ZIERIKXEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 December 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. De nieuwe kieswet. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. 1 Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. ♦9ste JAARGANG. No. 6242. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 15 regels 75 Cts. Elke regel meer 15 Cts. Het aan den Heer J. H. C. HEUSE aange boden CADEAU, is voor de inteekenaren te zien, Zaterdag den 3 December 1892, ten huize van den Heer F. J. VAN DE VEN, van 12-3 uur. De DIRECTEUR vnn het. Postkantoor te Zte- rikzbk noodigt. liet Publiek in zijn ei^eil belang; uit: 1°. de hij gelegenheid vnn het a.s. St.-Nicolaas- feest te verzenden pakketten stevig en doelmatig in te pakken in dier voege, dat de inhoud op voldoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zij; 2°. de adressen zoo mogelijk op den omslag der pakketten zelf tc schrijven, en waar dit niet kan geschieden, de adressen met gom of stijfsel op te plakken, niet lll6t lalt te bevestigen dé opplakking of aanhechting van liet adres geschiede in ieder geval zoo, dat liet. tijdens het vervoer niet. kan verloren gaan. Op Zondag 4 December a.s. zullen gedurende de gewone openingsuren van het kantoor op Zondag, pak ketten ter verzending worden aangenomen, 11.1. (In Amsterdamschen tijd), van 7,508,50 's morgens, 13,501,50 's nam. en 6,507,50 's avonds. LUJlimilUl LU UIULULLUUU, op eiken Donderdag, tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente ZlERIK7.ee, Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, liehoorende tot de lichting van het jaar 1893, dat de Militieraad op Diusclag- <leii SO December des voormiddags te 41 uur te Middelburg, in de Abtlij aldaar zitting zal houden, om uitspraak te doen om trent de verschenen vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72)alsmede omtrent de lotelingendie, volgens de artt. 55 en 56 der wet niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingenvoorts dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geen vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan lengtewordt verleendwanneer de betrokken loteling niet voor den Mililitieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militie raad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet geneeskundig zal kunnen worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt; en dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrij stelling van den dienst der militie verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichting tot liet verschijnen voor dien raad. Zierik7.ee, den 1 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C». W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. III. De wet, regelende de uitoefening van het kiesrecht, is verdeeld in de volgende hoofdstukken: lo. van de kiezerslijsten en 2o. van het kiezen; en zij regelt dus in de eerste plaats hoe plaatsing wordt verkregen op de kiezerslijsten en vervolgens op «velke wijze de kiezers bij de vervulling van plaatsen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en in de Provinciale Kamer van hunnen wil doen blijken. Bepaald wordt in artt. 1 en 2, dat in elke ge meente door het gemeentebestuur eeue lij3t wordt opgemaakt van hen, die, voorkomende op de be volkingsregisters op 15 Januari van het jaar der vaststelling, bevoegd zijn tot het kiezon van leden der Tweede Kamer en van de Provinciale Staten. Deze lijst moet in alphabotische volgorde de-namen der kiezers en hunne voornamen, de plaats on dagteokening hunner geboorte, de dagteekening hunner naturalisatie, zoo die heeft plaats gehad, en tevens de aanduiding tot welke verkiezing zij be voegd zijn, bevatten. Wanneer eene gemeente in kiesdistricten of in stemdistricten is verdeeld, dan wordt daarenboven melding gemaakt van de woon plaats der kiezers op 15 Januari en van het kiesdistrict en hot steradistrict, waartoe zij dien tengevolge behooren. Kiezers, wier woonplaats niet met zekerheid is aan te wjjzen, behooren tot het eerste kiesdistrict en tot het stemdistrict, waarin het hoofdstembureau is gevestigd, of, is in die ge meente geen hoofdstembureau gevestigd, tot hot eerste stembureau der gemeente. Door deze laatste bepaling is aan de schippers, die, bij gebrek oenev vaste plaats van woning, in de stedenwet van den Minister Lobman niet- onder dak konden worden gebracht, hiermede een kiezersdomicilie gegeven en zullen zij dus hunne kiesbevoegdheid kunnen uit oefenen. Zijn eenmaal de lijsten dus op deze wijze uit de bevolkingsregisters vastgesteld, dan begint de schrapping. Daartoe geven de besturen der instellingen van weldadigheid en de gemeente besturen vóór 21 Januari op, welke personen ouder stand van hunnentwege werden verleend; de Minister van Justitie eene gewaarmerkte opgave van de namen der alphabetische volgorde gesteld en van de voornamen van de mannelijke meerder jarige personetf of die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie hij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd en voor wie dat verlies of die ontzegging op 15 Januari van. dat jaar voort duurde; eveneens doet hij opgaaf van die personen, die op 15 Januari van datzelfde jaar onherroepelijk wegens misdrijf veroordeeld waren tot eene straf van 4 jaar of langer. De Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken geven op, welke meerderjarigen zich hebben onttrokken aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst enz de Minister van Financiën, welke personen hunnen aanslag in de directe belastingen over het afgeloopen dienstjaar niet hebben voldaan; Gedep. Staten, welke personen hunnen aanslag in de provinciale directe belastingen niet voldeden, terwijl eindelijk de bevelhebbers der in eene gemeente aanwezige zee- of landmacht, vóór dienzelfden datum aan de gemeentebesturen eene opgaaf verstrekken van de meerderjarige personen, die beneden den rang van officier zich op 15 Januari in de gemeente in werkelijken dienst onder de wapenen bevonden. Alle personen, voor komende op die verschillende opgaven, die allen alphabetisch zijn gesteld, worden van de aanvankelijk opgemaakte kiezerslijsten geschrapt. Art. 11 bepaalt, dat de nu overgebleven kiezers vóór 16 Januari eene schriftelijke, eigenhandig geschreven aanvraag tot het bestuur hunner gemeente moeten richten, om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Deze aanvraag moet door den aanvrager in haar geheel worden geschreven in een daartoe aangewezen gemeentelocaal onder toezicht van daartoe aangewezen ambtenaren. Zij moet onmiddellijk nadat zij in schrift is gebracht worden ingeleverd, zoodat thuis gereed gemaakte aanvragen ongeldig zijn. De beslissing of het ingeleverde stuk werkelijk is eene duidelijke aanvrage om op de kiezerslijst geplaatst te worden, staat aan het gemeenbestuur, behoudens hooger beroep. Deze aanvrage is echter 3lechts eens noodig. Is men eenmaal als kiezer toegelaten en als zoodanig op de lijsten gebracht, dan wordt men daarvan niet afgevoerd, tenzij wegens overlijden, wegens het niet meer voorkomen op de bevolkings- staten, of wegens het niet meer voldoen aan de voor de kiesbevoegdheid door de wet gestelde eischen. Wanneer er door Burgem. en Weth. af wijzend wordt beschikt op het verzoek tot plaatsing op de kiezerslijsten, dan moet daarvan binnen tweemaal 24 uren kennis worden gegeven met opgaaf der redenen, aan den verzoeker. De aldus vastgestelde kiezerslijsten worden met de lijsten van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en niet de opgaven door de verschillende Ministers en de Gedep. Staten hierboven vermeld, verstrekt, van 16 Februari tot 21 Maart op de secretarie der gemeente voor ieder ter inzage neergelegd en ver krijgbaar gesteld tegen betaling der kosten. Reclames tegen deze lijsten kunnen tot 15 Maart worden ingebracht, zoowel door hemzelf die de reclame betreft, als wel door een ander, met dien verstande echter, dat, wanneer het verzoek niet uitgaat van hem, die de reclame geldt, dezen binnen 24 uren daarmede, alsmede met de gronden van het verzoek, zal worden in kennis gesteld. Ook deze verzoeken tot verbetering worden met de bewijsstukken tot 21 Maart voor ieder ter inzage nedergelegd, opdat een ieder het verzoek kunne tegenspreken. Van deze tegenspraak wordt aan den gemeenteraad ui terlij b den 21sten Maart schriftelijk kennis gegeven. Vóór den 15 April nu beslist de gemeenteraad over deze verzoeken om verbetering en de burgemeester geeft vau deze met redenen omkleede beslissing mede- deeling aan hem, wien ze gold, terwijl tevens hiervan openbare kennisgeving wordt gedaan. Na deze beslissing is echter binnen 8 dagen hooger beroep bij de arrondissements-rechtbank mogelijk, terwijl, doch alleen wegens scheiding of verkeerde toepassing der wet, van de uitspraak dezer rechtbank weder hooger beroep bij den Hoogen Raad mogelijk is. Nadat dus de wet de plaatsing op de kiezers lijsten heeft geregeld, gaat zij in het tweede hoofdstuk over tot het geven van wettelijke voorschriften, hoe dat verkregen recht moet worden uitgeoefend. Het i8 den wetgever hierbij voornamelijk te doen geweest, zoodanige bepalingen te maken, dat de vrije wil der kiezers verzekerd wordt, tegen ongeoorloofden dwang of invloed afdoende waarborgen worden geschonden en de geheele gang van het verkiezings wede zoodanig te omschrijven, dat zonder stoornis en met regelmatigheid de keuzen op eene een voudige en zekere wijze kunnen worden verricht. der vorige week. Er is in langen tijd zooveel nieuws op politiek gebied niet te melden geweest als deze week het geval is, en het is thans waarlijk moeilijk om te beslissen wat met de beperkte ruimte, waarover wij beschikken kunnen, moet worden vermeld en wat achterwege kan blijven. De behandeling der Panama zaak in Frankrijk; de troonrede, waarmede de Duitsche Keizer den Rijksdag opende, en de in die vergadering gehouden redevoering van Caprivi; en eindelijk de troonrede door den Italiaanschen Koning gehouden, en de rede uitgesproken door Crispi te Palermo, zij verdienen allen de aandacht. Zooals wij in ons vorig overzicht reeds meldden, heeft de Franschc Minister van Justitie Ricard zijne ambtgenooten voor een voldongen feit ge plaatst, door de heeren Ferdinand de Lesseps, zijn zoon Charles de Lesseps, baron Cottie, Fontane en Eiffel, te dagvaarden voor het Hof van Appèl. Nog een zesde in deze zaak betrokken persoon, baron Jacques de Reinach, was gedagvaard, doch hij werd Zondagmorgen dood in zijn bed gevonden. Over de oorzaken van dezen dood worden zeer verschillende berichten verspreidde familie spreekt van eene beroerte; anderen beweren dat er zelf moord heeft plaats gehadweer eene andere lezing vermeldt, dat de heer Reinach zou zijn vermoord. Aan de gedagvaarde personen wordt ten laste gplctïd, dat zij de opbrengsten der yerscliillende leeningen hebben verkwist en zich op bedriegelijke wijze de gelden van anderen hebben toegeëigend. De bekende ingenieur Eiffel wordt niet als hoofd schuldige, maar als medeplichtige vervolgd. Het was te verwachten, dat het in de Kamer zitting, waar de interpellatie over de Panama- quaestie aan de orde kwam, zeer onstuimig zou toegaan. Het vuur werd geopend door den heer Deluns-Monlaud, die voorstelde, den houders der Panama-obligatiën het recht te geven van recht- streeksche dagvaarding, welk voorstel in handen eener commissie werd gesteld. Het heftigst viel de Boulangist Delahaye de regeering aan. Hij eischte, dat de Kamer eene politieke zuivering zou bewerkstelligen en eene commissie van enquête zou benoemen, om het volste licht over de feiten te verspreidenwelke van het ge rechtelijk onderzoek, dat slechts de laatste jaren gold, zouden worden bedekt. In het jaar 1883 was de Panama-maatschappij zonder middelen geweest; de heer Reinach had toen de premie- leening voorgeslagen en vijf millioen geëischt, om door het omkoopen van leden der vertegen woordiging de toestemming van het Parlement te verkrijgen. Een gansche reeks van vertegen woordigers was feitelijk getaxeerd op de prijzen, waarvoor hunne stem te koop was. Een zekere Arton (die thans voortvluchtig is) was hierbij de handlanger van Reinach geweest. Op deze wijze waren drie millioen verdeeld onder een aantal leden van de Kamer en enkele leden van den Senaat. Toen men eischte dat Delahaye namen noemen zou, antwoordde hij, dat hij dit voor de commissie van enquête doen zou, doch ook daar heeft hij zich moeten bepalen tot het noemen van twee personen, beiden thans overleden. De thans benoemde com missie bestaat uit 33 leden, benoemd door de Kamer, doch daar telkens deze of gene bedankte, duurde liet geruimen tijd eer zij volledig was. De zaak houdt de gemoederen der Franschen zeer bezig en zelfs de inneming van Dahomey door generaal Dodds, hoe ook met vreugde begroet, is niet in staat de aandacht der Panama-zaak af te trekken. Nadat de Duitsche Rijksdag door den Keizer geopend was met eene troonrede, die noch in die vergadering, noch in de pers eenige geest drift verwekte, hield Caprivi den volgenden dag eene redevoering tot inleiding van het ontwerp tot legeruitbreiding. Volgens hem gold het hier alleen de groote quacstie van liet behoud van den Europeeschen vrede en van de beveiliging van Duitschland voor oorlogsgevaar. Men kan overtuigd zijn dat Duitschland nooit zou overgaan tot een aanvallenden oorlog, evenmin als het. ooit oorlog voeren zou, om een aanval van andere zijde te voorkomen. Zoo was het ook in 1870 geweest. Ondanks al hetgeen Bismarck noodig had geoordeeld mede te deelen, had Duitschland Frankrijk niet geprovoceerd en de heer von Bismarck had de Emser dépêche niet vervalscht. Ten bewijze daarvoor haalde de Rijkskanselier eenige dépêches uit liet Rijksarchief aan. Daarna kwam Caprivi op den tegenwoordige)! Europeeschen toestand terug en zeide, dat de persoonlijke gezindheid van den Czaar den besten waarborg voor den vrede op leverde. De militaire 'ontwikkeling van Rusland gaf thans wel geen aanleiding om eeuigszins be- zorgu te zijn, maar kon toch gevaarlijk worden. Duitschland moet onder zijn bondgenooten den zwaarsten militairen last dragen, daar het naar twee zijden front moet maken. Vervolgens besprak de Rijkskanselier nader de hervormingsplannen en de middelen tot dekking der kosten. Hij besloot met een beroep op de vaderlandsliefde en op de piëteit jegens diegenen, die het nieuwe Rijk hadden gegrondvest en daarvoor waren gesneuveld, opdat men later niet zou kunnen zeggen, dat de gevallenen hun bloed hadden veil gehad, maar dat. de Duitschers van onzen tijd het om de instandhouding van het Rijk noodige geld niet verloren gaven. Deze rede werd luide toe gejuicht en algemeen gelooft men, dat de kansen op aanneming der wet zeer zijn verbeterd. De nieuw gekozen Kamer in Xtaliëis door den Koning met een troonrede geopend. Daarin her innerde hij aan de eerbewijzen, die hem door de ver tegenwoordigers der meest beschaafde Staten waren bewezen, een getuigenis, dat Italië waarlijk is, wat het wenscht te zijn: een onvermoeide steun voor de eendracht en den vrede. Die feesten bewijzen ook, dat de betrekkingen tusschen Italië en alle mogendheden vriendschappelijk zijn. De Italiaansche regeering waakt met hare bondgenooten'met zorg vuldigheid dat elke aanleiding tot oneenigheid in Europa worde voorkomen. De arbeid der Kamer zal beginnen onder de waarborgen van den vrede, en den arbeid vruchtdragend maken. Het even wicht op de begrooting zal worden verkregen zonder verhooging der belastingen, terwijl her vormingen zullen worden voorgesteld om aan de financiën de noodige ruimte te laten, ten einde de gelegenheid te geven wijzigingen in de belasting voor te stellen. Verder zullen hervormingen worden voorgesteld in de groote takken van den Staatsdienst, terwijl een militair ontwerp zal worden ingediend, ten einde te waarborgen, dat de verlaging der uitgaven op geenerlei wijze de weerkracht van Italië kan benadeelen. Hervormingen worden voorts aan gekondigd in het universiteits- en schoolwezen, in de rechterlijke macht en in de administratie van den Staat. De Koning eindigde met de woorden//Victor Emmanuel had de edele eerzucht het vaderland aan de Italianen weer te geven. Mij is de eer ten deel gevallen mijn naam te hechten aan de economische en intellectueele wedergeboorte van het land en Italië groot, voorspoedig en sterk te zien, zooals zij droomden, die voor het vaderland geleden hebben en gestorven zijn". Amerika. Met bet oog op het gevaar voor de cholera in 't voorjaar, heeft de commissie uit den Senaat, belast met het toezicht op de landverhuizing, besloten na te gaan of het niet wenscheljjk ware, dat do emigratie naar de Vereenigde Staten voor den tjjd van een jaar bjj wjjze van proef werd verboden. Oostenrijk. Voor de rechtbank te Weenen werd deze week de zaak behandeld van een handelaar in aieraadvogels, die een papegaai verkocht had aan do aartshertogin Stephanie voor niet minder dan duizend florijnen. Het beest was deze som waard, want in niet minder dan zes talen kon lorretje het Oostenrjjksche volkslied opzeggen. Bjj den koop had de aartshertogin zelve den vogel het examen afgenomen en dit was uitstekend geslaagd. Maar toen de papegaai in de vergulde kooi troonde te midden der Keizerlijke weelde, sprak bp geen woord meer, hofdames noch lakeien konden, ondanks de fijnste klontjes, zjjn melancholie verbreken kortomhjj zweeg als een stomme. De aartshertogin vond dit al zeer vreemd, zy begon argwaan te koesteren, deed onderzoek en ten slotte bleek, dat lorre in het geheel niet praten kon, maar dat zjjn gewezen baas, de vogelverkooper, een geroutineerd buikspreker waB, die tijdens den verkoop in zes talen namen b zjjn govederden vriend het woord gevoerd had. De rechtbank gaf den taalrijken bedrieger een maand gevangenisstraf. België. Te Dison had in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag een verschrikkelijk voorval plaats. Pascal Joseph Brixbe, vrachtrijder te Verviers, wierp zjjn wettige vrouw uit een raam van 't vertrek op de 3de verdieping, dat hjj met zjjn elfjarig dochtertje bewoonde. De vermoedelijke moordenaar loochent de dader te zijn, niettegenstaande het dochtertje het feit bekende. Hjj is 31 jaar oud, zeer sterk gebouwd en buitengewoon brutaal. Voor eenige dagen werd hjj door de rechtbank te Luik veroordeeld tot acht dagen hechtenis en 500 fr. schadevergoeding wegens het mishandelen van een zjjner voerlui, dien hjj een been had stuk geslagen. Eenigen tjjd te voren werd hjj op klacht zjjner vrouw, waarvan hjj gescheiden leefde, tot een maand gevan genisstraf veroordeeld. De ongelukkige vrouw werd dood op straat gevonden en is naar het ziekenhuis gebracht, waar het Ijjk zal geschouwd worden. Nederland. Amsterdam, 30 Nov. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen keurde heden den aankoop van den spoorweg Tilburg—Njjmegen goed en besloot eene leening van 15 millioen aan te gaan tot voldoening der verplichtingen, voortspruitende nit dien aankoop en de uitbreiding van het spoornet. De Utr. Crt. kan met zekerheid mededeelen, dat, in verband met den minder gunstigen financieelen toestand der maatschappij, door den directeur-generaal der S. S. is besloten, aan het geheele ambtenaars- perBoneel de twee-jaarljjkscbe verhooging van bezoldiging te onthouden. 's Gravenhago, 30 Nov. Tweede Kamer. Aan de orde is de Indische begrooting. De Minister van Koloniën heeft, met handhaving van zjjne overtuiging, dat middelen-versterking in Indië noodig is, maar in aanmerking nemende, dat de begrooting by de behandeling met aanzienljjke sommen verminderd is en een hoogere opbrengst der koffie met 6 millioen (57 cent per 1/i kilo) te wachten is, den voorgestelden lucifersaccjjns en de verhooging van petroleum- en zoutaccyns teruggenomen. De heer A. E. Mackay kwam hiertegen op, meenende dat de Minister de Indische Financiën voor de toe komst op losse schroeven stelde en nog vele uitgaven in het verschiet liggen, waarbjj nog komen de lasten van eventueele leeningen. De heer Van Kerkwjjk had ook verwacht dat de Minister meer oog had voor de toekomst en bestreed '8 Ministers verandering van houding met het oog op de velerlei behoeften van Indië. Had hy geweten wat de Minister deed, hy zou die uitgaven niet hebben gevoteerd. De heer Borgesius betoogde, dat 't niet aanging den inlanders onnoodig lasten op te leggen en de heer Travaglino zou overwegeD of hy wel voor 's Ministers begrooting zou stemmen. De Minister deed daarna uit komen, dat hy de middelen-versterking slechts 1 jaar aanhield en achtte de opzegging in 1893 door de om standigheden niet gerechtvaardigd. Er werd geen amendement voorgesteld en de Kamer nam het middelen-hoofdstak aan. Rotterdam, 30 Nov. Het van staal vervaardigde Bchip »Jeannette Fran^ise," gebouwd te Krimpen aan de Lek door de heeren J. K. Smit, voor rekening der reedery, onder directie van den reeder P. van der Hoog, te Krimpen aan de Lek, werd heden met het beste gevolg te water gelaten. Vele belanghebbenden en genoodigden hadden van de gelegenheid, hun door reeder en bouwmeesters aangeboden om per salonboot van Rotterdam te ver trekken, gebruik gemaakt, en talrjjk waren do toeschouwers op de werf en in de nabjjheid, die samen gevloeid waren om het te water loopen van het kolossale schip bjj te wonen. Dit schip dat als viermaster zal worden getuigd, is het grootBte dat ooit op een der scheepswerven in Nederland werd gebouwd. Het is lang 263, breed 44 en 27 Eüg. voeten hol, metende ongeveer 2250 register en heeft een laadvermogen van 3500 ton dood gewicht. Over de halve lengte van het schip is het bovendek van staal, waarover een houten dek ia aangebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1