/I l lllkZI I SI Ili NIEUWSBODE. Zaterdag 26 November 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE.. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit Rotterdam. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6239. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. -Nederland. Amsterdam, 23 Nov. Op de Heerengracht by de Heisteeg alhier, ten huize van den heer A. de V., had heden ochtend omstreeks til uur een droevig voorval plaats. De dienstbode Jannetje Nop was sedert eenigen tyd door den weduwnaar harer zuster, Elbert vaD der Toorn, met huwelijksaanzoeken achtervolgd, zonder dat zij geneigd was aan die herhaalde aanzoeken gehoor te verleenen. Dit verdroot den afgewezen minnaar zeer, die daarom besloot zich te wreken. Daartoe begat fay zich heden ochtend naar de HeereDgracht en wachtte tot het meisje naar buiten swam. Toen dit omstreeks elt uur het geval was, trad hij op haar tos, en lo9te na eeae korte woordenwisseling drie revolverschoten op de onge lukkige, die terstond neerzonk. Het bleek dat twee der kogels haar hadden getroffen, een in de zyde, de andere in de dij. Yan der Toorn was terstond na het plegen der daad Gerör~j)ë. Heisteeg weggeloopen en sprong op den Singel ycirfjAe^Beulingsluis in het water. Eenige omstanders l^ucfiteh den man op bet droge en stelden hem, daar het onderwijl bateed was geworden waaraan by zich schuldig had gemaakt, in handen der politie, die bemin wezenloozeu toestand naar een politiebureau bracht. Het meisje was onderwijl per raderbaar naar heb gasthnis vervoerd. Bergen op Zoom, 23 Nov. Op den 22en November is na eene kortstondige ongesteldheid in het ziekenhuis te Rotterdam overleden, de neer C. P. Rogier, oud-iid der Prov. Staten van Noord-Brabant, en oud- wethouder dezer gemeente. De overledene was een der scheppers van de tegenwoordige alhier bloeiende industrie, en algemeen geacht en bemind om zyoe gaven van hoofd en hart. De gemeente verliest in hem een zyner beste burgers. Middelburg123 Nov. Zooals wy in ons vorig ~no. onder de telegrammen melding maakten, werd in de zitting van deo gemeenteraad breedvoerig gediscussieerd over het verzoek vao Van der Veer c. s., in zake de werkeloosheid. De discussiën hebben tot zulke beraadslagingen aanleiding gegeven, dat het ons niet lust, die hier in het breede te vermelden. Genoeg zjj het mede te deelen, dat vele leden meenden en o. i. zeer terecht dat hy de man niet kan zyn om de belangen der Middelbnrg6che arbeiders te bepleiten. Van der Veer is toch met de belangen evenmin bekend als om een echt Zeeuwsch spreek woord te gebruiken «een kat in een vreemd pakhuis". Het eir.d van al die beraadslagingen was dan ook dat, zooals wy reeds mededeelden, het door Burgem. en Weth. voorgestelde blanco-crediet om steenen te kloppen, met 10 tegen 7 stemmeu alle ledeD waren tegen woordig werd verworpen. De heer Koole noemde Van der Veer niet de leider, maar de misleider der werklied »-n. Met 9 tegen S stemmen werd nog besloten tot invoering van «ene progressieve inkomsten-belasting. Aan den heer P. Zevenhuizen Az., sedert April 1878 opzichter by d« gemeente-fabricage, werd een pensioen toegekend vu.d ƒ290 's jaars. Hierdoor is deze betrekking, Waaraan eene jaarwedde van 1000 verbonden is, weer opengevallen. Tot leeraar io de geschiedenis aan het gymnasium werd benoemd de heer L. J. de Wilde, die no. 2 op de voordracht Btond, met 11 stemmen. De heer G. M. den Boer, leeraar aan de H. B. school te Goes, bekwam 6 stemmen. Tot leeraar in de wiskunde aan de Burger-Avondschool werd benoemd met 14 st. de heer J. A. W. Baars, tydelyk leeraar in de wiskunde aan de R. H. B. school alhier, de heer M. flertogs, leeraar aan hes instituut voor middelbaar onderwys hier ter stede, bekwam 3 stemmen. Goes, 25 Nov. In plaats van den heer D. Stigter, die naar elders vertrok, is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger jbr. W. E. L9we van NyenBtein, burgemeester van 's Heer-Arendskerbe c.a. Kleine kinderen zeggen de waarheid. Tot groote verbazing van het publiek vertoonde een groote Russische beer zyn kunsteD aan den ingang van een stoom-vélocipè ie. Het ongure beest duikelde over den kop, danste op de achterpooten, gryosde op verschrikkelyke manier het publiek aan, klom zelfs op een dubbele ladder. Het publiek, dat met open mond zulk eene zeldzame dressuur aanstaarde, werd eensklaps ontnuchterd toen een kleine jongeo, die zich vlak in de nabjjheid van den beer durfde wagen, eensklaps riep: voorzichtig vader, je stapt verkeerdI Ia zyn pelsrok moest de beer meelachen. Staveuisse, 24 Nov. De drukte met de levering van suikerbieten alhier is thans afgeloopen. Ruim 5 millioeD K G. bieten werden er hier van de haven naar de verschillende fabrieken verscheept. In enkele weken was de ganeche drukte gedaaD. Er zyn enkele dagen geweest, dat er ruim 300 voer per dag op de weegbrug gewogen werden. Ze waren alle gecontracteerd op ƒ11 per 1000 K.G. De opbrengst ia dit jaar zeer bevredigend geweest, beter dan men in de laatste jaren gewoon was. Benoemd tot stationschef te Dedemsvaart, de heer M. Host van Stavenisae, thans onderchef te Dordrecht. Bruiulsso, 24 Nov. In de vorige week verzond men vau hier, 150 ton mosselen naar Rotterdam, 500 naar België en 600 balen Daar Eogeland en Duitschland. De aanvoer van mosselzaad bedroeg ongeveer 300 toD, dat tegen 40 70 ct. per ton werd verkocht. Door het naar beneden vallen van een petroleum lamp ontstond gisterenavond in de Ned. Herv. kerk een begin vao brand. Door spoedig aangebrachte bulp (de avondgodsdienstoefening zou joist beginnen) mocht het gelukken het brandgevaar onmiddellyk te stuiten. Brouwershaven, 23 Nov. In de heden alhier gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd o. m. eervol ontslag verleend aan mej. S. J. Vi9ser, als onderwijzeres aan de openbare school alhierwegens benoeming als zoodanig te Vlaardingeoin hare plaats werd benoemd mej. Corn. W. Janse, onderwyzeres te 's Gravenpolder, die met mej. K. C. Kievit van Yerseke op de voordracht stond; de 8uppletoire kohieren van den Hoofdelyken Omslag en der belasting op de honden werden vastgesteld; en werden ter tafel gebracht de stukben tot het ver krijgen der noodige vergunning voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steen bergen, welke door Ged. Staten waren medegedeeld, ook om het gevoelen io te winnen van den Raad over de aanvraag, in het bjjzonder over de vraag of het in het algemeen belang wenechelyk is eene vergunning te verleenen. De uitslag der behandeliog van het laatste onder werp was, dat de Raad zich eenparig vereeoigde met het advies van Burgem. en Weth., die slechts op eokele punten werd aangevuld en als zyn gevoelen uitsprak, dat hy de totstandkoming van genoemden tramweg, het personen-, goederen- en brievenvervoer in aanmerking genomen, in het algemeen belang hoogst wesechelijk en noodzakelijk acht; dat hy deze niet alleen voor Brouwershaven in het byzonder als eene zeer dringende behoefte, als een levenskwestie beschouwt, maar ook voor alle andere gemeenten dezer eilanden en ook voor het eiland Goeree en O verflikkee; dat toch in deze streken herhaaldelijk groote behoefte, vooral in de laatste jaren, is gevoeld aan eene verbinding met den vasten wal, ouafhanbelyb van mist en ijsgang, waarbjj het brieven- en pakketten- vervoer niet, zooals onder deze omstandigheden tegenwoordig geschiedt, meermalen het gevaar loopt te verongelukken, en waarvoor de stoombootverbindiug dikwijls onvoldoende bleek te zyu; dat de behoefte aan betere verbinding ook buiten deze eilanden bestaat, daar men toch uit Holland gewoonlyb slechts ééamaal daags deze eilanden kan bereiken. Hij beschouwt het ongerief en het nadeel onberekenbaar, dat al sedert jaren door het gemis dier verbinding is berokkend van eene njjvere en zeer ontwikkelde bevolking van ongeveer 26000 zielen, waarom het een bescheiden eisch mag genoemd worden, dat eene dergelijke bevolking, die, iu tegenstelling van nagenoeg alle andere streken van ou8 laud, zoovele jaren in isolement heeft doorgebracht en in den tegenwoordige» tyd van groote concurrentie als haren vurigen wensch te bennen geeft, dat in dezen treurigen toestand ten spoedigste verandering kome. Brouwershaven, 25 Nov. Gisteren avond werd alhier een telegram ontv-ngen van de kustwacht Goeree, dat een groot stoomschip aan den grond zat op den Ooster. Dadelyk werd do reddingsboot der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen gereed gemaakt tot vertrek, doch eer dit gebeurde, kwam reeds bericht, dat het schip vlot was, de j Alexandre" heette en geladen was met stukgoederen. Eenigen tyd later kwam weder beriohtvan de kust wacht Wester-Schouwen, dat in zee staaklichten, richting Scherm, gezien werden, waarop genoemde reddingsboot nu werkelyk vertrok en tot op heden voormiddag 11 uur nog niet is teruggekeerd. Ook de alhier aanwezige blazers, hoogaartsea enz., vertrokken zeewaarts. Zïerikzee, 24 Nov. De vergadering der Liberale Kiesvereeniging, die gisteren avond ten 8 ure ten huize van Mej. de wed. Kanaar gehouden werd, bestond met de vier bestuursleden uit 59 personen. Op de Agenda kwamen de drie volgende punten voor: Reglements-herzieningAanvrage rechtspersoonlijkheid Benoeming Afgevaardigden Liberale Unie. Het bestuur, dat een concept-reglement had gemaakt, had tevens zorg gedragen, dat ieder der leden der Kiesvereeniging intijds daarvan een afdruk had ontvangen, zoodat allen op de hoogte konden zyn van de wyzigingen, die werden voorgesteld. Alvorens tot de benandeling der 20 artikelen over te gaan, vroeg de Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, wie in het algemeen iets over de wyzigiDg van het reglement in het midden had te brengen. De heer Mc. Fokker vroeg en erlangde daarop het woord en begon met te wjjzen op het verbaDd, dat er bestaat tusschen de Reglements-herziening en de aanvrage om rechtspersoonlijkheid. De laatste toch kan niet verkregen worden zonder goedkeuring der statuten, en de oude statuten verdienen inderdaad her- zieoing. Uit het Concept blykt echter, dat het bestuur bjj de wyziging vooral het oog heeft gehad op de mogelybe uitbreiding van het kiesrecht. De uitbreiding toch, die men aan het Bestuur wenscht te geven, door het aantal leden van 4 op 12 te brengen, en van 8 wykcommissarissen te spreken, geeft daarvan bljjken. Beter ware het daarom eerst af te wachten wat er van de kiesrecht-uitbreiding komt en daarna het reglement te herzien. Ook de heer Legemaat heeft aanmerkingen op het Concept, waardoor de Liberale Kiesvereeniging van karakter zou veranderen. De Voorzitter maakt den heer Fokker opmerkzaam op het vroegere comité van bystand, dat ofschoon niet officieel io de statuten ge noemd, toch eenigazins overeenstemt met de voorgestelde wijkcommissie. Het voorstel van Mr. Fokker om de Reglements-herziening uit stellen wordt daarop aan genomen met 38 tegen 21 stemmen. De benoeming van afgevaardigden ter Liberale Unie wordt besprokeu door de heeren CalleDfels, Mr. Fokker, Dr. Stoel en Mr. van Geuns, maar heeft tot resultaat, dat niemand benoemd wordt. Niemand is toch genegen naar de vergadering der Liberale Unie op te gaan, en ook over het mandaat aan de afgevaardigden te geven, loopen de meeningen uiteen. Terwyl toca Dr. Stoel en Mr. van Geuns het wenschelyk achten, dat de Liberale Kiesvereeniging van Zieribzee zich uitsprebe over het Kiesrecht-ontwerp van den Minister Tak van Poortvliet en zich in hoofd zaak er voor dan wel tegen verblare, merkt Mr. Fokker op, dat juist in dezen eerst dient te worden uitgemaakt wat hoofdbeginselen en wat by zaken zjjD, en dat het toch niet wel aaDg&at, dat de kiesvereenigiDgen den afgevaardigden voor de Tweede Kamer de wet voor schrijvende, hen feitelyk aan banden leggen. De meerderheid blykt het ten Blotte met Mr. Fokker eens te zyn en eene principieele bespreking van de voor gestelde Kieswet, waarover de Liberale Unie een prae- advies had gegeven, wat door den Secretaris Jhr. RöjII werd voorgelezen, werd tot later uitgesteld. Nadat Mr. Fokker ten slotte nog aan het bestuur ter over weging had gegeven eenige noodzakelijke bepalingen om in het te wyzigen reglement op te nemeD, sloot de Voorzitter de vergadering, ouder mededeeling, dat in de eerstkomende bijeenkomst misschien een ot meer vacatures in het bestuur ter sprake zullen komen. Bjj het naar huis gaan hoorden wy door sommigen de opmerking maken, dat wy wel te huis hadden kannen blyven, daar er feitelyk niets gedaan was: geen reglement was herzien, geen rechtspersoonlijkheid aangevraagd, geen benoeming geschied; waarop iemand, die bljjkbaar een optimist was, verklaarde, dat bjj de vergadering met geuoegen had bygewoond, met genot zyn glas beiersch had gedronken en zelfs niet genoeg had gekregen van de voorlezing van het prae-adviea der Liberale Unie, dat juist, omdat het oud-nieuws was, hem vrjjatelde van de verplichting om te luisteren, en in de gelegenheid stelde de ernstige gezichten der luisterende liberalen op te nemen en aan dezen regel uit een oud rympje te denken: >We zaten bjj elkaar en we keken zoo raar". 25 Nov. Naar men ons uit Amsterdam bericht, belooft het eerste Afdeelings- Muziekfeest der «Maat- schappy tot bevordering der Toonkunst" 1892/3, op morgen avond, schitterend te zyn. Uitgevoerd wordt «Paradies und Peri van Schumann", met >Pia von Sicherer", «Redingins", «Gerda Reinders", «Messchaert" en «Litzinger", benevens het koor der Zangvereeni- ging 300 leden sterk en het volledig orchest van het Concertgebouw, alles onder de bezielende leiding van Röatgeas. Amsterdam staat aan de spits van de muzikale beweging in Nederland en heeft Rotterdam met zyne opgeheven opera en opera-orchest ver overvleugeld; daar moet men by uitvoeringen der afdeeling een 20 a 25 meesters uit 's Hage en Utrecht ter hulpe roepen en kan men zich verheugen in café- chantant-rauziek, met eene dameskapel en acrobaten in Tivolil Zierikzoe, 25 Nov. Bjj Kon. besluit is benoemd tot commissaris vau politie in deze gemeente de heer J. Groede, thans inspecteur van politie te Ddventer. {Dit is alzoo de tweede Deventerkoek die wij in Zierikzee ontvangen). Geslaagd bjj het eximen M. O. voor het boek houden, de heer P. van Stappen te 's Hage, geb. te Zierikzee. Te 's Hertogenbosch is heden geslaagd voor het examen van apothekers-bediende, de heer A. van de Poll te Middelburg. Te Oude Tonge is uit het Spui opgehaald het ljjk van den landbouwer C. M., wonende te Den Bommel. Men schrijft ons uit Coljjnsplaat: In uw bericht, omtrent dea brand bjj de» heer van Langeraad, meldt u, dat de brandspuit van Cortgene het eerst op de plaats des onheils was. Dat is onwaar. De brandspuit vau Colynoplaat was het eerst aanwezig en gaf het eerst water Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Aan het gebouw vau het gewestelyk bestuur werd heden voormiddag in het openbaar aanbesteedhet herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland met hun onderhoud gedurende den tyd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1893. Ingeschreven werd voor de verschillende perceelen als volgt le perc. (straatweg ZieribzeeZjjpe) raming t 6980, de heeren fl. C. v. d. Eude te Zierikzee voor f 6089, J. Limmera te Zieribzee voor f 6350, J. C. Bolier te Bruinisse voor f 6327, M. v$p der Linden te-Zierikzee voor f 6479 ëh A. van Popering te Bruinisse voor f 6693; 2e perc. (veordam en steiger te Zype) raming f 505, de heeren J. C Bolier voor f 467 en A. van Popering voor f 492; 3e perc. (steiger, toegangsweg en wachthuisje bjj Staveuisse) raming t 571, de heeren L. Moerland te Staveuiese voor t 369,50, B. J. van Bezooijen te St. Maartensdyk voor f 479 en D. Roze- mond te Stavenisae voor t 499; 4e perc. (grindweg langs Wolfaartsdyk) raming f 3742 en 5a perc. (veerdam, steiger, enz. te Wolfaartsdijk) raming f 359, hiervoor waren geen biljetten ingeleverd; 6i perc. (straatweg Goes'a Gravenpolder) raming f 2470, de heer J. de Jonge te Biezelinge voor f 1997; 7e perc. (steiger enz. te Hoedekenskorbe) raming f 360, hiervoor waren geen biljetten ingeleverd; 8a perc (veerdam, steiger, enz. te Catscheveer) raming f 1370, de heer S. Blok te Cortgene voor f 1200. Voor het 4e, 5a. 6a, 7e en 8e perc. te zamen schreven in de heeren S. Blok te i Cortgene voor t 7648, C. de Wilde Az. te Kattendjjke I voor f 8195, J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 8287, j A. Foudraine te Goes voor f 8297, J. de Jonge te i Biezelinge voor f 8656 en P. Dronkers ta Kapelle voor f 8780; 9e perc. (veerdam, heuvel, op- en afrit en wachthuisje te Camperland) raming f 530, de heer N. .Niauwdorp te Wissenkerke voor t 448; 10e perc. (steiger, veerdam, enz. te Cortgene) raming f 1131. Hiervoor waren geene biljetten ingeleverd. Middelburg;, 24 Nov. In het hotel «de Com merce" alhier werd heden door het dagelyksch bestuur der Viaacheryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, ten overstaan van den Notaris A. M. Tak, ten einde gebracht de openbare verpachting van 203 perceelen schelpdieren visschery, gelegen langs don oever van Noord-Be veland in de Zand kreek, de Piet, het Schenge, het Sloe, het Veergat en de Ooster-Schelde. De onderscheidene perceelen brachten de bij ieder hunner genoemde sommen op, perceel: 154 f 46, 155 f 60, 156 f 71. 157 f 110, 158 f 165. 159 f 245, 160 f 155, 161 f 205, 162 f 150, 163 f 150, 164 f 100, 165 f 40, 166 t 5, 167 f 3, 168 t 1, 169 t 3, 170 t 14. 171 f 50. 172 f 68, 173 f 22, 174 f 15, 175 t 9, 176 f 9, 177 f 1. 178 f 4, 179 f 28, 180 f 33. 181 t 6, 182 f 18, 183 f 12, 184 f 7, 185 f 10, 186 f 36, 187 t 11, 188 t 64, 189 f 17, 190 f 32, 191 f 71, 192 f91. 193 f 46, 194 f 6, 195 f 12, 196 f 24, 197 f 365, 198 f 495, 489/ f 5, 489i f 165, 489J f 77, 489m f 7 en 489n f 20, Het totaal der opbrengst van de geheele verpachting is 19.468. Bruinisse, 24 Nov. Bjj de Dinsdag gehouden aanbesteding van steenkolen voor de openbare school was de eenige iuschrjjver de heer D. van den Berge Az., voor f 122.85, idem voor de secretarie dezelfde voor 33,60. Voor leveriog van petroleum drie inschry vers, minste de heer St. Jameiet Mz, voor 7 den H.L. Voor leverantie grondstof voor het onderwys in de handwerken aan de openbare school drie inschryvers, minste de heer A. Chr. van den Berg voor 103,20. VII. Rotterdam, November 4892. Men mag zich tegenwoordig wel eens afvragen of de overheid recht heeft over het volk eene voogdij uit te oefenen om het te dwingen in deze of geene richting. Daar heeft men b.v. hier weder de vraag opgeworpen om de kermis af te schaffen. Die kermis is verouderd, werkt de onzedelijkheid in de hand en is een hoogst on gepast volksvermaak, zoo zegt men. Wanneer dit alles zoo ware, wat ik voor mij nog niet in alle opzichten kan beamen, dan staat toch hier tegenover, zou ik denken, dat de overgroote meerderheid der bevolking dit vermaak wil. Ik heb er vroeger reeds op gewezen hoe de geheele bevolking aan het kermisvermaak deelneemt, enkelen op ongepaste, de meerderheid op gepaste wijze. Daar heeft men den kermis-Zaterdag. Dat is een dag en avond van uitgelatenheid en niet ten onrechte noemt men dien den «gekken Zaterdag". Maar op dien dag wordt zelfs de beurs hier gesloten en de stad heelt na 12 uur 's middags het aanzien van een feestdag. Gewerkt wordt er dan niet meer, de winkels sluiten in één woord het is een algemeene Nu willen sommigen dat de wijze overheid zal zeggen halt! uit met die pret. Ik denk dat zij hier wel verstandiger zal wezen en zich op het standpunt zal blijven plaatsen, zooals tot nu toe, dat de overheid niet noodeloos de burgerij moet beletten in wat zij blijkbaar wil. Er zijn er, zooals ik zeide, die het anders willen. Daar zijn wel een stuk ol negen adressen bij den gemeenteraad ingekomen met enkele duizende handteekeningenmet verzoek de kermis af te schaffen. Afschaffers, vrome jongelingen, kerkeraden, ze loopen altegader storm op de kermis. Aan het cijfer der onderteekeningen behoeft men in dit geval geen overdreven gewicht te hechten. Dat heb ik altijd geweten hoe het met zulke adressen gaat, rnaar ditmaal heb ik het toevallig weer gemerkt. Ik had bij een boekverkoopei' toevallig eene lijst zien liggen met hand teekeningen over het anti-kerraisadres. Ik sloeg daar zoo zonder opzet een oog in, en zag den naam van een mijner buren prijken. Misschien twee weken later komt er een nieuw adres. Ik zeg komt: want de ondernemers van dit stuk hadden de zaak grandioos opgevat. Zij lieten huis aan huis ailoopen door een besteller hetgeen niet wegneemt dat zij, met al die moeite en kosten, nog geen 150U hand teekeningen hebben opgedoken. En dat is toch niet veel als men een stad met meer dan 2U0,000 inwoners af hengelt. Goed dan, op zekeren avond (men ziet men kon het over dag niet meer af) wordt bij mij gescheld en komt de dienstbode boven met de lijst ter teekening onder het anti-kermisadres. Ik maakte van de gelegenheid gebruik, niet om mijne hand teekening te zetten, maar om de reeds geschreven namen zoo eens door te loopen. En ziedaar, daar vond ik dezelfde handteekening van denzelfden buurman, van wien ik daar straks sprak. Dat is dus eene manoeuvre die aan het tooneel doet denken, waarbij men dezelfde figuranten iu andere pakjes in eindelooze rijen over de planken laat deflleeren. Als de ijveraars dat kunstje nu ook op deze adressen hebbeu toegepast, en ik acht ze in staat op alle negen adressen hun naam te schrijven, dan wordt de toch al schrale iurduk nog poverder. Maar al hadden zich 5000 echte en enkelvoudige hand teekeningen onder de anti-kermisadressen opgehoopt, dan geloof ik toch niet dat men daarmede het doel zal bereiken. Het gemeentebestuur zal over eenige maanden, als de menschen wat bekoeld zijn, wel een advies uit brengen, om de zaken te laten zooals zij zijn. Ik zeg, als de menschen wat bekoeld zijn. Want ze hebben zich werkelijk van de wijs laten brengen door het I geschetter van radicalen en socialistische schreeuwers, i Men weet dat op kermis-Zaterdag van dit jaar de socialistische horlogemaker Ockeloen, (volgens heigeen ik van hem gehoord en gezien heb een slechts half toerekenbaar persoontje), een agent van politie heeft doodgeschoten. De i Nieuwe Rolt. Courant heeft toen, in eene welverdiende en alom indrukwekkende strafrede, betoogd dat deze moord een gevolg was van de aanhoudende ophitsingen in j socialistische geschriften en vergaderingen. Hoewel die conclusie toch nogal voor de hand lag, hief het welbekende orgaan vau malcontenten, De Amster dammer. een groot geschrei aan over dit artikel. Neen, schreeuwde het uit. neen Nieuwe Rollerdamsche Courantl dat is niet waar! Niet de socialisten zijn schuld van dezen moord, maar gij zelfomdat gij niet al sinds jaren lang uw invloed hebt aangewend om een eind te maken aan die kermis van Rotterdam, berucht in den lande om I hare zedeloosheid, hare brooddronkenheid, hare afschuwelijk- beid. Nauwel'jks..was de venijnige Amsterdammer op'dtèr-wijs van wal gestoken of Standaard en Reclit voor Allen haalden met wellust die mooie rêdeneering aan als een bewijs hoe diep gezonken het Rotterdamsche mensehdom wel is. En, zooals te verwachten was, (want dat is allemaal verwant!) ons «humoristisch" weekblaadje Abram Prikkie dat steeds zijn kracht zoekt in het bezwadderen van alle gevestigde instellingen, van het koningschap tot de schutterij, eu het «artistieke" weekblad van De Amster dammer kwamen met huiveringwekkende platen vau de Rotterdamsche kermis voor den dag. Dat heeft de hoofden van onze kribbenbijters warrn gemaakt, en verrukt over deze uitvinding, dat niet een socialist, inaar de kermis een agent van politie vermoord had, heeft men berekend: dat zou we! eens een mooie gelegenheid zijn om onzen slag te slaan. En toen is het geadresseer begonnen, waarvan ik weinig resultaat ver wacht en hoop. Niet dat ik voor mij zulk een hartstochtelijk kermis- ganger ben, hoewel ik gaarne belijd dat ik, toen ik een 20-jarige jongen was, mij dikwijls allerkostelijkst heb vermaakt, maar omdat ik weet en begryp, dat de over groote meerderheid der burgerij de kermis wenscht te behouden. Als men zooveel te zeggen heeft tegen de kermis, dan moet ik toch vragen wat men dan wel heeft te vertellen van de vastenavondfeesten in België en Duitschland. Ook daar is men uitgelaten en vroolijk, misschien op eene andere wijze, maar de zeden van het eene volk zijn toch die niet van het andere. Ik wil rnaar zeggen: algemeene pretdagen, waarbij alle standen zich verbroederen om in vreugde den tijd door te brengen, heeft men in alle landen. Bij ons zijn dat de kermissen. Het is uitstekend goed te begrijpen dat menschen op zekeren leeftijd, met aardschc middelen gezegend en met fijne beschaving bedeeld, van de kermis mets willen weten en bij voorkeur in den kermistijd den Rijn gaan opzoeken. Maar men moet toch ook denken om die tienduizenden, die niet weten wat kunstgenietingeu zijn, die dag in dag uit sloven voor hun brood, en die veten dat zij met kermis door allerlei extratjes in staat zullen zijn, ook eens van de partij te zijn. Die groote massa hangt aan de kermiè en ik zou het daarom een hoogst gevaarlijk onder nemen achten, als het gemeentebestuur thans met geweld dit volksvermaak wilde beletten. Zooals ik hierboven zeide, ik verwacht dit evenwel niet. Dit moet ik er ten slotte nog over zeggen, dat het wel onze aandacht verdient dat radicalen, socialisten en kerkelijke drijvers ééne lijn spannen tegen de kermis. Dit kan niet verwonderen. De eersten zijn dwepers op maat schappelijk-, de anderen op kerkelijk gebied. Terwijl de. laatsten verlangen dat het mensehdom zich onophoudelijk zal bezighouden met zijne «verdoemelijkheid", zouden de eersten gaarne zien dat ieder maar zooveel mogelijk dacht aan zijne ellenden en nooden en het betere leven van anderen benijdde. Beide soorten kunnen het niet uitstaan dat de rnensch zich nu en dan eens aan vreugde overgeeft. Beide zijn onnatuurlijk. Zooals ik u vroeger heb medegedeeld, is de zaak der schouwburgloten thans in de taaie periode van een burgerlijk proces. Van alle houders is slechts één ter terechtzitting verschenen. De zaak zal nu in het volgende jaar beslist worden. Hoe, dat is nu de groote vraag. Vermoedelijk zal de rechtbank beslissen dat het waarborgkapitaal voor de loten, dat onder beheer van drie aangewezen personen berust, en dat zoo zoetjes aan met de rente tegen dat de beslissing valt, wel bijna tot een 3 ton zal zijn aangegroeid, moet worden uitgekeerd aan de lotenhouders. Het is natuurlyk niet denkbaar, dat de rechtbank dat geld zoo maar ter beschikking van dezen of genen houder van vele loten zal stelleD, maar dat er een rechterlijk toezicht zal ingesteld worden. Din rijst de vraag wat men met het geld zal doen. Men kan pondspondsgewijs aan elk lotenhouder de waarde van zijn lot in geld doen uitbetalen, hetgeen dan 60 a 70 cents per stuk zal zijn. Maar men kan ook anders doen. Men kan inet die 3 ton de loterijleening laten voortbestaan, met verminderde prijzen of andere voorwaarden. Ik kan u wel zeggen dat dit denkbeeld niet alleen velen toelacht, maar dat de plannen reeds kant en klaar daarvoor ont worpen zijn. Ik sprak deze week iemand, die meer dan duizend schouwburgloten in zijn bezit heeft, en die bij kris en kras i verzekerde dat hij nu genoeg had van al dat gezeur, en j dat hij nooit zijne medewerking tot eene nieuwe lotery zou geven. Deze vriend had n.l. op eenige verkoopingen en vau particulieren de loten voor een bagatel gekocht en zou het nu wel aardig vinden als iiij b. v. zoo duizendmaal 40 cent op zijn partij verdiende. Maar zulke houders behooren tot de uitzonderingen. De meesten hebben 2, 3 lootjes, in de hoop er iets op te verdienen door het trekken van een prijsje. Ik mag niet onbescheiden wezen en namen noemen; ik zal alleen maar het feit vermelden dat bij de schouwburg commissie stapels brieven zijn ingekomen uit alle deelen van ons land van inenschen die 1, 2 lootjes bezitten en toch zoo dringend vroegen de loterij niet af te breken. Daar was het eene arme weduwe, hier een daglooner, dan weder een onderwijzer (minimum-lijder), die hunne geheele levensgeschiedenis vertelden, met die van hunne kinderen incluis, om toch vooral te doen begrijpen hoe goed aan lien zoo'n extratje van eenige honderde of duizende guldens zou zijn besteed. Ze zouden toch zoo gaarne met hun lootje, waarvoor ze toch eerlijk een rijksdaalder betaald hebben, een kansje houden. De menschen waren aan het verkeerde adres. De schouwburgvereeniging is ontbonden en heelt met het waarborgkapitaal niets te maken. Ik vermeld het dan ook alleen als een bewijs dat het plan van sommigen om de schouwburgloterij in nieuwen vorm te doen herleven, bij de meeste houders wel de grootste sympathie zal vinden. Eerst na de rechterlijke beslissing zal hieromtrent iets meer te vertellen zijn. Wij zija hier gelukkig aan eene lievige cholera-epidemie ontkomen. Dankbaar inoet erkend worden dat de gezondheids- commissie met ongewone voortvarendheid is opgetreden en j dat het bezit van eene leiding van gefiltreerd Maaswater j daarbij uitstekend heelt gebaat. Want wat de geleerden ook zeggen en hoeveel verschil er tusschen hen ook bestaat, j zij zoowel als de ieeken erkennen dat de vijand hoofdzakelijk in het water zit. De meeste gevallen zijn hier dan ook i voorgekomen bij schippers of bij menschen, die eenvoudig j het gewone rivierwater toch maar bie/en drinken. Men ziet thans nog alom in onze stad op groote biljetten j de waarschuwing: «kookt uw drinkwater en uw melken j vrij algemeen wordt aan die waarschuwing gevolg gegeven. Maar toch zijn en blijven er onverbeterlijke fatalisten, die zich aan al die waarschuwingen niet storen. Doe daar nu eens wat tegen. Men kan evenwel wiskunstig zeker zijn dat als hier nu nog, zooals een 25 jaar geleden, het ongezuiverde Maaswater werd gedronken door alle inwoners, de epidemie ons evenals vroeger zou geteisterd hebben. Op sanitair gebied hebben wij werkelijk reuzenstappen Uw blad vragen, ter aanvulling van myn vorigschry ven? Op de verschillende ad. ^ssen van hier, om hun tuesche e komst in te roepen tot het verkrygen eener aan billyke eischen voldoende verbinding van ons eiland met den Brabantschen wal, mochten we vóór eenige dagen de volgende beschikking van HH. Gede puteerde Staten dezer Provincie ontvangen «Dat de bevordering eener Stoomboot-verbinding van «Overflafekee met den Noord-Brabantschen wal, eerst «dan een onderwerp van overweging zal kuDnen uit- maken, wanneer eene uitbreiding vau het epoorweg- tramnet op Noord-Brabantech territor tot de Zeeuwsche «Stroomen jzal zyn verzekerd". Ik heb dus niet te veel gezegd, met te beweren dat het zaak ie spoedig een aanvang te maken met het aanleggen van de tramverbinding Schouwen en Daive- l'ind rjilipsland SlaakdamSteenbergen, omdat er rregronde verwachting gekoesterd mag woiden, dat Fiakbee dan een Stoomboot-verbinding krygt van Oade Tonge naar den Slaakdam, eq deze verbinding das ae rentabiliteit van genoemde onderneming zeer zou verhoogen. Met beleefden dank, Uw Dw. Dr., ör. W. J. ABENDS. Oüde Tonge, 23 November 1892. Geachte Redactie! Ondergeteekende, door geringe wetsbennis riet wetende ot het ambt van Burgemeester vereenigbaar is met dat van Directeur van een tram, io zoo vry door dezen uwe opiüie te vragen. Een plattelands Burgemeester. (Wy kunnen hierop antwoorden, dat o. a. in Zeeuwsch Vlaanderen ook een burgemeester directeur van eeo tramweg-maatechappy ie). MARKTBERICHTEN. Ingezonden Stukken, Geachte heer Redacteur! Mag ik U vriendelijk nog om een kleine ruimte in Dordrecht, 24 November. Tarwe. Jarige puike Z., VI. en Overra. f 6,a f 6,50 Dito goede f 5,50 a f 6, Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 6,50 af 7,40 Dito goede f 6,— a f 6,40 Dito mindere en blauwe f 5,50 af 6, Dito zomer f 5,30 a f 5,80 Dito Canada f 5,a f 5,50 Rogge. Zeeuwsche, Vlaarnsche en Overm. f 5,20 a f 5,70 Gerst. Winter-, Zeeuwsche en Vlaarnsche f 4,50 a f 5, Dito dito gestort f 5,30 a f Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 4,20 a f 4,50 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaarnsche f 4,af 4,50 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 4,a f 4,20 Chevaliergerst f 5,a f 5,50 Haver, (lange) f 2,70 a f 3,50 Dito (dikke) f 4,— a f 4,50 Paardenboonen f 6,a f 6,30 Duivenboonen f 6,a f 7, Witteboonen f 8,a f 8,30 Bruineboonen f 7,50 a f 8,50 Oostburg;, 23 November. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer zeer ruim bij uiterst beperkte vraag. De prijzen liepen dan ook voor nagenoeg alle artikelen lager. Men besteedde heden voor: Nieuwe Tarwe f 5,25, f 6,a f 7,— Nieuwe Rogge f 5,f 5,25 a f 5,40 Nieuwe Wintergerst f 4,f 4,50 a i 4,75 Nieuwe Zomergerst f 3,75, f 4,a f 4,25 Haver f 3,—, 1 3,25 a f 3,50 Paardenboonen f 5,75, f 6,a f 6,20 Groene Erwten f 7,f 7,50 a f 8,25 Middelburg, 24 November. Ter Graanmarkt van heden was de kooplust, bij vrij goeden aanvoer van de meeste artikelen, niet levendig. Nieuwe Tarwe f 6,50 a f Rogge f 5,50 a f Zomergerst f 4,50 a 1 Witteboonen f 8,a f Bruineboonen f 8,a f 8,25 Paardenboonen f 6,25 a f 6,50 Tuinboonen f 6,50 a f 6,75 Kleine Groene Erwten f 9,50 a f ,-i- Koolzaad f 9,a f Versche Boter per kilo. f 4,25 a 1 4,35 Eieren per 400 stuks f 5, Goes, 22 November. Slechts tot verlaagde prijzen van alle artikelen ging ietsom. Nieuwe Tarwe f 5,80 a f 6,25 Rogge f 4,90 a f 5,45 Wintergerst f 4,30 a f 4,60 Zomergerst f 4,a f 4,20 Haver f 3,a f 3,20 Kookertwen f 8,25 a f 9, Bruineboonen f 7,25 a f 8, Boter per K.G. f 4,18 a 1' 4,25 Eieren per 400 stuks f 5,40 a f 5,60 Zierikzee, 24 November. Bij zeer ruimen aanvoer doch weinig kooplust bleef veel onverkocht, en moesten de meeste artikelen om tot zaken aanleiding te geven lager worden afgegeven. Nieuwe Tarwe f 6,30 a f 6,50 Goede en Mindere soort f 5,25 a f 6, Rogge f 4,75 a f 4,85 Chevalier f 4,25 a f 5,40 Zomergerst 1 3,85 af 4,40 Wintergerst f 4,40 a f 4,30 Groene Erwten f 8,a f 8,25 Bruineboonen f 7,a f 7,50 Witteboonen f 6,50 a f 7, Lijnzaad i 9,50 a f 40,50 Zierikzee, 24'November. Veemarkt. Aangevoerd 35 Ossen, 5 Graskalvers. Handel tamelijk vlug. 3jarige Ossen van f 420—f 435, 2jarige Ossen van f85f440, 4'/jjarige Ossen van f50—f80, Graskalvers van f 20f 30. Schapenkoppen volop voorhanden. Bur^erlyke Stand ■van Zierikzee. geboren: 19 Nov. Een dochter van W. Bartels en N. Telle. Een dochter van C. S&man en M. Berrevoets. 20 dito. Twee zoons van J. de Vos en L Anker. 22 dito. Een dochter van A. van Lmgeraad en E. Rom«yo. 23 dito. Een dochter van C. L. van Vessem en F. WillemBe. gehüwd: 22 Nov. F. W. Plaum, 25 j., jm. en M. Appels, 22 j., jd. J. M. Plaum, 27 j jm. en C. Appels, 26 j., ja. 23 dito J. Wet.ting, 25 j-, jm- «n A. va.» Schendel, 24 j. jd. L. Kouters, 23 j., jm. en C. Kryger, 23 j jd. overleden: 19 Nov. M. van Oavereo, 91 j-, Wedutfe van J. Mulder. J. Snaauw, 18 j., ongeh. s. 23 dito. M. vau der Wert, 58 j., ongeh. d. 24 dito. M. Th. Hag-, 7 w., d. ais levenloos aangegeven: 19 Nov. Een zoon van W. Bartels en N. Telle. TELEGRAMMEN. 'es Graveuhage, 25 Novnmber. Tweede Karper. Ingekomen eene overeenkomst met de Exploitatie- en Zuidermaatschappyen van het locaal- spoor Sittard—Herzogenrath. Aangenomen de hoofdstukken der Indische begrooticg, waarin de poet 30,000 voor de proel vau de opiemregie. Het debat is aangevangen over de verbetering van het west gat Soerabuja. Aan de orde ia gesteld de perequatie der grondbelasting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 3