ZIERIKZEESCHË MEI WSIODE. Dinsdag 13 September 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. AZIATISCHE CHOLERA. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3-maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8207. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Wegens het dreigen van deze besmette lijke ziekteworden de ingezetenen herinnerd aan de volgende bepalingen uit de wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), gewijzigd bij de wetten van 3 December 1874 (Staatsblad No 18S), 28 Maart 1877 (Staatsblad No. 36). en 15 April 1886 (Staatsblad No. 64): Artikel 8. Het is verboden, lijders aan eene besmettelijke ziekte te vervoeren of te doen vervoeren, behalve in de gevallen in deze wet aangewezen zich, daaraan lijdende, naar eene andere plaats te begeven; voorwerpen, die in aanraking waren niet lijders of overledenen aan eene besmettelijke ziekte of daarvan al komstig, te vervoeren, te doen vervoeren, ten geschenke of in gebruik te geven of te doen geven, te nemen of te doen nemen, tenzij na ontsmetting volgens art. 25; door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen te doen ontstaan. Artikel 9. Vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hunne woning is geoorloofd volgens de daarvoor bij de plaatselijke verordening te stellen voor schriften. In bijzondere gevallen kan vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte door den burgemeester worden toe gestaan onder door hem te geven voorschriften. Dit vervoer met openbare vervoermiddelen is verboden. Voer- of vaartuigen, waarmede het vervoer heeft plaats gehad, moeten onmiddellijk daarna door de zorg en ten koste van den eigenaar worden ontsmet. Indien het vervoer naar eene andere gemeente geschiedt, geeft de burgemeester der gemeente van vertrek onmiddelijk aan den burgemeester der gemeente van bestemming kennis van de verleende vergunning en van de daartoe gegeven voorschriften. Vervoer van voorwerpen, naar de plaats voor ontsmetting bestemd, is, met inachtneming van de door den burgemeester te geven voorschriften, geoorloofd. Artikel 10. Onverminderd de wettelijke bepalingen tot wering van j besmetting door uit zee aankomende schepen, zijn schippers van vaartuigen, waarin zich een lijder aan een der ingevolge i art. 1 dezer wet als besmettelijk aangeduide ziekten bevindt, I of waarin iemand in de laatste 14 dagen aan een dier I ziekten geleden heeft of gestorven is, gehouden, vóór of by j het binnenvaren van eene gemeente, waar zij willen ver toeven of aanleggen kennis van bovengenoemde omstandig- I heden te geven aan den burgemeester. Zij zijn verplicht met hun vaartuig de door hem aan te wijzen ligplaats in te nernen en aldaar zonder gemeenschap met den wal of met andere vaartuigen te blijven, totdat ontsmetting over eenkomstig art. 25 heeft plaats gehad. liet verbod van gemeenschap rnet den vasten wal of met andere vaartuigen brengt mede, dat geen der opvarenden het vaartuig mag verin'en en dat niemand zich aan boord raag begeven, met uitzondering van den loods, de genees kundigen met het gezondheidsonderzoek en de personen met de ontsmetting belast, en van de geneeskundigen of geestelijken, belast met het verleenen van geneeskundige of geestelijke hulp aan de lijders, en van de Rijksambtenaren der belastingen tot uitoefening hunner functiën, alsmede -ambtenaren vim justitie en politic, "wanneer "hunne ambstverrichlingen dit vereischen; dat geen goederen gelost mogen worden en geen andere goederen aan boord gebracht mogen worden, dan die, welke voor het levensonderhoud der opvarenden of de verpleging der lijders noodig zijn, met bepaling dat de personen, rnet het overbrengen belast, zich niet aan boord mogen begeven. De klecderen van de personen, die krachtens de vorige zinsnede aan boord worden toegelaten, worden onmiddellijk na het verlaten van het schip op de krachtens art. 25 voorgeschreven wijze ontsmet. Zij, die zich in strijd met het verbod van gemeenschap aan boord hebben begeven, worden onder de opvarenden ge rekend en zijn aan dezelfde bepalingen als deze onder worpen, onverminderd de straffen tegen de gepleegde overtreding bedreigd. Artikel 11. Overledenen aan Aziatische cholera mogen niet worden vervoerd naar andere dan de voor de ingezetenen der gemeente gebruikelijke, algemeene of bijzondere begraaf plaatsen. Het vervoer mag niet plaats hebben in voer- of vaar tuigen voor levenden bestemd en rnoet langs den kortsten weg geschieden. Artenz. Artikel 14. Bewoners van huizen of vaartuigen, waarineen besmettelijke ziekte voorkwam, mogen geen scholen bezoeken, dan na verloop van 8 dagen nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van eenen geneeskundige, uit die huizen of vaartuigen geweken is. Het verbod wordt opgeheven, zoodra ontsmetting over eenkomstig art. 25 dezer wet heeft plaats gehad. Openz. Artikel 15. Hoofden of bestuurders van de in het vorig artikel ge noemde inrichtingen mogen de daarbij vermelde personen, zoolang het verbod duurt, niet tot die inrichting toelaten. Artikel 19. Het hoofd van een gezin, de houder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestuurders van gestichten van weldadigheid, in artt. 1 en 3 der wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad No. 100) vermeld, van gevangenissen, van Rijks-opvoedingsgestichten, van Rijks-werkinrichtingen, rail bedelaars- en krankzinnigengestichten geven, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren, nadat hun het feit ter kennis is gekomen, mededeeling aan den burgemeester. Gelijk voorschrift geldt voor de commandanten van legercorpsen" of oorlogsschepen in havens, voor de onder hun toezicht staande kazernen, schepen of andere lokalen. Artikel 20. Huizen en vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, worden onmiddellijk en uiterlijk binnen 24 uren na de aangifte door de zorg van den burgemeester, ten koste der gemeente, voorzien van een van buiten duidelijk zichtbaar kenmerk, zoo noodig van meer dan één, de woorden »besmettelijke ziekte" en den naam der ziekte vermeldende. Het kenmerk moet aldaar verblijven, totdat door eene verklaring van eenen geneeskundige is gebleken, dat het gevaar van besmetting geweken is. De l I kennis, d.d. 4 zicht 1 landen Zaken De BURGEMEESTER van Zierjkzeg brengt ter openbare kennis, dat door hem, ingevolge art. S van het Kon. Besluit September 1892 (Staatsblad no. 215), voor het toe houden op personen, komende in deze gemeente uit of plaatsen, door den Minister van Biunenlandsche in de Nederlandsche Staatscourant opgegeven als besmet wegens het heerschen van Aziutiselic Cholera, is aangewezen de lieer Dr. «J. K. DE BRUIJNE. Zierikzee, den 12 September 1892. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Palestina. Op het laatst van Angustaa ia de eerste locomotief in Jerusalem binnen gereden. Over don indruk, door deze gebeurtenis gemaakt, meldt de Köln. Volksztg. het volgendeVerleden Zondag bewoog zich een groote j menigte van de Jaffapoort in de richting naar Bethlehem. Daar wordt niet ver van de stad, tusschen de neder zetting van de Duitsche tempeliers en de straat naar Bethlehem het station gebouwd. Dien dag was de eerste locomotief aangekomen en ieder wilde die zien. Hoe vreemd zien de eeuwenoude muren, de torens, de tienen van Sion op het rookende, dampende gevaarte neer. De Arabieren en Tarken, Christenen en Joden, de boeren en Bsdoeïnen, beschouwen met nieuwsgierige blikken de rollende stoomende machine. Dan weer gaat ze vooruit, dan weer achteruit en trekt een paar wageDs met zich meegeen paard, geen ezel, geen kameel trekt haar voort en toch beweegt zjj zichEen oude Jodin, die baar geboortestad nog nooit heeft verlaten, is met angst voor het vreemde aiüg vervuld en zegt dat de duivel erin zit. Een troep Arabische joDgens gaan moedig naar de locomotief toe om haar van dichtbij goed op te nemen. Op eens stoot ze een hui lenden tr-oti uit, Jinka en recht? wat?" on damp- ver spreidend, en do o del ijk verschrikt wyfeen de jongens terug »Ma ochah Allah" roept men uit. iWat wil God toch! Dat is de duivel!" Engeland. De koe, die den heer Gladstone wel omvergeworpen maar gelijk later bleek niet gestooten beeft, waar- scbynlyk omdat zy, den eersten minister herkennende, van schrik is weggeloopon, werd kort na het gebeurde doodgeschoten en aan een slager verkocht. Deze ver kocht de huid voor 2 p.d. s.t., maar de kooper deed ze nog dien zelfden dag over voor 20 p.d. st. Zy wordt nu met bijzondere zorg geleoid en tot leer bereid, waaruit schoenen zullen worden vervaardigd, die aan het South Kensington Museum en aan de familie van den Grand Old Man zullen worden aangeboden. Verder heeft eeu der grootste magazynhouders van East-End reeds beslag gelegd op de horens en de hoeven om daaruit luxeartikelen, zooals manchetknoopen en broches te laten vervaardigen, die, van een toepasselyk inschrift voorzien, inden handel zullen worden gebracht. De moraal van deze geschiedenis is, dat als men geld uit zjjn koeien wil slaan, men goed doet ze naar Hawarden te zenden. Oostenrijk. Te Weenen zal eerstdaags een monsterproces in be handeling komen wegens smokkelarij, bedrog en omkoopery op groote schaal, welke in de Bukowina hebben plaats gehad en waaraan zelfs door hoog geplaatste ambtenaren deelgenomen is. Als beschul digden zullen 22 personen terecht BtaaD, onder welken als hoofdschuldige de Hofrath Trzcieniecki, vroeger directeur der Rjjksfiaanciën te Czemowitz, verder 13 hoogere en lagere ambtenaren by de douane, onder wie personen met adellyke namen, en 8 Israëlietische groothandelaars. De smokkelwaren bestonden hoofd zakelijk in maïs en tarwe. Er was een formeele orga nisatie om dit bedrog te plegeD, waarvan de winsten naar een bepaalde verhouding onder de verschillende categorieën ambtenaren werden verdeeld. Voor zooveel het gestolen bedrag berekend kan worden, zyn den Staat aan invoerrechten millioenen te kort gedaan. Zoolang Dujanewski Minister van Financiën was. leverden de klachten, welke by het Ministerie van Financiën over hst gepleegde- bedrog inkwamen, geen resuiiaa.. op; maar reeds drie dagen na zijn aftreden werd er een onderzoek ingesteld, hetwelk tot de ontdekking van het bedrog geleid heeft. De akte van beschuldiging vormt een dik boekdeel. Toch verklaren de verdedigers der beschuldigden, dat by de openbare behandeling nog verrassender dingen aan het licht zullen komen, dan in de akte van beschuldiging opgenomen zyn; Trzcienieki zou slechts het werktuig geweest zyn in de hand van een nog veel hooger geplaatst en machtiger persoon. De eerste advocaten te Weenen treden in dit proces op. Frankrijk. Pai'ijs, 10 Sept. In de Rue Buffon had heden een hevige ontploffing plaats in de werkplaats van een einailleur van photographiëo, Chapron geheeten. Deze naderde den oven, bestemd tot het smelten van het email met een flesch collodium in de hand. Esn ont ploffing was daarvan het gevolg en het vuur deelde zich terstond aan andere flesschen met dezelfde vloei stof mede. De deuren en vensters sloegen terstond uiteen. De brandweer ving terstond het reddingswerk aan. Mevrouw Chapron werd met haar zoon en dochter vreeselyk verminkt uit de puinhoopen te voorschyn gebracht. Hun toestand is hopeloos. De heer Chapron en een vrouwelijke dienstbode zyn gedood, twee werk lieden zwaar gekwetst. Duitscliland. De kosten van de nieuwe Duitsche leger wetten zullen minstens 100, misschien wel 150 millioen mark bedragen. België. Men leest in het (ultramontaansche) Handelsblad van Antwerpen: «M. Buis, de mayor van Brussel, heeft een brief gezonden aan de schoolmeesteressen der stad, om haar te zeggen, dat zy zich wat eenvoudiger moeten kleoden. Het schijnt, dat die dames in de school paradeereD, in toiletten met schreeuwende kleuren, en M. Bals denkt, dat het beter en stemmiger is, kleeren te dragen van donkere stof; doch daarom niet gelyk kloosternonnenzegt Mephisto-Buls. Die circulaire komt ons voor, als niet alles zeggende wat de kleeding der "onderwijzende dames betreft. Als men ziet, dar M. Buis over de opzichtelijke kleeding gekrenkt is, moet deze wel degelyk over zyn hout gaan; want M. Buis is nu juist geen kniezer Nederland. 's Gravenliago, 10 Sept. By Kon. besluit is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1892, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. De Staatscourant bevat een Kon. besluit, bepalendo Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 Sept. 1892, des namiddags te drie uren. Art. 2. De Mioister van Binnenlandsehe Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tydstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koniogin te Bluiten. Naar men verneemt, zijn door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid thans nieuwe adminis tratieve voorschriften voor de uitvoering van rijks werken vastgesteld, die weldra in drukzullen verschijnen. By Kon. besluit van 8 September 1892 no. 21, ie, op voordracht vaD den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid eene staatscommissie ingesteld, met opdracht om te onderzoeken of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, op eene wyze als door do Zuiderzee-Yereeoiging is voorgesteld, in 'a lands belang behoort te worden ondernomen, en zoo ja, op welke wyze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht; en een verslag van de uitkomsten van haar onderzoek aan H. M. de Koningin-Regentes uit te brengen. Rotterdam, 9 Sept. Niet één dag of nacht gaat er in de laatste dagen voorby, of er wordt politie- hulp ingeroepen voor persunen, die zich ongesteld gevoelen of last hebben van krampen en brakingen en zich bevinden in particuliere woningen, hotels enz. Terstond wordt dan de hulp van 6en dokter ingeroepen, en steeds moet men dan hooreu, dat de toestand van den patiënt niet het minste gevaar oplevert: en het gebeurt ook wel dat de patiënten reeds geruimen tyd lydendo waren aan de verschyuselen, waarvoor nu hulp wordt gevraagd. Somvylen, zooals nog in den afgeloopen nacht, wordt de patiënt naar de barak op het exercitieveld gebracht om daar na korten tyd ontslagen te worden als geheel normaal zynde; zelfs is het al voorgekomen, dat sick een landlooper onder het motief van buikkramp deed opnemen om onder dak te komen. Niet alleen dat het gezicht van don rydendeD brancard het publiek verontrust, maar ook noodeloos wordt hierdoor do toch reeds zware dienst der politie en doctoren bezwaard, terwyl bovendien, zooals zich in dei* pfgebopen 2r.cV1t-.in ky*feotol- vnr. Stab-is an-.-, ie Leuvehaven voordeed, de nasleep van de ontsmetting zóó groot is, dat thanB alle kleeding van den in dat hotel verblijvende ter ontsmetting daaruit zijn ver wijderd, hoewel nu weder bleek, dat de uit dat logement naar de barak vervoerde niets scheelde. Gevallen van Aziatische cholera zyn, buiten het ééne vermelde, in deze gemeente tot nog toe niet voor- Volgens by de N. A. S. M. ingekomen bericht, hebben de stoomschepen «Dubbeldam" en «Obdam", beiden met landverhuizers te New-York aangekomen, gééae ziektegevallen aan boord gehad. Terneu/en, 8 Sept. Er was gisteren een spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad belegd. Alle leden op één na, de heer Nelemans, waren present. Was er in de vorige vergadering besloten, de kermis op de gewone wijze te doen plaats hebben, thans kwam het Dag. Bestuur met het voorstel die voor onhepaalden tijd uit te stellen. Nog altijd was de kermis niet aangekondigd; het Dag. Bestuur meende daar zoo lang mogelijk mee te moeten wachten, om te zien hoe de zaken liepen; nu de ziekte zich uitbreidt en er zich reeds gevallen te Boom, Mechelen, Borschem en andere plaatsen, die direct met Terneuzen in verbinding staan, hebben voorgedaan, nu acht de Voorzitter het tijdstip gekomen, 0111 het voorbeeld van vele andere gemeenten te volgen en de kermis uit te stellen. Om dit voorstel kracht bij te zetten, merkte de heer van IJsselsteijn zeker op, dat zich ook te Assenede een geval van cholera had voorgedaan en toen de heer Visser vroeg of dit wel aziatische cholera was, antwoordde de heer van IJsselsteijn, dat dit het geval was. Maar al was dit zoo niet, dan nog maakte het volgens spreker weinig uit. Cholera nostras of cholera aziatïca is even besmettelijk en gevaarlijk achtte hij het uit die gemeenten thans hier allerlei nienschcn te laten koinen. Waren de heeren Moes en Tazelaar het daarmede'eens, niet alzoo de heer Harte. Ilij meende, dat de toestand erg overdreyen werd. Te Antwerpen, waar dan de cholera heerschende is, wordt er minder over gesproken dan hier, en te Rotterdam, waar altijd vele menschen bijeenkomen, is de gezondheidstoestand uitstekend. Hij zou er dan ook geen gevaar in zien, de kermis op den bepaalden datum te houden. De Voorzitter herinnert er, aan, dat de toestand sedert de laatste verga dering is verergerd en daarom doet het Dag. Bestuur het voorstel de kermis te schorsehniet die dit jaar niet te houden, maar slechts uit te stellen. Als zich midden in de kermis een geval voordeed, zoy. ze officiéél gesloten moeten wenden. Op de vraag van dé) iieei Visser oi nee voorstel j is tot uitstel voor onbepaalde?! tijd, antwoordde de Voor zitter, tot de toestand is verbeterd en dan zoo spoedig mogelijk. De heer Visser zegt, dan met het voorstel niet mede te kunnen gaan, wel wanneer een bepaalden datum werd aangegeven. De heer Joz. de Feijter acht het niet bepalen van een datum beter en toen de heer Visser daarop antwoordde dat dit zoowat gelijk stond met dit jaar geen kermis te houden, repliceerde de Voorzitter zeer terecht, I dat dit dan in strijd zou zijn met zijne verklaring, dat,zoo I spoedig mogelijk kermis zal worden gevierd. Ook de heer j Jac. de Feijter vindt het beter, geen bepaalden datum vast te stellen. Men kan niet weten wanneer de toestand ver beterd zal zijn. Na nog eenige besprekingen, doet de heer Harte het voorstel de kermis te verdagen tot 17 October. Dit voorstel werd ondersteund door de heeren Visser en van IJsselsteijn, maar door de aanneming van het voorstel van Burgem. en Weth. (schorsing voor onbepaalden tijd) verviel het. Nog deelde de Voorzitter op eene vraag van den heer van IJsselsteijn mede, dat de bouwverordening nog altijd niet door Gedep. Staten is goedgekeurd en het Dag. Bestuur op spoedige goedkeuring zal aandringen. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft de heer P. Minderhout, onderwijzer aan de chr. school alhier, ont slag uit zijne betrekking gevraagd. Vrijdagmiddag viel een schildersknecht, bezig met werken aan schooi A, van een ladder. Vrij ernstig aan het hoofd gekwetst, werd hij opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. ISTïsse. Mej. M. C. Van den Eode, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Oud-Vosmeer. Goes, 8 Sspt. De heden gehouden raadszitting werd door alle leden bijgewoond. Ingevolge eene opdracht, gedaan in de vergadering van 19 Febr. j.I., hebben Burgem. en Weth. het advies ingewonnen van de verschillende instellingen van weldadigheid en van werkliedenverenigingen, omtrent de wensohelijbheid van het al of niet in stand houden der Leenbank. Die adviezen zijn met het rapport der commisssie van die instelling gezonden aan de financiëele commissie uit den raad. Men houdt het er voor, dat da bank van leening nog hoogstens één jaar bestaan zal. De heer Güather heeft eervol ontslag aangevraagd als leeraar in het Duit3ch aan de H. B. S. De raadsleden D. Hildernisse en W. F. K. Lenshoek hebben het voorstel gedaan om de nog niet gerooide boomen aan den Oostsingel té laten staan en ze aldus niet te verkoopen. Burgem. en Weth. zullen in eene volgende byeenkomst daaromtrent pi® idvies uitbrengen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den onderwijzer H. Schouwenburg, werd de eenige sollicitant, J. F. L. Flöcker te 's Gravenbage, met algemeene stemmen benoemd. Aan Burgem. en Weth. wordt een blanco-crediet verleend ter dekking van de reeds gemaakte en verder te nemen maatregelen tot mogelijke weriDg der ge vreesde ziekte. De gemeenteb9grooting voor het aanstaande dienst jaar bedraagt in ontvang en uitgaaf 101675,625, met een poBt voor onvoorziene uitgaven van ƒ1164,165. Omdat het gasthuis dit jaar zonder subsidie uit de gemeentekas in eigen behoeften zal kunuen voorzien, is de hoofdelyke omslag niet verhoogd behoeven te worden eo dus evenals voor 1892 uitgetrokken op 25000. Voor 't vervolg kan daarop misschien niet gerekend worden. Aan het slot der zitting brengt de heer den Boer eene gewenBchte zaak ter sprake, de vernieling n.l. van het houtgewas op de openbare begraafplaats door kinderen. Hy wenschte de betrekkelyke verordening zoodanig te wijzigen, dat voortaan geen kinderen beneden de vijftien j iren zonder geleide zouden worden toegelaten. De voorzitter zeide voorziening toe. Goes, 10 Sept. Onder de posten van ontvangst komen op de gisteren aangeboden begrootirg 0. a. voor: batig slot vorige dienst 6861, inkomsten van vaste eigendommen ƒ12686, opcenten op's ryka directe belastingen f 9735, hoofdelyke omslag 25000, andere heffingen 7775, belasting op honden 550, vergun ningsrecht 1450. Door een andere regeling omtrent de verpleginga- kosten van arme krankzinnigen, is de post uitkeeringen en bydragen gesteld op 33645 of 512 minder dan vorige dienst. Sas- en havengeld is 150 minder geraamd. Tengevolge het vele bijwerk aan het Sas is het bedrag van het rentelooze voorschot der provincie en het subsidie van het ryk onvoldoende om de meer dere kosten te defcbén, terwyl het uitzicht op meerder subsidie is weggenomen, vandaar dat een geldleening zal moeten gesloten worden; het bedrag daarvan ia pro memorie uitgetrokken. De kosten van het gemeentebestuur zyn 9168, die voor het heffen van belastingen 898. Openbare werken 11726. In het afgeloopen jaar bedroeg die post, door het Sas, bijna het tienvoudige. Politie 5930, brandweer 960, schuttery 397, straatverlichting ƒ3933, middelbaar onderwys 18830, lager onderwijs 26048, bewaarschool ƒ1895, ambachts school ƒ600, rente ƒ3896, aflossing 11000, waaronder het eerste '/20 der rentelooze leening van de provincie. D.ou heer E. L. van Mof ventte o, proviticifial veearts 2e klasse, is door Gedep. Staten van Zeeland Goes als standplaats en de gemeenten Goes, Kloetinge, Kapelle, Kattendyke, Wemeldinge, Schore en Wolfaartsdijk als dienstkring aangewezen. De prov. veearts 3e kl. M. van der Vliet heeft tot standplaats Kruiningen en tot dienstkring de gemeenten Kruiningen, Ierseke, Krabben- dyke, Rilland-Bath en Waarde. De vrachtrjjder M. van Liere geraakte aan het station bekneld tusschen twee zwaar beladen wagens der stoomcaroussel van Benner. Mot veel moeite werd de bewustelooze man uit zijn gevaarlijke positie ver lost. Twee doctoren verleenden geneeskundige hulp. Men vreest dat den man esnige ribben gebroken zyn. Hare Majesteit de Koningin-Ragentes zond een gift van 25 voor het nieuwe bewaar- en zondag schoollokaal te Kloetinge. Uit Hansweerd wordt gemeld: De navolgende schepen van Boom mogen hunne reis niet voortzetten: »7 Gebroeders", schipper K. Veenstra; «Op hoop v. Zegen", schipper A. Hartog; Johanna", Bchipper I. Kieboom; «Wilhelmina", schipper G. Brui- nings; «Maria", schipper J. v. Gelderen; «Liefde", schipper A. Vermeulen; «NeptUDUs", schipper Hartman; «Vertrouwen", schipper H. Pasveer; «Eendracht", schipper Sinke. JBr-uiiiïsse, 10 Sept. Ia de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten tot het opruimen van blootvallende slikken, die tot kwade dampen aanleiding geven en tot het wijder maken van een heultje, voor betere waterlossing. Aan den heer J. S. van den Berge werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school tegen November, wegens zijne benoeming als zoodanig te 's Gravenhage. Ontvangen waren circulaires van de cholera-commissie te Utrecht en van een practiseerend arts, inhoudende wenken ia betrekking tot de cholera. Besloten werd laatstgenoemde circulaire voor rekening der gemeente te verspreiden. Door aanvaring zyn 2 schepen by Oude Tonge gezonken. Het eene was geladen met steenkolen en het andere met turf. Van het laatste is het gat gedicht en met hulp van schippers uit Bruinisse in de haven van Oude Tonge binnengebracht. Het kolenschip, ver- I mcedelijk van A*. F. Artz, zal waarschynlyk weg zyn. Een gedeelte van den inventaris is reeds hier aan gebracht, waaronder de kop van het roer, waarop aan beide zjjden de naam hierboven vermeld. Zierikzee, 12 Sept. Ter geruststelling van elders wonenden en alzoo in tegenspraak met de loopende geruchten, kunnen wy mededeelen, dat sinds 1.1. Maandag avond eene volmaakte rust heerschte. De vorige Zaterdag avond (gewoonlijk eene drukke kermisavond) was by uitstek stil. Op verschillende dorpen van ods eiland waren volksfeestjes toegestaan. Heden zijn dan ook de meeste gerequireerde ryks- veldwachtera naar hunne standplaatsen teruggekeerd. Te Breda is met goed gevolg examen als hoofd onderwijzer afgelegd door den heer L. van der Have te Zierikzee. By het rang-examen voor de betrekking van tweede onderwjjzer te Amsterdam is o.a. geslaagd de Heer C. Chr. Koole, geboren te Zierikzee. In het Handbld. lezen wy het volgende: Dr. Mezger is voornemens, in 't vervolg geen patiënten meer te behandelen te Domburg. De vorstelijke personen vinden nameljjk het vooruitzicht, meermalen hun zomer in de stille badplaats te moeten doorbrengen, niet erg aanlokkelijk. Overigens was de kleine maatschappij te Domburg dézer dagen juist in eene byzondere beroering gebracht door een sensatiewekkend feit. E9n der artisten, die zich onlangs op het concert had doen hooren, wenschte zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Om eene onbekende reden echter weigerde deze den jongen kunstenaar te be handelen. Eenige invloedrjjke badgasten organiseerden daarop aanstonds een concert, waarvan de opbrengst zou dienen om den zeer begaafden, maar weinig be middelden jongen artist door een verblijf te Wiesbaden te doen herstelleD. Nauwelijks kwam evenwel dit besluit dr. Mezger ter oore, of de beroemde geneesheer verklaarde dat hjj den armen kunstenaar niet zou behandelen tenzij het concert niet doorgiüg en alle contribuanten hun bydragen terug ontvingen. Men boog natuurlijk voor zyn wil en, hoewel het te laat was om het concert niet meer te doen doorgaan, maakte men bekend dat iedereen zyn bydrage terug kon krygen. Dr. Mezger bleef echter weigeren, den jongen man te behandelen. Zooals vanzelf spreekt, werd er in Domburg in de laatste dageu over niet andars gesproken dan over deze gebeurtenis. Door den beer provincialen inspecteur der directe belastingen is tot gemachtigde ontvanger der accyneen te St. Annaland benoemd de heer A. J. van Luyk, amb tenaar ter secretarie aldaar, met iDgang op 1 October a.s., terwyl op zijn daartoe gedaan verzoek tegen dien tyd, als zoodanig op de meest eervolle wyze is ontslagen de heer J. Polderman Sr., die deze betrekking 62 jaar had vervuld. De bakkers te Rozendaal hebben het brood weder met 1 cent afgeslagen. De prjjs is thans 8l/t cent per kilogram. Wanneer te Zierikzee? Sequah is te Deventer wegens jachtdelict bekeurd. Hjj had eene groote jachtacte genomen, maar jaagde op eens anders terrein, waarvoor hy geen toestem- mi 0 g had. Donderdag ochtend haalde te Jubbega-Schurega een kind van 9 maanden een kan vol kokende koffie van de tafel, kreeg den inhoud over het lyf en was weldra een ljjk. Zïei-ïlceee, 12 Sept. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de heer de Looze, volgens kennisgeving verhinderd en de heeren Fokker en de Clercq. De notulen van het verhandelde in de vorige twee ver gaderingen worden voorgelezen en met eene kleine wijziging, door den Voorzitter voorgesteld, goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen •1°. twee brieven van de Gedep. Staten, houdende goed keuring der Raadsbesluiten van den 26 Augustus 1.1., tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1892 en tot verkoop van inschrijving op het Grootboek der 21/., °/0 Nat. Schuld; 2o. een brief van Mej. de Wed. J. IC. Broersraa, houdende bericht van het overlijden op 29 Augustus 1.1. van haren echtgenoot, in leven commissaris van politie in deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat dit schrijven namens den Raad met een brief van rouwbeklag is beantwoord en dat Burgern. en Weth. het voegzaam hebben geacht tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van den heer Broersma, die op aller achting aanspraak maken kon, gedurende 26 jaar de be langen der gemeente heeft behartigd en zich heeft doen kennen als trouw, eerlijk en stipt ambtenaar. Hij vertrouwt dat de Raad hiermede zal instemmen; 3o. een brief van den heer E. M. J, C. Belmonte, houdende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. Allen voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat hij tot zijn leedwezen ver plicht is geweest ten gevolge van voorgevallen ongeregeld heden, na het besluit van den Raad, 0111 do kermis uit ie stellen, gebruik te maken van de hem bij de wet toe gekende bevoegdheid tot het verbieden van samenscholingen en tot het onder de wapenen roepen der schutterij, die echter geen dienst heeft behoeven te doen en stelt voor, de door hem op den 6 dezer uitgevaardigde voorschriften tot handhaving der openbare orde te bekrachtigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Daarna deelt de Voorzitter nog mede, dat hij in deze treurige zaak de hulp en bijstand heeft genoten van den Officier van Justitie en van de Rijks-politie, en dat hij later daarop nog hoopt terug te komen. Voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van ingekomen kennisgevingen wegens vertrek uit de gemeente, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. afschrijving van hoofdelijken omslag verleend aan Dr. H. G. L. van der Meulen voor f 22,50, Mr. J. W. A. Schneiders van GreijlTenswerth f '141,75, VV. J. Kalb f 1,125, Erven J. IC. Boeije 27, F. P. Visser 5,95. Voorts wordt ontheffing van hoofdelijken omslag op voorstel als voren verleend aan de elders gevestigde erf genamen van P. J. Bartels voor 1,395 en aan mej. M. Broersma geb. Beversluis, wegens het overlijden van haai man, op grond van art. 16 der verordening, voor f 11,435. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt het besluit tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente, hetwelk gedurende den vereischten termijn op het raadhuis ter visie heeft gelegen en waartegen geen bezwaren zijn ingekomen, met algemeene stemmen voor- loopig vastgesteld. De Voorzitter doet daarop de openbare vergadering in eene beslotene overgaan. De openbare vergadering heropend zijnde, stelt de Voor zitter aan de orde, het vroeger aangehouden voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling eener Instructie voor de gemeente genees-, heel- en verloskundigen. Over de algemeene strekking werd door niemand het woord gevraagd, Op eene vraag van den heer Röell deelt de Voorzitter mede, waarom de behandeling in eene vorige vergadering is aangehoudenvoorts dat hy met Dr. de Bruijne nog over de Instructie heeft gesproken en deze er zich thans mede vereenigen kan. Nadat de Voorzitter naar aanleiding eener opmerking van den heer Franse de bedoeling van een der artikelen nog had toegelicht, wordt de Instructie met algemeene stemmen vastgesteld. Namens Burgem. en Weth. stelt de Voorzitter voor, aan mej. M. Beversluis, weduwe van den heer J. IC. Broersma, in leven commissaris van politie in deze gemeente, eene jaarlijksche toelage van 350 uit de gemeentekas te verleenen, uit aanmerking der diensten door haar overleden echtgenoot aan de gemeente bewezen. Zonder beraadslaging wordt dit voorstel aangenomen met algemeene stemmen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten, om de waarneming der lessen in de scheikunde enz. aan de Hoogere Burgerschool en Burger avondschool, te rekenen van 5 September 1892 tot 1 Januari 1893, op te dragen aan den lieer Bonno van Dijken te Utrecht. De Voorzitter stelt voor, hem een blanco crediet te ver leenen tot het nemen van maatregelen, noodig geoordeeld ter afwending der Aziatische cholera. Zonder beraadslaging wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter doet omvraag. De heer van den Bout vestigt de aandacht op den toestand van het gedempte gedeelte der Oude Haven, dat een modder poel gelijk is. Hij heeft van bevoegde zijde hooren verzekeren, dat ingeval hier eene besmettelijke ziekte ontstond, die toestand zeer gevaarlijk is. Hij gelooft, dat hierin met eene kleinigheid verbetering zou zijn aan te brengen, en zou in overweging geven, dit te doen door het aanbrengen van zand. De Voorzitter antwoordt, dat dit geen kleinigheid is en dat als men b. v. 25 duim zand op het terrein wilde brengen, daarvoor 1000 kubieke meter zou benoodigd zijn, waarvan het vervoer alleen 600 zou kosten. Voor de aanplanting is het noodig grond op het terrein te brengen en zoodra een plan van aanleg aangenomen is, zal daaraan zoo spoedig mogelijk worden begonnen; dit kan dus nog slechts een uitstel van een dag of veertien zijn eu daarom gelooft hij, dat het beter is, thans geeii uitgaven te doen, die later geen nut hebben. De heer Röell vraagt, of het niet mogelijk zou zijn aan het ICraanplein, waar zich bijna voortdurend eene groote waterplas bevindt, eene afwatering aan te brengen, waardoor het water in de haven kan loopen. De Voorzitter zegt, dat binnen enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt met de bestrating van dat plein, waartoe de Raad heeft besloten. De voorbereidende maatregelen daartoe zijn thans genomen. De heer van den Bout meent, daar men weet dat op het terrein toch 30 c.M. grond moet worden aangebracht, dat men nu alvast zou kunnen beginnen, de helft daarvan aan te brengen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet aangaat, daar men niet weet of er nog grond uit het terrein inoet worden genomen, en men dus gevaar zou loopen onnoodige uit gaven te doen. Hij zegt verder, dat Burgem. en Weth. zoo spoedig mogelijk het'werk ter hand zullen neinen, en deelt nog mede, dat ter afwending van gevaar voor het ontstaan van besmettelijke ziekten, zooveel doenlijk maatregelen worden genomen, o.a. het schoonmaken van riolen en het ontsmetten van zinkputten, en zou het daarom nu minder verantwoord achten groote uitgaven te gaan doen, die over een paar weken geen nut meer hebben. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter :ring. D E CHOLERA. Te Kralingen hebben zich twee gevallen van Aziatische cholera voorgedaan. Het eene geval betreft den 28 jarigen Bchipper E. Oudenaerde, die Donderdag avond werd aangetast en Vrijdagmorgen overleden is. Het tweede geval geldt den 32 jarigen schipper L. A. de Waard, die Vrjjdagmorgea werd aangetast eo in zorgwekkenden toestand verkeert. Beide personen hebben Hamburger booten helpen lossen. Van den overledene is bekend dat by veel ongekookt Maaswater dronk. Te Maassluis heeft zich een geval van hevige cholera voorgedaan by een meisje van 5 jaren, dat in korten tyd stierf. Door de overheid zyn onmiddellijk maatregelen voor ontsmetting genomen. Te Groningen heeft zich opnieuw een geval, het derde, van cholera voorgedaan met doodelyken afloop, en wel by den koopman Frank, in de Langesteeg, die daar met zyno vrouw, 5 kinderea en zyn vader woonde. Alle huisgenooten zyn voorloopig overgebracht naar de nieuwe barak achter de Bloemstraat, totdat de woning enz. geheel gereinigd en ontsmet zal zyn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1