ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 November 1892. Algemeen Overzicht. TRAMVERBUMDINC. Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUWSTIJDINGEN. Krakende wagens duren het langst, zegt een oud spreekwoord en de waarheid daarvan i9 deze week weer in het ministerie van JFrankrijk bewezen. In den laatsten tijd scheen het telkens alsof dit ministerie zich niet uit de moeilijkheden, die zich er voor opdeden, zou kunnen redden en toch kwam het telkens, zij het dan ook soms met eene geringe meerderheid, zegevierend uit den strijd. Maar nu in de vorige week schenen werkelijk zijne dagen geteld; reeds werd den dag opgegeven, waarop bet vallen zou; 9a eraque werd van alle zijden ge roepen, maar wat niemand dacht, gebeurde: de krakende wagen bleef heel en zette de reis voort. Onder den indruk van den jongsten dyDamietaanslag had de regeering eene verscherping der drukpers wet voorgesteld, eene verscherping, die schier niemand goedkeurde. Bij de algemeene beraad slagingen werd der regeering menig verwijt voor de voeten geworpen, dat niet altijd den toets der rechtvaardigheid kon doorstaan. Harde woorden hebben de Ministers moeten hooren, als zouden zij de vrijheid trachten te kortwieken, waaraan Frankrijk kalmte, rust en vooruitgang te danken had; en het is voor een groot gedeelte aan de kalmte en de waardigheid te wijten, waarmede de Minister- President Loubet op dit alles antwoordde, dat de regeering bij slot van rekening hare voordracht zag aangenomen. Onder den indruk van een door hem krachtig uitgesproken rede, waarin hij alle be schuldigingen, hem naar het hoofd geworpen, fier afwees, met de woorden ik wil niemands gevangene zijn en dien mijn land op loyale wijze, werd er besloten om tot de artikelsgewijze behandeling der wet over te gaan, zonder vooraf toestemming te verleenen voor eene interpellatie over de algemeene politiek door de regeering gevolgd. En dit aan vankelijk succes werd met den defiaitieven goeden afloop bekroond, dat de geheele voordracht, met aanneming van eenige amendementen, werd goed gekeurd. Nog zijn echter de moeilijke dagen voor het ministerie niet ten einde. Zooals onze lezers weten zullen, is de Panama-Commissie in staat van beschuldiging gesteld en zal de rechter dus uitspraak hebben te doen of er al of niet iwendelarij heeft Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Mocht zooioel het stuk tegen de tramverbinding, van den anonymus, voorkomende in den Zierik- zeeschen Nieuwsbode van den 17 dezer, als dat voor die verbinding, van 011s Comité, geplaatst in den Nieuwsbode van den 19 dezer, aanspraak maken op den naam van hoofdartikel, het stuk, voorkomende in den Nieuwsbode van 22 dezer, schijnt ons daarvoor minder geschikt. Het stuk toch beoogt geen verdediging van het door den schrijver ingenomen standpunt tegen den tram, welk standpunt door ons als onjuist is weerlegd, maar houdt doodeenvoudig een aanval in tegen enkele zinsneden, die in ons artikel voorkomen. Nu valt het ons wel is waar volstrekt niet moeielijk om ook op dat, in Uw blad van 22 dezer geplaatste stuk, afdoend te antwoorden en dit te weerleggen, en wij zijn daartoe dan ook gaarne bereid, maar moeten daaraan toch vooraf ééne voorwaarde verbinden. Die voorwaarde is bekendmaking. Naar aanleiding van het eerste anonieme stuk (want van de redactie was dit stuk niet, blijkens hare verklaring boven ons opstel, dat zij het opneemt om der onpartijdigheid wille) tegen den tram, is door ons Comité een stuk voor dien tram geplaatst en wij hebben er ons volstrekt niet voor geschaamd, maar zijn er openlijk voor uitgekomen, dat wij de schrijvers waren. Wij hadden thans mogen verwachten, dat de anonymus zich bij zijn repliek eveneens zoude hebben bekend gemaakt en met open vizier tegenover ons zoude zijn opgetreden. Nu hij dit evenwel uit zichzelf niet heeft gedaan, moeten wij als voorwaarde stellen, om verder openlijk deze belangrijke zaak te behandelen, dat de schrijver zich bekend maakt en zich niet in een waas van geheimzinnigheid blijft hullen (waarvan hij ons beschuldigt) opdat wij de over tuiging kunnen krijgen, dat wij met een onpartijdig en onbevooroordeeld beoordeelaar te doen hebben. Staat hij sterk genoeg in zijn schoenen, dan zullen er voor hem toch zeker wel geene bezwaren tegen bestaan, zich openlijk als tegenstander van den tram te doen kennen en voor zijn ge voelen uit te komen. Mocht hij dit openlijk optreden, om voor hem wellicht gewenschte redenen, niet verlangen, dan boude hij ons ten goede, dat wij verder met dien onbekende niet meer debatteeren en van zijn geschrijf geen notitie meer zullen nemen. Het Comité tot het verkrijgen van con cessie voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal, door middel van een stoomtram, Ch. W. VERMEIJS, Voorzitter. C. J. HOGKE HOOGENBOOM, Secretaris. Na het Comité geen roeping gevoelt om de nader geopperde bezwaren tegen den tram en tegen zyn beleid in deze te wederleggen, had het beter gedaan te zwjjgen. De quaeBtie geldt eene zaak van openbaar belang, en 't is onverschillig of de bedenkingen komen van mynheer A of van mynheer X. Het Comité wordt toegevoegd lo. Gy onthoudt het publiek cijfers, en er bestaat vermoeden, dat gy die, met zekere bedoeling (arrière-pensées) verzwygt; 2o. Gy maakt onjuiBte berekeningen, o. m. de duur der reia in 33/« uor* Na het Comité hierop antwoordt, zooals hierboven ia geschiedt, heeft het al den schyn, dat het er voor staat, dat het zich heeft vastgewerkt, dat het geen anderen uitweg meer weet, dan een hooghartige uitdaging om af te leggen den mantel der anonimiteit; in waarheid, 't iB een doorziohtig bewys van armoede aan argumenten, een uitmuntend hekben om achter te schuilen. 49ste JAARGANG. No. 8238. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. plaats gehad. Intusschen komt deze zaak ook in de Kamer en zijn de beraadslagingen reeds begonnen, die vooral pijnlijk zijn voor den President der Kamer, Floquet, die beticht wordt mede de hand te hebben gehad in de veronderstelde knoeierij. Floquet heeft echter pertinent in de Kamer verzekerd van niemand ooit geld gevraagd of ontvangen te hebben en hij nooit de onbeschaamdheid gehad zou hebben, het voor zitterschap der Kamer te aanvaarden, indien door de herinnering aan eenige dubbelzinnige handeling een smet op zijn verleden mocht kleven. De discussie zal worden voortgezet, maar de betrokken Minister heeft reeds bij voorbaat verklaard, dat het hem onmogelijk zou zijn te antwoorden, omdat de justitie de zaak in handen heeft. Hij neemt wel de discussie aan over alle zaken, mits zij niet aan het oordeel van den rechter zijn onderworpen. Terwijl aldus in Frankrijk een ministerieele crisis dreigde en nog dreigt, is die in Hongarije op gelost. In ons vorig overzicht wezen wij er op, aan welke groote eischen de nieuwe Minister-President moest voldoen, om kans te hebben de zaken tot een goed einde te kunnen brengen. De Koning schijnt zoo gelukkig geweest te zijn dien persoon te vinden in den heer Wekerle, wiens benoeming tot Minister-President door de geheele pers met ingenomenheid wordt begroet, en die den katholieken alleen ongevallig is, omdat zij weten, dat ook hij een voorstander is van het verplichte burgerlijk huwelijk. De Ministers zijn Zaterdag door den Keizer beëedigd en Maandag is het programma van het nieuwe ministerie openbaar gemaakt. Het bezoek van den zoon van den Czaar aan den Keizer van Oostenrijk doet natuurlijk weer allerlei ge ruchten ontstaan over eene nadere verstandhouding tusschen Oostenrijk en Rusland. Ons komt deze verwachting wel wat al te schoon voor. Immers de belangen van deze twee rijken met betrekking tot het Bal kan-Schiereiland zijn zoo uiteengeloopen, dat er moeilijk aan een verbond tusschen hen kan worden gedacht, tenzij een van beiden afziet van zijn invloed dó-ar te doen gelden, en zoover zijn we nog niet. Toch ziet men in Huitschland de welwillend heid van het Oostenrijksche hof jegens den Russischen troonopvolger niet met genoegen. In den Pruisischen landdag zijn de beraadslagingen over de belasting hervormingen begonnen met eene rede van den Minister van Financiën, Miquel, welke hierop neer kwam, dat het hier eene quaestie gold van nu of nooit. Liet men het oogenblik voorbijgaan, dan kwam er wellicht nooit een geschikt tijdstip voor de hervorming, welke hij vervolgens in bijzonder heden uiteenzette en warm aanbeval. Gelijk men weet, is de voornaamste der wetsontwerpen, dat tot invoering eener vermogensbelasting, in plaats waar van eigenlijk eene successie-belasting verwacht was. Trouwens men acht het nog niet onmogelijk, dat op dit oorspronkelijk denkbeeld zal worden terug gekomen. In de Belgische Kamer is het adres van ant woord op de troonrede goedgekeurd; het eindigt met het vertrouwen uit te spreken in de regeering. Op eene vraag van den Generaal Brialmont, of de Minister van Oorlog in deze zitting een ontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht zal indienen, antwoordde de Minister-President, dat het Kabinet over deze quaestie niet te beslissen heeft, terwijl de Minister van Oorlog er bijvoegde, dat op zijn programma geen persoonlijken dienstplicht voorkwam na de maatregelen door hem genomen, tot vermeerdering van het contingent en betere organisatie der reserve. Amerika. Muizen als keurmeesters. Natuurlyk zjjn alle men- schen nieuwsgierig te weten of zy natuurboter of margarine eten. De geleerden hebben daarom een middel gevonden om de boter van de margarine te onderscheiden. Dat is een zeer samengesteld werktuig, waarby allerlei geleerdheid te pas komt. Een zekere heer Mecoy uit de Vereenigde Staten, heeft echter een eenvoudiger middel gevonden. Hy nam twee borden, deed op het eene een stuk natuurboter, door zijn huishoudster gemaakt en op het andere een stuk boter van twijfelachtige hoedanigheid. Beide borden plaatste hy vervolgens op een zolder, waar een groot aantal muizen huis hielden. Den volgenden dag hadden de muizen de goede boter verorberd, de margarine echter hadden zy laten staan. Een nog doeltreffender middel te vinden zal wel ondoenlyk zjjn. Rusland. Graaf Tostoi heeft een rapport openbaar gemaakt over de ellende in het Russische gouvernement Toola, als een gevolg van den hongersnood. Hjj zegt daarin, dat dit jaar het aantal sterfgevallen 3000 meer be dragen heeft dan dat der geboorten, terwylin gewone jaren het aantal geboorten 2000 meer wa9 dan dat der sterfgevallen. Tusschen Tcherepowey en Belosersk zjjn de ljjken gevonden van acht personen. Zy waren op de bede vaart naar het klooster van Troiski, zjjn onder weg verdwaald door de sneeuw, die voeten hoog lag, en van koude omgekomen. Frankrijk. De echtgenoote van Ferdinand de Lesseps heeft aan den Gaulois een brief gericht, waarin zy 0. a. het volgende zegt »Wat ik van de daken zou wenschen te roepen, dat is de verachting van alle rechtschapen harten, de meening van gansch Europa, die der ware aandeel- en ohligatiehouders van de Panama-maatschappy, welke vry van elke gedachte aan wraakzucht, begrepen hebben dat eene smartelijke mislukking geen aan leiding mocht geven tot grove beleedigingen van eon weldoend genie, dat slechts één doel voor oogen heeft gehad: rusteloos te arbeiden en te strjjdeu, en dat door niets aangetast kan worden, noch in zjjue eer, noch in zyne onsterfelijkheid. «Indien menschen kunnen goedvinden hem aan het einde zjjns levens een ellendigen slag toe te brengen, dan zal het noch hem noch ons schrik aanjagen, want hy zal, gelyk een ieder weet, zelfs de onverschilligster, met die grootheid van inzichten en daden, die door niets te niet kan gedaaD worden, de beschuldigingen krachteloos makeo, welke hjj niet dwaas genoeg geweest is dadelyk te wederleggen. «Ia die furie, losgelaten tegen een grysaard van 87 jaar, die niet by machte is zich te verweren, en die vroeger zyne lasteraars zou verpletterd hebben, heeft men noch belangstelling te zien in het lot der aan deelhouders, die men tot wraakneming aanzettende, op het dwaalspoor brengt, noch het zoo edele verlangen om eene prachtige conceptie, bestemd om ons land te verryken, voort te zettenmaar wel den, ik weet niet welken nyd van onbekwamen jegens den grooten onbaatzuchtige, eenig in de historie, want niemand zou er gevonden worden, die, na het scheppen van het Suez-kanaal, dat aan Frankrjjk reeds milliarden heeft opgebracht, met leege handen zou gebleven zyn, zonder te denken aan de toekomst zyner talryke familie. «Indien den onzen dwalingen kunnen worden ver weten, dan volgt er niet uit dat er beleedigende vermoedens kunnen opryzsn. Ik geloof dat zy, die anderen zoo dikwyls schandelijke betichtingen naar het hoofd werpen, een bezwaard geweten hebben, want, geljjk het spreekwoord zegt: men beoordeelt anderen naar zich zelf. Ik beklaag hen diep, die noch den ouderdom, noch de jeugd meer eerbiedigen; hen die smart en ergenis zaaien, in plas1- van hoop, welvaart en gerechtigheid te doen herleven". Wat de vervolging aangaat, Ferdinand de Lesseps en zyne, reeds vermelde, vier mede-beschuldigden zouden Maandag eene dagvaarding van den Procureur- Generaal ontvangen, om den 24sten November voor den Voor zitter der Eerste Kamer van het hof van appèl, den heer Périvier te verschynen. Een of twee anderen zouden ingsgeljjk gedagvaard zyn. Te Parys is aan beroerte gestorven de baron Reinach; de man was door de Cocarde geducht aan gevallen over de Panama-zaak en was tegen Donderdag voor den rechter gedaagd. De Cocarde zou, zegt men, zyn aanvallen gronden op compromitteerende Btukken, die in 1888 in het bezit van Boulanger waren gekomen en die deze by zyn dood aan zyn vrienden had ver maakt. Het gerucht loopt dat Floquet een vervolging zal instellen tegen de Cocarde, die had geschreven dat Floquet 300.000 fr. van de Panama-maatschappy had opgestreken. Eiffel heeft geen oproeping gekregen om voor den rechter te verschynen. Duitschland. Eene vreeselyke misdaad hield Donderdag de recht bank der gezworenen te Neu Ruppin bezig. De schoen maker Adolf Heinrich Reyher was op de bank der beschuldigden verechenen, omdat hjj zyn beide jonge kinderen koelbloedig had vermoord. De 52-jarige beklaagde had, nadat hjj wegens diefstal en brand stichting 17 jaar in het tuchthuis had doorgebracht, zyn tegenwoordige vrouw gehuwd, die zelve een dochtertje uit haar eerste huweljjk medebracht en in 1889 en 1891 beviel. Den 21 Augustus 1889 mishandelde de beschuldigde zjjn kind, dat toen 2l/a maand oud was, zoodanig, dat het den geest gaf en den 1 April van dit jaar vermoordde hy ook het tweede kind van 6 maanden. Hy gaf het kind luciferskoppen in de melk en toen dit niet Bnel genoeg hielp, nam hy het kind bjj de beentjes en sloeg het tegen den rand van het bed, waardoor het 5 ribbben brak en onder de hevigste pjjnen 2 uur later den geest gaf. De beklaagde had de misdaad gepleegd om de som van 24 mark machtig te worden, waarvoor hy het laatste kind bjj een levensverzekeringsmaatschappij had doen verzekeren. Zyn eigen vrouw trad tegen den beklaagde op als getuige »A charge". De beklaagde werd ter dood veroordeeld. België. Brussel, 22 Nov. De heer Woeste, afgevaardigde voor Aalst, oud-Minister en leider der parlementaire rechterzjjde, heeft een naamloozen brief ontvangen, waarin met vernieling van zyn huis door dynamiet gedreigd wordt. De politie heeft een onderzoek ingesteld en doet het huis van den Minister van staat ten nauwkeurigste bewaken. Nederland. Amsterdam, 21 Nov. Een verliefd jongeling, van wien het echter niet zeker is, of hy niet meer van een glas jenever hield dan van zyn meisje, want hy was leelyk boven zyn theewater, wandelde Donder dag met zyn liefje aan den arm langs de Keizersgracht alhier. Zy waren zoo juist aangeteekend op het stad huis, om over veertien dagen iu het huweljjk te treden. Met onvaste schreden liep hy voort, nu en dan stil staande om uit te roepen: «O, Bet, ik heb je zoo lief", welke uit het hart opwellende kreet gepaard ging met eenige klinkende zoenen. Twee heeren, die voorbjj kwamen, vonden deze ver tooning zoo aardig, dat ze bleven staan, tot onuitsprekelyke woede van den jongeling, die meende dat zy het op zyn meisje voorzien hadden. «Zeg, soepjaB, mot je wat van me meid, dan kan je my krjjgen", bulderde hij. Geen antwoord bekomende werd hjj zoo kwaad, dat hy een yzeren stoepleuning uit den groDd wilde halen om zyn vermeenden mede minnaar af te rammelen. Daar de leuning echter te vast zat en de twee heeren doorliepen, moest zyn meisje het ontgelden en zij, die zooeven zyn gloeiende liefdesbetuigingen ontving, hoorde zich nu uitmaken ▼oor slobbe en meer leelyke zaken. Zy was echter ook niet voor de poes en in minder dan geen tyd had zy den bruidegom met een paar haarspelden zoo toe getakeld, dat bjj met behulp van anderen zyn woning in de Laurierstraat moeBt opzoeken. Of deze gelukkigen de volgende week trouwen zullen? TJtreohfc, 21 Nov. Gisteren waren zes leden van een tooneelvereeniging te Vreeswijk een bezoek komen brengen aan een medelid, die te Utrecht onder ge neeskundige behandeling is. Met hun rytuig van Sparenburg te Vreeswijk zyn zy des avonds kwartier voor elf uur van het Vreeburg afgereden. Bjj den Liesbosch op den Jutphaschen weg geraakte het rjj tuig, waarschynlyk ten gevolge van den dikken mist, te water. Drie heeren wiBten zioh te redden, maar de drie anderen verdronken. Het waren C. M., W. J. K. en C. B. koetsier, allen te Vree9wyk. De eerste en de laatste zyn gehuwd en vader. De laatste laat een vrouw met acht kinderen na. Nader vernam de berichtgever van het Utr. Dgbl. die zich naar de plaats des onheils begaf, dat circa 11 uur de brugknecht L. Groeneveld aan de brug over de Keulsche vaart nahy den LieBbosch wakker schrikte door een luid geroep om hulp. Hy wekte terstond den brugwachter L. v. Beers. Beiden verleenden onmiddellijk hulp. Met een bootje bereikte de knecht het rytuig, dat midden in de Keulsche vaart lag en met behulp van v. Beers kou hij nog een drenkeling uit het water helpen; twee anderen hadden zich reeds gered. Beide brugwachters trachtten toen ook nog den koetsier en twee andere heeren te bereiken, maar de eerste, dien zy na een half uur op het droge brachten, gaf toen geen teekeneu van leven meer ea de beide andere heeren konden zy niet voor 3 uur in den morgen vinden. Ook de beide paarden verdronken en het rytuig, dat eerst hedenmorgen op het droge werd gebracht, leed aanmerkelijk schade. Naar dien berichtgever werd medegedeeld, branden op de brug alle lantaarns eq had het rytuig een licht op. Het ongeluk zou echter plaats gehad hebben doordien de koetsier, juist toen by genoemde brug overreed, den draai te kort nam, en toen met paard eu rytuig van den op dat gedeelte van den weg vry hoogen wal stortte. De brugwachter verloor, door zich half gekleed te water te begeven by zyn menschlievend pogen, een horloge, de knecht een paar kleedingstukken. 'tri Gravenliag^e, 21 Nov. Een hoogst treurig ongeval heeft Zaterdagavond op de verbindingsweg van de Holl. Spoorweg-Maatschappij en der Sbaatsspoor- Maatschappjj plaats gegrepen. Ongeveer te 11 uren werd namely k bij het rangeeren van een paar wagens de wegarbeider F. Van Aarden overreden en dadelyk gedood. De ongelukkige heeft blybbaar tusschen de rails geloopen. Het treinpersoneel heeft niets van het ongeval bemerkt, evenmin als de machinist, daar deze een machine bestuurde, die de rangeerwagens voortduwde. Van Aarden, die reeds tal van jaren in dienst van de H. IJ. S.-M. was, laat een jonge vrouw met 4 kinderen achter. Het zwaar verminkte lyk, de beenen en het hoofd waren van den romp gescheiden, is naar de begraaf plaats overgebracht. 'as Gravenhage, 22 Nov. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische begrooting voor 1893 is aan de orde. Het koffie-de'oat is verschoven tot het desbetreffende artikel. De heer Van Houten bepleitte volkomen gelijkheid van politiek voor Nederland en Indië. Zyns inziens wettigt de financieele toestand van Indië nog niet de oplegging van nieuwe lasten op de bevolking, vooral als de Minister afziet van het voornemen om 200,000 pikols koffie, 7 millioen galden waard, te reserveeren tot een volgend jaar. Hy gaf in bedenking de belasting vermeerdering nog een jaar uit te stellen en de in komstenbelasting uit te breiden tot de ambtenaren, om te komen tot krachtige bezuiniging. Eq wat het koloniaal beleid betrof, hoopte hy dat de Minister zich zou losmaken van de denkbeelden van den Gouverneur-Generaal, die te veel homogeen is met den hebr Keuchenius, die hem benoemde. Zyns inziens getuigde 's Ministers begrooting van stilstand. Spreker wil een betere regeling van de lasten op het grondbezit, van de heerendiensten en betreurde centralisatie. Hy wil heropening dé* havens van Atjeh met meer kraohtige handhaving van ons gezag. De heer Vrolyk vroeg inlichtingen omtrent Billiton. De heer Guyot is voor handhaving der Atjeh- blokkade en ontried nieuwe zwenkingen in onze politiek aldaar. De heer Bool juichte 's Ministers streven naar een zuinig beheer toe en eveneens zyn streven tot ver meerdering van inkomsten en waarschuwde tegen eene volkomen gelijkstelling in politiek beleid vau Indiè' met Nederland. Ook de heer S, v. d. Oye waarschuwde tegen wending van gedragalyn op Atjeh, die van hieruit moeilyk is te beoordeelen. De heer Pynacker Hordijk kwam op tegen den heer Yan Houten. Zyns inziens was de politiek van den heer Keuchenius eene liberale en verzet de Gouverneur- Generaal zich niet tegen de decentralisatie. De heer Kielstra zal in de scheepvaartregeling berusten, maar acht een andere politiek in Groot-Atjeh noodwendig. (Zie telegram.) Rozendaal, 19 Nov. De stoomtramlyn van hier naar Oudenbosch is voltooid. Heden heeft een proefrit plaats gehad van over Gastel naar Oudenbosch, die uitstekend geslaagd is. Behalve de directie der tramwegmaatschappy, waren daarbjj tegenwoordig de directie der exploitatie-maatschappij en van den provincialen waterstaat, henevens de heer C. van Loon, wethouder dezer gemeente. Oostltmrg:, 20 Nov. Heden vergaderde de liberale kiesvereeniging in het kanton Oostburg, ter bespreking van het kiesrecht-ontwerp. Op voorstel van den heer H. G. Hammacher werd, na geringe wijziging, de volgende motie met eenparige stemmen aangenomen: «De vergadering van oordeel: «dat uitbreiding van het kiesrecht, mits betere waar borgen opleverende voor geschiktheid der kiezers, dan in het tegenwoordig ontwerp zyn opgenomen, op zich zelf weDschelyk is; «dat evenwel de invoering daarvan nieuwe partjj- groepeeringen zal ten gevolge hebben; dat het organi- seeren dier groepen belemmerend zal werken op den verderen voortgang der zoo driDgend noodige belasting hervorming, waartoe een groot deel van het tegen woordig parlementaire tjjdvak zal worden vereisoht; «acht de behandeling van het wetsontwerp tot uit breiding van het kiesreoht thans ontijdig en niet in 'a lands belang". Middelburg:, 22 Nov. Gisteren avond hield de Liberale Kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" eene vergadering, welke door 57 leden werd bijgewoond. Eerst moest de verkiezing van een bestuurslid plaats hebben, ten gevolge van het bedanken van den heer II. J. G. Hartman als zoodanig. Aanbevolen waren de heeren mr. T. N. van der Bilt en mr. K. W. Brevet; gekozen werd de heer Brevet met 32 stemmen, de heer Van der Bilt bekwam er 22. De heer Brevet verklaarde zich bereid de benoeming aan te nemen. Daarna werd door den heer H. Snijders, secretaris van de Kiesvereeniging, de kiesrecht-ontwerpen uiteengezet. De heer Snijders was een uur onafgebroken aan het woord en toonde de ontwerpen zeer toe te juichen, en hoopte dat ze tot wet verheven zullen worden, hetgeen, als de liberalen eendrachtig optreden, natuurlijk verzekerd is. De bewering dat de liberalen door deze wet in de min derheid zouden komen, mocht z. i. als geen reden gelden die wet niet aan te nemen. Hij toch was overtuigd, dat na verloop van tijd de liberale beginselen, als de beste, toch zullen zegevieren. Hierna werd eene motie voorgesteld welke met 55 tegen 2 stemmen aangenomen werd. Zij luidt als volgt: De Liberale Kijsvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Middelburg, toejuichende de indiening van het voorstel der regeering ter uitbreiding van het kiesrecht tot aan de grenzen die de Grondwet stelt; zich vereenigende met de strekking van het prae-advies der Liberale Unie; spreekt den wensch uit, dat genoemd voorstel, wat hoofd beginselen betreft onveranderdtot wetsontwerp worde verheven en verzoekt hare afgevaardigden ter Liberale Unie met deze uitspraak der Kiesvereeniging rekening te willen houden. Alsnu had de verkiezing plaats van afgevaardigden en plaatsvervangende afgevaardigden ter Liberale Unie. Herkozen werden de drie afgetreden afgevaardigden, de heeren mr. E. Fokker, Herm. Snijders en D. J. H. v. Aken. Eveneens de twee aftredende plaatsvervangers, de heeren A. de Vulder van Noorden en jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronje, in plaats van den heer Schuylenburg, vertrokken, werd gekozen de heer J. J. II. Doorenbos. Nu de wintercampagne weer begonnen is, ontbreekt het hier niet aan gelegenheden, om zich na de dagelijksche inspanningen ook wat gepaste uitspanningen te verschaffen. Deze week hadden wij een puik concert van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek (Dinsdag) en Woensdag opvoering van «De kleine Lord" door het Nederl. Tooneel, waarbij de schouwburg stampvol was en op alle rangen alle plaatsen bezet waren. Vrijdag a.s. hebben wij weer een tooneel- voorstellmg, waarin Willem van Zuylen optreedt, en binnen kort een groot concert van de Zangvereeniging «Tot Oefe ning en Uitspanning", directeur de heer Joh. Cleuver. Hieruit blijkt dus, dat er gelegenheid genoeg is om «uit te gaan". Bij den gemeenteraad is ingekomen een rapport van den heer dr. J. J. Couvée, naar aanleiding van het aan hem gezonden water uit de duinwaterleiding, dat gedurende 14 dagen in een houten bezinkingskuip aan de Oranjezon is bewaard gebleven. Uit dat rapport blijkt, dat, hoewel het water vrij is bevonden van dierlijke stoffen, het niet voldoet aan de eischen, die men aan duinwater stellen mag. Voorwaar geen verblijdend verschijnsel! Enkele slagers hebben eindelijk het voorbeeld gevolgd, dat op zoovele plaatsen in ons land reeds lang geschied is, n.l. den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilogram verminderd. Een paar kwajongens hebben bij een banketbakker de lade gelicht; de politie is hen op het spoor; 't is te hopen dat zij eene gevoelige les zullen krijgen, 't is dan tevens een afschrikkend voorbeeld voor anderen. Naar wij vernemen zal het Schuttershof in het ver volg niet meer beschikbaar worden gesteld voor het houden van openbare vergaderingen door de afdeeling Middelburg van den Nederlandsehen Sociaal-democratischen Bond. Goes, 22 Nov. Door het bedanken van den heer J. Fransen v. d. Putte is het bestuur van den christe- ljjken volksbond, tot werkverscbaffiog, samengesteld uit de heeren J. M. Kakebeeke, voorz., W. A. van GriethuyseD, eecr., A. Dekker Jz., penningm., C. L. M. Lambrechtsen en J. Dooner. Commissarissen uit de werkgevers zyn de heeren: J. W. v.- d. Weert, timmerman, H. J. van Noppe, schilder, C. Laban, kleermaker, J. de Kruyter, schoen maker, J. de Jonge, koperslager en J. Adriaanse, smid. Er zal een begin gemaakt worden met spitten. De afd. Goes van Volksonderwijs is ter ziele. 23 Nov. Tengevolge van Verregaande arrogantie en voortdurende handelingen in stryd met het reglement onder de werkende leden, had het geheele bestuur van het harmoniegezelschap «Euphonia" zich genoodzaakt gezien ontslag aan te vragen. In eene druk bezochte vergadering werd met alge meene stemmen eene motie aangenomen, verklarende dat het gezelschap met het tegenwoordige beBtuur staat of valt en dit werd mtgenoodigd op het genomen besluit tot ontslag terug te komen. Aan zulk eene welwillende pressie meende het bestuur geen weerstand te mogen bieden, zoodat het voorloopig althans zal aanblyven. Uit de gevoerde discussiën zullen de weerstrevende werkende leden kunnen af leiden, dat men liever hen dan de bestuursleden zal laten schieten. De derde toondag was zoo mogelyk nog drukker dan de tweede en werd door prachtig weer begunstigd. Aan de ljjn stonden 172 stuks groot en klein hoornvee, 21 schapeD, 1 paard en 2 veulens. Evenals de vorige week werd er een levendige handel gedreven. De volgende week, 29 November, is het de laatste toondag. BixivendyUe, 22 Nov. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare school op Looperskapelle alhier, de heer F. Nooitgedagt, onderwijzer te Tjerkgaast, gemeente Doniawerstal in Friesland. Zïerikzee, 23 Nov. Op de algemeene begraaf plaats te Crooswyck (Rotterdam) werd Zaterdagmiddag het stoffel jjk overschot ten grave gebracht van den aldaar overleden oud-scheepskapitein Petrus Wierikx, ridder van de Eikekroon. Een vriend van den ontslapene, de heer C. L. Torley Du wel, huldigde zyn nagedachtenis. Verscheiden oud kapiteins woonden de plechtigheid by. Zaterdag werd te Noordgouwe door den raad de eventueele aanleg van een tramweg beBprokeD, voor zoo verre deze die gemeente aangaat. Besloten werd de wenschelykheid uit te spreken, dat bedoelde weg niet loope over het dorp, zooals geprojecteerd was, maar terzjjde van het dorp, waardoor eenige geopperde bezwaren zouden worden voorkomen. De voordrachten, door den heer Mr. P. J. Troelstra van Leeuwarden in Zeeland te houden over de aanhangige kiesrechtontwerpen, zyn uitgesteld. Door het bestuur van Hollands Noorderkwartier is aan de Tweede Kamer verzonden een adreB, waarin verzocht wordt het procent der grondbelasting op vyf in plaats van op zes te bepalen. BlykenB een telegraphisch berioht van Hare»- Majesteits gezantschap te Parys is de in- en doorvoer van vee uit Nederland in Frankryk verboden. Naar de Bred. Ct. verneemt, bestaat by eenigo ingezetenen van Breda het plan eene vergadering oit te echryven, ter bespreking of het niet raadzaam zoude zyn aldaar eene coöperatieve slachtery op te richten. Het plan zou dan zyn die op dezelfde wjjze in te richten alB de militaire slachtery aldaar. D "EJ CHOLERA. Brugge, 20 Nov. Er zyn hier zeven cholerr- gevallen voorgekomen, alle in huizen eener zelfde straat. Brussel20 Nov. Eene dépêche aau de Indêpendance meldt uit Bergen, dat 2 choleragevallen met doodelyken afloop zyn geconstateerd te Ghlin en 3 te Cuesmes, waar een aantal aangetasten zyn. Ook te Jemappes zyn er gevallen van cholera. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Middelburg1, 22 Nov. In het hotel «de Com merce" alhier werd heden middag door het dagelyksch bestuur der Visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, ten overstaan van den Notaris A. M. Tak, aangevangen met de openbare verpachting van 203 perceelen schelpdieren visschery, gelegen langs den oever van Noord-Beveland in de Zandkreek, de Piet, het Schenge, het Sloe, het Yeergat en de Ooster- Schelde. De onderscheidene perceelen brachten de by ieder hnnner genoemde sommen op: perc. 1 f 5, 2 f 6, 3 f 15, 4 f 12, 5 f 15, 6 f 11, 7 f 14, 8 f 16. f 9 f 18, 10 f 34, 11 f 37, 12 f 42, 13 f 28, 14 f 16. 15 f 17, 16 f 1, 17 f 15, 18 f 16, 19 f 6. 20 f 16, 21 f 36, 22 f 19, 23 f 8, 24 f 19, 25 f 22, 26 f 1. 27 f 6, 28 f 38, 29 f 74, 30 f 4, 31 f 13, 32 f 11, 33 f 2, 34 t 3, 35 f4, 36 f 19, 37 f 17, 38 f 22, 39 f 60, 40 f 61, 41 f 50, 42 f 81, 43 f 82. Verder perc. 44 f 98. 45 f 35, 46 f 190, 47 f 82, 48 f 71, 49 t 190, 50 f 210, 51 f 61. 52 f 40. 53 f 160, 54 f 160, 55 f 41, 56 t 56, 57 f 95, 58 f 100, 59 f 62, 60 f 55, 61 f 100, 62 f 85, 63 f 56. 64 f 50, 65 f 87, 66 f 71, 67 f 42, 68 f 65. 69 f 41, 70 f 46, 71 f 58. 72 f 41, 73 f 45, 74 f 75, 75 f 50, 76 f 68, 77 f 63, 78 f 99, 79 f 230 en 80 t 205. M. Ct. H E R K N I E U W S. Noordwelle, 21 Nov. In eene gehouden ver gadering ter verkiezing van 5 leden voor 't kiescollege by de Ned. Herv. Kerk, zyn herkozen de heerenP. Blom en J. J. Hoogen boom. Voor wylen den heer J. J. v. d. Repe, werd gekozen de heer G. Geluk, terwjjl voor de heeren J. A. Franken en A. Verjaal, in de plaats traden de heeren C. Elenbaas en M. van Dalsen. Ia eene gehouden vergadering ter verkiezing van een Ouderling en een DiakeD, twee vacatures, ontstaan door periodieke aftreding, zyn gekozen de heeren J. A. Franken en M. van Daleen. Beroepen te 's Gravenpolder de heer H. G. Roobb- boom, cand. te Utrecht. Het «Nederlandsch Zendelinggenootschap" heeft van iemand te Amsterdam, die onbekend wenscht te bljjven, ƒ25,000 ontvangen tot aflossing van schalden. Op het drietal van predikanten by de Evang. Luth. Gem. te Alkmaar komt 0. a. voor de heer J. A. Helper Sesbrugger van Zierikzee. Beroepen by de Geref. kerk te Hellevoetsluis, da. A. Delfos te Kamperland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1