/Illllk/IIMIII NIEUWSBODE. Dinsdag 29 November 1892. tllli, OPNEMING ST.-PilCOLAASGADEAUX. Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. Vele Nieuwigheden NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee en Rotterdam Dork asvereeniging. opgaande Olmen Boomen, opgaande OLMEN BOOMEN, ST.-NICOLAAS-ETALAGE OPRUIMING van DAMES- en HINDERHOEDEN. RUHR kACHELkOLEN, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8240. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 15 regels 75 Cts. Elke regel meer T5 Cts. op het gebied van Goud, Zilver* en JBLor'log-ess. Oud GOUD, ZILVER, BLOEDKORALEN enz. worden tegen de hoogste waarde ingeruild en gekocht. Reparation worden als nieaw afge- leverd. Zierikzee. A. I. FRANK, Dam. <3: Transvaal. Pretoria, 24 Nov. De heer Kruger heeft in een intervieuw verklaard, dat wanneer hjj tot Staats president wordt herkozen, hij by den Volksraad een wetsontwerp zal indienen, om vreemdelingen, die in de laatste tien jaren genaturaliseerd zyn en die sedert vier jaren Transvaalsobe burgers zyn, benoembaar te verklaren tot leden van den Volksraad, mits zy bewyzen hebben gegeven van gehoorzaamheid aan de wetten en instemming met de beginselen der republiek. Engeland. De Fish Trades Gazette van 19 November deelt den uitslag mede van het sedert geruimen tijd in Engeland aanhangige rechtsgeding betreffende de zoogenaamde vreemde-oestei quaestie. De zaak komt in 't kort hierop neer: Er bestaat in Engeland een verbod om tusschen 14 Mei en 4 Augustus Engelsche oesters aan de markt te brengen. Na worden er jaarlyks gedurende de maanden Februari en Maart millioenen Fransche oesters in Engelsche wateren gezaaid en nu wilde het Parlement deze ook als Engelsche oesters beschouwd hebben. De oesterhandelaars waren van een tegengesteld gevoelen. Het Parlement redeneerde aldas: Vreemde oesters worden Eogelsche, als zy in EogelBch vischwater worden overgebracht en daarna opgevischt", de handelsparty daarentegen: Vreemde oesters blyven vreemde oesters ook al zyn zy in Engelsch water opgegroeid. Het heeft lang geduurd eer deze quaestie was uitgemaakt. De handelsparty, krachtig door aaneensluiting, gaf het niet op en ten slotte heeft het hooggerechtshof te Londen den llen November uitspraak gedaan in haar belang. De Fransche oesters mogen diensvolgens voort aan ook in den gesloten tjjd aan de markt komen. Ook voor diegenen onder de Nederl. kweekers, welke Fransche oesters kweeken, is deze uitspraak niet van belang ontbloot. Want ware de Fransch-Eogelsche oester als Engelsch beschouwd geworden, dan zou wegens den garingen afstand der Lxndensche markt mettertyd allicht een nieuwe handelsbron voor bedoelde kweekers geopend geworden zyn. Gladstone heeft aan eenen vriend schriftelijk mee gedeeld, dat de regeering zich bezighoudt met het vraagstuk van hervorming der armenwet. Rusland. Te Bahkmont heeft een zonderling huwelyk plaats gehad. Een jong notaris en zyn meisje hadden drie maanden te voreD, toen de vader van den jongen man zich tegen het huwelyk verzette, gepoogd zelfmoord te plegen. Zij herstelden evenwel en stapten nu in het huwelijks bootje, zeker aanmerkelyk verlicht van hart, maar elk bezwaard met een revolverkogel, die by geen van beiden kon verwijderd worden. Nederland. Deventer, 25 Nov. By kon. besluit van gis teren is de heer J. Groebe, inspecteur van politie alhier, benoemd tot commissaris van politie te Zierikzee. De heer Groebe, die verscheidene jaren zyn moeiljjke hotrekfeing met zooveel activiteit, tact en welwillend heid vervulde, kan er zeker van zyn, dat De venters ingezetenen algemeen zijn bevordering met voldoening zullen vernemen en hem met leedwezen Deventer zien verlaten. (Deventer Ct.) 's Graveuliag-e, 26 Nov. Heden morgen vertrokken naar Rjjswjjk en Bleiswyk detachementen, gedeeltelyk ter aflossing, gedeeltelijk om op nieuw dienst te doen tot wering der veeziekte. Een detache ment vaD ongeveer 20 man keerde alhier terug. Ruim 500 man zyn nu nog van het regiment grenadiers en jagers op verschillende plaatsen gedetacheerd. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 7 December a.s., des avonds te half 9 ure. Rotterdam, 26 Nov. Op de Yischmarkt alhier heeft de politie deze week een aantal blikken pijpjes in beslag genomen, die door de vischvrouwen gebruikt werden, om oude schelvisch op te blazen, ten einde ze vol te maken en frisch te doen schynen. Terneuzen, 26 Nov. In den loop van dit jaar was onze gemeente weder eene vereeniging rjjker geworden, onder den naam Pbilantropie et Agrément. Doel is het onderhouden der Fransche taal door onderÜDg spreken, het houden van voordrachten enz. Deze VereenigiDg nu gaf Donderdag avond eene soirée voor hare genoodigden. Opgevoerd werden een tooneelstakje en eene pantomime, terwjjl een paar zangnummers werden uitgevoerd; natuurlijk alles in 'tFransch. De opkomst was zeer groot, te groot zouden we haast zeggen, althans zeker voor de liefhebbers van danseD. Tot in den laten morgen duurde het bal, dat zeer geanimeerd was. Naar wjj vernemen geeft de Vereeniging in dit seizoen nog twee soirées. Gisteren morgen werd naby Sluiskil een paard, gespannen voor een kar met steenen, schichtig door het fluiten van een stoomboot. Het paard kwam in het kanaal terecht en verdronk, terwjjl de voerman onder de wielen geraakte en inwendig zware kneuzingen bekwam. Goes. ,Tot commissaris der onderlinge voorschot bank in de vacature ontstaan door het overljjden van den heer C. E. Massee, is benoemd de heer G. Krol van der Hoek. Het eerste win terconcert van de zang vereeniging >Excelsior" is uitstekend geslaagd. Niet alleen doet de vereeniging haren naam eer aan, maar betoont zy ook door bare vorderingen op het gebied der toonkunst den jjver van haren directeur, den heer J. Kooiman. Het talrjjk opgekomen publiek toonde zich dan ook recht dankbaar voor de uitnemende wjj ze, waarop het acboone programma werd uitgevoerd. Geloof en muziek. Eanige werkende leden van ons harmonie-gezelschap «Eoptionia" hadden bezwaar gemaa.it tegen de toelating als werkeüd lid van een paar heeren, omdat deze Roomsoh-Katholiek zyn. Welk een argument! Wie heeft in zyn leven zelfs in het bezit van het fijnste gehoor wel eens onder scheid gehoord tusschen een Roomsche en Protestantsche cis of een Luthersohe en Joodsche esf! Anderen, die het weten kunnen, beweren echter, dat de oorzaak eene gansch andere.is. De nieuw aangenomen werkende leden zyn bekend als uitstekende musici, en nu zou de kwestie Roomsch of Protestant wel eens kunnen teruggebracht worden tot jalousie de metier. Vreemd is het ook, dat de ijverige protestanten onder de werkende leden, die zulk een ontzaglijken geloofs ijver aan den dag legden, een persoon als werkend lid wilden voorhangen, die ja wel protestant is, maar overigens verre achterstaat by vele Katholieken. Het is te dwaas om alleen te loopen: geloof en muziek Zierikzee, 25 Nov. Welke gevaren ducht men toch van uitbreiding van kiesrecht? Frankryk, Duitschland, Zwitserland, leveren die zulke vreeselyke tooneelen als gevolg van uitbreiding van kiesbevoegdheid? Dat er in die landen socialisten, republikeinen, anarchisten worden gevonden, zal men toch niet aan het algemeea stemrecht toeschrijven Want dan wys ik op Rusland met zyn nihilisten, en in het land van den knoet is het kiesrecht toch wel zeer beperkt! En ia het nooit volprezen Nederland met zyn be trekkelijk klein aantal kiezen,, zyn toch ook sociaal democraten en anderen, die zich anarchisten noemen (misschien zonder de beteekenis van dat woord te begrjjpen). Wat vreest men toch, dat de aanstaande kiezers den eersten den besten petroleur zullen afvaardigen? Waar uit leidt men die conclusie at? Zy, die deze vrees^uiten, kennen doodeenvoudig het volk niet, en meenen, dat nog altjjd geld en verstand samen gaan. Men vergete niet, dat, moge het kapitaal zich langzamerhand in een klein aantal handen ophoopen, het verstand in des te meer hoofden intrek neemt. Het volk_ is niet politiek ontwikkeld, zegt men. Best mogelyk, als de afgevaardigden die gave maar bezitten. Zooals men weet, bestaat in de Ned. herv. gemeente vry wel algemeen stemrecht. Is in deze materie nu wel ooit geëischt, dat de manBlidmaten half en half theologanten zyn? Het volk zou niet de gave des on der scheids bezitten in de keuze zjjner candidaten. Waaruit is dat gebleken? Kiest de, werkman niet zelfstandig den predikant, die hem het best bevalt? By wien gaat de werkman te rade, als hjj eens een advocaat noodig heeft? Nergens anders dan by zyn gezond verstand. Kwartjesvinders, orgeldraaiers en dergelijke respec tabele lieden zullen kiezer worden, vreezen enkelen. Aangenomen dat dit zoo was, zy vergeten welk een klein procentje der nieuwe kiezers tot die cathegorie behooren. Dit argument is eene beleediging voor den werkmans stand, die gelukkig voor de groote meerderheid beBtaat uit liedeD, die op eerlyke wjjze door de wereld willen. Bovendien zou door eene kleine wjjziging der wet aan dit (overdreven) bezwaar kunnen te gemoet gekomen worden. Wanneer de werkman voortdurend, als kiezer, als belanghebbende by een geregelden gang van-zaken, onmondig wordt gehouden, wanneer breekt dan toch de periode van meerderjarigheid aan? Enkelen gaan zelfs zoo ver, met te beweren, dat de rechten van het regeerend huis zouden worden aan gerand. Dit is alweer e-a argument, dat voortvloeit uit onbekendheid met tet volk en zjjn geschiedenis. Waar vond Oranje stetds zjjn grootsten aanhang? Onder het volk, terwjjl de aristocratische-burgerkoningen er steeds op uit waren eigen macht, eigen gezag, eigen invloed te vermeerderen. De nieuwe kiezers zullen den Oranjeboom eerder beschutten dan roeien. Wat leert vervolgens de geschiedenis? Dit: het toe geven aan het billijk verlangen des volks voorkomt de revolutie. Denk s. v.p. aan het jaar 1848 in Nederland. Ten slotte nog dit: Wie bewjjst in ons laad de meeste persoonlijke diensten? De werkman. Wie zal in tyd van nood het vaderland moeten verdedigen ten koste van zyn leven misschien? De werkman. Zou men nu dien stand, waarmee de maatschappij staat of valt, nog langer het kiesrecht willen onthouden? De heer J. Versluys vreest dat uitbreiding van kiesbevoegdheid den werkman uithuizig zal maken. Maar het ontwerp—Tak wil wel het aantal kiezers vermeerderen, maar niet het aantal malen, waarop gekozen moet worden. Het tegendeel is waar. Jaiat het onthouden van het kiesrecht zal het volk naar clubjes, aociteiten, bijeenkomsten van allerlei aard dry ven om daar allerlei onzin van politieke tinne gieters aan te hooren. Over het algemeen toonen zy, die tegen de voor genomen uitbreiding van kiesrecht zyn, te veel ingenomenheid met zich zelf en te veel onbekendheid met den werkmansstand. Zierilczee, 28 Nov. Vrydag avond gaf de jeugdige Gemengde Zangvereniging «Euterpe", onder directie van den heer Joh. Theewis, eene eerste uitvoering voor hare leden. Zy bepaalde zich nog slechts by eenige gemakkelijke en eenvoudige, maar meest alle zeer frvaie koortjes, die eene goede getuigenis geven van den muzikalen smaak van den Directeur. Ook de uitvoering dier nummers was goed: het gelyke inzetten, de zuiverheid en schakeering vielen te roemen; alleen hadden wjj nu en dan wat meer krachtsontwikkeling gewenscht, daarom gaf de be geleiding met piano en strijkorkest een zeker zeer gewaardeerden steun. Da Vereeniging Wórdt klaar blijkelijk met talent en jjver door den heer Theewis geleid, die zeker niet zal opzien tegen het in studie nemen van werken van grooteren omvang, waarvoor meD ook wel de noodige solo-krachten vindt, getuige de fraaie vertolking van de sopraan-solo in No. 6 en de kennismaking met eene flinke altstem in het by de onderen van Zierikzee welbekende koor met quartet-solo uit »die Glocke", hier in een Euterpelied herschapen. Het a-capella gezongen quintet slaagde niet best, hoewel sommigen verdienstelijk zongen. Eene aangename afwisseling gaf het strjjk-orkest van «Kunst en Eer", onder directie van den heer Eserman, door het uitvoeren van een drietal goed gekozen en, zoowel voor 't publiek als voor de exécutanten, dankbare nnmmere, die dan ook daverende toejuiching vonden en waarvan het laatste gebisseerd werd. Zoo kan door samenwerking een goed geheel ontstaan en dit goed geslaagde concert zal den kunst- lievenden leden van Euterpe" het vertrouwen schenken, dat hun nog menigen genotvollen avond bereid zal worden. Mogen de werkende leden niet verflauwen in jjver (van den Directeur is ieder daarvan wel verzekerd), want alleen tyd, geduld en inspanning kunnen ons vooruit doen gaan op bet moeilijke pad der muzikale kunst, waarvoor zy ook in ruime mate zuiver genot en bevrediging terugschenkt. Aan een school met den Bybel te Hilversum is benoemd de heer C. van der Baan, thans in gelyke betrekking te Zierikzee werkzaam, die echter voor deze benoeming bedankt heeft. Tot ontvanger te Elbnrg is benoemd J. A. van Barmen 'tLoo, thans te Noordwelle en tot ontvanger te Noordwelle C..M.Cremer, thans surnumerair te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Ovezande mej. D. de Groot te Ellewoutsdyk. Benoemd tot brievengaarder te St. Filipsland de heer M. P. Faasse, in de plaats van den beer A. Faasse, aan wien met ingang van 1 Januari 1893, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend. Mejuff ouw N. J. Coomans heeft tegen 1 Maart a. 8. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres te Groede. Eerlang dus een vierde vacature in eene ge meente van 2500 zielen. En nog steeds roept men te vergeefs op. Dat er in dezen tyd dan ook sollicitanten zullen komen voor een traktement van 500 valt zeer te betwijfelen, Elders doet men voor 550 vergeefsche oproepingen. De machinist le kl. K. A. van Boven is als chef der machinekamer .geplaatst aan boord van Hr. Ms. stoomschoener «Zeehond" te Willemsoord. 'In de vorige week werd te Domburg in een oud, onaanzienlijk huis op den hoek van het «Kattegat" eene zeer belangrijke verzameling gouden munten opgegraven. Men vond dit geld in een binnenkamer onder een vloer, die reeds dikwyls vernieuwd was geworden. De munten waren bevat in een steenen pot, en bestonden, behalve uit enkele zeer geoxydeerde zilveren SpaaDsche munteD, uit meer dan honderd gouden stukken, die de kenmerken droegen van in omloop t9 zyn geweest. Naar wy vernemen bestaat deze muntvondst voor namelijk uit Nederlandache, Spaansche en Fransche stukken, uit de vijftiende en eerste helft der zestiende eeuw. Zeer waarschyolyk zyn deze munten begraven in de tweede of derde helft der zestiende eeuw, toen het rond Domburg alles behalve veilig was. Zoo werd by voorbeeld omstreeks 1572, volgens den heer Kesteloo, Domburg grootendeels door het krijgsvolk verbrand. Het is te hopen, dat deze zeldzame muntvondst aan bevoegde handen zal worden toevertrouwd, opdat men den verderen inhoud nader zou kunnen bepalen. (AL Ct.) De nieuwbenoemde burgemeester van Bergen op Zoom, de heer Mathon, zal waarschyolyk den 1 Dec. a.s. plechtig worden geïnstalleerd. Op verzoek van den burgemeester zelf, zal die installatie zonder buitengewone feestelijkheden ge schieden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in een tuin te Loosdrecht een bed aardbeien (tnaand- bloeiers) nog in vollen bloei staat, terwijl zich aan de strnxken nog rype vruchten bevinden. Zaterdag vertrokken de hardryders Kingma uit Grouw, Van Wely uit Leeuwarden en Eden uit Haar lem, van Amsterdam per stoomschip naar Christiania, om zich in Noorwegen te oefenen voor de aanstaande wedstrijden op schaatsen. De Minister van Waterstaat heeft met betrekking tot de pakketpost ter gelegenheid van het aanstaande Siüt Nicolaasfeest bepaald, dat de vergunning om meer pakketen met ééa adreskaart te verzenden, gedurende die dagen zal zyo ingetrokken. By ieder pakket be hoort dus een adreskaart. Op 4 Dec. zullen gedurende de gewone uren van openstelling op den Zondag pak ketten ter verzending worden aangenomen. Op de spoorwegen zal de postpakkettendienst worden uitgevoerd als op werkdagen. Zierikzee, 28 Nov. Op 6 December a.s. zal, zooals wy reeds vroeger aankondigden, eeoe Tooneel- Voorstelling plaats hebben in de Concertzaal, door het gezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- Maatschappij, dir. Blaaser, Verhagen Co. Onder vele beschouwingen omtrent dit gezelschap vinden wy het volgende: «Onbekend maakt onbemind", zegt het spreekwoord en dat was gisteren avond zeker de reden waarom er zoo weinig menschen zich naar de zaal van den heer Kuypers te Vlissingen hadden begeven, om de buiten gewone voorstelling van de directie Blaaser, Verhagen Co. van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- Maatschappij by te wonen. Zjj die er heengingen waren hoogst voldaan. Het drama «Onze Vader", in ééa bedryf van Francis Coppée door Prof. A. H. M. Rujjten Pz., miee-en-scène van J. D. Blaaser, werd dan ook herhaaldelijk toe gejuicht. Vooral muntte uit mevrouw JeaDne Daune in hare belangryke en zeer vermoeiende hoofdrol. De heer Blaaser als de pastoor van Bslleville was niet minder uitstekend; zjjn voorkomen-,-zyne houding en zjjne manieren waren onberispelijk, waardoor hjj het type van een pastoor duidelijk weergaf. De heer A. Verhagen, als lid der commune, beviel ons ook zeer goed; bovendien verdienen de overige dames en heeren, die echter minder belangryke rollen te vervullen hadden, lof. Daarna werd opgevoerd: >Een dag vol dwaasheden", blyspel in 3 bedrjjven naar het Duitsch van Anton Audo, door J. A. floltrop, mise-en-scèae van A. Ver hagen. Was het eerste een ernstig stuk, dit gaf ons volop gelegenheid om eens hartelyk te lachen. Het is dan ook een alleraardigst stuk, vol van verwarring, veel afwisseling en maakte op de vele blyspelen, die weinig beduiden, een gunstige uitzondering. Allen speelden op zeer verdienstelijke wjjze. Vooral waren de heer J. Vermejj als de Boer, koopman uit Alkmaar, en mejuffrouw Anna van Djjk, als de dochter van de Boer, uitstekend op hunne plaats. De Alkmaarsche tongval, die in het stuk gebruikt werd, maakte een aardig effect. De heer A. Verhagen, als Bikker, steen klopper, was zoo verdienstelijk, dat by meermalen toegejuicht werd. Niet minder verdienstelijk was de heer J. D. Blaaser, als van Puffelen, fabrikant, en mejaffrouw Rosa Hoornstra, als Lize, de dochter van Bikker, en de heer W. ten Hoonte, als Anton, zoon van Van Puffelen. Mejaffrouw Anna Diehle, als Rika, vrouw van Van Puffelen, hadden wy wel wat minder koud gewenscht. Beter voldeed zjj ons in het drama als Zelie, dienst maagd bjj Rosa. De overige rollen waren, ofschoon in goede handen, van minder beteekenis. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Zïeirilizec, 28 Nov. Heden werd ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq in het openbaar verkocht ten verzoeke aan Mr. H. C. Moolenburgh, als gemachtigde van Mej. de Wed. H. van Dijke te Zierikzee: a. 1 Heet, 42 Ares 20 Cent. bouwland aan den Mieren- weg te Zierikzee, voor f 800; b. 4 Heet. 25 Ares 20 Cent. dito aan den Grachtweg aldaar, voor f 955, beide per 41 Ares 68 Cent. c. Een woonhuis en erf in de Weststraat aldaar, voor f 450; en ten verzoeke van den heer A. I. Cappelle: Een woonhuis, schuur en erf in de Korte Nobelstraat aldaar, voor f 4026. Alles onverminderd de onkosten, bedragende 42 p.Ct. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 28 Nov. Door het kantongerecht alhier zjjn op 23 dezer de navolgende vonnissen gewezen: Jachtovertreding P. d. B. te Haamstede, tot 5r snbs. 3 dagen hecht. J. V. te Haamstede, tot 5, subs. 3 dagen hecht, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer Visscherjj-overtreding: Ch. v. d. B. te Zierikzee, tot 2 dagen princ. hecht.; IJkwet overtreding: L. H. te Zonnemaire, J. d. R. te Serooskerke, A. G. te EUemeet, C. D. te Oosterland, J. M. W. te Noord- gouwe, ieder tot 0,50, subs. 1 dag hecht., met ver beurdverklaring van de in beslag genomen maten en gewichten Overtreding Schelde-reglement G. L. d. W. J.Cz., F. F. G. Pz. en P. d. K. Lz., allen te Clinge, tot 3, subs. 2 dagen hecht.; Overtreding politie-reglement te Zierikzee: C. R. te Zierikzee, tot 1, subs. 1 dag hecht.; C. V. te Zierikzee, tot 1, subs. 1 dag hecht. Overtreding politie reglement te Brouwershaven; L. d. K. Cz., M. R. Lz., C. B. Jz., C. D. Wz., allen te Brouwershaven, ieder tot 3, subs. 1 dag hecht.; J. v. B. Jz., te Brouwershaven, tot 2, subs. 1 dag hecht.; Strooperjj (diefstal van peren): J. M. te ZoDnemaire, tot 3, subs. 2 dagen hecht. Zonder verlof van het bevoegd gezag een openbaren landweg versperren: J. L. te Ouwerkerk, tot 1, subs. 1 dag hecht.; Verwekken van burengerucht: C. K. Cd., J. J. v. d. V. en A. d. R., allen te Brouwershaven, ieder tot ƒ1, subs. 1 dag hecht.; Overtreding art. 459 Wetb. v. Strafr.: J. D. Sr. te Renesse en M. J. K. O. te Haamstede, ieder tot f 1, subs. 1 dag hecht. Overtreding der drankwet J. K. te Zierikzee, tot 5 dagen princ. hecht. Openbare dronkenschap: J. C. B., I. d. W. Jz., L. K. Lz. en J. C. v. L. Cz., allen te Zierikzee en F. P. te Clinge, ieder tot f 1, subs. 1 dag hecht.; J. J. T. te Zierikzee, tot ƒ3, suba. 2 dagen hecht.; Openbare dronkenschap by eerste herhaling: C. d. O. te Daivendyke, tot 2 maal ƒ5, subs. 2 maal 3 dagen hecht.; J. A. E. L. Jz. te Zierikzee, tot 5, subs. 3 dagen; G. L. en C. K., beiden te Zierikzee, ieder tot 3 dagen princ. hecht.; Dronkenschap by tweede herhaling: M. A. Sz. tot 14 dagen princ. hecht. Voorts is vrijgesproken W. v. D. te Noordwelle, beklaagd van jachtovertreding. Donderdag stond de geschorste commissaris van politie van Groningen voor het hof van Leeuwarden terecht. Tegen hem werd weder geëischt een ver oordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. In zyn requisitoir wees de advocaat-generaal er o.a. op, dat de rechtbank te Groningen z. i. verder had moeten gaan. Van meening dat beklaagde gehandeld had in stryd met zjjn plicht, had men hem ook daarvoor moeten veroordeelen. Mocht het hof van oordeel zyn dat hier gehandeld is in stryd met den plicht van den ambtenaar, dan zon het naar hjj hoopte zwaarder straf opleggen. Het hof verleende den advocaat-generaal akte van deze .verklaring. KERKNIEUWS. Op het zestal van predikanten by de Herv. Gem. te Assen komt o.a. voor, Dr. J. Helder, predikant te Zierikzee. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder liai-teiyUe dankbetuiging kennis, dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk, op Zondag 27 dezer, ten behoeve hunner Armen is gecollecteerd een bankbiljet van 35. Zierikzee, den 28 November 1892. Diakenen voornoemd F. C. VAN DER VLIET, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. DIENST EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Nov.—Dec. Amst. tyd. Van Zierikzee: Dinsdag 29 'smorg. 7,20 u. Dond. 1 x. 7,30 Zaterd. 3 10, Van Rotterdam: Woens. 30 'smorg. 8,30 u. Vrijdag 2 9, Maand. 5 9,30 s Verminderd Passagierstarief. Retour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse ,50, - -,75. De Directeur, A. van GASTEL. ADVERTENT1EN. Ondertrouwd J. H. de VLIEGER Noordgouwe, 25 November 1892. M. VIS. Bevallen van een Zoon P. van SETERSSlierendrecht. Voorburg, 25 November 1892. Voorspoedig bevallen van twee Meisjes* E. FEIJEN—Botbijl. Zierikzee, 27 November 1892. Heden in den vroegen morgen overleed op bet onverwachts, ons eenig geliefd Zoontje JAKOB DIG-NUSin den jeugdigen leeftijd van byna 5 jaren. Haamstede, A. LINDHOUT en 25 November 1892. LENA DE KOK. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze veelgeliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, IZAAK LEMSOM, in den ouderdom van rnim 78 jaren. C.s LEMSOM. J.a LEMSOM—Kwaak. W. LEMSOM. W.a LEMSOMVer Olme. N.a LEMSOM. J. KOK. P. Jj. KOK —Lemsom. Nieuwerkerk, 27 November 1892. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de beer MARINUS CAPELLE, in den ouderdom van ~"i jaar en 6 maanden. Uit aller naam, J. J. CAPELLE. Bruinisse, 27 November 1892. Zjj, die gewoon zyn door de DORKASVEREENIGING BEDEELD te worden, kunnen zich Zaterdags 3 December van ÏO 13 uur aanmelden aan het Hervormd Diac.-Verplegingshois alhier en verder iederen Zaterdag- van die maand. LANDB0UW-S0CIETEIT „C E R E S" te Zonneinafre, Woensdag 30 November a.s. 's avonds zeven ure Lezing over Melk met hare eigenschappen en bestanddeeien. der WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN, in de Gemeente Noordwelle, naar aanleiding van art. 49, 1 van het Reglement, op Maandag 13 December 1893. Burgemeester en Wethouders van Noordwelle, M. HGOGENBOOM, Burgemeester. M. SCHOOFF, Secretaris. De Deurwaarder J. VAN ELSaCKER zal, t ten verzoeke van J. E VAN DER SLIKKE, op "Woensdag den 30 Novem ber 1893, des voormiddags 11 uur, »aan den Zoiddijk onder Poortvliet, publielc presenteeren te verJcoopen: EENE GROOTE PARTIJ geschikt voor gerief hont. De Deurwaarder J. VAN ELSaCKER zal, ten verzoeke van den HoogWelgeooren Heer Jhr. Mr. E. A. O. DE CASEMBROOT, Ambachts heer van St. Annaland, op "Vrydag den 9 December 1893, des voormiddags 11 uur, in de Herberg van Dina Heijboer te St. Annaland, publiek presenteeren te verkoopen: EENE GROOTE PARTIJ .geschikt voor gerief- en werkhout. Op billijke voorwaarden te koop met completen Inventaris, groot 53 tongevaren in de beurt van DirkslandRotterdam. Adres: Wed. J. van DUIVEN- DIJK, Ouwerkerk a/d. IJsel. bij de Boekhandelaars S. OCHTMAN &ZOON, van af Woensdag e.k. TOMBOLA. Door buitengewone omstandigheden, zal er van af heden tot einde December, eene belangrijke prijsvermindering toegestaan worden op alle soorten van HORLOGES, PEN DULESKLOKKEN, WEKKERS, BARO METERS, NAAIMACHINES. Groote prijs ver mindering; op GOUDEN HEEREN- en DAMESHORLOGES en MUZIEKDOOZEN. Onder beleefde aanbeveling, UEd. Dvv. Dienaar, JOH. ENZLIN, Dam, Zierikzee. R. W. J. 0CHTMAN Papiermagazijn naast 's Landskaroer. Mejuffrouw MARIE VAN HOEK, Leerlinge van den Heer Litzinger, beveelt zich aan tot bet geven van Zanglessen te Zierikzee. Nadere inlichtingen aan haar adres: Balans, Middelburg. Prima kwaliteit en bijzonder grove worden tot concurreerenden prijs geleverd door L. M. v. d. ENDE, Zierikzee. A. VAN BLOPPOEL. EISSCHEDE. Complete inrichting van Weverijen en Spinnerijen, Ververijen, Sterkerijen. Bleekerijen. dagelyks wachtende per schipper W. PIETERMAN. A. Constandse, Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1