ZIERIKZEESCHE JVIEUWSBOBE. Dinsdag SO September 1892. BMALiraiDMI mëïwstïjdI^GEN. AANBESTEDING Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8210. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot c Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12^ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. van het leveren der benoodigde Steculïolen ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen, voor het winter seizoen van 18°-/93, op Di«isd;ig don ST" Sep- tember o.k.'s namiddags ééu. ure, ten Raadhuize. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Aan ouders en voogden wordt medegedeelddat de herhalingsschool zal worden geopend met Dinsriag- 4 October en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: De meisjes Maanda«y 3 October te O uur aan school b (Hoofd de heer P. v. d. HAVE); de jongens Dinsdag: Septembex- te "Z uur aan school A (Hoofd de heer J. Til. OOSTERMAN). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, HEIJSE. Zierik7.ee, 19 September 1892. Zitting van Commissarissen dier School in het school lokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. Th. OOSTERMAN), op MiitiiKlagj' tien 36 fcSej»- tember 1893, des avonds te T ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zitting van Commissarissen dier school in het school lokaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. van der HAVE), op Maandag- tien 36 September 1893, des avonds te "7 ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Eng-eland. Terwijl Engeland zich met goed gevolg tegen de cholera verdedigt, wordt het h9vig door roodvonk en diphtharitis geteisterd. Te Londen bedraagt het aantal roodvonklgders 3279, terwjjl 300 personen aldaar door diphtheritis zijn aangetast. Het voorstel is gedaan de scholen te sluiten. In de hospitalen komt plaats te kort. Italië. Uit Nizza wordt gemeld dat daar, in de nabijheid van de kust, het ljjk eener vrouw is gevonden, dat naar de geneeaheeren meeneD, ongeveer tien jaren geleden, in den grond verborgen werd. Aan den arm droeg de vrouw een armband met een opschrift. Klaar- b'ykeljjk is do vrouw een vreemdelinge geweest, die het slachtoffer van een misdaad werd. Het ljjk was vrij goed bewaard gebleven, 't geen al heel zonderling is, daar het maar drie voet met aarde was overdekt. Frankrijk. Te Parjjs is eene weduwe van 69 jaren, die leefde van uit vuilnisbakken verzamelde broodkorsten, in lompen gekleed ging en er angstwekkend mager ait- zag, io hare woning dood gevonden ten gevolge van hare ontberingen. Zij had meer dan genoeg om in hare behoeften te voorzieD, maar gaf alles uit aan schoenen en laarzen, waarmede zij de wanden en zolderingen van haar woon-, ontvang- en slaapkamer en keuken volhing. In slaapkamer en salon zag men niet3 anders dan fijne zijden mailen. België. Brussel, 17 Sept. In het paleis van den graaf van Vlaanderen, die zich in Italië bevindt, heeft in den afgeloopen nacht een diefstal plaats gehad. Er is voor ongeveer 10,000 franc3 aan zilver ontvreemd. Nederland. 's Graveiihago, 16 Sept. De agenten van politie hebben bij hun verzoekschrift om verbetering hunner positie, aan den gemeenteraad overgelegd een staat van wekeljjksche huishoudelijke uitgaveD, wat alleen levensmiddelen betreft, voor een gezin van een agent van politie met vrouw en vijf kinderen: huis- hunr 2 25, boter ƒ1, brood ƒ2 52, vuur en licht ƒ0.84 (io den winter iets meer), ziekenfonds ƒ0.30, begrafenisfonds ƒ0.18, koffie ƒ0.64, thee ƒ0.10, vet ƒ1.05, bewas8ching /0.45, (indien de vrouw het zelf 'doetl, suiker ƒ0.30, aardappelen ƒ1.40, groenten 0.70 (beide laatsten in den winter duurder), zout ƒ0.15, melk ƒ0.42 en verdere kruidenierswaren ƒ0.40, alles por week, te zamen ƒ12.70. «Vleesch, viscb, schoeisel, kleeding en onderhoud van huisraad ia er niet by berekend, terwjjl in het bijzonder slijtage voor schoenen en kleeding een eerste vereischte is, en niets auders er af kan g9nomea worden, dan door op de levensmiddelen aan den een of andereu kant uit te zuinigen, en ook geen bjjzondere omstandigheden zich moeten voordoen, zooals bjj v.: ziekte of bevallingen, waarvoor dan toch versterkende middelen noodig zjjn". Graveishage, 18 Sept. Op een omheind tecrein, eenige honderden meters in 't vierkant groot en niet onaardig gedrapeerd met roode en witte vlaggen en chassinetten met gevleugelde woorden van prof. Buijs en Opzoomer, had Zondag aan den Loosduinschen weg de meeting voor algemeen kies- en stemrecht plaats. Er waren 5630 menschen (mannen en vrouwen) op het terrein. 105 véreenigingeu uit verschillende deelen des lands waren vertegenwoordigd. Alles ging zeer ordeljjk en zonder eenig verzet toe. Op het terrein, vóór eene groote Bestuurstribune, waren vier spreek plaatsen. Óp eene verhevenheid van aangrenzende gebouwen had een fanfare-corps en een zangkoor van mannen en vrouwen plaats genomen. Op een der vaandels stond»Sluit Schiedam" en alle eenigszins beschonkenen werden van het terrein geweerd. De muziek opende de bijeenkomst. Zij werd ingeleid door Baye, die, het goed recht der beweging voor algemeen kies- en stem recht betoogende, wees op het algemeen nationaal karakter dezer demonstratie. Had de autoriteit be- lemmerir.gen in den weg gelegd op grond van »zoogenaamde" cholera-epidemie in den lande, de manifestanten zouden zich aan de wettige voorschriften onderwerpen, dus geen debat voereD, maar 's avonds zou er eene vergadering plaats hebben, waarin een motie zal worden behandeld en aangenomen ten gunste van het algemeen kies- en stemrecht. Nadat het koor een vrijheidslied fraai had ten gehoore gebracht, werd van de vier spreekplaatsen het woord gevoerd door mevr. Th. P. B. Schroob-Haver en mej. C. van Hoogstraten en verder door A. H. Gerhard van Amsterdam, F. Domela Nieuwenhnis, Dr. Vitus Bruinsma, W. H. Vliegen, A. van Emmenes, J. H. Schaper (Groningen), mr. P. J. Troelstra, van Leeuwarden. De manifestanten waren van de stations in groepen gegaan met opgerolde banieren; van politie of gewapende macht was op den weg of op het terrein niets te zien. Eenige verversohingstenten stelden de manifestanten en hun gezelschap in de gelegenheid zich te laven. Het was ietwat een landelijk feest. Tot de sprekers die het meeste gehoor hadden, behoorde Dr. Vitus Bruinsma, die den bond voor algemeen kiesrecht verdedigde tegen de aanvallen van socialistische zijde. Het Haagsche comité had een veel gemakkelijker taak, omdat het spoediger dan elders (b.v. Friesland) zijn leden bijeen had. Alle sprekers protesteerden min of meer heftig tegen de «schendiög van rechten wet" door den burgemeester, wiens honding echter de zaak juist had bevorderd. De dag van heden was dan ook als een dag van verzet te beschouwen. Overigens werd het onderwerp op de meermalen aangevoerde argumenten behandeld. O. a. de heer Heldt bevond zich onder het publiek. Da meetingnisten trokken naar huis. na een rondgang met de banieren langs het terrein, met muziek. Langs den terugweg werden geen banieren ontplooid. Voor het vertrek hadden na afloop van den rond gang de vaandeldragers zich verzameld om de tribune (thans bezet door het socialistisch muziekkorps »Semper Crescendo" van Amsterdam) en sprak Baye een slotwoord, waarin hg op het welslagen van de betooging wees. die het karakter van een protestmeeting had gekregen, Met een: »Leve het algemeen stemrecht! Leve de ar beidersbeweging!" door hoerah'senmetde^Marseillaise" begroet, eindigde te 4 uren de manisfestatie. Rozendaal, 16 Sept. Nog nooit is hier zulk een groote wasch gehouden, als thans aan het station alhier. De controle voor het van België komende on- gewasschen goed is buitengewoon streng. Geen handjevol, dat vuil is, mag passeeren. Alles wordt stpk voor stuk ontsmet en den eigenaars franco nagezonden. Voor de ontsmetting is een extra personeel in dienst genomen. Uit Voor-ue. Nu de werkzaamheden op veld en akker zoo wat afgeloopen zjjn en de scholen langzamer hand weer vol loopen, zou het niet ondienstig zjjn eens na te gaan, welke reusachtige afmetingen het schoolverzuim ieder jaar iü onze landbouwende ge meenten aanneemt. Er zjjn hier scholen, waar dit niet minder dan zestig percent bedraagt. Nauweljjks toch komen in het voorjaar de eerBte werkzaamheden uit, of vele leerlingen, waaronder zelfs verscheidene uit het 3de en 4de leerjaar, verlaten de school om er niet vóór November of December weer te keeren. Jfttntner, dat de wet van '78, die ons vol doend personeel, doelmatige school! okalen en flinke leermiddelen bezorgde, niet tevens leerplicht in zich opnam, of tenminste eenige bepalingen, die het school verzuim tot een zeker minimum beperkten. Geen wonder dan ook, dat vele onderwjjzers met genoegen de loopende geruchten vernomen hebben, als zou door den Minister van BinneDlandsche Zaken in dit zittingjaar een ont werp van leerplicht aan de orde gesteld worden. Het Bestuur van het Nutsdepartement te Helle- voetsluis zal, evenals vorige jaren, ook thans weder alle pogingen aanwenden om goede sprekers te krjjgen voor de aanstaande winterbijeenkomsten. In de volgende maand zal als zoodanig optreden de heer Kattermole, ex-tooneelspeler, van Amsterdam, die ook in Zeeland voor velen geen onbekende is. Yoor de volkslezing, die vermoedeljjk in November gehoaden zal worden, komt van wege het Hoofdbestuur de heer J. Kutsch Lojenga, vroeger predikant te Zwartewaal, thans te Enkhuizen. Het onderwerp door genoemden heer dan te behandelen, is getiteld: Spreken en Zwijgen. Waar de gewone lezingen alleen voor de leden met hunne dames toegankelijk zjjn, kunnen op zoo'n volkslezing allen, die zulks verlangen, door een of ander lid ge ïntroduceerd worden. Terneuzeu, 15 Sept. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, besloot in hare zitting van heden, een adres aan de Tweede Kamer in te zenden ter ondersteuning van het verzoek der Kamer van Koop handel te Londen aangaande het wetsontwerp op het Neder lande: echap. Zoo ook besloot de Kamer gevolg te geven aan de vraag der Londensche Kamer, of uit Terneuzen ook fruit enz., waarvan in 1891 ter waarde van 60 millioen gulden in Engeland werd ingevoerd, zou kunnen worden verzonden. Na eenige discussie werd besloten geen gevolg te geven aan het verzoek, dat was ingekomen, om geheele vrijheid van geneeskundig onderzoek voor de haven van Terneuzen bjj de autoriteiten te verzoeken, op grond dat van de ziekte alhier nog niets is te bespeuren. Bjj kon. besl. is aan den eervol outslagen commis saris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, J. L. van IJsBelsteyn, een pensioen van 414 's jaars, boven het hem als rjjksha ven meester verleende pensioen toekend. Domburg, 19 Sept. Heden heeft de heer dr. J. G. Mezger en familie onze badplaats verlaten en is naar Daitschland vertrokken. "Vlïssïng:ens 16 Sept. Aan den loodsschipper der eerste klasse, tevens gezagvoerder op den loods- stoomtransport-schoener »Coertzen", den heer L. A. van Hoeke, werd heden namiddag, in tegenwoordigheid van het personeel van het Nederlandsch loodswezen, door den inspecteur van dien dienst de eere-medaille in zilver der orde van Oranje-Nassau uitgereikt. "Vlissingren, 17 Sept. De burgemeester heeft op advies van den gemeente-geneesheer gebruik gemaakt van art. 4 der wet van 4 December 1872, en heeft een woning, die in het belang van de openbare gezondheid behoorde ontsmet te worden, ontruimd en de bewoners naar het gasthuis gezonden, ten einde gereinigd te worden. Maandag zal nu de woning voor rekening van de gemeente worden gereinigd en ontsmet. De afgeloopen week werden slechts 70 zeebaden genomen. Dat de cholera toch niet van zeer grooten invloed is op het aantal vervoerde passagiers door de mailbooten der stoomvaartmaatschappij, kan hieruit bljjken, dat in de afgeloopen week van hier naar Engeland 1802 passagiers werden vervoerd. Middelburg, 17 Sept. Burgem. en Weth. hebben de iogezetenen bjj publicatie uitgenoodigd noch regen-, wel- of duinwater te drinken, alvorens het gekookt of gefiltreerd is. Zaterdag a.s. zal in de Langedelft weer een groot confectie-magazijn worden geopend door den heer T. Wille, vroeger werkzaam bij de firma Peek Cloppenburg. Heden middag brachten in een open rjjtuig de Prins en Prinses Von Wied met twee kinderen een bezoek aan onze gemeente en maakten een rijtoer door de stad, waarna zjj weder naar Domburg terugkeerden. Een uit Antwerpen komend reiziger nam hier zjjn intrek in een fcótel, de bötelier gaf hiervan bennis aan de politie, en op last van het gemeentebestuur is de reiziger aan een quarantaine van vjjf dagen onder worpen, en wordt hjj eiken dag bezocht door een De nieuwe cursus aan de burgeravondschool is aangevangen met 135 leerlingen, verdeeld als volgt: le kl. 56 leerlingen, 2e klasse 35, 3ekl.34, waaronder 10 voor enkele lessen. Donderdag morgeu zal met een extra-trein het hier in garnizoen liggende bataljon infanterie uit het kamp van Kjjen terugkeeren. 18 Sept. Heden middag van af 3 uur, brachten alle openbare middelen van vervoer honderden vreem delingen in de stad, terwjjl men uit alle kanten der stad personen uit het eiland zag komen, en waarvoor nu die drukte: immers een luchtballon zou worden opgelaten, een verschijnsel, dat men hier nog niet dikwjjls te aanschouwen kreeg. Ieder haastte zich natuur- ljjk om zich van een goede plaats meester te maken, de toren was op alle galerijen propvol, de hooge brug stond ook vol, de Ylasnuirkt web mede goed bezet, terwjjl men op verschillende daken personen zag zitten. Het Marktplein was zoo vol, dat een paar jongens dachten: hier zien we niets ervan en doodleuk toen in een telephoonpaal in de LaDgeviele gingen zitten, vanwaar zij natuurlijk een goed gezicht hadden. De ballon, die te 4 uur moest opgaan, steeg te 5 uren statig naar boven, om, na eerst weer neergedaald te zgu, dicht bij de stad, op eene weide aan den Noordweg, weer neer te vallen. Den geheelen avond heerechte nu een groote drukte, vooral op en om de Markt. De trams, die elke drie kwartier vertrokken met 5 en 6 wagens, waren telkens propvol, de barges maakten ook goede zaken. Nog dient gemeld te worden, dat tijdens het vullen van den ballon het harmouiegezelschap »Euphonia" uit Goes zich deed hooren, welk gezelschap later al spelende door de stad naar den trein vertrok, Datuurlijb op zjjn weg door vele belangstellenden gevolgd. Goes, 17 Sept. De brievengaarder C. J. Vroegop te 's Gravenpolder, benoemd tot secretaris van Waarde, heeft met A. Kousemaker, brievengaarder te Waarde, van standplaats geruild. lerselte, 18 Sept. De campagne van 1892 op 1893 is dezer dagen aasgevangen. De leverantie is vooreerst nog zeer gering en daarvoor zijn misschien verschillende redenen. In de eerste plaats is de voorraad consumabele oesters zoo onbeduidend als tot heden nooit het geval is geweest. In de tweede plaats zal ook de cholera wel invloed hebben op het verbruik van oesters, want ook met de mosselen is dit het geval. En eindeljjk, de hooge prijs, n.l. 100 gulden per 1000 schrikt mogeljjk' vooreerst ook wel wat af. In weerwil van dit alles wordt er toch sterk uit het buitenland gevraagd; want het schjjnt toch, dat men ook daar weet, dat er voor dit saizoen heel weinig keuze is. De aanslag, die aanvankeljjk verre beneden het middelmatige was, is met de hitte van Augustus nog aanmerkeljjk bijgekomen, zoowel aan pannen als aan de schelpen. Wel is waar is deze laatste aanslag zeer klein van Btuk, doch kan, indien de winter daaraan geen kwaad doet, bjj goede verzorging altjjd nog wat opleveren. Van handel in aangeslagen pannen hoort men nog niets, evenmin als er handel van bsteekenis is in de jarige oesters. Wel hebben er eenige verkoopen plaats, doch zoolang die verkoopen niet bepaald worden gedaan in banden van de grootere maatschappijen, d. w. z. aan Hen, die het gekochte naar de perceelen brengen, dan kan men niet zeggen, dat er bepaald van opruiming sprake is. Toch is het voor hen, dip beschikbaar kapitaal en goede zaaigronden hebbeD, eene goede speculatie, want het is eene zekere waarheid dat deze jarige oesters nog moeten vallen in eene campagne, waarin de consumabele oeBters onbetwist duur moeten zjjn. Met de mosselen handel, die voor een groot deel op België, plaats heeft, gaat het nog zeer zwak. Dit zal wel zeker het gevolg zjjn van de beperkende maatregelen, die met het oog op de cholera, ten opzichte van België aan de orde ztja. Met de Fransche oesters die op de Zuid-HollandBche banken uitgezaaid zjjn, schjjnt het succes verre beneden de verwachting te bljjven, zoowel wat betreft de kwaliteit als de in leven gebleven zjjnde kwantiteit. Men mag verwachten, dat de verkoopers van het gering aantal oesters, waarvan boven sprake was, het nu ditmaal het buitenland door onderlinge dwaze concurrentie niet te gemakkeljjk zullen maken. Ronesse, 18 Sept. Yoor de betrekking van onderwjjzeres aan de openbare lagere school alhier heeft zich slechts één sollicitante aangemeld. Zierllizsee, 17 Sept. De driemaandelij kscbe vergadering van onderwijzers in 'tArroDd. Zierikzee werd heden bjjgewoond door 20 leden, onder voor zitterschap van den heer G. Kok Jr. Yóór de pauze werd naar aanleiding van de vraag des Voorzitters naar geschikte werken voor de bibliotheek een uitgebreide discussie gevoerd over die bibliotheek. Op voorstel van den heer Baatmejjer en met goedkeuring des Schoolopzieners werd besloten een commissie van voorlichting" samen te stellen; door elk der vier afdeelingen zal een lid voor die commissie worden aangewezen. Vooral ook 't lezen van onderwijsbladen en 'tkoopen van een paar tijdschriften (Eigen haard, School en Studie) voor rekening der bibliotheek was een onderwerp van gesprek. Besloten werd voortaan noch kranten, noch genoemde tijdschriften voor de bibliotheek aan te schaffen. Na de pauze komt de vraag van »Oost-Schouwen" aan de orde: kan de contributie ook verminderd worden? Door den heer van der Have werd de ver laging bestreden, door de heeren Bongerds en van der Garde voorgestaan. De eindbeslissing zal vallen in de Decembervergaderiag; daar 't reglementswijziging geldt is voor aanneming der vermindering van contributie 2/3 der stemmen noodig. Een ander voorstel vau Oost-Schouwen" was 't at8chaffen der wedstrijden in Art. 3 van 't reglement De heeren van der Have en Bastmeijer vonden 't voldoende, dat 't Bestuur nota neemt van de» wensch der vergadering; 't art. behoeft dan niet gewjjzigd en de mogelijkheid om een wedstrjjd te houden, bljjft dan bestaan. Alzoo werd besloten. Door den secretaris werd gevraagd of 't niet mogeljjk is op betere wjjze te zorgen voor 't voorhanden hebben en inleiden van vraagpunten, b.v. door de afdeelingen den plicht op te leggen, beurtelings voor 't bespreken van onderwerpen te zorgen, 't Laatste denkbeeld, door den heer Schoo tot een voorstel gemaakt, werd bjj acclamatie aangenomen. De loting maakte uit, dat de volgorde der afdeeliDgen zjjn zal: 1 Zierikzee, 2 West-Schouwen, 3 Oost-Schouwen, 4 Duiveland. Nadat de volgende vergadering ia bepaald op 3 De cember, Bloot de voorzitter de bjjeenkomst. Enkele controleurs omschrjjven op de signalements- 8taton bet gedrag van ambtenareu der belastingen als »goed", niettegenstaande door hen wordt medegedeeld, dat deze zich nu en dan of bjj herhaling schuldig maken aan drankmisbruik. Dit acht men aan het departement van financiën verkeerd. Het gedrag van zulk een ambtenaar is niet goed, en mag dus niet als zoodanig vermeld worden. Voor de betrekking van kastelein in de groote sociëteit te Leeuwarden hebben zich Diet minder dan 256 sollicitanten aangemeld. Op audiëntie kwam dezer dagen bjj den Minister van Binnenlandsche Zaken een heer, wiens reisgoed aan onze grenzen het ontsmettingsproces had ondergaan, klagen over de schade, die door eene onoordeelkundige wjjze van desinfectie door de beambten aan zjjne kleedingstukken was toegebracht. Hij bracht als over tuigingsstuk een flanellen borstrok mede, welken hjj den Minister toonde ia den bevlekten toestand, waarin het kleedingstuk door de desinfectie-maatregelen ge bracht was. De Minister verzocht reclamant het stuk lijfgoed weer in te pakken, en deed hem opmerken, dat het beter ware geweest, een Minister met dergeljjke kleinigheden niet lastig te vallen. Yoor een zoen Onze Jantjes zjjn over het algemeen goedmoedige kerels, die een medeljjdend hart hebben onder het ruwe zeemanshentd. Dat bleek ook weer Maandagavond bjj de voorstelling van »de Groote Trom," in den Salon de Variétés te Amsterdam, in de pauze, na bet eerste bedrijf. Een glundere, stevige meid zat boven op de galerij en had bet ongeluk haar mantel te laten valleD, die terecht kwam boven op eeu meneer in de stalles, die plotseling daardoor geheel bedekt en eerst na eenige rukken zich van het kleedingstuk kon bevrjjden. Natuurljjk wekte dit niet weinig den lachlust op der verschillende bezoekers, in atallesen parterre gezeten. Het meisje daarboven was echter niet erg gerust over haar mantel en dat was duidelijk op haar gelaat te lezen. Fluks staat een marine-matroos, achter haar gezeten, op, buigt zich over haar heen en zegt: Zeg zus, voor een zoen haal ik je mantel 1 Ik zou je danken, ik zoen niet Jan en alle man. Ja of neen? Onder groot gejuich van het galerjj-publiek ging het meisje eindeljjk er toe over den zeeman het door hem geëischte loon te geven. Deze spoedt zich naar beneden en komt weldra weer boven met het verloren kleedingstuk. Het meisje schelmsch iu de oogen kjjkend, zegt de slimme Janmaat: Non nog eentje op de valreep. Een heftig protest van het meisje volgde, maar zij moest er wel toe overgaan den zeeman met een klin kenden zoen te betalen, want ons Jantje bleet op zijn stuk staan en gaf den mantel niet af, voor hjj zjjn eisch zag ingewilligd. Te Amsterdam geraakten van twee knapen, twee lingen, die in plaat9 van naar school' te gaan een wandelingetje deden, aan de Rajjadaelkade een te water. De andere, zijn broertje willende redden, sprong ook in de kade. Spoedig toegeschoten personen boden hulp, maar konden slechts den eerst in het water gevallen knaap redden. Bjj den anderen waren, toen men hem ophaalde, de levensgeesten reeds geweken. Zierikzee, 19 Sept. Door het Gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd tot deurwaarder bjj de arrondissements-rechtbank alhier, de heer B. den Boer, thans öeurwaardersklerk en waarnemend griffier bjj kantongerecht te O ad-Beierland. Het volgende recept tegen de cholera werd in den epidemie-tjjd van 1832 aangegeven: Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een dosis goeden moed, Daags twee lepels zelfbeweging Even gaauw gebruikt is goed. Vyftig pillen vaBte spy zen, Aangemengd met goeden wyn En tinctuur van vergenoegen Is de beste medicyn. Twintig droppels geest van vreugde Met een poeyer levenszout, En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goud. En vindt gy by dit receptjen Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. D E CHOLERA. Te Rotterdam hebben zich Yrjjdag weder drie ge vallen van cholera aziatica voorgedaan. De patiënten, een metselaar, een werkman en een stoker aan boord eener sleepboot, zjjn naar de barak overgebracht. De toestand van allen was 's avonds redeljjk. Te Milligen a/d. Rjjn is een visscher door de ziekte aangetast. Te Hillegersberg is een geval van cholera nostras voorgekomen bjj een schippersknecht. Hamburg, 17 Sspt. Yaa gisteren tot heden middag zijn 276 ziektegevallen van cholera en 136 sterfgevallen aangegeven, waarvan gisteren 237 ziekte en 98 sterfgevallen; de verdere zjjn later Er zgn vervoerd 201 zieken en 65 lijken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Het verbouwen van eene woning tot gemeentehuis en secretarie te Ellewoutsdjjk. Inschrjjvers J. Rjjnberg aldaar voor 2249, P. Dronkers te Kapelle 2242, H. v. d. Yelde te Terneuzen 2150, P. C. van Strien te Ellewoutsdjjk 2075. Aau dezen is het werk gegund. De ramiDg bedroeg 2076. De levering van steenkolen te Goes voor het aanstaande jaar. Inschrijvers I. Fokke, Ruhrkolen 82 Ct., J. H. Jansen en Co., New-Castlekolen 1,50, firma Wed. v. d. Reit, Ruhrkolen 88 Ct., New-Castle- kolen 1,45, alles per 100 kilo. Lange turf 45 Ct. per ton, korte turf 6,75 per 1000. De levering van Ruhrkolen is gegund aan I. Fokke, die van New- Castlekolen en turf aan mej. Wed. v. d. Reit. LANDBOUW. In Zuid-Beveland is men op vele plaatsen tot het rooien van de winteraardappels. De uitvoering van dit werk heeft onder gunstige omstandigheden plaats. De grond laat zich gemakkelijk verwerken en de aardappels komen als 't ware uit elke schep over den akker gerold. Algemeen roemt men het beschot en zieken worden weinig aangetroffen. Hadden de meeste arbeiders verleden jaar een groot tekort in de winterprovisie, thans delven zjj er zoo veel dat tnenig mud nog verkocht zal kunnen worden. De prjjs der blauwen bedraagt tegenwoordig 1.30 k f 1.40 per hectoliter. KERKNIEUWS Bedankt voor het beroep naar de Rjjp, door ds. G. H. Blanken te Latjebroek. Het Vlaam8che Zendingsfeest, dat een paar malen met zooveel opgewektheid gevierd werd, zal dit jaar niet plaats hebben. De rekening van het laatste teest sloot met een belangrjjk tekort. De deelname, hoewel voor de gelegenheid vrij groot, is niet evenredig aan de vrij hooge kosten, aan het feest verbonden. Ingezonden Stukken. Zieri^.ee, 19 Sept. 1892. Mijnheer de liedacteur I Verzoeke opname van het onderstaande, in de hoop dat het de gewenschte uitwerking moge hebben. Uw Dienaar, 13. Met loflelijken ijver wordt hier en elders getracht de cholera-epidemie tegen te gaanook hier ter stede door het zuiver houden van riolen, goten enz. Doch toen ik gisteren (Zondag) middag met mijne vrouw en een mijner kinderen voorbij de Karnemelksvaart wandelde, zei dat knaapje: »pa, wat stinkt dat hier!" Een blik, geworpen in die zoogenaamde vaart, deed mij zien dat dit een echte vuilnisbak is, en toen ik mijn neus optrok, bleek mij dui delijk dat dit niet het neusje van de zalm is (ik bedoel die vaart). Is er grooter pesthol te vinden, terwijl daar toch veel ingezetenen dezer gemeente in de nabijheid wonen? Moge het gemeentebestuur hierop de aandacht vestigen. DREICEÏD GEVAAR. Met het oog op de gevreesde ziekte (cholera), die ook in ons vaderland reeds enkele slachtoffers heeft geëischt, is men ook in onze gemeente begonnen met het desinfecteeren van enkele straten, openbare gebouwen enz., maar slechts éénmaal per dag, daarvoor ben ik onzen gemeenteraad dankbaar. Toch ben ik niet tevreden; een ontsmettings- proces ten opzichte pn Wijk A (ICorteringstraat) moest minstens driemaal daags plaats hebben, en enkel niet op dit oogenblik, nu er gevaar dreigt, maar voortdurend, tot zoolang ons bestuur oog en oor heeft voor de belangen der bewoners van genoemde straat om tot rioleering der goot, waarin zich steeds allerhande vuil bevindt, over te gaan. De tegenwoordige toestand is zoo schandelijk mogelijk; wenschelijk was het, dat het Geneeskundig Staatstoezicht in onze provincie zich deze zaak eens aantrokme dunkt, wij bewoners dezer straat zouden dan spoedig van eene ondragelijke atmosfeer verlost worden, die thans met recht een brandpunt van besmetting mag heeten. Mijnheer de Redacteur, dankbaar voor de verleende plaatsruimte. Bruinisse. Een Korteringstraat-bewoner. Aan clen lieer Witte Hage Wissenkerke. Wat dacht je Witte? dat ik voor goed van de baan was? Mis vriendje, zoolang ik Carambol ben zal ik je terecht wijzen als 't noodig is en als je door een ander er niet op gewezen wordt, 'k Ben geen vijand van je, integendeel, ik kom enkel met een woordje voor den dag als je iets vergeet of wilt vergeten, dat van veel belang is voor het publiek en dat jij niet durft te plaatsen. Nu moet je niet denken, Witte, dat mijn schrijven zoo heel belangrijk is, ook bepaalt het zich niet tot één maar tot vele nieuwtjes met een enkel grapje, zoo'n gepeperd grapje er door, dat animeert zie je. En 't geen ik wil schrijven had jij net zoo goed kunnen doen als ik, want van de vreeselijke cholera, die steeds naderbij komt en men in bijna alle groote en kleine plaatsen zoo zorgvuldig tracht te weren door ontsmetting van privaten, riolen etc., heb je toch zeker ook wel gelezen Je weet net zoo goed als ik, dat men zoowel op Cortgene als Wissenkerke niets doet om stinkende plaatsen te zuiveren, zooals nu in dezen tijd haast overal gedaan wordt. Waarom heb je daar niet eens op gewezen? Of was je bang dat men je zoudt tegenwerpen: »Als ik ze krijgen moet, zal ik ze toch wel krijgen 1" Je zet altijd je naam zoo onder ingezonden stukken en dat is zoo kwaad als 'tgoed is. Gaat eens even meê een toertje doen door Wissenkerke. We gaan van uw huis af zoo de Kerkstraat uit en dan rechts of links, net zooals je wilt, rechts dan eerst maar, we hebben dan aan de eene zijde huisjes, aan de andere zijde een sloot, rijk aan stinkenden modder. Aan de zijde der huizen komen we eindelijk aan de Chr. Geref. kerk (voel je nu nog niks), neen misschien, doch ruiken zeker, want naast dat gebouw is een mestvaalt, die bergen uitmuntende varkensmest bevat en overdekt is door een gebouw op pilaren rustende, waarop ge lezen kunt: «Zondagschool". Keeren we dan terug en gaan we voorbij de Kerkstraat alweer, dan duikt er weder een nauwelijks omheinde mest vaalt op enkijkt naar je voeten asjeblief, want een beekje van droesige gier, daarvan afkomstig, bezorgt je anders een paar natte voeten. Wilt ge nog iets in dat genre, ga dan achter de kerk en je neus zal je den weg wijzen naar de plaats waar gewoonlijk de privaten worden geledigd in de origineele bakken, die wel eens wat vol schijnen te zijn. Waarom die plaatsen nu niet ontsmet; kwam dan de ziekte, dan kon men met een gerust geweten verklaren, zijn plicht in deze te hebben gedaan. Ook op Cortgene wordt bij mijn weten nog niets gedaan -om de gebouwtjes (varkenshokken), die daar in hoogst primitieven vorm zijn opgeslagen, te ontsmetten. Daarbij komt, dat de groote massa modder, die uit de kaaivest gedolven en tot haast in het dorp geworpen werd, ook al niet veel goeds tot den gezondheidstoestand kan aanbrengen, doch m. i. hoe gauwer die modder weg gaat hoe beter, ook de modder die nog in den sloot ligt van af de kerk tot aan den dam der pompweide, waar zeker Vi van Cortgene in uitwatert; ook de oostelijke achterwegen mag men wel eens desinfecteeren en in verband brengen met het doorstroomende water, wat met geringe kosten zou kunnen geschieden; reeds vroeger moet daar door een raadslid al eens op gewezen zijn. Moet je ook niet een beetje vragen Witte, of heb je geen tuin, andere zou een weinig er van bijzonder goed kunnen zijn voor je aere Bezems. Toch moet ik zeggen, dat het flink is dat bedoelde vaart werd uitgediept, want toen er toe besloten werd, was de gevreesde ziekte nog verre. Nu denk ik er aan dat dit besluit te danken is aan de geachte raadsleden, die vele, zeer vele goede besluiten namen of nog nemen kunnen. Dat je daar nooit eens iets van schrijft Witte, of mag je niet? Je bent er toch altijd bij, daarom kwam ik er nu onlangs nog maar achter, dat de vroede mannen ook wel eens dwalen. Nauwelijks hebben ze een onderwijzer die best schijnt te voldoen, of men ziet hein weer ver trekken naar elders, vermoedelijk omdat het salaris daar iets meer bedraagt. "Wanneer men die toelage nu ook had aangeboden, wie weet, of men was in 't bezit gebleven van iemand, die goed schijnt te voldoen, terwijl men kans heeft weer lang te moeten wachten naar sollicitanten, om eindelijk dezelfde verhooging te moeten toekennen aan iemand, waarvan men niet weet dat hij zoo goed zal voldoen als de vertrokkene. Heb ik nu alles met u besproken? neen toch niet, je hebt nog vergeten de Noord-Bevelandsche lezers van den Bode te wijzen op de laatst gehouden besteding van een zinkwerk aan de Leendert Abrahampolder, waarvan de laagste inschrijver een Noord- Bevelander was, zie Witte, dat deed me groot genoegen, vooral nu de werkzaamheden daaraan verbonden, zeker wel zooveel mogelijk door eilanders in plaats van door vreemden zullen geschieden, te meer nog, omdat onze werklui nu voor de eerste keer ook eens kunnen profiteeren van de bepaling, die gemaakt is, om hun te verzekeren tegen ongelukken. De heer J. Schippers te Cortgene heeft ten minste de verzekering als agent der Eerste Maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken afgesloten. Dat men van buiten ook alles krijgen kan, al is de aan nemer ook Noord-Bevelander, bewyst het feit, dat men zich aanbeval (nota bene voor een zinkwerk en steen- bestorting) voor de levering van wormnagels, terwijl ook nog aanbiedingen kwamen van paalmutsen, van toestellen voor ventilatie. (Zou dat ook al in 't belang der arbeiders zijn)? Die feiten Witte doen mij denken aan een aannemer van een vroeger zuifcwerk, die prijs-courant ontving van een rm/rpletterjj. Nu eindig ik, Witte, en hoe minder je vergeet, hoe minder ik ook de geachte Redactie zal verzoeken om plaats ruimte, in haar zoo eenig populair blad, onze gewilde Bode. Noord-Beveland. CARAM130L. Mijnheer de Redacteur I Ik las dezer dagen een en ander van de Nieuwe-Gids- I mannen en schreef eenige woorden dezer aristocratische taalmeesters op, waaruit ik bijgaande rijmelarij samenstelde. Als proeve op welke woordenkeur ons volk tegenwoordig onthaald wordt, is de opname der volgende regelen dunkt mij niet ongewenscht. Onder dankzegging voor de opname, hoogachtend Uw Dw. Dr., X. Zie ommezijde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1