ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 October 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. RECLAMES. P7 G. RENSKN, Conflseur. Het geroemde MARCEPA1N-ST.HIC0LAAS KENNISGEVING. Algemeene Schouwing op de Vloedplanken. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8226. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 1—5 tegels 75 Cts. Elke regel meer 15 Cts. Van af heden weder verkrijgbaar de echte Boterham-St.-Nicolaas en hest St -Wicolaas. Onder beleefde aanbeveling. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 5 November e.k. des namiddags ten 3 ure, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 19 October 1892. Da Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den SS October e.k., des namiddags te '123/4 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 October 1892. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Behandeling der Gemeentebegrooting voor 4893, enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatregelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, MAKEN BEKEND: dat de bij dat artikel bedoelde algemeene schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Maandag <leix 7 November e.Ic., aan te vangen te één uur des namiddags. Zij herinneren de belanghebbenden aan het voorschrift der Verordening, <lat de vloedplanken of* kistïnpen alsdan moeten Imiten- gebracht en geplaatst. Zierikzee, den 26 October 4892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Indië. Een dapper soldaat. In de Atjéhsche Courant van 14 Sept. komt het verhaal voor van het zelfopofferend en moedig gedrag van den sergeant der artillerie K. Ligthart, die op voordracht van zjjn regiments commandant bg Kon. besluit van 17 Augustus tot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse werd benoemd. Het was in den morgen van den 4en Mei dezes jaars, dat de afkomende wacht van het blokhuis te Kota Pagani door een vjjandeljjke bende werd beschoten. Sergeant Ligtbart, commandant van het artillerie- detachement, wilde door middel van granaatworpen den vjjand verdryveri. Na vier worpen gelukte het inderdaad het vjjandeljjk vuur tot zwjjgen te brengen, maar een kwartier later herbaalden de Atjehers het vuur uit een versterking achter groote tjamaraboomen. De mortier werd daarom weder in battery gebracht en andermaal werden drie worpen gedaan. By den vierden worp ontbrandde wel het pjjpje, maar het vuur werd Diet aan de kardoes medegedeeld, waardoor de granaat in plaats van op 900 M. slechts op 150 M. afstand sprong. Ligthart liet zich hierdoor niet ontmoedigen, maar zocht, onder het vuur des vjjands, een nieuwe kardoes, waarmede de mortier andermaal werd geladen. Evenals by den vorigen worp, ontbrandde weder het kopgezwinde pypje. maar ook nu vatte de gezwinde lont vuur, waarbjj een groote vuurstraal uit den granaat spooc. Toen de sergeant dit zag, aarzelde hjj geen oogenblik. Zonder het gevaar te achten, duwde hy den kanonnier, die naast hem stond, in een kuil, riep den commandant der bezetting toe zich met zjjn manschappen te dekken, gooide de mortier snel om, zoodat de brandende granaat er uit rolde en slingerde deze toen met alle kracht ongeveer 15 M. buiten de draadversperring, ter zjjde van het blokhuis. Onmiddellyk daarop volgde een luide knal. De granaat was gesprongen, maar zonder iemand te dereD. Door het moedig en onverschrokken gedrag van den braven sergeant waren vele menschenlevens gered. Niet alleen het Indische, maar ook het Nederlandsche leger (Ligthart was nl. voor vier jaren in Indië gedetacheerd) mag trotsch zjjn op dezen moedigen onderofficier. Amerika. Philadelphia, 24 Oct. Heden ochtend had er eene botsing plaats tusschen den sneltrein van Shamokin naar Philadelphia en eenen kolentrein. Er vielen 7 dooden en 23 gewonden, waaronder zeer ernstige. De stukken van den trein zyn in brand geraakt. Het ongeluk is de schuld van den machinist van den kolentrein, die tegen de bekomen bevelen handelde om op de rangeerrails te bljjven totdat de sneltrein voorby zou zyn gekomen. Nederland. Amsterdam, 24 Oct. Zaterdag middag is alhier H. Ms. stoomschip »Koningin Wilhelmina der Neder landen" te water gelaten. Het schip werd 22 April 1891 op stapel gezet. Den geheelen middag^stortregende en woei het, maar toch waren duizenden toeschouwers in den omtrek van 's lands werf, vooral aan de vensters en op de daken in de Kattenburgerstraat. De Koninginnen werden, na ontvangst aan het station, aan het admiraalshuia door den Minister van Marine en den Kommand&nt ont vangen. De Regentes was in 't zwart, de Koningin in een marine-toiletje met pet, dat H. M. allerliefst kleedde H. M. was dus gekleed symbolisch en poëtisch. De Koninginnen werden luid toegejuicht. Op de koninklyke tribune werden Hunne Majesteiten bouquetten aangeboden door de dochtertjes van den Minister en den KommandaDt, den Vice-Admiraal Mac Leod, die voor de kleine Koningin was met een wit anker en kroon op een blauw veld. Alle Ministers, behalve die van Justitie en Koloniën, waren aanwezig. De burgemeester, die ongesteld is, werd door den wet houder Yan Lennep vertegenwoordigd. Verder waren verschillende autoriteiten tegenwoordig, o.a. de Com missaris van Noord-Holland. By de aankomst der Vorstinnen speelde de muziek der marine het Wilhelmus, daarna het Zilveren vloot- lied en andere muziekstukken. Op de tribune, met luid gejubel begroet, werden de Koninginnen door den Mioister en den commandant ingelicht en werd aan de Koningin een klein model van het schip met helling aangeboden, dat door vernuftige constructie kan afloopen. Terwijl de stutbalken werden weggenomen, had de voorstelling der autoriteiten plaats. De Minister van Marine bood vervolgens een prachtig bjjltje van zilver, met gouden kroon en geëmailleerde naamcyferB gemonteerd, in smaakvol kistje met inscriptie aan, en sprak zyn dank uit voor de komBt der Vorstinnen, een bewjjs van belangstelling in de Marine, voor wie deze dag onvergetelyk'olyven zou. De Minister verzocht daarop de Koningin door het loshakken van een touwtje, in verbinding met de laatste bevestiging van het schip, dit te doen afloopen. Met een flinken hak deed de Koningin dit en op hetzelfde oogenblik begon 't schip te bewegen. Onder de tonen van het oud-Wilhelmus en een daverend gejuich liep het schip zeer statig te vier uur af. De Minister betuigde nogmaals zyn dank en nadat champagne en gebakjes waren aangeboden, verlieten de Vorstinnen onder geestdriftvolle toe juichingen de werf om door de afgezette straten (de Kattenburgerstraat was door de jongens van het wacht schip afgezet) naar het station te gaan; en daarna naar het Loo terug te keeren. Alles is in de beste orde afgeloopeD. Alleen had er een grappig incident plaatB. Aan de overzijde van het water hadden particulieren aan den oever eene tribune opgericht. Door de geweldige deining van den op- gezweepten vloed stortte een zware golf over de tribune. De kykers werden kletsnat en een paar raakten te water. Door de Koningin is een aanzienlyke gift geschonken aan de kas voor de hulpbehoevende werklieden aan 'srjjkB werf, terwyl ook de roeiers van de KonïngsBloep mild door H. M. werden bedacht. Amsterdam, 25 Oct. Aan den gemeenteraad is het adres, houdende protest tegen de voorgestelde belastingverhooging, verzonden met 3115 handteeke- ningen. 's Gravenhage, 25 Oct. Tweede Kamer. Het voorstel der centrale sectie, om den dag na den terugkeer der Kamer het sectie-onderzoek te doen plaats hebben van de bedryfsbelasting en de kieswet, is aangenomen met 59 tegen 12 stemmen, nadat de heer Beelaerts van Blokland als lid der centrale sectie had geconstateerd, dat hy daartegen was, omdat men onvoorbereid was op de bedryfsbelasting en de tjjd voor den begrootingsarbeid daardoor werd bekort. De wet op het Nederlanderschap is eenparig aan genomen. By het voortgezet debat over de verbetering van Berkel, Schipbeek en Regge, stelde de commissie van rapporteurs op art. 1 een amendement voor om de Vecht in Overysel in onderhoud by het Rjjk te doen nemen als noodzakelyk complement der overige ver betering. De heer Van Kerkwjjk Btelde voor, deze wyziging niet als amendement te beschouwen, waartoe daarna besloten werd met 44 tegen 28 stemmeD, zoodat dit amendement verviel. Rotterdam, 23 Oct. Op berichten van West- Schouwen dat een schip aldaar in nood verkeerde, vertrok de sleepboot «Noordzee" heden nacht van den N. Waterweg derwaarts en keerde heden middag terug. De gezagvoerder rapporteert op den Banjaard twee boven water uitstekende masten van een gezonken schip gezien te hebben. Van de equipage was nietB te bespeuren, zoodat die vermoedelyk omgekomen is. 24 Oct. Omstreeks twaalf uur vannacht telde de sigarenhandelaar op den hoek van de Gelderschekade en de Wjjnbaven het geld in zyn winkellade, welke bezigheid een oogenblik door twee voorbygaande mannen werd gadegeslagen. Wellicht bekroop hen de lust den sigarenhandelaar eens na te tellen, althans na een half uurtje verschenen zjj we6r op den hoek en namen de vrjjheid, eeD vensterruit uit te snjjden. Tegen hun bedoeling viel de ruit op den grond, waardoor de bewoner wakker werd. Hy stond op en zag twee mannen zich haastig verwyderen. Het gerinkel der rnit was ook vernomen door het geoefend oor van een politieagent, die dadelyk daarop zijne schreden naar den sigarenwinkel richtte. Terwyl de sigarenhandelaar, die een oogenblik voor de deur was blyven staan, aan den agent vertelde, hetgeen was voorgevallen, kwamen twee personen voorby, van wie de eene zeide: «Gaat u maar naar bed, mynheer, uw lade zal toch wel gelicht worden 1" De winkelier en de agent dachten aan scherts, doch toen na verloop van een kwartiertje de agent en een kameraad nog eens over de Gelderschekade liepen en zy dezelfde personea daar weer opmerkten, die hun toevoegden«Die mynheer zal wel lekkere sigaren hebben!" kregen de agenten achterdocht en verzochten zy den manDen, met hen mee te gaan naar het politie bureau in de Pauwensteeg. De arrestanten boden geen verzet en bekenden op het bureau dadelyk, de inbraak gepleegd te hebben. Een van hen zeide nog wel tot een agent: «En als wjj een heer gezien hadden, dan hadden wy hem overhoop gestoken, want 't kan ons niets schelen als wjj naar 't tuchthuis moeten, we hebben toch niet te eten." Een der mannen is pas uit de gevangenis ontslagen. Te Rotterdam vond men Zaterdag, aan het station, in een coupé van een trein uit Brussel, eene dame, scbynbaar levenloos. De ontboden doctoren konden slechts den dood constateeren, vermoedelyk veroorzaakt door eene hartverlamming. Goedereeclo, 23 Oct. Aan Burgem. en Weth. is door de overige leden van den Raad schrifteljjk eeoe ontwerp-inkomstenbelasting ingediend, om voor den hoofdelyken omslag in de plaats te treden. "Vlissiufyon, 25 Oct. Sedert eenige weken worden er des Zaterdags uit gebrek aan werk een twintigtal werklieden van de maatschappy «de Schelde" ont slagen. Ook Zaterdag 11. geschiedde dit met een twintigtal en het is te verwachten dat nog meerdere werklieden hetzelfde lot zullen moeten ondergaan, indien er niet spoedig uitzicht op nieuw werk komt. Middelburg, 24 Oct. Door Ged. Staten wordt aan de Provinciale Staten voorgesteld, om voor het geval het thans aanhangige wetsvoorstel tot peraequatie der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen kraoht van wet erlangt, aan de Koningin-Weduwe, Regentes, voor te dragen de heffing van acht en twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen, twee en dertig opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen, over het jaar 1893, en achttien opcenten op de personeele belasting, dienBt 1893/94, tot dekking der geraamde uitgaven en behoeften van enkel provinoialen en huishoudelyken aard voor het dienstjaar 1893; en Hare Majesteit te verzoeken, de heffing der bedoelde opcenten de bekrachtiging der wet te doen erlangen. Te Middelburg is de vorige week, ter gelegenheid dat de afschaffingsvereeniging haar halve eeuwfeest vierde, een biljet aangeplakt van dezen inhoud «Wat de sterke drank ons kostl «Ruim 80 millioen gulden per jaar wordt in Neder land uitgegeven voor sterken drank, dat ia: in een dag 219,000 gulden, in een uur 9,000 in een minuut honderd vjjftig gulden, in een seconde twee gulden en 50 cents. «Welk een verlies! «Een enkele dag in Nederland zonder gebruik van sterken drank zou twee- honderd negentien duizend gulden kunnen opleveren voor armen en werkloozen en zonder schade voor de gevers ja voor henzelven met directe winst. «Wat dunkt u?" Middelburg, 25 Oct. By de heden alhier gehouden examens voor akte vrjje- en orde-oefeningen zyn geëxamineerd 6 dames en 5 heeren. Twee dames en een heer zyn afgewezen. Een heer was niet opgekomen. Toegelaten zyn de dames: E. J. P. Eyke en H. M. Henrj, beiden te TerneuzenW. P. Bal en F. K. M. de Lange, beiden te Tholen; benevens de heeren: J. van Bezooyen te St. MaarteDsdyk, J. K. Moojep te Kloetioge en B. v. d. Bilt en G. van den Berge, beiden te Middelburg. Bjj de heden alhier gehouden examens voor akte vrye- en orde-oefeningen zyn geëxamineerd 6 dames en 6 heeren. Vier dames zyn afgewezen. Geslaagd zyn de dames M. J. van de KrekeenA. A. Geertsema Beckeringh te Scboondjjke, benevens de heeren P. Molhoek te Schore, J. Hage te St. Maartensdijk, J. Stroosuyder te Oad Vosmeer, J. van der Kreeke, W. F. K. v. Overbeeke en C. A. Kok. De geslaagden, by wier namen geen woonplaats genoemd is, wonen te Middelburg. Goes, 25 Oct. Het gevaar voor cholera is dat hopen wy althans voorloopig geweken. Zeeland is gelukkig gespaard gebleven, en dus weg met alle voorzorgsmaatregelen. Ons wakker gemeentebestuur bood ruimschoots de gelegenheid aan om kosteloos carbol en kalkmelk te bekomen. Een kerel werd in dienst genomen, die iederen werkdag van 9 tot 12 uur gereed stond, om kosteloos de gevraagde desinfectiestof te verschaffen. Een poos ging dat goeder kwamen werkelyk menschen om karbol, ten einde goten en privaten te ontsmetten. Maar de cholera naderde niet en lang zamerhand bleef de dienstman met zyn karbol zitten. Daarop werd iederen dag van 8 uur tot half negen gelegenheid gegeven, op dien tyd is n.l. iedere werk man thuis, en wat een kleine moeite om even eene kruik of flesch carbol te halen. Maar waarom die moeite gedaan, de cholera kwam immers toch niet. Ea zoo is ook de laatste vergunning ingetrokken. Een gemeentebestuur behoeft toch evenmin alB een particu lier zyn weldaden op te dringen. Nu denkt niemand meer aan ontsmetten, er is immers geen cholera. Maar als die gevreesde ziekte komt, dan heeft men het aan zichzelf te wyten niet in tjjds de noodige voorzorgen genomen te hebben. De gelegen heid was er, eigen schuld is het, zoo men er geen gebruik van maakt. Mocht men het zich niet te laat beklagen, dat het kieken wjjzer is willen zyn dan de hen De zooveel besproken, door velen overtollig ge achte, door enkelen zelfs belacheljjk gemaakte, vrjje- en ordeoefeningen zullen met ingang van 1 Januari a.s. op de vier hier bestaande openb. lagere scholen worden ingevoerd. Het gemeentebestuur houdt zich stipt aan de uitspraak van den Minister, dat de oefeningen zeer wel in de gewone lokalen kunnen plaats hebben. Als de hoogste autoriteit deze meening uitspreekt, zal wel geen gemeentebestuur uit eigen beweging er toe over gaan om uit eigen beweging nieuwe lokalen te bouwen. Maar ook bier weer betracht het gemeentebestuur de billijkheid door aan elk der onderwijzers en onder wijzeressen (zeven in getal), die met dit onderwijs zullen worden belast, eene toelage te geven van 25 per jaar. Op de begrooting is daartoe een poBt uit getrokken, alsook een voor de noodige leermiddelen. Deze zeven onderwijzers en onderwijzeressen krjjgen daardoor een vrjj aardigen by slag op hun traktement. Schrjjver dezes durft wel wedden, dat er gemeente besturen zullen zjjn, die evenmin als dat van Goes ongedwongen lokalen zullen bouwen, maar die niet als het Goeeche bestuur ten aanzien der onderwijzers de billjjkheid zullen betrachten. Bjj voldoende deelneming van de zyde van het publiek zal op 15 of 16 Nov. a.s. hier door het Nederl. Tooneel van Amsterdam eene voorstelling gegeven worden van «De kleine Lord", tooneelspel in drie bedrijven, dat zooals men weet, ook op verzoek van H. M. de Regentes opgevoerd werd op het paleis te 'b Gravenhage. Als nastukje zal dan gegeven worden «De Boezemvriend". In beide stukken treden de eerste arti8tea van Nederland op. Natnurljjk zullen voor zulk eene voorstelling de gèwone entree-pryzen worden verhoogd. Da prys der aardappelen is teruggeloopen tot 1,25 per mud. Meer schyDt niet besteed te kunnen worden, omdat men in Holland niet meer dan 1,50 per mud maken kan. Aan de loting voor de nationale militie zullen 69 jongelingen deelnemen, van welke 40 om een of andere reden vrijstelling eischen. Benoemd tot onderwyzer met hoofdakte te Krui- ningeD, jaarwedde 650, de heer A. Visser, thans te Haastrecht, vroeger te Kloetinge. Burgh, 26 Oct. Aan den heer H. W. Polder mans ia tegen 1 December a.s. eervol ontslag verleend als onderwyzer aan de openbare lagere school in de gemeente Haamstede. Ter aanvulling van deze vacature besloot de gemeenteraad eene oproeping te doen voor een onderwyzer met hoofdacte op eene jaarwedde van 700. Zierikzee, 26 Oct. Wy vernemen met genoegen, dat met November a.s de wekelyksche oefeningen der Zangvereeniging der Af deeling Toonkunst" zullen her vat worden. Bdhalve eenige kleinere toonwerken voor Koor en Soli, zal ook in studie worden genomen de ballade voor Koor, Soli enz. Erl-Königstochter" van Gade l). Het doet ons evenwel leed te vernemen, dat de lessen aan de Zangschool zyn geschorst en zy voor loopig wordt gesloten, by gebrek aan genoegzame deelneming. De Afdeeling zelve verloor in het afgeloopen maat schappelijk jaar eenige leden door overlyaen en vertrek uit de gemeente eenige nieuwe zullen zich, ver trouwen wij, aanmelden, zoodat het ledental niet veel in getalsterkte zal achteruitgaan. Vergissen wij ons niet, dan werd dit werk het laatst in Zierikzee ten gehoore gebracht onder directie van C. Eisner, in den jare 4865. (Red.) Wjj meenen het in het belang der Toonkunst te zyn in ons midden, zoo men en aan de Zangvereeniging en aan het Lidmaatschap der Afdeeling van ruime deelneming doe bljjken; vereende krachten, vooral in onze afgezonderde omgeving, kunnen veel ten goede uitwerken. De Directeur der Zangvereeniging, de heer Ezerman, is weder als zoodanig voor 1892/3 aan gesteld. Aan jjver zal het hem wel niet ontbreken en moge deze ook ruimschoots bjj de Leden der Zang vereeniging worden aangetroffen! De Afdeeling beleeft in 1893/4 haar veertigste levens jaar en begint zy van lieverlede tot de oudste der zusteren te behooren. Er zyn thans nog als leden der Maatschappy, van af de oprichting, vijf personen te Zierikzee en één te Amsterdam woonachtig in leven. Benoemd tot klerk der posteryen, de tjjdeljjke klerk J. H. A. VooreD, van Zierikzee, thans te Pur- merend. Bjj kon. besluit is benoemd tot notaris te Tholen N. van Steenbergen, thans notaris te Zwartsluis. Benoemd tot brievengaarder te Noordwelle, A. Verjaal. Benoemd tot onder-directeur van hetNederduitsch Hervormde weeshuis te Leiden, de heer P. J. Kouse maker, onderwjjzer te Beesd, geboren te Nisse. Vrjjdag jl. werd de jaarwedde der onderwijzeres mej. Baggerman te Veere met 100 verhoogd en daardoor gebracht op f 500. Den volgenden dag werd ze te Dreischor op 550 benoemd, voor welke benoeming zy nu heeft bedankt. Door de Zierikzeesche Brandwaarborgmaatsohappjj is eene gratificatie van 25 toegekend aan de brand weer van 's Heer Abtskerke voor de krachtdadige hulp, verleend bjj den jongsten brand op het erf van KorstaDje in die gemeente. Bjj Kon. besluit zyn benoemd tot heemraad voor het waterschap Schouwen M. Locker de BroyDe; tot raad voor den' polder Walcheren J. C. Landsheertot plaatsvervangend djjbgraaf voor den Catspolder A. Markusse Az.tot lid van het bestuur der water- keering van den calamiteusen Willem-Annapolder J. WeBtstrate; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oad- eu Jong-Breskens J. van Male; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Nieuw-Bommenede J. A. Bolle. Onder de gemeente-veldwachters in onze provincie circuleert een adres aan den Commissaris der Koningin, houdende verzoek tot bevordering van pensionoeering by eervol ontslag wegens ouderdom of andere wettige verhindering in de waarneming hunner dienstplichten- Het adres is reeds van een groot aantal hand- teekeningen voorzien. Naar men ons nader meldt, is het schip, dat in het Camperlandache gat omhoog voer, met hetzelfde tjj nog afgebracht, zonder oogenschjjaljjk schade te hebben bekomen. Door de Maatschappy tot redding van drenkelingen is aan A. Kuyfc te Middelburg en J. C. Strujjk te Vli8singen, ieder eene zilveren medaille en 27 grati ficatie uitgereikt voor het redden en in het leven houden, de eerste van een kind, de tweede van eene vrouw. Bjj Kon. besluit is, ala bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de Zilveren Medaille en een loffelyk Getuigschrift, ingesteld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855 No. 64, toegekend aan C. Van Reenen, werkman te Hilversum, voor den buitengewonen moed en de zelf opoffering door hem Jan den dag gelegd bjj de levens gevaarlijke redding van A. Tilburgs aldaar, uit een onder het graven ingestorten put, gedurende 8, 9 en 10 October 1892. Naar men bericht, heerscht te Herveld (Over- Betuwe) op schrikbarende wjjze de typhus. Zaterdag kwamen daar 28 gevallen voor, waaronder vele zeer ernstige. Zaterdag is gevangen genomen de gemeente ontvanger van Weasem. By de jongste kasopnemiDg bleek, dat de gelden wegenB pachten niet aanwezig waren, terwyl werd aangegeven, dat deze nog niet ontvangen waren. De heer Schreurs, griffier te Roermond, die de gelden voor pachten enz. voor de gemeente ontvangt, had echter reedB op verschillende tydstippen gelden daar voor aan den gemeente-ontvanger verstrekt tot een bedrag van over de ƒ2000. Bjj onderzoek bleek dit, en het achjjnt, dat de justitie uit deze of andere bezwarende feiten aanleiding gevonden heeft tot het aanhouden van den gemeente-ontvanger. Te Assen sneeuwde het Zondag verscheidene uren lang, zoodat boomen en straten met eene witte laag overdekt waren. Ook op den weg tusschen Utrecht en Amersfoort, waar wieler-wedstryden plaats hadden, lag Zondag een sneeuwlaag. Dat men in Limburg, als men zich in het hoofd gesteld heeft feest te vieren, er zelfs een strafvervolging voor over heeft, leert men uit een verslag door De Nieuwe Koerier, gegeven van het eerste muziekfeest, dat te Schinveld gehouden is. Acht vereenigingen namen aan dat feest deel. Zy werden feesteljjk door den president ontvangen en daarop werd de stoet voor een optocht gevormd. «Voordat deze zich echter in beweging zette, aldus verhaalt de verslaggever van De Nieuwe Koerier, betrad de president der «Eendracht" 't spreekgestoelte, (dit bestond uit twee talels, een voor burgemeester c. s. en een voor de andere sprekers) dat op 't midden der Markt was opgericht en las een telegram voor, vanwege H. M. de Koningin-Regentes ontvangen. Naar hetgeen ik er van heb kunnen opvangen het waB nogal rumoerig op Schinveld's marktplein kwam dit zoo wat op het volgende neer: ««Dat H. M. in hoogsten dank 't telegram van hem president aannam, dat hoogstdezelve haren hoogBten prjjs stelde op Schinveld's eerste muziekfeest en dat tot het houden van een muziekfeest geen (haar!) toe stemming (niet) vereiecht wordt." «Pas heeft deze spreker de tribune verlaten, of de burgemeester staat er al op. Deze verschjjoing scheen eenigen indruk te weeg te brengen, want het gedrnisch bedaarde aanmerkel jjk. Hy las, bljjkbaar verontwaardigd, een brief voor, ook vanwege H. M. ontvangen, lnidende ongeveer aldus: ««Dat tot 't houden van een feest niet de machtiging der Koningin, maar van den burgemeester vereischt wordt. ««Dat H. M. geen inbreuk wensebt te maken op zjjn rechten als burgemeester, dat deze 't aan hem burgemeester overlaat in dezen te handelen naar goeddunken." «Nu trad de brigadier der maréchassées op en ver kondigde den volke doodbedaard en leukweg, zooals men dat van een echt politieman verwachten moet, dat hjj last heeft gekregen tegen alle directeurs, presidenten, of andere ledeD, die aan den optocht deelnemen, proces-verbaal op te makeD. «Na komt no. 4, namely kdesecretaris der «Eendracht." »Hjj hondt een korte, van vuur tintelende toespraak ter eere der edele toonkunst en der gezelschappen, die «Schinveld's eerste muziekfeest" komen opluisteren. Ofschoon alle sprekers luide werden toegejuicht, vond deze toch den meesten bjj val. «Ten slotte besteeg na nog de direct, der «Eendracht" 't spreekgestoelte en verzocht den sociëteiten 't volkslied aan te heffen. Dit liep naar omstandigheden vrjj wel van stapel en werd door daverende hoera's gevolgd. «En nu daar dreunt plotseling 'fc geschut (natuurljjk verboden). De cavalcade opent den optocht, de eerste harmonie zet een kraohtigen marsch aan, en al de vereenigiDgen, de «Eendracht" trouw bljjvende, volgen, en voort gaat 'tdoor Schinveld's rjjkbevlagde en keurig getooide straten, onder de lustige en op wekkende tonen der harmonieën en de herhaalde hoera's der zangers naar de smaakvol ingerichte feestweide, die weldra met toeschouwers als gevuld is. «De rest van 't feest liep in de volmaaktste orde af. Iedere sociëteit ontving eene prachtige herinneringa- medaile en een proces-verbaal." X) "E CHOLERA. De Minister van Binnenlandache Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bjj hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zjjn aangegeven: Ia Gelderland: te Huissen 1 persoon; in Zuid-Hollandte Gouda 1 persoonte Oudshoorn 1 persoon; te Rotterdam 1 persoon; in Noord-Holland: te Haarlem 2 personen; in Utrecht: te Jutfaas 3 personen; te Utrecht 12 personen. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Water staat, Handel en Njjverheid brengen met wjjziging in zoover van hunne bekendmaking van 13 September jl. ter algemeene kennis, dat voor het geneeskundig toezicht op de personen en goederen per spoortrein of tram, Nederland binnenkomende, is aangewezen het station Slnis, en dat zoodanig toezicht niet meer wordt uitgeoefend te St. Anna ter Muiden (gemeente Sluis). Aanbestedingen, Verkoopingenenz. De 130 perceelen der Iersche Oeaterbank hebben bjj de Zaterdag 1.1. afgeloopen publieke verpachting opgebracht ƒ74.915. Vroeger brachten die perceelen ƒ91.887 op. Zierikzee, 26 Oct. De vaste goederen van wjjlen J. Stouten te Kapelle, heden ten overstaan van den notaris J. Franse geveild, zjjn verkocht als: de gebouwen met 82 aren erf, tuin en weiland voor 1208 en 1 hectare 74 aren 10 centiaren bouw land ten deele voor 700 en ten deele voor 725 per gemet 40 aren 34 centiaren. RECHTSZAKEN. Ziex*ilxzee, 25 Oct. De arrondissements-rechtbank veroordeelde heden M. de J., arbeider alhier, wegens verzet tegen - en mishandeling van bedienende be ambten, bjj de onlangs plaats gehad hebbende ODgereld- hedeu, tot eene gevangenisstraf van 8 maanden. Verder werden nog veroordeeld lo. F. P., visscher te Clinge, bjj verstek, wegens diefstal van kleedingstukken, tot 1 maand gevangenis straf 2o. D. D. Wz., arbeider te Brouwershaven, wegenB mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf; 3o. W. M. P., huisvrouw van M. van der H., arbeidster te Zierikzee, wegenB mishandeling, tot 3 boete of 6 dagen hechtenis; 4o. I. van der J. Se., arbeider te St. Maartensdjjk, wegens mishandeling, tot 3 boete, aubs. 6 dagen hechtenis. L A N D B O TJ W. Uit een omvraag, dezer dagen gedaan aan de gezamenljjke suikerfabrikanten in Nederland, bljjkt, dat dit jaar door hen met suikerbieten zyn beteeld 23,000 hectaren, tegen 21,000 hectaren in 1891. De opbrengst dan Buikerbieten wordt voor dit jaar op 650 millioen kilo's getaxeerd, tegen 407 millioen kilo, in 1891 geoogst. De opbrengst per hectare is dit jaar gemiddeld 28,340 kilo's tegen 19,600 kilo's in 1891. Het suikergehalte, dit jaar verkregen, bedraagt 13,19 pCt., tegen 13,84 io 1891. Voor dit jaar wordt de suikerproductie geschat op 50,000 tons ruwe suiker tegen 37,000 tons in 1891. Volgens de laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent den beetworteloogst en Bniker- fabricage valt in Frankrjjk over 't algemeen de akker opbrengst niet tegen, nemen de klachten echter over de kwaliteit der bieten sterk toe. De pas ingekuilde wortelen beginnen reeds te ontkiemen. In België is ongeveer de toestand hetzelfde als in Frankrjjk. Ook in Duitschland is men niet tevreden. Zoowel de opbrengst per hectare als het suikergehalte vallen erg tegen. In Oostenrjjk—Hongarye is de toestand al heel slecht. Niettegenstaande de groote oppervlakte, die dit jaar met bieten is beteeld, verwacht men toch nu veel kleineren oogst dan verleden jaar, daar de akker opbrengst gering is en het gehalte veel te wenschen overlaat. In Rusland is de toestand hetzelfde gebleven, als een week geleden. De bieten hebben hoegenaamd niets in gewicht gewonnen. KERKNIEU WS. Beroepen als predikant bjj de Herv. Gemeente te Schiedam, da. G. E. Meloen, predikant te Kloetinge. Zondag had de bevestiging plaats van den heer S. Maakenecbyn, tot dusver reizend predikant, tot leeraar der Oudgereformeerde Gemeente te Goes, tusschen de zoogenaamde twee poorten. De bevestiger, de hetr H. Hoonk van 's Gravenhage, had tot tekst gekozen 2 Cor. 5, vers 18. De nieuwe leeraar deed 's middags zjjae intrede naar aanleiding van Rom. 1, vers 16. Uit het niet zeer talrjjk opgekomen publiek zou men kunnen afleiden, dat de gemeente sedert het vertrek van da. Groenendyk achteruit is gegaan in ledental. 's Gravenhage, October. De Minister Pierson heeft woord gehoudenzyn ontwerp tot invoering eener beroeps- en bedrijfs belasting is dezer dagen bij de Kamer ingekomen en, gelukkig voor hem, nog juist terwijl de Kamer aanwezig was, zoodat zij nu besluiten kan, na baar recès, de voordracht in de afdeelingen te onder zoeken. Reeds nu een oordeel te vellen over dit complement van de vermogensbelasting, ware on raadzaam. Het ontwerp is vrij ingewikkeld en eisckt bepaald studie. De verschillende tarieven van belastingheffing maken, het ook niet zeer gemakkeljjk er den weg dadelijk in te vinden. Verklaarbaar is dit wel, daar de bedrijfsbelasting samenhangend moest gemaakt worden met de vermogensbelasting, dat wil zeggen, dat bij de berekening der belasting er op moest gelet worden welk deel van het inkomen reeds door de ver mogensbelasting is getroffen. De Minister neemt dit rentepercentage op 4 pCt. aan, zoodat iemand, die een ton in zijn zaken heeft en er f 10,000 mede verdient, wordt geacht voor 4000 reeds

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1