ZIERIKZEESCHE MIEDWSBODE. Dinsdag 15 November 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. P ATK TOPN EMINGEN DE KINDERBOND. NIEUWSTIJDINGEN. Yerscliijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8234. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot c Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand October 1892: Briefkaarten: 1. A. Karman, Goes. 2. A. Osman, Rotterdam. Brieven naar Daitschland: 1. W. J. v. d. Bosch, Emmerik. Het HOOED van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dot de bjj artt. 35 ea 36 der wet op het Patentrecht bedoelde algemeene opnemingen in deze gemeente eerstdaags zullen plaats hebben. Hjj maakt dus een ieder, die aan de verplichtingen, bp gemelde wet voorgeschreven, niet heeft voldaan, indachtig, om de gevolgen, welke uit die nalatigheid zouden kunnen voortvloeien, door suppletoire aangifte te voorkomen. Zieiulkzee, den 12 November 1892. CH. W. YERMEIJS. Waaraan in ons vaderland gebrek moge zeker wel niet aan vereenigingen, kringen, genoot schappen, sociëteiten, clubs en bonden. Wij hebben om nu alleen nationale bonden te noemen, een Werkliedenbond, een Slagershond, een Bakkersbond en sinds kort is er nu ook sprake van een Kinder- bondDe lieve kleinen, die tot den kinderbond willen toetreden, moeten beloven»hun best te r-zullen doen, om goed en vriendelijk te zijn jegens »alle levende schepselen, en niets moedwillig te zullen vernielen of bederven", 't Spreekt vanzelf, om ons nu alleen tot de jongens te bepalen, jongens zijn toch in den regel ondeugender dan meisjes, dat, als deze vlieger opgaat en alle Hollandsche jongens, kinderbonders" geworden zijn, de Vrede bond in Nederland vrijwel overbodig zal geworden zijn. Geen een jongen zal dan toch meer soldaat of officier willen worden; hoe zouden de lieve knapen toch mee willen doen aan den oorlog algemeene weikstaking op militair gebied, een lief ideaal van den heer Domela Nieuwenhuis is dan toch bereikt. Ook de Slagershond wordt door den Kinderbond overbodigslagers toch, zullen er niet meer gevonden worden, daar geen een jongen meer slager zal willen wordenniet uit hoogmoed, maar omdat hij te »goed" en »te vriendelijk" is, om een koe, kalf, schaap of varkeu een kop kleiner te maken. Op die wijze krijgen de vegetariërs met een hun zin, daar iedereen dan wel gedwongen wordt, alleen groenten en aardappelen te eten, terwijl de bakkers daarbij ook profiteeren zullen, daar menigeen allicht een boterham meer ge bruiken zal. Bij oppervlakkige kennismaking belooft deze Kinderbond dus reeds veel, en zal er eene b-.-le omwenteling op maatschappelijk gebied het gevolg van zijn. De Kinderbond, of het Kinderbond, hoe moet 't eigenlijk luiden? Wij zullen hem maar manne lijk maken, al was onzijdig misschien ook beter, daar er van mannelijkheid niet veel bij de kinder- bonders te bespeuren valt de Kinderbond dan stelt zich ten doel de kinderen groepsgewijze op bepaalde tijden te doen samenkomen onder leiding van eene dame. In die bijeenkomsten ligt zijn kracht. In die bijeenkomsten zal de ongenoemde dame dan vertellen, lezen, voorgaan bij het doen van spelletjes, zingen met de kinderen en wat al niet om de clubgenoot.jes te vermaken. In de praktijk zal de Kinderbond dus neerkomen op een mengsel van bewaarschool, kinderspeelplaats, zondag school, fröbelschool en kinderpartij. Van een kinder dagblad zal vooreerst nog geen sprake zijn, maar wel ontvangen de lieve kinderen »een bewijs van lidmaatschap, met een mooi plaatje er op", dat ze te huis aan deu muur kunnen ophangen. Men meent in de Nederlandsche Kinderbond een vereenigingspunt gevonden te hebben voor de kinderen der verschillende standen en klassen der maatschappij, hoopt op die manier kinderen van rijken en armen tot elkander te brengen en het sociale denkbeeld van gelijkheid in de kinderwereld te verwezenlijken. Die gelijkheidszucht moet echter voor ieder, die oogen heeft waardoor hij het maat schappelijke leven bekijken kan, op bittere teleur stelling uitloopen. Hoe grooter de beschaving toch onder de menschen is, des te meer de ongelijkheid zich openbaart, hoe meer er van zelf scheidingen en kloven ontstaan, waarvan vroeger geen sprake was. Niet dat het daarom tot de onmogelijkheden zou behooren, om op vaste tijden en in bepaalde localen kinderen der meest uiteenloopende menschen bij elkander te brengen. O, neen! het is zeer wel mogelijk, dat het zoontje van den baron en het zoontje van zijn koetsier, het dochtertje van de baronnes en het dochtertje van de schoonmaakster, samen een avondje met elkander doorbrengen maar men bedenke dan ook, hoe kort dit duurt en duren kan. Op den duur gaat dit toch niet en loopen beider wegen uiteen. En daarom is het niets dan ijdeltuiterij, wanneer de lagere klasse er naar hunkert om op deze wijze eenige oogenblikken hunne kinderen aaneengeschakeld te zien aan de kinderen der meergegoeden, en is het niets anders dan neerbuigende goedheid der hoogere standen, wanneer zij zoo'n tijdelijke vermenging van hun kroost met de kinderen der arbeidende klasse toe staan, of zelfs bevorderen. Wat toch niet op den duur houdbaar is, behoort niet bij elkander, en het is een rechtmatige trots zoowel van den ver- standigen werkman, als van den man van hooger stand, om dit goed in te zien, en er zich naar te Wij hoorden eens van een wettig huwelijk, dat gesloten werd tusschen een gefortuneerd man van studie en eene eenvoudige dienstbode. De ouders van de dienstbode waren met dit huwelijk niets vereerd en niets ingenomen. De vader verklaarde zelfs rondweg aan zijn schoonzoon, dat hij liever gezien had, dat zijn dochter met iemand uit haar eigen stand, met een werkman gehuwd was. Zoo zullen verstandige ouders ook evenmin ingenomen zijn met de kunstmatige verbintenis, die de Neder landsche Kinderbond beoogt. Daargelaten nog eens de dwaze belofte, die van de kinderen gevorderd wordt: dat zij altijd zoo zoet en zoo lief zullen zijn een belofte, die van nul en geener waarde is, omdat de kindernatuur medebrengt, dat zij niet alleen dagelijks, maar meermalen per dag geschonden zal worden. Zoo is een Kinderbond, afgezien van alles, niets anders dan een middel om van onze Hollandsche jongens en meisjes vóór hun tijd oude mannetjes en vrouwtjes te maken, onuitstaanbare wijsneuzen, sociale dilettantjes, geforceerde braafheden. Onze tijd, die vaak in den zoeten waan verkeert, alles, door wetten- makerij en het sluiten van bonden en hondjes goed te kunnen maken, is ook al weer in dien Kinder bond te herkennen. Wie de vrijheid liefhebben en afkeerig zijn van kunstmatige gelijkheid, zullen dien Kinderbond daarom niet steunen. Zij zullen hem beschouwen als een uitwas van overbeschaving en van onredelijke ontevredenheid, van ziekelijke philanthropie. Gezonde naturen ergeren zich toch niet" aan de bestaande ongelijkheid onder de menschen, zoowel als onder de kinderen. Zij weten maar al te goed dat soort, soort zoekt, en dat alle banden en bonden, die met deze nuchtere waarheid geen rekening houden, verbroken en ontbonden zullen worden. Italië. Rome, 11 Nov. Heden had de eerste plechtige audiëntie plaats ter gelegenheid van het jubuléum van den Paus. Negen kardinalen en tal van bisschoppen waren tegenwoordig. De Paus hield eene aandoenlijke rede. Frankrijk. Parys, 12 Nov. In den Ministerraad kondigde Loubet aao, dat hjj eene jaarwedde zal aanvragen voor de nog levende slachtoffers der ontploffing. Het onder zoek is nog vrachteloos gebleven. JDuitsehland. Een zonderling vonnis. Een werkman, die zjjn beide kinderen had vermoord en daarna de ljjbjes op vreeseljjfee manier had verminkt, werd, volgens een Dalzielbericht, door de rechtbank te Neurnppin ver oordeeld tot 14 jaar dwangarbeid om daarna ter dood te worden gebracht. België. Brnssel, 11 Nov. De politie neemt strenge maatregelen tegen Dinsdag. Een treurig ongelnk wordt nit Antwerpen bericht, waar in de lange Pothoebstraat een meisje van 5 jaar door een slagersjongen werd overreden, die in volle vaart met zjjn bar kwam aanhollen. De wielen gingen het meisje over de borst, zoodat deze letterljjk werd platgedrukt en weinige oogenblikken later de dood intrad. De slagerejongen werd door de voorbjjgaDgers vastgehouden en zou er waarschjjnljjk slecht zijn af gekomen, als de politie niet spoedig ter plaatse tegenwoordig ware geweest. Tegen den onvoorzichtigen dader werd procesverbaal opgemaakt. Het ljjk der arme kleine werd naar het hospitaal Stuyvenberg overgebracht. De smart der ouders is hartverecheur nd. Nederland. Graveuliage, 11 Nov. De Tweede Kamer der Staten Generaal zal Dinsdag des namiddags kwart voor vieren eene openbare vergadering houden. 12 Nov. Een wetsontwerp tot samenstelling der landmacht is heden bjj de Tweede Kamer ingediend. Vrjjdag werd in Den Haag binnengebracht de persoon van Ockeloen, door de rechtbank te Rotterdam onlangs tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op een agent van politie te Rotterdam. Ge noemde veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Helmond, 11 Nov. Uit nadere inlichtingen bljjkt, dat de onlusten alhier op Donderdag avond veel ernstiger waren dan men aanvankelijk meende. In de buitenwjjk »Het Haagje" stond de politie aan voort durend steenworpen bloot. Bjjoa al de daar staande lantaarns der gemeente werden vernieldterwjjl ook bp een fabrikant eene groote vensterruit werd ingeworpen. Verschillende arrestatiën hadden plaats en verscheidene processen-verbaal werden opgemaakt. Men verwacht tegen Vrjjdag avond een nog krachtiger en thans, naar men hoopt, afdoeod optreden der politie. De burgemeester van Helmond heeft, met het oog op de onlusten, den winkeliers verzocht op Vrjjdag en Zaterdag om 8 uur hunne winkels te sluiten, en voorts bevoleü, dat herbergen en andere voor het publiek openstaande plaatsen op die dagen om 9 uur zullen moeten zjjn gesloten. In den laten avond van Vrjjdag werden te Helmond nog aan een viertal woningen ruiten ingeworpen en een paar straatlantaarns vernield. In de Heistraat was het tot omstreeks 11 uur zeer rumoerig en bljjkbaar was de menigte teleurgesteld, nu de politie niet verscheen. Vlissing^en, 12 Nov. Als beslist zeker kan worden medegedeeld dat er van het geregeld aandoen van Vlissingen door de stoomschepen der Castleljjn nog geen sprake is. Ierseke, 11 Nov. In de heden (Vrijdag) gehouden raadsvergadering kwam het eerBt io behandeling een sohrjjven van de heeren schoolopzieners naar aanleiding van de verwerping van een voorstel om een aan de gemeente toebehoorend en by school 1 staand woon huis tot hulpschool in te richteD, totdat school 1 zal zjjn vergroot. In dat schryven werd op de groote ver betering gewezen, welke door den verworpen maatregel in den on houdbaren toestand van school 1 zou worden aangebracht. De Voorzitter steunde krachtig het voorstel der schoolopzieners en van het hoofd der school, hetwelk na breedvoerige bespreking en na verwerping van een voorstel om een nader onderzoek in te stellen, met 4 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Een voorstel van den Voorzitter om een woonhuis van de gemeente tydelyk in huur af te staan aan een gezin van 10 personen, dat op 't oogenblik van woning is beroofd, werd aangenomen, evenals een voorstel van Burgem. en Weth. om aan ieder der gemeente-veld wachters een gratificatie van 5 toe te kennen wegens buitengewone surveillance tijdens de kermis. Een verzoek van de ooderwyzeres mejuffr. Overbeeke om eervol ontslag tegen 1 Januari wegens hare be noeming te Dreischor, werd na eene beraadslaging met gesloten deuren tot de volgende vergadering aan gehouden. Daarna werd de vergadering gesloten. Koljjusplaat. Woensdagavond hield het Nuts- departemeot »Noord-Beveland" eene welbezocbte ver gadering alhier. Door het bedanken van den voorzitter den heer J. Sturm van Kats was er eene vacature ontstaan, voor welker vervulling de heer W. F. J. Wagtho met op ééo na algemeene stemmen gekozen werd. De heer J. Vermeulen dankte, ook namens zyue medeleden, den afgetreden voorzitter voor de wjjze, waarop by zyne betrekking steeds had behartigd en waargenomen, en drukte de hoop uit, dat hjj nog vele jaren de belangen van dit departement zou mogen blyven behartigen. De heer C. N. v. d. Hejjde van Wiesekerke las een rapport voor over werkverschaffing aan arbeiders, dat wegens zyne belang- en omvangrijkheid op voorstel van den voorzitter aan de leden zal rondgezonden worden, om daarna in de volgende vergadering te worden besproken. Daarna volgde de lezing van den heer J. Vermeulen, die daartoe gekozen had: »Zes schetsen in ééoe ljjst" van J. J. Cremer, terwyl verschillende heeren bydragen leverden. St. 10 Nov. Onder vele bewyzen vau belangstelling herdacht de heer A. Faasse, brieven gaarder alhier, heden den dag waarop hy vóór 40 jaar in dienst van de Administratie der Posteryen trad. Bx*uinïsse, 12 Nov. In de gisteren gehouden vergadering van Gemeenteraad is met algemeene stemmen tot onderwjjzer aan de openbare school be noemd de heer M. Petrie, onderwyzer te Driewegen. Te Amsterdam heeft de akte voor de orde- en vrye-oefeningen der gymnastiek behaald de beer S. Okker8e, hoofd der Bchool te Ter Aar. Burg:h, 14 Nov. De voordracht voor een onder wyzer met hoofdacte aan de openbare lagere school te Haamstede bestaat nit de heeren: 1. J. Wolthuis te Dwingeloo; 2. L. W. de Graaf te Krabbendyke; 3. L. Renkema te Noordwyk. Zierikzee, 12 Nov. Men schryft uit Amsterdam aan het Weekblad van het Recht: »Het werk van den heer Mr. Joan Bohl Code deCommerce d'Italië traduit, commenté et comparé aux principaux Codes étrangers et au Droit Romain, in aan zienlijke oplage te Parjjs en te Rome verschenen, is uitverkocht, en de auteur uitgenoodigd, een nieuwen druk te bewerken. Rechtsgeleerden van den eersten rang in ver schillende landen, ook aan de overzyde van den Oceaan, hebben den arbeid van onzen landgenoot loffelyk beoordeeld, en thans heeft Italië hem deswege benoemd tot Hoogleeraar in de Rechten honoris causa. >Het diploma gaat vergezeld van een vleiend schryven, hetwelk, gewagende van de verschyning in Nederland van den derden druk van Dante, getuigt »»dat advocaat Bohl gewichtige werken der Rechtswetenschap en Klas sieke Letteren voltooide, welke in Europa en Amerika den roem van zjjn vaderland handhaven"". Mr. Joan Bohl, advocaat te Amsterdam, werd geboren te Zierikzee. Red. Door de firma Franken Goemans te Goes is in den handel gebracht een stubjessnyder of schapenmolen, die niet alleen de vingerstukken snjjdt op de gewone dikte, maar door het uitnemen van enkele mesjes ook op de dubbele breedte voor het voederen van het vet- vee alsmede platte stukken of scbyven. De prjjs wordt door die samengestelde werken even wel niet verhoogd, terwyl de machine (van Engelsch fabrikaat) uiterst solied ie afgewerkt. De bovenbak kan bovendien overgehaald worden om den trommel, wat het schoonmaken zeer gemakkeljjk maakt. Aan den heer W. Van Djjfe, commissaris van politie te Goes, is het diploma B tot het geven van onder wjjs in de stenographic, naar het stelsel Stolze- Wéry, uitgereikt. De vorige week vertrokken een 30-tal personen, drie gezinnen nit Goes, één gezin van Kloetinge en één van 's Heer Hendrikskinderen, zjjnde de eerste emigranten, naar de San Louis Vallei, staat Colorado, Noord-Amerika. Het aantal gezinnen nit geheel Nederland, ,dat thans daarheen vertrekt, is pl. m. vyftig. Ook te Bergen op Zoom hebben de slagers den prys van het rundvleesch met 10 cent per K.G. ver minderd. Zierikzee, 14 Nov. In de Concertzaal winter afwisseling genoeg zyn. Thans heeft de heer Van Meteren ook voor het jongere geslacht gezorgd en daartoe geëngageerd het beroemde Fantaisie-Theatre van Prof. Jos. Van Kinsbergen, ExpérimeDtale Pbysiek, Mechaniek en Optische Illnsiën van ontastbare ver schijnselen. Zoowel in het binnen- als buitenland mocht de heer Van Kinsbergen den grootsten roem behalen. De Bredasche Courant zegt o. a. het volgende: »De heer Jos. Van Kins'oergeD, die Zondagavond in Concordia" eene soiree gaf op het gebied van magie, spiritisme enz., heeft eer van zyn werk gehad. Een groot publiek woonde deze voorstelling met belangstelling by. Wy allen weten toch dat het gewoon weg optisch bedrog is, maar op zulk eene beschaafde wyze gefopt te worden als de heer Van Kinsbergen ons Zondagavond deed, hebben wy zelden gezien. Hot is een feit dat oy vele toeren ook de groote menschen verbaasd stonden en er niets van begrepen en juist die handigheid pleit voor den heer Kinsbergen. Wy waren iD de gelegeaheid eenige apparaten te zien die alle van de laatste en nienwsta vinding zyn, en die voor ods het bewys leveren dat genoemde heer met zyn tjjd medegaat en daarvoor geen kosten spaart". Wy hopen dat de Voorstelling, die op 19 dezer zal worden gegeven, een druk bezoek moge ten deel vallen. Men zegge niet >'t is maar goochelen", daar het volstrekt niet hetzelfde is hoe dit wordt uitgevoerd. Den heer Van Meteren alzoo een goed succes. De N. Rolt. Ct. van 13 October j.l. bevatte het volgende: »De guldendagen der »Seqaah-Company" scbjjnen al reeds voorbij te zjjn. In de jaarvergadering, verleden week gehouden, moest de directie de aandeelhouders bedroeven met de mededeeling, dat de balans een verlies van 24,050 pd. st. aanwees, nadat er twee jaar geleden nog schatten waren verdiend. Deze betreurenswaardige loop van zaken werd door den voorzitter toegeschreven aan de boosaardige tegenwerking van sommige regee ringen en overheden, welke, door de geneeskundige faculteit opgestookt, niet langer hadden willen toelaten dat de middelen der Maatschappjj aan den man gebracht werden in den meest doeltreffender! trant, namely k van praalwagens (voor welke men 4000 pd. st. bad uit gegeven), en met het verder daarbjj noodige decorum. Op dergeljjke tegeDwerkiog was men gestuit in Engeland, Amerika, België, Frankrjjk en Spanje, nadat mentenen tijdlang in deze landen zich over een reusachtig debiet had mogen verblyden. In Burmah en Japan, waar de wetten nog minder eenzjjdig en de overbeden minder bevooroordeeld waren, wisten bekwame vertegen woordigers" der Maatschappij ook thans nog een goed stuk geld te slaan. Doch over het geheel waren de uitzichten voor diegenen, die in deze onderneming bnnne spaarpenningen gestoken hadden, verre van bemoedigend. Zjj mochten evenwel een hoopvol oog gevestigd houden op eene reconstructie" der Maat schappjj, welke binnenkort aan hnnne goedkeuring zon worden onderworpen". Waarom van Nederland geen woord gerept? Ook d&ar wist de bekwame vertegenwoordiger", evenals in Burmah en Japan, een goed stuk geld te slaan; of zou de winst daar zóó groot zjjn, dat men die niet durft noemen om het deficit, op andere wyze geleden, niet te veel in 'toog te doen vallen? Is 't mogelijk, dat de Nederlanders by de Japanners in lichtgeloovigheid ten achter staan? Schande, dat men zoo iets met reden kan vermoeden! Zooals bekend is, werden de kleine kooplieden te Amsterdam, die jaren lang hunne waren op de Nieuwe markt aanboden, van daar verdreven en als plaats aan gewezen het Waterlooplein. Dit achtten zij nadeelig voor hen, boden een request bij den gemeenteraad aan, hierop werd afwijzend beschikt en toen besloot men eene deputatie naar den burgemeester te zenden. Aan diens woning ge komen werd men niet toegelaten, de deur werd gesloten en het licht in den gang uitgedraaid. In de Echo leest men hieromtrent het volgende: NIET THUIS! De vreedzame kooplui van de Nieuwmarkt, zoowel vrouwen als mannen, Zijn gelijk men weet, zonder complimenten naar het Waterlooplein verbannen. Verbeeldt u, lezer, de heer Vening Meinesz Maakte die menschen, zoo maar, van »markters" tot »pleiners". In naam misschien een vooruitgang, maar inderdaad Een verandering, die aan verbetering te wenschen overlaat. Het was dus heel natuurlijk, dat die menschen Te zamen komen wilden om hun wenschen Te bespreken en duidelijk kenbaar te maken; En het willekeurig gedrag van B. en W. te laken. Ze plakten dus op sommige plaatsen groote biljetten, Die de politie, als zooveel, echter niet goed kon zetten, En daarom met in het vak bedreven hand, Afscheurde van boom en heining en wand. Toch waren er naar de vergadering, op die biljetten vermeld, Heel wat kooplui en belangstellenden henen gesneld, En met algemeene stemmen werd het besluit genomen, Dat men tegen deze verplaatsing eens flink op moest komen. Daarom trok men, heel ordelijk en stil, Naar 's burgemeesters huis, met den goeden wil Om bij den vader der gemeente belet te vragen, En hem de belangen zijner kinderen op te dragen. Voor de woning van ZEd. stonden ja, waarde lezer, heusch, Een stuk of twaalf agenten, parmantig en majestueus, Benevens wat rechercheurs en een inspecteur er bij, Allemaal met den traditioneelen „klopstok" op zij. Zonder deze eere-lijfwacht evenwel te tellen, Besloot de commissie toch maar aan te schellen Aan 's burgemeesters huis. Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar de burgemeester liet ze lekkertjes staan. En toen de knecht berichtte aan Zijnedelachtbare, »Asdat die lui van de Nieuwmarkt er waren", Kreeg hij ten antwoord: Kijk of de deur wel sluit, En doe met een de lantaarn in de gang maar uit". Jan deed wat hem bevolen was en de adressanten Verspreidden zich mopperend naar verschillende kanten. De politie, die van plezier dacht te stikken, Gaf ze daarop nog even een savondboterhammetje" te slikken, En toen er gecommandeerd was: agenten ingerukt 1" Werd als rapport ingediend: »een oproer onderdrukt". BRAM SCHUTTER. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Te Terneazen werd Vrydag onder de inwonende aannemers aanbesteed het afbreken der oude en het bonwen van eene nieuwe kerk met toren voor de Gereformeerde gemeente aldaar nr.ar het plan en onder toezicht van den architect Le Cieicq te Kruiningeo. Daarvoor werd ingeschreven door de hweren Vao der Pejjl voor j 15,ü05, Balkenstejjn vuor 14,390, Scheele Dz. voor ƒ13,875 en M. D. de Putter voor j 12,037. Dreischor12 Nov. Door de Landbouw- Vereeniging alhier is aanbesteed, de levering van 30,000 K.G. Katoenmeel, franco boord Rotterdam. Ingeschreven werd door: G. Jansen, Rotterdam, ƒ7,80; A. Verjaal Jz., Dreischor, ƒ7,85; J. Lopse Hocke, Brouwershaven, ƒ8,19; C. van Bloois, Dreischor, 7,79s; alles per 100 K.G. Aannemer werd C. van Bloois te Dreischor voor 7,79s, garantie 54% eiwit en vet. LANÜBOTJW. BEKNOPT VERSLAG van het verhandelde in de Najaarsvergadering van het Hoofd bestuur der //Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", gehouden te Middelburg, den 2 November 1892. De vergadering wordt door de leden van het uit voerend deel van het Hoofdbestunr en een zestiental afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. Da Voorzitter opent te 7 aren de vergadering. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering komt in behandeling eeD, iu de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer L. J. Roggeband, om te trachten afschaffing te verkrjjgen der keuringen bjj invoer ?an vee uit andere provinciën in Zeeland, zoo in die provinciën geen besmettelyke ziekten heerschen. Met het oog op de nu voorkomende ziekten wordt besloten in deze thans geen beslissing te nemen. Naar aanleiding van het van den Commissaris der Koningin ontvangen Provinciaal blad no. 52, betreffende de opheffing van de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van eenige vogelsoorten, wordt door een der leden geklaagd over de onbilljjkheid, dat de gebruiker van het land niet altjjd verlof kan krygen tot het schieten van scbadeljjk gedierte. Als gevolg van de over deze kwestie gevoerde besprekingen wordt aan het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur opgedragen na te gaan welke de rechten van de landbouwers zyn tegenover de jachteigenaars. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat door het Hoofdbestuur op verlangen van de afdeeling Kruiningen aan Gedeputeerde Staten verzocht is den veearts M. van der Vliet te Kruiningen te willen benoemen tot Provinciaal veearts. Dit verzoek iB door genoemd college ingewilligd. Met het oog op het voorkomen van de besmettelyke ziekten, mond- en klaowzeer onder het rundvee en vlekziekte onder de varkens, wordt besloten, dat door het Hoofdbestuur een circulaire aan de leden gezonden zal worden, houdende wenken omtrent te nemen voor zorgsmaatregelen en het gebruik van voorbehoed middelen tegen die ziekten. Door het Bestuur der afdeeliug Walcheren werd de aandacht van het Hoofdbestuur gevestigd op het be zwaar, dat bjj de verzending van vee over Vlissingen naar België de Provinciale veearts niet altjjd aan de boot is om de noodzakelyke keuring te verrichten. Heeft de keuring te Middelburg plaats, dan verliest men de controle op die keuring en kan die tevens direct schade voor den koopman, indirect voor de landbouwers ver oorzaken. Besloten wordt Gedeputeerde Staten op dit bezwaar te wjjzen. Naar aanleiding van een in de zomervergadering genomen besluit, is door bet uitvoerend deel van het Hoofdbestuur eene vergadering gehouden met de commissie voor de regeling van een cursus in het hoef beslag. Deze vergadering bad tot resultaat dat in een uitvoerig schrijven den Minister van Binoenlandsche Zaken verzocht is, voor de verbetering van het hoef beslag in de provincie Zeeland eeo crediet te willen openen tot een maximum van 1800. Daarop is nog geeoe beschikking ingekomen. Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur der afdeeling Zeeland van de Vereeniging »HetNeder- landsch Rundveestamboek" ter verkryging eener subsidie voor de bevordering van stierenkeuringen, werd be sloten voor dit doel 100 uit de kas der Maatschappjj beschikbaar te stellen. Aan Gedeputeerde Staten zal verzocht worden, evenals vorige jaren, een subsidie beschikbaar te willen stellen voor het doen honden van landbonwlezingen en bjj inwilliging van dat verzoek zal Dr. A. J. Swaving te Breda uitgenoodigd worden die lezingen in den a.s. winter te houden. Ter voorziening in de vacature, ontBtaan door periodieke aftreding van den algemeenen Penningmeester, wordt de heer J. J. van Weel her benoemd. Ter voorzieniog in de vacature van vice-Voorzitter, ontstaan door de benoeming van den heer Mr. P. C. J. Hennequio tot Voorzitter, wordt de heer B. G. van der Have te Ouwerkerb benoemd. Beide heeren verklaren hunne benoeming aan te Tot afgevaardigden der Maatschappjj naar het Neder- laudsch L mdbouw-comitó worden benoemd de heeren P. C. J. Hennequin en J. J. van Weel. De algemeene vergadering en eene algemeene ten toonstelling van werktuigen zullen in 1893 gehouden worden in de afdeeling Tholen. Voor de algemeene tentoonstelling van werktuigen, waartoe wordt besloten omdat het houden van den gebruikeljjken wedstrjjd op bezwaren stuit, wordt een bedrag van 1500 be schikbaar gesteld. Aan het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur, in overleg met het Bestuur van de afdeeling Tholen, wordt de voorloopige regeling dier tentoonstelling opgedragen. De Secretaris der Maatsch. voornoemd, i. G. J. KAKEBEEKE. KERKNIEUWS. Midclelburg-, 11 Nov. Aangezien de Gerefor meerde kerk in de St. Pieterstraat alhier te klein werd om de groote menigte, die by elke godsdienstoefening opkwam, voldoende plaats te verschaffen, ging het kerkbestuur in het voorjaar er toe over om op een onbebouwd terrein, op het Hofplein, eene grootere kerk met annexe pastorie te stichten. De kerk, geheel uit eigen fondsen gebouwd, werd in het begin dezer maand gereed opgeleverd en Donderdagavond in gebruik genomen. Het gebouw, dat zitplaatsen aanbiedt voor een zes' honderd personen, is eenvoudig maar voor zyne bestemming uitstekend geschikt. Met de eischen van lacht en licht is goede rekening gehouden; de toe gangen zjjn flink en gemakkeljjk en de schildering in stemmigen toon. Donderdagavond had de ingebruikneming plaats. De predikant, de heer H. W. Oosten, hield de inwjjdings- rede, sprekende naar aanleiding van Psalm 66 5a: >Komt en ziet de daden Gods"! Die verschillende daden nagaande kwam spreker ook tot de geschiedenis zjjner gemeente in onze stad. Zy begon op de Hoogstraat in een klein gebouwtje onder leiding van den heer Holster, die later opgevolgd werd door den heer Van den Oever. Tjjdens deze predikant was verkreeg de gemeente het gebouw in de St. Pieterstraat en breidde zich daar geleidelyk uit. De predikant Van den Oever werd opgevolgd door den heer Kenlemans en weldra bleek ook het gebouw in de St. Pieterstraat te klein voor de behoefte. Hoe zeer de heer Keulemans ook verlangde naar een ander kerkgebouw, die wensch bleef onvervuld. Na de heer Keulemans is spreker als voorganger gekomen, en hjj heeft na het voorrecht in een nieaw kerkgebouw de eerste predikiDg nit te spreken. Dat gebouw is gesticht op eene historische plek. Rome heeft er geheerscht tot 1574, daarna kwam zjj in het bezit der Herv. kerk tot 1809, in welk jaar er den laatsten dienst werd verricht door den predikant SDonck Hurgronje. De kerk is vervolgens wegens verval afgebroken en nu is op dezelfde plek een gereformeerde, vrye kerk gesticht. De geschiedenis van deze kerk is dezelfde als de ontwikkelingsgeschiedenis der kerk in ons land. Eerst trok men ter bedevaart naar de Oud-Munster en knielde men er neder voor een stubBbe van het ChriBtnsbrais, besloten in eeD kristallen boffer, daarna kwamen de hervormden er samen onder het gehoor van beroemde en geliefde predikers als Holtzius en Smytegeld, en thans is op dezelfde plek de vrye gereformeerde kerk verrezen, vrjj van staatstraktement, vrjj in hare beljjdenis. Het is een eigenaardigheid, zeide spreker, dat deze kerk staat tnsschen het recht en de wetenschap in, een treffend symbool dat er geen waarachtig recht is dan op de waarheid gegrond en geen ware wetenschap en kunst dan die haar steunpunt vindt in hem die de ware vryheid is en de schoonste der meoschenbinderen. De spreker herdacht verder alles wat met de op- riohting der kerk in verband staat en bracht hnlde en dank aan allen, die er toe meewerkten.' Na den heer Oosten sprak de heer Keulemans, welke optrad om, naar aanleiding van Johannes' gezicht op Patmos, die geen tempel in dezelfde (stad) zag, de gemeente te waarschuwen eenerzyds tegen het blyven hangen aan den vorm, aan de uiterlyke kerk, anderzjjds tegen overgeestelykheid, terwjjl de heer A. Littooy de godsdienstoefening, die door een overgroot getal hoorders werd bygewoond, met dankzegging sloot. Ds. G. H. Blanken, beroepen van Lutjebroek, werd 1.1. Zondagmorgen bjj de Herv. Gem. te Zierikzee bevestigd door Dr. J. Helder, met eene rede naar aanleiding van 1 Cor. 2:4. Des avonds hield de nieuwe leeraar zyue intree-rede, tot grondslag nemende 2 Cor. 4 13, het laatste gedeelte. De heer G. E. Meloenpred. te Kloetinge, bedankte voor net beroep naar Schiedam en ontving een beroep naar Tholen. Beroepen bjj de Herv. gem. te Kats de beer P. A. Steenbakker Morilyon LoyseD, cand. te Schoonhoven. Ingezonden stukken. Algemeen Kiesrecht. Mijnheer de Redacteur I In het hoofdartikel van den Zierikzeeschen Nieuws bode van Zaterdag 12 November j.l. wordt, met het oog op de aanstaande kieswet on de uitbreiding van het kiesrecht van 300,000 tot 800,000 kiezers, de vreag gedaan: Gaan wy te ver? Uw antwoord, Mynheer de Redacteur, komt neer op: Neen! Gjj ducht van de groote uitbreiding van het kiesrecht geen gevaar. Uw motief in dezen luidt: »het gezond verstand »voert in Nederland steeds den boventoon en bezadigd overleg bestuurt de gedragingen, zoo al niet altjjd »van de kiezers, dan toch van de gekozenen". Dat noem ik een grondeloos optimisme en een vei- keerde logica. Mjjn vaderlandsliefde gaat niet zoover, dat ik zou durven beweren, dat het gezond verstand der Nederlandsche volksklasse zooveel bezadigder zou zyn dan b.v. in België en in Frankrjjk. Als het volk hier zyn zin niet krygt, maakt het evengoed oproer als elders. En dat een kiezerscorps, waaraan Jan en Alleman meedoet, ooit goede gekozenen" zou opleveren, wil er bjj mjj niet in. Ik deak bjj die gekozenen dan veeleer aan Jan Rap en zyn Maat. Volgens den dichter de Génestet verklaarde Jan Rap reeds voor jaren •een chemisch praeparaat" te zyn. A1b zoodanig treedt hjj dan ook tegenwoordig in den vorm van dynamiet-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1