ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 December 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. STOOMTRAMWEG. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6243. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie; MAKEN BEKEND: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen, welke in 1874 zijn geboren, zal gereed leggen op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januari 1893, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden: 1". hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 185Ö (Staats blad No. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen (Art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad No. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, vraar de inschrijving volgens Art. 16 moet geschieden (Art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: 1". de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2'. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 8°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont (Art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden over leden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heelt of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (Art. 16 der wet); dat elk, die volgens Art. 15 behoort te worden inge schreven, verplicht is zich daartoe, bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of is deze overleden, zijne "moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (Art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht, dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald: dat met boete van ten minste f 0,50 en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van Artt. 18 en 24 der wet. En opdat niemand ten deze'onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van Art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 5 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Een dure naaimachine. Een van de huwelijks geschenken, die miss Willing onlangs ter gelegenheid van haar huwelyk met den heer Astor in New York, kreeg, bestond uit een haar door haar grootmoeder gegeven Singer-naaimachine, een «Vibrating Shuttle" vau de nieuwste constructie uit de fabriek der Singer- Maatscbappij. Ze is echter rjjk verzilverd, terwgl het onderstel uit verguld gesmeed jjzer ie gemaakt. De tafel is een prachtige marmeren plaat waarin, van kleine steentjes en kristallen, het monogram der jong gehuwden ingelegd is, door een krans van rozen en andere versieringen in mozaïk omgeven. De kast en Bchuitladen zyn van ebbenhout en rgk met bloemen van goud, zilver, paarlmoer en ivoor ingelegd. Deze machine heeft 2800 dollars of 7000 gulden gekost. Eng'eland. Londen, 3 Dec. De Standard verneemt uit Odessa, dat de verhuizing van Joden uit Rusland naar Engeland weder begint; 2700 Joden zullen eerstdaags naar Engeland vertrekken. Rusland. De Russische Regeering heeft opnieuw 15 millioen beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden in de districten waar hongersnood heerscht. Oostenrijk. Beernaert zich heeft verklaard tegen een dubbele tentoonstelling BrusselAntwerpen, en niet bereid was gehoor te geven aan den wensch van het Antwerpsch comité, dat de Regeering zich zou verbinden tot geen tentoonstelling in België in 1894 mede te werken, indien die te Antwerpen niet doorgaat. Het Antwerpsch comité zal nu ontbonden worden, denkt men, en afzien van zijn plannen, maar de Antwerpenaars zouden 't er niet bg laten en een politieke manifestatie houden. Nederland. Leeuwarden, 2 Dec. Naar wy vernemen, heeft men den laatsten tijd in het postkantoor alhier en in belendende gebouwen veel last van mieren, die, zoo men wil, door een vat met krenten, af komstig uit Egypte en bestemd voor den broodbakker S., zyn in gevoerd. De mieren houden zich voor een groot deel in de schoorsteenen op. Op het postkantoor zgn reeds zoovele desinfectie-middelen gebruikt, dat een medicus aan den directeur, die boven het kantoor woont, eene verklaring heeft gegeven, dat de woning door de lucht daarvan onbewoonbaar is. Deze verklaring is naar de bevoegde macht opgezonden, terwgl, zgn wy wel in gelicht, de directeur met zgn gezin intrek in het hotel «de Doelen" heeft genomen. 's Graven.liag-e2 Deo. Gisteren hebben eenige leden van de Tweede Kamer, tot verschillende staatspartyen behoorende, een gastmaal aangeboden aan hunnen ambtgenoot, den heer Yan Kerkwyk, raad adviseur voor de telegraphie. Het diner werd gegeven in den restaurant van den heer Van der Pyl. Rotterdam, 3 Dec. De vischmarkt was heden ochtend weder het tooneel van allerlei buitensporig heden. Toen de afslager te 8l/2 uur heden ochtend zou aanvangen, weigerden alle vischvrouwen plaats op de tribune te nemen, hetgeen zy ook bgna eenparig gedurende den geheelen afslag volhielden. De tribune was dan ook in hoofdzaak ingenomen door botboeren, koopers van buiten en uit deze stad. Gedurende den afslag verzamelde zich op de plaats daarvoor groepjes, die luide tegen de gemaakte verandering protesteerden. Tydens en na afloop van den afslag trokken verschil lende troepjes de markt in, waar zich na afloop van den afslag allen verzamelden. Daar werden verschillende liederen aangeheven en kwam de jeneverflesch voor den dag. Eene der vrouwen had namely k een gulden gekregen om te tracteeren. De aanvoer vermindert zichtbaar; o. a. kwam sedert de werking van het nieuwe stelsel geen sohokker meer aan de markt, daar de schippers er de voorkeur aan geven te Schiedam, Maassluis enz. te blgven en hunne vangst aldaar te verkoopen. Nadat de afslag reedB lang was afgeloopen en men in de vischmarkt zich geruimen tgd al zingende en drinkende had opgehouden, begaven zich eenige visch vrouwen, meest jongere, naar den winkel van den vischhandelaar Soldt op de Zeevischmarkt en trachtten daar eene soort van ovatie uit te lokken, hetgeen door de politie verydeld werd. Daarna werd nog een herberg bezocht en vervolgens trok men met de ledige visch- wagena al zingende en joelende in troepjes de stad in. Op de groentenmarkt werd eene korte poos vertoefd, en vandaar ging het in dezelfde orde naar de respectieve woningen in het Achterklooater en zystraten. Goes, 3 Dec. Voor ongeveer 50 werkloozen heeft de commissie voor werkverschaffing arbeid gevonden in het doen spitten van land, dat door landbouwers beschikbaar is geBteld. Ten behoeve der overigen, zal men een hnis huren om eenigen arbeid te doen verrichten. Er zal een begin gemaakt worden met het hakken en zagen van kachelhout. Maar daarvoor is natuurlgk geld noodig. Om dat te verkrggen heeft men circulaires rond- Een vreeselyke ontdekking is te Weikersdorf in Neder-Oostenryx gedaan. Men vond er nl. een 42-jarige vrouw, die sedert 3% jaar door haar stiefmoeder op gesloten werd gebonden ia een aan de woning grenzend varkenshok en sedert niet van lgfgoed, ligging of wat anders ook, dan een door een kleine opening toegeduwd schamel dagelgksch voedsel was voorzien. De toestand van 't halfverwilderd mensch was onbeschrgflgk. De stiefmoeder is gevangen genomen. Frankrijk. Te Parys vond men 's morgens in de rue Yivienne een zeer schoone cd goed gekleede vrouw bewusteloos op het trottoir, naast haar een bebloede dolk. Bg- gebracht, verklaarde zg uit Bordeaux naar Pargs te zgn gekomen, met het plan zich van kant te maken, omdat haar minnaar haar had verlaten. En die minnaar was thans bg zgn vader, een koopman, die in de rue Vivienne woont. Zg heeft de politie beloofd niet weer pogiDg tot zelfmoord te doen. Pargs, 2 Dec. Voor de commissie van enquête heeft Oatagrel, oud-afgevaardigde, gezegd, dat hem 500,000 frs. zgn aangeboden, maar den persoon, die dit deed, zal bg alleen aan de justitie mededeelen. Volgens Martin, schrgver in de Libre Parole, zou de geheele huidige campagne geleid worden door Charles de Lesseps. De vroegere bankier Martin verklaarde 20,000 fra. ontvangen te hebben om een gunstige stemming te wekken voor de uitgifte der Panama-leening. België. Groote verbittering te Antwerpen, omdat de Min. Een rondzwervend leurder in postpapier vergiste zich dezer dagen in een jaB. Bg vergissing nam hg er een van een ander mede. De politie heeft hem in Middelburg voorloopig vry logies verschaft. 5 Dec. De rgksveldwachter 3e klasse te Goes W. Klegu, is met ingang van 30 Nov. eervol ontslagen. In zyne plaats is benoemd N. J. van Garderen, thans agent van politie te Middelburg. Kloetiner©. Op den jongsten toondag werd een koe van den landbouwer v. Liere uit Abbekinderen verkocht aan een landbouwer in deD Kraagert. Achter Nieuwdorp wist het dier aan zgo geleiders te ontsnappen en was niet te achterhalen. Des avonds meeoden de bewoners alhier de koe voor hunne deur te hooren loeienterwgl de andere koeien door luid loeien de terugkomst van hun oude kameraad begroetten. Tegen den morgen gingen zg zien en vonden de koe, die haar ouden .stal maar niet kon vergeten. De vreugde des wederziens was echter van korten duur. Het dier werd denzelfden dag door haar nieuwen eigenaar teruggehaald. Wissenkerke. In de maand November werden door het telephoonkantoor te Wissenkerke ontvangen 23 en - verzonden 26 berichten, te zamen 49en door het telephoonkantoor te Camperland werden ontvangen 39 en verzonden 42 berichten, te zamen 81. Cortgeue. Woensdag 1.1. gaf de Rederijkerskamer «Streven naar ontwikkeling", met welwillende medewerking van het Fanfarengezelschap «Eendracht maakt macht" alhier, in de zaal van den heer Jac. de Keijzer hunne eerste uitvoering in dit seizoen. Een niet zeer talrijk opgekomen publiek luisterde aan dachtig naar de tooneelstubjes «Selim de Negerslaaf" en «Verstrooidheid", die beiden zeer wel voldeden, wat ook, de zwakke krachten der Kamer in aanmerking geDomen, wel verdiend was. Door «Eendracht maakt macht" werd een prachtig pro gramma uitstekend uitgevoerd, wat door het publiek ten zeerste werd gewaardeerd. Zierikzee, 5 Dec. Met verwijzing naar achter staande advertentie véstigen wij de aandacht onzer lezers op de vergadering onzer afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Het onderwerp: «de droog making van de Zuiderzee" is een Nederlandsch belang en al mogen wij als Zeeuwen da£r ver van daan wonen, de uitkomst zal leeren dat het in het alge meen belang is. Wij hopen nader op deze zaak terug te komen. Bg de te 's Graven hage afgenomen wordende examens is voor dat in wiskunde L. O. art. 65 geslaagd de heer J. van der Weele, van Heinkenszand. Onder talrgke blgken van belangstelling en waardeering vierde Donderdag 1 December de heer J. Verbage zgn 25jarig jubilé als hoofd der school in de kom der gemeente St. Fhilipsland. Daar de mailtreio, die te 6,56 's-m. van Vlissingen vertrekt en die mede de Engelech-Hollandsche post vervoert, niet te Middelburg, Goes en Bergen op Zoom stopt, zullen deze kantoren hun correspondentie ont vangen door het uitwerpen der depêches. Naar aanleiding van een vraag van een aantal houders van Panama-loten om inlichtingen of deze loten, bg de thans aanhangige kwestie omtrent het Panamakanaal, nog even solide zgn als voorheen, zegt de heer D. E. Cosman in het Hbld: Al is de kwestie nog zoo ernstig, dan treft dit niet de loten, want al de gelden, benoodigd voor de prompte uitbetaling der prgzen, zgn van af de uitgifte dier loten tot aan de aflossing, berustende bg het «Crédit Foncier de France", onder beheer van eene commissie van contrêle, die alleszins vertrouwen verdient. De oesterput van de Nederlandsche oestercultuur- maatBohappg te Bergen op Zoom, welke put gelegen is te Ierseke, is voor 5980 overgegaan aan den heer I. Hage aldaar. De heer De Neve, hoofdadministrateur van de Billiton-Maatschappy, is plotseling overleden. Ook in Indië kloppen warme harten voor de lieftallige Kooingin. Niet alleen onder de Europeanen, maar ook bg de inlandsche bevolking en de vreemde Oosterlingen. Plotseling ia dit gebleken uit het feit, dat, naarmate de nieuwe guldens, met den beeldenaar oozer Koningin, in omloop komen, er inlanders, Ohineezen en Arabieren gevonden worden, die het eerste geldstuk dezer soort, dat zg machtig kunnen worden, bewaren als een geluk aanbrengende amulet. Men kan hun bieden'wat men wil, zonder dat zg den penning, waarop zg nu eenmaal hun hart en ziel gezet hebben, zullen verkoopen. Te Lemmer heér6ohte Woensdag avond een toestand alsof er een troep bandieten over de plaats was los gelaten. In den voormiddag van dien dag hadden een aantal Bunschoter visBchers tegen het stormweder eene schuilplaats in de haven te Lammer gezocht. Door deze lieden, die de herbergen druk bezochten, werden de grofste baldadigheden gepleegd, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Deze werd eerst mis handeld, doch door haar krachtig optreden, daarby loffelgk door tal van personen uit het publiek bijge staan, wist zg meester van het terrein te blgven. Vele malen was de politie, door de Bunschoters met messen bedreigd, gedwongen van de blanke sabel gebruik te maken. Vier der belhamels werden in het arrestanten lokaal opgesloten; een hunner bleek door een sabel houw zóó gewond te zgn, dat geneeskundige hulp noodig werd geoordeeld. Tot laat in den nacht duurde het tumult voort en het volk was eindelijk zóó woedend geworden, dat het alleen aan het beleidvol en krachtig optreden van de politie te danken is dat er geen dooden gevallen zgn. Vele ingezetenen hadden reeds intyds de buiten deuren gegrendeld. Op 25 en 26 December zal te Zwolle een congres van den Sociaal-Democratischen Bond worden gehouden. Tal van voorstellen zullen daar aan de orde bomen over het voortbestaan van het blad Recht voor Allen. Als een bewgs hoe groot de tekorten zgn, die de partygenooten moeten aanvullen, om het blad in stand te houden, kan dienen, dat de afdeeling St. Anna Parochie voorstelt haar ontheffing te verleenen van de op haar rustende schuld ad/ 229,10, zgn de het aandeel dier afdeeling in het tekort van Recht voor Allen over 1890. Een hartroerend treurspel speelde Zaterdagavond te Amsterdam af. In de le Looiersdwarsstraat woont een echtpaar dat in de geheele bnurt met eere bekend is als gverig en oppassend. Er waren eenige kinderen, onder welke een knaapje. Het knaapje vooral was de lieveling der ouders. Woensdagavond nu geraakten door het spelen met een brandend papier de kleeren van het jongske in brand. Op zgn angBtig hulpgeschrei schoot men in allerijl te hulp, maar kon niet verhoeden, dat het kind, deerlyk gebrand, bermend neerstortte. Geneeskundige hulp was spoedig bg de hand; de arme jongen bezweek echter nog denzelfden avond. Zaterdagavond zou het lykje gekist worden in de ouderlyke woning. Met weemoed staarden allen op het kille overblgfsel van het eenmaal zoo vroolgke knaapje, toen de grootmoeder op het kistje toetrad; en na lang gestaard te hebben op het kind, dat eenmaal haar trots en haar oogappel was, bukte zy zich, overstelpt van smart, voorover, om haar kleinzoon voor altyd vaarwel te kussen; doch valt tegelgkertgd achterover in de armen harer kinderen. Ook zg was dood; geen hulp kon voor haar meer baten. Zierlliszee, 5 Dec. Ia de heden namiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad, waren afwezig de heeren Houwér, buiten de gemeente, S. J. Ochtman en de Vos van Steenwgk-, Na de opening der vergadering deelt de Voorzitter in antwoord op de klacht van den heer de Looze, in de vorige vergadering gedaan, dat er boomen zgn geroeid zonder voorkennis van den Raad, mede, dat bedoelde boomen zgn beschouwd als hakhout en zooals hier steeds jaren lang geschiedde voor dergelyke boomen van weinig waarde, het vragen vau 's Raads goedkeuring, ook met het oog op het ontgraven van het terrein, door Burgem. en Weth. onnoodig werd geacht. Hierover had eenige beraadslaging plaats, waaraan behalve door den heer de Looze en den Voorzitter, nog werd deelgenomen door de heeren Franse eo Fokker. Hoewel door het antwoord van den Voorzitter niet bevredigd, zegt de heer de Looze thans in de zaak te zullen berusten. De notulen van het verhandelde in de voorgaande twee vergaderingen, worden vervolgens voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zgn ingekomen: 1°. twee brieven van de Gedep. Stateo, houdende goedkeuring van bet raadsbesluit van 31 Oct. 11. tot af- en overschrgving van - en op posten der gemeente- begrooting voor 1892 en terugzending der door heu goedgekeurde gemeenterekening over 1891; 2°. een brief van Mevrouw de Jonge van Ellemeet, geb. Sprenger, houdende kennisgeving, dat zg hare benoeming tot regentes van het Barger-Weeshuis aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt ter kennis van den Raad, dat door H. M. de Koningin is benoemd tot Commissaris van Politie alhier, de heer J. Groebe, Inspecteur van Politie te Deventer, en dat genoemde heer den 16 dezer zgne betrekking zal aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat Dog zgn ingekomen: la. een adres van den heer A. Timmerman en eenige andere bewonerB van den Dam, waarin zg te kennen geven, dat er door de gladheid der bestrating op den Dam dikwgls paarden vallen, waardoor persoonlgke ongelukken zullen ontstaan, daarbg verzoekende, dat daarin zal worden voorzien. Gesteld in handen van Burgem. en Weth. 2°. eene kennisgeving ter bekoming van afschrgving van hoofdelgken omslag, wegens vertrek uit de ge meente, van H. Henning. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt hem de afschrgving van hoofdelgken omslag verleend voor f 1,35. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten af- en over te schrgven op de gemeentebegrooting voor 1892 van H. X. Art. 1 (Onv. Uitg.) op: H. V, Afd. I, Art. 11 (Kosten voortvloeiende uit de wetgeving op de besmettelijke ziekten) 117,55; H. VI, Aid. H, Art. 2 (Kosten van verplegiüg van krankzinnigen, van overbrenging en geleide van krankzinnigen en als hersteld uit geneeskundige ge stichten ontslagen personen) 107,69. Vervolgens wordt op voorstel van Burgem. en Weth. gunstig beschikt op een verzoekschrift van den heer F. C. van der Vliet, om vergunning, om de eigen dommen der gemeente krachtens acten van den 13 Februari 1885 en den 31 October 1888 bg de onlangs ontbonden Maatschappg voor oeBterteelt te Zierikzee in gebruik geweest, met 1 Januari 1893 op dezelfde voorwaarden, als -waarop die eigendommen bg genoemde Maatschappg in gebruik waren, in gebruik te doen overgaan bg eene door adressant op te richten Naam- looze Vennootschap. Op voorstel van betzelfde Collegia wordt daarna zonder hoofdelgke stemming afwijzend beschikt op een verzoek van den heer H. C. van den Ende om het perceel grond, groot ongeveer 70 Aren, deel uitmakende van het Zuidzelketerrein thans bg hem in pacht, tot het rooven van den oogst in 1893, bg het einde der loopende pacht onderhands nog voor twee jaar in pacht te mogen verkrggen voor 50 per jaar, terwgl besloten wordt dit terrein, als naar gewoonte, in het openbaar te verpachten. De door de Plaatselgke Schoolcommissie ontworpen Instructie voor het onderwgzend personeel aan de scholen voor lager onderwgs, wordt vastgesteld met eenige wyzigingen door Burgem. en Weth. voorgesteld. Naar aanleiding van een ingekomen verzoekschrift van P. van Weezei, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. zonder hoofdelijke stemming besloten: 1°. adressant met 1 Januari 1893 te ontslaan als huurder van de Scheepstimmerwerf, genaamd de Com- merciewerf, waardoor die werf dan weder geheel ter beschikking van de gemeente zal komen 2°. dien adressant kwytschelding te verleenen van de over het tgdvak van 1 Nov. 1892 tot 1 Jan. 1893 verschuldigde huur en de verplichting van het in goeden staat opleveren van het gebouw, doch niet van het over het huurjaar 1891/2 nog verschuldigd bedrag van 133.90 (zynde de jaarhuur van 155, vermin derd met de zuivere opbrengst van verkochte mangel- wortels ad f 21,10) en voor de invordering van dit bedrag zoo noodig een rechtsgeding tegen hem te 3°. het terrein van de Scheepstimmerwerf met daarop staande gebouwen voor den tgd van 21 jaren, ingaande 1 Januari 1893, als boerdery te verhuren aan Jacs. ten Haaf, die zich daartoe heeft aangemeld, tegen den huurprgs van het eerste jaar 150 en de overige jaren 200 per jaar op door Burgem. en Weth. vast te stellen voorwaarden. Dat door Burgem. en Weth. voor het eerste huurjaar 150 wordt voorgesteld, vindt zgn grond in de om standigheid, dat het hun meer wenschelgk voorkomt, dat de gebouwen door den nieuwen huurder weder in bewoonbaren toestand worden teruggebracht, dan dat dit door de gemeente geschiedt. Overeenkomstig het door den Voorzitter namens Burgem. en Weth. gedaan voorstel, wordt met het oog op het ingediend wetsontwerp door de Regeering om de invoering van het onderwgs in de vrge- en orde-oefe ningen in de gymnastiek, uit te stellen tot 1 Januari 1895, besloten de behandeling van het voorstel van Bargem. en Weth. tot regeling van het gymnastiek- onderwgs aan de Hoogere Burgerschool en aan de openb. lagere scholen in deze gemeente aan te honden. Namens Bargem. en Weth. stelt de Voorzitter voor: 1°. in beroep te komen bg H. M. de Koningin van het besluit van Gedep. Staten dezer provincie tot ambtshalve wyziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente, waarby o. a. de Slikweg in den Zuidhoek, als grintweg wordt aangemerkt en het onderhoud ten laste van de gemeente Zierikzee wordt gebracht. Na beraadslagingen tueschen de heeren Fokker, Boege en den Voorzitter wordt dit voorstel aangenomen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Fokker; 2o. het maken van een derde schot in school B, gedurende de Kerstvacantie, onder de hand aan te besteden aan M. Adriaanse voor 225. Aangenomen zonder hoofdelgke stemming. De Voorzitter brengt ter tafel een voorstel van Bargem. en Weth. om, aangezien blykenB ingewonnen berichten van den Directeur der Hoogere Burgerschool en de Plaatselgke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwgs, de heer B. van Dgkep, aan wien tot 1 Januari a.s. het geven van onderwgs in de scheikunde enz., aan de H. B. School en Burgeravond school is opgedragen, in alle opzichten zeer goed voldoet en het daarom zeer wenschelgk is hem voor dat onderwgs te behouden, genoemden heer met ingang van 1 Januari 1893 te benoemen^ tot tgdelyk leeraar in de Scheikunde enz. aan genoemde inrichtingen, waartegen ook bg den Inspecteur voor het Middelbaar Onderwgs geen bezwaar bestaat. Wordt besloten tot de benoeming over te gaan, waarna de heer van Dg ken met algemeene stemmen wordt benoemd. Daarna wordt overgegaan: lo. tot de benoeming van leden voor de vaste Raads- commissiën voor 1893. Tengevolge der gehouden stemmingen zullen zg zgn samengesteld alB volgt: Commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselgke verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, de heeren Mrs. Fokker en Baron de Vos van Steenwgk; Commissie van Fabricage, de heeren de Looze, Mulock Houwer en Mr. Fokker; Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting, de heeren de Looze, Mulock Houwer en S. J. Ochtman Commissie voor de uitgraving en aflevering van Zelkasch, de heeren S. J. Ochtman en van den Bout; Commissarissen voor de Vischmarkt, de heereu S. J. Ochtman en Mulock Houwer; 2o. tot de benoeming, ter voorziening in de plaatsen door periodieke aftreding op 1 Januari e.k. open te vallen: a. van een lid in de Plaatselgke Schoolcommissie, waartoe door die Commissie worden aanbevoleh de heerenlo. J. A. de Bruyne, aftredend lid, en 2o. Mr. D. Z. van Dugl. Harbenoemd wordt de heer de Bruyne met algemeene de openbare vergadering over in eene zitting mefc gesloten deuren. De openbare vergadering heropend zgnde, wordfc geschorst tot a.s. Dinsdag namiddag te 1 uur, ter verdere behandeling van bovengenoemde bezwaarschriften. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Vrgdag werd aan het gebouw van het geweatelgk bestuur in Zeeland aanbesteed: Het onderhoud van eenige werken bg de Oude Hoeve aan de Nooizgde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895 (Raming 11790 Hiervoor leverden biljetten in, de heeren S. Bezagen te Oaddorp voor 11650, J. den Boer Lz. te Eikerzee voor 11483, W. Riügelberg te Duivendgke voor 11400, M. van den Hoek te Terneuzen voor ƒ10750, H. J. Romegn te Burgh voor 10593, P. Vink te Noordgouwe voor f 10530, C Bolier Cz. te Bruinisse voor ƒ10492 en P. Bezagen te Duivendgke voor ƒ10444. Laatstleden Vrijdag werd door eenige leden der stoomzuivelfabriek te Zonnemaire aanbesteed de levering van pl. m. 720,000 kilo zachte lijnkoek. De inschrijvingen variëerden van f 13,10 tot f 12,30, voor welk laatst bedrag H. de Rijke van Zonnemaire aannemer werd. Ï7X N L> B O U W. Cortgene. Door de Besturen van «Landbouw belang" en de afd. Noord-Beveland der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werd besloten om de benoodigde Saperphosphaat gezamenlijk aan te l KERKNIED W 8. Beroepen te 's Heerhendrikskinderen (by Goes) de heer H. G. Roozeboom, cand. te Groningen. Beroepen bg de Herv. Gem. te Katwgk aan den Rgn, ds. N. de JoDge te Brussel. Scherpenisse, 4 Dec. Door het kiescollege zgn herkozen de heeren M. Vos als ouderling en D. Dugn- houwer als diaken. Ingezonden stukkeu. b. van een lid in de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwgs, waartoe door die Commissie worden aanbevolen de heeren: lo. Jhr. A. C. Röall, aftredend lid, en 2o. J. A. Helper Sesbrugger. Herbenoemd wordt de heer Röell met 9 stemmen. Één stembriefje was in blanco; c. van een Regent van het Barger-Weeshuis, waar voor door Regenten worden aanbevolen de heeren 1°. F. J. van de Ven, (aftr. lid) en 2°. A. P. Paulussen. Herbenoemd wordt de heer F. J. van de Ven met algemeene stemmen d. van een Regent van het Bargerlyk-Armbestuur, waartoe door heeren Regenten worden aanbevolen de heeren: 1°. J. Gloude (aftr. lid) en 2°. H. M. den Bouwmeester. Benoemd wordt de heer Gloude met 9 stemmen. De heer den Bouwmeester verkreeg 1 stem. Thans is aan de orde, de benoeming van een boek houder van het Burgerlyk Armbestuur, waarvoor door Burgem. en Weth. worden aanbevolen de heeren 1°. F. W. Loewer; 2°. J. A. Legemaat. Op eene vraag van den Voorzitter, zegt de heer de Looze zgn vroeger gedaan voorstel om de jaarwedde van den boekhouder van 400 op 250 te brengen, te handhaven. Eene aangename Sb. Nicolaas-surprise voor den heer Loewer zou dit zgn geweest, na ruim 23-jarigen diensttijd. De Raad oordeelde echter anders en na eenige beraadslaging, waaraan ook wordt deel genomen door de heeren Röell, Fokker, van der Vliet, Boege en W. A. Ochtman, wordt dit voorstel verworpen met 7 tegen 3 stemmen. De heer Loewer wordt daarna tot boekhouder her benoemd, met 9 stemmen, 1 stembriefje was in blanco. Ter behandeling van de bezwaarschriften tegen het kohier van den hoofdelgken omslag voor 1892, gaat Ben Heer D. HOCKE Dzn., «Mongenie" 1 Gaarne verklaren wij ons bereid, om u te antwoorden op de vraag, die door u aan ons Comité wordt gedaan aan het einde van het zoo welwillend stukje, dat als «Ingezonden stuk" door u is geplaatst in den Zierikzeeschen Nieuwsbode van den 1 dezer. Die vraag luidt: Waarommaakt gij de cijfers niet publiek? Vroeger reeds werd door ons opgemerkt, dat het openbaar maken van cijfers ons nog niet wenschelijk voorkwam, o. a. omdat de wenschelijkheid van het totstandkomen van den tramweg, van cijfers totaal onafhankelijk is. Door toch de levensvatbaarheid met het algemeen belang te verwarren, wordt de zaak verkeerd uitgelegd. Nog steeds zijn wij van hetzelfde gevoelen en moeten ook thans weigeren cijfers te geven. Toch willen wij u hier gaarne eenigszins uitvoeriger toelichten, waarom wij bij onze weigering moeten volharden en vertrouwen dan, dat na die toelichting door u, en door vele anderen met u, onze weigering volkomen zal worden begrepen en gebillijkt en dat ook gij van oordeel zult zijn, dat wij in het belang van de totstandkoming van den tram goed doen, thans nog geen openbaarheid aan onze cijfers te geven. De begrooting van kosten is natuurlijk niet opgemaakt rnet uit de lucht gegrepen cijfers, maar post voor post gespecificeerd. Zoolang nu met personen, van wie grond gekocht moet worden, niet is onderhandeld, kan het onmogelijk in het belang van de tramzaak zijn, de uit getrokken cijfers te publiceeren. Zoolang de concessie niet is verleend, kan den aanleg van de tram duurder of minder duur worden al naar gelang van de eischen die door de Collegiën, van wie concessie moet worden verkregen, voor de veiligheid van 't verkeer gesteld worden. En nu is het toch duidelijk dat eene begrooting, die nog voor zooveel verandering vatbaar kan zijn, nog geen publiek eigendom kan en mag worden. Konden wij volstaan met het eindcijfer onzer begrooting te geven of wel met eene rekening in den geest als in den Nieuwsbode van den 17en November jl. is opgenomen, dan zoude het wellicht geen kwaad kunnen hier te vermelden hoe hoog onze ramingen zijn; maar wij vragen, kan dan het groote publiek begrijpen, hoe wij aan die cijfers komen en zoo neen, wat wel door u en ieder ander zal worden beaamd, welke waarde zouden dan deze cijfers voor het publiek hebben, wanneer wij, in het belang der zaak, thans toch niet mogen aantoonen op welke wijze wij ze verkregen? Wanneer wij b.v. mededeelen, dat de onteigening is uit getrokken op ruim f 40000, gelooft men dan maar zoo klakkeloos dat dit cijfer juist is en zal men niet eerst dan aan de juistheid van dit cijfer geloof hechten, wanneer post voor post wordt aangetoond hoe de berekening is gemaakt? Daar komt nog bij, dat men althans nu nog niet zoo buitengewoon nieuwsgierig behoeft te ziju naar de cijfers, daar ons vermoedelijk eindcijfer genoeg bekend is. Al hebben wij dit niet officiéél medegedeeld, een ieder weet dat door ons nimmer is tegengesproken, dat de kosten van aanleg, rollend materiëel en bedrijfskapitaal op ongeveer f 750,000 is gesteld zonder den Zijpe-overgang, en nu ligt dan weder als van zelve de vraag voor de hand: hoe komt men aan dit eindcijfer en waarom wordt de Zijpe-overgang niet medegerekend en toch mogen wij weder om vorenstaande redenen grootendeels, noch de détailcijfers, noch de reden voor de weglating der Zijpe-overgang bekend maken. Wanneer wij geld kwamen vragen, dan zouden wij ons zeer goed kunnen begrijpen, dat men wel eens eerst over de levensvatbaarheid wil oordeelen en daartoe de gemaakte rekening eens ter dege wil bestudeeren, maar nu dit nog niet het geval is, komt het ons voor, dat de levensvatbaar heid niets met het algemeen belang te maken heeft. Zelfs wanneer men van oordeel is, dat een zaak niet bestaan kan, dan kan zij daarom toch wel wenschelijk zijn. Ter beoordeeling van de levensvatbaarheid heeft men natuurlijk nog meer aan de exploitatieraming, dan aan de begrooting van kosten. Maar ook die kan, en wel weder in het belang der tramzaak, thans niet openbaar gemaakt worden. Voordat wij eene exploitatieraming kunnen bloot leggen, motten wij ons eerst overtuigen, dat deze raming zóo gesteld is, dat er geld voor den aanleg te bekomen is. Bovendien mogen wij onze berekeningen niet bekend maken, voordat de onderhandelingen met andere tramwegmaat schappijen over de exploitatie ziju afgeloopen en deze onder handelingen zijn nu eenmaal niet te ontgaan, waar vóór alles moet gezorgd worden, dat de exploitatie der lijn Anna JacobapolderRozendaal in ééne hand is, ten einde het lastig en veelal tijdroovend overstappen in Steenbergen te vermijden. Gelooft gij nu niet met ons, dat wij door ontijdige publi ceering van cijfers, öf onze cijfers zouden moeten flatteeren öf alle mogelijke voordeelen zouden moeten weggeven? Tot zoover uw vraag. Wg hebben gemeend eenigszins uitvoerig op die vraag te moeten antwoorden, te meer daar wij niet geheel aan uw verlangen, om cijfers te publiceeren, hebben kunnen voldoeD. Wij vertrouwen echter dat gij, en met u alle voorstanders van de tramzaak, na lezing van het vorenstaande, vol komen zult begrijpen en billijken, dal het thans niet wenschelijk is en de tijd voor ons nog niet gekomen is, om ware cijfers publiek te maken en aan den anderen kant van ons comité niet kan worden verlangd, dat het, om liet publiek of een gedeelte daarvan, tevreden te stellen, met enkele globale, wellicht uit de lucht gegrepen cijfers, voor den dag koint. Zij, die met ons van oordeel zijn, dat de totstandkoming van den tram gewenscht is, moeien vertrouwen stellen in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1