, zoowel in de pers als in ver gaderingen. Het spreekt intusschen van zelf, dat bij de behandeling van een onderwerp van zoo ingrijpend belang als het kiesrecht, de groote beginselen en hoofdgedachten het meest de opmerkzaamheid trekken. Het komt ons daarom niet ongepast voor, de aandacht er op te vestigen, dat juist hij deze aangelegenheid de kennis van de practijk meer is bij de kiesverenigingen, in het algemeen bij hen, die van hot verkiezingswerk ervaring hebben opgedaan, dan bij de wetgevende macht, waarom het zeer is aan te bevelen, dat die allen de wetsontwerpen onderzoeken bepaald met het oog op de vraag, of de onderscheiden bepalingen een goeden gang van het verkiezingswerk waar borgen. Wij gelooven, dat op die wijze menige practische wenk gegeven kan worden ^t zij aan de regeering, 't zij aan de vertegenwoordiging, 't zij aan dezen of genen afgevaardigde, wenken die meer ondergeschikte punten betreffen, waar over wellicht weinig strijd zal zijn, maar die van meer of minder grooten invloed kunnen zijn op een goeden loop van zaken. Men weet, hoe weinig van de lofwaardige gedachte om aan de zoogenaamde ulodgershet kiesrecht toe. te kennen, is terecht gekomen omdat de bepalingen, die de verkrijging van dat kiesrecht regelden, met de practijk geen rekening hielden. Iets dergelijks is bij de nu voorgedragen regeling van het kiesrecht te vreezen en zal, als er niet in voorzien wordt, veel ernstiger gevolgen hebben. Art. 3 van het ontwerp van wet, regelende de kiesbevoegdheid, bepaalt u Deze wet houdt voor kenteeken van geschikt heid de kennis van lezen en schrijven. //Zij acht de kennis van lezen en schrijven bewezen door een eigenhandig geschrevene aan vraag, om op de lijst der kiezers te worden ge plaatst. z/De vorm dezer aanvraag en de wijze van inlevering, worden geregeld bij algemeencn maat regel van béstuur". Die aanvraag dus is, wij zeiden het vroeger reeds, een der voornaamste grondslagen van de kiesbevoegdheid. Wie haar niet inlevert, wordt niet op de kiezerslijst geplaatst en mist. het kiesrecht. Nu bepaalt art. 1 van bet. wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van het. kiesrecht, dat. het. gemeentebestuur jaarlijks eene lijst opmaakt van kiesbêvoegden. De daarop volgende artikelen 29 bevatten uitvoerige bepalingen omtrent de wijze, waarop men tot de kennis moet komen van hen, die niet op deze lijsten moeten voor komen, maar hoe men tot de kennis komt van wie er wel op behooren, vinden wij niet aange geven. Toch is die aanvulling noodzakelijk. De ondervinding met de lodgers, waarvan wij hierboven gewaagden, heeft, voor zoover men het nog niet weten mocht, duidelijk gemaakt, hoe velen en dat waren nog allen menschen, bij wie men zekere mate van ontwikkeling met recht veronderstellen mocht zich geen moeite ge- getroostten om zich het kiesrecht te verzekeren, en hoe velen dergenen, die het wel deden, daartoe slechts door aansporing van anderen genoopt werden. Datzelfde verschijnsel zal zich nu voordoen bij hen, die het kiesrecht deelachtig kunnen worden. De besturen der kiesverenigingen mogen er zich op voorbereid houden, dat hun een zware taak wacht om allen te bewegen, zich het kiesrecht te verzekeren, een taak die zij niet alleen bij de minder ontwikkelden, maar meer wellicht nog bij de meer ontwikkelden zullen moeten vervullen. Doch als dat geschied is, de eerste maal, dan moet dat èlk jaar herhaald worden. De eerste maal wist men intusschen, dat men zich tot iedereen wenden kon en moest. Maar later? Wie is kiezer, wie niet? Wie kiezer is kan men uit de kiezers lijsten nagaan, maar hoc weet men, wie het niet is, en wie onder degenen, die op de kiezerslijst niet voorkomen, al of niet vereischten tot de kies bevoegdheid missen? Het denkbeeld is in over weging gegeven, de bevolkingsregisters publiek te maken, dat wil zeggen, ter inzage beschikbaar te stellen. Wij gelooven dat dit weinig doelmatig zou zijn en groote bezwaren kan opleveren. Gold het eene verplichting, waaraan ieder moet voldoen, of iets waaraan ieder gaarne wil voldoen, dan zou men op den voet, als bij de inschrijving voor de nationale militie geschiedt, aan iederen belang hebbende een oproepingsbiljet kunnen zenden. Daar mee wordt het bestaan van candidaat-kiezers echter niet bekend aan hen, die hen tot kiezers zouden willen bevorderen. Er zal wel niets anders over blijven, dunkt ons, dan dat jaarlijks in elke gemeente een lijst worde openbaar gemaakt van alle niet op de kiezerslijsten voorkomende personen, die 23 jaar of ouder zijn, en waarvan niet bekend is, dat zij een of meer der vereischten voor kiesbevoegdheid missen. Dan kan ieder, die dit verlangt, nagaan, wie hij moet opwekken om de vereischte aanvrage te gaan inleveren. Ons dunkt, dat de regeering, die omvangrijke maatregelen neemt om van de lijst te houden wie er niet op behoort, gaarne zal willen medewerken om er op te doen brengen wie er wel op moet voorkomen. Opmerkingen van dien aard zijn er meer te maken. Zoo is, oin nog een voorbeeld te noemen, bij art. 36 van het ontwerp betreffende uitoefening van het kiesrecht bepaald, dat de opgave van candidaten, voor te houden verkiezingen, //door ten minste 50 kiezers", bevoegd voor zoodanige verkiezing, moeten onderleekend zijn. Hoewel de regeering terecht verlangt, dat de candidaatstelling z/een ernstig karakter" moet bewaren, komt het ons niet voor, dat daaraan bepaald door den eisch van 50 onderteekenaren voldaan wordt. Bij de regeling van het rcclamerccht kent het ontwerp aan de kiesvereenigingen een belangrijke rol toe, en verwacht niet het minst var. haar de noodige controle, dat de kiezerslijst zooveel mogelijk materieele waarheid bevatte. Welnu, bij de candidaat stelling is van diezelfde lichamen niet minder té wachten, dat zij het ernstig karakter daarvan zullen waarborgen en handhaven. Waarom dus ook niet aan de besturen van kiesvereenigingen het recht toegekend om candidaten op te geven? Vooral ten platte lande zal het niet altijd zoo gemakkelijk vallen, 50 namen bijeen te brengen onder zulk een candidatenlijst, terwijl van den anderen kant hij, die eene misplaatste //aardigheid" wil hebben, gemakkelijker 50 bijzondere personen bereid zal vinden dan het bestuur eener iciesvereeniging, om daaraan mede te doen. Ter voorkoming, dat van die bevoegdheid misbruik worde gemaakt, zijn enkele bepalingen te maken, die den waarborg leveren, dat slechts werkelijk bestaande vereenigingen van het recht gebruik maken. -x- De aangevoerde voorbeelden zijn voldoende om te doen zien, dat op dezen weg wel wat ter ver betering der ingediende ontwerpen is aan te bevelen, 't geen te eer kan en mag geschieden, omdat daar mede noch aan de beginselen, noch aan het stelsel der ontwerpen in iets wordt te kort gedaan. Het. ligt o. i. op den weg der kiesvereenigingen in deze met. de Regeering mede te werken tot het ver krijgen van een goed geheel. Engeland. Do verloving van Prins Goorg van Eogeland, den zoon van den Troonopvolger, met Prinses Victoria Marie van Teek, de bruid van den overleden Prins Albert Victor, zal in de eerste helft der maand Januari plaats bebbeu. Den G December was het een jaar geleden, dat de Prinses verloofd werd met l'rius Albert, die den 14 Januari d.a.v. door den dood aan zyn familie werd ontrukt. Portugal. Lissnbou, 8 Dec. De Por'ngeesche regeering heeft hare vertegenwoordigers in Brazilië gelast, voor rekening der schatkist, tegen afgifte van cheques be taalbaar door Portugal, wisBols te koopen op Parjjs en Londen. Het doel der regeering hiermede is, te Londen en Parjjs fondsen te hebben voor de betaling der coupons van de buitenlandscbe schuld en te voor komen de Btjjging van het agio, tengevolge der bier gedaan wordende aan koopen door de schatkist van chrques in goud op het buitenland. Frankrijk. Pm-Ijs, 8 Dec. De Kamer heeft met 432 tegen 89 stemmen de urgentie aangenomen van een voorstel- Duramel, hetwelk de houders van waarden der Pauama- Kanaal-Maatscbappy machtigt een syndicaat te vormen voor hut instelleu eener vervolging tegen bet bestuur, onder voorrecht van gerechtelyken bijstand. België. Betreffende den dynamiet-aanalag op het bureau der Maatschappij Cockerill te Seraing, nog het volgende. De aanslag had plaats Zondag morgen te 5 uur. De dader had de dynamiet patroon voor de deur van een klein kan toor nedergelegd, de loet aangestoken on was vervolgens zoo snel mogelijk weggeloopen. De slag was vreeaeljjk. De spanen vlogen van de deur af, de vensters werden verbrijzeld. De kantoor-meubelen werden volkomen vernield, zoodat het een geluk mag beeten, dat de beide beambten, die zich in het kantoor bevonden, slechts weinig letsel bekwamen. Paquay, op wien ter stond de verdenking viel en dien men in de buurt bad zien rondslenteren, werd gearresteerd. Hjj bleef echter alles ontkennen, ofschoon in zjjn woniDg verschillende zaken gevonden werden, weinig geschikt om vertrouwen in te boezemen. Ten slotte viel Paqnay door de mand en bekende by bet misdryf te hebben gepleegd uit wraak. Nederland. 's Gravenhago, 8 Dec. In den afgeloopen nacht is alhier plotseli ig overleden het Tweede Kamer lid voor Rotterdam, Mr. Levyssohn Norman. GiBteien nam de overledene nog deel aan de beraad slagingen in de Kamer, waar by om zjjne groote j kennis van Indische toestanden als een specialiteit vooral op economisch gebied stond aangemerkt. Zjjn adviezen werden dan ook ten zeerste gewaardeerd, i gebaseerd als zjj waren op die groote bekwaamheid en deugdelijke kennis en stadie, j Mr. Levyssohn Norman heeft veel gedaan ter be- j vordering van de Indische industrie en van de conversie van communaal en individueel grondbezit op Java. Hjj was destyds Algemeen Secretaris-Directeur van het Binnenlandsch Bestuur en Lid van den Raad van Indië. 's Gravenliage, 8 Dec. Tweede Kamer. De vergadering van heden begon met droevige rede voeringen. Het bericht van het plotseling overly den van het medelid voor Rotterdam, mr. Levyssohn Norman, gaf den heer Ërantsen aanleiding, om namens de rechter zijde hulde te brengen aan de groote werkzaamheid en de groote kennis van Indische zaken van den overledene. Namens de linkerzyde huldigde de heer Mees zjjn mede-afgevaardigde van de Maasstad, wiens adviezeD, meestal gewyd aan de koloniale belangen, hoogelyk werden gewaardeerd en dien aan zoovelen zyn warme vriendschap heeft geschonken. By de behandeling der begrooting van Buitenlandscbe Zaken heeft de heer Brantsen het belang eener goede diplomatie betoogd en overlegging gevraagd van de stukken omtrent de sanitaire conferentie te Venetië. De heer Tydeman hoopte dat Nederland zich zou aansluiten by die mogendheden, die tot oplossing van internationale geschillen arbitrage wenschen en de heer J Mees, zich hierby aansluitende, hoewel hy de uitvoering der oorlogen, van de toepassing niet verwacht, drong er op aandat de regeering krachtig steune de j pogingen tot aanneming van het beginsel van de j onschendbaarheid van den eigendom ter zee of wel daaraan den stoot geve. j De beer Smit wenscht, dat ten aanzien van de zalmvisscherjj gelijkheid van regeling tusschen Duitsch- j land en Nederland werd ingevoerd. De heer Seret steunde dit. De heer A. v. Dedem wees op de belangen van onzen vee-uitvoer naar Duitschland. De heer Van Bylandt sloot zich aan by den heer Mees; de heer Van Kerkwyk kwam op tegen be lemmering van onzen veehandel van Belgische zjjde en de heer Pyttersen sprak nader ten gunste der arbitrage. Op voorstel des voorzitters zal het overlijdensbericht van mr. Norman, den betreurden ambtgenoot, meteen rouwbrief namens de Kamer worden beantwoord. De Minister van Bnitenlandsche Zaken sloot zich namens de regeering aan by de hulde aan do na gedachtenis vau den heer Norman, dien hy kenschetste als nuttig burger en edel mensch. Aan den heer Van Dedem verklaart de Minister, dat werkelijk Duitschlands voornemen is de grenzen voor den invoer van Nederlandscb fokvee te sluiten, varkens zouden nog worden toegelaten. De regeering zal alles doen om het belang van handel en veehouders te betrachten. Inzake de arbitrage is deze regeering volkomen bereid een clausule daartoe in de tractaten op te nemen en ten volle sympathiseert zy met het denkbeeld van het privaat-eigendom ter zee te beschermen. Verleden jaar heeft de ItaliaanBche overheid alles gedaan om de Nederlanders tydens de onlusten te beschermen. Om nu te gaan vragen aan de Italiaansche regeering om dergeljjke onlusten te voorkomen, ware ongepast; zyns inziens kannen de Nederlanders, die naar Rome willen, volkomen gernBt zyn. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Ct. meldt: Ditmaal zal in 't Paleis te 's Hage de Kerstboom worden opgericht, zooals tot hiertoe schier altjjd op Het Loo geschiedde. Voor het overige vernam ik dat er, behalve de gewone nieuwjaarsreceptie ten hove, waarby H. M. de Koningin- Regentes vermoedelyk den rouw zal afleggen, binnen kort eenige soirées ten hove zullen plaats hebben en in den loop van 't winterseizoen een paar «tbés dansant" en «raouts." Men verwacht voorts dat de Regentes met Januari zal beginnen haar verscbjjning te maken in Opera en Hollandschen schouwburg. In 't kort er ia alle reden om van den terugkeer der Koninginnen voor veel ondernemingen en takken van bestaan in de hofstad verlevendiging en voordeel te verwachten. Rotterdam, 8 Dec. In een gezin alhier werd op den avond van 5 December de Sinterklaaapret droevig verstoord. De moeder van een talryk gezin, wonende op den Scbiedamschendjjkmoest zoo herhaaldelijk en schaterend lachen by de ontvangst van verschillende Sint Nicolaas-surprises, dat zy in een lachbni door een beroerte getroffen werd en on middellijk dood bleef. Kozendaal, 6 Dec. Ia de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten tot het leggen eener nieuwe gasleiding en het uitbreiden der gasfabriek in deze gemeente. Voor de uitvoeriog dezer werken is het voorstel tot het aangaan eener geld- leening groot 23,000, goedgekeurd. Berden op Zoom, 6 Dec. De stad was heden in feestdos gehuld. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de torens en van bjjua elke woning de driekleur. De nieuwe burgemeester, de heer Mathon, deed te 1 uur 30 min. zjjne intrede. De drie oudste raadsleden wachtten hem op aan het spoorwegstation, terwyl honderden hem het welkom toeriepen. De tocht door de met vlaggen versierde straten naar het raadhnis maakte eenen prettigen indruk. Ia de vestibule werd de heer Mathon opgewacht door een ander drietal raadsleden en vervolgens binnengeleid in de groote zaal. Hier hadden zich alle militaire en civiele autoriteiten en de talrjjke bestuursleden van de gemeente-instellingen benevens de officieren der dienstdoende schuttery ver- eenigd.om tegenwoordig te zyn by de plechtige installatie. Nadat de Koninklyke benoeming was voorgelezen hield de oudste Wethouder, de beer De Bruijn, eene rede, waarin hy den nieuw benoemden burgemeester een hartelyk welkom toeriep en vervolgens in herinnering bracht het vele, dat in de laatste jaren was tot stand gekomen, en tevens het vele dat nog op allerhande gebied te doen viel. Spreker bracht hierby eene waar dige hulde aan den overleden burgemeester De Roock. Terwyl de heer De Brujjn aan den heer Mathon het teeken zijner waardigheid overhandigde, beval hy de belangen der gemeente aan den nieuwen burgemeester met warmte aan. De heer Mathon nam daarop het woord, betuigde zyn warmen dank voor de hem bereide ontvangst, en sprak hierna ongeveer het volgende: Als oud-zeeofficier had bjj tot dusverre alleen zijne diensten gewyd aan Koningin en vaderland, thaos beloofde hy zyn leven te zullen wyden aan de gemeente Bergen op Zoom. Hy sprak verder de hoop nit dat onder zyn bestuur Bteeds orde en rust zouden mogen heerschen, en de bloei en de welvaart der stad bij voortduring zonden toenemen. Hy eindigde zyne rede met een beroep te doen op de medewerking en steun van wethouders, raadsleden en allen in dienst der gemeente. Hierop begaf zich eene commissie uit den raad naar de pui vao het raadhuis om afkondiging te doen dat de heer Mathon het burgpmeestersambt over de ge meente had aanvaard. Met luid gejuich werd deze tyding door de ingezetenen ontvangen. Thans werden de verschillende autoriteiten en ge- noodigden aan den heer Mathon voorgesteld en werd de plechtigheid besloten met het aanbieden van den eerewyn. Op de markt, voor het raadhuis, voerde de muziek van de vereeniging «Eendracht maakt Macht" eenige nummers uit, en honderden ingezetenen bewogen zich in opgewekte stemming langs de straten. Te 3 uren werden de officieren van het garnizoen aan den burgemeester voorgesteld door den luinenant- kolonel baron Van Dedem van Driesberg. Te 5 u. 30 min. nam. werd door de raadsleden een diner aangeboden aan hunnen nionwen voorzitter, waarby naast een dronk op de Koninginnen menige dronk op het wel- zyn van den nieuwen burgemeester werd uitgebracht. Goes, 8 Dec. De Vereeniging tot veredeling van liet Volksvermaak heeft besloten tot het oprichten eener Floralia- vereeniging. Deze stelt zich, zooals men weet, ten doel liet bevorderen van den lust tot het aankweeken van bloemen. Door de Vereeniging gewaarmerkte stekjes zullen worden uitgereikt, terwijl later prijzen zullen worden geschonken aan degenen, die daarvan de mooiste planten hebben gekweekt. Ongetwijfeld ligt deze poging op den weg van volksvermaken. Wanneer de financiën het toelaten, zou het gewenscht zijn vooc de eerste maal kosteloos te deen uitreiken het bekende werkje van den beroemden hortulanus te Leiden, II. Witte: «Floralia, handleiding tot het kweeken van bloemen". De prijs is 15 cent en bij groote getalen mogelijk nog minder. Ieder kent de groote bal op het Slot Oostende, de verbazend ruime zaal, alom behangen, juist niet met »den Britten wapenpraal", maar dan tocli met tal van grootere en kleinere schilderstukken. De eigenaar, de lieer Koens, heeft in den afgeloopen zomer deze schilderstukken van de hand gedaan en de antieke lokaliteit geheel laten restan- reeren. Het geheel is daardoor sierlijker geworden, maar zelfs de waan dat het bewuste slot dagteekent uit den tijd van Jacoba van Beieren, is daardoor weggenomen. Antiek als die zaal was en veel wat zicli daarin bevond, is dat alles nu modern geworden. Zondag wordt de gerestaureerde lokaliteit eenigszins feestelijk in gebruik genomen. 9 Dec. Gisteren avond had in de «Prins van Oranje' de tweede abonnements-voorstelling plaats door het gezel schap der Nieuwe Rotterdarasche Schouwburg-Maatschappij, onder directie van de heeren Blaaser, Verhagen Co. Opgevoerd werden de «Familie van Hoorn", blijspel in 3 bedrijven, door den schrijver van «Een dag vol dwaas heden". De vertooning werd geopend met het tooneelspel «Het laatste ideaal". Een vrij talrijk, publiek was opgekomen. Over liet alge meen kan gezegd worden, dat het spel degelijker was dan de inhoud der stukken. Stavonisse, 8 Dec. In de heden alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het Calamiteuse Waterschap «Stavenisse", is benoemd in de vacature ontstaan door het bedanken van Mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee, als Dyksraadslid Mr. .T. van der Lek de Clercq te Kondekerke. Ouwerkerlr, 8 Dec. Gisteren werd door den Raad met algemeene stemmen tot onderwijzer alhier benoemd de heer J. J. Verhulst te Brakel. Noordgouwo. Woensdagavond werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden van het Departement tot Nut van 't Algemeen. Jammer, was de spreker door familieomstandigheden verhinderd. Het gemis werd evenwel vergoed door een menigte van bijdragen. Ieder als het ware trachtte er het zijne toe bij te dragen, om de samenkomst zoo geanimeerd mogelijk te maken. Toen het klokje van gehoorzaamheid sloeg, moesten zelfs nog bijdragen tot een volgende maal uitgesteld worden. Het moge ten voorbeeld aan andere gemeenten strekken, hoe een gering aantal inwoners als Noordgouwe telt, een dergelijke belangstelling toont in alles wat tot veredeling van den geest kan leiden. Zieirilcseee, 8 Dec. Voor een talryk gehoor beBprak de heer Coomans, ingenieur te Colynsplaat, den 7 December in eene vergadering van het Departe ment Zierikzee der Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee. Na de verschillende typen van droogmaking te hebben nagegaan, zette hjj het plan der Zaiderzee- vereeniging uiteen, dat zijns inziens het verkieselykst is. Dit plan bestaat in de eerste plaats in het aanleggen van een afsluitdijk van N.-Holland naar Wieringen en vandaar naar Piaam aan de Friesche kust, ter lengte van 30 K.M. De voordeelen van het aldus ontstaande binnenmeer, langzamerhand een zoetwater-meer wordende, besprak spr. uitvoerig. Bjj wees èa op de voordeelen wat den waterstand, èn op die wat de waterloozing betreft, en wederlegde de bedenkingen van hen, die in de uitmonding van den IJ8el bezwaren zien met 't oog op slib- en ysafvoer. Aan dit plan nu sluit zich aan de droogmaking van vier gedeelten van het binnenmeer, het in het leven roepen van 4 polders op die plaatsen, daar de grond vruchtbaar is. Te zamen zullen deze polders eene oppervlakte hebben van 216,000 H.A. verkoopbaar land, waarop 5000 hofsteden zullen kunnen worden gesticht. Met kracht drukte spr. op de groote economische voordeelen hiervan. Ook op de voordeelen, die de droogmaking zelve zal opleveren, waardoor tal- looze werkkrachten, eon heirleger van werkvolk zullen kunnen worden gebruikt. Hy meende dan ook, dat het plan ondanks de groote geldelyke kosten van 190 millioen gulden allen steun en liefde verdiende; en bracht ten slotte hulde aan den stichter der Zuiderzee- vereeniging, den heer Burna, en den ontwerper van het plan, den tegenwoordigen Minister Lely. De Voorzitter, de heer Van dor Vegt, bracht den spreker den dank der vergadering, voor zjjne uitvoerige mededeelitgen omtrent een hoogst belangryk onder werp, waarvoor de heer Coomans door zjjn voordracht zeker in hooge mate de belangstelling had verhoogd. Aan L. Caljouw, schipper op een rijksvaartuig in Zeeland, is eervol ontslag verleend. Geslaagd by het candidaat-examen theologie 1: te Utrecht de heer T. Stigter. Mej. S. Staflen, gedipl. «Witte Kruis", pleegzuster van de Vereeniging «Ziekenverpleging" te Middelburg, deed in de vorige week met goed gevolg examen als krankzinnigen-verpleegster. Er. wordt geklaagd, dat niettegenstaande het dalen van de graanprijzen met 20 30 pCt., de bakkers het brood niet afslaan in prys. De redacteur der Ned. Balde, Ct., de heer Geert De Jonge, geeft daarvan de volgende verklaring: «Op den 8en Mei had te Amsterdam de laatste afslag plaats op een oogenblik, dat de meelnoteering nog op f 11,50 was, hoewel de afslag eerst bjj een prjjs van 11 gemotiveerd zou geweest zyn. «Thans noteert de inlandsche meelmarkt pl. m. ƒ9,50. Als deze onmogeljjk lage prys nog lager wordt en op 9 komt, dan is er pas aanleiding voor een afslag maar aangezien de geheele bakkerswereld met meel zit, dat tegen veel hoogere pryzen gekocht is, en de productiekosten van het brood momentelyk door het mindere debiet tengevolge van rjjken aardappeloogst grooter zjjn dan in normale tjjden, kan van een afslag nog geen sprake zyn." «Heel aardig geredeneerd van een bakkerastandpunt", merkte de Amst. Cf. op, «maar het publiek behoeft toch als de graanprjjzen dalen, niet op goedkooper brood te wachten, tot de bakker zyn duur gekochten voor raad meel uitgeput heeft. Een bakker kan wel by goedkooper meelprjjzen honderden zakken meel koopen, moet hy nu, als het meel nog meer in prys daalt, maar tegen zjjn klanten zeggen: «Goedkooper brood krijgt ge niet, ik heb nog te veel van dat dure meel: dat moet gy, klanten, eerst betalen?" De redeneering gaat o. i. niet op." Wjj zouden de vraag nog willen doen of, als de bakkers eens tegen lagen prys groote hoeveelheden meel hebben ingeslagen en de prys steeg, zy dan ook zouden wachten met den prijs van het brood te ver- hoogen tot het goedkoope meel zou zjjn opgebruikt? Hoe gevaarlyk kleine wonden soms kannen zyn, bleek dezer dagen weder te Hindeloopen. Eene flinke, dertigjarige vrouw, moeder van drie kinderen, stapte voor ODgeveer acht dagen uit haar bed en had het ongeluk in een naald te trappen. Het gelukte haar het voorwerp dadelyk te verwyderenhet wondje scheen niet ernstig en werd dan ook niet geteld. Een paar dagen daarna echter werd het pynljjker, het been zwol op, werd dikker en dikker, en Zaterdag is de vrouw overleden. Vermoedelijk dus weer een geval van bloedvergiftiging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1