WIJZEGIIG m DIENST. TIJD VAN GREENWICH, (SPOORTIJD). jenever. Hij zei o. a.: weet gij wel jeneverstoker, hoeveel zielen gij dagelijks verwoest, hoeveel ellende gij sticht? En het was den hoorder niet mogelijk zich aan den spreker te onttrekken. God greep hem in 't hart. De jeneverstoker bezocht ds. B. in diens huis met het gevolg, dat hij zijne zaken aan den kant deed en ds. B. bood den bekeerde een paar kamers in zijne eigene woning aan. Dat is practisch christendom. De jongelingen moeten elkaar vooral niet wantrouwen als zij elkaar kennen en verstaan, zullen zij ook dicht bij elkander komen. Men moet niet op de bijzaken blijven staan, maar de hoofdzaak in het oog houden. Jonge mannen brengen groote dingen tot stand. Men denke aan Edisson, Lincoln, den bevrijder der slaven, Garfield, die als arme knaap begonnen, op zijn 40ste jaar president werd der Vereenigde Staten. Ook Goes heeft nog eene toekomst, als daar een geslacht is, dat God zoekt. Spreker herinnert nog aan den jongeling David, aan Benaja, den zoon van Jojada, e. a. Met Christus en met elkander zullen de jongelieden zege vierend kunnen strijden tegen ongeloof en vertwijfeling; te midden van allerlei sociale ellende zullen zij zegevierend uit den kamp te voorschijn treden. Spreker werd door ds. van Griethuijsen ingeleid en bedankt voor zijn gevoelvol broederlijk woord. Tholen, 17 Aug. Woensdag maakten eenige heeren en dames nit Antwerpen een rjjtoer te paard. Alhier aangekomen bemerkten zjj, dat één hunner prachtige dieren, hoogst waarschijn Ijjk tengevolge der warmte, onwel was geworden. Niettegenstaande men alles in het werk stelde, nam de ongesteldheid zoo danig toe, dat het binnen een paar uren bezweek. St. Maartensdijk, 18 Aug. Heden middag had tusschen deze gemeente en Scherpeni9se een treurig ongeval plaats. Terwyl de landbouwer Kodde, van Poortvliet, vergezeld van M. Pape, mede een ingezetene van Poortvliet, met zyn rytnig van St. Maartensdijk huiswaarts keerde, sloeg even buiten deze gemeente zyn paard op hol; het rjjtuig braken door den daarop gevolgden val bekwam Pape zulke ernstige verwondingen aan het hoofd, dat men voor zyn leven vreest. JBt-uluisse. 17 Aug. In de vorige week worden van hier verzouden ongeveer 150 ton mosselen naar Rotterdam, 1200 ton naar België en 1000 balen naar Duitschland, Engeland enz. Aangevoerd werden pl. m. 450 balen jonge mosselen uit de Zuiderzee. Gevangen werd circa 100 K.G. bot, dio voor het meerendeel te Tholen verkocht werd. 2£iex*ilcaseo, 19 Aug. By het te's Hage gehouden examen Fransch (1. o.) slaagdon o. a. de H.H. J. Schots man en C. W. Schout van Middelburg, henevens M. T. van Staalen en J. S. van den Berge van Bruinisse. Geslaagd by het examen voor surnumerair by de belastingen de heer J. Mulder, leerling van den heer Schoo te Groede. Te 's Gravenhage heeft, met gunstig gevolg, examen afgelegd in de Fransche taal (l. o.) de heer C. Roovers te Groede. Benoemd tot Onderwijzeres te Hazerswoude a/d. Ryn mej. Anna Nyland te Middelburg. Het 25-jarig priesterfeest van den heer dr. H. Schaepman werd Dinsdag iu het seminarie te Rysen- burg gevierd. Nadat de jubilaris de mis had opgedragen kwamen allen in de keurig versierde uitspanningzaal te zamen en daar werd dr. Schaepman opgewacht door de leden van het feestcomité, door geestelijken, door leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten, enz. Onder luide toejuiching deed hy zyn intrede en werd het eerst toegesproken door den heer Mr. Cremers, oud-afgevaardigde van Almeloo, die den jubilaris namens de katholieken in Nederland gelak wenschte en hem een huldeblijk benevens het album, dat de namen der zesduizend deelhebbers bevat, oveihandigde. De nestor der oud-leerlingen bood de feestgave der kapelaans, een prachtige schrijflessenaar, aan. Dr. Schaepman dankte de belangstellenoen in zyn zilveren priesterfeest en verzocht voor hem te bidden, opdat hy door een langdurig werken ter eere van God, kerk en vaderland zich kwyten kon van den plioht der dankbaarheid. De beer dr. Schaepman ontving uit Rome het volgende telegram «Professor Schaepman, seminarie Rysenburg langs Utrecht, Nederland. De H. Vader, vernemende dat gy uw vijfentwintigjarig priesterschap viert, zendt u by deze groote gelegenheid van harte zyn apostolischen zegen. Kardinaal Ram poll a". De inboedel van een bekend letterkundige, wo nende in de Aert van Nesstraat te Rotterdam, werd deze week daar door een deurwaarder verkocht. Hy bestoud uit een tafel, inktkoker, sigarenkast, 6 Japan- sche bakjes en een wandelstok. De gebeele verkooping bracht circa een rjjkedaalder op. De door de S. S. Maatsch. met de firma Van Gend en Loos, Collignon Co., op 1 September 1891 gesloten overeenkomst voor het vervoer van bestel- goederen enz., zal waarsohynlyk op 31 December a. s., zjjnde de datum van expiratie der overeenkomst, niet worden verlengd. Dit vervoer zal dan van 1 Januari 1893 af voor risico van de StaatsBpoorwegmaatschappy plaats hebben. Wederom reizen in Friesland een tweetal Spaansche veekoopers rond, die fokstieren opkoopen. Zjj besteden 300 350 per stuk. De onlangs door een arbeider der inundatiewerken by Aalsmeer gevonden gouden munten hebben opge bracht 614, hiervan vervalt de helft aan het ryk, 200 ontvangt de vinder, terwjjl het overige wordt verdeeld onder de arbeiders, die bjj het vinden tegen woordig waren. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving uit Herwynen bericht, dat door een paar «heeren" wordt gecolporteerd met Neerbosch's scheur kalender. Voor eene premieplaat, het portret van Z. M. Willem III, die zy daarby aanbieden, moet dadelijk by de inteekening betaald worden, en de rest na de ontvangst van den kalender. De directeur waar schuwt tegen deze en dergelijke oplichteryen. LANDBOUW. Steenbergen. Hoewel men in deze streek de rupsenplaag weinig gewaar wordt, dreigt den bieten- verbouwers toch een ander gevaar. Wegens het sterk groeien der beetwortelen wordt van vele het loof te hoog en begint door te schieten, zoodat de beste sappen verloren gaan. De wortel wordt vezelachtig, licht en verliest het suikergehalte. De heer Springer, directeur der Steenbergsche suikerfabriek, heeft by circulaire de landbouwers hierop gewezen en in beider belang verzocht, de koppen uit zulke bieten te Bnjjden, waaraan door velen reeds gevolg is gegeven. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. 18 Aug, Heden had ten overstaan van den Notaris J. Franse de verkooping plaats van den Hannoverschen hengat «Jacob", die verkocht werd voor 225. De notaris Pilaar verpachtte voor bet Bnrgerlyk Armbestuur te Goes, 44 perceelen bouw- en weiland; 41 perceelen werden gegund ter gezamenljjke grootte vau 34 H.A. 55 A. 87 c.A., tot een bedrag van 2596.62, waarbjj als onkosten komen 5% der pachtsom vac 1 jaar. De opbrengst der vorige vorpachtig was ƒ1916.24 per jaar, zoodat de geheele pachtsom thans ƒ746.38 per jaar booger is. De perceelen 23, 24 en 37 vroeger verpacht voor ƒ50, werden thans niet gegund, omdat slechts 40 werd geboden. Rottervlam, 48 Aug. Op Woensdag 31 Augustus gal aan het Departement van waterstaat worden aanbesteed het verbreéden en verdiepen van het groot scheepsvaar water in het Scheur, beneden het Ammersgat cn in de door graving boven de haven voor rijksvaartuigen met bij- behoorende werken, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. De raming is f 700,000. Op 30 Juni 1893 moet de opgegeven hoeveelheid van 1,050,000 Ms grond opgeruimd, en moeten alle bijkomende werken geheel opgeleverd zijn. KERKNIEUWS. Onder begunstiging van prachtig weder werd Woens dag 17 dezer in het Middachterbosch te Steeg van Gravin Bentinck van Middachten het zomerfeest ge houden van het Nederlandsch Jongelingsverbond. Het feest slaagde uitnemend en werd door velen bygewoond, terwyl het muziekkorps der weezen uit Neeibosch het feest met spel en lied opluisterde. Het leest werd ge opend door ds. F. E. Dubanton, predikant te Amsterdam, terwyl als sprekers optraden de heeren J. L. Zegers te Heemstede; P. J. Klappers te Arasterdam; ds. L. H. F. G. Faure, predikant te Reden en ds. A. J. A. Vermeer, predikant te Meppel. De directie van de Gelderache stoomtram moest, daar zich ook veel passa giers naar de landbouw-tentoonstelliDg te Doesburg begaven, deze zelfs met open goederenwagens vervoeren, waarin men banken en stoeltjes gezet had. Ds. L. R. v. d. Broek, predikant te Zwartewaal, zal a.s. Zondagmorgen in zjjne vroegere gemeente Haamstede optreden. Brieven uit Rotterdam. VIL Rotterdam, Augustus 1892. De groote spoorwegwerken loopen ten einde, en op de Staatsbegrooting voor het volgende jaar zal geen afzonder lijke begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen voorkomen dat stond in officieele stukken te lezen. Maar thans gaat er een groot geschrei op van de vele ambtenaren, die vreezen buiten betrekking te komen, en van hen die in de duizende polderjongens buiten werk zeer gevaarlijke elementen duchten. En men roept met luider stemmelaat ons de Zuiderzee inpolderen Ik zou zeggen dat er nog plaats genoeg was om spoor banen en spoorstaven te leggen. Laat de Regeering, nu de groote en dure staatsspoorwegen zijn afgemaakt, eens denken om hetgeen ons land zoo noodig heeft: buurtspoor wegen. Wil de Staat die zelf niet bouwen, dan moet hij minstens door flinke subsidie mogelijk maken, dat ook het platteland meer wil van versnelde gemeenschap heeft. Want dat is nog bedroefd weinig. Reeds in een mijner vroegere brieven heb ik dit punt, meer speciaal met het oog op de Zuid-Iiollandsche en Zeeuwsche eilanden, behandeld. De lezer zal begrijpen dat ik daarom met het grootste genoegen vernam dat er weder eene poging zal gedaan worden om het land van Zierikzee uit zijn isolement te verlossen. Mijn stadgenoot, de heer T. Aukes, koopman, is de man aan wien men het, hoop ik, eenmaal te danken zal hebben, dat Zierikzee en omgeving aan het groote spoorwegnet zullen aangesloten worden. Het bericht in de dagbladen, dat de heer Aukes de concessie aanvroeg, is waar, doch is voorbarig. Men wil geene publiciteit vóór alle plannen en stukken voltooid en onder de oogen der bevoegde autoriteit zijn gebracht. Dit kan ik eerbiedigen en ik treed dus niet in bijzonder heden. Wèl kan ik u dit verzekeren, dat de concessie aanvraag zeer ernstig is en v.in degelijke personen uitgaat. Zoodra openbaarheid gegeven kan worden, zal ik in staat zijn dit in den Nieuwsbode het eerst te doen. Tot zoo lang dus geduld. Van vervoermiddelen gesproken binnen de stad, zooals men die hier kent, de paardentramwegen, ik heb ook daaromtrent veel te wenschen. Het valt ieder op, dat de paarden van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij magere, stijve knollen zijn, die met moeite den wagen in gang brengen. Te Amsterdam daarentegen ziet men steeds flinke, stevige dieren, paarden als boomen, met het meeste gemak de volle wagens vrij wat vlugger voorttrekken dan hier. Ik sprak daarover onlangs met den veearts der Tramweg maatschappij. Deze legde mij dat uit. Magere paarden, zeide hij, behoeven niet het gewicht van hun eigen vet te dragen, iets dat ik onmiddellijk moest toegeven. Als het warm weer is moeten de magere paarden zich lekkerder voelen dan de dikke. Mooi, ook toegestemd. En dan zei dien dokter, de paarden van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij hebben gemiddeld langeren levensduur dan de paarden van de Amsterdamsche Maatschappij. De veearts vroeg of ik nu nog niet overtuigd was, dat eigenlijk de Rotterdamsche paarden beter zijn dan de Amsterdamsche. Ik moest nederig betuigen, dat ik dat nog niet kon inzien. De deskundige beweerde, en ik had geen reden om het tegen te spreken, dat bij de paarden der Rotterdamsche tram veel minder zieken zijn dan bij de Amsterdamsche en dat hun levensduur langer is. Dit laatste moet waar zijn, te oordeelen naar het uiterlijk en naar de stramheid van sommige beestjes. Op mij maakte het medegedeelde den indruk, dat de Tramwegmaatschappij alhier, in den letterlijken zin van het woord, uit de paarden haalt wat er uit te halen is. Nu is dit niet zoo onverklaarbaar. Het is een feit, men zou dit zoo niet denken, niet waar? dat het tramnet alhier bijna even groot is als het Amsterdamsche. Beide Maat schappijen exploiteeren circa 25 kilometer. Maar te Am sterdam is het vervoer meer dan dubbel zoo groot en om dus winst te maken, moet de exploitatie hier wel zuiniger zijn dan in de hoofdstad. Maar ik vind het altijd te betreuren als men dit op de levende krachten gaat zoeken. In dit opzicht dweep ik met de mechanische kracht, waar over men bij den tegenwoordigen stand der wetenschap beschikt. Behalve stoomkracht heeft men voor tramwegen nu eene uitnemende drijfkracht in den electrischen stroom. Ieder kan zich overtuigen hoe in de residentie de electrische tram zich met het meeste gemak beweegt en hoe zelfs de viervoeters zich over dezen geduchten concurrent ook al geen harnas aantrekken. Dat is een ideaal, zoo'n electrisch rijtuig! Geen koetsier, die magere knollen onafgebroken met de zweep bewerktgeen op de gladde keien voor de te zware vracht bezwijkende dieren; geen «aanzetten" telkens als deze of gene dame of ook wel heer verlangt in- of uit te stappen; geen rook of stoom, alles snel en zeker. Wel, ik hoop het nog te beleven, dat, althans voor de tramwegen in de steden, alom het gebruik van spierkracht heeft plaats gemaakt voor electrische kracht. Voorshands is er niet veel kans op, ook omdat de ontwikkeling van de electriciteits-nijverheid te Rotterdam niet in de hand wordt gewerkt door het gemeentebestuur. Later hierover meer. Wij leven thans in de kermisweek en iemand die onbekend met onze gewoonten deze week op Zaterdag hier zou komen, zou zeker vragen of dat nu het drukke Rotterdam is, waar men altijd groote kans loopt door sleeperswagens onder den voet gereden te worden. Op dien dag is om 12 uur alle werk gedaan. Geen winkel is geopend, geen fabriek werkt, alles gaat dien dag uit om pret te maken. Ik heb wel eens hooren beweren, dat de kermis hier haren eigen dood zal sterven. Dit is niet onmogelijk, maar dan zal het ziekte-proces nog wel een leeftijd duren! Wat men ook doe of niet doe, of men kramen en tenten ook al verbant naar uithoeken der stad, de kermisgeest blijft, men gaat uit, men ontvangt de kermisfooien en nu kan ieder beweren dat de kermis verouderd is, dat zij geen zin heeft, dat zij ongepast is, al wat men wil en dat ik voor mij toestem, maar dat neemt niet weg dat het kermisuitgaan een volksgebruik geworden is, dat zelfs door politiebevel niet zou tegen te gaan zijn. Dit zoo zijnde, zou liet wel te wenschen zijn, dat onze schouwburgen op zulke tijden echte kermisstukken wisten op te voeren, stukken vol humor en geest, zonder platheden of flauwiteiten. Maar daaraan ontbreekt alles. In den Grooten Schouwburg geeft men thans Assehepoetser. Op zich zelf geen onaardig sprookje, dat fraai gemonteerd werkelijk een aardig volksstuk kan zijn. Maar nu is het kermis en nu wil men het grappig maken! En dan moet men door Faassen (door hem, den talentvollen schrijver en kunstenaarde aartsflauwe rijmelarijtjes hooren voordragen, die bij het sprookje passen als een tang op een varken. »Hoe men worst maakt", hoe men terstond eene vrouw of een kind kan hebben 't is volstrekt niet aanstootelijk door platheid of onkieschheid, och neen, maar wel door allergrootste Laat men dan liever een zoogenaamd blijspel geven, dat als droog zand aan elkaar hangt, maar waar althans een vonkje geest in te bespeuren valt. Wat zich onderscheidt door afwisseling en aardigheden is de wintertuin van Tivoli. Daar vindt men in zijne soort zulke degelijke vertooningen, dat zij op ééne lijn mogen gesteld worden met de beste van dien aard in het buitenland. Maar dit geldt niet alleen voor de kermis, dat is eiken avond zoo, met dit verschil, dat men nu avond aan avond bezoekers moet afwijzen wegens gebrek aan ruimte. Wat in onze stad zich ook sinds een paar jaren heeft baan gebroken is het damesorkest. Het café Pschorr in de Korte Hoogstraat is daarmede begonnen en is ten slotte geheel daarvoor verbouwd en ingericht, zoodat nu geregeld eiken avond een of ander orkest van dames daar optreedt. Hier heerscht altijd een goede, doch opgewekte toon en een uitsluitend beschaafd puoliek maakt er gebruik van, hoewel de toegang vrij is. Deze gelegenheid is bepaald eene aanwinst. Bij de kermis blijft echter de Doelen het groote aan- trekkingspunt, en met recht, want in geen groote stad is mij eene gelegenheid bekend waar naar zooveler smaak ontspanning wordt geboden als hier. Dat het er op den avond van den «gekken Zaterdag" erg gek kan toegaan, spreek ik niet tegen. Maar ik vraag aan allen, die in eene Belgische stad een carnavalsprel in volle fleur hebben bijgewoond of de Zaterdagavond van de kermis in de Doelen alhier niet onze carnavalsavond mag genoemd worden? Daar kan men dus eenige dwaasheid door de vingers zien. Ingozonflen Stultltcn. (Afschrift van een brief aan een heer in Nederland). Waarde Heer 1 Uwe navragen van den behooren onder de meest belangrijke, welke mij ooit zijn gedaan. Ik aarzel ze te beantwoorden, uit vrees, dat mijn antwoorden niet verstandig en nauwkeurig zijn. In de Vereenigde Staten werkt iedereen. Het is eervol om te werken. De adel der Vereenigde Staten bestaat uit hen, die door hun verstand en werk, tot welslagen zijn gekomen. Het wapen van bijna iederen voorspoedigen Amerikaan, indien hij om een wapen gaf, r.oude zijn een hamer omhoog gehouden door de gespierde arm. Er is geen aristocratie in Amerika. Er is een rijke klas; maar in den regel hebben die zich opgewerkt en hunne voorloopers zijn hun eigen inspanningen in het veld des arbeids. Er zijn een aantal mindere politieke ambten, maar tot dusverre zijn dergelijke plaatsen beschouwd geworden als de buit van de overwinnende partij bij de verkiezingen, volgens de theorie dat «Aan den overwinner behoort de buit" der politieke ambtsbekleeding. Dit onjuist begrip van zorgdragen voor hoofdzakelijke belangen der Republiek is echter sinds de laatste jaren langzamerhand veranderd onder een beweging tot het hervormen van den publieken dienst, zoodat getrouwe en werkzame klerken, dienaren van het gemeenebest, niet iedere vier jaar, of bij iedere verandering van de bewindhebbende partij, van hunne plaatsen ontzet worden. Alle ambtenaren, Gouvernements-klerken, moeten burgers der Vereenigde Staten zijn. En dit hoort zoo te wezen. Hieruit volgt, dat ieder, die zich hier te lande komt neerzetten, verplicht is om voor zijn bestaan te werken; tenzij een jongmensch genoeg geld met zich mede brengt om zijn onderhoud en kleeren voor twee of drie jaar te betalen, terwijl hij hier een plaats zoekt, voor welke zijn vroegere opleiding en opvoeding hem geschikt maken, zal hij groote ontberingen gevoelen, misschien wel van ellende omkomen, voordat hij een gelegenheid vindt om in zyn eigen onderhoud te voorzien. Wellicht eens per week wendt zich een Hollander tot mij, die niets te doen, niets te eten heeft, en niet weet wat te doen. En af en toe hoor ik van zelfmoord door deze oorzaak. Maar in antwoord op uw vraag: «Is het mogelijk om daar (in de Vereenigde Staten) een beslaan te vinden, behalve in landbouw", antwoord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resultaten teweegbrengt, welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszins, zijn er nu hier honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld; boerenknechten verdienen van f 400 tot f 650 per jaar, benevens kost en inwoning, cn bedreven handwerkslieden van f 6 tot f 12,50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van f 25 tot f 62,50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftien jarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarend; zij verdienen gereeiklijk van f 30 tot f 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hunne eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde Amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voortbrengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting door hun eigen nijverheid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewonderenswaardig, kan worden gekocht voor van f 12,50 tot f 125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Dergelijk eigendom behoeft niet ten volle contant betaald te worden; met 20,000 op afbetaling en de rest bij hypotheek zoude men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Hoogachtend, GEORGE W. VAN SICLEN. 340" Staats-Loterij. Collecten uit liet Se district van Zeeland. 3e Klasse, ie L ij s t. Prijzen van f 416. 260 261 1761 1766 1840 18437 2 e L ij s t. No. 1730 prijs van SOOO. Prijzen van 45. 226 1740 1817 2700 3983 3997 18463 3e Lijst. Prijzen van -15. 230 1838 8505 8524 8534 8539 13542 19421 19435 4 e L ij s t. Prijzen van f 45. 13554 18461 Burgoriyk» Stand van Zierikzee. geboren: 12 Aug. Een zoon van M. Berrevoets en IC. Saaman. Een zoon van M. van den Ilouten en C. Plantenfeber. 15 dito. Eene dochter van S. Hoogenboom en J. W. Aleman. 17 dito. Een zoon van W. van Waning en W. de Jonge. Een zoon van P. van der Jagt en A. Kouwen. 18 dito. Eene dochter van M. O. Kloet en H. Fluijt. gehuwd: 17 Aug. A. Tromper, 26 j. jrn. en A. Braai, 23 j. jd. overleden: 14 Aug. M. Schulls, 2 m. z. 17 dito. S. van der Lee- den, 79 j., wed. van N. Dane. CORRKSPONDENTIE. Wjj herhalen nogmaals dat stukken over verkiezingen, waarin een bepaald persoon wordt aanbevolen, niet &1b ingezonden stokken kannen worden geplaatst. TELEGRAMMEN. Borljjn, 19 Augustus. Z. M. de Keizer verklaarde gisteren na de gehouden parade aaD do generaals, dat de gernchten omtrent het invoeren van een tweejarigen dieusttyd, geheel ongegrond zyn. De Keizer heeft liever een klein leger mot langeren, dan een groot leger met kortoren diensttijd. Loiulon, 19 Augustus. In Amerika nemen de werkstakingen en gevechten aan de spoorwegen toe. 8000 soldaten zyn beschikbaar gesteld. De myuworkers vechten met do burgerwacht. Groote rampen zyn alleen door het ingrypen van hot leger te voorkomen. Alle zaken staan stil. De oproer lingen hebbeu Kolon Anderson gevangen f MARKTBERICHTEN. Doi'fli'eolit, 18 Augustus. Tarwe. Jarige puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 7,20 a f 8,— Dito goede f G,a f 6,70 Dito mindere en blauwe f 4,50 a f 5,50 Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 4,80 a f 5,80 Gerat. Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 4,50 a f 5, Dito dito gestort I 5,a f 5,20 Dito dito Overmaasschc en Flakkecsehe f 4,a f 4,30 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche I 4,a f 4,50 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 3,80 a f 4,20 Haver, (lange) f 3,20 a f 3,80 Dito (dikke) f 4,a f 4,50 Paardenbooner. f a l 6,60 Erwten (kook-) f 8,a f 8,50 Dito (mesting) f 6,af 7, Kanariezaad f 11,a f 13,— Oostbui'fcf, 17 Augustns. Ter Graanmarkt van lieden was de aanvoer weder gering en er bestond zoo goed als geen vraag. Enkele partijtjes werden volgens noteering verkocht, terwijl voor eenige monsters Koolzaad de noteering is geboden. De vraagprijs was meest f 9. Men besteedde heden voor: Nieuwe Tarwe f 0,f 6,75 a t 7,75 Nieuwe Rogge f 5,f 5,25 a f 5,50 Nieuwe Wintergerst f 5,f 5,25 a f 5,40 Jarige Zomergerat f 3,50, f 3,75 a 1 3,90 Paardenboonen f 6,f 6,50 af 6,75 Koolzaad f 8,-, I 8,25 a f 8,50 Middel burg;, 18 Augustus. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot. Tarwe f 7,50 a f Nieuwe Rogge f 6,a f Nieuwe Wintergerst f 4,75 a f Nieuwe Zomergerat f 4,a f Witteboonen f 7,60 a f 7,75 Paardenboonen f 6,75 a f Kleine Groene Erwten f 9,a f Koolzaad f 8,30 a f Vereche Boter f 1,20 a f 1,30 per kilo. Eieren per 100 stuks f 3,50. Goes, 16 Augustus. Door de vele veld werkzaamheden was de aanvoer klein evenals de vraag. De genoteerde prijzen werden langzaam besteed. Tarwe f 6,— a f 7 Nieuwe Rogge f 5,25 a f 5,60 Wintergerst f 4,25 a f 4,50 Zomergerat f 4,a f 4,20 ICookertwen f 8,25 a f 8,75 Winter-lCoolzaad 1 8,50 a f Versche Boter f 1,30 a f 1,35. Eieren f 3,a f 3,40 per 100 stuks. Zierikzee, 18 Augustus. Bij tamelijk ruim aanbod van nieuwe Erwten, Gerat en Rogge was de stemming zeer flauw en bleef veel onverkocht. YVintergerst 25 a 30 cent lager. Rogge 75 cent lager. Tarwe f 5,a f G,— Nieuwe Tarwe f G,50 a f 7,25 Nieuwe Rogge f 5,a 1 5,25 Nieuwe Wintergerst f 4,20 a f 4,35 Nieuwe Zomergerat I 4,a I 4,25 Nieuwe Groene Erwten f 8,— a f 8,75 Ierselre, 19 Augustus. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaigoed ter grootte boven een gulden a f 9,75, f 10,28, f 10,45, f 11,22, en beneden de gulden a f 6,32, beneden een dubbeltje a f 3,9G, boven een rijksdaalder op 16,50 ingehouden. Weefcinarkt te Zierikzee, 18 Augustus 1892. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 70, 72'/j en 75 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor 85, 90 en 95 Ct. per 25 stuks. RADERSTOOMBOOTEN Stad Zierikzee en Zeeland. STOOMBOOTDIENST Van ZIERIKZEE: Zaterd. 20 's morg. 8,u, Aug. (Amsterd. tjjd). Van ROTTERDAM: Zaterd. 20 'smidd. 12,u. Zondag 21 'snam. 3,- Maand. 22 's nam. 2, Dinsd. 23 1,30» Woens. 24 's midd. 12, Dond. 25 12,— Vrijdag 26 12, De Directeur, I?. O. OLTVIER. Zondag 21 Maand. 22 Diusd. 9» Dinsd. 93 Woens. 24 Dond. 25 Vrijdag 26 9,— 7,30» 55,— 7,30 8, STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. Augustus 1898. VAN MIDDELB URG: VAN ZIERIKZEE: Zaterdag Zondag Maandag smorg. 20 7,15 21 7,15 22 7,15 Dinsdag 23 7,15 Woensdag 24 7,15 Donderdag 25 7,15 Vrijdag 26 7,15 'smidd. 4,30 4,30 4,30 4,30 4,30 4,30 Zaterdag Zondag Maandag Maandag Dinsdag smorg. 20 7,30 21 22 7,30 2211,30 2311,30 Woensdag 24 7,30 Donderdag 25 7,30 Vrijdag 26 7,30 'smidd. 3,30 5,40 3,30 3,30 3,30 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Des Zondags zullen BETOITH- IIILJETTEN wordon afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag: Middelburg, Zierikzee v.v. le klasse f 1,550 2e klasse f 1, TUSSCHENVEEIIEN v.v.: le klasse f l,SO2e klasse O,®O. Schipper A. v. d. HUCHT, vertrekt Woeusdug van ZTERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrydug-uuuiiililHirs van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2