ZIIIISkZËISCMË NIEUWSBODE. Donderdag 4 Augustus 1892. KERMIS TE ZIERIKZEE. Directeur-Uitgever J. WA ALE. AFKONDIGING. EERETE EKEN BEKENDMAKING. De eerste groote stap. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8190. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentrecht dezer gemeente, voor het dienstjaar 1892/93, (wjjk C), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Augustus 1892. Cu. W. VERMEIJS. voor eervollen langdurigen en werkelijken dienst bij de Schutterij. Do BURGKMEESTEK en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 Januari 1852 (Prov. blad No. 11), in verband met Z^M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad No. '149), lioiulencle In- Stelling- van een Eereteelien voor eervollen langdurigen en werke- lijken dienst by de Schutterijen; Roepen bij dezen op de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Eereteeken verlangen om zich vóór den 15den Au gustus met overlegging van dienststaten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 3 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van maken bekend: dat de gewone jaarmarkt of kermis alhier zal aanvangen Maandag; den S3 September e.k. en elf dagen zal duren; en dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 31 Augustus e.k., in te zenden bij den Marktmeester den heer H. VAN DIJKJE Jz. Zierikzee, den 3 Augustus 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, «lie daarbij belang kunnen hebben, dat van den Saston tot en met den 13tleii Augustus a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort op de Harsseus in een sector van 60° ten Oosten van de lijn „Harsseiis-Oiule Schild", en het vaarwater aldaar, gedurende den tijd dier schietoefeningen, onveilig*- zal zijn. Zierikzee, den 3 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Op den 21 Juli hebben eindelijk de stemmingen over de belasting-ontwerpen plaats ge had en nadat Dinsdag ook nog de verlaging van den zout-accijns werd aangenomen, is het eerste deel van Pierson's werk voltooid. Wij wenschen daarmede ons vaderland geluk, omdat wij overtuigd zijn, dat hiermede een eerste, groote schrede is gedaan tot verbetering van ons belastingstelsel. Wij wenschen ook den Minister geluk, wiens werk den toets eener niet altijd vriendelijke en zeker dikwijls scherpe critiek bleek te kunDen doorstaan, maar die ook door zijne tegemoetkomende gemoedelijke houding, niet minder dan door zijn zeldzame bekwaamheid, er in geslaagd is te doen wat velen zijner voorgangers niet vermochten. Ook der Kamer zij hulde gebracht voor de wijze, waarop zij ditmaal haar taak volbracht, heeftde linkerzijde, omdat zij den minister ten einde toe trouw ter zijde stond, en zelfs diegenen barer leden, wier bezwaren bleven bestaan, ten slotte de hoofd zaak op den voorgrond stelden en naar den eisch van een gezond party verband, om het tot stand komen van een belangrijk werk mogelijk te maken, over bezwaren op ondergeschikte punten heenstapten; vooral echter den leden der rechterzijde, die oprecht en welgemeend de band leenden tot dit werk, en daardoor het zegel zetten op wat uit de beraadsla gingen en de stemmingen reeds zonneklaar gebleken was, dat deze belastingplannen, van een vrijzinnig ministerie afkomstig, als nationale wetten te be schouwen ziju. Leed doet het ons, dat onder die leden der rech terzijde, die voor de vermogensbelasting stemden, geen enkel antirevolutionair lid voorkomt, zelfs de heer JE. baron Mackay niet, wiens vertrouwen ademend en vertrouwen wekkend woord by de algemeene beraadslagingen beter had doen ver wachten. Leed doet ons dat, natuurlijk ook om de zaak, omdat het voor het vaderland beter geweest ware indien had kunnen blijken, dat zulk een belangrijke arbeid zonder partyschap behandeld en beoordeeld kon worden, maar het meest toch voor de anti-revo lutionaire partij zelve, die haar aanzien niet ver hoogde door haar houding bij deze gelegenheid. Afbreuk aan het karakter der wet kan die hou ding niet doen, en ook niet aan de wijze, waarop zij door de natie ontvangen wordt. Wellicht had dit laatste het geval kunnen zijn als er sprake ware van het opleggen eener nieuwe belasting zonder dat iets daartegenover stond. Maar nu een belangrijke ver plaatsing van druk, bet gevolg zal zijn van de aan genomen wetten, nu alleen degenen, die het goed lijden kunnen, meer te betalen zullen hebben, daarentegen de zwaarst gedrukten belangrijk ontlast zullen worden, zullen deze wetten voor zich zeiven getuigen en behoeft men niet te vreezen, dat de natie er minder ingenomen mede zal zijn, omdat ééne partij haar medewerking aan den hoeksteen dezer hervorming onthield. Zij zal de partij minder achten, die, geheel in strijd met wat de vrijzinnige party deed, (die toen zjj minderheid was te goeder trouw medewerkte met het ministerie van de rechterzijde), haar steun onthield aan een werk, dat iedere partij tot eer zou verstrekken, dat een hervorming tot stand brengt, die iedere partij in haar vaan schreef! Dat wjj ons verheugen over de aanneming der wetten, die wij van de indiening af met de meeste ingenomenheid begroet en in haar algemeene strek king steeds verdedigd hebben, behoeft geen ver melding, maar ook dat de voorstellen tot verdaging der invoering van de vermogensbelasting verworpen zijn met groote meerderheid juichen wij van ganscher harte toe. Niet alleen, zelfs niet in de voornaamste plaats, omdat door dat uitstel ook de belasting-ontheffingen voor de minder bevoorrechten voorshands achterwege zouden gebleven zijn, hoewel ook dat een gewichtig bezwaar was. Maar vooral omdat zoolang de invoering der vermogensbelasting nog van een nader besluit zou afhangen, de moge lijkheid bleef bestaan, dat door den loop der staat kundige gebeurtenissen de wet onuitgevoerd zou blijven. Een uitstel der belangrijke verbetering in de verdeeling der belastingen zou te betreuren ge weest zijn, maar het groote gevaar der verdaging was niet daarin gelegen, doch zoolang voor de invoering der vermogensbelasting nog een besluit te nemen viel, kon zich de een of andere ge beurlijkheid voordoen, waardoor dit besluit en dus de invoering geheel achterwege bleef, en wanneer zouden wij dan weder eene poging gezien hebben om een einde te maken aan de bevoor rechting van het roerend vermogen? Thans is daaraan een einde gemaakt. Want het is nu niet denkbaar meer, dat op dezen maatregel ooit weder teruggekomen, noch dat de druk, die nu van beneden naar boven verplaatst is, weer in omgekeerde richting verschoven worde. Het is daarmede alsof men een berg beklimt. Zoolang men den top nog niet bereikt heeft is het mogelijk, dat men blijve steken, zelfs weder naar beneden glijde, maar is men eenmaal over den top heen, dan kan zulk een geval zich niet voordoen en zou men evenveel moeite moeten doen om terug te keeren als het eerst gekost heeft om het doel te bereiken. Van veel belang is de behaalde zegepraal ook voor de bedrijfsbelasting, die de verouderde en onrechtvaardig werkende patentwet vervangen moet. Indien men met den heer iE. Mackay ware meege gaan en men had de vermogensbelasting achter de bedrijfsbelasting gesteld, dan zouden zij, die de vermogensbelasting niet wilden, om deze te ont gaan, het tot stand komen der bedrijfsbelasting hebben tegengewerkt. Nu is het niet te miskennen feit, dat er aan het gelijktijdig bestaan der ver mogens- en der patentbelasting bezwaren ver bonden zijn, een drangreden voor den Minister en de Kamer om de bedrijfsbelasting spoedig af te doen. De Minister is goedsmoeds. Hij denkt spoedig met zijn ontwerp te komen en, wij hebben het bij de nu afgedane ont werpen gezien, als de Kamer wil, dan kan zij ook spoedig werken, en er is wel eenige reden om te verwachten, dat het met de bedrijfsbelas ting vlotter zal gaan ''dan met de vermogens belasting. Vooreerst omdat het de vervanging eener wet geldt, zoo slecht, dat men bij iedere verandering slechts winnen kan, maar ook omdat het vertrouwen van de Kamer in den Minister toegenomen is. Dit blijkt uit de betrekkelijk vrij groote meerderheid, waarmede het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd is aangenomen. Wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij aannemen, dat in den aanvang er een vrij algemeene strooming was tegen het denkbeeld om dien accijns te verhoogen. En als men zich over het lot der belastingplannen eene meening trachtte te vormen kwam men ook al was men zelf niet tegen dit ontwerp tot de overtuiging: dit krijgt de minister er niet door; en als de minister het er toch door ge kregen heeft, dan is dit grootendeels daaraan toe te schrijven, dat men hem de vrije hand wil laten en dat men hem zijn denkbeelden ten volle wil laten verwezenlijken, dat men, naar mate men langer met hem aan het werk bleef, te meer overtuigd werd, dat men met hem op den Zulk een zedelijk overwicht kan niet anders dan goed werken: eenerzijds op den minister, wien het zelfvertrouwen geeft, en ook ten prikkel strekt om het hem geschonken vertrouwen waar dig te blijven; maar ook op de vertegenwoordi ging, die te liever zal willen medewerken, naar gelang het haar duidelijker wordt, dat de leiding aan een vaste hand is toevertrouwd. De zegepraal, door den minister op 21 Juli behaald, is daarom van het hoogste belang, in de eerste plaats om het gewicht der wetten, die aangenomen zijn en waarvan de bevestiging door de Eerste Kamer en de bekrachtiging door H. M. de Koningin-Regentes met vertrouwen tegemoet gezien kan worden, maar in de tweede plaats en vooral omdat wat nu geschiedde de hoop wettigt, dat wij van de samenwerking tusschen dezen minister en deze Tweede Kamer nog meer verbeteringen van booge beteekenis op belasting mogen verwachten. Oost-Indië. Batavia, 1 Juli. Omtrent het al of niet door gaan van de expeditie naar Lombok is nog geen besluit genomen. De Gouverneur-Generaal heeft den Minister van Koloniën meêgedeeld hoe de toestand is en de beslissing aan hem overgelaten, zonder er een advies by te voegen. In Thieme's N. Advbl. van 27 Juli leest men Naar luid van een te Soerabaja ontvangen particulier schryven nit Lombok, van een officier der Marine, heeft de Saltan alle handelsverkeer met Hr. Ms. oorlogsschepen ten strengste verboden. Eene over treding van dit verbod wordt door hem met den dood gestraft. De onzen zjjn das geheel verstoken van al wat de wal voor hanne voeding oplevert. Volgens datzelfde schryven, moet de Sultan zich uitgelaten hebben nog niets van het ultimatum, door onze Regeering geBteld, aangenomen te hebben. Ook beweert hjj 30,000 man troepen in het veld te kunnen brengen. Behalve het stoomschip, onlangs door ons vermeld, moet de Marine ter reede Lombok nog één vaartuig hebben aangehaald, doch later van beide de inbeslagname weder hebben opgeheven. Naar aanleiding van de uitbarsting van den vulkaan Awoe op Groot Sangir deelt men het volgende mede: De Awoe is, zoover bekend, de eenige vulkaan die in de Molukken zeer groote verwoestingen beeft aan gericht. Van den lOen tot en met den 16en December 1711 kwamen daarby om Sjamsialand en zyn zoon, de prinses Lorolabo en hare dochter Sarabanoog en over de 2000 inwoners van het ryk Kandahar. Van den 2en tot en met den 17en Maart 1856 had er weêc eene uitbarsting plaats, die aan 3000 menBchen het leven kostte. Het kokende water, dat de vulkaan toen uitwierp, ging met zulk eene vaart naar beneden, dat niemand in den omtrek zich kon redden. In den krater bevindt zich aan een der zy wanden een kom vol water en de inlanders zeggen, dat, zoo lang dat water niet kookt, er geen gevaar is. Ia hoeverre dit nu weêc waargenomen is, is nog niet bekend. Spanje. Het vierde eeuwfeest van de ontdekking van Amerika is reeds den 30sten Juli begonnen te Cadix. De haven aldaar was gevuld met vreemde en Spaansche oorlogs schepen, die gekomen zyn om deel te nemen aan de feestviering. De gemeenteraad heeft besloten ter eere van de vreemde gasten een banket te geven. De karveel «Santa Maria", die gebouwd is naar het model van het schip, waarop Columbus uit de haven van Palos was vertrokkeD, werd den volgenden dag naar Huelva gesleept, door de Spaansche stoomboot «Joaquin Pielago", en geëscorteerd door Spaansche, Engelsche, Fransche en andere stoomschepen. Toen de «Santa Maria" het Italiaausche gepantserde schip «Lepanto" voorbytrok, zond de «Lepanto" haar saluut schoten na. Frankrijk. Te Parjjs is Donderdag plotseling doodgebleven, de blinde bedelaar Thiennet, die sedert vjjftien jaar met zyn hond op de AuBterlitzbrug placht te zitten. In zyne woning vond men een oude, vieze portefeuille, waarin effecten ter waarde van 22,000 fres. Men doet onder zoek naar eventueele erfgenamen. Duitschland. Berlyn, 1 Aug. Aan de gisteren op de Groote Markt te Jena gehouden Bismarck-huldiging werd, naar de tot dusver ontvangen berichten, door omstreeks 7000 peraonen^deelgenomen. De burgemeester begroette den grooten man, die met zyne familie, ook omringd door den gemeenteraad en de professoren, in eene prachtig versierde tent plaats genomen had. Vervolgens kwamen de studenten en deputaties van elders hem begroeten. Bismarck hield eene toespraak, waarby hy terug blikte in het verleden. Zonder Pruisen's nederlaag by Jena in 1806, zeide hy, zouden wy vermoedelijk ook Sedan niet gehad hebben. De gevoerde oorlogen waren noodzakelyk geweest. Latere oorlogen echter mogen nog slechts verdedigingsoorlogen zyn. Een sterk Parlement moest het brandpunt wezen van het openbare leven. Wat het verwyt van eene anti-monarchale gezindheid betrof, zoo verwees hy naar de constitutie, volgens welke niet de Keizer, maar de Rijkskanselier ver antwoordelijk is. Hy was een trouw aanhanger der dynastie van den Keizer en Koning, zonder daarom nog de wysheid van 's Keizers helpers te huldigen als onfeilbaar. Nederland. 'sGravenhage, 2 Aug. Van heden af is in Nederland de invoer verboden van ODgewasschen lyf- en beddegoed, als bagage door reizigers uit Rusland en Aziatisch Turkye medegevoerd. Ook zullen lompen en gebruikte kleedingBtukken uit die landen, wegens het daar heerschen der cholera, worden geweerd. Botterdam, 1 Aug. In de afgeloopen week ging in eene tappery aan den Goudschen Rijweg een bezoeker, zekere K. S., eene weddingschap aan om twintig glazen jenever uit te drinkeD. Toen de 20 borrels gebruikt waren, zakte S. ineen en werd in bewusteloozen toestand naar zyne woning in de Sophia- straat overgebracht, waar onmiddellyk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man had eene jeDeverberoerte gekregen en heeft daaruit eene verlamming in de beenen behouden. Aan de weduwe Willeboer, wonende aan de Ooster straat te Rotterdam, wier man in den avond van 2en Paaschdag aan het station Beurs door den trein werd overreden en kort daarna overleed, is thans van wege de Exploitatiemaatschappjj, ondere zekere voorwaarden, eene jaarljj ksche uitkeering van ongeveer/500 toegekend. Steenberg*©», 1 Aug. Hier is men druk bezig met de werken voor de stoomtram. Een gedeelte van het Protestantsch kerkhof ia door de stoomtram- maatschappy voor een groote som aangekocht. Hoewel alle werken met grooten spoed worden voortgezet, zal de tram toch eerst in December in exploitatie worden gebracht. Domburg, 2 Aug. Uit Wiesbaden schrjjft men aan het Nieuws o. a. het volgende Voorloopig gaat Dr. Mezger in Domburg de praktyk uitoefenen by wijze van proefneming. Wordt daar den vreemden het verblyf aangenaam gemaakt, tracht men daar niet de hen te «slachten", die de gouden eieren legt, dan ligt het in de bedoeling in het vervolg de praktyk gedurende drie maanden in Domburg en de overige maanden van het jaar hier te bly ven uitoefenen. Hoewel Dr. Mezger eenige dagen geleden van het Italiaansch ministerie van onderwys de machtiging heeft erlaDgd om ook in Italië de praktyk uit te oefenen, zoo wordt aan een vestiging te Rome en een daarmede gepaard gaand verlaten van Wiesbaden en ook van Domburg slechts gedacht voor het geval, dat de proefneming te Domburg schipbreuk lijdt. Camperland, 2 Aug. Met het plaatsen der telephoonpalen van hier naar Wissenkerke werd een begin gemaakt, zoodat de opening van het kantoor spoedig kan worden te gemoet gezien. St. Maartensdijk, 2 Aug. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren tegenwoordig 6 leden en de voorzitter. Goedgekeurd werd de rekeniDg over het dienstjaar 1891/92, tot een bedrag in ontvaDg van ƒ18564,88 en in uitgaaf van /17144,20s; goed slot derhalve1420,67s. Aangeboden werd de begrooting voor den dienst 1892/93 tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 17932,70s. De post van onvoorziene uitgaven bedraagt 907,20s; de hoofdelijke omslag ƒ2800. Verder kwamen weder in behandeling: le het verzoek der omnibusdienst-onderneming «Voermans- belang" en 2e het voorstel om de kermis te verzetten; punt 1 werd thans nog ondersteund door een request, inhoudende: >het verzoek der onderneming »Voermansbelang" in te willigen" en onderteekend door 145 ingezetenen, allen belastingschuldigen. De uitwerking 6cheen echter omgekeerd evenredig aan de moeite om de leden voor dit verzoek te winnen; waren er de vorige vergadering nog 2 stemmen van de 4 vóór het verzoek, thans stemden deze alle 4 tegen en was het verzoek dus afgewezen. 2 leden mochten krachtens art. 46 gemeentewet aan deze stemming niet deelnemen. Een ander verzoek om subsidie voor eeoe op te richten omnibusdienst, onderteekend door eenige rijtuigverhuurders alhier, werd insgelyks afgewezen; dit met 5 tegen 1 stem. Over het voorstel om de kermis te verzetten staakten weder de stemmen, 3 tegen 3; zoodat wy op den gewonen tyd dit jaar weder kermis zullen houden. Een voorstel om den Prov. veearts, den heer J. Z. Risch te Scherpenisse, eene tegemoetkoming van ƒ30 te verleenen voor bewezen diensten en gemaakte kosten tjjdens het heerschen der varkensziekte, werd aan genomen met 5 tegen 1 stem. Voor 2 leden van het college van zetters werd de volgende voordracht opgemaakt: 1.1. Hage LCz. (aftr.), 2. M. P. Groenewege, 8. N. J. Nelisse, 4. A. Kloet Mz. De heer Jobs. Mol (aftr.) had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Scherpenisse, 2 Aug. Voor de betrekking van onderwyzer met hoofdacte alhier, jaarwedde 650, hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. XSruliiisse, 2 Aug. In do Zaterdag gehouden vergadering vaD den gemeenteraad werd de gemeente rekening over 1891 in handen gesteld van eene commissie van onderzoek. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren W. Jameiet, D. v. d. Berg en J. Goudzwaard. De begrooting van het Burgerlyk Armbestuur voor 1893 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf ter somma van ƒ990,09. Tengevolge der periodieke aftreding van de zetters W. Jumelet en P. Zoeter, werd een viertal gevormd, bestaande uit de beide aftredende heeren en de heeren J. Elenbaas en J. Goudzwaard. Den heer G. Bolier werd eene gratificatie toegekend voor het maken van eene kaart der wegen en voet paden, te betalen uit den post voor onvoorziene uit gaven. Eindelyk werden nog drie ingekomen doleantiën behandeld van aangeslagenen in het kohier van den hoofdelyken omslag over 1892, die ieder eene klasse lager geplaatst werden. Zierikzee, 3 Aug. De 34ste verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, werd gisteren alhier op de gebruikelyke wjjze gevierd. Het carillon (dat wegens herstelling eenigen tyd in ruste was geweest) liet zich hooren, van all9 openbare en enkele particuliere ge bouwen wapperde de driekleur en de d.d. schutterij hield eene parade, waarby zich het muziekcorps deed hooren. De nieuwbenoemde 2de luitenant, de heer G. v. d. Werff, werd als zoodanig geïnstalleerd en na afloop der parade en eene militaire wandeling werd hem eene aubade gebracht. Daarna vereenigde men zich nog eenigen tyd zeer gezellig in de ConcertzaaL Ter vervanging van Mej. de Ylieger—Slierendrecht is tot gemeente-vroedvrouw te Zonnemaire benoemd Mej. P. E. Dixon alhier. By kon. besluit zyn benoemd tot substituut- griffier bjj de arrondi88ementa-rechtbank te Middelburg, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, thans griffier by het kantongerecht te Hulst; tot griffier bij laatstgenoemd kantongerecht Mr. T. Gatsonides, laatstdlyk rechterlyk ambtenaar in Ned. Indië, wonende te 's Gravenhage. By kon. besl. is, met ingang van 1 October a.s., benoemd tot directeur van het post-en telegraaf kantoor te Sluis, F. H. Yos, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Njj verdal. Bjj kon. besluit is de gepensioneerde generaal-majoor der infanterie J. J. C. den Beer Poortugael benoemd tot lid van den Raad van State. Voor de betrekking van hoofd der gemeentesohool A te Biervliet hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Zaterdag begaf zich een commissie nit den ge meenteraad van Bergen op Zoom op audiëntie by den Minister van Binnenlandsche ZakeD, ten einde een adres (naar aanleiding van het optreden der politie, in verband met de voorgevallen ongeregeldheden), persoonlijk aan den Minister te overhandigen. De programma's van de examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de vakkeD, genoemd onder k en t, in art. 2 der onderwijswet, zyn by koninklyk besluit gewyzigd als volgt: 1. Nuttige handwerken voor meisjes. De ver- eischten zyn: o. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwys in de nuttige handwerken voor meisjes; b. Bedrevenheid in breien, mazen, stoppen, naaien en knippen; 2. Fraaie handwerken voor meisjes: a. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwys in de fraaie handwerken voor b. Bedrevenheid in borduren, haken, breien, knoopen, guipure, kantsteken, Holbein- en patroonteekenen c. Het aangeven van de wyzewaarop de ver schillende handwerken worden aangevangen en voltooid. Wegens ongesteldheid van veel oud-stryders van 1831 zal het voorgenomen reuniefeest van den Provincialen bond van het «Metalen Kruis" den 2en Augustus op den Hondsberg niet doorgaan. Het feest is tot later uitgesteld. Als de meeste dood of ziek zullen zyn? Men verwacht binnenkort eene groote verbetering in het systeem van voeding der militairen by het leger. Het zakgeld, dat iedere vyf dagen aan de militairen beneden den rang van onderofficier wordt uitbetaald, zal volgens een standaardsoldjj worden geregeld en niet meer afwisselend zyn naarmate de duurte der levensmiddelen. Hierdoor zal het groote voordeel worden verkregen, dat de militairen in alle garnizoenen hetzelfde zakgeld genieten, hetgeen tot heden niet het geval is. Toen Donderdag j.l. de miliciens der infanterie te Roermond, lichting 1891, die 15 maanden als eerste oefening moesten dienen, zich gereedmaakten om hun wapens en equipement-stukken in te leveren, ten einde den volgenden dag met groot verlof naar hun haardsteden terug te keeren, kwam er onverwacht een telegram van den Mioister van Oorlog, meldende dat alle miliciens voorloopig onder de wapenen moesten bly ven. Dat velen deze tyding met lange gezichten ver namen, laat zich zeer goed begrypen. Men brengt dit bevel van den Minister in verband met de zich onder het rundvee uitbreidende ziekten, waarvan wel het gevolg zal zyn, dat militair toezicht en bezetting op veel plaatsen zullen noodig bljjken. De 325 veehandelaars uit de Noordelyke provinciën, die den Minister van Buitenlandsche Zaken verzochten zynen invloed aan te wenden, ten einde te bewerken, dat de invoer van levende schapen op de markt van Londen zou worden toegestaan, hebben weinig succes op hunne poging gehad. Van den Minister toch ont vingen zy ten antwoord, dat er volgenB de inlichtingen van onzen gezant in Engeland, «voor het oogenblik geen sprake van kan zjjn, dat eene dergelyke aanvrage in ernstige overweging zou worden genomen. Zoodra echter de gelegenheid slechts eenigermate gunstig kan worden geacht, zou de gezant deze zaak met ernst ter harte nemen". Als zyn persoonlyk gevoelen gaf de Minister nog te kennen, dat er geen de minste kans bestaat, dat het verbod van invoer zal worden opgeheven, zoolang nog mond- en klauwzeer in Nederland heerschen. In een Londensche correspondentie van de Arrih. Ct. wordt over de geldverlegenheid, waarin het «Leger des Heils" verkeert, gezegd, dat het slechte beheer en de verkwistende, ja, dikwyls roekelooze wyze, waarop met de fondsen werd omgesprongen, voor een groot gedeelte daarvan de schuld zjjn. Zy heet het verder die den «generaal" vroeger den grootsten steun verleenden, hebben zich van hem afgekeerd, en dit laat zich gemakkelijk ver klaren, nu het blijkt dat, trots het aanzienlijke kapitaal, waarover het «Leger des Heils" te beschikken had, het Darkest England-plan schipbreuk heeft geleden en veel duizenden ponden sterling als ware het weggeworpen zyn. Wanneer de instelling het «Leger des Heils" werkeljjk op spaarzaamheid ware bedacht geweest, dan had zjj haar kostbare panden in de Qaeen Victoriastreet, in het midden der City, reeds lang van de hand gedaan. De manier om tot de «sohitterende" ontvangst van «generaal" Booth een vloot schepen af te huren, heeft ook veel «schitterend" geld gekost, en dit, zoomede andere staaltjes van verspilzucht van het «Leger des Heils", heeft het Engelsche volk, dat zich niet onbetuigd laat, wanneer het op edelmoedigheid aankomt, niet blind gemaakt voor de gebreken en de spilzucht van bewuste instelling. Bovendien heeft het publiek nu meer dan genoeg van het muziekkorps, de trom en De Oorlogskreet en de reis, die de «generaal" thans weder naar Zwitserland, Duitschland, Oostenryk, Denemarken en Skandinavië zal ondernemen, doet velen van ver wondering de schouders ophalen, en onwillekeurig vraagt men zich af: «Wie zal dat betalen?" DE CHOLERA. Uit de streken in Rusland, waar de cholera heerscht, komen onrustbarende berichten. De meeste plaatsen zijn door de inwoners verlaten. Uit vrees voor de cholera vertrokken in de laatste dagen uit TifliB 35000 personen. Met zekerheid wordt nu gemeld, dat de cholera te Moskou heerscht. Officieel wordt het bericht bevestigd, dat de cholera ook te Warschau is uitgebroken en dat in het grens station Sosnowice reeds enkele sterfgevallen gecon stateerd zyn. Terwyl de epidemie in den omtrek van Parjjs wjjkt, schynt zy zich thans te vertoonen in de departementen aan de Seine. Twee sterfgevallen worden gemeld uit Gone8se, nabjj Saint-Dénis; in de voorstad Grenelle werden vier sterfgevallen geconstateerd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den Notaris P. Way zyn op 2 dezer in het openbaar verkocht: a. Het Woonhuis B 23 te Brouwershaven, voor ƒ100; b. Idem D, No. 8 aldaar, voor 277 c. Idem B, No. 36 aldaar, voor 226; d. Idem E, No. 34 aldaar, voor 176. Onkosten 15 L ANDBOU W. Afsnijden van de bloemen der aardappels. Een Engelsch landbouwer herhaalde verleden jaar de reeds door anderen meermalen genomen proeven, in hoeverre door het afsnijden der bloemen de opbrengst der aardappelknollen vermeerdert. Hy verkreeg daarby van 1 Engelsche acre aardappelland, waarop deze bewerking geschiedde, 208 centner en 19 pond en waar de bloemen niet verwyderd werden slechts 181 centner en 49 pond aardappels. Bovendien leverden de afgeplukte stengels eene grootere hoeveelheid voor de markt geschikte aardappels. Daar echter by ons een zeer groot aantal soorten weinig of geen bloem voortbrengen, zal de bedoelde handelwyze slechts in enkele byzondere gevallen practisch nut kunnen opleveren. Wissenkerlro, 1 Aug. De pogingen, aangewend om op ons eiland eene roomboterfabriek op te richten, kannen worden beschouwd als te zyn mislukt. Noord-Beveland. De aardappelen geven hier een goed beschot en de smaak is uitmuntend. De Zaaddorsch is op vele plaatsen afgeloopen, de opbrengst viel over 't algemeen niet tegen, alleen de markt kon wel wat hooger zyn. Hier en daar is men bezig met wintergerst snyden. 'tVlas ia óf weg öf staat in hoopen. In de omstreken van Steenbergen hebben de landbouwers algemeen aan het verzoek van de suiker- fabrikanten gevolg gegeven om de beetwortelplan ten van de stengels te ontdoen. In het algemeen staan de bieten prachtig te velde en belooft de opbrengst die van vorige goede jaren te overtreffen. Een onderzoek heeft aangetoond dat de beetwortel langwerpig is en ryk aan suikergehalte. Het vooruitzicht op een goeden oogst kon duB niet beter zyn. RECHTSZAKEN. De kantonreohter te Groningen veroordeelde Sequah wegens het uitoefenen van massage tot 25 boete. Van de beschuldiging van wetsovertreding wegens het aankondigen van zjjn séances werd hjj vrijgesproken. KERKNIEUWS. Op het zestal te Breda komen voor ds. J. Oasewaarde en dr. W. v. d. Beke Callenfels. Bedankt voor het beroep te Ooltgensplaat, door ds. L. F. A. WeBterbeek van Eerten te Serooskerke (W.); voor dat te Oud-Vosmeer, door dB. A. F. Simons te Poortvliet. Ingezonden Stukken. Brouwershaven, 2 Augustus 1892. Mijnheer de Redacteur I Ongevraagd, duB daarom oprecht gemeend, verzoek ik U eene kleine aanbeveling te willen opnemen omtrent het Panorama, dat eenige dagen hier onder directie van den heer Oadenbroek te bezichtigen was. Het drukke bezoek, dat het hier ten deel viel, verdiende het ten volle, en voorzeker zullen oud en jong zich nog dikwyls herinneren de prachtige gezichten van natuar en kunst, die zy te zien kregen. Een druk bezoek zjj den ondernemers in de volgende door hen te bezoeken plaatsen toegewenscht. Een getrouw Bezoeker. VERSCHEIDENHEID. Een kijkje in Het soldatenleven. In het begin van Mei ziet men in de steden van ons vaderland troepen jonge mannen langs de straten trekken, begeleid door eenige gewapende soldaten met het daarby behoorende kader. Waar gaan zy heen? Zy gaan naar het groote huis, de kazerne. Er zyn er onder die lotelingen, die zooveel kwaads over de kazerne hebben hooren vertellen, dat zy een angstig gevoel niet opzjj kunnen zetten, wanneer zy haar naderen; dat verandert echter wel, als zy maar eerst een paar weken in dienst zyn. De meesten zyn kalm genoeg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1