de stormen op den 23en en 29en, welke liefelijke verschijn selen veel nadeel aan de vruchten toebrachten. Weerlicht werd bovendien 6 maal gezien, donder 4 maal gehoord. Luna tooide zich eenmaal met een krans, drie maal verschafte de zon ons het prachtig schouwspel van een regenboog, 5 maal viel er dauw en 20 maal regen, tengevolge waarvan in '15 aftappingen, 114,6 m.M. water werd verzameld, 'tgeen voor de Bannen 2131560 M3. geeft. Dank den zandigen bodem, steeg het water slechts 0,025 M. In verband met het voorgaande, was de lucht meestal somber, 22 maal nevelachtig, 5 maal mistig, 14 maal be trokken, 24 maal zwaar bewolkt en buiig, 13 maal bewolkt; slechts 5 maal licht bewolkt, 11 maal helder. De onweders van 18, 19 en 20 vooral de eerste twee, waren hevig, veroorzaakten defecten aan de hier aanwezige telephoon- toestellen, en leverden aan den waterval 10.9, 21.4 cn 12.2 m.M., dus in drie dagen 44.5 m.M. Den 23en passeerde hier, vrij nabij, een hoos, welke het graan op het veld dorschte, het zand naar boven voerde; jammer dat er nog zooveel is overgebleven. Op de a.s. zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland zal o. m. behandeld worden: een vooratol van Ged. Staten, om, overeenkomstig hot verzoek van het hoofdbestuur der Maatschnppjj tot bevordering van Landbonw en Veeteelt in Zeeland, ook voor de jaren 1893 en 1894 een bedrag van 2350 als maximum beschikbaar te stellen, ter bevordering en aanmoediging van do verbetering der paardenfokkerij in dat gewest 2e. een voorstel van Gedeputeerde Staten tot nadere regeling der verpleging van arme krankzinnigen en idioten nit Zeeland in geneeskundige gestichten. De firma N. Bonten, Theehandel opgericht 1820, te Dordrecht, heeft iets nieuws op het gebied van reclamen verzonnen, in den vorm van briefkaarten verguld op 6nede; ieder verzamelaar van postzegels en briefkaarten enz. zal zich natuurlijk bejjveren er een exemplaar van te bemachtigen. Dat men .niet spot met vergrjjpen tegen de militaire tucht, bljjkt uit het vonnis, dezer dagen door den krjjgsraad geveld. Een der proetsoldaten uit Atjeh, to Doesburg in garnizoen, die na desertie een sergeant te Arnhem tegen den muur had gedrukt (in dronken schap), werd tot twee, een ander wegens een schop, aan een officier toegebracht, tot drie jaar celstraf veroordeeld. Door den meubelmaker Yan der Vaart te Groningen is thans naar Soestdjjk verzonden het poppenhuis, ge- Bohouk van mevr. Van Panhuya—Laoxma aan H. M. de Koningin. Het stelt van buiten, tot in de kleinste bijzonderheden, het raadhuis van Groningen, van binnen eene heerenbehuizing met 9 kamera voor. In de kamers vindt men geschilderde plafonds, parketvloeren, kostbare meubelen, schildergen, enz.in de keuken het b.-noodigd koper- en blikgoed; de kelder is zelfs van 30 flescbjdB wjjn voorzien. Voor een badkamer is evengoed gezorgd als voor de hokken der vyf hondjes. Bjj de aanbieding wist H. M. haar gevolg, de poppen, spoedig to plaatsen, waarbjj zjj echter tot de ontdekking kwam, dat de gouvernante ontbrak. Met bekwamen spoed ie deze daarop door de vereeniging »Tesaelschade" vervaardigd, zoodat er nu aan deze zeldzame hofhouding niets ontbreekt. Het Sociaal Weekblad deelt mede, dat de heer Kerdijk op het dringend advies van zijn geneesheer voor onbepaalden tijd volstrekte rust heeft moeten nemen. Meer bijzonder was hem aanbevolen in geen geval aan den arbeid der Tweede Kamer deel te nemen. Wij vernemen dat tegenwoordig sommige personen en firma's, die geen plan hebben bestelde goederen te be talen, een nieuw middel hebben bedacht om goederen te betrekken, vooral uit het buitenland. Zij verwijzen bij hunne bestellingen voor inlichtingen naar de Nederlandsche Bank, terwijl het toch bekend is dat de directie in den regel geene inlichtingen geeft en nimmer het recht verleent zich op haar te beroepen. Daar, op den naam der Nederlandsche Bank afgaande, reeds menige fabrikant en groothandelaar het slachtoffer van dit bedrog is geworden, achten wij het plicht tegen zulke praktijken te waarschuwen. Wegens ernstige ongesteldheid van zijn vader is Sequah genoodzaakt naar Engeland te vertrekken. De laatste séance te Zwolle had daarom Vrijdag avond plaats. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan der notarissen G. v. d. Velde te Belcele (België) en J. M. Pilaar te Goob werd op het slot Oostende te Goes verkocht eene kapitale hofstede aan den grintweg te Schore met 46, 62, 20 Heet. bouw-, weiland en boomgaard in Kapelle en Schore. Ia 18 perceelen werd het geheel verkocht voor 26,623,83 met 12l/s °/o voor onkosten. Door elkaar was de opbrengst 571 per Heet. De hofstede werd gekocht door de heeren J. A. Bevier de Pouw en W. P. K. Lenshoek te Goes voor 1202. Het erfpachtsrecht op den grond van een molen en een tuin van W. van Eenennaam tegen 30 per jaar werd voor 304 gekocht door den bewoDer Van Eenennaam. Een woonhuis te Baarland werd ten verzoeke van P. Meyers door den Notaris Lanssen Croïu, ten overstaan van den heer W. Pelle verkocht voor 800 met 127a onkosten. Siirjaiislancl. Ten overstaan van den notaris van der Bent werden hier 2 woonhuisjes, aaneen ge bouwd, verkocht voor 350 plus v y f t i e n percent opcenten, kooper werd MarinuB Bal. Naar de Tern. Crl. meldt, is door Gedeputeerde Staten het zinkwerk by Hoofdplaat gegund aan den laagsten inschryver, den heer A. Tholens Dingsz. te Terneuzen, voor 59420. De heer Tholens heeft tevens goedkeuring ontvangen voor het maken der beschoeiing langs den Oostelyken kanaalarm aldaar, voor 16200, als zynde de opvolger van den minsten inschryver, den heer C. van der Hooft aldaar, die inschreef voor J 13988 en verzocht had van het werk ontslagen te mogen wordon. KERKNIEUWS. Beroepen by de Ned. Herv. Gem. te Wissenkerke (toez.) da. Geerling te Domburg. Eikerzee, 3 Juli. In den namiddaggodsdienst van heden hield onze geachte leeraar Ds. G. J. van der Hoeve alhier, voor een talrijk opgekomen schare zijne afscheidsrede. Z.Eerw. had tot tekst gekozen 2 Kor. 13 vers 13, het 2de gedeelte. Na alloop hiervan sprak de consulent Ds. Adama een waardeerend woord, eerst tot de gemeente, daarna tot zijn vertrek kenden ambtsbroeder, wien ten slotte nog dooi de gemeente staande het laatste vers van Ps. 121 werd toegezongen. L ANDBOU W. Vergadering van het Ned. Rundvee- Stamboek te Schuddebeurs, 1 Juli 1892. Op de Nieuwe Haven te Zierikzee waren bij aankomst der Spoorboot een twintigtal rijtuigen, waarvan reeds eenigen bezet waren door personen uit de eilanden Tholen en St.-Filipsland, die van Viane waren afgehaald. De Spoorboot aan den wal komende, drongen en kri oelden allen door elkander om de rijtuigen te bezetten zoodra ieder een plaatsje had, werd de tocht naar Schuddebeurs ondernomen. De vergadering, uitgeschreven tegen elf uur, werd door de te late aankomst der boot eerst kwartier voor 12 door den heer II. J. E. Gerlach, voorzitter der afd. Zeeland, geopend. ZEd. heette de aanwezigen welkom, bracht dank voor de drukke opkomst (ongeveer 100 personen waren aanwezig) en dankte de commissarissen voor de moeite en zorg, die ze besteed hadden om de belangstelling op te wekken. De Schouwenaars hebben veel gedaan ten behoeve dor paardenfokkerijvandaar uit is het Nederl. Paarden-Stamboek geworden wat het nu is: laten wij allen samenwerken om ook voor het Rundvee-Stamboek de belangstelling gaande te maken, die daarvoor noodig is. De ongunstige toestand van den landbouw kan door eene rationeele fokkerij zoowel van paarden als van rundvee een equivalent geven. Dat deze vergadering goede vruchten moge opleveren, is zijn hartelijke wensch. Na voorlezing en goedkeuring der notulen doet de secretaris, de heer E. van den Bosch, de volgende mededeelingen Door vele afdeelingen der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij is het lidmaatschap der Vereeniging aangenomen. In 1891 waren or 54, thans 127 leden. Ingeschreven werden 52 stuks rundvee. De fondsen van de afdeeling zijn niet rooskleurig te noemen: in 1891 bedroeg het goed slot f 124,46r-. Door de restitutie, die f 2 per rund gegeven wordt en de uitgeloofde prijzen bij de tentoonstelling te Krniningen, moet daarvan f 153 betaald worden, zoodat het tekort thans f 42 zou zijn. Worden dit jaar nog meerdere runderen ingeschreven, dan zal dit nog aanmerkelijk stijgen. Het laten drukken en ver zenden der Stamboeken zal veel geld kosten. Eene subsidie van f 40 van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij te vragen, zou zijns inziens de weg zijn, die tot verbetering van den financiëelen toestand kan leiden. De voorzitter zou het wenschelijk achten f 100 te vragen mot hot oog op te houden stierenkeuringenbesprekingen worden aangehouden. Do heer E. van den Bosch brengt nu rapport uit omtrent het verhandelde te Dordrecht op 27 Mei 1.1. Voornamelijk besprak hij het punt, waarbij het gevoelen der afdeeling werd gevraagd over het denkbeeld om een verzoek tot subsidie voor de Vereeniging aan de regeering. Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering dit verzoek te steunen. Stierenkeuringen is nu aan de orde; deze zoo vroeg mogelijk in het voorjaar te houden, om een overzicht over het fokmatericel te krijgen. Een schrijven van den heer Baron Collot d'Escury, met medodeeling wat daarvoor in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. gedaan wordt het puntenstelsel, dat daar bij de keuringen in toe passing werd gebrachtde noodzakelijkheid om de keuringsplaatsen niet te ver van elkander te hebben, om daardoor alle stieren, zoowel goede als minder goede, te kunnen beoordeolenhet uitbrengen van een beredeneerd rapport, met vermelding van do goede en minder goede eigenschappen der aangeboden stieren het uitloven van kleine premiën bij die keuringen; en met het oog op den stand der kas, hot gratis keuren van de aangeboden dieren door eene commissie, in iedere stieek te bonoemen. Over het algemeen wordt door de vergadering ingestemd met het schema, door den heer van den Bosch gegeven. De heer J. M. Klompe acht het echter noodzakelijk, dat de keurings-commissiën bijgestaan zullen worden door een der inspecteurs van het Nederl. Rundvee-Stamboek dit zijn personen, die op de hoogte van de zaak zijn en daardoor alléén kunnen de keuringen doel treffen een beredeneerd rapport is ook van hen beter te verwachten dan van iemand anders. Dat dit geld zal kosten, is niet tegen te spreken. Besloten werd daarom, op voorstel van den voorzitter, niet /'100 maar f 250 subsidie aan het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landb.- Maatschappij aan te vragen. De aftredende bestuursleden worden op voorstel van den heer Giljam bij acclamatie herkozen, n.l. de heeren H. J. E. Gerlach en E. van den Bosch. Beide heeren verklaren zich bereid deze benoeming aan te nemen, in de hoop daardoor aan den bloei der Vereeniging bevorderlijk te kannen zijn. De heer van Weel wenscht die heeren geluk met hunne herbenoeming, doch zou wenschen dat in het vervolg bij benoemingen niet van het reglement werd afgeweken. De heer Giljam zegt, het voorstel gedaan te hebben met het oog op den tijd. Aangezien het aantal leden tot boven de 100 ge stegen is, meent de voorzitter, dat de afdeeling het recht heeft 2 commissarissen voor do hoofdbestuurs vergaderingen te kunnen benoemen en stelde daarom voor tot die benoeming over te gaan. De heer Job van der Have stelt voor, conform het voorstel van het hoofdbestuur, de heer E. van den Bosch te benoemen een daverend applaus is hiervan het gevolg, zoodat genoemde heer als gekozen wordt beschouwd en zich bereid verklaart de betrekking aan te nemen. De voorzitter wenscht de vergadering te schorsen, om gebruik te maken van de landelijke cotelet"; niet gaarne zouden wij hierover iets mededeelen, ieder die er geweest is, kan zich nu een vooorstelling maken wat dit is en hiermede bedoeld wordt. Daarna is de tijd zoover verstreken, dat het nood zakelijk wordt de paarden voor de rijtuigen te doen spannen, om den rijtoer te ondernemen. Na de hengst »Pride of Burnbank", die in heel wat betere conditie verkeerde dan bij de tentoonstelling te ICruiningen, ten gevolge het zeer ongunstige weer, bezichtigd te hebben, wordt de tocht naar Dreischor aangevangen; daar vindt men op het dorp nog een paar overblijfselen van de gehouden kermis en in het koffiehuis is men bezig de laatste sporen daarvan te doen verdwijnen, zoodat men als het ware alles overhoop vond, niet tegenstaande dit of misschien wel ten gevolge daarvan, werd de reeds opgewekte stemming verhoogd. Na een zeer korte pauze werd de reis naar de stoomzuivel- fabriek »Luctor et Emergo" ondernomen; hier had men een half uur tijd om vluchtig een en ander te bezien; zooals te begrijpen is, kon hiervan bij zulk een drukte niet veel zaak6 worden vernomenhet boter- meisje vond vooral hij hare handige bewegingen met de spanen veel sympathie en het viel velen zwaar, hunne schreden naar de wagens te wenden. De tocht werd op Schuddebeurs nogmaals afgebroken, do voor zitter zette de geschorste vergadering voort, door aan de leden voor te stellen Goes als plaats aan te wijzen voor de volgende voorjaarsvergadering. Z.Ed. hoopte, dat de zomerbyeenkomst te Middelburg zou gehouden worden, om daaraan alsdan een rijtoer naar Domburg te verbinden. Met applaus werd het voorstel goed gekeurd. De heer L. J, Roggeband werd op voorstel van het bestuur gekozen tot commissaris dor afdeeling. Een woord van dank aan de Schouwsche leden voor hunne gastvrijheid. Met de hoop later in de gelegen heid te zijn daarvan ook in Walcheren een staaltje te geven, sloot de voorzitter de vergadering en werd de tocht naar Zierikzee aanvaard, waar we juist op tijd aankwamen, om de leden uit andere oorden daarmede te doen vertrekken. Eenige hoera's en daar vertrok onder het prachtigste weder de spoorboot. Scherpenisse, 3 Juli. In tegenstelling met de laatste jaren zien de akkers op het eiland Tolen er over heerlijk uit; alle gewassen beloven een goeden oogst; de landman gaat vol verwachting de volgende weken tegemoet; de aardappelvelden staan prachtig, dank zij het droge weder, de struiken schieten hoog op en komen vol knoppen. Wat een verschil bij den voorgaanden zomer, toen ten gevolge van de aanhoudende regens, die planten, door de ziekto midden in haar groei werden gestremd, toen de lucht bezwangerd was met de onaangename, akelige dampen van het bedervende aardappelloofen thans alles geurt en bloeit en ziet er voortrelïelijk uit; dit jaar geen zwarte velden met dorre struiken, maar akkers, die er groen en welig uitzien. De vroege soorten worden reeds verkocht, zijn ruim van beschot en heerlijk van smaak. De nachtvorsten van voor veertien dagen, die in Noordbrabant en in andere streken met zandige en hooggelegen velden zooveel nadeel heeft aangericht, deed hier geen schade, daar de planten van den kleigrond meer gehard zijn tegen de koude. Als de Toolsche landbouwer klagen moest, dan zou het over het hooi moeten zijn, want dat is er weinig, doch dit is voor Tolen een zaak van ondergeschikt belanglandbouw is de hoofdzaak. Vlas wordt dit jaar weinig verbouwd, omdat de vlas boeren in vorige jaren door de vele regens zeer veel schade geleden hebben, daar de kwaliteit slecht was. Paardeboonen staan in vollen bloei en kondigen hunne tegenwoordigheid aan door heerlijke geuren; het koren staat mooi, of de hevige wind van voor eenige dagen geen schade heeft teweeggebracht aan de toen bloeiende aren is de vraag; de uien daarentegen worden veel van de wormen gegeten, waardoor menige akker voor een groot gedeelte van zijn gewas wordt beroofd. De booncu beginnen te bloeien en hebben de gcwenschte warme dagen; de erwten zijn goed aangeslagen en zijn niet verwoest door de bladluizen; de klaverkmueii geuren en bloeien en geven door hunne frissche kleur de afwisseling aan liet groen der velden en het welriekende hooi mengt haar geuren met die van vele andere kruiden. Iels over groenbemestiog van Serradella. De mededeeÜDgen in verschillende couranten over de na groenbemestiog verkregen resultaten hebben tot gevolg gehad, dat in dezen zomer veelvuldige serradella onder rogge verbouwd iR geworden. In de meeste gevallen zijn deze proeven uitstekend geslaagd en heeft de serradella zich zeer krachtig ontwikkeld en een flinke hoeveelheid voeder geleverd, alsook een groot beschot om onder te ploegen. Wat het laatste aangaat is men zich nu echter de vraag guan stellen, of het aanbeveling verdient, of wel als noodig te be schouwen is, met de serradella ook eenig Thomas Phosphaatmeel en Kainiet onder te ploegen. Het antwoord op deze vraag moet zonder voorbehoud luiden, dat, indien bjj de rogge niet reeds sterk met kali en phosphorzuur gemest is, zulks zeker by het onderploegeu der serradella, of anders nog in de ge ploegde vore geschieden moet. De noodzakelijkheid hiervan ligt voor de hand, omdat de serradella hoofd zakelijk slechts bumus, en hierin stikstof, maar minder phosphorzuur en kali in den akker brengt. De in de serradella aanwezige hoeveelheden phosphor zuur en kali, zjjn door dozo zelf aan den akker onttrokken, zoodat deze door de serradella niet rjjker nan die bestanddeelen gemaakt wordt. Bovendien behoort men het zich tot regel te stellen, indien ton dienste der groenbemestingsgewassen zelf niet reeds met phosphorzuur en kali gemest werd, alsdan by het onderploegen ervan deze beide bestanddeelen in don grond te brengen, daar eerBt dan van een doel matige bemesting sprake kan zyn. Het zal echter steeds blyken, dat het beBte is, om de genoemde meststoffen reeds vóór bet onderploegen der groenbemestingsplanten in den grond te brengen, daar de werking dan altjjd beter ie, terwyl daarbjj ook hun gedyen zelf veel beter verzekerd is. Want het is aan geen twyfel onderhevig, dat de groenbemestingsplanten, daar zjj dan groote hoeveelheden phosphorzuur en kali in den grond aantreffen, zich veel krachtiger ontwikkelen, hetgeen weder tengevolge heeft, dat een grootere hoeveelheid humus gevormd wordt, en te gelijkertijd grootere hoeveelheden stikstof uit de lucht in den grond gebracht wordeD. De scbyobaar iu verschillende streken heer- schende onderstelling, dat de serradella in Btaat zou zyn, door hare wortels voldoende minerale stoffen uit den zandgrond in zich op te nemen, is geheel en al onjuist. Wel vermag de serradella eenige minerale bestanddeelen uit den grond in zich op te Demen, doch zjj zal des te weelderiger groeien naarmate haar tegel jj li grootere hoeveelheden der noodigo minerale stoffen toegevoerd worden. Ten einde de serradella, zoo wel als alle groenbemestingsplanten in staat te stellen, de grootst mogeljjke hoeveelheid stikstof uit deo dampkring in zich op te nemen, moet men nooit nalaten, den grond ruimschoots van kali en phosphorzuur te voorzien. Men behoort er overal naar te Btreven, den grond zoo rijk mogelijk aan plantenvoedingsstoffen te maken, daar het alleen dan gelukken zal, overal de grootst mogelijke oogsten te verkrygen. "Van Thomas Phosphaatmeel moet men Bteeds ongeveer 600 a 750 Kilo's per H A. en van kainiet ongeveer 500 600 Kilo's per H. A. gebruiken. Men kan dan alle voederplanten, zooals klaver, lupinen, erwten, wikken, in hot algemeen alle groenbemestingsgewassen, om de drie jaren met zeker vooruitzicht op goed gevolg verbouwen. Daarbjj bljjft er in den grond te geljjkertjjd zooveel phosphorzuur achter, als noodig is om samen met de achterblijvende overblijfselen der wortels rjjke graanoogsten te verzekeren. Brieven uit België. VII. Juni 1892. Met Piuksteren hebben wjj in Antwerpen eene inter nationale tentoonstelling van honden gehad, ingericht door de Antwerp Fox Terrier Club. Leden van de hoogste Engelscbe aristocratie, evenals de voornaamste maatschappijen vaa Duitachland en Prankrjjk namen er deel aan. De prjjzen hadden een gezamenlijke waarde van 10,000 francs. Onder zulke voorwaarden zal het niemand verwonderen, dat de tentoonstelling volkomen gelukt is. Een bezoek in het Paleis van Ny verheid aan de 600 daar bijeengebrachte keffers was waarljjk wel de moeite waard; vooral als men liefhebber is van groot gerucht en veel beweging. Ik kan u verzekeren dat de beestjes onder dit opzicht in de volste maat vol deden, en tevens dat het publiek er niet ver van af was hen na te volgen. Menschen en dieren bevonden er zich in voortdurende staat van ongemeene opge wektheid, wat voor den oningewyde een vermakelyk schouwspel opleverde. Al die smousjee, spitsjes, mop- sen, poedels, brakken, doggen, enz. enz., aldus in hun do gewone levenswjjze gestoord, verwonderd zich in zulke enge hokken te bevinden, vastgehecht, genummerd, door eiken bezoeker bezien, schenen te begrijpen, dat er iets buitengewoons, iets ernstigs om ben plaats had, dat zjj een belaDgrjjke rol speelden. Zjj z igen u aan, alsof zy wel wat uitleg wenechten. Bjj de meeste tentoongestelde honden was dit verlangen om te „weten" (luideljjk zichtbaar. Men las in hunne oogen eene uit drukking van verwondering, gemengd met nieuwsgie righeid en een weinig onrust. En al naar hunnen aard, het ras waartoe zy behoorden, en den meerderen of minderen graad der verkregene opvoeding, gaven zy aan die gevoelens lucht; de een door een meester achtig, de ander door een klagend, een pjjnljjk of wel een woedend geblaf; terwyl nog andere een niet minder welsprekend, verachteljjk stilzwjjgen bewaarden. De natuur, het karakter, ia wonderbaar verscheiden bjj de honden, en die verscheidenheid kan men bjj zulke gelegenheid evon goed waarnemen als men dit op de aangezichten der menschen kan doen. Zonder moeite leest men in hunne oogen gelatenheid, vrees, aandacht, ongeduld, woede, enz. De poedelhonden, vooral de witte, bobben geen oogenblik rust. Er was er een welke een ware rede voering hield tot zjjne meesteres, terwjjl bjj door haar gekamd werd. In zjjn geblaf ging by van bet zaohte tot het schreeuwende, van het teedere tot het woedende over» Men zou bjjna kunnen aannemen, dat met een weinig gewoonte de mensch zou kunnen begrjjpen wat het dier wilde zeggen. Overigens, zyue meesteres ant woordde hem en het was om te barsten van lachen, als men die tweespraak aanhoorde, waarbjj het dier zich wellicht beklaagde over deze tentoonstelling. Wie weet, of het zich daardoor niet vernederd achtte! Er waren in de tentoonstelling niet alleen levende honden; men vond er ook op doek geschilderde. Eu deze hadden op hunne gebaren het groot voordeel van stom en reukeloos te zjjn. Onder de tentoonstellers telde men ook een betrek kelijk groot getal tentoonstelstersen daartusschen werden er opgemerkt, die er zoo goed nitzagen, dat 't voornemen werd opgevat by een volgende gelegenheid- eene nieuwe klasse in te richten met een eereprys voor de liefste bezitster van een keffer. Deze tentoonstelling viel samen met de opening der jaarljjksche foor. Na dus wat -hondengeur opgesnoven te hebben, kon men als afwisseling zyn reukorganen ook eens gaan vergasten op den geur van emoutbollen of oliekoeken door Hollandsche meisjes gebakken. Deze ik bedoel de oliekoeken, niet de meisjes hebben hier zulk een aantrek, dat men soms vecht om er aan te geraken. Er is dit jaar, zooals altjjd, weer heel wat te genieten op de foor. In den circus Lenka met een honderdtal voortreffelijk afgerichte paarden, met buitengewoon vlugge kunstenaars en allergrappigste clowns, vliegen de avonduren voorbjj. De prachtige draaimolens met galoppeerende paarden zoo groot als ponny's voeren u in V/t minuut voor deD geringen prjjs van 10 centimen wel vjjfmaal rond. Zoo ge er dus eens pleizier in vindt u 's namiddags om 4 uur te paard te zetten, ge zoudt voor de bagatel van een dikko 12 guldeD int twaalf ure 'snachtB in den zadel kunnen bljjven. 't Ia waarachtig een koopje 1 Herkunls, die met gewichten van 200 en 300 kilo's spelen als de jongens met de knikkers, noodigen n op de vriend- scbappeljjkste manier van de wereld uit u in eerljjken stryd een paar ribben te laten breken. Voor den spot prijs van 15 c. is het u gegund de werkzaamheden te bewonderen, uitgevoerd door eene verzameling uitste kend afgerichte vlooien. En wilt ge weten wat u in de toekomst beschoren is, madame Blanche, madame Catharien en nog een dozjjn andere met de zienersgave bedeelde dames zjjn daar en verlangen niets beters dan met uw bezoek vereerd te worden. Onnoodig vorder te gaan met het opnoemen van al hetgoen er te zien en te proeven is. De eene kermis geljjkt immers in allcB op de andero! En toch stroomt vooral de eerste dagen het volk er heen, en woelt en dringt, op gevaar af van zich door behendige handen horloge of geldbeugel te zien ontfutselen. Doch ook te huis viert mon kermis en wel door het el en van rjjstpap met suiker. Want zooals bjj de Walen met de kermisdagen gebraden hoenders met suiker op tafel komen, zoo smullen de Vlamingen alsdan aan hunne rjjstpap. Een aardig geval had mjjn buur vrouw, madame Schrikkel, op Pinksteren met hare rjjstpap. Die goede huismoeder had voor hare kermis gasten, meestendeels kinderen, een reusachtigen schotel van de geliefkoosde spy's gereed gemaakt. Na het middagmaal was het algemeen geroep der kleinen de rjjstpap! de rjjstpapI Met een vergenoegd gezicht ging moeder naar den kelder, waar het nationaal gerecht was geplaatst om af te koelen. Ongelukkiglijk had het mensch de onvoorzichtigheid begaan den schotel op een richel juist onder den keldermond te zetten. Nauweljjks was zjj beneden en had zjj een blik in de richtiDg van het heerljjk kermiseteu geworpen of de goede ziol dacht, dat de grond onder haar voeten wegzonk. Vjjf, zeB armen staken door de jjzeren staven van den kelder en evon zooveel handen doorploegden in alle richtingen het ruime rjjetvlak. Men begrjjpt wat er had plaats gehad. Straatbengels hadden den schotel bemerkt en waren bozig or zich aan tegoed te doen. De inhoud van den kermisschotel was in dit geval dus in verkeerde magen terecht gekomen. De kermisvreugde werd eenigszitB gestoord door de ongeregeldheden, welke hier den dag der verkiezingen plaats hadden. Meer dan in 300 huizen werden al de ruiten ingeworpen. Scholen, kloosters, koffiehuizen en drnkkerjjen waren de mikpunten, waarop de kwade luim der menigte zich botvierde. Doch ook inrichtingen van liefdadigheid hadden te ljjden en dat is zeker onverschoonbaar. Zelfs het Kiudergasthuis, waar jaar lijks bonderden arme, zieke werkmanskinderen kosteloos verpleegd worden, waar aan duizenden on vermogenden gratis geneeskundige hulp wordt verstrekt, waar gees- teljjke zusters en juffrouwen uit den hoogsten stand als ware engelen hunne liefdetaak vervullen, werd niet gespaard, 't Is eene echte schande voor Antwerpen, dat zulke baldadigheden op klaarlichten dag straffeloos kunnen gepleegd worden. Ieder deftig man, onver schillig van welke party, keurt dan ook die bjj elke kiezing voorkomende gewelddaden af. Niet rechtvaardig is het, zooals sommigen doen, eene geheele party daar voor verantwoordelijk te maken. Die wandaden toch worden steeds verricht door eenige jonge heethoofden, wat studentjes en verder een hoop leegloopers en ge peupel, dat zyn grootste vreugde in vernielen vindt. Nooit zou men éóa deftig liberaal er tusschen kunnen aanwjjzen. Maar men heeft geljjk als men zegt, dat door de overheid onvoldoende maatregelen genomen waren om het kwaad te voorkomen. Wel waren voor de huizen, waar men gewoon is na afloop eener kiezing met een bombardement vereerd te worden, een of meer politie-agenten geplaatst, maar wat vermochten die tegenover een bende van 2 a 3000 man? Voor het College der Paters Jezuïten trokken de agenten den sabel, maar werden door het gepeupel overmand, ten gronde geworpen, mishandeld, hunne wapens gebroken. Op de Meir trachtte een ander agent eveneens met het blanke wapen in de hand de menigte uiteen te jagen; bjj werd opgetild, in de hoogte gestoken en stond daar met zijn sabel in de lucht te schermen, alle moeite doende om weer op vasten grond te ge raken. De twee agenten vóór de drukkerjj Van Os De Wolf geplaatst waren eveneens onmachtig om te beletten, dat al de ruiten tot op die der tweede ver dieping toe gebroken werden. De baldadigen drongen zelts binnen in het huis en beschadigden er schilderijen, tafels, stoelen en andere meubelen, 't Was slechts nadat de heer Van Os, een oud-officier, een der indrin gers met een revolverschot gekwetst had, dat bjj er in gelukte het gespuis uit zjjn huis te dryven. Ook werd door hem een persoon aangehouden en later aan de politie overgeleverd. Te 7 uur 's avonds was de burgerwacht onder de wapens. Het voetvolk beschermde tot 1 uur 's nachtB de bedreigde gebouweD, terwyl de ruitery patrouilleerde, 't Was echter toen al te laat, het kwaad was gepleegd en de stadskas zal alweer duizenden te betalen hebben om de slachtoffers schadeloos te stellen. Wat de kiesstrjjd betreft zeker was deze nog heviger dan bjj vorige kiezingen. Men ban er over oordeelen, als men nagaat dat in Antwerpen van de 14150 inge schreven kiezers niet minder dan 13918 aan de stem ming deelnamen. Men mag das zeggen, dat alleen de dooden op het appèl ontbraken. Zieken, die sedert maanden niet meer waren uitgegaan, lieten zich per rjjtuig naar hun Btembureel voeren. Een zag ik er met de dood op het aangezicht in- en uitdragen. Nog denzelfden dag blies hjj den laatsten adem uit. Dat zulk een kiezing heel wat hoofden op hol brengt, weten wjj, maar dat zjj iemand totaal bet verstand ban deen verliezen, zal wel niemand denken. En toch hebben wy er hier een voorbeeld van. Men heeft n.l. een glazenmaker naar het krankzinnigengesticht moeten brengen, die in zjjn zinneloosheid beweert, dat men met de kiezing niet genoeg ruiten gebroken heeft. »Corvilaiu", roept bjj gedurig, >dat is een ander eten!" Ook vindt bjj dat de kiezing niet rechtvaardig is gegaaD. Mr. van Put, zoon van den vroegeren burgemeester, heeft volgens hem, veel te veel stemme» gehad in vergelijking met de andere gekozenen. 't Is al goed dat die onrustige dagen weer voorbjj zyn. Mocht de spanning, waarin de menschen hier gedurende de kiezingBperiode verkeeren, langer duren, dan geloof ik dat men er nog heel wat meer het dwangbamizool zon moeten aandoen. BRABO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2