ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Juni 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Tweede Blad. RECLAMES. Een woord van goeden raad. 1,25 Gld. de flacon. NIEUWSTIJDINGEN. Licht, meer Licht. Middelburg en Zierikzee. Middelburg, Zierikzee v.v. TUSSCHENVEEREN v.v.: Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8165. Adrert«BtiSnt*b 13 regeli 30 Ctr meerder» regela 10 Cte.kunnen uiterlgk tot dei Maaadage, Woensdags en Vrijdags middags 12 me beiorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 15 regels 79 Cts. Elke regel meer 79 Ots. Stelt nooit uit tot morgen, wat ge heden verrichten kant. Een flesch van Sequah's Prairiebloem zal U een Doctor's rekening sparen. Sequah's wereld beroemde geneesmiddelen zijn de beste voor huis gezinnen en hebben immer voldaan. Sequah's Olie tot uitwendig gebruik kan met geen andere vergeleken worden in 't bijzonder voor rhumatiek, stijfheid der spieren, keelpijn, enz. Sequah's Prairiebloem voor slechte spijsvertering, gal en hersenzwakte heeft immer hulp verschaft en Sequah's Onmiddel» lf)ke Verlichting geeft eene spoedige verzachting voor inwendige pijnen. De Heer J. KLAASSEN, 206, Prinsenstraat, Amster dam schrijftMeer dan vijf-en-twintig jaar heb ik aan hevige rhumatische pijnen geleden, maar sedert ik Sequah's Geneesmiddelen gebruikt heb, zijn mijne pijnen geheel verdwenen. Dit attest van den Heer KLAASSEN is door een groot aantal getuigen onder teekend geworden en moet in 't bijzonder in aanmer king genomen worden, door personen die aan dergelijke ziekten lijden diegenen, welke Sequah's Geneesmiddelen gebruiken, zullen zulks nooit beklagen. Indien deze geneesmiddelen bij Uwen Apotheker niet verkrijgbaar zijn, schrijft aan: Den Heer T. M. POLAK, Nieuwe Hoogstraat 28, Amsterdam, Hoofd-Depöthouder0. T. W. SNA- BILIÉ, Steiger, Botterdam. Nederland. Coiyusplaat, 1 Juni. Bg de verkiezing van een lid van den Baad alhier op gisteren zjjn uitgebracht 97 stemmen, waarvan op: M. Noordgke 44, P. C. W. Swemer 37, H. de Bruin 7, J. Potappel 3, M. de Jonge 2, J. Noordhoek 1 en P. C. Coomans 1 stem. Herstemming tusschen de 2 eerstgenoemden. Wissenkerke. Woensdag vierde onze ge meente-ontvanger de heer C. D. van Noppen zjjn 70sten geboortedag. Bg deze gelegenheid bracht onze muziekvereeniging Apollo" den jarige eene serenade. Bruinisse, 2 Juni. In de vorige week werden bier aangevoerd 3500 balen jong mosselzaad van de Zuiderzee en 2 kotterladingen van Engeland. Door het warme weder had het zaad nog al geleden. Zierikzee, 2 Juni. Gisteren avond werd in het Societeitslocaal van den heer Verver gehouden de 11de jaarljjksche verloting van paarden, rjjtmg, stalgereedschappen enz. Een groot aantal belangstel lenden was in de zaal en in den tuin aanwezig. De muziek van het Harmoniegezelschap >Kunst en Eer" deed zich vóór en na de verloting hooren. Prachtig wéér begunstigde dezen avond, terwgl de smaakvol versierde en verlichte tuin niet weinig bijdroeg tot verhooging vair het genot. Men bleef dan ook nog geruimen tgd gezellig bgeen. Wg vestigen de aandacht onzer lezers in Duiveland op aohterataande advertentie van den heer ontvanger der dir. bel. en acc. te Nieuwerkerk, betreffende de zitdagen te Oosterland, Ouwerkerk en Bruinisse. Door ingelanden van den Oud-Zevenaarpolder, gemeente Terneuzen, werd Woensdag tot ontvanger griffier van den polder benoemd, de heer J. Wiskerke, griffier ter gemeente-secretarie te Terneuzen. Dat het gevaarlgk is de huid van den beer te verkoopen vóór het beest geschoten is, werd dezer dagen in Zuid Beveland voor de honderd en zooveelste maal in het licht gesteld. In zekere opgaaf der trekking der Staatsloterg stond vermeld dat den 25 Mei op No. 16956 de 100,000 gevallen was, wat heel wat vreugde onder de Beve landers verwekte, wgl dat nommer geheel en al in die streek geplaatst was. Sommige der gelukkige prgswinners deden met het oog op dit buitenkansje inkoopen en anderen onthaalden vrienden en kennissen op royale manier. Weldra bleek echter dat het genoemde nommer met een niet was uitgekomen en dat No. 16596 het geluksnommer was. Lange gezichten in plaats van de vroolgk lachende, treurigheid in plaats vanvreugde bg de dupes van een drukfout. Te Heinkenszand werden Maandagnacht bg een landbouwer eenige ruiten ingeworpen en op andere plaatsen baldadigheden gepleegd. De politie is de daders op het spoor. Maandag 11. is aldaar proces-verbaal opgemaakt tegen de vrouw van een bierhuishouder, die sterken drank verkocht aan vier knapen, welke na het gebruik daarvan aangifte bg de politie hadden gedaan. Die kleine deugnieten hebben met voorbedachten rade de vrouw erin laten loopen. Zierikzee, 2 Juni. De zomervergadering van de Veroeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen en Duiveland zal op Dinsdag 14 Juni a.s. worden gehouden alhier in eene der zalen van het stadhuis Behalve het doen der rekening over 1891, zullen daarin punten van bespreking uitmakenhet brengen van eenige wgzigingen in de gedrukte formulieren voor de registers van den Burgerlgken Stand,het heffen van dgkgeschot door het Bestuur van het Wa terschap Schouwen voor openbare wegen, de vervroegde werkzaamheden ten gevolge der wgziging van de militiewet, de invoering van het onderwgs in de vrge en orde-oefeningen der gymnastiek op de openbare scholen ten platten lande, de wenschelgkheid dat er in het maatschappelgk leven en voor het spoorweg verkeer eenheid van tgd besta, enz. Uit het huis van bewaring te 'sGravenhage is naar de bgzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem overgebracht, Maria de Ruijter, wed. P. de Kraker, laatst gewoond hebbende te Zaamslag. Zaterdag is v®or de eerste maal in de bgzondere strafgevangenis te Leeuwarden de voorwaardelgke invrijheidstelling toegepast voor een in 1886 wegens manslag te Veere tot 7 jaren gevangenisstraf ver oordeelden persoon, waarvan hg vgf jaren in de gewone strafgevangenis te Groningen bad doorgebracht. In zgn verlofpas is echter de voorwaarde gesteld, dat hg ge durende zgn verderen straftgd niet te Veere mag komen. Nader vernemen wg, dat door tusschenkomat van de arrondisaementsschoolopzieners ook aan sommige hoofden van openbare lagere scholen mededeeling ver- zooht is van hunne meaning omtrent den leerplicht en omtrent de wgze, waarop de moeielgkheden, aan de invoering daarvan verbonden, uit den weg geruimd kunnen worden. Een rreeselgke sprong deed Maandag een vrouw, die met haar kindje van vier weken een bezoek bracht op een woning aan den Haarlemmerdgk te Amsterdam. Tgdens haar bezoek viel een petroleumlamp om, waar door een onbeduidend brandje ontstond. De vrouw greep haar kind en sprong in haar angst uit het venster der derde verdieping. De moeder werd zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht, het kindje was reeds overleden toen het daar aankwam. Woensdag middag bleef te Bleiawgk de tninman H. in 't veen plotseling onder zgn arbeid dood, ten gevolge van een zonnesteek. Terwgl de vrouw van den bakenmeeater te Wgk bg Duurstede een petroleum-toestel wilde uitblazen, vatten bare kleederen, tengevolge van het kantelen van de machine, vuur en in een oogwenk stond zg rondom in vlammen; gelukkig waren haar man en de oudbakenmee8ter van Remmerden in de onmiddellgke nabijheid om hunne hulp te verleenen. De vrouw bekwam ernstige brandwonden, Jxaar hoofd ziet er afzichtelgk uit, en tot nu toe is zg nog blind. Te Heerenveen zou een slager een gemest kalf slachten en gaf dit bg de kommiezen aan. De kom miezen kwamen het dier kgken, vonden het te laag aangegeven en benaderden het. Het beest werd nu in een timmerachuur geslacht, om vervolgens het vleesch uit te venten. Er was echter geen vergunning verleend om in de timmerachuur te slachten en de politie heeft daarom tegen de rgksambtenaren proces-verbaal op gemaakt. Het ouweder -van Dinsdag. Men meldt van Dinsdag uit Aalst (Bommelerwaard): Heden namiddag tegen 3 uur ontlastte zich boven dit dorp een kort maar hevig onweder, dat vergezeld ging met hagelslag. Gedurende bgna 10 minuten vielen hagelsteenen, waaronder vele ter grootte van duiven eieren, die, behalve door hunne eigene zwaarte, door een hevigen storm voortgedreven, eene ontzaglyke verwoesting aanrichtten. Tal van glasruiten zgn ver brijzeld, loof en bladeren zgn van de boomen gerukt en zeer groote schade is aan het fruit en al de boven den grond staande vruchten veroorzaakt. Paarden- boonen, rogge en wat verder hoog boven den grond stond, is totaal verloren. Te Bakkerveen is den vorigen nacht de herberg van de wed. F. de H. door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Te Eis-Wittem (L.) ontstond Dinsdag namiddag brand door het inslaan van den bliksem in de pastoors woning, waardoor deze geheel in asch gelegd werd. Dinsdag middag is de bliksem geslagen in eene boerderg, beboorende by het buitenverblgt van baron Van Verachuer, genaamd »De Hartenkamp," onder Bennebroek. De boerderg is tot den grond afgebrand. Dinsdag avond is te Oud-Loosdrecht de bliksem geslagen io de slachterg van den heer Van Klaveren. Een hoekje muur werd van het huis geslagen; de straal beschadigde het behang in de huiskamer en de schok deed twee personen, die in den deuretgl stonden te praten, tegen elkander bonsen. Gelukkig ontstond echter geen brand en is alzoo de toegebrachte schade niet buitengewoon zwaar. Dinsdag namiddag om ongeveer 2 uur ontstond er brand in het Leuvenumsche bosch bg Nunspeet, hoogst waarschgnlgk door bet.inalaan van den bliksem, die zich door de droogte al spoedig naar alle zgden ver spreidde. Met groote krachtsinspanning mocht het aan de toegeschoten arbeiders gelukken de vlammen te stuiten, doch niet voor dat men wel 3 k 4 uren hard gewerkt had en er reeds ongeveer 10 a 12 hectare dennenbosch in de asch was gelegd. Te Teteringen werd Dinsdag door den bliksem ge troffen: lo. Johannes van Dorsmand, oud 17 jaren, broodbakkersknecht. De getroffene was in het open veld werkzaam, in de nabgheid van huizen en boomen. Hg viel achterover, terwgl de dood onmiddellgk moet zgn ingetreden. Ook werd getroffen Catharina de Bont, oud 24 jaren, dienstbode. Ook zg was in het open veld werkzaam, in de nabgheid van huizen en boomen. Zg viel bewusteloos voorover, werd eenigszins geschroeid in het aangezicht en op de armen, en was eenige oogenblikken als verlamd aan den arm en het been die vooruitstonden, daar zg, tgdens zg getroffen werd, aan het haken was. Petrus Mastera, oud 13 jaren, broodbakkersleerling, in het open veld in de nabgheid van huizen en boomen werkzaam, viel bewusteloos achterover, doch kwam na eenige oogenblikken weder bg, waarop hg hulp is gaan halen. Een weinig is ook hg geschroeid aan aangezicht en handen. De geneesheer en eenige hulpvaardige buren, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig waren, konden slechts den dood van eerstgenoemden consta- teeren; de beide anderen waren spoedig geheel her steld; beide verklaren alleen een schok gevoeld, doch geen geluid gehoord te hebben. Ook in Ba vel moet een man, die op het veld werk zaam was, door den bliksem getroffen en gedood zgn; terwgl in Oosterhout de bliksem tot tweemaal is ingeslagen in het vereenigd post- en telegraafkantoor, doch zonder brand of noemenswaardige schade te hebben aangericht. Dinsdag avond woedde boven Bergen op Zoom en omatreken een hevig onweder. De hooischuur van zekeren L., onder Halsteren, werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af. RECHTSZAKEN. Ziex-ikzee, 3 Juni. Ter terechtzitting van den 26 Mei 1.1. stond terecht, C. de.V., varensgezel, wonende te St. Annaland, ter zake dat hij in den nacht van den 13 op den 14 Februari 1.1. te St. Annaland uit een broekzak, liggende op een stoel in de woning van J. de W., ongeveer f 15 aan verschillende muntspeciën van genoemden de W., althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, toebehoo- rende, heeft weggenomen, met het oogmerk zich deze gelden wederrechtelijk toe te eigenen, terwijl hij zich buiten weten en tegen den wil van den bewoner, aldaar bevond, en dat hij eenige oogenblikken later op zijn vaartuig, eveneens t® St. Annaland liggende, moedwillig genoemden de W. eenige slagen tegen het hoofd heeft toegebracht. De officier van justitie, mr. Horch, vordert, dat beklaagde zal worden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. F. Fokker, was van raeening, dat de zaak zeer geheimzinnig was en of daarom de opgaaf van beklaagde en eersten getuige niet moesten dienen om iets anders te dekken. Pleiter vroeg vrijspraak van de ten laste gelegde verzwarende omstandigheid en concludeerde overigens tot het opleggen eener lichtere straf. Beklaagde werd heden veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf, met vrijspraak van het meerder ten laste gelegde. Voorts werden nog veroordeeldJ. W., C. v. d. B., E. W. te Stavenisse en H. van H., P. van H. te St. Maartensdijk, wegens mishandeling, elk tot 40 boete, subs. 44 dagen hechtenis, met vrijspraak van P. van H, J. S. W. Az., J. S. B. Wz. en C. M. K., visschers te Tholen, wegens verzet tegen de politie, elk tot 4 maand gevangenisstraf. 's Gravenhage, 2 Juni. Voor het gerechtshof werd heden in hooger beroep behandeld de zaak van kapt. Bakker, gezagvoerder op de stoomboot »Obdam", beschul digd e#n stoker te hebben doodgeschoten. Verschillende getuigen en de beklaagde werden op nieuw gehoord. De Adv.-Gen. meende dat het feit bewezen was en daarom achtte hij het vonnis der Rotterdamsche rechtbank (1 jaar) te gering; hij eischte 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, Mr. D. Simons, rëquireerde op verschillende gronden of tot vrijspraak óf tot een geringe straf. Uitspraak heden over 44 dagen. Aanbestedingen, Yerkoopingen, enz. Zierikzee, 2 Juni. Heden had ten overstaan van den Ambtenaar, belast met de invordering der Plaatselgke Belastingen alhier, den verkoop plaats van een inboedeltje, in beslag genomen wegens het niet betalen van den Hoofdelgken Omslag over 1891, bedragende, behalve de onkosten, ƒ2,95. Een talrgk publiek wis tegenwoordig. De totale opbrengst, zoover wg die hebben kunnen nagaan, was 55'/3 Ots. Alles werd ten behoeve van den executant ingekocht tót bespottelgke prgzen. Door het bestuur der waterkeering van het cala- miteuse waterschap Nieuw Bommenede werd Dinsdag voormiddag in de.raadkaan teZounemaire aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 80 April 1893 van de aarde-, kram-, rgs-, steenglooiing, en andere werken aan de waterkeering van het boven genoemde calamiteuse waterschap. Laagste inschrgver was, de heer L. van Popering te Bruinisse voor 1870. Yerder schreveD in, de heeren P. Vink te Noordgouwe voor 1929, C. Bolier te Bruinisse voor 1945 en P. Besugen te Duivendyke voor f 1963. Goes, 2 Juni. Gisteren had op het Blot Oostende ten overstaan van den notaris Gallis Meerens de ver pachting plaats van het gras en nagras, groeiende op de bermen, de taluds en de slooten der spoorweglgn Roosendaal—Yli8siugen voor het jaar 1892. De totale opbrengst der 18 perceelen was ƒ843 tegen 669 over 1891. Het grootste perceel bracht ƒ112, het kleinste 5 op. Ingezonden Stukkou. Die woorden werden op den avond der verloting Woensdag j.l. met vele variatiën tot in het oneindige herhaald. Wat werden wij teleurgesteld! En dat niettegen staande alles er toe bijdroeg om, dank zij de goede zorgen van den Heer Verver, in de gezellige lokalen en den schoonen tuin de bezoekers feestelijk te stemmen. Daarbuiten werd bengaalscb vuur in verschillende kleuren ontstoken, dat een tooverachtigen glans wierp op de bekoorlijke, altijd fideele Zierikzeesche schoonen, die met broers, neefjes of aanbidders waren opgetogen, om onder de opwekkende tonen van ons nooit genoeg geprezen muziekkorps Kunst en Eer" met spanning te verbeiden, of het lot ook haar had begunstigd. Daarbinnen was bet na afloop der verloting minder opgewekt, en werd alleen aan den Bestuurstafel van tgd tot tijd vuurwerk ontstoken in den vorm van roerige toasten, die voornamelijk den armen mugge- zifter golden, die het gewaagd had in het heiligdom van het Bestuur door te d.risigen, en in een nieuwsblad hunne daden te critiseeren. Zelfs ontzag zich de President van »Nut en Ge noegen" niet, om op zéér ongepaste wgze dat blad aan te vallen 1). Maar wij vragen in gemoede: »Is het werkelijk zoo afkeurenswaardig, dat in een nieuwsblad plaats wordt ingeruimd voor niet-onderteekende stukken, welke ten doel hebben, betere toestanden te scheppen? Wanneer men vrij man is en onafhankelijk in dien zin, dat het afkeurend oordeel van de in dat artikel betrokkenen niet aan zijne maatschappelijke positie of zijn familieleven kan schaden, zal men gaarne zgn naam voluit plaatsen. Wie is evenwel in dien benijdenswaardigen staat? Dit zijn uitzonderingen. Laat nu de inzender Napluizer, Jilles Krukel of Muggezifter heeten, dat doet er niet toede hoofdzaak is, dat op niet te rechtvaardigen misbruiken wordt gewezen. Aan degenen, die het aangaat, wordt over gelaten, om het vurig begeerde licht te ontsteken. En in de zaal bleef het duisterwij arme menschen- kinderen, die gekomen waren om belangrijke onthullingen te hooren, dié den muggezifter als lasteraar zouden brandmerken, zijn onverrichter zake en onvoldaan naar huis gegaan. Er is veel geredeneerdde tintelende wijn deed menig eerzamen huisvader aan den groenen tafel stroomen van welsprekendheid uitstortenmaar „Praatjes vullen geen gaatjes"en daarom dringen ook wij, trouwe leden van »Nut en Genoegen", op openbaarheid aan, om alle lastertaal den kop in te drukken. Wij wenschen in uw blad de vraag beantwoord te zien, of het te veel is gevergd, wanneer wij bij het Bestuur aandringen op een tiental der nog in voorraad zijnde trekkingslijsten, achter de 250 prijsnummers den koopprijs in te vullen van elk dier nummers, en die lijsten acht dagen ter inzage te leggen in eenige sociteitslokalen. Dan zou een ieder voldaan zijn. Ontvang te voren M. -do R. onzen dank voor de plaatsing. VELE LEDEN VAN aNut en Genoegen". Geeu vitters. Wij hadden niet liet genoegen deze boeiende toe spraak te hooren, doch verschillende aanwezigen verzekeren ons, dat de woorden vuil, lasterbesloten met ophitsing om den schrijver, evenals in België, de deur uit te smijten, de hoofdschotel uitmaakten. Hetzij zooWij zullen toch voortgaan op denzelfden weg en publieke zaken publielc -bespreken. Wij doen dit niet in ons belang, maar in het belang der zaken. Red. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. XX. Stoffel. Goeijen dag buurt, ik komtne weer is maind- rekenienge ouwe in de kleine kosten vereffene. Jilles. Dat wou ik dat aole mensen deeë, dan zou er zoaveel beurzepiene niet weze, je weet er oak aoles van Stoffel, dat er geen erger piene is, 'tkomt as uut je teèn op, in vliegt deur je lief as de valse toanen van 'n schuuf- trompet, je oeft nooit verstelt te wezen as zoo'n gevoel je verstand verbiesterd. Stoffel. Dat ek lest ondervonde, toe aod ik 'n keutje verkocht, in porjeu, de keuman wist zoa raoai te praiten, dat ie voor 'n prikje et beesje kocht, ik zag te laite dat ik te week in m'n buuk eweest aod, in dat zat men toch zoa te draoien, dat 'k genoodzaikt was brillemans-pillen in te nemen. Griette was zoa kwaid as 'n wild verke, te meer omdat ze noe vooreest niet op reis kan, deur dat ik te weinig geld ontvangen Jilles. Ja buurt, ieder kan is mis kieke, dat zie m'n daigeliks, in et is gelukkig dat elk dat zwak eit, want anders zou 't nog erger voor joe uutloope, dan dienk ik .dat Griette's bezemstele dienst zou doe. Stoffel. Och buurt, 'tis mit Griette net as mit die eeren die aoltied wille praite, b.v. in den raid of op publieke bieëenkomsten, ze blaize wel in 't vier, mar dair komt geen wermte genoeg om iezer te srneèn. Jilles. Dat m'n bie de verkiezinge oak ezie, de ■tjoordsche buuijen bin nog al gauw bedaird in zonder schai óf ongelukken ofëloape. Stoffel. Dair mot -toch aoltied vrievinge weze, den Eere wil geen stilstand. Jilles. Dat is wair, in m'ngelukkig aole dag wat nieuws, de "Nieuwsbode geeft nieuw leven. M'n binnenkorte zoaveel van feesten eleze van Burgemeesters, is noe meen ik dat aol de gemeinten Burgemeesters, in aol de Burge meesters vrouwen of eene op zicht. Ik zegge mar dat et er zoa bie oirt, want de vrouwe beslist nóg al is dikkels as de man niet makkelik besluute kan. Stoffel. M'n geestverwanten in Kerkwerve bin eel blie mit d'r Burgemeester, ze ope dat ie vol zal ouwe zoa as ie begonnen is, n.l. goed geve in weinig neme. Ie weet de zaiken oak zuunig te beandelen, want dat bliekt noe al bie is Jiibestedinge vTa de scho'.e, dat is roijaal beandeld in toch goedkoap. Dair kunne de ouwere Burgemeesters van Duuvendieke in Noordwelle nog wel 'n kiekje an nöme. Jilles. Je mocht m'n lest wel verwiettewat beije op de centen, mar joe volkje loapt mit zoo'n gebedje meestal op de lippen. Stoffel. Dat is zwakheid des vleeses, mar Jilles, eije oak ëoird van de Burgemeester van Brouwersaiven Jilles. De Nieuwsbode eit dair 'p mooi verslag van egeve, in ik van Kees den tummerman oirt, dat et eel oirdig eweest eit. Dair was 'n Brouwersaivense Gast, die de Burgemeester op de grens van de gemeinte ansprak, mar je begriept, dat gieng niet gemakkeliktegen zoo'n vrimde meneer, zoodat ie dan oak van z'n stik schoof, mar as, 'n onverschrokke Zeeuw 'n papier uut z'n zak ailde inj deftig as 'n anspreker voorlas, wat ze gaim van de Burgemeester verlangde, et voornaimste wasverbindinge deur den tram mit den vasten wal. Stoffel. Ik eleze dat de Burgemeester zichtbair anëdai was, toe de eeste wetouwer um ansprak, dat begriep ik niet, dat zoo'n vrimde man zoa gevoelig kan wezen voor 'ri vrimde plaise. Jilles. Dat is makkelik genoeg, dat zal schikke. Begriep je dan niet dat die man in z'n ziele bewoge was toe ie 'n man mit grieze airen mit zoaveel vier oirde spreke over de stad dair ie most optreê, in dat ie zich tegenover zoaveel gemoedelike mensen bevond, dair ie as Burgervader op 't oagenblik geen kanse zag om de luchtkasteelen, die ze mit mekaorre ebouwd eenigermaite te kunnen steunen in voor instuuken te oeden. Ik oire dat die Burgemeester voor drie weken verlof anevroge eit, om van z'n ontmoetingen bie z'n installatie te bekommen. Mogelik eit ie oak wel edocht zooas de Burgemeester van Renisse eens zei: as er geen doad was zeit ie, dan was et zeker dat je ier nog doad gieng. Stoffel. Oe komt et tóch dat Brouwersaiven geen Burgemeester uut z'n omgevinge verlangt? Jilles. Ze geen genie in 'n Burgemeester, wairvan ze zeker bin dat ie dé wetenschap alleen bezit, ze wille 'n gemoedelik mens of eene die ze niet kenne. Stoffel, 'tls toch 'n baintje om Burgemeester te wezen. Jilles. Ik zou wel Burgemeester van Burgh wille weze, noe aol de durpen 'n Burgemeester kriege, gai ik voor Burgh stollesteere. Stoffel. Dat kan onze Burgemeester toch makkelik an. Jilles. Jao, dat wel, mar ik zou 't enkel wille weze om die schoolmeesters is op d'r plicht te briengen in te verbieën dat ze ons niet meer naipraite in spotte mit onze taile. Ikzou ze voorschrieve dat de Ollandsche taile in practiek ebrocht moet worre, dat ze de H leerde gebruuke in de G niet op verkeerde plekken moste anwenden in vooraol geen staduuswoorden gebruuke, zooas sommege doe. Den domenie zou m'n wel elpe, want die is doodeenvoudig in oudt oak niet V3n die snufjes. Stoffel. Dair ek van elust buurt, ik was lest au de schuttinge van den of bezig om wat op te lappen in toe kwam de schoolmeester verbie, ié zijt: Stoffel; je mot die schutting maar amoveeren; ik zei niks, ik docht wat zou dat voor verve of pleister weze, amoveeren? Ik zegge tegen Griette, ken jie dat goed, ze prakkediensde 'n oagenblik in zei: 't is net zoo as 't mee aoles is, 'n mengelmoes, gooit aol de soorten verve deur m'ekaorre, in dan zuije d'r weze. Ik smoutede de verve d'r an in vroeg an de schoolmeester, toe ie verbie kwam, is et noe niet mooi geamoveerd? Wel Stoffel, zeit ie, ik bedoelde de schutting of te breken. Ik zegge: wat jie bedoeld mit zukke woorden, dat weet ik niet, mar noe zal ik de kleuren d'ranlaite, opdat jie voortain dairnair kiekende, kunt ontouwe, altied zuuver Ollandsch of Zeeuwsch te praiten. Jilles. Ei je oak van Dreister niks oirt, dair wille ze zonder werken an de kost komjne. Stoffel. Nee Jilles, dat is geen wair, et is eel wat anders dat dair aipert. Vroeger was dat 'n uutverkore volk, ieverig in al der werken in zeer eenvoudig in dairbie was den grootsten oap trouw in den Godsdienst, mar deur de weelde, die er 'n tiedlank eweest eit, verzuume ze de Godsdienst, in meene ze dat noe de zaiken nie zoa voor- deelig meer gai, dat ze dat op d'r medemensen motte veraile, onzen domenie ziet geen kanse om ze te beteren, niettegenstaande dat ie as 'n een preekbeurte eit, eel z'n dag d'r an opoffert om 'n pair uren die mensen te stichten, 't Was te wensen, dat ze 'n goeijen domenie aode om dair orde in vrede te ouwen. Jilles. ik oirde dat ze voorloapig 'n ouwe smitsknecht as Burgemeester wouwe maike. Stoffel. Dat wordt tegenesproke omdat die man z'n vak niet verstait in geen iezer kan smeeë terwiel et eet is. Jilles. As je dair van prait, dan mot je in Zurksee weze, dair smee ze mar raik. Ik kwam 'n Woensdag (mit de martdag) bie Kasóek in dair zag ik 'n Nieuwsbode legge die wilder niet aod dat was 'n bievoegsel, 'n raidsverslag van Zurksee. Ik zag dat ze over de gedempte aiven bezig eweest aode, in dair jie dair oak nog al mee opeit, docht ik, dat zal 'k is leze. Mar buurt, buurt, wat is toch 'n geleerd man op 'n terrein dair ie weinig of geen kennisse van eit. Ze beginne voor te stellen om een van de voornaimste mannen uut Nederland te nemen om dat plein an te leggen. Die meneer vraigt ƒ275, met inbegrip vier reizen nair Zurksee te kommen in voor eiken dag boven die vier reizen mot ie ƒ25 Dairover wil ik noe niet vaolle, dat is mar 'n kwestie van geld. Mar verbeel je, noe stelle ze voor beelden nair groote pleinen, as b.v. het Nassauplein in den Aeg, noe oir ik dat den Aeg een van de mooiste steeën in 't land is, mit groate evenredige uuzen. Het schient dat de eeren geen rekenienge maike mit d'r omgevinge, want ik is eweest in Rotterdam in dan mot ik zegge dat 'n anleg as de Diergairdesiengel in et Piet Hein plein in Zurksee niet veel moois zou werke, evenmin as de nieuwe anleg in de stad Groningen, zoa oirde ik van 'n man zegge die ddir eweest oade, want, zeit ie: die anleg is meer in de vrieë nature in niet rondomme dichte bebouwd. Ik oirde 'n keuman zegge dat Nijmegen beter voorbeeld kon geven. Mar ik zegge, dat as ze 'n man naime as den boamkweeker van der Have van Kapelle bie Goes, in die is 'n teikenienge liete maike, zouwe ze eel wat goedkoaper uut weze in wairschienlijk Zurksee in 'n gepaste natuurstait brienge, want wat veel geld kost vaolt aoltied niet mee. Van der Have is 'n man die et schoone in de wereld bekeke eit in mit vrucht Nederland, België, Frankiiek in Duusland eit bereisd, in dat aoles bestuudeerd. Zoo'n man, kan overeenkomstig die schoone natuurgezichten eel makkelik ons stadje 'n prachtig anzien geve in wairschienlik bienai aol et benoodigde voor dat geld er nog bielevere, in beter dan andere, omdat ie de grondaird kent. Stoffel. Wat zou jie op je tabbert kriege Jilles, as je zoa iets in de Zurkseesche raid dust verkondige. Je begriept toch wel dat uut Nazareth niks goeds kan komme, wat most noe toch 'n boerejongen in 'n stad as Zurksee goed kunne doe, wel nee, onbekende grooteden motten et werk volmaike, adres Jilles. Mar dan vrees ik dat meneer Koole uut de wienkel niet gauw mit z'n vrouw tusschen de eesters thee zal drienke, zooas ie lest tegen bure's vrouwe zei. Stoffel. Ik zou et mar is flienk orame laite spitte, in beginne om nog wat goeije grond d'r deur te werken, dan kon et van 't naijair beplant worre, wat zou et dan uut- muntend vruchtbair weze, want as et niet goed bewerkt wordt, is et voor aoltied 'n bedurve boel. Jilles. Och Stoffel, zwieg noe mar over dat zaikje, want oe gaim jie dat oak zie zou, je bint beter mit je eige anleg, dair profiteer jie daigèliks van. Stoffel, 'tls wair, mar noe m'n toch over Zurksee praite, vertel m'n is oe is 't ofeloape mit de paireraart Jilles. Wat zal ik dairvan zegge, dair waire nogal aordige pairen an de liene, mar 't is geen gezonde mart, de eerste in de laigste kwaliteit kuije verkoape, mar voort geen nieuws, Ik geïoave dat de pairekoapers net doe as ik, meest mar 'nair de lieve kopjes kieke die de pairemart op twee beenen versiére. Stoffel, 't Is toch niet te wensen dat jie dair nai kiekt. J i 1-1 e s. Zeker man, mit graigte bewonder ik ieder beeld der scheppinge, mar niet zooas joe soort, om te begeeren, enfin,-dat zulle m'n weer mar mit zand bedekken. Stoffel Dat oirt zoa Jilles, de Liefde bedekt aole Jilles. Wat is Liefde, Stoffel? ik geïoave dat geld in de meeste gevallen de Liefde uutmaikt. Gai mar is nai as 'n jongen nair 'n meisje zint dan is- de eeste vraige, eit ie of zie geld? as 'n vrimde in de gemeinte komt is 't: oe zou et mit z'n finantie's stai, as -'n domenie, schoolmeester pf veldwachter beroepen of benoemd mot worre ïs't: is'ter wat an? Zeis as 't er 'n baintje van secretares van 'n gemeinte of zoa iets ope valt, wordt er al gouw nair 'n finantieman of een die an groote famieljes verwant bin, uutekeke. Jonge lieve meisjes zonder geld worre soms ouwe vriesters, mar zoa gouw et lot eur gunstig is, al bin ze dan al zoa geel as 'n komkommer, dan sprienge de vriejers d'r op, as 'n bok op 'n aiverzak. Stoffel. Zou jie dan dienke dat er volstrekt geen Liefde is? Jilles. Gelukkig bin d'r uutzonderiengen in bestai er nog mensen die meer op deugd dan op geld zie, oeschairs et oak weze mag, in die soort is oak de gelukkigste. Stoffel, 't Is wel wair buurt, in toch zoekt ieder z'n sleetje, zegge ze jr. Dreister, mar dat gait in 't aolgemeen zoa ondeurdocht. Ze verkeere geen 45 jair meer mit een meisje voor ze trouwe. Jilles. Dat is oak te lang Stoffel, jie aod er 'n temper- ment nai, mar 't is tegenwoordig 'n wereld van stoarn in 't gait aoles vluchtig. Stoffel. Ik laite de mensen stoame oir, in zal d'r geen stap gouwer voor loape, want zoaveel ek wel opemerkt, dat oe meer of je naijaigt, oe minder ruste of je eit. Ik zal zie dat ik mit m'n Griette 'n rustigen ouwen dag kriege. Noe .buurt, tot weerziens oir. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 30 Mei. Meekrap. De toestand blijft geheel dezelfde, de vraag is wel tamelijk geregeld, doch alles bij kleiner hoeveelheden, zoodat van de wekelijksche aanbiedingen een groot gedeelte onverkocht blijft. Noteering: Onber. 4890/91 f 29,a, f 30,—. Petroleum loco f 6,35 E. Sept./Dec. levering f 6.50 E, Dordrecht, 2 Juni. Tarwe. Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 8,af 8,80 Dito goede f 7,— a f 7,50 Dito mindere en blauwe f 5.50 a f 6,50 Dito zomer f 6,50 a f 7,50 Dito Canada f 6,— a f 6,50 Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 6,af 6,70 Gerst. Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 4,a f 4,50 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 4,a f 4,30 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche l 4,— a f 4,20 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 3,80 a f 4,10 Haver, (lange) f 3,— a f 3.50 Dito (dikke) f 4,—a f 4,50 Paardenboiinei: f 6,a f 6,50 Duivenboonen f 6,50^ f 7, Witteboonen f 6,"a f 8, Bruineboonen f 7,a f 11, Erwten (kook-) f 7,50 a f 9, Dito (mesting) f 6,— al 6,50 Kanariezaad f 6.— a f 7,50 Oostburg:, 1 Juni. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer klein en de vraag ook weinig beteekenend. De omzet bepaalde zich dan ook meest tot de beste monsters tegen omtrent vorigen prijs. Men besteedde heden voor: Nieuwe Tarwe f 6,f 7,a f 8,25 Nieuwe Rogge f 6,—, i 6,25 a f 6,50 Nieuwe Wintergerst f 4,50, f 4,70 a i 4,90 Nieuwe Zomergerst f 3,50, f 3,75 a f 4, Haver f 2,50, f 3,— a f 3,25 Paardenboonen f 6,—, f 6,25 a f 6,50 Middelburg, 2 Juni. Ter Graanmarkt van heden was bij matigen aanvoer aan onze Graanmarkt het ver handelde ran weinig belang. Nieuwe Tarwe f 8,af Zomergerst t 4,50 a f Bruineboonen f 9,a f Witteboonen f 7.50 a f 7;75 Paardenboonen f 6,25 a f Versche Boter f 1,10 a f 1,20 per kilo. Eieren per 100 stuks f 3,20. Goes, 31 Mei. De geringe aanvoer van Granen was meer dan voldoende voor de vraag. Langzaam vorige prijzen. Nieuwe Tarwe f 6,— a t' 7,50 Nieuwe Rogge f 6,a f 6,25 Haver f 2,80 a f 3,10 Paardenboonen f 5,80 a f 6,— Versche Boter f 0,80 a f 0,95. Eieren t 2,80 a f 3,per 100 stuks. Ierseke, 3 Juni. OESTERBEURS. Verkocht Af- steeksel 2de soort f 6,25, idem ongesorteerd op f 9,in gehouden. STOOMBOOTDIENST Juni 1893. TIJD VAN GREENWICH, (SPOORTIJD). VAN MIDDELB URGVAN ZIERIKZEE: 'smorg. 'smidd. 'smorg. 'smidd. Zaterdag 4 7,1-5 4,30 Zaterdag 4 7,30 3,30 Zondag 5 7,15 6,— Zondag 5 6,— 6,— Maandag 6 7,15 6,— Maandag 6 6,— 6,— Dinsdag 7 7,15 0,— Dinsdag 7 7,30 6,— Woensdag 8 7,15 4,30 Woensdag 8 7,30 811,30 Woensdag Donderdag 9 7,15 7,15 4,30 Donderdag 9 6 3,30 Vrijdag 10 4,30 Vrijdag 10 6,— 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij dea Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Des Zondags zullen BETOUB- al^^F BILJETTEN worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag 4e klasse f 1,50 2e klasse f X, Ie klasse f 1.SO2e klasse f O.SO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1