LANDBOUW. In bet Bchip is eeu tusschendek en daaronder oen getal koebrugbalken cd het geheel gestormd door drie rijen stutten. Het verbljjf van gezagvoerder en stuur lieden bevindt zich in de campagne, terwjjl het volks logies zich voor ouder den bak bevindt. Boven op den bak bevindt zich het patent-ankerspil en twee torenB om de seinlichten te vertoonen. Voor het bewerken van het schip, verhalen, lossen en laden, zjjn zes spillen op het dek aangebracht. De ondermasten en stengen, van staal vervaardigd, vormen een geheel. De ankers zyn gepatenteerde (Davis). Eenigen tyd geleden ging er reeds een gerucht van ecne ophanden zjjnde verandering, die by don afslag van risch op de vischmarkt alhier zou gemaakt worden. Heden ochtend was men met den reeds sedert eenige dagen aangevangen arbeid gereed gekomen. Op de plaats voor den afslag bestemd is thans een kantoortje voor den afslager geplaatst en daartegenover eene tribune van drie verdiepingen, afgescheiden door leuningen, en tusschen kantoortje en tribune een tafel waarop de visch, die in afslag komt, geplaatst moet worden. De tribune is berekend voor 200 personen. Alle plaatsen zyn staanplaatsen, en de tribune kan aan weerszyden en van achteren langs trapjes verlaten worden. Toen heden ochtend het aangewezen uur voor den afslag was aangebroken, was de geheele tribune bezet met scbjjnbaar rustige koopers en hoofdzakelijk koopsters; maar zoodra kwam de afslager niet uit zyn kantoor om te beginnen, of het sein werd gegeven tot een geweldig spektakel. Van een geregelden afslag was geen sprake meer. Er werden liederen aangeheven, geschreeuwd en getierd, beleedigingen geuit, enz. De afslager werd ge noodzaakt telkens te stakeD, daar hooren en zien verging. Er werd gegooid met vuil en ys, en men klom op de leuningen. Het was voornamelijk het jongere gedeelte van het zwakke geslacht, dat het meeBte spektakel maakte. Eene goede noteering der pryzen was niet doenlyk. Dat er geen ongelukken gebeurden, is wel voornamelijk te danken aan het kalm en beleidvol optreden der politie, die in groot getal tegenwoordig was. Zoo nu en dan werd eene der groote schreeuwsters verwyderd. Goes, 30 Nov. By de commissie van werk verschaffing alhier hebben 2ich 113 werkloozen, allen hoofden van gezinnen of koBtwinnende zonen, aan gemeld, tot het verkrygen van arbeid. 1 Dec. Te Kwadendamme, een gehucht uitsluitend bewoond door Roomsch-Katholieken, en behoorende tot de gemeente Hoedekenskerke, ontstonden voor een paar dagen vrjj ernstige ongeregeldheden. De kapelaan, die daar zeer bemind was, moest vertrekken. Hoogere geestelijkheid had hem verplaatst, omdat de verstand houding tusschen dien geeBtelyke en het hoofd der R.-K. byzondere school veel te wenschen overliet. Laatstgenoemde weigerde nl. in de winteravonden herhalingsonderwys te geven aan volwassen personen. De parochianen meenden hunne sympathie jegens den vertrekkenden kapelaan niet beter aan den dag te kunnen leggen, dan door by het hoofd der school de glazen in te gooien, daarby natuurlyk vergetende, dat zy zelve de aangerichte schade moeten vergoeden, wyl de onderwijzer in eene woning der gemeente verblyf houdt. Iu het tarief der Staatsspoorwegen is eene kleine wjjziging gebracht. Voortaan kost enkele reis Amster dam—Goes 3e kl. 4, 2e kl. 6,25, le kl. 8; vroeger 4,35, 6,60 en f 8,50. Retourbiljetten thans 6, 8,75 en 11,75; vroeger 6,35, 9,80 en 12,80. De inrichting, waar vrouwelijke dienstboden op hunne uitgangs-avonden een onder-dak konden vinden, is uit gebrek aan belangstelling onder de dienstboden, gesloten. Het batig saldo is gestort in de kas van de spjjs- bedeeling. De heer M. G. de Boer, leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. alhier, verwierf de acte aardrijks kunde M. O. Hruiningfou. Door den slager J. Hameling alhier is een varken geslacht dat de kolossale zwaarte had van 641 halve K G. Het gewicht aan reuzel bedroeg ruim 69 halve E.G. Colyusplaat. Gedurende de maand November 1892 zyn op het telefoonkantoor alhier behandeld 190 berichten en wel 102 verzonden en 88 ontvangen. XTiolen. Aan mejuffrouw J. W. Augustyn is op haar verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Januari 1893 als onderwijzeres pan de openbare school alhier. Stavenisse, 1 Dec. By kon. besluit is aan deze gemeente verleend een buitengewoon subsidie van 3050, ter voorziening in de kosten van het lager onderwjjs, in zake den verbouw der openbare lagere school alhier. Volgens den alhier van wege het K. N. Mete orologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in November 11. 83,5 m.M. regen, verkregen in 9 aftappingen, tegen 47,5 m.M. in 1891 en 116 m.M. in 1890. De hoogste barometerstand iu genoemde maand was 770 m.M., de laagste 742 m.M Bruinisse, 1 Dec. Van de gelegenheid om aan de openbare school alhier herhalings (inhalings) onder wys te ontvangen wordt door ruim vjjftig Teerlingen gebruik gemaakt. Nieuwerkerk, 2 Dec. Heden had alhier een treffend ongeluk plaats. De landbouwer Romeyn van Ouwerkerir, die met een wagen met graan beladeD door het dorp kwam, had het ongeluk, dat één zyner paarden schichtig werd, waardoor by hen moeieljjk beteugelen kon, waarom hy van den wagen sprong, met het nood lottig gevolg, dat één zyner beenen, boven den enkel, werd afgereden. De ongelukkige werd per riemwagen naar zjjne woning te Ouwerkerk gebracht, terwyl men inmiddels geneeskundige hulp was gaan halen. Dnivendyke, 1 Dec. De heer T. Nooitgedagt, onderwyzer te Tjerkgaast in Friesland, heeft zyne benoeming als zoodanig aan de openbare school alhier niet aangenomen. De landbouwer A. Gast uit den Oase had het ongeluk, toen hy gisterenmorgen met een boerenwagen om steenkolen naar Brouwershaven reed, door het hollen der paarden van den wagen tusschen de paarden te vallen, waardoor de wielen over hem heengingen. Bewusteloos thuisgebracht kon men aldaar slechts den dood conetateeren. De gemeente verliest in hem een geacht en zeer gewaardeerd ingezeten. Zierilizee, 27 Nov. Dezer dagen werden, op uitnoodigirg van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de verschillende belanghebbende gemeenten in Schouwen— Duivelend gehoord omtrent het algemeen belang van het tot stand komen eener tramverbinding via St. Pbilipsland naar Rozendaal. Het comité, dat zich na den strengen winter van 1890/91 gevormd heeft ter verbetering der communicatie, heeft thans een geheel uitgewerkt ontwerp van een stoomtramweg, door den ingenieur Van der Vegt opgemaakt, aan Gedeputeerde Staten aangeboden, met verzoek concessie te verleenen voor de route Brouwershaven—Zierikzee—Zjjpe - St. Pbilipsland. Schier overal vindt het plan op onze eilanden groote inatemmirg. Ook in die gemeenten, welke niet direct door den tramweg verbonden worden, als Haamstede, Burgb, Noordwelle, Ellemeet, enz., heeft de gemeente raad een adres van adhaesie aan Gedeputeerde Staten verzonden, en toont men zich bereid door het geven van kleioe subsidies het algemeene belang, de verbetering van het locale verkeer en opheffing van het isolement te steunen. Alleen de gemeente Ouwerkerk schynt bevreesd de voordeelen aan het veer Stavenisse—Viane verbonden te verliezen, en ook onze gemeente is niet geheel ingenomen met verbetering van communicatie. Gedeelteljjk gedreven door behoudzucht van enkele invloedryke personen, gedeeltelijk uit vrees dat de stoombootmaatschappij, dio hoofdzakelijk in Ziorikzeesche handen zit, nog moer achteruit zal gaan, nam onze gemeenteraad iu hare jongste zitting het besluit, aan Gedeputeerde Staten te Wichtendat de totstandkoming van den ontworpen tramweg kan geacht worden te zjjn in het algemeen belang, ofschoon daarmede niet gezegd is, dat het is eeu Ziurikzeesch belang. Eene poging van den wethouder jhr. mr. J. W. D. Schunrbeque Boeye, om te trachlen het comité in de totstandkoming van het zoo nuttige en noodzakelijke werk to bamoeielyken, gelukte ten deele, doordat na lange discussie besloten werd in bet adres nog op te nemendat wanneer de Raad zich nu moet uitspreken over het ontwerp, hy zich daarmedo niet geheel kan vereenigen, speciaal waar de gracht moet gedempt worden." De meerderheid van den Raad toch was van oordeel, dat het dempen van de breede gracht over eenige meters ter lengte van 100 a 150 H. eenen misstand kon in het leven roepen, teiwyl de minder heid, met den burgemeester aan het hoofd, meende, dat het thans de tyd niet was om over zulke details te oordeelen. Over het algemeen begint men echter in te zien, dat de poging, die ditmaal in het werk gesteld wordt om Schouwen—Duiveland aan het spoorwegnet aan te sluiten, ernstig gemeend is en meer kans van slagen heeft dan alle vorige pogingen. Moge dan ook al van Ziorikzeesche zjjde door enkele personen het totstandkomen dor nieuwe verbinding met kracht worden tegengewerkt, die tegenwerking zal zeer zeker moeten wyken voor het belang, dat handel en njjverheid en niet het minste de landbouw by eene betere verbinding hebben. N. R. Cl. Examen apothekersbediende te 's Hertogenboscb. Geëxamineerd op 30 November en 1 December 5 vro'uw. candidates Toegelaten mejuffrouw C. van den Hoek te Breda. Zierilcseoe, 1 Dec. Hedeu treedt een nieuw reizigers-tarief langs den staatsspoorweg in werking. Voor het publiek is het zeker van dadelyk belang, te weten dat alle retourbiljetten in het binnenlands ver keer voortaan 4 dagen geldig zullen zyn, en dat voor kinderen in het vervolg de halve vrachtprys is ver schuldigd, zonder dat retourkaarten voor ben verkryg- baar zijn, zoodat men verplicht is, by den terugkoer weer eene kaart voor een kind te nemen. Het nieuwe tarief voor kinderen is onvoordeeliger dan dat, hetwelk tot dusver gold. Met ingang van 10 December 1892 zyn benoemd tot kommies der 4de klasse by de administratie der directe belastingen enz.: tydelijk te Koewacht K. Althuis te Menaldum en B. J. ten Bokum te Oostmarsum en tydelyk te Overslag G. L. Jedema te Noordwolde. ZieriLzioe, 1 Dec. Gisterenavond hield de ver- eeniging «Ambachtsschool" alhier hare algemeene vergadering, onder het voorzitterschap van den heer W. A. Ochtman, ten huize van Mej. de wed. Kanaar. Uit het verslag bleek, dat de financiëole toestand der vereeniging niet ongunstig te noemen is. Het aantal leden bedraagt 60, dat der leerlingen 10, twee verlieten de school met een diploma. De Hooge Regee ring heeft 1000 subsidie aangevraagd, terwjjl zoowel provincie als gemeente hun subsidie opnieuw hebben toegezegd. Ia afwachting van het toestaan van eerst genoemde subsidie, zal met het verven en smeden worden gewacht. Alle hulde werd gebracht aan den onderwijzer, terwyl de leerlingen proeven gaven in eenige aanwezige voorwerpen, die volgons het oordeel der mannen van het vak, zeer net waren afgewerkt. Tot bestuursleden werden herkozen de H.H. W. A. Ochtman en F. F. Leupen. Het is jammer, dat deze vergaderingen zoo slecht worden bezocht, want het is ook in deze: onbekend maakt onbemind. Maandag middag is te Cortgene de 84-jarige B., van den zolder komende, naar het schynt door eene duizeling bevangen, van een der bovenste treden gestort, zoodat by meer dood dan levend door de bij hem inwonenden werd aangetroffen en reeds denzelfden avond nog is overleden. De ongelukkige was een der oudstrjjders en gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis en de Citadel medaille. De korporaal J. J. B. L., van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, die tydens zyne detacheering te Terneuzen, in de maand September jl., aan een Eogelsch matroos, waarmede hy uit was, geld ontfutselde, is door den krjjgsraad in het le militaire arrondissement wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om als militair of als militaire geëmploieerde te dienen voor den tyd van 5 jaren. Ziexrikzee, 2 Dec. Dat niet alle boertjes eerlyk zyn, bewyst het volgende: Gisteren (een drukke Sint- Nicolaas marktdag) kwam iemand by een winkelier alhier en hem werden voorgelegd ter keuze verschillende sigarenpijpjes 30 cents. De man kon zyne keuze ongelukkig niet vinden, doch de winkelier had iets opgemerkt. Toen de zoogenaamde kooper wilde ver trekken, zeide de koopman: >die sigarenpyp die ge daar in uw broekspijp hebt laten slippen kost ƒ1,50"; toen de boer tegenpruttelde, was het antwoord: «omdat de pijp in uw broek heeft gezeten, kost hy geen 30 ct., maar 1,50, betaal me dus spoedig dat geld, want anders roep ik een voorbijgaand politie-agent". De man, zyn schuld bewust, betaalde 1,50 en vergat nog door schrik om een hem toebehooreod pakje mede te nemen. Elke winkelier zy dus op zyne hoede tegen ruime broekspijpen In het Nieuws v. d. Dag leest men de volgende zonderlinge advertentie: «Als St.-Nicolaascadeau wordt aangeboden een witte keeshond". Te Rozendaal is eene dienstbode van blydschap overleden, by het vernemen dat haar by testamentaire beschikking door hare mevrouw, wie zy vele jaren had gediend, een aanzienlijk bedrag en een nette inboedel waren vermaakt. Men zendt ons het volgende programma: Oeteldonksche club te 's Hertogen bosch. Oavond van kemiekigbed en vrimdighed veur de gemintenaoren van den Oeteldonk om zo 'u plezier te doen. Op den 28aten van deus maoDd, 's avonds na papteit om haalf acht, in de Liedertaofel. Ge kregt er te heuren Eurstens: de meziek van de Herremenie: «Als ge wilt dan kunde wel". Tweedesde kemiekste kemiekzangers Chretièuni en Solser, expresselyk veur deus geleugeoighed over- gekommen uit Amsterdam mit der beste spullekes. Derdes: Yeul aordige en vrimde frommeskes die ge hier se leven nie gesien hed mit vuurneye liekes. Vierdes: lose gepotlooide miensch, die z'n eigen toch goed veur doet. Vjjfdes: Iu verrassing van Oeteldonk zei vers. Den Oantree is an weerskanten: aan den beide- haandschefikant voor leeën: aan den vaandehaandsche kant veur nie-leeën. ,Den intreeprys is veur de leeën mit der huisgenoten feftig centen veur ieders. Veur nie-leeën eene gulden, ook veur ieders. Teugen vergoeing van en dubbelke kunne de plaotsen uitgekozen worren in de Liedertaofel Zondaags tusschen 2 en 3 ure namiddag, tweede schoft. De Raad verzuukt oe allemoal ten vrindelykste en belooft oe dè ge 'r over tevreeën zult zen. Gegroet oe Vrinde. De Raad van XI. Ook de slachtersvereeniging te Amsterdam heeft moeten toegeven aan de klachten van afnemers, die afgaande op de reeds lang verlaagde vleeschpryzen in andere plaatsen van ons vaderland, met ernst begonnen te reclameeren. Zjj heeft den vleeschprys met 5 Cent per half kilo verlaagd. De Afdeeling Noord-Beveland der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw hield Maandag 1.1. vergadering bij den heer L. D. v. d. Linde te Cortgene. Van de 135 leden waren 32 opgekomen. Door den Voor zitter (de heer G. J. v. d. Linde) wordt de vergadering geopend, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Onder meer is ingekomen een schrijven, waarin wordt gemeld dat de Directeur van het Rijkslandb. Proefstation te Breda een lezing ook voor deze Afdeeling wil houden wanneer zulks wordt verlangd en dat men uit eene der volgende onderwerpen kon kiezen: «Suikerbietenteelt", «Zuivelbereiding", «Gebruik van verschillende Kunstmest stoffen" en «Weilandbemesting". Uit de vier onderwerpen eene te kiezen was moeilijk, omdat ze allen zeer belangrijk zijn. De heer Ducleaux zou Nu gaat men over tot benoeming van 5 Bestuursleden, die aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de heeren P. II. van Lis, Penningmeester, P. Tazelaar Nz., Secretaris, J. de Looff, J. Marcusse Mz. en Joh. Ileijboer. Alvorens tot stemming over te gaan, vraagt en verkrijgt de heer van Lis het woord, die meent niet te vrij te zijn wanneer hij denkt dat op hem als Penningmeester stemmen zullen worden uitgebracht, waarom hij verzoekt dit niet te doen, daar hij, hoewel 15 jaar als Penningmeester bij de Afd. fungeerende, hij (door drukke werkzaamheden) voor eene eventueele herbenoeming zou moeten bedanken. De Voorzitter denkt dat het velen met hem zal spijten dit voornemen te hooren, hij vreest echter dat aandringen op verandering van zijn besluit niet helpen zal en eindigt met den heer van Lis zijnen warmen dank te brengen voor hetgeen door hem voor de Afd. werd gedaan. Vóór tot stemming over te gaan, stelt de heer van Lis voor, dat, om tot voorkoming van tijdverlies, het Bestuur een drietal namen zou kunnen noemen van personen die z. i. geschikt zouden zijn om de betrekking van Penning meester te kunnen vervullen zonder dat dit echter als een voordracht zou moeten worden beschouwd. Dit wordt met 31 stemmen aangenomen. Door het Bestuur worden daarna genoemd de heeren: J. Kooijrnan, W. Ducleaux en P. C. W. Swemer, resp. te Cortgene, Wissenkerke en Colijnsplaat woonachtig. De heer P. Tazelaar Nz. wordt met algemeene stemmen op één na herkozen als Secretaris. Daar de heer Kooijrnan te kennen geeft voor eene eventueele benoeming als Penningmeester te zullen bedanken, wordt als zoodanig met 17 stemmen van de 32 stemmen gekozen de heer W. Ducleaux (de heer Swemer bekwam 15 stemmen). Daarr.a werden de aftredende Bestuursleden, zijnde de heeren Marcusse, de Looff en Hcijboer, als zoodanig herkozen met resp. 22, 30 en 31 stemmen. Als Bestuurslid wordt in plaats van den heer Ducleaux (die nu als Bestuurslid door zijne benoeming als Penningmeester moet aftreden) gekozen de heer P. H. van Lis met 22 st. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den Notaris de Ronde Bresser, werd geveild de hofstede van de erven S. Smit te Heinkenszand. Koopster werd de weduwe M. Vermue aldaar, voor 41391,55. Ten overstaan van den Notaris A. Gallis Merens te Kapelle, werden de boomen verkocht, staande op de buitenplaats Jachtlust aldaar. O. a. werden 35 ontzaglyke olmen verkocht voor 1900, 4 zware olmen en 1 eik samen voor ƒ305. Eén byzonder zware eik werd verkocht voor f 285 (twee honderd vyf en tachtig gulden). De geheele opbrengst was 9300, nog vermeerderd met 10% onkosten. Dd gemiddelde prys van een olm was 21. RECHTSZAKEN. Haarlem, 1 Dec. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den heer A. C. Balabréga, beschuldigd een zyner kinderen met voorbedachten rade van het leven te hebben berooid. De eisch van den officier was niet strafbaarstelling, wegens ontoerekenbaarheid en plaatsing in een krank zinnigengesticht voor hoogstens één jaar. De rechtbank heeft zich met het gevoelen der des kundigen dat beklaagde niet toerekenbaar is, vereenigd en dit met volkomen overtuiging tot het hare gemaakt. Het vonnis luidt: dat beklaagde het feit heeft begaan, hem by dagvaarding ten laste gelegd, doch dat hy deswege wegens ziekelyke verstoring zyner verstandelijke vermogens niet strafbaar is. De rechtbank ontslaat hem te dier zake van alle rechts vervolging en gelast, dat hy uit de verzekerde bewaring zal worden ontslagen; gelast, dat hy zal worden geplaatst in een krankzinnigengesticht gedurende een proeftyd, den termyn van één jaar niet te boven gaande. KERKNIEUWS. Beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Stavenisse, de heer G. E. Noordink, predikant te Zegveld. Bedankt voor het beroep naar Tholen, door ds. G. E. Meloen te Kloetinge. Beroepen by de Herv. gem. te Kerkwerve, de heer P. A. Steenbakker Morilyon Loyaen, cand. te Schoon hoven, die voor Kats, Waarde, Erichem en Borssele heeft bedankt. Ter vervanging van ds. P. Huet, die door voort durende ongesteldheid verhinderd is zyne functie waar te nemen, is benoemd tot predikant in de cellulaire gevangenis te Goes, ds. W. A. van Griethuyzen. TELEGRAMMEN. JLmilt, 2 December. Groote opwinding heerscht na het gebeurde van een lezing willen over «Weilandbemesting", de heer H. Meulenberg zou liever «Zuivelbereiding" willen. De heer P. Maas zou een lezing over «Het gebruikvan verschillende!!unst- rneststoffen" gewenscht achten. De lieer van Putte stelt voor er over te stemmen, daartoe wordt besloten en eene lezing over «Zuivelbereiding", wat eerst aan de beurt lag, werd verworpen met 15 tegen 13 stemmen en met bijna algemeene stemmen aangenomen om eene lezing te doen houden over «Het gebruik van verschillende Kunstmeststoffen", terwijl het Bestuur gemachtigd wordt tijd en plaats nader te be palen. Vervolgens wordt door den Secretaris, de heer P. Tazelaar Nz. verslag uitgebracht over het verhandelde in de vergadering van het Hoofdbestuur, waarvoor hem door den Voorzitter wordt dank betuigd. Alsnu volgt verslag over de aangelegde proefvelden in '92, waaruit het volgende wordt ontleend: Nog most worden gekozen een Bestuurslid door het bedanken als zoodanig van den heer J. van Dannnc, waarna bij herstemming tusschen de heeren L de Wilde en J. Kooijrnan, eerstgenoemde wordt gekozen met 18 stemmen. Eindelijk komt in behandeling «opgave van benoodigde k unstmeststoffen" (Superphosphaat). Hoe eenvoudig dit punt een leek toe mag schijnen, toch gaf dit (indirect) aanleiding tot levendige discussie. In de laatst gehouden vergadering der Vereeniging «Landbouw belang" n.l. was de wenscheiijkheid tot samenwerking (wat de besteding van Superphosphaat betreft) met de Afdeeling Noord-Beveland besproken en besloot men om door den Voorzitter van «Landbouwbelang", den heer 11. Meulenberg, het Bestuur der Afd. in overweging te geven de benoodigde kunstmeststoffen gezamenlijk te besteden. De Voorzitter vond het idee van samenwerking goed en bracht in rond vraag of de leden er ook zoo over dachten, wat bleek met allen het geval te zijn. Toen men echter in details kwam, waren er, die niet wisten waarom eene Vereeniging naast de Afd. er moest zijn, waarop de Voorzitter antwoordde, dat er meer zulke kleine Vereenigingen op andere plaatsen zijn en dat die zich meer kunnen toeleggen op kleinig heden die niet te verwerpen zijn. Omtrent de combineering echter in den zin zooals «Landbouwbelang" die wilde kon men tot geen besluit komen. «Landbouwbelang" wilde wel samen aanbesteden met de Afd., dat wil zeggen één massa, doch de Afd. en «Landbouwbelang" zouden publiceercn dat zij (beiden) wilden besteden. Men kwam eindelijk tot het besluit dat de Besturen van beide Vereenigingen over het punt in kwestie nader zullen onderhandelen. Hierop niets meer te verhandelen zijnde en niemand meer 't woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Men zou wel eens willen weten welke grnotigheden de Afd. hier doet. gisteren avond onder de mjjnwerkers. Eeu gewonde vrouw is heden overleden. In het geheel vielen drie dooden; evenwel wordt er nog gewerkt in de bassin Luik. Gravenliago, 2 Decembor. Tweede Kamer. Na een uitvoerig debat zyn ver worpen de amendementen tot verdere verlaging van de percentage der grondbelasting en is nan- {genomen art. 1, (heffing 6 percent). Art. 2 is mede goedgekeurd. Art. 3 is aangehouden tot Maandag, tengevolge de staking der stemmen over een voorstel. Ingozoiiden stulclceii. PROEFVELDEN. De afdeeling A en de afdeeling B, De afdeeling G en ook D deed al meê, Om proefvelden wcêr aan te leggen. Zoo'n veld wordt gesubsidieerd door ons land, En daarom ga ik met mjjn kleine verstand, Myn meening hieromtrent eens zeggen. In 't Blad van Van Ojjen staat, 'k heb het gezien, En meer nog met my, dat is zeker misschien, Dat enkel Noord-Beveland mankeerde. Dos boeren van ons hebben niets nu daar an, Eo zeggen met recht, dat het zoo toch niet kan, Want dat 'n proefveld aan velen nog leerde. Waarom, dat onz' afdeeling hier 't ook niet deed, Ik weet het niet, want staat de kas ook niet breed, Het Ryk wil de kosten vergoeden. En moet men wat wachten, ééns komt toch het geld, Dat 's zeker; dus waarom zoo'n gift niet geteld, Die hun toch voor scha. zal behoeden. Of denkt het Bestuur soms »we zjjn toch volleerd, Of, niets is er nieuw, dat door ons wordt begeerd, We kunnen er toch niets meê winnen". 't Kan zyn, doch ik weet, dat het grootste getal, Zou wenschen een proefveld zoo voor niemedal, Daar lomperds zich daardoor bezinnen. Gezondenze vragen niet naar 't medicjjn, Slechts menschen die ziek zjjn, 'tzjj groot of 'tzjj klein, Eu spoedig een doctor gaan balen. Wanneer nu zoo'n doctor niet is bjj de hand, Dan gaat het al dikwjjls geheel over kant, Omdat men dan soms gaat aan het dwalen. Leg proefveldon aan, en dat is 't medicjjn, Elk ziet het, al mochten 't geen leden ook zjjn, En iedereen kac dan probeeren. Eu zien, dat de kunstmest bjj zaaiing op 't land Heel dikwjjls de zeer slechte oogsten verbant, Daaruit kan elk landbouwer loeren. Wissenkerke, 28 November 1892. WITTE HAGE. VERSLjfö omtrent de uitkomst, verkregen op een proefveld in 1891 aangelegd, ten einde aan te toonen de nuttige werking van opgeloste Peru Guano en Superphosphaat met Chili Salpeter op Aardappelen en waarop in 1892 is nagegaan de nawerking op Deensehe Haver. Grootte 8,01 Aren. Grond soort. Voorvrucht. In 1891 bemest met Kilogrammen. Kosten dei- bemesting per H.A. Opbrengst per H.A. in Kilograinen. Geldelijke opbrengst per II.A. aan: Geheele opbrengst. Geldelijke uitkomst per H.A. Wins t. Graan. Slroo. Graan. Stroo. Zavel. Aardappelen. Zonder. Nihil. 3,078 3252 f 207,76'/, f 65,04 f 272,80'/j Id. Id. 243 Chilisalpeter. 486 Superphosphaat. f 24,30 19,29 3,774 3949 274,74'/, 78,98 #333,72'/, f 60,92 Id. Id. 369 Peru Guano. 43,5-4 3,124 3693 210,87 73,86 284,73 «11.92'/, VERSLAG omtrent de uitkomst, verkregen op een Champs de demonstration, bezaaid met Rood Engelseh Mangelwortelzaad en bemest met Superphosphaat plus Chili Salpeter en Chili Salpeter alleen, terwijl een gedeelte onbemest is gebleven. Grond soort. Voorvrucht. Bemest met Kilogr. Kosten dei- bemesting per H.A. Opbrengst per H.A. in Kilogr. Geldelijke opbrengst per H.A. Geldelijke Winst. Uitkomst verlies. lichte klei. Tarwe. Zonder. Nihil. 52056 f 338,36 797 Superphosphaat. 398 Chili Salpeter. 1f 35,86'/, 47,76 64087 416,56'/, f 5,42 398 Chili Salpeter. 47,76 64828 421,38 f 35,2G

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2