ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Juli 1803. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. RECLAMES. 1,25 Gld. de flacon. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit Rotterdam. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8188. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. 5 regels 75 Cts. Elke regel meer 15 Cts. Nieuws van onze broederen uit den Transvaal. Sequah heeft U zoo menigmaal gezegd, dat rhuma- fiek en rhumatische jicht hunnen oorsprong vinden door eene te groote hoeveelheid van een zeker zuur dat zich in het bloed bevindt en hij acht het onnoodig nogmaals hetzelfde te herhalen. Sequah's Prnirie- blocui, wanneer men het gebruikt zooals voorge schreven is, doet alle slechte spijsverteringen verdwijnen en voorkomt het overtollige daar zijn van dit zuur, het verricht niet dit alleen, maar 't wekt de klieren en spieren op tot het verkrijgen eener volkomene ge zondheid. Op deze wijze met Sequah's Olie te 7amen genomen, overtreft het alle andere geneesmid delen en verbaasd behoeft men niet meer te zijn over het groot getal genezingen, dat het heeft te weeg gebracht. De volgende getuigenis van een onzer landgenooten in den Transvaal is voor ons van groot belang. De heer M. N. PRETORIUS, gewezen Voor zitter van den Transvaal, (Zuid-Afrika), schrijft ons ®Met groot genoegen verklaar ik U, dat ik sinds d» ie jaren aan de hevigste rhumatische pijnen geleden heb. Verschillende Doctoren heb ik geraadpleegd en twee- of driemaal dacht ik, dat mijne pijnen vermin derd waren, maar nimmer heb ik mijne gansche ge nezing bekomen. Evenwel na het gebruik van Sequah's Olie en er met voortgezet hebbende, ben ik verheugd te kunnen verklaren, dat mijne pijnen geheel en al verdwenen zijn. Ik heb de herstelling van mijn been bekomen en sedert heb ik niet de minste pijn of stijf heid meer waargenomen, inderdaad, het been waaraan ik leed is nu het beste van de twee. Ik hoop dat mijne landgenooten van Transvaal er eene les uit mogen trekken en Sequah's wonderbare geneesmiddelen gebruiken". Deze wonderbare getuigenis uit zulken bron, duidt nog eens te meer aan de goede gevolgen van Sequah's wonderbare geneesmiddelen. Indien deze geneesmiddelen bij Uwen Apotheker niet verkrijgbaar zijn, schrijft aan: Den Heer T. M. POLAK, Nieuwe Hoogstraat 28, Amsterdam, Hoofd-Depöthouder en C. T. W. SNA- BÏLIÉ, Steiger, Rotterdam. Nederland. SclieveiiiuKOJi, 28 Juli. Op de internationale paardententoonstelling behaalde de heer A. Roy van Parijs zes pryzen, waarbij twee eerste. Steenbergen, 28 Juli. Naar wy vernemen is bp Gedeputeerde Staten een nieuw tarief in bewerking betreffende het heffen van bruggeld aan de draaibrug over den Rozendaalschen- en Steenbergscbeo Vliet, in den provincialen weg van Oudenbosch naar Kruisland. In het tarief zullen ook de wielryders worden op genomen. Terneuzen, 27 Juli. De heeren Everaert, De Keyzer en Burm, houthandelaars alhier, hebben een adres aan don Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid verzonden, tot het verkrygen eener hout haven. Zy grondeD hun verzoek vooral op het gemis aan ruimte tot het lossen en bergen van balken en kolders en doen uitkomen dat dit gemis oorzaak is dat soms schepen in andere, by voorkeur Belgische havens moeten lossen, waarby zoowel de handelaars als de ingezetenen van Terneuzen belangryke schade bjden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft besloten dit verzoekschrift te ondersteunen. vïoes, 29 Juli. In den gemeenteraad werd het rete suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag vastgesteld op 119,4273 met 13 aangeslagenen. De heer H. Schouwenburg, onderwijzer aan school C, werd wegenB zijne benoeming tot ouderwijzer aan de Christelijke school te Katwyk, eervol ontslagen. Voordracht voor leeraar in het teekenen aan de H. B. S. (vacature Swaters): 1. N. v d. Hoef, leeraar te Leeuwarden 2. A. D. F. v. d. Wart, leeraar te Tilburg. De raad benoemt No. 1. De heeren B. M. den Boer en A. de Beste zijn aan de beurt van aftreding als leden van het college van zetters. Burgem. en Weto. geven de volgende dubbel tallen: de heeren B M. den Boer en P. Buitendyk, W. F. van Riet en A. E. Jansen A. de Beste en M. D. Dekker, A. Dekker en W. de Beste. Met den heer Mulder wordt eene ruiling van grond aangegaan, waardoor een wanstand aan den publieken weg wordt weggenomen. Het bedrag van den verkoop van twee huizen ad 1662 zal aangewend worden tot afbetaling van de aannemiDgssom van het verbouwen van het oude telegraafkantoor tot bureau van politie. Dj begrooting der kosten over 1893 van de d.d. schutterij wordt voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 496.25, met eene toelage uit de gemeente- •kf. van 357,1373. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1891 wordt vastgesteld iD ontvang op 55849,05 in uitgaaf op 51093,02, alzoo met een goed slot van 4756,037s- Eveneens do rekening van het gasthuis- bestuur in ontvarg op f 37787,167», in uitgaaf op 36065,037a, goed slot 1722,13. Ierseke, 28 Juli. Bij eene verkooping van paarden, heeft een jongetje van circa zes jaar, een trap van een dier beesten op het hoofd gehad, waardoor het knaapje deerlijk verwond werd. De toestand is op het oogenblik bevredigend. Gelukkig is het weêr veranderd, zoodat men op het oogenblik al de gekalkte pannen in zee heeft gebracht. Mocht het warm blijven, dan is er kans op een goeden aarslag. Sommige oesterkweekers hebben al broedjes op hunne pannen ontdekt; de meesten liggen echter nog te korten tijd in het water om broedjes te kunnen zien. De Damstraat is nu geheel klaar; in plaats van een weg met putten en hoogten, heeft men nu een flinke straat, waarop men zonder gevaar kan wandelen. Ook de achter wegen worden bestraat, zoodat deze gemeente, wat de bestrating aangaat, veel verbeterd is. 13i-uini2sse, 28 Juli. Io de gisteren gehouden vergadering van den dykraad werd: 1°. voorgelezen een schryven vau de wed. C. A. Brouwer, kenniegevende van het overlijden van haar echtgenoot, lid van den dykraad 2°. een schry ven van de wed. Leeflang, mededeelende het overlijden van haar echtgenoot, in leven dyk- wachter 3°. als nieuw lid geïostalleerd de heer C. Struyck. Vorder werd de rekening en verantwoording van den dienst 1891—92 ter tafel gebracht en goedgekeurd. Tot dykwachter werd benoemd A. Bastiaanse, met 7 van de 12 stemmen. Verder werd eene voordracht gevormd voor lid van het dykbestuur. wegens de periodieke aftreding van den heer C. M. Voorbeytel, die met 11 van de 12 stemmen tot eersten candidaat werd gekozen. Tot tweeden en derden candidaat werden gekozen de H.H. J. van Vessem en H. van der Zande, ieder met 7 In de vorige week werden van hier 120 ton mosselen naar Rotterdam, 500 ton naar en 200 balen naar Duitschland en Engeland. Zicrikzee, 28 Juli. Door de erfgename van wylen den heer J. van Zandyk, in Januari jl. alhier overleden, is aan deze gemeente ten geschenke aan geboden een wit satynen vaandel, aan weerszyden beschilderd met een St. Joris met den draak en tot opschrift voerende: «De Schuttery van St. Joris" en de zinspreuk>Vinco non* vincer". Dit vaandel is afkomstig van het op 25 Jani 1787 alhier opgerichte bataljon schuttery, dat by het oproer van 24 September d. a. v. handelend is opgetreden.^ Het schynt dat elke compagnie een afzonderlijk vaandel had; althans by de plundering op laatst genoemden datum werden eenige vaandels der «Nieuwe Schuttery" verscheurd en in de haven geworpen. Het thans aan de gemeente geschonkene schynt alzoo het eenige te zyn dat bewaard bleef. By Kon. besl. is op verzoek met 31 dezer eervol ontslagen de ryksveldwachter 3de kl. J. Kooyman te Sirjansland (Oosterland). Bij kon. besl. is benoemd tot burgemeester van Sluis J. H. Hennequin. Te Ellewoutsdyk zal eene Handboogschutter^ worden opgericht. Dinsdag avond is te Yeere een kind in de haven gevallen en in de modder gestikt. By kon. besluit is aan S. M. v. Noppen wed. P. Verhorst in leven brievengaarder te Wissenkerke, een pensioen verleend groot f 88is benoemd tot burgemeester der gemeente Zoutelande P. S. Buteux; met ingang van 1 October, tot telegrafist op eene jaarwedde van 800, de heeren P. van den Tol te Middelburg, F. Cornelia te Vlissingen, J. F. Peeters te Middelburg en J. A. Polderman te Goes, allen thans klerk der telegraphie; Zierikzee, 29 Juli. Naar wy nader vernemen heeft de poklyderes, waarvan wy in ons vorig nummer melding maakten, de besmetting niet medegebracht van Antwerpen, maar van Eeckeren in België. Het legerontwerp van den Minister van Oorlog Seyffardt moet, naar men verzekert, van geen grooten omvang zyn en zich slechts bepalen tot hoofdbeginselen, o. a. den persoonlijken dienstplicht. Het is zoo goed als zeker, dat de Tweede Kamer in September a.s. het ontwerp-kiesrecht zal ingediend vinden. Men schryft uit Rotterdam aan Be Tijd: In de handelskringen heerscht hier een zekere ontevredenheid over de bevoorrechting, welkeVlissingen boven onze havenplaats geniet by de directie der «Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen". Tot voor eenigen tyd was Vlissingen geen ernstig concurrent voor Rotterdam, ja mocht 't zelfs ver wondering baren, dat van de prachtige Viissingsche haven door de scheep-'aart weinig of geen gebruik werd gemaakt. De haven van Vlissingen heeft bovendien nog dit voor op de onze, dat zy vlak aan zee gelegen ie, terwyl de vaart van hier naar zee nog circa twee uren is. Als eenige reden voor het mindere gebruik dat van de Viissingsche haven gemaakt werd, zou men kunnen aannemen den grooteren afstand van Vlissingen naar de verschillende Hollandsche steden en naar de Duitsche grenzen, waardoor de vrachten voor het veevoer per spoor hooger moeten zyn dan van uit onze haven. Sedert echter de maatschappij >Zeeland" eenige stoombootlynen op verschillende Eugelsche havens geopend heeft, zyn de vrachten voor het vervoer per Staatsspoor van en naar Vlissingen belangryk gedaald. Het schynt dat de Exploitatie-Maatschappij de maat schappy «Zeeland" wil steunen in haar pogingen om het transito vervoer over Vlissingen te leiden. Om een voorbeeld te noemen: De afstand van Vlissingen naar Hengeloo en naar Venloo is respectievelijk 96 en 50 kilometer grooter dan van hier naar beide genoemde stations, en toch is de spoorvracht van Vlissingen gelyk aan die van hier naar Hengeloo en naar Venloo. De Exploitatie-Maatschappij getroost zich dus ter wille van de Maatschappij Zeeland" op het langere traject respectievelijk 3,20 en 2 per ton minder te berekenen voor het binnenlandsch verkeer dan zy voor Rotterdam berekent. Van en naar de Duitsche grenzen is dit verschil te berekenen op respectievelijk 8,30 en 4,80 minder dan van hier uit. Het is zeer de vraag of Vlissingen geen oorzaak kan worden, dat van onze haven in de naasto toekomst minder gebruik zal worden gemaakt. Te Ridderkerk werden by de verkiezing van een lid der Provinciale Staten uitgebracht 1906 stemmen. Van onwaarde 8. De heer Havelaar verkreeg er 980, de heer Smit 912. De hoofdpryzen in de Haarlemsche paardenlotëry zyn in volgorde gevallen, als volgt: 15912, 3928, 6260, 8557, 21003, 5492, 21952, 19826, 12882, 24398, 10704, 15084, 4546, 3246, 21540, 21114, 11259. 15150, 18201, 14357, 24630, 10685, 14656, 11903, 17535, 23109, 8213, 20484. Den vereerders van Multatuli zal 't zeer gefrap peerd, neen geërgerd hebben het bericht je in De Tijd, dat pater Jonckbloet S. J. een gewichtige studie oDder handen heeft, waarin door hem, op grond van persoonlijke waarnemingen, in Indië zelf gedaan, zal bewezen worden, dat verscheidene toestanden, in den «Max Havelaar" door Multatuli beschreven, totaal onwaar zyn. Nu, we zullen met belangstelling kennis nemen van die studie, doch wy willen er hier voorloopig reeds op wjjzen, dat een zeer interessante studie over Bantam en ook over de Havelaarszaak op dit oogenblik ter perse iB by de firma W. J. Thieme Co. te Zutphen. Zy is van de hand van een gewezen Indisch ambtenaar, den heer R. J. van Sandick, die zelf ter plaatse (Lebak) nasporingen deed en zijn Studiëo, thans ver zameld, onder den titel van Lief on leed uit Bantam, het licht zal doen zien. Met groote belangstelling hebben wy van Sandicks objectieve beschouwingen over de Havelaars-zaak kennis genomen (die vroeger ten deele trouwens in de Vragen des Tyds gepubliceerd zijn) en wij meenen dat met deze toelichting inderdaad de geschiedenis van Eduard Douwsb Dekker's eervol ontslag als adsistent-resident van Lebak ongeveer volledig is verklaard en het gedrag der Nederlandsche Regeering in deze volkomen is gerechtvaardigd. ZutphCt Men leest in De Gelderlander: «Zondagnamiddag te één uur arriveerde alhier (Nymegen) van Rotterdam de salonboot «Merwede I", van de firma Fop Smit Co. Aan boord bevonden zich eenige honderden pleizierreizigers, een muziek gezelschap en Jannetje Struik, de Millioenenjuffrouw. De komst van deze celebriteit werd verwacht; de Waalkade was zwart van menschen. Nadat het grootste gedeelte der passagiers was afgestapt, kwam ook Jannetje van boord en wist zich met veel moeite toegang te verschaffen tot een koffiehuis. Het volk drong namelyk schreeuwend en joelend achterop om de befaamde dame te zien. Op veel bevalligheid kan zy anders geen aanspraak maken. Een gebochelde rug, een meer dan gewone neus, een niet kleine mond, een aangezicht met bergen en dalen in miniatuur, ziedaar in 't kort de persoonsbeschrijving van Jannetje. «Hoe zulk een postuur de «attraction" van een «pleizierreisje" kan wezen, is ons een raadsel. En niet alleen de lustige Rotterdammers hadden plezier in hun «reclame makende" stadgenoote, de Nymegenaara «Op de schouders van eenige mannen gezeten, had Jannetje vooraf allen belangstellenden een vaarwel toegewenscht." De Koninginnen iu het Kamp! Dinsdagmiddag tegen 2 uur kwamen Bare Majesteiten in de legerplaats der gonit'oroep'eii by Zeist. Het geheele kamp was in feestgewaad. O veral wapperde de driekleur. Aan de westzijde van het kamp, waar zich de hoofd ingang bevindt, was een eerepoort in Moorschen stjjl opgericht uit vlechtwerk en uit andere deelen van den pionierarbeid. Ten noorden van de legerplaats, tegenover de officierscantine, was een tweede eerepoort in Chi- neeschen styl verrezen, eveneens voor het grootste gedeelte uit ryswerk vervaardigd. Boven in deze poort las men een opschrift in Chineesch letterschrift, dat te vertalen was in: «Nog tienduizend tallen van jaren", een wensch die de Chioeezen elkander toebrengen, wanneer zy elkaar alle goeds willen toe- wenschen, terwyl in de opgaande zyden van de poort in de Maleieche taal stond geschreven«Hulde aan de Vorstinnen van Ned. Indië". Dit laatste opschrift is aangebracht met het oog op de omstandigheid, dat by dit korps al het kader voor de genietroepen in Ned. Indië wordt opgeleid. In 't midden van en vóór elke compagniestraat naar de zyde van het hoofdkwartier bevond zich een tropee. Elke tropee gaf in miniatuur te zien stukken arbeid, als bruggen, ton vlotten, mijnputten, aardwerken, blicdeeringeD, decauvillespoor, enz., enz. Zoo zag men by de spoorweg- en telegraafcompagnie een ijzeren spoorwegbrug, met landhoofden en gedeelten spoorbaan enz.; voorts de wyze van vernieling van grootejjzeren spoorwegbruggen en alles, wat daarop betrekking heeft, aanschouwelijk voorgesteld. Verder vond men zuidelyk van 'tkamp nog twee eerepoorten in meer eenvoudigen stylde eene, voor het meerendeel vervaardigd van stroo (rietdekkerswerk), gaf toegang tot de cantines van onderofficieren en minderende andere, gemaakt van aardewerk en stroo, gaf toegaDg tot een werkterrein. By de aankomst der Koninginnen was het korps genietroepen in marschtenue opgesteld op de appelplaats, met de tamboers en de mnziek op den linkervleugel. HH. MM. reden vóór langs het korps, terwyl de tamboers den eeremarsch sloegen en vervolgens de muziek het «Wilhelmus" blies, naar de officierscantine, waar zy uitstegen en door den korps- en kamp commandant Gijsberti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hy de officieren van den staf van het korps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles wat het kamp te zien geeft; namen een kleiue poos rust iD de officierscantine, waar zy iets gebruikten en toen ook de officieren van het korps en enkele gasten-officieren van den staf van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog een evolutie te hebben gadegeslagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tyd voortgezet, waarna HB.MM nadat de kampcommandant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, ongeveer 6 uur het kamp weder verlieten. Onlangs vond de rjjtuigpoetser L. Van Geel, te Rozendaal, in een spoorwegcoupé een pakje, dat een groote waarde inhield (men zegt 10,000 k f 12,000). De eerlyke vinder ontving deze week als belooning van de Maatschappij een eervolle vermelding. Één verjaardag ia de 12 jaren! Personen, die op 29 Februari geboren zyn, zullen dien dag in deze eeuw alleen nog in 1896 kunnen herdenken en in de 20ste eeuw voor het eerst weer in 1904. Het jaar 1900 telt niet mee, want eeuwjaren zyn geen schrikkeljaren. Voor velen van het thans levend geslacht is dus slechts één verjaardag in de 12 jaar weggelegd. Het er dan maar eens goed van genomen 1 Op de gedrukte visitekaartjes naar het buitenland mogen tegenwoordig ook geschreven worden de algemeen gebraikelyke letters: p. f.; p. r.; p. c., enz., het adres van den afzender en zijuen titeL RECHTSZAKEN. Ziorikzce, 29 Juli. In de op heden gehouden terechtzitting van de arrondissements-rechtbank, kamer van vacantie, stond terecht C. K., geboren te Zierikzee, thans wegens landlooperij gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Beklaagde heeft reeds ettelijke jaren te Veenhuizen en Hoorn doorgebracht. In 1890 door de rechtbank alhier ver oordeeld tot opzending voor jaar, vond hij het toch maar beter, na zijn ontslag, zijne geboorteplaats weder eens op te zoeken. Dat men op zijn bezoek niet gesteld is, blijkt uit zijne verschijning ter terechtzitting van heden. Beklaagde wordt daar uit verschillende rapporten, nopens hem ingewonnen, er op attent gemaakt, dat hij bekend staat als »lui" en tevens «zeer lastig." Beklaagde zegt niet in staat te zijn om te werken, om dat hij lijdende is aan een hartkwaal. De officier van justitie, rar. baron de Vos van Steen wijk, meent, na het hooren van de agenten van politie Rinders en Gappon, voor den beklaagde te moeten vorderen één dag hechtenis en daarna opzending naar een werkinrichting voor den tijd van drie jaar. De rechtbank deed nog heden uitspraak en veroordeelde beklaagde tot 12 dagen hechtenis, zonder opzending. Eenigen tyd geleden werd er melding gemaakt van een «goochelaar", zich noemende Bosco, die te Hulst zyoe kunsten zoodanig verrichtte dat een weg- gegoocbeld voorwerp niet meer in het bezit van de rechthebbende zelve kwam. Deze kunstenaar werd Dinsdag door de rechtbank te Middelburg, ter zake van «verduistering", veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, zoodat hy op zyn gemak eens kan nadenken, welk voor liem noodlottig kuostatuk by in den avond vao 30 Mei 11. in eene herberg te Hulst heeft uitgehaald. Daar toch vroeg by op een voorstelling een gladden, gouden ring cm daarmede een toer te verrichten. Zulk een ring werd hem zooals by de behandeling der zaak bleek door eene vrouw van den rijksveld wachter ter hand gesteld. Hij kwam das al reeds dadelyk aan een, voor hem, heel slecht kantoor terecht. Toen die toer afgeloopen was, duurde het wat lang eer het ter leen gevraagde voorwerp weer aan zijn adres terug kwam, zoodat herhaaldelijk door de eigenares daarom gevraagd mocBt worden. Eiodelyk werd haar, naar zy meende, baar eigendom weer overhandigd; doch by nadere beschouwing bleek dit te zyn een andere ring, minder in waarde. Na hierop den «goochelaar" gewezen te hebben, zeide deze ten Blotte dat haar ring in het bezit was van een ander persoon, mede in die herberg tegenwoordig, en dat deze hem Btraks wel terug zou geven, waarvan even wel niets is gekomen, terwyl de begoochelde den ring, dien zy voor den haren terug kreeg, in handen stelde van den brigade-bommandant der maréchaussées te Hulst, die zich verder bemoeide met deze goochel- geschiedenis, waarvan het einde is zooals hier boven werd vermeld. (Midd. Ct.) Eéa woord van onbedachtzaamheid. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. K. B., koemelker te Rauwerd. wegens het bezigen van voor de Koningin beleedigeode woorden in eene stationswachtkamer te Leeuwarden, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. LANDBOUW. St. Maartensdijk. Zeker weinige in Zeeland .e keeren op 't oogenblik in zoo ongunstige conditie als de onze. Nu is de zomertyd daar en tal van arbeiders zyn zonder werk. De oogsttijd, die aan staande is, zal daarin wel eenige verandering brengen, doch de verbetering zal niet van langen duur zyn. De oorzaak van dien voor den arbeider zoo ongunstigen toestand moet gezocht worden in do omstandigheid, dat er dit jaar ze9r weinig vlas te bewerken is. Het geldelijk nadeel, nu al enkele jaren achtereen door de vlasboeren geleden, heeft deze afgeschrikt op zoo groote schaal als vroeger te werken. De hoeveelheid te bewerken vlas bedraagt dan nu ook maar i/s gedeelte van hetgeen in de laatste jaren werd bewerkt. En van dit 7s gedeelte krimpt waarschijnlijk ook nog een groot deel weg. De hooge pryzen, die Belgische koop lieden voor onbewerkt vlaB besteden, is voor odzo vlasboeren eene zoo sterke verzoeking, dat sommigen hunner, by de gedachte aan vorige jaren, die niet kunnen weerstaan, en hun vlas onbewerkt van de hand doen. En nu moge de zomertyd al minder voordeelig zyn, het veld geeft dan toch altyd nog het een of ander te doen. Maar hoe zal het meerendeel der arbeiders hier den wintertyd moeten doorbrengen? Deze vraag wekt bezorgdheid in hooge mate. Men neme in aanmerking, dat er 's winters ongeveer 4 maanden lang geregeld duizend golden 's weeks aan arbeidsloon van 't vlas werd uitbetaald; meer dan 200 personen vonden daarin voortdurend werk. En nu zal van zelf het aantal werkenden uiterst klein wezen, 't Is zeker, dat de arbeidende klasse dezen winter meer dan ooit den steun van de meergegoeden zal behoeven. Laten zy beiden dat begrjjpen: de ryken en de armen. Zuïd-Bevelaud, 27 Juli. Hoog gespannen zijn de verwachtingen omtrent den oogst. De meeste producten beloven veel en moge er al hier of daar in dat opzicht eene uitzondering waar te nemen zijn, over het algemeen mag de landbouwer tevreden zijn, met uitzondering mis schien van den hooioogst. Deze is op sommige plaatsen minder dan een vierde van andere jaren. De aardappelen staan uitmuntend en dat dientengevolge de prijzen niet hoog zullen loopen, blijkt daaruit, dat reeds contracten van levering tegen het najaar a f 1,50 per mud zijn gesloten. De rupsenplaag, die men grootendeels voorbij achtte, is eene nieuwe phase ingetreden, doordat gansche zwermen vlinders op nieuw hun verderfelijk broedsel over een gedeelte van het eiland hebben uitgestort. Met het dorschen van koolzaad is men begonnen, terwijl de akkers, waarop vlas is geteeld, reeds grootendeels om geploegd zijn. De pluk van kersen is verreweg afgeloopen. Nog eenige late soorten en de boomen zijn geplunderd. De meeste pachters hebben reden van dankbaarheid; het prachtige zomerweder is oorzaak, dat dë kersen gaaf getrokken en alle goed verkoopbaar zijn. In vroegere jaren kon men omtrent den kersenoogst vele malen gansche troepen speelrijders uit Schouwen op Zuid-Beveland ontmoeten. Zij huurden een vaartuigje, voeren naar Goes en lieten zich van daaruit door het schoone Goesche land rondrijden om zich te vergasten aan kersen en nog wat. Dit schijnt geheel en al voorbij. Wat zou daarvan de reden zijn Er is geen schooner streek denkbaar voor het doen van een uitstapje dan het eenige Zuid- Beveland. Steenbergen. Hoewel men in deze streek de rupsenplaag weinig gewaar wordt, dreigt den bietenverbouwers toch een ander gevaar. Wegens het sterk groeien der beetwortelen wordt het loof te hoog en begint door te schieten, zoodat de beBte sappen verloren gaan. De wortel wordt vezelachtig lioht en verliest het suikergehalte. De heer Springer, directeur der Steenbergsche suikerfabriek, heeft by circulaire do landbouwers hierop gewezen, en in beider belang verzocht, uit zulke bieten de koppeD te snijden, wear- aan door velen reeds gevolg ia gegeven. De laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent de beetwortelteelt luiden als volgt: Hoewel in Frankryk gedurende de laatste acht dagen overvloedig regen is gevallen, blijft de stand van den bietenooget toch altyd gebrekkig. De vroeg gezaaide bieten staan goed, doch de later gezaaide, welke ongeveer ééa derde van de geheele met bieten bezaaide oppervlakte zal uitmaken, staan ongunstig, zoodat in elk geval de oogst in Frankrijk weinig zal opleveren. Ook in België is de toestand hetzelfde. In Duitschland en OosteDryk zyn de vooruitzichten van den beetwortel- oogst beter, doch in Rusland leat de stand van het gewas steeds veel te weoschen over. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Wissen Kerke, 26 Juli. Heden werd door het bestuur van den Onrustpolder, te Cimperland aanbesteed het verdedigen van -den onderzeeschen oever van dien polder door steenbestorting. Hiervoor was ingeschreven door: S. Blok, Cortgene, voor 4700; J. Roskam Cz., Sliedrecht, voor 4070; W. M. Roelofs, Papeodrecbt, voor ƒ3880; P. A. v. d. Velde, Terneuzen, voor 4224; Jan de Breo, Terneuzen, voor ƒ4750; Joh. Volker, Papendrecht, voor 4094. KERKNIEUWS. Beroepen by de Herv. Gemeente te Medemblik, Dr. J. Helder, pred. te Zierikzee. Beroepen te St. Annaland ds. J. R. v. Koojj te Steenderen en Bronkhorst. Bedankt voor het beroep by de Herv. Gem. te Vlissingen, door ds. A. H. deu Boer, te Deutichem. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Yereeke heeft toezegging van beroep gedaan aan den heer Geerling, predikant te Domburg. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. XXII. Stoffel. Goeijen aivend, buurt, ik komme weer is eventjes an, om is te oiren oe je mit je zaikjes stait. Jilles. Wel buurt, wat za'k dair van zegge, 't is van 't jair (vrees ik) 'n kind mit 'n lam andj e, mit m'n boerderietje, m'n ooi is binne in ik oef et niet te zeggen, 't is 'n klein bitje, m'n Wintergeeste is ail d'n oap, in dat vaolt oak niet mee, in 't overschotje zal mien inziens niet veel beter weze. Stoffel. In wat dienk je van de korenpriezen, zou dat niet wat betere? Jilles. Dair zie 'k geen beterschap in, zoalang et geen ooreloge wordt, of'n misgewas over eel de wereld. In dan inot et geen oorlog weze, zooas in Zurksee, mar de groate Staiten tegen m'nkaore. Stoffel. Èze dan in Zurksee oorlog? Jilles. Wel nee, 't is mar 'n bitje remoer schoppen, omdat de opperstierman et raidssleetje nair 't riet stiert, in noe meene de ingezetenen, dat ze dairdeur te veel motte betaile. Stoffel. Mar m'n Griette aode verlee weke oirt, dat ze in de stad et niet voornaim vinde, om te betailen, in as jé dair geld van de mensen mot den deurwairder d'r op los mot stiere. Jilles. Dat ek oak oirt, mar dat is meest in de wienkels, dair de voornaime voor 'n enkele mael, as ze et nie uut Olland of Frankriek kriege, is nair toe gai, in d3n vergete die mensen zukke kleinigedenwat de belastienge angait, dair is geen uutstel voor, dat weet je. Stoffel, 'tls 'n raoren tied tegenwoordig. Je wordt er dienzig van as je d'r over dienkt, want wair et geld vandaine mot komme, as je de stait van inkomsten in uut- gaeven bie d'n boer is naigait, dat wee je niet, de pachten worre zoa oage opëdreve, 't is of et geld zoa mar an de korenairen in an de boamen angt, in bie mien zie'k de koreaairen niet dik stai, in an m'n boamen bin geen peren, dus noe vraig ik je in gemoede, wair mot je van betaile? Jilles. Je eit geliek buurt, in toch mot er wat in de lucht ange, dat wilder niet zie, want zoa as et noe toch in de leste vier weken eloape is, dat steekt z'n been uut, dat pacht ostieën voor 30 in f 325 per gemet, in koapt land, nog niet eens van 't beste, voor 600 per gemet, in dat op 'n korenmart, die je niet kunt noeme, want, in Zurksee koape ze niks meer. Stoffel. Ze gai d'r ommes niet zonder eten doe, om d'r belastinge uut te spairen? Jilles. Dat is niet te wenschen, ofschoon ik wel ge- loave, dat er wel enkele bin, die et probere, om dairdeur wat meer opschik an d'r lief te kunne angen. Stoffel. Oe maiger et bie ons is, dan mot ik aoltied mar zegge, zaolig om op Aimstie te wonen. Jilles. Dat komt omdat m'n geen burgemeester in e 't is d'r eige schuld, as 't in 'n gememte niet goed gait, lait ze deur d'r eige oagen kieke. Stoffel. Dat zeg ik mit joe, wat is 'n uurlienk? eest motte ze de mensen in toestanden leere kenne, in as ze 'n bitje op de oagte bin, dan snie ze uut, net as de boere- knechts in meiden. J i 11 i s. Dair sprak ik lest nog mit Jantje over, mar porjuu nee, die wil ik niet meer vernoemen, want die eit lest zoa boas eweest, dat ik an joe vertelt aode over z'n reize nair de butterfabriek, dat ik dat noe oak mar zal zwiege, 't was toch wair, dat ie mankement kreeg an z'n riem- waigen. Stoffel. Lait jie de boat mar voor anker legge in vertel m'n is, wat je Donderdag in de stad vernome eit van den Engelschen ingst, want je eit toch oak wel in de Nieuwsbode zie, dat ie de 2de pries aod eit. Jilles. Ik sprak Donderdag den dikken Frans uut Noordgouwe, die ao op Schevenienge wiste kieke, mar o, o, zeit ie, 't was er toch zoa mooi, ie vertelde, dat meneer Houwer dair de kroone op z'n oot ezet was, want dat er 'n ingst van f 6000 de 3e pries kreeg, dus wel 'n teiken, dat de Commissie, die den Engelschen ingst ekocht goed uut d'r oagen ekeke Stoffel. Kiek, zoo'n man as meneer Houwer, zou ik mar burgemeester maike, mit 'n groot tractement, want die ziet op geen bitje moeite, in is voor aole standen goed. Jilles. Ja mar, Stoffel, die man kan aoles nie weze, lait jie um mar stilletjes begai, ie doet toch goed, in zien doen. Stoifel. Je zou zegge, oe komt dien dikken Frans op Scheveniengen teregte, eit ie dair fermielje? Jilles. Die is mit fermielje in z'n zak dair nairtoe egai, mit 'n pair kameraods mot je mar dienke, ie eit dair nog mit tien pairden voor één rietuug zie rie, dat was mooi, zeit ie, in dan eit ie nog 'n tuugje pairden ezie, dat de Koninginne ekocht eit voor f 6000. Stoffel, f 6000 voor een tuug pairden, mar wat is dair noe toch an, dat zoaveel wairde eit? eel mien inspan, mit den ouwen fluit d'r bie, is zoaveel niet waird. Zou de Koninginne dair noe zoa ard om verlege wist Jilles. Wel nee, Stoffel, want ze eit meer pairen as dat er bie ons an et durp stai, in je begriept wel, dat zukke pairden veel geld motte koste, anders bin ze niet mooi. Stoffel. Zouwe wilder dair oak an mot elpe betaile? Jilles. Dat mot je tot 'n eere rekene Stoffel, as je dairan mag betaile, je mot zoa krenterig nie weze, vooraol as et onze lieve Koninginnen betreft. Stoffel. Ik geloave wel, dat ik er veel van ouwe, mar jongen, as je naigels aoltied kort bin van 't krouwen op den boom van 't schuufje, dan voel je dikkels meer as je zeit. Jilles. Dat zal wel betere buurt, as de Menister z'n wet op d' inkomstebelastinge mar is klair eit, dan bin m'n ineens op stap. Stoffel. Ik al edocht dat die neute niet makkelik zal kraike, in dat die wet nog wel 'n jair of wat op zal schuuve. Jilles. Zouwe de Schouwsche tramcommissarissen d'r nie om weze, om in volle vairt mit de stoamtram in die veelbelovende wet ons eilandje binnen te stoamen? Stoflel. Och buurt, ik weinig moed op beterschap, want dair is zoa verbaosd veel geld noodig voor aolerleije vrimdigeden, dat ze geen lasten kunne vermindere of ze motte op 'n ander ende weer vermeerdere, in as je 't op de keper ziet, dan drukke aol de lasten, van wat vooraird oak, op de mindere man. Jilles. Jie bint aoltied bezwairt in je rekent as je buurman Anthonie, in 't elpt je niks, stapt over die muze- nisten eene, je ao beter nair de Renisse mart kunne gai, of eije aoltied nog moed, dat ze je op Schairendieke as domenie zulle roepe, ik oire dat die fiene mannen een uus voor een domenie ekocht oe dienk je dairover? Stoffel. Dair voor bin ik geen te zwair zondair of kortweg niet slecht genoeg om dat baintje an te pakken, want dan mot je kunne vouwe in plooije. Jilles. Ja, gistere oirde ik in de stad dat ze 't in de Meelstraite oak niet eens bin. Stoffel. De booseid woont ongedocht in ieder mensen arte, in bairt aolgemeene verdeeldeid. Jilles. Dat is wair buurt, mar diegene, die et fortunelikst bin, de minste anleidinge tot booseid, as de wind in 't zeil blaist, dan bluve de gemoederen kalm. As 'n domenie veel kriegt, in 'n grainkoaper oage priezen besteed, as 'n bakker goed in goedkoap broad levert, in de vleisouwer niet te veel been in 't vleis lait, kiek, dan die mensen 'n emel op airde, want die kriegt is opgeruumd, in die geeft gevoelt zich te vree. Stoffel. As je zoa redeneert, dan kun je nog Menister worre, mar dan zou je oak net doe as de Menister, n.l.'n tweede tonge d'r op nai ouwe. Jilles. Dat zou best kunne, want 'n gewoon mens is eel anders as iemand, die andelend mot optree, zukke bin soms gedronge lienrechte tegen d'r gevoelen in iets uut te voeren. Stoffel. Dairom verlang ik niet om in eenig regeer opënome te worren, ik genoeg an m'n boerderietje, in noe gai ik is kieke of m'n Griette de pap klaer eit, die zal al weer smaike. Gegroet huurt, zeit Saore genacht. vï! - Rotterdam, Juli 1892. Ja, ik erken dat ik dit schrijven reeds veel vroeger had willen afzenden, maar uwe lezers zullen my verontschuldigen, dit weet ik, als ik hun mededeel dat ik door persoonlijke omstandigheden sinds geruimen tijd werd gedwongen de pen te laten rusten. Ik zeg dit, omdat ik in mijn vorigen brief had beloofd weldra iets naders omtrent het lot der Rottcrdamsche Schouwburg-loten te zullen mededeeleu. Evenwel, zoo spoedig zou dit toch nog niet hebben kunnen geschieden, daar de mededeelingen daaromtrent mij voor uw blad werden verstrekt onder belofte van voorloopige geheimhouding, zoodat ik er per slot van rekening nog niet veel aan had. Er is dus met het verlies ran tijd dit althans gewonnen, dat ik nu vollediger kan zijn. De Rotterdamsche Schouw- burg-Vereeniging bestaat niet meer, hare bezitting, onze fraaie Schouwburg, is in andere handen, en de houders van aandeden (in deze de rijksdaalderslootjes), hebben geen onderpand meer in een gebouw. Wat er nog overbleef, is het kapitaal van ƒ225,000, dat door de Vereeniging was afgezonderd om daaruit (met eene bijdrage van ƒ6000 per jaar, uit de exploitatie van den Schouwburg) de aflossing van de obligaties en de prijzen te kunnen betalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 3