ZIE1I&ZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 September 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. VERBIEDT BEVEELT BEKENDMAKING. KENNISGEVING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 8205. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Overwegende, dat eenige kwaadwilligen, nu bij herhaling, des avonds de rust der ingezetenen en de openbare orde in deze gemeente hebben verstoord, door het houden van samenscholingen en het plegen van verschillende baldadigheden; Gelet op de artt. 184, 186 en 187 der Gemeentewet alle samenscholingen en vereenigingen van meer dan vijf personen op de open bare stratenpleinen en wegen der gemeente dat deze op de eerste aanmaning der dienaren van de openbare macht zullen uiteengaan, met waarschuwing, dat on gehoorzaamheid aan zoodauige aanma ning zal worden beschouwd en behandeld als oproerige handelingbij de Strafwet met straf bedreigd. Hij verzoekt verder alle welgezinden van hunne zijde mede te werken om dergelijke handelingen zooveel mogelijk te vóórkomen en door alle onder hun bereik zynde middelen te beletten, en waarschuwt hen in hun eigen belang zich niet uit nieuwsgierigheid bij samen scholingen te begeven; Bepaalt wijders dat deze onverwijld zal worden afgekondigd. Zierikzee, den 6 September 1892. Be Burgemeester Ch. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 15 der wet van 5 Mei 1889 (S.B. No. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vi-ouwen, waarbij is voorgeschreven dat het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, die in eene fabriek of werkplaats arbeid doet verrichten, verplicht is van elk aan een persoon ter zake van den in dat bedrijf of die onderneming verrichten arbeid overkomen ongeluk binnen tweemaal vier-en-twintig uren schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der gemeente, waar liet ongeluk plaats had; Overwegende, dat de vorm dier kennisgeving is vastgesteld door z.e. den Minister van Justitie, bij besluit van den 8 December 18N9, No. 97, 2e afdeeling A, en deze door hem den 29en December daaraanvolgende ter openbare kennis is gebracht; Overwegende, dat hem de noodzakelijkheid gebleken is dat model opnieuw ter openbare kennis te brengen; MAAKT BEKJES"», dat die kennisgeving luidt als volgt: van een ter zake van den arbeid aan een persoon overkomen ongeluk. (Artikel 15 der wet van 5 Mei 1889, Staatsblad No. 48). Aan don Burgemeester van 1. Naam en voornaam van den persoon: 2. diens ouderdom: 3. gehuwd of ongehuwd 4. diens woonplaats 5. diens beroep 6. bedrijf of onderneming: 7. plaats van het ongeluk 8. arbeid ter zake waarvan overkomen: 9. aard van het ongeluk 10. waardoor overkomen 11. dag en uur waarop: 12. woonplaats van het hoofd of den bestuurder: 13. dagteekening dezer kennisgeving 14. handteekeuing Zierikzee, den 6 September 1892. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. De groote politiek staat stil. Zomervacantie, uitstapjes naar hier en naar daar doen hun invloed gelden; er is groot gebrek aan politiek nieuws. Alleen het Balkan-schiereiland brengt verrassingen. Wezen we onlangs op het groote gewicht, dat er voor fllulgnrije gelegen was in de in het oog vallende vriendschappelijke ontvangst, die den eersten Minister van dit land bij den Sultan te beurt vielde beteekenis daarvan wordt nog verhoogd, nu we zoo langzamerhand te weten komen, hoeveel moeite er door de vertegenwoor digers van Rusland en van Frankrijk is gedaan om de ontvangst' van Stamboeloff te verijdelen. De Czaar liet onmiddellijk, nadat het bericht ontvangen was over het voornemen van den Sultan om Stamboeloff te ontvangen, verklaren, dat hij met het oog op de jongste terechtstellingen in Sofia en de openbaarmaking van vervalsckte, maar aan het Russische ministerie van Buitenlandsche Zaken toegeschreven documenten door de Bulgaar- sche regeering, zeker recht had te verwachten, dat de Sultan den Bulgaarschen Minister niet bij zich zou ontvangen. Nadat deze verklaring den Sultan was medegedeeld, liet deze door een zijner particuliere secretarissen den Russischen gezant zijne vriendelijke groeten overbrengen en tevens mededeelen dat Bulgarije een vazalstaat en de heer Stamboeloff een onderdaan, en wel een zeer uitstekend onderdaan van den Sultan was, en dat derhalve de natuurlijke wensch van den heer Stamboeloff, om zijn eerbied te betuigen aan den voet van den troon, moeilijk kon worden geweigerd. Toch liet de Russische gezant zich door het zeer duidelijk antwoord niet afschrikken en hij bleef in de vertrekken van den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, om den verderen loop der zaken af te wachten. Ondertusschen was de Fransche gezant op de hoogte gebracht van de mislukking der poging van zijn Russischen collega en deze ging nu aan het werk. In eene partieuliei'e audiëntie verzocht hij den Sultan te bewegen den Bulgaarschen Minister-President niet te ontvangen maar ook hij kon zijn wil niet doordrijven en bovendien had hij nog het verdriet, juist toen hij de audiëntiezaal verliet, den heer Stamboeloff te zien binnentreden. De Sultan verdient waar deering, dat hij zich door de kleingeestige houding der Russische en Fransche diplomatie niet heeft laten terughouden om den Bulgaarschen Minister te ontvangen, maar vooral ook daarom, dat hij, niettegenstaande alle hatelijkheden en verdacht- makerijen, waaraan hij door dat bezoek van Russische en Fransche zijde heeft blootgestaan, toch voortgaat, vorst Ferdinand met in het oog vallende beleefdheid te behandelen. Toen deze dan ook, vergezeld van een zijner Ministers, de inter nationale tentoonstelling te Philippopel bezocht, liet de Sultan hem door een bij zonderen gevol machtigde gelukwenschen, en deze begroeting staat gelijk met eene halve erkenning, te meer omdat het juist te Philippopel is, dat dit geschiedt. Want hoewel sedert 1884 deze stad feitelijk tot Bulgarije behoort, is zij volgens de letter van het tractaat van Berlijn de hoofdstad van Oost-Roemelië, eene Turksche provincie. Op die tentoonstelling blijkt op nieuw hoe Bul- garije's landbouw, nijverheid en handel zich in zoo'n betrekkelijk korten tijd en onder zoo ongun stige omstandigheden, krachtig hebben ontwikkeld. Het is een bewijs hoe deze jeugdige, op kalmen weg naar zelfstandigheid strevenden staat, niet tegenstaande den druk en de tegenwerking van Rusland en Ruslands vrienden, tot steeds grooter welvaart komt. Uit een oogpunt der handelspolitiek was Bulgarije vroeger aan Turkije gebondenmaar in 1884 begon het eigen handelsverdragen te sluiten, eerst met Engeland, toen met Oostenrijk-Hongarije, vervolgens met alle andere landen van West- en Centraal-Europa, zelfs met Frankrijk. Het heeft spoorwegen gebouwd, havens aangelegd en verbeterd. En terwijl in 1887 de handelsomzet 110l/3 millioen bedroeg, was die in 1890 reeds gestegen tot löö1^ millioen, terwijl de uitvoer den invoer overtrof met bijna 8 millioen. Dit volk maakt, wanneer men het met de Serviërs vergelijkt, een gunstigen indruk. Bij de Bulgaren een kalm, zij het dan ook langzaam voortschrijden op den weg der ont wikkeling, in Servië onophoudelijk horten en stooten. Thans is daar weer het radicale ministerie, dat in de volksvertegenwoordiging over 120 van de 137 stemmen beschikte, afgetreden en vervangen door een liberaal ministerie, dat in de Kamer slechts 15 aanhangers telt. Nu is het waar, dat de radicalen, die inderdaad de overgroote meerderheid onder het volk schijnen uit te maken, onderling zeer verdeeld zijn. In drie jaren tijds hebben niet minder dan vijf radicale ministeriën elkander opgevolgd en allen wedijverden met elkander in een slecht beheer. Toch was het tot dusver tusschen de liberale regenten en de radicale ministers nog niet tot een breuk gekomenmaar een van hen, de heer Protech, was overleden, en nu drong de minister-president er op aan dat de Shoepechtina zou worden bijeen geroepen om in de vacature te voorzien. De beide overblijvende regenten wilden daaraan niet voet stoots gevolg geven en zoo ontstond er eene botsing, die ten gevolge had, dat het ministerie zijn ontslag indiende, in de vaste overtuiging dat de regenten het zouden verzoeken aan te blijven. Maar hier rekenden zij buiten het regentschap, dat onmiddellijk een liberaal kabinet samenstelde. Hoe verbaasd de radicale ministers ook waren, zij konden zich niet verzetten en het moet worden erkend,het plotseling opgetreden liberale kabinet is met den meesten ijver aan het werk getogen. Tal van radicale prefecten, burgemeesters en andere amb tenaren zijn ontslagen en door liberalen vervangen. Voorts heeft het een programma openbaar gemaakt, waarin het op den voorgrond stelt, dat, hoewel het een liberaal kabinet is, toch geen partijregeering wezen wil. De nieuwe ministers hopen eene ver kiezing uit te schrijven voor de Kamer tegen November en verwachten dan eene liberale meer derheid in de Kamer te zullen behalen. Amerika. "Wasliingtou, 6 Sept. By het aanvaarden der herbenoeming tot het presidentschap gaf de President een overzicht van den staat der nationale aangelegen heden en van den handel. Hij wjjst op de vermeer dering van het aantal koopvaardijschepen, geschikt om in geval van nood den Staat te dienen. Voorts spreekt bij over het welslagen der politiek van reciprociteit, welke de mededingers in Europa be schouwen als eene bedreiging van hunne suprematie op handelsgebied. De protectionisten trachten den standaard der loonen te handhaven en te beletten, dat deze zinken tot het Europeesche peil. De President verklaart zich overtuigd dat het vrjje aanmunten van zilver, in juiste verhouding tot goud, waardoor de geljjke geldigheid van beide metalen zou gehandhaafd bljjven, bevorderlijk zou zjjn tot welvaart. Alle pro ductieve en 'commerciëele natiën van de wereld ver wachten weldadige resultaten van de munt-conferentie. De President verklaart ten slotte, dat op beide wereld ronden de nationale en commerciëele eer en invloed der Vereenigde Staten nooit hooger aangeschreven stonden dan thans. Duitscliland. Berlijn, 5 Sept. Nadat prof. Virchow nit Rusland was teruggekeurd, heeft hior heden eene bijeenkomst plaats gehad van de stedelijke gezondheids commissie. Al de aanwezigen, die men als werkelijke deskundigen kan beschouwen, dsar onder hen, behalve Virchow, mannen waren als G-uttmann, SonneDburg en Spinola, bestuurders van groote stedelijke zieken huizen waren het er over een3 en stelden als aan geenen twijfel onderhevig vast, dat de gezondheids toestand te Berlijn volstrekt gunstig te noemen is en dat van eene cholera?epidemie in Berljjn niet kan worden gesproken. Het is nu tien dagen geleden, dat het eerste geval van werkelijke cholera hier geconstateerd werd; tot nu toe is het aantal latere gevallen volgens de commissie uiterst gering geweest. Men vertrouwt dan ook, dat er alle mogelijke kans bestaat om de plaag ook verder met goed gevolg te weren, mits slechts, gelijk tot nu geschiedde, streng de hand wordt ge houden aan het toepassen van de noodige voorzorgs maatregelen. Niettemin, werd besloten in de verschillende wijken der Btad hospitalen in te richten, welke voor even- tueele cholera-gevallen kunnen dienst doen. Hierdoor is dus de veiligheidsdienst gedecentraliseerd en niet meer, geljjk tot nu toe, beperkt tot het bekende ziekenhuis van Moabit. België. Het spoorwegongeluk, i.e Brussel vindt volgens de commissie van onderzoek zjjn oorzaak in den aanleg van den weg, in de kromming van den weg. Geen der spoorwegbeambten kan worden verantwoordelijk gesteld. De toestand der gewonden is zeer bevredigend. .Nederland. *s Gravenhage, 5 Sept. De heer Kerdjjk, die eenige maanden geleden met eene zeer geschokte gezondheid deze stad verliet en sedert in het buitenland heeft vertoefd, is thans in goeden welstand alhier teruggekeerd. 's Gravenhage, 5 Sept. Van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin-Regentes is gisteren bjj den burgemeester van Haarlem het volgende telegraphisch bericht ontvangen: »De geneeskundige inspecteur van Zuid-Holland, dr. W. P. Ruisch en de ljjfarts van H. M. de Koningin, dr. Van Tienhoven, ontraden op dit oogenblik het bezoek aan Haarlem. Tot groot leedwezen van H. M. de Koningin-Regentes moet Hoogstdezelve daarom het bezoek aan Haarlem uitstellen. Worden de omstandigheden gunstiger, dan zal het bezoek wellicht nog einde September of einde October kunnen plaats hebben". Het laat zich begrjjpen, dat dit bericht groote teleurstelling heeft verwekt onder de Haarlemsche bevolking, die zich, met opoffering van groote kosten, had vereenigd om HH. MM. op luisterrijke wjjze te ontvangen. De Fransche gezant Legrand heeft heden op het paleis te Soestdjjk HH. MM. overhandigd de persoon lijke gelukwensching van president Carnot met den verjaardag der Koningin, wie hjj tevens een prachtig servies van Sèvres-porselein aanbood. Vlaardiagen, 4 Sept. De groote toevloed van haring blijft aanhouden. Loggers en bommen komen met volle ladingen binnen, zoowel van zoutharing als van steurharing. Nog nooit te voren zijn om dezen tijd zooveel reizen gedaan. Einde Augustus bedroeg dat getal 736 of 2 maal zooveel als op hetzelfde tjjdstip van het vorige jaar, of ook 216 reizen meer dan in het zoo gunstige jaar 1890 en de aanvoer is lL/3 maal zooveel als in dat jaar of bjjna geljjk aan de aanvoeren van de twee voorgaande jaren. Gemiddeld kan men gerust zeggen, dat de aanvoer van dit jaar het dubbele bedraagt van de gewone aanvoeren per jaar. Maakt deze groote voorraad reeds op zich zelf de haring al zeer goedkoop, eene andere noodlottige om standigheid, te weten het bjjna geheel ophouden van verzendingen naar Hamburg, wegens de daar heerschende ziekte, heeft den prjjs nog meer doen dalen. Ia dezen neteligen toestand is door enkele reeders last gegeven om meer noordeljjk te gaan visschen, waar zich meer groote visch ophoudt dan om de Zuid, terwjjl anderen in overweging nemen om de haring- visschery te staken en met de kol een aanvang te Bergen op Zoom, 5 Sept. Nog altijd zijn de gemoederen niet tot rust gekomen en hebben in de afgeloopen week weder herhaaldelijk volksoploopjes plaats gehad bjj het lokaal van het Heilsleger. Behalve het zingen van spotliederen en het werpen met vuil, hadden er geen gewelddadigheden plaats. De waarnemende burgemeester, de heer De Brnyn, trad op, om het oproerige gepeupel in bedwang te houden. Domburg. De prins Von Wied is voor eenige dagen van hier vertrokken om in Zweden te gaan jagen en daarna de legeroefeningen in de RjjnproviDcie bjj te wonen. Waarscbjjnljjk zal hjj echter weldra terugkeeren, aangezien de legeroefeningen, met het oog op het ge vaar voor cholera, vermoedelijk niet zullen worden gehouden. MLï<l(l©lI>iiGedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werden des ZondagB met den plei- ziertreiu van Brussel naar Middelburg vanwege de Spoorweg-Maatschappij Mechelen—Terneuzen ongeveer 4000 personen vervoerd, die van deze gelegenheid gebruik maakten om een bezoek aan het eiland Wal cheren te brengen. KoTyiisplaa.t. Op initiatief van onzen ge meente-geneesheer dr. J. L. Hage is, in overleg met den iungeerenden burgemeester, den heer N. Tazelaar, eene gezondheidscommissie alhier gevormd tot het nemen van maatregelen tegen de cholera. Zjj bestaat uit de heerendr. J. L. Hage, Ch. C. Coomans, A. D. Snoep en J. Nieuwdorp. Gebrekkige toestanden dezer gemeente op sanitair gebied wil zjj door persoonlijk onderzoek, ook in de woningen der ingezetenen, op sporen en op verbetering ten krachtigste aandringen of zelf handelend optreden. SelierpeDÏss©. Reeds verscheidene jaren achter een heeft in alle gemeenten van het eiland Tolen de voor den kleinen man zoo noodlottige vlekziekte onder de varkens op eene geduchte wjjze gewoed. Eiken zomer in de maanden Juli en Augustus stierven niet minder dan het tweederde deel van die diereD, terwijl het andere deel voor de grootste helft tegen lagen prjjs tijdig werd opgeruimd't geheel was alzoo eene groote ramp. Welke voorbehoedmiddelen ook werden aangewend, als: het schoonmaken, kalken, enz. van hokken, het toedienen van verschillende middelen aan de nog gezonde dieren, niets mocht baten (de inentiDg is nimmer beproefd) totdat in den nazomer van het vorige jaar, op last en op kosten van de regeering, tot den volgenden nog al duren maatregel iB over gegaan. Men heeft alle hokken, waarin een varken gestorven was, of had ziek gelegen, afgebroken, alle vermolmde planken buiten gebruik gesteld en ver vangen door nieuwe, terwjjl men de nog geheel gave eerst met schoon water en daarna met sodawater heeft geschuard, den vasten bodem van elk hok heeft men 20 c.M. uitgegraven en daarna met een even dikke laag zand aangevuld; hierop heeft men eene bevloe ring gelegd van zwaar hout. Ofschoon nu dezen zomer zeer droog geweest is en aanmerkelijk warmer dan vorige, somtjjdB zelfs heet, heeft de ziekte zich niet vertoond. Maandag geraakte alhier een knaap te water, toen hjj aan de haven naar een visscher stond te kjjken. Door den vloed ging er een sterke Btroom, zoo dat hjj spoedig veiwjjderd was van de hem omringende kameraden, die wellicht hulp zouden hebben verleend. Gelukkig dat er in de nabjjheid een moedig jongeling was, die te water ging en den drenkeling behouden op het droge bracht. Het mocht dezen jongeling A. O. gelukken voor de derde maal een drenkeling ta redden. Benoemd tot onderwijzer (tjjdelijk) aan de open bare lagere school alhier, de heer J. Dalebout, volon tair te Tolen. JE5ux*g?li, 6 Sept. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden besloten de kermis alhier dit jaar op den gewonen tjjd te doen plaats hebben, onder deze bepaling, dat geene kramers of aDdere kermisreizigers zullen worden toegelaten, woon achtig buiten de eilanden Schouwen en Duiveland, en die in den laatsten tyd eene gemeente hebben bezocht waar een besmettelijke ziekte heerschte. Bruiuisse, 6 Sept. Gisteren bezocht de Com missaris der Koningin onze gemeente. Vergezeld van den heer Hejjse en begeleid door den burgemeester bracht ZEx. een bezoek aan verschillende gemeente gebouwen, als: de ziekenzaal, het postkantoor, de openbare school enz. Zierikzee, 7 Sept. De volksoploopen schjjnen voorloopig een eind te hebben genomen. Laat ons hopen, dat het zóó moge blijven en alzoo elk inzien, dat door dergeljjke oploopen toch het doel niet wordt bereikt. Is het doel van den raad niet goed geweest? Getuige de ziektegevallen te Rotterdam, Dordrecht, Papendrecht, Zwjjndrecht enz. Maandag avond was het nog al rumoerig op straat. Voorzorgsmaatregelen waren genomen. De schutterij was gerequireerd, terwjjl politie-agenten van elders waren ontboden. Eenige ongelukkige gaslantaarns en glas ruiten moesten het wederom ontgelden. Dinsdag is afgekondigd een verbod tot samenscholing van meer dan vjjt personen. Gisteren avond was alles vrooljjk, doch niet onrustig. Dat de komkommertijd niet all pen den werkman en neringdoende, maar ook den dagbladschrijver drukt, kan men thans waarnemen in de benchteo der Haagsche Ct. Dit blad n.l. komt in zjjn No. van 6 Sept. j.l. op tegen het besluit van den Zieribzeeschen ge meenteraad in de volgende flauwe onzinnige woorden: »Men weet nu wanneer het cholera-gevaar zal ge- i-weken zyn, de gemeenteraad van Zierikzee besloot >n.l. wegens de epidemie de kermis uit te stellen tot s3 October." Of dit blad niet weet dat dergeljjk besluit door meer gemeenten genomen werd? De St. Ct. bevat de statuten van de coöperatieve zuivelfabriek, genaamd »De Duif", te Nieuwerkerk in Duiveland. Het doel der vereenigïng is gemeenschappelijke zuivelbereiding door de exploitatie eener zuivelfabriek en dén verkoop van de te verkrygen producten. Om dit doel te bereiken, sticht de vereeniging eene stoomzuivelfabriek te Nieuwerkerk, en verbinden zich de leden om aan deze fabriek ter bereiding af te leveren alle melk, welke van hunne melkkoeien afkomt, behoudenb die voor eigen gebruik of die tot verkoop benoodigd is. De leden behouden zich voor, desverbiezende om op Zondag en erkende Christelyke feestdagen de aflevering na te laten. De vereeniging verkoopt de verkregen boter en verdeelt de zuivere opbrengst daarvan onder de leden naar verhouding van het vetgehalte en de hoeveelheid der door ieder geleverde melk, berekend per kilogram. De ondermelk en de karnemelk wordt aan de leden teruggezonden en moet door hen worden teruggenomen mede naar evenredigheid der door ieder geleverde melk, tenzy, wanneer zulks verlangd wordt, de gelegenheid zich voordoet om die, hetzjj geheel hetzjj gedeeltelijk, aan derden te verkoopen. Het voor de oprichting der vereeDigiog, den aankoop van terrein, de stichting der fabriek en bet aanschaffen van machines, werktuigen en gereedschappen benoodigde kapitaal, alsmede het voor den eersten tjjd benoodigde bedrijfskapitaal wordt verkregen als volgt: Door het aangaan eener geldleening, groot zeven tienduizend gulden, tegen vier procent 'sjaars, onder hypothecair verband van de fabrieksgebouwen en den grond, met al hetgeen daartoe uit zynen aard of door bestemming behoort, en solidaire borgstelling van al de leden, wordende het bestuur voorts gemachtigd om die geldleening ten behoeve der vereeniging aan te gaan. Die leeniDg zal in negen en twintig jaren worden afgelost in jaarJyksche termynen, waarvan het bedrag telken jare op de algemeene vergadering zal worden vastgesteld op voordracht van het bestuur. Er wordt een reservekapitaal gevormd, waarvoor in de rekening van elk boekjaar een bedrag van minstens eenhonderd gulden als vaste post van uitgaaf zal worden gebracht, totdat dit fonds, met inbegrip van de door belegging te verkrygen revenuen, een bedrag van een duizend gulden heeft bereikt. Tot leden van het bestuur zyn gekozen de heeren C. van OeverenJ. Bonman en J. Flohil, en tot commissarissen de heeren C. R. Lemsom, I. J. van der Have te Oosterland, P. N. van Nienwenhuyze, B. J. Giljam, C. van Westen Pz. en L. Haose. Zy hebben zitting gedurende den tyd van 3 jaren. Zier*! leze©, 7 Sept. Z.Ex. de Commissaris der Koningin verleende heden audiëati6 ten Raadhaize, die door verschillende ambtenaren en anderen werd bijgewoond. Daarna bezocht ZEx. het Hervormd Diac-Verplegingshuis, het St. Cornelia Liefdegesticht, de Ambachtsschool, het Burgerweeshuis, enz. Bjj Kon. besluit is W. F. J. Waghto, te KoljjDs- plaat, met ingang van 12 dezer, benoemd tot school opziener in het arrondissement Tholen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, voor het hoofdkiesdistrict Tholen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer Mr. T. A. Wagtho, bepaald op Dinsdag 4 October a.s. en herstemming zoo noodig op Dinsdag 18 October d. a. v. Mej. C. de Vlieger, gemeente-vroedvrouw te Sliedrecht, is in gelyke betrekking te Bodegrave benoemd. Hr. Ms. stoomriviervaartuig i-Merva", commandant luii-ter-zee le kl. J. A. Kloek, is tydeljjk te Rotterdam Door een der voornaamste ingezetenen van Drie wegen, een zeer beet gebaberden, niet van overdrijving vrij te pleiten Oranjeklant, is dezer dagen langs telegraphiechen weg eene klacht bjj den commissaris der koningio ingediend tegen den burgemeester dier gemeente, aangezien bjj gelegenheid van den jaardag van vorstelijke personen geen vlag van den toren vaa gemelde gemeente geheschen wordt, wat ook weer het geval was op 31 Augustus jl. Bjj den landbouwer V. G. te Rozendaal staat een varken met zes pooten, dat ongeveer 200 kilo zwaar is. Het niet-alledaagsche zwijotje wordt een druk bezoek gebracht. Er bevinden zich te Rotterdam op dit oogenblik eene menigte landverhuizers op hnnne doorreis naar Engeland of Amerika, die hunne reis niet kannen ver volgen, omdat de vervoermiddelen worden geweigerd. De politie beraamt maatregelen om deze lieden te verwyderen, waartoe de hoofdcommissaris van politie zich heden tot de Hooge Regeering wendde. De ge zondheidscommissie wordt geregeld bekend gemaakt met de plaatsen, waar zjj verbljjf hebben. L>B CHOLERA. Rotterdam, 5 Sept. Een van de Daar de barak op het Exercitieveld gebrachte kinderen van den in de Entrepótstraat aan cholera nostras overleden werk man is eveneens aan die ziekte bezweken. Het andere kind is niet buiten gevaar. Heden is naar die barak overgebracht eene vrouw woonachtig aan de Pottebakberssteeg in de Boompjes, ljjdende aan dezelfde ziekfe. Ook de toestand van deze vrouw is zeer ernstig. Te Dordrecht heeft zich Dinsdag een geval van cholera rostras met doodelyken afloop voorgedaan. De overledene was werkzaam op eenen baggermolen aan den Hoek van Holland en is Donderdag met hevige krampen in het lyf te huis gekomen. Ofschoon de geneeskundigen hebben geconstateerd dat het hier een geval geldt van cholera nostras, heeft de politie toch de Btrengste ontsmettingsmaatregelen toegepast. Het lyf- en beddegoed is verbrand. Ook onder de gemeente Papendrecht heeft zich een geval van cholera nostras voorgedaan, en wel bjj de schippersvrouw van een vaartuig, komende van Antwerpen. Bjj het passeeren van den gemeentelijken gezondheidspost in het Mallegat mopten alle op varenden nog gezond bevonden zjjn. Terstond zyn maatregelen genomen, ter voorkoming dat goederen van bet besmette vaartuig met den vasten wal in aanraking komen. Ook te Zwjjndrecht heeft zich een geval voor gedaan van cholera nostras met doodelyken afloop. Op last van den burgemeester zyn dadelijk de noodige voorzorgsmaatregelen genomen en worden van heden af in alle scholen privaten en urinoirs dagelybs met chloorkalk, zwavelzuur en carbol ontsmet. Antwerpen, 5 Sept. Eene quarantaine van 24 uur is opgelegd aan alle schepen, binnenvaartuigen enz., die uit Rotterdam komen. Prof. Koch bevindt zich thans te Bremen, ten einde de aldaar genomen maatregelen van rjjkswege te controleeren. Te Hamburg kwamen volgens de vandaar ontvangen berichten tot nu toe 6124 ziekte-gevallen voor, waarvan 2676 met doodelyken afloop. Men blyft echter hard nekkig vermeenen, dat deze verschrikkelijke cyfers nog te laag zyn. Verscheidene zieken- en begrafenis fondsen zyn in moeilijkheden geraakt. Men spreekt van ernstige bedreigingen met niet-betaling. Ook in de eigenlyke handelswereld dreigen menigvuldige moeielykheden. In een stedelijk verplegingsbnis te Hamburg bevinden zich ongeveer honderd kinderen, wier ouders krank liggen in bet hospitaal of reeds overleden zyn. Hoewel er dagelyks bloedverwanten komen om eenige kinderen uit het huis te nemen, vermeerdert het aantal dezer arme weezen nog gestatig. In 22 plaatsen in Opper-Silézië zyn de jaar- en veemarkten, met het oog op gevaar van cholera, verboden. De ontsmettingsmiddelen, die thans gebruikt kunnen worden, zyn voornamelijk: ruw carbolzuur, een liter op een emmer water, creoline, een liter op drie of vier emmers water, chloorkalk in poedervorm, om in privaten te strooien. L ANDBOU W. !Wissenli©rlx©, 5 Sept. De vergadering, die heden alhier werd gehouden door de afdeeling Noord- Beveland der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, was slecht bezocht, slechts 14 leden waren tegenwoordig. De heer G. J. v. d. Linde, Voorzitter dezer afdeeling, was benoemd als lid der commissie voor onderzoek proefvelden. Het plan bestond geen proefvelden in 't eiland meer aan te leggen, de Voorzitter gelooft niet, dat dit nut verwekt. Velen met hem bennen het nut van de aanwending van kunstmeststoffen, terwjjl anderen weer de voor dooien er van niet sohynen te willen inzien. Ook wordi de rjjks-subsidie zeer laat ontvangen. Nog wordt voorgelezen eene missive, ontvangen van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundvee- Stamboek, waarin wordt gewezen op het nut dier vereeniging en men aandringt zich als lid te doen aannemen. Na bespreking der wenschelykheid om van wege de afdeeling premiën toe te kenneD, dat echier weer zou afstuiten op den ongunstigen toestand der kas, wordt de verdere bespreking aangehouden tot de Novembervergadering. Nu volgt verslag van den heer Swemer als afge vaardigde voor de afdeeling naar de vergadering van het hoofdbestuur, voor welk verslag hem door den Voorzitter dank wordt betuigd. Hierna wordt er overgegaan tot de opname van benoodigden kunstmest voor najaars-bemestirg. In 't geheel werd opgegeven 13.100 K.G. super- phosphaat en wordt met het oog op de geringe hoe veelheid besloten, geen annonce te doen plaatsen, doch aan eenige bekende firma's opgave te doen der benoodigde hoeveelheid en de levering alzoo onderhands te gunnen dit wordt aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangt, wordt dit gevraagd door den heer J. Kooyman, die was aangezocht aan de afdeeling voor te stellen om bjj te willen dragen in de kosten eener te doen houden lezing over zuivelfabrieken. Wanneer de afdeeling de helft der kosten, die natuurlyk niet konden worden bepaald, daarvoor Overhad, dan zou de vereeniging ^Landbouwbelang" gaarne de andere helft willen bekostigen; dit voorstel wordt na ampele be spreking in rondvraag gebracht en verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Ste©nt>©irg-©ii. De heer Springer, directeur der suikerfabriek alhier, heeft aan de landbouwers bekend gemaakt, 16 dezer met de campagne een aan vang te willen nemen. De meeste landbouwers zyn tot rooien nog niet genegen, daar het 14 dagen vóór den gewonen tyd is en de biet nog steeds in zwaarte toeneemt. De campagne zal nu einde dezer maand een aanvang Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Wisseukerlte, 5 Sept. Heden werd te Cats aanbesteed, het maken en zinken van een zinbstuk, en het doen van steenbestorting aan den calamiteusen •Leendert Abrahampolder". Raming 13.340. Inge schreven was door de heeren: S. Blok te Cortgene, voor 12.536; J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 12.972; A. W. Groot te Hintham, voor f 12.980; A. Koorevaar te Hardinxveld, voor 13.190; J. de Poree te Terneuzen, voor 13.280; C. Holier Cz. te BruiDisse, voor 13.628; B. den Exter v. d. Brink te Krabbend jjke, voor ƒ13.656; A. v. Popering te Brninisse, voor 13 690. Onder nadere goedkeuring is het werk gegund aan den minsten inschryver gegund. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde de vonnissen derMiddelburgscberechtbank, veroordeelende: a. P. Z. J., H. H. en B. N. B. W. tot 10, 6 en 8 jaren gevangenisstraf wegens diefstal met geweld en bedreiging met geweld; b. J. W. tot 3 jaar wegens heling van effecten; c. L. M. G. tot 6 maanden wegens mishandelingd. K. V. tot 3 jaar wegens diefstal van eenden; e. K. V. voornoemd, wegenB schennis der eerbaarheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1