ZIERIKZEESEHE NIEUWSBOD! E. Dinsdag 14 Jnni I8S 12. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Waarom niet wat anders? NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eenB per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8168. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat het uurwerk op den toren van het Raadhuis, wegens herstelling, van af 1£» Juni a.s. gedurende ééne maand buiten werking zal worden gesteld. Zierikzee, den 13 Juni 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het overzicht, betreffende de Memorie van Ant ivoord van den Minister ter zake van het wets ontwerp op de Vermogensbelasting, voorkomende in ons nummer van 7 Juni, heeft een onzer lezers aanleiding gegeven te wijzen op eene zinsnede in die Memorie, die niet in ons overzicht is weder gegeven en die luidt: >Op welke wjjze zal de vermogensbelasting zich aansluiten aan het plaatselijk belastingstelsel? »De Minister zon wenscheo, dat aan de gemeenten »kon worden vergund èu van de vermogens- èa «van de bedrijfsbelasting opcenten te heffen; het- jgeen dan zou moeten geschieden op zoodanige »wijze, dat alle onbillijkheid werd voorkomen. Bp »de bewerking der bedrijfsbelasting is dit doel steeds in het oog gehouden; alles werd daarop «ingericht, dat mogelijk te maken". Men voegt daarbij: Deze verklaring van den Minister is zoo duidelijk, dat het niet twijfelachtig kan heeten, dat thans eene wijziging van de verordening van den Hóófde- lijken Omslag te Zierikzee niet anders dan ontijdig, zeer waarschijnlijk zelfs overbodig moet geoordeeld worden. Zoude het daarom maar niet staatkundig zijn de ingediende verordening, die zoowel wegens den ambtslialven aanslag door Burgem. en Weth., als om de crimineele bepalingen toch reeds veroordeeld is, te laten rusten? De Memorie van Antwoord is verschenen op het Voorloopig Verslag over de Belastingvoorstellen. Met genoegen lazen wij dit stuk. De Minister handhaaft en verdedigt de hoofdbeginselen zijner voorstellen, en hij doet dat met een talent, een klaarheid, een overredingskracht, die niet nalaten kan indruk te maken en het bewijs levert, dat de herziening onzer belastingen in goede handen is. Daarentegen staat hij niet stokstijf op zijn stuk, maar komt hij te gemoet aan ernstige bedenkingen, eensdeels door nadere inlichtingen te geven omtrent zijne denkbeelden, zooals bijv. omtrent de wijze, waarop hij zich voorstelt de bedrijfs belasting met de inkomstenbelasting tot een geheel te maken; anderdeels door zijne oorspronkelijke voorstellen te wijzigen, wat o.a. de regeling der progressie betreft, op eene wijze, waardoor èa eene betere verhouding der klassen, èn een ver der voortgezette progressie verkregen wordt, èn te dezen aanzien een beter verband met de bedrijfsbelasting mogelijk wordt. Onze eigen denkbeelden vinden wij in dit stuk op menig punt terug; zoo wat de vraag betreft, die wij verleden week behandelden: waarom uit stel? zoo ook omtrent die, welke ons heden bezig houdt: Waarom niet wat anders? en waar over wij, ook omdat bij dit punt in de Memorie niet uitvoerig wordt stil gestaan en juist de zucht naar iets anders dan het aangebodene reeds menig goed plan deed mislukken, nog enkele opmerkingen "willen maken. Bij het behandelen der voorstellen in de af- doelingen der Tweede Kamer waren er natuurlijk leden, die liever wat anders hadden dan hun nu wordt aangeboden. De aandacht werd gevestigd op verschillende belastingen, die men aanbevelens waard vond. Het is of men ze maar voor het grijpen beeft. Dit spreekt trouwens van zelf: men ziet zulke belastingplannen, die niet in vasten vorm uitgewerkt voor ons liggen, van hnn idealen kant, en denkt niet eens over de bezwaren, die er aan kunnen verbonden zijn, wanneer men de onbestemde denkbeelden, die men voor den geest heeft, zou willen uitwerken in voor toepassing vatbare wetten. Van sommige der plannen, die uien opperde, zouden wij wel eens willen weten, hoe men zich de verwezenlijking daarvan voorstelt; men denke aan: speelkaarten en modeartikelen Tegen andere zouden wij ons om het beginsel stellig moeten verklaren. Een belasting op spoor weg- en tramkaartjes bijv. is eene belemmering van het verkeer, een vorm van belasting, waarmede wij ons onder geen enkele voorwaarde en in geen geval zouden kunnen vereenigen, 't Zou trouwens bet werk zijn van lieden, die met hun beenen omschoppen wat ze met hun banden opbouwen, a'.3 men zulk eene belasting wilde invoeren op het oogenblik, waarop men er ernstig aan denkt, de tollen op land- en waterwegen af te schaffen! Het verkeer, dat men beden vrij maakt, morgen weder in nieuwe boeien slaan, dat wave inderdaad een stelselloos regeeringsbeleid. De Minister deelt dat gevoelen dan ook niet en acht zulk een belasting in strijd met den .wensch naar lage tarieven. Er zijn andere denkbeelden geopperd, die öf zeer zeker in elk stelsel van belastingen een plaats zullen vinden, zooals verhooging van successie rechten in de zijlijnen, die de Minister trouwens wil aanwenden tot vermindering van den zwaren druk, dien het personeel in vele gevallen uitoefent. Van andere zou de wenschelijkheid afhankelijk zijn van de uitvoerbaarheid. - Zoo is het bijv. met de tabaksbelasting. Op zich zelve is het een aanbevelenswaardig middel van inkomst, een genotmiddel, dat algemeen gebruikt wordt te belasten, vooral een, dat eene niet onbelangrijke bron van inkomsten zou kunnen leveren zonder het artikel noemenswaard in prijs te verhoogen. Maar tot dusver zijn alle pogingen om zoodanige belasting in te voeren afgestuit op de bezwaren, die daaruit voor den tabakshandel en' de tabaks- nijverheid zouden voortvloeien en ook deze Minister wijst op die zeer ernstige bezwaren. Nu is bg ons wel eens de gedachte opgekomen, dat men bijv. door een vergunningsrecht te heffen voor het uitoefenen van den kleinhandel in tabak en sigaren, het verbruik treffen kon, zonder handel of nijverheid te deeren. Maar zelfs of dè.t mogelijk is moet nader blijken. Evenals men andere belastingen zou kunnen invoeren dan die zijn voorgesteld, zou men ook andere dan de daarvoor in aanmerking gebrachte belastingen kunnen verminderen of afschaffen. Wat zou er bijv. niet veel te zeggen zijn voor eene geheele afschaffing der overgangsrechten, en van den zoutaccijns, voor eene afschaffing van den accyns op het geslacht, op bier en azijn? Daar elke belasting baar kwade zijden beeft, is er geen dankbaarder werk dan de afschaffing of vermindering eener bestaande belasting te be pleiten, en kan men altijd eene andere keuze dan de juist voorgestelde aanbevelen: men behoeft om gronden nooit verlegen te zijn. Wat zou niet de afschaffing van de vleeschaccyns een uitmuntenden maatregel zijn in bet belang der volksvoeding; wat niet de afschaffing van den bieraccijns een krachtigen steun geven aan de pogingen tot wering van misbruik van sterken drank; hoe niet de afschaffing van de belasting op azijn de minvermogenden bevredigen, die een zoo overvloedig gebruik maken van dit artikel? Afschaffing van al die belastingen zou ook de Minister wel wenschen, maar hy acht ze voors hands onmogelijk. Zoo zouden wij kunnen voortgaan en het wenschelyke van afschaffing of vermindering van meerdere belastingen kunnen aantoonen. Wy zyn in geenen deele blind voor de bezwaren die verbonden zyn aan wat voorloopig of wellicht voor goed, onveranderd of met zekere vermindering, in stand gehouden wordt, en al kunnen wy ons met de keuze van den Minister Pierson geheel vereenigen, wy kunnen ons zeer wel voorstellen, dat een ander wellicht een andere keuze gedaan hadde. Waarom dan toch niet wat anders? Omdat, nu eenmaal eenige samenhangende voorstellen gedaan zyn, men het beste doet zich tot die voorstellen te bepalen, dewijl men, wat anders verlangende, gevaar loopt niets te bekomen. Men moet o. i. zulk een voorstel tot belasting-hervorming beschouwen als de spyslyst voor een maaltijd. Men bedient zich van elk gerecht, dat gediend wordt, naar gelang men er meer of minder van houdt, men laat een schotel voorbijgaan, zonder er gebruik van te maken, maar men begrijpt heel wel, dat men zich by zijne keuze beperken moet tot wat gereed gemaakt is. Zoo dient men zich bij de behandeling der belasting-voorstellen te bepalen tot eene beoor deeling van wat nu ingediend en in staat van behandeling ia. Men beoordeele dat; men neme aan wat men goed vindt, wyzige wat ver andering behoeft, stemme af wat men afkeurt, maar late buiten beschouwing wat nu niet aan de orde is, niet in verband staat met de aanhangige voorstellen, niet behoorlijk is voor bereid. 'Zóó alleen kan men ordelijk voortwerken, zóó iets tot stand brengen, zóó werkelyk hervormen en verbeteren. Wie alles overhoop haalt en zich met alles te gelijk bezig boudt, brengt niets tot stand en ziet ten allen tijde midden in een hoop onafgedaan en niet af te doen werk. Er is echter nog eene andere reden, waarom men zich nu tot hetgeen aan de orde is dient te bepaleneene reden, die men vooral nu in aanmerking dient te nemen; het is deze, dat met de afdoening der aanhangige voorstellen het hervormingswerk niet is afgeloopen. Het lijkt er in geenen deele naar. En de Minister wijst daarop zelf in zyne Memorie op zyn klare, bondige manier: «De opmerking, dat nog niet genoeg gedaan is tot verlichting van den druk op de mindere klassen, mag als juist worden erkend, maar daaruit volgt nog geen rechtmatige grief tegen de ingediende voorstellen, want de wetgevende arbeid behoeft en behoort niet te eindigen met de aanneming dezer ontwerpen". Dat de Minister met vaste hand voortwerkt, blijkt trouwens weder ook uit zyn nu ingediende Memoriën. In zoover er onder de aangeprezen belastingen zyn, die voor invoering vatbaar zyn, en inderdaad op geschikte wijze inkomsten kunnen geven, zullen zij ons dus nog zeer wel te stade komen. Men moet niet vergeten, dat, als er verdere maatregelen genomen worden tot verbetering der middelen van verkeer; als het onderwijs ingevolge de invoering van den leerplicht grootere offers zal vorderen; als het ambachts- en ander vak onderwijs krachtiger gesteund zal worden; als in het belang van den werkenden stand verschillende maatregelen worden ingevoerd; als de gemeenten ontlast worden van uitgaven, die zy nu voor het Rijk te doen hebben, als deze en zooveel andere maatregelen, die niet in een ver verschiet liggen, maar allen in de naaste toekomst te wachten zyn, genomen worden, dan zullen er aan 's Rijks schatkist eischen gesteld worden, die versterking der middelen onvermijdelijk noodig zouden kunnen maken. En dan zal het goed zyn, als men gebruik kan maken van de wenken, die nu omtrent nieuwe belastingen of wijziging van bestaande gegeven zyn, en men behoeft dus niet ongerust te zyn, dat bet goede, wat er in die denkbeelden liggen mocht, niet tot zijn recht zal komen. Zelfs wanneer de opbrengst der ver mogensbelasting niet alleen, zooals nu reeds bij de beter geregelde progressie bet geval zal zyn, maar o. i. ook buitendien te verwachten is, meer mocht zyn dan de Minister zich voorstelt (f 8.675.000), en wanneer, wat evenzeer heel wel mogelijk is, door de maatregelen, die in 't belang der vermeerdering van kennis en tot ontwikkeling van het verkeer genomen worden, de ondernemingsgeest en de welvaart der natie en daardoor de opbrengst der middelen toenemen, dan nog is er gelegenheid te over om van het goede in de geopperde denkbeelden party te trekken, dan namelijk ter verdere ontheffing van de minder vermogenden, dan tot afschaffing of vermindering van belastingen, die men nu nog noode in stand houdt. Op de vraagwaarom niet wat anders is ons antwoord dus: omdat men aan wat anders eerst behoort te denken als datgeen wat nu in behandeling is, is afgedaan, omdat men slechts dan wat volbrengen kan, indien men zich geheel wijdt aan dat wat men onderhanden heeft, en eerst nadat dit is afgedaan weer iets anders ter hand neme. Wie zich met alles tegelijk bezig houdt en rijp en groentegelijk overhoop haalt, maakt veel vertoon Van ijver, maar richt inder daad weinig of niets uit. Wie ernstig arbeiden wil, bepale zijn aandacht en zijn krachten tot wat voor de de hand ;:gt om te doen. Zoo handelende denke mèn aan het woord des Ministers, waar hij, sprekende over de invoering der vermogensbelastingvoordat de bedrijfs belasting tot stand kwam, er op wjjst dat getracht is den arbeid zoo te regelen, dat de aanneming van ieder ontwerp aan de verbetering van ons belastingstelsel dienstbaar zij. «Komt de ver mogensbelasting in werking, dan zal geen tijdelijke misstand geboren worden, maar een misstand, die reeds veel te lang geduurd heeft, verdwenen zyn. Want naast de inkomsten uit arbeid zullen dan de inkomsten uit vermogen door een persoonlijke belasting worden getroffen, terwijl eene aanzienlijke som beschikbaar zal komen tot afschaffing of vermindering van andere belastingen. Onvoltooid zal het werk dan nog zijn, daaren tegen niet gebrekkig; alléén, het zal zich niet zoover hebben uitgestrekt, als nu beoogd wordt". Engeland. Londen, 10 Jnni. Na langdurige beraadslagingen heeft het congres van mynarbeiders met groote meerderheid het voorstel van de Belgische gedelegeerden aangenomen, dat er eene internationale werkstaking behoort te worden voorbereid voor het geval de regeeringen mochten weigeren den werkdag van 8 uren by de wet te regelen. Spanje. Barcelona» 10 Juni. Er hebben opnieuw bot singen plaats gehad tusschen de werkstakers en de politie. De werkstakers trachtten de circulatie der tramwagens te beletten en vielen de fabrieken aan. De troepen zyn in de kazernes geconsigneerd. De toestand alhier is verergerd. De werklieden vielen verscheidene huizen van fabrikanten aan. De gendarmes kwamen tusschenbeide en joegen de oproer lingen uiteen, die op hen vuurden. Men gelooft dat de Btad in staat van beleg zal gesteld worden. (Zie telegram.) Rusland. "Warschau, 11 Juni. Het officieele blad meldt, dat tot de opheffing van het uitvoerverbod voor tarwe, haver, gerst en andere granen, met uitzondering van rogge, is besloteD. De graancommissie te Petersburg zal heden de denifitieve vooratellen doen. Duitschland. Dertig gulden voor een Bnor is wel een prjjs, die niet alle dagen zal betaald worden. Die som bood ODlanga in een herberg te Essen, een koopman voor de snor van een andoren koopman; om het bewjje te leveren, dat het aanbod ernstig gemeend was, gaf de kooplustige den geboden prys aan een der gasten in bewaring. Toen de BDor-eigenaar daarop onmiddellijk by een barbier het mannelyk sieraad van zyn gelaat liet nemen, den kooper de haren liet kyken en op uit betaling van de koopsom aandrong, werd de uitvlucht te berde gebracht, dat de zaak maar een grapje was geweest en geweigerd om de dertig gulden uit te betalen. De bedrogen baard-man diende een aanklacht in en in de vorige week deed de rechter te Essen uitspraak ten zynen voordeele. De rechter nam als bewezen aan, dat werkelyk een regelmatige koop had plaats ge vonden en veroordeelde den onwilligen kooper tot betaling, der dertig gulden en tevens der vry aan zienlijke gerechtskosten. Te Berlyn is een voornamelijk door vrouwen, maar ook door eenige mannen bijgewoonde vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het dragen van sleepjaponnen op straat. De vergadering, door ruim 200 personen by gewoond, besloot in een adres aan de politie te verzoeken >door een verordening, of door andere doeltreffende middelen de door de straat-sleep veroorzaakt wordende gevaren tegen te gaan." Nederland. TJting;era<leel, 9 Jani. De verwarring in de tjjdberekening blyft hier voortduren, maar neemt eene andere gedaante aan. Was eerst Akkrum alleen den Amsterdamscben tjjd getrouw gebleven, nu zyn ook Terhorne en Terkaple, zonder eenige drukte daarover te maken, van Greenwich naar Amsterdam terug gekeerd. Oldeboorn alleen houdt in deze gemeente vast aan den Greenwichtyd, wat zeer velen daar alles behalve wenschelyk vindeo, en die daarom werkelyk wenschen, dat althans vóór den hooitijd daarin ver- anderiog worde gebracht. De Greenwiohtyd bevalt den landbouwer volstrekt niet. Yelen hunner regelen dan ook hunne werkzaamheden niet naar den tjjd van hun eigen dorp, maar naar Akkrum, welks klok ze gewoonljjk wel kunnen hooren luiden. Ze noemen dat zeer eigenaardig, ia onderscheid van den Oldeboornschen Greenwichtjjd, «den ouden boerentyd". TTfssiiig*en, 10 Juni. In den gemeenteraad werd heden behandeld eeue aanvrage van de «Imperial Continental Gaz-Association" om verlenging van hare concessie met 15 jaar, en alzoo tot 1 Juli 1920. De Raad besloot Burgem. en Weth. te machtigen hiervoor een contract aan te gaan, mits verschillende voor de gemeente en de gasverbruikers voordeelige voorwaarden konden worden bedongen. Dii'ksland, 10 Jani. Heden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. De timmermansbaas C. v. O. zou een zware brandkast naar een andere woning overbrengen. Goed en wel had men de kast uit het huis en de stoep af op straat gebracht, toen de kast kantelde en den baas tegen het hoofd sloeg zoodat hjj op de plaats dood bleef. Iedereen gevoelt rouw en neemt deel in dit treurig ongeluk. De man was algemeen geacht en laat een weduwe na met 6 kinderen. De mazelendie hier onder de kinderen erg geheerscht hebben, beginnen gelukkig wat te minderen. De school begint langzaam weer meer bevolkt te worden; het meest zyn de mazelen voorgekomen by kinderen heneden 7 en 8 jaar. Goes, 10 Juni. Middernacht slaat, twaalf sombere slagen, het uur van uilen, spoken en boosdoeners, die laatsten vooral Da geheele familie is in diepen Blaap gedompeld, vader vooral, vermoeid als by is van de lange dagtaak, slaapt hoorbaar. Maar onder het wiegekleed beweegt zich een klein handje, het speelt een oogenblik met dat kleed in de mollige knuistjes, doch omdat moeder zelf ook rustig sliep, ontging haar het sein van de kleine om uit de wieg genomeu te worden. De kleine egoïst, die noch om de afgematheid van vader, noch om de dringende behoefte a»D rust van moeder zich bekommert; die slechts om zichzelf denken kan; de aanvallige sehreeuwleelijk zet eene keel op van belang en doet moeder wakker worden. Deze richt zich op, strekt de armen uit om den kleinen schreeuwer te sussen op eene wjjze zooals alleen eene moeder dat kan, maargroote God, wat hoort ze daar? Duidelyk hoort ze met een zwaar voor werp tegen de buitendeur van de keuken bonzen. Hoor maar: bom, bom, telkens driftiger en heviger. Een inbreker.' Ze had een klein spaarpotje, en de kleine valt haar uit de armen terug iu de wieg. Boven het gegil van Jantje klinkt duidelyk het leven dat de inbreker maakt. De man wordt aangestooten en geschud en hem in het oor gefluisterd dat er inbrekers zjjn. De doodelyk vermoeide man wordt half wakker, keert zich om en slaapt opnieuw in. Harder geschud en gestooten en eindelijk is vader klaar-wakker. En ja, nu hoort hy het ook: er werdt aan de buitendeur gerukt, geduwd, gestooten. En die deur is niet sterk! De man wipt zoo stil mogelyk uit de bedstede, trekt zich een noodzakelijk kleedingstuk aan, wapent zich met de pook, die aan de kachel hangt, opent doodstil de deur die toegang verleent tot het achtervertrekje, en nu hoort by het geluid van den inbreker niet buiten maar binnen. Fluks eene lamp aangestoken en daar ziet hjj den inbreker vlak voor zicb: eene kat met kop en voor- pooten in de melkkan. Het dier trachtte door heen en weer Blaan zich van zjjn lastig hoofdbedeksel te ont doen en sloeg daar by de kan rechts en links op den plankenvloer. Poes bad melk willen snoepen en zich daarbjj zoover in de ban gewaagd, dat zy niet terug kon. Na den quasi-inbreker op gevoelige wjjze verlost en vervolgens buiten gesmeten te hebben, zocht de man zjjne legerstede weer op, nadat by zyne vrouw verzocht had voortaan de melkkan niet onder het bereik van zulke inbrekers te laten. WissenlterLce, 11 Jani. Gisteren ontstond er een begin van brand in de schuur van den landbouwer D. de Regt Mz. onder Camperland. Terwyl de bewoner afwezig was, bemerkte het per soneel dat er dikke rookwolken uit de schuur opstegen. De kalveren konden nog worden verwijderd. Spoedig waren een dertigtal personen ter plaatse, wie het mocht gelukken den brand te blusschen. Voor het ontstaan van den brand is geen oorzaak hoe genaamd aan te geven. Zierikzee, 13 Juni. Naar wij vernemen is het Bestuur der Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij sinds eenigen tjjd iu onderhandeling met de postadministratie over het vervoer der brieven, 't Zju zeer in het belang vao de ingezetenen zyn, indien die overeenkomst tot stand kwam. Do voordeelen, tengevolge der zooveel spoediger ontvangst der brieven en dagbladen, en de mogelykheid, die alsdan gc t>oren wordt, dat" de brieven van kier sneller ter bestemui mg komen, zyn zoo in het oogloojead, dat 't werkelyk voor onze plaats een belang rijke stap vooruit zou zyn te noemen. Om dit duidelyk te maken, stippen wy aan, dat de brieven en dagbladen, die met den post te 1 uur 's middags hier aankomen, by vervoer met de Spoorboot, 's morgens 11 uur hier zyn; bjj de thans bestaande regeling, heeft men byna geen tjjd om per ommegaande te antwoordenindien men het nochthans, in vliegenden haast, kan doen, dan komen die brieven 's avonds 11 uur, met den laatsten trein to Rotterdam en worden eerst den volgenden dag bezorgd. Bjj aankomst der post te 11 uur, kan men zyn ant woord tot 3 4 uur, al naar mato de Spoorboot vertrekt, op de post bezorgen; deze brieven zjjn 8 uur te Rotterdam en worden dien avond nog gedistribueerd, terwyl ook met de boot, die 's avonds ongeveer 8 uur hier aankomt, vele der brieven worden ontvangen, die andera des nachts aankomen, dus eerst den volgenden dag worden bezorgd. Da verbinding tusschen Walcheren, Zeeuwsch- Vlaanderen, Engeland met Zierikzee, wordt ook met vele uren verkort. Het is dus niet alleen een Zierikzeesch, maar wel degelyk een Provinciaal belang. Yennooten zullen den 15n dezer vergaderen om te beslissen of zy deze overeenkomst zullen aangaan. Naar wy vernemen, bestaat er een strooming, die oordeelt, dat de vergoeding, die de postadministratie wil betalen, te gering is, anderen achten die meer dan voldoende. Hoe dit ook zy, wy bljjven daar buiten, doch wjj koesteren den wensch, dat de Yennooten trouw op komen, om door hun uit te breDgen stem mede te werken tot het verkrjjgen voor onze streken van eene snellere postverbinding. Bjj kon. besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in hot kanton Tholen den heer J. A. Fokker te Tbolen. Bjj kon. besluit van 8 Jani is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Dordrecht mr. A. A. Moll, adv. en proc. te Dordrecht. Bjj kon. besluit van 9 dezer is de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Terneuzen, J. L. van IJsselsteyn, op verzoek, wegens meer dan 65jarigen leeftjjd, eervol uit zjjne betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hy volgens de wetteljjke bepalingen zal bevonden worden aanspraak te hebben, en de adj.- commissari8 der loodsen te IJmuiden, J. Jansen, be vorderd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Terneuzen. De Eerste Kamer heef!; haren arbeid hervat. De heer Fokker werd geïnstalleerd na de door hem afgelegde verklaring". De geloofsbrieven van den heer Lohman zyn ingekomen. De voorzitter heeft een hartelijk woord gewjjd aan de nagedachtenis van Mr. Moolen burgh. De stoomtramweg-maatschappij Antwerpen Bergen-op-Zoom—Tholen keert over het afgeloopen jaar geen dividend uit. Naar men verneemt moet de Minister van Water staat het voorstel van den raad van Tholen hebben aangenomen om het ledige terrein met de erf der normaalschool voor f 1000 te koopen, ten einde daar ter plaatse van rijkswege een post-en telegraafkantoor te bouwen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Oostburg is benoemd de heer W. jJ. van Nieuwen- huyzen te Krabbendjjke. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid is bepaald, dat de naam van het station der staatsspoorwegen Kruiningen wordt veranderd in KruioingenYerseke. Aan Serooskerke (S.), Westdorpe en Yerseke is ter behoorljjko inrichting van het lager onderwjjs boren en behalve de bjjdrage bedoeld in art. 45 der onder wijswet, een subsidie toegestaan, respectievelijk van 300, 1200 en 2400. Bjj gewjjzigd ontwerp heeft de regeering thans voorgesteld den accyns op het gedistilleerd niet met 5, maar BlechtB met 3 te verhoogen en die ver hooging te doen ingaan op 1 Mei 1893. De minister ontkent dat deze accyns vooral op den minderen man drukt. Het drankverbiuik bestaat bjj alle klassen der maatschappij. Deze verhooging strekt niet tot het opleggen van zwaardere lasten, maar tot verplaatsing van druk. Tegenover den hoogeren drank- accyns zal aanmerkelijke verlaging van den zoutaccyns en afschaffing van den zeepaccyns staan. De minister betwyfelt de meerdere afhankelijkheid van de financiën des ryks van den accyns op het ge distilleerd tengevolge van deze verhooging. De bloei der financiën wordt niet verhoogd door een kwaad dat zooveel onheil sticht als de dronkenschap, als zelfs het matig drankverbruik by mingegoeden. Nam het voor goed een einde, de rechtstreeksche en zjjdelingsche invloed van die verandering op de volkswelvaart zou dermate weldadig zjjn, dat de inkomsten van den Staat belangrjjk zouden toenemen. De minister betwist, op grond van ambtelyke rap porten, dat door eene matige verhooging de smokbelary op de oostelijke grenzen krachtig zal worden aan gewakkerd. Sedert de verhooging van den accyns in DuitBchland komt de Bmokkelarjj op de grenzen nagenoeg niet meer voor. De matige accynsverhooging is veel te geringe prikkel om toenemende vervalsching te duchten. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse, ll Juni. Yrydagavond 6 uur werd alhier aanbesteed door het Bestuur van den Nieuwen polder (annex Stavenisse) het onderhoud en de ver nieuwing met de benoodigde leverantiën van 6000 M*. winter kram mat, voor den tjjd van 3 jaren. Inschryvers waren de heeren: G. Wesdorp 13,60, Jac. van Oeveren 18 en L. Moerland a 12,98 per 100 M3. Allen wonende alhier. Zierikzee, 13 Juni. Heden had ten Raadhuize alhier de aanbesteding plaats van: het maken eener Hulpbrug over het Sas. Aangenomen door den heer T. F. Wisse voor 594. (Bie toeval was ik mit men baes op de besteding en toe oarde ik dat een loadgieter mar zes gulden oager was as Wisse; as noe die man dat werk is ad gead, zouwe wullie dan een blikke, een zienke of een loaye brugge hebbe ekrege? Een Krullejongen.) RECHTSZAKEN. De Haagsche rechtbank heelt Donderdag den heer J. Visser Jz., hoofdredacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Graoenhage, schuldig verklaard van het hem ten laste gelegde feit van eenvoudige t> leediging, onder de bekende omstandigheden, jegens zyn medewerker den heer A. Dohna, en hem, overeen komstig den eisch van het openbaar ministerie, ver oordeeld tot eene geldboete van 25, subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen, en in de kosten van het gediog. Wat betreft de civiele actie, overwoog de rechtbank eenerzjjds dat, aangezien de heer Dohna nog werkzaam is aan d« courant en de mogeljjke latere schade, dom- hem te ljjden, nog onzeker is, de vordering van/150 niet kon worden toegewezen, maar aan den anderen kant, dat de beleedigde party in eer en goeden naam is aangetast, zoodat, daar de beleediging in tegen woordigheid van slechts 2 personen heeft plaats gehad, een schadeloosstelling van f 25 behoort te worden opgelegd. De gedaagde J. Visser Jzn., werd derhalve tot betaling daarvan veroordeeld en tot betaling der door de beleedigde party gemaakte kosten, begroot op 25. KERKNIEU WS. Ds. Fynvandraat, pred. by de Herv. gem. te Nieuwer- kerk, heeft bedankt voor het beroep naar Tholen. Meer en meer bljjken de gemoederen der Christelyk Gereformeerden alles behalve rustig omtrent het ti nemen besluit in zake de vereeniging van Cbristelyke Gereformeerden en Nederlandsche Gereformeerden (Doleerenden) op de Synode der ChriBtelyke Geref. kerk. Het voor eenige dagen medegedeelde «bezwaarschrift", opgesteld door de predikanten d9. Wisse, van 's Hage, ds. Van Lingen, van Zetten, en eenige anderen, werd te laat bekend om er nog zóó mede te kunnen werken, dat alle leden der kerk voldoende konden worden ingelicht en met het «bezwaarschrift" bezocht, maar niettemin werd in een aantal gemeenten, o.a. te Dordrecht, Utrecht, 's Gravenhage en Rotterdam, krachtig getuigd tegen de vereeniging met de Ned. Ger. of Doleerenden. Op sommige plaatsen was 80 a 90 procent der leden genegen het bedoelde bezwaarschrift te teekenen, terwyl van sommige plaatsen bovendien nog protesten uitgingen. Komt de vereeniging tot stand dan zal een scheuring wel niet nitblyven. Reeds zyn hier en daar gelden bijeengebracht om zich, ook met behulp der rechterlyke macht, te handhaven als de Chr. Ger. kerk. Ingezonden Stukken. Heden, verleden en toekomst. Tram- en straatweg Zierikzee—Brouwershaven. Hoezee! daar klinkt langs dorp en veld, Wie heeft het niet vernomen, De bljjde maar die ons vermeldt, De tram zal zeker komen. Van stad tot dorp van dorp tot stad, Rjjdt hy langs effen wegen, O, heerljjk is zoo'n rit, och had Men 't vroeger aangelegen. Zoo riep m' ook 40 jaar geleên, Toen eenige vroede heeren Een kunstweg legden, toen van steen, Ten voordeel in 't verkeeren. En wat iB nu die sohoone weg, Die men zoo hoog eens roemde, Een hobb'lig puin met punt en keg, Die menig reeds verdoemde. En niet ten onrecht wordt die vloek, Door velen uitgesproken, Want wie hem rjjdt, hoe sterk of kloek, Is vaak gebeukt, gebroken. Van »mon plaisir" tot »mon genie" Ligt zooveel diepe ellende, En elk roept luide: help! Ja, wie? Wie redt ons uit d'ellende? Want heden is mjjn kar kapot, Eu morgen zyn 'tmjjn darmen, Mya zitvlak deelt hetzelfde lot, Wie, wie heeft toch erbarmen?!! Wie? Niemand; neen nog acht jaar lang, Kan deze toestand duren, Dan vraagt men naar geen kas.., neen drang, Zal lauwheid dan bezuren. Waartoe subsidie thans betaald, Voor zulke slechte wegen? En met het tolgeld niet gefaald, Tot wy iets beters kregen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1