ZIEBIKZEESCI1E NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Juni 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. GEMEEHITERAADSVËRRIEZIXG. BEKENDMAKING. IM1EUWSTIJDI1MGE1M. Verschijnt DENSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6174. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 1—5 regels 75 Cts. Elke regel meer 15 Cts. Ken Haml- en Trap-Naaimachine, bij de Zierikzeescke Paarden-Loterg toegekend op bovenstaand nummer, en welke nog niet is afge haald, terwijl het recht daarop vervalt op 1 Juli a.s. Bovengenoemden prijs zal bij ondergoteekende nog ter afhaling beschikbaar zjjn tot 1 Augustus a.s., tegen betaling dezer advortentiekosten. Poslstraat, C 103. J. DE GRAAF Cz. Wij herinneren den Kiezers aan de verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Zierikzee, in plaats van Mr. J. MOOLENBURGII. ïn ons vorig No. hebben wij uiteengezet, waarom wij deze plaats wenschcn vervult te zien door kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid «van dezen moeilijken tijd." Onder eiscben des tijds kunnen verkrijgen, en dan slechts bij volstrekte nu verstaat de een geheel wat anders dan de onvermijdelijkheid. Daaruit blijkt, dat de armenzorg ander. De radicaal de Clercq uit Haarlem verklaarde volgens onze armenwet, zooveel mogelijk aan parti- ruim een jaar geleden te Purmerend, dat het een culiere krachten moet worden overgelatendat de j eisch des tijds is dat iedereen kosteloos briefkaarten Regeering van 3tad en land beiden er zich niet j kan verkrijgen, kosteloos op den spoortrein kan lYUIVIIV 11 n 1/IIA vuui Al 1'iu\ VÏ i in^ en vertrouwen cl at door eene flinke opkomst genoemde heer met groote meerderheid zal worden verkozen. Laat niemand door gerustheid of onver schilligheid te huis blijven. De verkiezing heeft plaats op Dinsdag 28 dezer, terwijl het Stembureau geopend is van 's morgens negen tot 's namiddags: vijf ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van den lieer A. BUIJZE Mz., Koopman, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot vergrooting van zijne bewaarplaats voor petroleum, staande op den boek van het Vrije en het Jannewekken, plaatselijk gemerkt Wijk A No. 232, kadas traal bekend Sectie A No. 1707; dat op Maandag den 11 Juli aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergader kamer van bet Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de vergrooting dier inrichting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 27 Juni 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELIJÏN, Secretaris. Meisjes, die na de Zomer- vacantie op de Meisjesschool (School D) wenschcn te komen, gelieven zich daartoe aan tc melden bij Mej.T. VISSER, op Woensdag 6 Juli tusschen 2 en 4 uur. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. dan in den uitersten nood mede in willen laten. Wat hiervan te zeggen? Is dit beginsel, dit 1 hardvochtige beginsel zoo men wil, goed of af te keuren Van de beantwoording dezer vraag hangt het af of men voor- dan wel tegenstander is van I Staats-armenzorg. De bekende hoogleeraar in de Staathuishoud- j kunde, Mr. P. W. A. Gort van der Linden, schreef i voor zes jaar geleden deze merkwaardige woordeni «Een zeer groote inconsequentie in het moderne staatsleven is de overheidszorg voor armen, ge- 1 wbrekkigen en ouden van dagen. De Staat, welke »de handhaving van het recht ten doel heeft, be- hoorde zich niet in te laten met het verleenen j «van hulp aan behoeftigen. Voor den communist, «voor den socialist zelfs, is de armenzorg een zeer natuurlijke uiting van het staatsleven, al »moet hij erkennen, dat deze uiting tegelijk «het bewijs is, dat de Staat zijn roeping slechts «zeer fragmentarisch vervult. In den rechts- staat, in den staat van vrije individuëele con- »currentie behoort de liefdadigheid eigenlijk niet tehuis. Aan den individu kan worden overgelaten medelijdend te zijn, de overheid moet rechtvaardig «zijn, niet barmhartig." Dat de natuur ook bij dezen hoogleeraar boven de leer gaat, komt echter aan het licht, waar hij een weinig verder schrijft Een groot deel van de ellende, die geleden wordt, «moet worden gesteld op rekening van onbillijke «wetgeving en onmachtig beheer. Waarom zullen «wij dan de rechtvaardigheid beginnen met ont- houding van datgene, wat eenigermate het onrecht «verzacht. Ook hier geldt het: wees niet al te «rechtvaardig." »De vrijzinnige staatkunde is zich bewust, dat zij «ten slotte niet volkomen consequent kan zgn, niet «volkomen logisch en sterk. Maar zij heeft zich «deze zwakheid niet te verwijten. In een wereld, «waar alles draagt den stempel der onvolmaaktheid, «is zij niet alleen volkomen." gaan zitten, en kosteloos telephoneeren en tele- graplieeren kan. Hij ging in zijn radicalisme zoover j van te bewerendat elkeen recht heeft op genezing van ziektenWaar de radicalen recht op ge- j zondheid meenen te hebben, is het dus niet te verwonderen, dat van den kant van het radicalisme j luide geroepen wordt: dat de armen, van Staats- i wege recht op bedeeling hebben. Dat recht wordt dan ook bepleit door den radicalen 1 heer Hugo Muller, lid van den Amsterdamschen Gemeen ^raad, in eene onlangs verschenen brochure, Iets over herziening der Armenwet getiteld. Hij is voorstander «van eene goede organisatie der «armenzorg van overheidswege"; hij deinst niet terug «voor de geldelijke gevolgen van uitbreiding «der Staats-armenzorg"volgens hem eischen de instellingen tot het voorkomen van armoede «in «niet mindere, wellicht nog in sterkere mate de voortdurende aandacht van de overheid"hij meentdat door uitbreiding van staatszorg het «althans mogelijk zal zijn, velen te doen bijdragen, «die er volkomen toe in staat zijn, doch zich «tegenwoordig aan de geheele armenzorg noch «persoonlijk noch geldelijk iets gelegen laten «liggen"; ja, ook hij spreekt van «het recht op «onderstand." Tegenover «het recht op onderstand" der armen, stelt de heer Muller dan de verplichting der rijken om de armen te bezoeken. Niet de zedelijke verplichting, zooals bijvoorbeeld de diakenen van het een of ander kerkgenootschap die op zich nemen, neen, de wettelijke verplichting. Volgens hem, moeten Gemeenteraadsleden de armbezoekers benoemen, die nota bene verplicht zijn die benoeming aan te nemen. Men ziet wat gedwongen fraaiigheden en wat al tyrannie ons te wachten staat, als de radicalen, in gemeente en rijk, de regeering in handen zullen hebben. Eenmaal, andermaal en ten derden male dwang is dan ook de grondtoon, waarin de brochure Volgens de liberale beginselen komt Staats- van den heer Muller geschreven is. «Het De heer G. Emants schrijft in het Sociaal Weekblad van 4 Juni 1892 het volgende: «In den laatsten tijd «maakt men zich hier te lande reeds druk over Staats-armenzorgeen punt, dat in de allereerste «javen zeker toch nog niet tot een beslissing kan «komen. Vrij wat meer resultaten zou men daarom «verkrijgen, door er zich voorloopig toe te be- palen, gezondere beginselen van armenzorg ingang «te doen vinden." Wie een voorstander is van gezonde beginselen, tracht ongezonde beginselen tegen te gaan en te vernietigen. Staats-armenzorg nu dunkt ons een door en door ongezond beginsel. Wij willen het daarom in de volgende regelen beschrijven en bestrijden. Artikel 193 van onze Grondwet zegt,: «Hetarm- bestuur is een onderwerp van aanhoudende zorg «der Regeering en wordt door de wet geregeld. De «Koning doet van de verrigtingen dienaangaande «jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten- Generaal geven." De wot tot regeling van het Armbestuur, zooals die is gewijzigd bij de wet van 1 Juni 1870, is niet van toepassing op instellingen van weldadigheid, uit sluitend bestemd om annoedc te voorkomen. Zij onderscheidt: a. Staats-, provinciale of gemeente instellingen; b. instellingen eener kerkelijke ge meente; c. instellingen van bizondere personen; d. instellingon van gemengden aard. De besliu-en van alle instellingen van weldadigheid zgn verplicht, jaarlijks aan hun gemeentebestuur opgave te doen van hunne werkzaamheden in zake armenzorg. Blij ven zij in dezen in gebreke, dan worden zij gestraft met een boete van vijf-en-twintig tot vijf-en-zeventig gulden. Uit deze bepaling blijkt voldoende, dat do Regeering het oppertoezicht uitoefent over alle arm besturen, terwijl uit artikel 20 der armenwet blijkt, dat de Staat de armenzorg zelf niet ter hand neemt. Genoemd artikel luidt toch: De ondersteuning der «armen wordt, behoudens de verdere bepaling dezer «afdeeling, overgelaten aan de kerkelijke en bij- «zondere instellingen van weldadigheid." Volgens de armenwet mag geen burgerlijk arm bestuur onderstand aan armen verleenen, dan na zich. verzekerd te hebben, dat zij dien niet van armenzorg dus niet te pas in den modernen staat daar staatkunde echter niet altijd zuiver consequent te werk kan gaan, zoo dekken theorie en praktijk* elkander ook hier niet volkomen. Ontmoeten wij daarom bier uitzonderingen op den regel, dan zijn bet ook hier: uitzonderingen, die den regel be vestigen. In den regel derhalve: geen Staats armenzorg, slechts bij uitzondering, waar de nood in den letterlijken zin wetten breekt. In dezen zouden wij ons volkomen kunnen ver eenigen met den tegenwoordigen Minister van Koloniën, den heer Van Dedem, die eens verklaarde: «Er moet iets op gevonden worden om tot een «billijker verdeeling van de kosten der armenzorg, i «die van de burgerlijke overheid uitgaat, te komen. «En hoe kan dat, zoo men de Staatskas ongemoeid «wil laten?" In dezen vereenigen wg ons ten volle met Mr. van Nierop, die niet gelooft «dat de Staat «zich geheel onttrekken kan aan de armenzorg, al «zou hij dien toestand wenschelijk, ja, een ideaal «noemen." Idealen zijn nu wel zeer mooi, maar ze I worden altijd slechts benaderd, bijna nooit bereikt. Dit wenschen wij voorop te stellen, om niet be- gehuldigd te worden voorstanders der leuze te zgn leven de beginselen, al sterven de armen ook den hongerdood! Wanneer wij bet echter over Staats- annenzorg hebben, dan is het dus niet de vraag of de Staat bij hooge uitzondering en in grooten nood niet eens hulp mag verleenen, maar dan komt de vraag hierop neder: of Staats-armenzorg regel moet worden en de particuliere armenzorg gaande weg moet verdringen. Zoo gesteld, dunkt ons dat het antwoord niet twijfelachtig kan zijn, dat particuliere armverzorging regel moet blijven en Staats-armenzorg uitzondering. «wezen zoude kunnen worden gebracht onder het «beheer van een ministeriëel departement, dat «tevens alle bemoeiingen, die met het arbeids- vraagstuk en met het onderwijs in verband staan, «zoude kunnen omvatten." Aan de kerkelijke en particuliere instellingen van liefdadigheid wil deze drijver van staatsalmacht, zelfs de vrijheid ontnemen. Hij wil toch dat de Staat hen verplichtte tot onderlinge samenwerking met de burgerlijke arm besturen. Op de negende algemeene vergadering van Friesehe Katholieken, die Mei j.l. te Sneek plaats had, verklaarde Dr. Schaepmandat de formule van het radicalisme nog niet gevonden is, aller minst in Nederland. Wij gelooven niet ver van de waarheid af te zijn, wanneer wij beweren radicalisme moreele politiek -f- staatsalmacht. Wanneer de zedelijkheid, met namede lief dadigheid, niet in dienst staat van de politiek en onder de hoede van den Staat, is zij toch in de oogen der radicalen de ware niet. Dat blijkt ten overvloede nog uit het feit, dat de vereenigingen de Dageraadde Radikale Kas en vijf andere Amsterdamsche vereenigingen van gelijke richting, de vereeniging Kindervoeding in de hoofdstad, dwingen wilden met de voeding der arme kinderen voort te gaan, niet zoolang als Kindervoeding dit noodig oordeelde, maar zoolang als de vereeniging de Dageraad c. s. dit van belang achtte. Onder den ijzeren scepter van deze radicalen, gaat de vrijheid geheel verloren, en zien wij de begeerde gelijkheid volstrekt niet geboren worden. In de beschrijving van Staats-armenzorg, zooals de radicalen die wenschen, ligt tevens de bestrijding, hen, die het recht op bedeeling verdedigen, Met Gaan wij de argumenten onzer tegenstanders valt toch niet te redeneeren, allerminst waar dit maar eens na, en stellen wij dezen in hunne on- recht verdedigd wordt met politieke bedoelingen, houdbaarheid ten toon. Niemand heeft recht op barmhartigheid, al wordt Over de sociaal-democraten kunnen wij het stil- ons medelijden ook opgewekt door hen, die het zwijgen bewaren. Waarin ze ook van de commu- zoo arm en ongelukkig hebben. De fiere armen nisten onderscheiden mogen zijn, zeker niet in de j schamen zich echter zoo lang mogelijk de hulp leer, die gelijkheid predikt van bezit. Staats-armen zorg als regel is dan ook door en door socialistisch. Zoo resten ons dan de radicalen. Een hunner, de heer P. L. Tak van Bussum, hield in Januari j.l. een redevoering over Armenzorg, in de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democratisehen Bond. De slotsom, waartoe dezen Spreker kwam, luidde aldus: Het zou een zegen zijn als de particuliere weldadigheid, die afhankelijkheid en onderdanigheid schept, verdween en daarvoor in de plaats kwam: Staats-armenzorg, terwijl de armen dan recht zouden Staats-armenzorg Geen gedwongen barmhartigheid, hebben op ondersteuning, recht op dat wat noodig 1:"M ri"*" An is o.m te leven. Voor eenige dagen geleden deed genoemde heer in de vereeniging Liefdadigheid naar vermogen beginsel, dat krachtig moet weerstaan worden. Op der meergegoeden in te roepen, niet alzoo de schaamtelooze vagebonden, die veel van reizen en trekken houden, trouwe bezoekers der kroegen zijn en liever bedelen dan werken. Voor laatstgenoemden zou Staats-armenzorg als geknipt zijn, evenals voor brutale dienstknechts en dienstboden, die hunne heeren en vrouwen zouden kunnen dreigen met de woorden «als ge onzen zin niet doet, dan «staken wij den arbeid, de Staatskas is er goed voor om ons te onderhouden." Daaromgeen liefdegaven. Dat er in de arm verzorging verbetering is aan te brengen, staat vast. Staats-armverzorging is echter een ongezond een voorstel, waaraan Staats-armenzorg ten grond slag lag. Het werd echter met 133 tegen 44 stemmen verworpen. Wie een getrouw lezer is van de Amsterdammer, dagblad voor Nederland, het bekende orgaan der radicalen, weet dat de redactie van genoemd orgaan I het volmaakt eens is mot den heer Tak. In Augustus I van het vorige jaar noemde zij in een hoofdartikel, I verbeterde armenzorg «het allernoodigste", en in October noemde zij in eenige hoofdartikelen over I Armenzorgwijziging der armenwet en toekenning van subsidiën uit de Staatskas aan gemeenten waar 1 de armoede groot is, dadelijk noodig." In Mei schreef zij: «No. 1 zij: een nieuwe armenwet." «Dwingt de Regeering en Kamers" zoo riep zij het Kamerlid Pyttersen toe «nog vóór den «winter een wijziging der armenwet tot stand te «brengen, waardoor in afwachting van gunstiger «dagen de armenwet althans eenigermate in i «overeenstemming gebracht wordt met de eischen de gezonde beginselen van armverzorging, alsmede op de hetero organisatie, hopen wij later terug te komen, Indië. Volgens eon particulier telegram van het Handelsblad, heeft een ontzettende vulcaniecho uitbarsting plaats gehad op oen der groote Sangir-oilanden (een Neder- landsche bezitting ten Noorden van Minahassa en Celebes). Honderden inboorlingen hebben by deze ramp het lgven verloren. De schade aan eigendommen van bjjzondore personen (Europeanen en Cbineezen) is groot. De regeering, die zelf geen schado leed, helpt do noodlijdende streken krachtdadig. Perzië. De jonge knaap, die den sliah van Perzië op zjjne laatste reis in Europa vergezelde, speelde in het koninklijk kamp van Barujirg met een revolver; het wapen ging toevallig af en het scheelde niet veel of de sbah werd gedood. De kleine is van het hof weggezonden. Engeland. Uit Londen wordt geseind, dat het huis Baiing de Portugeeacbe coupons op de basis van in goud zal betalen, zonder dat do bonds behooven afgestempeld te worden. Oostenrijk. Ia de 24ste galerij der Albertschacht, 700 metovs van Mariaschaobt verwijderd, heeft men twee afscheids brieven van verongelukte myn werkers gevonden, namelijk van Fraüz Sonkup en Franz Liska. Zjj waren op 31 don no patroonhalsen geschreven. Do van innige godsvrucht getuigende regelen bovatten roerende afscheidswoorden aan de familie der onge- lukkigen, benevenB mededeelingeu over de vroosolijbo uren, in de myn doorgebracht, terwjjl zij hunnen dood afwachtten. «Wij waren aan 'fc werk, schrjjft Soubup, toen andere personen bjj ons kwamen en zeiden, dat zjj niet meer naar boven konden. Wg dwaalden langB alle kanten rond en poogden den uitgang te bereiken, maar vruchte loos. Wy wachtten op hulp, zjj kwam niet. Wjj baden zoolang wjj konden, maar de eene na den andero viol in onmacht". Het slot van den brief luidt: «Dierbare vrouw, do laatste woorden schrjjf ik met groote moeite. Mjjn hoofd scheurt, myn geest wordt zwak, de eeuwigheid nadert". Verder handelden zjj over huiselijke zaken, verzochten hunne vrouwen de schulden to botalen on de kinderen godvruchtig op te voeden Nederland. Groningen, 25 Juni. Er waren hier vanmorgen te 9 uur al heel wat menscben op de been. Was het gistermorgen met het weer «soep van ellende en balletjes van narigheid", vanmorgen is bet dat kan men in ons klimaat zoo hebben 1t schoonste weertje van de wereld. «Scheiden tut weh!" zegt een Duitscbo versregel, en aan zoo iets, geloof ik, dachten velen dor menigte, die gereed stond om met een groet, een hoera, afscheid te nemen van de Koninginnen, Iedereen had het gvacieuse, kinderljjke Koninginnetje telkens en telkona in de laatste dagen weer moeten zien, en altoos maar weer opnieuw willen vertellen van de innemendheid der Koningin-Regentes. Men zegt niet to veel, als mon beweert, dat Groningen zjjn Koninginnen innig lief heeft. Circa 10 uur vertrokken HH. MM. van het regecringa- hotel naar het station, om vandaar te 10 uur 20 min. per extra trein naar Soestdyk te vertrekken. Overal in de stad werden Zjj nogmaals uitbundig toegejuicht. In den Koninklijken wachtsalon waren aanwezig de Commissaris, diens echtgenoote, de Burgemeester en eenige andere autoriteiten. Hare Majesteiten drukten allen harteljjk de hand en wuifden, reeds in den trein gestegen, nog herhaaldelijk den achterbljj venden toe. Als de trein met zjjn kostbaren last zich in beweging zette, klonk nog eens warm do jubelkreet: «Leve de Koninginnen"! H. M. de Regentes vereerde de echtgenoote van don Commissaris der Koningin een prachtvollen armband met brillanten bezet. Aan de armen schonk II. M. ƒ1200 en deed belangrjjke giften toekomen aan het Doofstommen-instituut, aan de Ambachtsschool, aan do golitie en het muziekcorps, terwjjl H. M. bjj het vertrok !aar voornemen te kennen gaf om alle leden dei* eerewacht een herinneringsmedaille te doen toekomen. Onder de groote menigte toeschouwers, die zich Donderdagochtend te Groningen in de Oude Boteringe- straat bevonden om de Koninginnen te zien, bon men ook de 102 jarige Betje Cohen opmerken. Door do welwillendheid van een der bewoners werd haar een stoel gebracht en kon het oude vrouwtje, tegenover het Regeeringshotel gezeten, alles op haar gemak gadeslaan. Hare Majesteiten de Koninginnen zjjn Zaterdag te halftwee in goeden welstand te Soestdyk teruggekeerd. Het verblijf in de noordelijke provinciën heeft Haro Majesteiten niet bjjzonder vermoeid. Heden ochtend vroeg werd H. K. H. do Groothertogin van Sakeen te Soestdyk verwacht, om aldaar gedurende ongeveer veertien dagen te verblyven. 's Crravonliagyo, 24 Juni. De heer mr. M. P Sipkes, te Leiden, heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Kotterdam, 24 Juni. Ter waarschuwing van moeders en kindermeisjes deelen wy het volgende mode Een 14-jarig dienstmeisje, dat heden morgen twee kinderen, die aan hare zorg waren toevertrouwd, in een kinderwagen voortreed, maakte in de Warmoezicrg- laan te Kralingen een praatje met een vriendionetjo. Terwjjl zjj nu den wagen een oogenblik onbeheerd liet staan, duwde een ander zusje den wagen voort met het gevolg, dat deze te water geraakte. Op het hulp geroep van een paar vrouwen, Bchoot de schilders- knecht Jacobus Boekelaar, wonende Goudschen weg, alhier toe, die den moed had gekleed te water to Bpringen, waarna hy er, ofschoon met veel moeite, in slaagde, do twee kleinen onder den wagen vandaan te 1 halen, waarvan een het bewustzjjn had verloreD, en op j het droge te brengen. Spoedig was de kleine weder geheel hersteld. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam herinneren, dat met den len Juli 1892 betaalbaar zjjn de op den len April j.l. uitgelote 385 obligation van de premiënleening van het jaar 1868, ten laste van do gemeente Rotterdam, waarvan de nommers zjjn bekend gemaakt in No. 5 van het Gemeenteblad van dit jaar alsmede dat de navolgende obligation dier leening, bjj vroegere uitlotingen ter a flossing aangewezen, daartoe Dog niet zjjn aangeboden, en wel: Met /200: 5218, 36094, 49312, 70230, 70456.; Met 100 706 10582 25612 32945 42831 55567 63759 1394 11976 25650 33150 43370 56201 64271 3212 12118 25684 34398 43819 56429 64452 5189 12545 26126 34693 43964 56562 64636 5233 13422 26235 34930 44037 56771 66132 5253 13638 27387 35047 45660 56885 66252 6045 14375 27525 35645 47945 57493 66365 6300 147G3 27756 36683 4S2S8 57606 67901 6713 15833 27902 3G725 48374 57885 G700S 7068 16079 29018 36760 48703 58237 68199 7127 16105 29231 37324 49571 58378 68705 7187 16113 29518 37622 50013 58553 68829 7192 20321 29558 38148 50084 59518 69331 7764 2053S 29813 38340 50676 60284 69519 8084 21463 30662 38473 51417 60589 70611 8271 22039 31232 39044 52220 61171 71610 833G 23511 31489 39890 52658 62182 71711 9007 23980 31723 40272 54453 62543 71856 9624 24540 32192 41265 54965 62603 72000 •10132 24888 32641 42710

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1