Zlllllk/ÏIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Augustus 1892. No. 6197. Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. NL C. VAR DER VLIET, Z1ER1KZEE, NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. DE DESERTEUR. Y er schijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. 15 regels 75 Cts. Elke regel meer 7.5 Cts. llftvenplein A 399. Handelaar in Wijnen en Gedistilleerd. Lyst van brieven, geadresseerd aan onbebonden, over de 2e belft dor maand Juli 1892: Van Z i e r i k z e e. Brieven. 1. J. Arendse, Amsterdam. 2. W. van Oefelen, Delft. 3. J. Schuls, 's Gravenhage. 4. C. J. Magielse, Ierseke. 5. G. Douw, Rotterdam. Briefkaarten. 1. Mej. A. Enzlin, Van Brouwershaven naar Amerika. 1. W. de Voogd, New-York. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e belft der maand Juli, verzonden door het postkantoor te Bi-uinisse, welke door tusschenkomst van dat postkantoor kunnen worden gereclameerd: Coldewijn, Dordrecht. klaard voor de opheffing van alle nog bestaande maat regelen tot verbod van uitvoer van granen. De open baar makiDg van bet desbetreffende besluit wordt eerstdaags tegemoet gezien. België Rusland. De Russische nihilisten, die veel vastberadener, veel geduldiger en veel meer wetenschappelijk ontwikkeld zjjn dan de anarchisten, hebben een nieuwe helsche machine uitgevonden. Het werktuig ziet er uit als een boek; en wanneer het geladen is, kan het in plaats van een portefeuille in den zak gedragen worden, zonder eenig gevaar. Op den bepaalden tijd neemt men de machine uit den zak, maakt haar voor do ontploffing in orde en verwjjdert zich dan kalm. Na een, door den persoon, die een aanslag pleegt, zelf bepaalden tyd, zal het toestel in werking treden, zonder dat er iets aan gedaan wordt. De machine is nl. geladen met eene ontplofbare zelfstandigheid niet met dynamiet, maar met een nieuw uitgevonden Btof, en in het midden daarvan is een klein stukje van een chemisch product aangebracht, dat in brand geraakt, door er een druppeltje van een zeker vocht op te laten vallen. Deze vloeistof bevindt zich in een glazen bolletje, waaruit het door een glazen buisje kan wegvloeien aan het einde van dit buisje is de bovenvermelde chemische lont aangebracht en deze is weer in aan raking met ontplofbare stof. Zoolang dus do glazen bol naar be ^en gekeerd is, kan de vloeistof niet door het buisje wegvloeien, de lont niet ontbranden en een ontploffing is onmogelijk. Zoodra echter de machine omgekeerd wordt, zoodat het buisje naar beneden komt, vloeit het vocht weg en veroorzaakt zoo de ontploffing. Eenvoudig het omdraaien van het werktuig is dus voldoende om de vreeseljjke ontploffing te verkrjjgen. Voortaan is dus een dyoamiteur niet meer de slaaf van zjjn maobine, en by behoeft deze niet meer zelf aan te steken. Zelfs wanneer de bom eenmaal is neer gelegd, kan by die, wanneer dit noodig mocht zyn, weer wegnemen en in den zak steken, zonder eenig gevaar te loopen. Om den tyd te bepalen, die de vloeistof noodig beeft om door bet buisje te loopen, kan men in het pypje hindernissen, byv. filtreerpapier aanbrengen, die het droppeltje, dat de uitbarsting moet veroorzaken, korter of langer tegenhoudt. Zoo kan 't toestel worden gemaakt, dat het vjjf minuten, een kwartier, een uur of eiken verlangden tyd, nadat het is omgekeerd, ontploft. St. Petersburg1, 17 Aug. Naar men ver neemt, hooft de regeermgs-commissie voor de graten in de op eergisteren geboudene vergadering zich ver- J.l. Maandag zyn te Antwerpen, onder begunstiging van fraai weder, internationale zeilwedstrijden gehouden. Er werd gezeild van Antwerpen naar Bath en terug, dit is een afstand van 32 Eng. mylen. De. meeste pryzen giDgen naar Holland. Dinsdag heeft andermaal door goed weder begunstigd, ofschoon door regenbuien afgewisseld, de tweede optocht van het Landjuweel plaats gehad. De vertooning is niet minder goed gelukt dan Zondag en de menigte toeschouwers, ofschoon niet zoo talryk als toen, was niettemin ontelbaar. Zondag middag is de ketel van eene in het Kattendyckdok te Antwerpen liggende Fransche stoom boot gesprongen. De stukken vlogen byna dertig M. in do hoogte en verbryzelden, in het nederkomen, een in de nabyheid liggend Rijnschip. De hofmeester en een der machinisten van de boot zyn deerlyk gebrand, doch niet gevaarlyk. Andore persoonlijke ongevallen zijn er niet bjj voorgekomen. De Belgische luchtreiziger George Thiel zon heden trouwen en zjjn huwelijksreis maken in een luchtballon. Onmiddellijk na het bruiloftsmaal stjjgt by met zyn vrouw op. Dezer dagen sneed een rjjke jonge dame te Luik zich in godsdienstwaanzin met een scheermes de ooren af, toen stak zy zich met een sohaar een oog uit, daarna begon zy hare duimen af te snyden, doch werd daarbjj door de komst van hnisgenooten verrast. In de toegesnelde geneesheeren zag zy duivels en zy begon luide te bidden, om die daardoor te verdrjjven. Toen dezen hierop heengingen en de kamer verlie.ten, kon zy door een geestelijke zuster verbonden worden. Men vreest voor 't leven der ongelukkige. De heer Leopold de Wael, wiens overlijden ons Donderdag gemeld werd, had den ouderdom van 67 jaren bereikt. In 1872 tot lid van den gemeenteraad van Antwerpen gekozen, werd hjj kort daarna tot burgemeester benoemd. Hjj was lid der Kamer van Afgevaardigden van 1878 tot 1880, toen bjj, tegelyk met alle andere liberale Antwerpsche Kamerleden, voor de clericalen het veld moest ruimen. Ia De Wael verliest Antwerpen een bekwamen, yverigen en verlichten eersten magistraat. Slaaf van zynen plicht, heeft de burgemeester nog in de laatste maanden, terwjjl zjjne gezondheid afnemende was en herhaalde lichte aanvallen van beroerte het zorg wekkende van zynen toestand deden bevroeden, aan al de vermoeienissen van zjjn ambt het hoofd willen bieden. Z .terdag was hjj er nog weder op gesteld geweest, in persoon de leden van het staathuishoud kundige congres en van andere, tegelykertyd vergaderende vereenigingen, op het stadhuis te ontvangen, en men vermoedt dat de inspanning, aan die langdurige en drukbezochte receptie, onder eene groote warmte, ver bonden, de naaste oorzaak heeft kunnen zjjn van de beroerte, door welke de burgemeester, Zondag, op het oogenblik dat hij den Koning in de stad welkom wilde gaan heeten, opnieuw getroffen werd. Tengevolge van dit sterfgeval zyn alle vlaggen, die aan de stad deze week zulk een feesteljjk aanzien gaven, irgenomen. Het schepen-college ia terstond bijeengekomen om eene proclamatie aan de bnrgerjj op te stellen, en het noodige te regelen voor de raads vergadering op heden, waarin van het overljjden officieel kennis gegeven zal worden. De begrafenis zal, naar men veronderstelt, Zaterdag, op kosten der stad, plaats vinden. Brussel, 18 Aug. Het gerucht loopt hier, dat de buskruitfabriek bjj Arendonck in de Campine gisteren in de lucht zou zyn gesprongen. Er zonden 19 dooden en vele gekwetsten zjjn. Nederland. Amsterdam, 18 Aug. Een commensaal in de Kerkstraat alhier werd gisteravond bjj zyn thuiskomst lang niet aargenaam verrast. Hy bewoonde een zolderkamertje, 's Morgens, als hjj zjju kamer verliet, zette hjj altjjd het dakvenster open en daardoor heeft hjj zich dan ook waarschynlyk de aangename verrassing bereid. Al sedert eenige dagen was het hem opgevallen, dat zjjn bed niet zoo goed was opgemaakt als gewoon lijk en ook kwam het hem voor, alsof daar kort voor hy er op ging liggen een ander eenige uurtjes op had doorgebracht. Hij meende dat te kunnen opmaken uit een zekere onbehaaglijke warmte, die vooral zyn hoofdkussens deden gevoelen. Hjj nam zich voor, zjjn kostjuffrouw eens over het geval te spreken, maar door zjjn drukke bezigheden, zyn overhaast vertrek 's morgens, zyn laat thuiskomen 's avonds, was daarvan tot nog toe niets gekomen. Gisteravond kwam hy veel vroeger dan gewoonlyk thuis, de duisternis was nog nauweljjka ingevallen. Hy kleedde zich uit en stapte in bed. Wie beschrijft zyn verbazing en schrik, toen hy ontdekte dat zjjn bed een andoren slaper had gevonden. Ruw gr-jpi hjj den snooden indringer bjj den schouder en schreeuwt hem met bulderende stem toe: Zeg eens, kerel, wat doe je in mjjn bed De ander, zoo ruw uit zyn slaap opgeschrikt, springt °P» wrjjft even zjjn oogen nit, geeft zyn aanvaller een daw, zoodat deze achterover op den grond valt, gooit hem daar de heele beddeboel kussens, pelnw en dekens op het lyf en vliegt, in zyn baast het beddetafeltje omgooiende, naar het zolderluik, waar door hy zich, met de meest mogeljjke vlugheid, verwijderde. Toen de arme, verschrikte commensaal zich van zyn kns8ens en dekens bevrjjd had en tjbor het zolderluik naar buiten op de daken keek, wob van den snooden indringer niets meer te zien, zoodat hy er niet achter kwam waar deze heen was gegaan. Wie de raadselachtige gebruikmaker van zjjn bed was, zal de geplaagde commensaal wel nooit te weten komen. Zyn zolderluik zal hjj wel niet weer open laten. Wat baldadigheid al niet vermag, werd Zondag namiddag te Amsterdam bewezen door de lieve straat jeugd, die door middel van een brandglas papier in brand stak in een winkelkast. De brandweer werd ontboden en bjj afwezigheid van de bewoners de deur opengeBtoken en een kleine binnenbrand gebluscht. 's Gravenliag;e, 18 Aug. Het baden zonder toezicht heeft te Scheveningen gisteren weder twee menschenlevens gekoBt. Twee knapen van negen en elf jaar, neven, kinderen van visscherB en in de Ankerstraat te Scheveningen woonachtig, waren in den namiddag ten zuiden van het dorp gaan baden en raakten heiden in een van die muien of kolken, zooala er daar vele zjjn. Ze kwamen beiden om. Omstreeks zes uur werden hunne ljjken ter hoogte van den vuurtoren door den stroom tegen do bank geslagen, en het gelukte toen twee mannen ze te grjjpen en naar het strand te brengen. Met groote inspanning werd onder leiding van de artsen A. de Niet Mz. en Keuchenius aan het strand een paar uren lang al het mogeljjke beproefd om de levensgeesten weder op te wekken, maar zonder Buccea. De politie bracht des avonds de ljjken per brancard naar de ouderljjke woning. Belft» 17 Aug. Gisteren middag vertrokken van bier een tweetal tjalken, bemand respectievelijk met 6 en 12 heilsmatrozen, onder commando van de heils- schippers Enseign Tjaden en kapitein Feenstra. Van deze tjalken gaat de grootBte naar de binnenwateren van Friesland, de andere naar Zeeland, om in de dorpen dier provinciën bijeenkomsten te honden en de leer van het Leger des Heils te verkondigen. Vóór aan de schepen prjjken op een rood bord de woorden: »Op ter redding!" en de vlag van het Leger wappert in den top van den mast. Bretla, 16 Aug. Alhier hebben eenige vrouwelijke volgelingen van het Leger des Heils het weder hard te verantwoorden gehad. In de Drieststraat werden zij aan gehouden door een 4-tal kerels, die een harer hetzelfde meisje dat eenige maanden geleden door het straatpubliek zoodanig is mishandeld, dat zij geruimen tijd zwaar ziek is geweest een kroeg wilden binnensleepen. Op den Haagdijk werden zij door een hoop volk al gooiende en scheldende achterna gezet. Op het einde van den Haagdijk men het zóó erg, dat zij in het stedelijk ziekenhuis de vlucht moesten nemen. Nadat zij daar eenigen tijd verbleven waren, werden zij door de politie afgehaald en naar huis geleid. Ook alhier zijn valsche kwartjes in omloop. Een paar daarvan zijn bij de politie gedeponeerd. Bergen op Zoom, 18 Aug. Te midden van het hooggelegen bouwland tusschen Bergen op Zoom en de stad, op slechts een honderdtal passen van den hoogen natuurlijken oever van de Ooster-Schelde, ontwaart de wandelaar een drietal treurboomen, geplant rond een kleinen met ijzeren hek omringden grafheuvel. Op dat zonderlinge, eenzame en schilderachtige plekje, van waar men uren ver over het verdronken land van de Schelde heen ziet, werd heden het stoffelijk overschot van den heer De Roock in het familiegraf bijgezet. Talrijke vrienden van den overledene volgden de lijkbaar, terwijl honderden ingezetenen van verre de plechtigheid bijwoonden. Met het oog op het bebouwde land was dit door de maréchaussee afgezet. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer Van de Wijnperse, die als oud vriend den overledene her dacht, door den overste Van Dam van Isselt en den heer Hoogendijk. De broeder van den overledene, de gepensioneerde luitenant-kolonel De Roock van het O.-I. leger, bedankte namens de weduwe en de familie voor de bewezen eer. Goes, 18 Aug. Karei van Veen was gedurende 25 jaar als timmermans- en molenmakersknecht werkzaam bij W. F. van Riet. De patroon schonk hem een zilveren remontoir-horloge met toepasselijke inscriptie, en een zil veren ketting. Een trouw* knecht wordt altijd nog gewaardeerd. De commissaris van politie, de heer A. W. van Dijk, verwierf het diploma A (stenographie) voor de zuivere toe passing van het correspondentenschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wery. De heer van Dijk is de eerste ambtenaar der politie, die zulk een diploma verwierf. In deze gemeente bestaan niet minder dan drie christelijke jongelings-vereenigingenn.l. een christelijk- evangelische, een christelijk gereformeerde en een Nederd. hervormde. Reeds eenige maanden geleden was de heer Van Burt, predikant te Oberlin (N. A.) opgetreden om het wenschelijke eener vereeniging dezer drie te bepleiten; dit was ook het doel, waarmee de heer v. d. Wart, predikant te Haekerack (N. A.) in de «Prins van Oranje" hier optrad. Met krachtige bewoordingen bepleitte hij het nut der samenwerking, zonder welke niets tot stand komt. Terailleurs doen wel den vijand eenige afbreuk, maar eene beslissende overwinning wordt slechts behaald door vereenigde regi menten. In Amerika vereenigen zich allen en alles. Petroleum, spek, katoen, kolen, worden verhandeld door monopolies; werklieden-vereenigingen ontwikkelen daar een verbazende macht. Ook op godsdienstig gebied is menige vereeniging tot stand gekomen. Baptisten, Methodisten, Presbyterianen, Dutch Gereformeerden hebben zich, met behoud hunner persoonlijke en kerkelijke meeningen, vereenigd in den strijd tegen ongeloof en twijfel. De vereenigingen van Koningszonen en Koningsdochteren o. a. telt niet minder dan 50,000 vrouwelijke leden. De vereeniging «voor Christus en zijne kerk" is in weinige jaren van 90 tot 70,000 leden geklommen. Honderd en tienduizend jongelingen van verschillende richtingen hebben zich gezamenlijk tot de regeering gewend met het verzoek om de tentoonstelling te Chicago op Zondag gesloten te houden en de Zondagswet te handhaven, en hun verzoek is Alleen van coöperatief optreden verwacht de spreker heil en daarom hoopt hij dat de samensmelting Aer drie hier bestaande vereenigingen een feit worde. Hoofd in hoofd, hart in hart, hand in band. Er zij eenheid in het noodige, vrijheid in het twijfelachtige, liefde in alles. De jongelings- vereenigingen bestaan niet om elkaar een pleizierig avondje te bereiden, of om er eene algemeene bewonderings-societeit van te maken, doch om de leden elk naar zijne gaven aan het werk te zetten. Hoeveel ligt er op het gebied van in- en uitwendige zending nog niet braak 1 Daarin te voorzien, is de taak der jongelings-vereenigingen. Zij moeten zijn als de vuurtoren licht verspreiden zonder geraas te maken. Spreker verhaalde van ds. Backhurst, een onaanzienlijk prediker en daarbij bijziend. Eenigen tijd geleden was een rijk jeneverstoker uit verveling in de kerk gekomen, onder het gehoor van ds. B., dat in den regel uit 3000 personen bestaat, voor drievierde jongelingen. Ds. B. sprak tegen den Uit het luilsch. Op zekeren avond, toen zij in hare herinneringen verdiept, op een matten schommelstoel onder de veranda voor hare woning nederzat, en de zoele avondwind de rijst- en maïsvelden deed golven, dwaalden hare gedachten als van zelf naar het oude vaderland, en naar haar eenig overgebleven zoon. Eensklaps werd zij in hare overpeinzingen opgeschrikt door het geluid van driftig naderende voetstappen, en als in een droom zag zij een jongen man naar zich toesnellen. Dat was llichard, haar eerstgeborene! Op het bericht van den dood zijns stiefvaders, had hij zich gehaast naar Brazilië te gaan, ten einde zijne moeder in persoon naar Duitschland terug te voeren. Thans wilde hij alles aan haar goed maken, waarin hij gedurende de lange jaren der scheiding was tekort gekomen. Niet lang daarna waren moeder en zoon naar Rio-Janeiro vertrokken, waar zij plaats namen op de //Martha", die hen naar Bremen zou brengen. De gebeurtenissen van den laatstcn tijd schijnen der veelbeproefde vrouw als een gelukkigen droom en zij kan haar geluk slechts met moeite indenken, terwijl zij daar in die kleine ruimte staat, bij de legerstede van haar zoo lang betreurden jongsten zoon. //Dat is hij dan hij is het zelf!" fluisterde zij met vochtigen blik. Maar ziet, daar opent de zieke eensklaps de oogen en staart nog half slapend naar de slanke in het wit gekleedc gedaante, die zich als een engel der verzoening over hem heenbuigt. Met. een zwakke stem vraagt hij eindelijk: //Moeder zijt gij het? Ilebt gij bij mij gewaakt? Ben ik dan zóó ziek?" z/Gij waart ziek", antwoordt Mevrouw Ewald aangedaan, //maar spoedig zult gij weder sterk en gezond zijn". En nu vertelt zij hem van zijne ziekte, terwijl hij half droomend naar hare woorden ligt te luisteren. Meu kan het hem aanzien, hoe goed het hem doet die zachte stem weder te ver nemen, want hij gevoelt met een ongekend welbehagen, dat hij thans omringd is en verzorgd wordt door de onveranderde, liefde zijner moeder. Langzamerhand neemt zijn gelaat echter een onrustige uitdrukking aan, en plotseling valt hij Mevrouw Ewald in de rede met de vraag: //Zeg moeder, waar zijn wij thans op onze reis?" //Wij zijn Dover gepasseerd, daar hebben ver scheiden passagiers het schip verlaten". Dan zijn wij op reis naar Duitschland?" roept de matroos verschrikt uit. //Het schip gaat immers naar Bremen, dat hoorde ik reeds toen men ons aan boord nam", en hij sloeg de handen voor de oogen als om een schrikbeeld te verdrijven. In zichzelf sprekende, gaat hij voort: //Hoe gelukkig, dat ik de papieren van den armen Jack bij mij stak, en den kapitein een verkeerden naam opgaf". //Wat zegt gij, mijn jongen? ik heb u niet verstaan. Verheugt het u niet naar het vaderland terug te keeren De jonge man ziet zijne moeder met een droeven, hutpeloozen blik aan. //Ach", zucht hij, //ik heb geen recht meer op het vaderlandGij weet nog niet alles, ik ben O moeder veroordeel mij niet ik ben een jaar geleden gedeserteerd uit de Duitsche marine". Mevrouw Ewald zet de lamp op de tafel, en moet zich aan een stoel vast houden uit vrees van te vallen. De schrik heeft haar als verlamd. //Geef mij uwe hand, moeder", smeekte de deserteur, //opdat ik weet, dat gij mij niet verstoot. Gij weet niet hoe vreeselijk het is, wanneer men zich nergens veilig gevoelt. Wanneer ik word gevat zal geen krijgsraad mij vrijspreken, want de omstandigheden waaronder ik ben gedeserteerd hebben mij den kogel doen verdienen. Maar zij hebben mij nog niet", ging hij voort met verheffing van stem, //en moeder als gij mij maar wilt ver geven, dan zal alles wel terecht komen". Mevrouw Ewald streelt met hare blanke vingers zachtkcns de hand van haar ongelukkigen zoon, en terwijl zij hem liefderijk toespreekt, herwint zij langzamerhand de verloren kalmte. z/Maar voor dat wij Breinen bereiken doen wij geen andere haven meer aan", zegt zij bezorgd. De zeeman stelt haar gerust, en vertelt haar, dat hij de papieren van zijn gestorven makker bij zich heeft gestoken, zoodra het stoomschip in het gezicht was gekomen. Deze papieren zullen hem voor ontdekking bewaren, want zijn leeftijd en signalement komen vrijwel overeen met die van Jack Burton. Op zijn verzoek neemt Mevrouw Ewald een versleten wambuis van den kapstok en beide verdiepen zich in de beschouwing der be doelde papieren, die in een der binnenzakken waren geborgen. //Zoo moeten wij dan een rol spelen. Ach Werner, waar kan men op zijn ouden dag nog toe komen", zegt zij met een weemoedig glimlachje, terwijl zij zuchtend opstaat. //Maar wij hebben veel te lang gesproken, gij moet u nog niet te veel vermoeien. Ga nu rustig slapen, mijn jongen". Zij buigt zich over hem,heen en kust hem teeder op het voorhoofd. //Goede nacht, rust wel. Moge God u behoeden". De zieke ziet haar peinzend na, terwijl zij zich langzaam en nauw hoorbaar verwijdert, daarop richt hij zich op om het licht uit te blazen. Maar eensklaps wordt het gordijn, dat de hutten scheidt, driftig weggeschoven en vertoont het uniform van den Luitenant zich in de opening van de deur. //Groote God!" roept deze uit, terwijl hij op het bed van zijn broeder toetreedt, en zich in vertwijfeling met de hand tegen het voorhoofd slaat, //Werner gij zijt deserteur, en ik ik ben Keizerlijk officier In zijn eigen hut had de Luitenant alles gehoord en met vreeselijke duidelijkheid was elk woord tot hem doorgedrongen. Zijn bleeke en verwrongen gelaatstrekken verrieden den heftigen kamp, die in zijn binnenste tusschen plicht en gevoel werd gestreden. Onverbiddelijk zijn de ijzeren wetten der eer, even onverbiddelijk als het krijgsgericht zelf. Darneck is officier in hetzelfde leger, waaruit zijn broeder is gedeserteerd, en geen banden des bloeds, geen omstandigheden ter wereld geven hem vrijheid anders te handelen dan zijn plicht gebiedt. Dit voelt de jonge matroos instinct matig; ademloos heeft hij zich opgericht, terwijl hij zijn broeder angstig aanstaart, als wilde hij op diens gelaat zijn vonnis lezen. Doodsche stilte heerscht in de kleine ruimte, men hoort niets dan het eentonig stampen van de machine en het geklots der golven tegen de wanden van het schip. In den gang die langs de hutten loopt werd eene deur zachtkens geopend en weder gesloten. //Dat is moeder die zich ter ruste begeeft", zoo breekt de zeeman de pijnlijke stilte af. //Zij vermoedt niets. RichardRichardkunt gij mij niet redden ora harentwil?" //Ik. mag niet! ik kan niet!" antwoordt de Luitenant met topnlooze stem, terwijl hij met groote schreden op en neder loopt. Maar zijne ontroering met geweld bedwingende, gaat hij op den rand der legerstede zitten, en de hand van den deserteur in de zijne nemende, ziet hij dezen droevig en verslagen in het gelaat. Met korte, ronde woorden tracht hij het zijn broeder duidelijk te maken, dat de onverbiddelijke krijgswetten hem voorschrijven eiken deserteur, dien hij als zoodanig heeft erkend, aan het gerecht over te leveren. «Ik moet hem aanwijzen", roept hij wanhopend uit, //al ware hij mijn eigen zoon al ware hij maar wat praat ik wie kan mij nader zijn dan mijn eigen broeder? Ik moet u aangeven. Martel mij niet langer met dien smeekenden blik, ik kan niet anders, de eer gebiedt mij". Een fraaie eer, die u gebiedt uw eigen broeder te verradenvalt de ander hem bitter in de rede. //Wat is dat voor een eer, die u kan dwingen, een zoon te ontrukken aan zijne moeder, nu zij hem na een lange, wreede scheiding eindelijk heeft teruggevonden. Welk een eer is het", ging hij zich hoe langer hoe meer opwindend voort, //die van u eischen kan, iemand ten ondergang te doemen, die nog niets dan tegenspoed heeft gekend En thans, nu het leven mij voor de eerste maal iets goeds belooft, wilt gij mij ter dood veroordeelen ter dood veroordeelen op het oogenblik, dat ik ter nauwernood aan den dood ben ontkomen? O mijn God waarom hebt gij mij niet op den Oceaan laten omkomen, evenals dien armen Jack Slot volgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1