ZIEIIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Juni 1892. VERKIEZING I, I. N. BARON Dl VOS TAN STEENWIJK. Yersohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8172. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. van een lid in den Gemeenteraad te Zierikzee, op Dinsdag 38 Juni a.s. Voor deze verkiezing bevelen wij ten zeerste rëui De gronden voor deze aanbeveling, die thans reeds door zeer velen, ook niet-leden der Liberale Kiesvereeniging, sympathie heeft verworven, zullen wij in het vol gende No. nader medodoeler. Eeeds nu echter wekken wij alle Kie zers op, zich van hun plicht te kwijten en zich niet te laten verleiden door een zoogenaamde «rustige rust", die dikwijls blijkt slechts voorgewend te zijn. Openbare Verpachting van het Exereitieplein achter de Kleine Kerk voor het gebruik als Bleekveld, op Maandag den 27 Juni e.k.des na middags te 1273 uur, ten Éaadhuize der gemeente Zierikzee. De Voorwaarden liggen ter inzage ter Gemeente- Hoogere Burgerschool. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het ADMISSIE- EXANiEN, voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de Hoogere Burgerschool, zal gehouden worden op Woensdag,- den 13 Jxili e.ls., des morgens ten O ure, en dat zij, die zich aan dat Examen willen onderwerpen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aan melden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool op Woensdag den <3 Jxili e.k., des namiddags tusschen 6 en 8 ure. Zierikzee, den 15 Juni 1892. Namens de Commissie, RQELL, Secretaris. Algemeen Overzicht. De uitslag der verkiezingen in België is bekend. Waar de oude Kamer bestond uit 188 leden, waarvan er 94 tot de clericale en 44 tot de anti- clericale partij behoorden, zal de nieuwe Kamer, die, wegens toeneming der bevolking, uit 152 leden moet bestaan, minstens 52 liberale leden tellen; terwijl voor 8 zetels nog herstemmingen moesten plaats hebben. De winst, die de liberale partij maakt, is behaald te Brussel, waar zij al hare candidaten zag gekozen, en al is het nu ook waar, dat daarmede eigenlijk de gansche overwinning moet worden aangeduid; al valt het niet te ontkennen, dat in de provinciën de liberale partij nederlagen leed, waar zij die allerminst bad verwacht, de winst is groot genoeg om haar redenen tot groote tevredenheid te geven. Want, al hebben de liberalen niet de meerderheid her wonnen, die zij vóór 1885 bezat, zoover gingen liunne verwachtingen ook niet. De laatste aan- vullings-verkiezingen en de verkiezing voor de Provinciale Staten hadden duidelijk doen zien, dat bet clericale ministerie Beernaert onder de censuskiezers, aan welke de samenstelling der constituante was toevertrouwd, nog op eene meerder heid kon rekenen. De eenige hoop, die gekoesterd werd, is bereikt, te voorkomen, dat in de nieuwe Kamer de regeering niet kon beschikken over twee derde der stemmen. De verschillende grondwets artikelen toch, tot wier herziening is besloten, kunnen niet worden herzien dan met minstens twee derden der stemmen. In de vorige vertegen woordiging had de clericale partij meer dan die twee derdenin de nieuwe zal zij dit cijfer, blijkens den uitslag der herstemmingen, stellig niet bereiken. Het is dus uitgemaakt, dat het der rechterzijde onmogelijk is geworden, de minderheid te dwingen tot het aannemen van een kiesstelsel, dat deze niet begeerd en reeds hierdoor is het vonnis geveld over den nieuwen census, die door de regeering, zooals wij reeds vroeger mededeelden, wordt aanbevolen. Daartegen over staat natuurlijk het onbetwistbare feit, dat het der liberale partij totaal onmogelijk is, hare ideeën in de nieuwe grondwet belichaamd te zien; maar, en dat is in de gegeven omstandig heden reeds veel, de clericale meerderheid zal niet meer, gelijk tot dusverre, de liberale minder heid kunnen regeeren; zij beeft er rekening mede te houden; zij moet met haar onderhandelen. En waar die liberale partij als één man bij de jongste verkiezingen een zoo uitgebreid kiesstelsel heeft opgenomen in haar programma, dat het met al gemeen kiesrecht bijna gelijk staat, daar zal alleen overeenstemming tusschen de heide partyen mogelijk zijn, wanneer de clericale partij zich hij dat al gemeen kiesrecht neerlegt. En dit is niet zoo onmogelijk. In den boezem der clericale partij keerscht over het kiesvraagstuk groote verdeeld heid, en zeer wel mogelijk is het, dat velen dier partij zich tot een compris met de liberalen op dit punt zullen laten vinden, totdat ten slotte alleen de^ geregeld bedeelden van het kiesrecht zouden zijn uitgesloten. Hoe de nieuwe Kamer oordeelen zal over het groote twistpunt bij de grondwetsherziening, het zoogenaamd koninklijk referendum, is met geen zekerheid te bepalen; zoowel van liberale, als van clericale zijde hebben zich verscheidene leden hunne meening daarom trent voorbehouden. Voor de regeering is de uitslag der verkiezingen over het algemeen eene groote teleurstellinghare verwachtingen zijn niet vervuld; maar voor den minister van oorlog in 't bizonder ia deze verkiezing een groote teleurstelling. Generaal Brialmont toch, die onlangs werd ge pensioneerd, en wiens pensioneering geëischt schijnt te zijn geworden door het gansche ministerie, deze gepensioneerde generaal, behaalde als candidaat der liberale party het grootste aantal stemmen te Brussel. Deze verkiezing kon generaal Pontus zijne ministriëele portefeuille wel eens kosten. Naar gemeld wordt heeft de Koning het voornemen in persoon de constituante te openen. In Italië is de Kamer op re9es gegaan, doch niet dan nadat er weder eene scène was voor gevallen. Een der leden stelde eene zeer hatelijke motie voor, in zake de voorgenomen reis des Konings naar Berlijn, die scherp werd afgekeurd. De Voorzitter weigerde deze motie in behandeling te nemen en nam de gelegenheid te haat om eene hartelijke wenscli uit te spreken voor een gelukkige reis van het koninklijk paar, welke wensch door bijna de gekeele Kamer met hartelijke ingenomenheid werd toegejuicht. Maandag is de Koning met zijne gemalin naar Berlijn vertrokken, en zoo heeft dau nu - eindelijk -het ixieds zoo lang aangekondigde bezoek aan den Duitschen Keizer plaats. Dat de Koning deze reis' than3 doet, nu de binnenlandsche rust in zijn rijk althans voor- loopig is verzekerd, geeft stof tot allerlei ver onderstellingen. Zoo wordt medegedeeld, dat het doel der reis zou zijn, den Keizer mede te deelen, dat de lasten, die de triple-alliantie der Italiaansche natie oplegt, op den duur onhoudbaar zouden zijn, en dat de Koning daarom verandering zou voor stellen in de voorwaarden. Maar tegelijkertijd bijna wordt medegedeeld, dat de nieuwe begrooting voor het departement van oorlog van 246 tot 274 millioen lire zou worden opgevoerd. Noch het een noch het ander komt ons waarschijnlijk voor. Waar de heer Di Rudini in eene vergadering der rechterzijde de meening nog zeer onlangs uitsprak, dat Italië naar zijne meening in het verbond moest blijven, zoolang de tegenwoordige toestand van Europa en voornamelijk de groepeering der Europeesche mogendheden, zooals die thans is, blijft bestaan, daar behoeft men zich, als er geene andere veranderingen intreden, niet ongerust of verheugd te maken over een uittreden van Italië uit dat verbond. Maar evenmin is er reden om van een ministerie, dat pas opgetreden, zich reeds in zulke moeilijkbeden bevonden heeft, als dit, endat de verbetering der financiën ernstig heeft beloofd, te verwachten, dat een barer eerste regeeri.igsdaden zal zijn, eene verhooging der militaire lasten, die niet alleen der natie tegen zouden staanmaar die onvermijdelijk Italië vroeg of laat zouden voeren tot een staatsbankroet. Maar het reizen van beroemde personen geeft altijd reden tot het maken van allerlei bespiegelingen en veronderstellingen, gegrond of ongegrond. Zoo gaat de oude Bismarck ook thans op reis en zal Dresden, Ween en en Munchen bezoeken. En wat wordt er nu gemeld? Niets meer of minder, dan dat deze reis ten doel zou hebben, het inroepen der bemiddeling van den Koning van Saksen, den Keizer van Oostenrijk en den Regent van Beieren, om eene verzoening tot stand te brengen tusschen den gewezen Rijkskanselier en den Keizer. Niet dat de heer von Bismarck weder zou vragen in dienst te mogen komen en in zijne oude betrekkingen te worden hersteld, maar om achter de schermen invloed uit te oefenen op eene regeering, waarbij de heer von Waldersee als Rijkskanselier en Graaf Herhert von Bismarck als Minister van Buitenlandsche .Zaken zou optreden. Zulke praatjes hebben weinig waarde, alleen kan men er het bewijs in zien, dat liet den ex- kanselier, hoe oud ook, toch zeer moeilijk valt zich te schikken in het denkbeeld, voor goed afstand te doen van het spelen eener rol in de politiek. Veel opzien haart de uitzetting uit Rusland van den heer Poultney Bigelow, die in den laatsten tijd veel van zich heeft doen hooren, door een reeks artikelen van zijn hand in Engelsche bladen, waarin hij Vorst Bismarck heftig aanviel en Keizer Wilhelm verheerlijkte. Thans was hy van plan eene beschrijving van Rusland te geven, en wilde daarvoor dit land in zijn eigen boot afreizen. Vóór er echter nog één enkel artikol van hem over Rusland verschenen wa9, kreeg hij bevel het land te verlaten. De uitgezette is een school kameraad uit de jeugd van den Duitschen Keizer, en steeds met hem in vriendschappelijke betrekking gebleven, zoodat het geval nog al opzien baart. Vooral na de jongste ontmoeting te Kiel. Het spreekwoord: de vrienden van mijne vrienden, zijn mijne vrienden, schijnt men óf in Rusland niet te kennen óf met de vriendschap het niet zoo nauw te nemen. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Gedurende een hevigen storm, die den 17 dezer te Chicago woedde, vluchtten ongeveer 50 personen in een der bovenverdiepingen van het monument, ter eere van generaal Grant in Lincoln-Park opgericht. Nauwe lijks waanden zjj zich hier veilig, of een bliksemschicht doorkliefde de lucht en trof niet alleen het monument, doch ook de zich in de bovenverdieping bevindende personen. Allen werden op den grond geworpen, terwjjl twee mannen en een vrouw dood bleven. Bovendien bekwamen verscheidene andere personen meer of minder belangryke verwondingen. De aan het monument toegebrachte schade is zeer onbeteekenend. Engeland. Donderdag namiddag'ontving Gladstone, wiens ver kiezingsmanifest, eene uiteenzetting van het Home- Rale-plan behelzende, in den loop der week verschynt, eene deputatie van werklieden, aandringende op maatregelen tot invoering van den arbeidsdag van acht uren. Vjjftig verslaggevers trachtten tevergeefs toegang te krjjgen. Slechts één werd er toegelaten. Volgens de uitlatingen van leden der deputatie verklaarde Glad stone, dat het hem niet mogeljjk was op zjjnen gevorderden leeftjjd 't vraagstuk nog ter hand te nemen, en hy zjjne laatste levensjaren wijden wil aan de oplossing van 't vraagstuk der Home-Rule. Overigens acht hy de quaestie van den arbeidsdag van acht uren zeer ingewikkeld en moeilijk. Men kan zich het plan om tot oplossing daarvan te geraken in drieërlei vorm denken: le met algemeene invoering van het stelsel door middel van dwang; 2e met vrijwillige aanneming; 3e met gedwongen invoering, behalve voor die ambachten, welke er tegen stemmen. Gladstone vroeg aan de deputatie, welke van deze drie vormen zy verkoos? De deputatie antwoordde: de in de laatste plaats genoemde. Daarop hernam Gladstone: Alsdan moet de meerder heid van een ambacht daarover beslissen, terwyl het parlement moet bepalen, welk cjjfer de meerderheid zal voorstellen, doch dit zal den geheelen grondslag der Trades-Unions vernietigenen tot dergelyke kortwieking van de vrybeid des werkmans kon hy, die als werkmansvriend aile nieuwe burgerrechten had helpen verzekeren, niet medewerken. De deputatie zeide teleurgesteld, dat zy Gladstone's oordeel was komen vragen of het parlement de zaak van den arbeidsdag van 8 uren niet behoorde aan te vatten? Doch Gladstone weigerde, dienaangaande zich nader verklaren. Duitschland. In een van de pleiziértuinen van Berlyn kwam Zaterdag jl. eene jonge vrouw om het leven door een val uit een luchtballon. Zij r,toeg iederen avoMtrcnet zulk een ballon op en liet zich met een parachute naar beneden vallen, zoodra zy eenige honderden meters boven den grond was. Zaterdagavond sprong zy weder met de parachute naar beneden. Een harer handen gleed echter van den ring en weldra liet de vrouw ook de andere los. Zy stortte in een vyver en verscheen na eenigen tjjd aan de oppervlakte van het water. Zjj zwom naar eene boot. Een doktor werd dadel jjk geroepen. De vrouw was volkomen by haar bewustzjjn en zei, dat zjj vergeten had, de gordel van de parachute om haar middel vast te maken. Toen zy den tuin verliet, zei zy tot de omstanders: »Tot weerziens, het is zoo erg niet". Niettemin stierf zij op den weg naar het hospitaal. België. Brussel, 21 Juni. Uitslag dar herstemmingen voor zoover thanB bekend: Te Bergen (in Hen.) zjjn de liberalen gekozen met eene meerderheid van 230 stemmeD. Te Nyvel zyn insgelyks de liberalen ge kozen. Telegrammen uit Charleroi doen voorzien dat de liberalen aldaar de nederlaag zullen ljjden. 21 Juni. Nu de uitslag der herstemmingen be kend is, telt de Kamer 92 clericale en 59 liberale leden (en ééne vacature tengevolge van het over lyden van den heer Tesoh), en de Senaat 46 clericale en 30 liberale leden. Nederland. Leeuwarden, 20 Juni. Hedenmorgen ver trokken H.H. M.M., begeleid door gevolg en den Commissaris der Koningin, ongeveer 10 uur per extra- trein naar Sneek. Het prachtige zwartbonte vee, dat op weilanden naast den spoorweg graasde, trok de aandacht Harer Majesteiten, benevens de klaverryke weilanden. __Circa half 11 aan het door de bekende firma Pander rjjk gedrapeerde station te Sneek aangekomen, speelde een muziekkorps het ^Wilhelmus" en werden H.H. M.M. toegesproken door den burgemeester van Sneek, mr. D. Alma, die de Hooge Gasten in deze bloeiende plaats welkom heette. H. M. de Regentes dankte met een enkel woord. Mevrouw AlmaTen Gate Pennema en hare dochter, mejuffrouw Eva Dina Alma, boden der Vorstinnen bouquetten aan in de stadskleurenzwart en goud.. Op den rjjtoer door de stad werden de Koninginnen levendig toegejuicht. Van de vele versieringen trok byzonder de aandacht een groote eerepoort, aan den ingang van de Wyde Noorderhorne, waarin stonden opgesteld leden der vier Sneeker gymnastiekver- eenigingen, waaronder een damesvereeniging. De kleurige kostumes der turners en niet het minst die der turnessen gaven tnsschen het frissche dennegroen een prettigen aanblik. Op het stadhuis sprak mr. Alma, thans in qualiteit van voorzitter van den gemeenteraad, H.H. M.M. nog maals toe en werden aan Haar voorgesteld de leden van den raad en enkele andere hooge autoriteiten. Te half 12 unr werd weder plaats genomen in de rytuigen. By den tocht naar de Kade, waar het atoom- jacht lag gemeerd, waarmede H.H. M.M. den zeilwedstryd op het Sneekermeer by woonden, bleef de beroemde Waterpoort niet onopgemerkt. Het stoomjacht was te dezer gelegenheid der Provincie welwillend afgestaan door den heer F. Smit van Rotterdam en fraai gedrapeerd door den heer Jansen van 's Gravenhage. De hser Smit bestaarde het vaar tuig zelf. De terugtocht werd gemaakt per boot naar Oudeschouw en van daar per rjjtnig terug naar Leeuwarden. 21 Juni. De Koninginnen zijn heden ochtend te lO'/a uur naar Groningen vertrokken, door den Commissaris der Koningin uitgeleide gedaan tot Buiten post. Aan het station waren de leden van Gede puteerde Staten, de leden van den gemeenteraad, verscheidene andere hooge burgerljjke en militaire autoriteiten. By na van ieder werd hartelijk afscheid genomen, en herhaaldelijk verklaarde de Regentes dat de dagen in Friesland doorgebracht, onvergetelyk zouden blyven voor de Koningin en voor haar. Aan den weg voor het paleis tot het station was een dikke berg van meDScben, die niet ophielden de Koninginnen op uitbundige wijze toe te juichen en een innig vaarwel toe te roepen. Het afscheid van Leeuwarden zette de kroon op de hulde en liefdebetuigingen der bevolking gedurende de afgeloopen vier dagen. De Koningin en de Regentes schonken 1200 aan de algemeene armen en de Koningin ƒ400 aan de weezen van het nieuwe stadsweeshuis. Groningen. 21 Juni. H.H. M.M. vertrokken hedenmorgen te 10l/2 unr uit Leeuwarden naar Gro ningen, uitgeleide gedaan door den Commissaris der Koningin tot Buitenpost. Aan de halte Visvliet werden Zij door den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. J. JE, A. van Panhuis, opgewacht en door hem begeleid naar de stad Groningen, waar Zij ongeveer 11 uur 20 minuten aankwamen en ineen vanwege de Exploitatie-Maatschappij gebouwd en ryk met tapjjten en bloemen versierd wachtsalon werden ontvangen door heeren Gedeputeerde Staten, het ge meentebestuur van Groningen en de majoors- kommandanten van de dd. schuttery en het garnizoen te Gronigen. Aan het station werden H.H. M.M. ruikers aangeboden door de jonge dames Feith en Cohen. De versieringen van den wachtsalon zyn aangebracht door de firma H. P. Mutters Zn. te 's Gravenhage. In den salon aangekomen, sprak de burgemeester van Groningen, mr. J. N. Bucaille, H.H. M.M. toe, dankte Haar voor de hooge eer Groningen wel te willen bezoeken en heette de Vorstinnen in Gruno's veste hartelyk welkom. H. M. de Koningin-Regentes dankte met een vriendelijk woord. Op het Stationsplein stonden de oud-stryders van 1830 en 1831, zoomede de Vereeniging van onder officieren en korporaals met huDne banieren opgesteld, terwyl door een afdeeling der dd. schuttery met vaandel en muziek de gebruikelijke eerbewijzen werden gegeven. By den intocht was door een socialist een groot papier aangeplakt, waarop de invrjjheidsstelliug van Geel werd geëischt. Het publiek scheurde het papier af. By het passeeren van het Groene "Weeshuis zoDgen eenige weezen H.H. M.M. een welkomstgroet en zegen- I bede toe. Dezen dankten vriendelijk neigend en wuivend. Een tweetal vischvrouweb, vrouw Nieuwenhuis en de wed. Heydelberg, hieven voor het bloemkroon op, met een haring er in, waar de Koninginnen onder door gingen, onder luid gejubel der menigte. De echtgenoote en de dochter van dau Commissaris der Koningin boden H.H. M.M. voor het regeerings- hótel bloemruikers aan. Het weder houdt zich best. De bevolking en de duizenden vreemdelingen zyn vol geestdrift over de lieve verschyning der jonge Koningin »Nüvor Kind" (allerliefst Kind) roepen de Groningers herhaaldelijk uit. In het Eemskanaal lag een flottille, samengesteld uit de stoombooten der Rotterdamsche Stoomboot- Maatschappij en verschillende schepen, vastgemeerd, terwyl de roeivereeniging »Hunze" by de brug over het Eemskanaal onze Vorstinnen groot saluut brachten. Aan den Stationsweg stonden 20 vereenigiDgen van allerlei soort met hun banieren opgesteldlater gingen zij. begeleid door muziek, in optocht door de stad. Bij de aankomst Harer Majesteiten werd, ouder luide hoera's! op het Regeeringsbötel de Koninklyke stand aard geheschen. De menigte was zeer enthousiast. Hedenmiddag te 2 uur werd een rytoer gemaakt door de stad en een bezoek gebracht aan »De Harmonie." Te half 7 vangt het diner aan in het Regeeringshótel, en om half negen brengen de studenten een serenade aan H.H. M.M. Te 9V4 uur wordt nog een rytoer ondernomen, ter bezichtiging van de illuminatie. (Zie telegram.) Maastricht, 19 Juni. Zooals men zich zal herinneren, is in Maart 11. een monster-adres aan H. M. de Koningin-Regentes verzonden, houdende het ver zoek om deze stad wel in het bezit van twee bataljons infanterie te willen laten, en voor het geval dit verzoek in het belang van 's lands verdediging niet voor inwilliging mocht vatbaar zyn, alsdan aan deze stad eene vergoeding te willen verleenen door de vestiging van de eene of andere rykBinatelling. Op dit adres is thans vanwege H. M. een antwoord gevolgd, dat door de hoofden der ministerieele departementen is onderteekend. Daarin geeft in de eerste plaats de Minister van Oorlog te kennen, dat hy, hoe gaarne anders ook, in het belang van 's lands weerbaarheid geene vrjjheid heeft kunnen vinden, om in het koninklyk beBlnit van 1881, regelende de garnizoens-indeeling, verandering to brengen. Voorts geven de Ministers van Justitie, Financiën, Koloniën en Marine te kennen, dat zjj op het tweede gedeelte van het verzoek geene gunstige beschikking kunnen nemen, alB zijnde zjj óf gebonden door de wet, óf door hunne respectieve begrootingen, die geene gelegenheid aanbieden eene voor Maastricht doeltreffende vergoeding te verleenen, en de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, dat zy bjj de eerstkomende gelegenheid het verzoek tot vestiging eener ryksinstelling te Maastricht niet buiten aanmerking zullen laten. Vreemd genoeg is dit antwoord nog niet door de permanente Tneehn^a-commissie ter kennis der ingezetenen gebracht. Mictdeltmrg1, 21 Juni. Ia de aanstaande zomer vergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen de volgende zaken behandeld worden: onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden; verschil lende mededeelingen, waaronder ook eene omtrent den stand der zaak betreffende den Damespolder. Verder is aan de orde de benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. H. C. Hejjse en W. A. graaf van Lynden; de be noeming van een lid der Staten, bedoeld bjj art. 89 der Provinciale wet; toekenning van eervol ontslag aan mr. E. Fokker, als griffier der Staten, en benoe ming van diens opvolger. De voordracht, door Gedep. Staten opgemaakt, bestaat nit de heeren mr. W. Polman Kruseman, commies-chef der 3e afdeeling ter Provinciale griffie van Zeeland; mr. H. P. Berdenis van Berlekom, commies-chef der 2e afdeeling ter Provinciale griffie van Zuid-Holland, en mr. L. A. Bjjbau, secretaris der gemeente Delft. Voorts komen in behandeling verschillende voor stellen van Gedeputeerde Staten. Eerstens dat tot nadere regeling der verpleging van arme krankzinnigen en idioten uit Zeeland in genees kundige gestichtenverder tot wjjziging van de besluiten der Staten tot regeling van den Provincialen water- staatsdienst en tot vaststelling van regelen voor de pensioneering van ambtenaren van den Provincialen waterstaat; omtrent het adres van J. van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tasschen het Wolfaartsdyksche veer en Goes; tot verkoop van grond en boomen aan den weg van Oostburg naar Zuidzande; naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Ellewoutsdjjk, Driewegen, Oudelande en Ovezand, om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Elle woutsdjjk; op het verzoek van de gemeenteraden van St. Jansteen en Koewacht, om renteloos voorschot voor wegsverbetering; tot het verleenen van eene personeele toelage van 150 uit de provinciale kas, voor een tydvak van vjjf jaren, aan den provincialen veearts in Noord-Beveland; tot het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Zierikzee; tot ge deeltelijke kwytschelding aan de Maatechappjj »de Schelde" van de korting wegens te late oplevering van de >Zeeuwsch-Vlaanderen"; tot het sluiten eener geldleening ad 60,000, met plan voor die leening. Het voorstel omtrent de pensioneering van bureau ambtenaren van den provincialen waterstaat strekt om hen ten laste van de provincie pensioen of wachtgeld te verleenen, volgenB nader va9t te stellen regelen. Op het verzoek van Van der Voorde om subsidie voor een omnibusdienst tusschen het Wolfaartsdyksche veer en Goes, Btellen Ged. Staten voor, afwjjzend te beschikken. Wat betreft het adres om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoutsdjjk deelen Ged. Staten mede, dat dit adres geBteld is in handen van de commissie voor den stoombootdienst op de Wester- Scheldeen daar nog andere autoriteiten moeten geraadpleegd worden, stellen Ged. Staten voor, hen te dezen aanzien diligent te verklaren. Verder stellen Ged. Staten voor, aan de v6reeniging tot oprichting en instandhouding eener ambachtsschool te Zierikzee uit de provinciale fondsen een jaarljjksch subsidie van ƒ300 te verleenen gedurende vjjf jaren, te beginnen met 1893,onder voorwaarde dat, als tot dusver, behalve een vrjj lokaal, een bedrag van ƒ200 per jaar voor geljjken tjjd door de gemeente worde toegekend en dat jaarlyks een verslag van den toe stand der vereeniging overgelegd worde. De Koninkljjke Maatschappjj »de Schelde" te Vlissingen vraagt teruggaaf van 3680, wegens korting op den vierden betalingstermijn, ingehouden voor 92 dagen te late oplevering van de laatstelyk aangenomen stalen raderboot ten behoeve van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Op verschillende gronden stellen Ged. Staten voor, van de ingehouden som ƒ2680 aan de Maatschappjj >de Schelde" terug te geven. Het voorstel tot heffing van opcenten ten behoeve der provincie strekt om aan de Koningin-Weduwe- Regentes voor te dragen: de heffing van acht en twintig opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1893, en van achttien opcenten op de personeele belasting dienst 1893/94, tot dekking der geraamde uitgaven en behoeften van enkel provincialen en huis- houdeljjken aard voor het dienstjaar 1893; en hare Majesteit te verzoeken, de heffing der bedoelde opcenten de bekrachtiging der wet te doen erlangen. Zuid-Beveland, 21 Juni. Hoever zjjn we hier nog van een volmaakten toestand verwijderd. Verbeeld u, de dorpen Ovezand en 'sHeerenhoek zyn een uur van elkander gelegen, en om dien afstand af te leggen heeft een brief noodig 24 uren Om in dien onhoudbaren toestand eenigszins te voorzien, hadden de bewoners van genoemde gemeenten bjj den Minister van W., H. en N. aangedrongen op een postlooper tasschen beide plaatsen. Daarop is afwjjzend beschikt, maar er is wjjziging gebracht in het uur van vertrek van den tweeden post van Goes naar 'e Gravenpolder en de daarop correspondeerende postloopers tnsschen andere gemeenten. Men heeft dus kans dat de post niet langer een etmaal noodig heeft voor hetgeen een gewoon mensch in een uur doen kan. Aan de postboden M. Haasdonk te Baarland, J. Kribbe te 's Gravenpolder, A. Braam te 's Heer Abtskerke en J. Walraven te Hoedekenskerke is 50 por jaar ver hooging toegekend. Van de poBt tot kersen is de stap niet zoo heel groot. Bjj beide toch heeft men eene groote onge rijmdheid: by de post veel tyd voor een' kleinen afstand, bjj de kersen groote opbrengst en toch dure waar. Ze zyn op sommige plaatsen verpacht voor 7 A 8 cent per kilo aan den boom, waarby nog onge veer evenveel komt voor arbeidsloon enz., zoodat bjj eene groote hoeveelheid deze boomvruchten nog ge middeld 15 cent per kilo zullen kosten, en dan moet men ze nog wel uit de eerste hand hebben. 440 en f 380 per boomgaard met nog 10 °/0 voor onkosten. De verpachters maken een goed jaar. Van alle meeBtoven, waarmee tot voor weinige jaren ons eiland als overdekt was, zullen in den a.s. herfst nog slechts enkele werken, 0. a. die te Borselen, en dan nog wel voor beperkten tjjd. Sic transit gloria mundi is volkomen van toepassing op de meekrap cultuur. Goes, 21 Juni. Eene hoogst nuttige maatregel is het, dat jaarlijks op last van het gemeentebestuur door de scheikundigen uit de gezondheidscommissie een onderzoek wordt ingesteld naar den toestand van het water uit welputten, pompen en regenbakken, die geheel of gedeelteljjk voor algemeen gebruik bestemd zijn. Het onderzoek, aan zeer bekwame handen toe vertrouwd, geschiedt in het laboratorium der H. B. S. De resultaten van dit onderzoek worden niet alleen officiëel gepubliceerd, maar ook aan ieder dier pompen enz. een bordje aangebracht, vermeldende den toestand van het water. Ieder kan zich dus voor schade wachten. De kermis zal dit jaar duren van 30 Augustus tot 6 September. Door ds. J. J. Irapeta te Alfen aan den Rjjn (dit jaar te vergeefs beroepen te Goes) zal Woensdag avond in de >Prins van Oranje" eene meeting worden gehouden tegen het Leger des Heils. Naar men ons meedeelt, is Z.Eerw. voor eenigen tjjd met veel succes met geljjk doel te Kampen oj ge treden. Bruinisse, 21 Juni. De hier nog niet opgehou den mosselverzendingen beginnen weer te verbeteren. De vorige week bedroegen deze naar België weer 300 tonnenvan de Zuiderzee werden omstreeks 400 tonnen jonge mosselen aangebracht ter uitzaaiing en plus minus 400 tonnen mosselzaad van mosselperken op gevangen en verplaatst. De bedrjjvigheid in dat vak is steeds groot. Brouwershaveu21 Juni. De verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente in de plaats van den heer J. van Hoboken, vertrokken naar den Hoek van Holland, zal alhier plaats hebben op Dinsdag 12 Juli e.k. Duivendjjke, 21 Juni. Dit jaar heeft hier weder op den gewonen tyd, d.w.z. Dinsdag 19 Juli a.s., de verkiezing plaats voor 3 leden van den Gemeente raad, tengevolge der periodieke aftreding van de HH. T. Gast, J. Hendribse en Jan Viergever. Zierikzee, 21 Juni. In de op heden gehouden civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank. heeft de heer J. A. Fokker, Secretaris-Penningmeester van het bestuur der visBcherjjen op de Schelde en ZeeuwBche stroomen, wonende te Tholen, benoemd tot kantonrecbter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, als zoodanig den eed afgelegd. Tot gemeenteveldwachter te Noordgouwe is benoemd Adriaan van der Velde, gepensioneerd rijks veldwachter te Nieuwersluis, gem. Heenvliet. De heer J. v. d. Weele, onderwjjzer met hoofd akte aan de O. L. school te HeinkenBzand, heeft voor zyne benoeming als zoodanig te Wemeldinge bedankt. Zyne jaarwedde te Heinkenszand is met 50 verhoogd. Het rjjk heeft aan den door de onderwjjzers van Ouddorp, Goedereede en Stellendam opgerichten cursus voor de vrjje en ordeoefeningen der gymnastiek eene bjjdrage toegezegd van 100. Leider is de heer W. J. Klaver, hoofd der school te Goedereede. Zierikzee, 21 Juni. In de heden namiddag gehou den vergadering van den Gemeenteraad, waren afwezig de heeren Mulock Houwer, volgens kennisgeving buiten de gemeente, en de heer S. J. Ochtman. (Één vacature). De notulen van het verhandelde in de vorige twee ver gaderingen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer de Clercq merkte omtrent de notulen van 23 Mei 1.1. op, dat daaruit zou kunnen worden afgeleid dat sommige leden, als van hetzelfde gevoelen van den heer Fokker, de toen door dit lid ingediende motie zouden hebben voorgestaan. Dit was evenwel niet het geval, doch daar de discussiën onmiddellijk na de door den heer Fokker gemaakte gevolgtrekking werden gesloten, was er geen gelegenheid om tegen die gevolgtrekking op te komen. Om eene mogelijk verkeerde meening uit den weg te ruimen, verklaarde Spr. zoo voor zich als namens de heeren Van den Bout en Röell, dat zij zich met die motie niet hebben yereenigd. De Voorzitter deelt mede: 1°. dat is ingekomen, een brief van den heer J. Franse, houdende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie tot wering van bouwvallen, en tot onderzoek der rekening van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwers haven, aanneemt; 2°. den uitslag van de aanbesteding der jaarlijksche onderhoudswerken der gemeente en van het maken eener hulpbrug over het Sas. Voor kennisgeving aangenomen. Nog wordt voor kennisgeving aangenomen en ter visie voor de leden gelegd, het verslag der Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen te Leiden over 1891 Door den heer de Clercq wordt namens de daartoe benoemde Commissie, rapport uitgebracht van haar onder zoek omtrent de rekening van den straatweg Zierikzee en Brouwershaven over 1891. Overeenkomstig het advies der Commissie wordt die rekening goedgekeurd, in onvang op 2663,42 in uitgaaf op d 2924,11 met een nadeelig saldo van f 260,69 Zij zal aan het Gemeentebestuur van Brouwershaven ter goedkeuring worden toegezonden. De ingekomen rekening over 1891 van de Bewaarschool voor minvermogenden wordt gesteld in handen van de heeren Houwer, van der Vliet en van den Bout en de mede ingekomen rekening over 1891 van het Har moniegezelschap „Kunst en Eer" in handen van de heeren de Clercq, Franse en de Crane, tot onderzoek en verslag. Op voorstel van. Burgem. en YVeth. wordt naar aanleiding van: 1°. een adres van den heer W. J. Schouten, afschrijving van hoofdelijken omslag over 1892 verleend aan de elders gevestigde erfgenamen van wijlen den heer C. J. Wagemakers,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1