ZIEBIKZËESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Mei 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8162. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. PAARDENMARKT en WEEKMARKT te ZIERIKZEE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de PaavdenmnrUt in dit jaar invalt op Woensdag den 1 Juni e.k,t en dat op dien dag tevens de gewone Marlctdag; zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Ziertkzee, den 9 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. J. G. BETHE, 1.° Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarendoo, die doarby belang kunnen Lebben, dat van 30 Mei tot 4 Juli a.s., in hot ITariiig-vliot, ongevoer 400 M. bewesten de haven van I-Ielle voel sluis, oefeningen gehouden zullen wordeu inet ongeladen schoktorpedo's, on dat het onveilige terrein door witte of zwarte tonnen buiten het vaarwater zal wordon aangeduid. Zierikzee, den 27 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Op den goeden weg, H et Ministerie, dat tengevolge van den uitslag der Kamerverkiezingen van 1891 is opgetreden, is gekomen om daden te doen. Dit blijkt bij elke gelegenheid. De Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het verleen en van hulp aan de noodlijdende gemeenten, levert opnieuw het bewijs er voor, dewijl daarin als 't ware ter loops, eenige mededeelingen gedaan worden, die verdienen dat er de aandacht op gevestigd worde. Dat is de reden, waarom wij, hoewel de zaak zelve reeds in de Kamer aan de orde is gesteld, dit stuk nog behandelen, al zou het op zich zelf ons geene aanleiding geven tot nadere beschouwingen, dewijl onze meening omtrent de wet door 's Ministers verdediging slechts bevestigd is. Het tijdelijk karakter der te verleenen hulp wordt nadrukkelijk op den voorgrond gesteld, en met het oog daarop worden vele der bezwaren, die in het voorloopig verslag en buiten de Kamer tegen het subsidieeren der gemeenten zijn aangevoerd, als met één slag ter zijde gesteld. Zeer verdient de. aandacht daarbij, wat aangevoerd wordt tegen de bewering dat het subsidiëeren afbreuk zou doen aan de zelfstandigheid der gemeenten: //Werd", vraagt de Minister, //de naar ons staatsrecht theoretisch en terecht steeds zoo hoog gestelde zelfstandigheid en verantwoordelijkheid der ge meenten ook in de practijk in het oog gehouden en geëerbiedigd? Of werden de gemeente besturen niet slechts met menig onderdeel der algemeene Staatszorg belast en de gemeentekassen evenzeer met de daaruit voortvloeiende uitgaven bezwaard?" Om in dien toestand verbetering te brengen is noodig de gemeenten te ontheffen van die haar ten onrechte opgelegde lasten, maar dat niet alleen. Zij moeten ook gevrijwaard worden tegen eene herhaling van die verkeerde wijze van handelen. z/Eene zorgvuldige overweging en eene om schrijving van de taak der gemeentebesturen is noodig, welke de gemeenten niet langer op de thans gevolgde wijze bezwaart met den zoo on gelijkmatig drukkenden last van de kosten der uitvoering van Rijkswetten, van de uitgaven voor de algemeene Staatszorg vereischt." Op die wijze zullen niet alleen de gemeenten ontheven worden van haar drukkende lasten en gevrijwaard voor haar nader op te leggen lasten ten behoeve van den algemeenen Rijksdienst, maar zij zullen ook veel meer vrijheid van beweging erlangen in haar eigen kring. De belastingen, die de gemeentenaren als zoodanig opbrengen, zullen alleen worden aangewend voor de gemeentebelangen; alleen voor zaken, die in het belang der gemeente zijn, worden de belastingen, zoo noodig, verhoogd, en indien men gedwongen is, zich in zijne uitgaven te beperken, dan zal het zijn, omdat de middelen zelf niet voldoende zijn; niet langer zal men, zooals nu dikwijls gebeurt, zich in de uit gaven voor de gemeente moeten beperken omdat men zooveel al voor het rijk heeft uit te geven. Om hiertoe te geraken, is eene herziening der gemeentewet onvermijdelijk. En deze kan eerst geschieden in de geregelde en natuurlijke volgorde der door de gewijzigde bepalingen van de Grondwet, noodzakelijk geworden herziening onzer organieke wetten. De gemeentewet zal op de kieswet en de provinciale wet moeten volgen. Jawel, dat is de gewone manier, zal het nu heeten: eerst de kieswet en dan de provinciale wet en dan de gemeentewet. Daarop kan men lang wachten. Zoo doen de liberalisten altijd. Ze schuiven het een voor het ander en doen het een noch het ander. De kieswet bijv., die vóór alles had moeten gaan, men hoort en men ziet er niet van, en wanneer die komen zal, weet niemand. Zoo werd in woord en schrift alom den volke verkondigd, niettegenstaande men beter wist, al thans weten kon, niettegenstaande liet van algemeene bekendheid was, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich onledig hield met het verzamelen der noodige gegevens, en de toezegging had gegeven dat het kiesrecht-ontwerp komen zou, zoodra als eene goede voorbereiding toeliet. En wat vernemen we nu? //De overweging der wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht is thans aanhangig bij den Raad van State." Wat wordt er nu van al de beschuldigingen, die te dezer zake tegen de Regeering zijn in gebracht, van de meest verschillende zijden, op de meest uiteenloopende gronden? Wat wordt daarvan als men nog daarbij verneemt, dat ook de her ziening der provinciale en der gemeentewet voor bereid wordt? De Regeering gaat rustig haar gang, overhaast zich niet, haalt niet, om een ijdel vertoon van ijver te maken, alles omver, maar doet in geregelde orde af, wat gedaan moet worden en schroomt daarbij niet, ook het moeielijkste aan te vatten. Want als zij gemeend had, het kiesrecht nog niet zoo spoedig aan de orde te moeten brengen, als zij eerst hetgeen is voorbereid en reeds aan de orde gebracht, had willen afdoen, dan ware daarvoor veel te zeggen geweest, omdat de behandeling eener nieuwe kieswet met al den nasleep van dien, noodwendig vertraging en stilstand moet brengen in den staatkundigen arbeid. Dit punt nu leidt ons juist tot de opmerking, dat wij met dit Ministerie op den goeden weg zijn. Het laat zich niet in met berekeningen, die op de kansen van meer of minder levensbehoud gegrond zijn; het neemt ter hand wat gedaan moet worden, het laat zich daarbij noch door on gegronde verdachtmaking, noch door scheve voor stellingen, noch door veel geruchtmakende groote woorden van den weg brengen, dien het zich zelf afgebakend heeft; het liet de belastingplannen niet liggen, om eerst de kieswet te behandelen, maar houdt ook de kieswet niet terug, nu zij eenmaal zoover gereed is, dat zij bij den Raad van State kon worden ingebracht. Is dat wel voorzichtig? heeft men recht om te vragen, stelt men zich zoo niet bloot aan het gevaar om veel en velerlei arbeid teloor te zien gaan? Als nu de kieswet bij de Kamer inkomt, behandeld en aangenomen wordt, en als dan de Kamer ont bonden wordt en de nieuwe, kiezers weer eene nieuwe meerderheid vormen, die dit zoo werkzaam Ministerie tot aftreden dwingen Ja, dat zou te betreuren zijn, maar het Ministerie kan met recht zeggenhet ligt niet aan ons, dit te voorkomen of te verhinderen. Wij hebben onzen plicht te doen, de kiezers mogen den hunnen doen. Wij zijn gekomen om te doen, wat te lang ongedaan bleef. Indien de kiezers, de oude of de nieuwe, van onzen arbeid niet meer gediend zijn, hebben wij geen recht en geen lust hun dien op te dringen, maar zoolang het voor ons dag is, zullen wij arbeiden met al de kracht die in ons is. Dat is de weg om den ijdelen woordenpraal, waarmee de daden van het vorige Ministerie ver heerlijkt worden, of de toekomst geschilderd wordt, die radicalen en dergelijken ons brengen zullen, le schande te maken, de weg, waarop men vertrouwen wint en bevestigt, bovenal de weg, waarlangs het landsbelang het best en het meest wordt behartigd en bevorderd. Dat is de Australië. Deeming is Dinsdag ochtend 10 uur in de Swaneton- gevangenia te Melbourne opgehangen. Hy had den laatsten nacht vry rustig geslapen, én toon by om 7 uur werd geroepen, stak hy een sigaar op; by toonde zich zeer gelaten in zyn lot, verzekerde nogmaals dat hy onschuldig was, en verklaarde dat by in vrede met God de wereld verliet. Deeming betrad met vasten stap het schavot; op de vraag van den rechter, of hy nog iets had te zeggen, antwoordde hy zachtjes: »God ontvange myn ziel". Daarop schudde by tweemaal droevig het hoofd. De beul, die een valschen witten baard droeg, had in 30 seconden zyn werk volbracht. Deeming's hersenen zullen niet worden onderzocht, daar de Regeering de lijkopening heeft geweigerd. Transvaal. Te Heidelberg is den 26 April de predikant N. J. van Warmelo begraven, die in den Transvaalschen vryhoidsoorlog door openbare gebeden en toespraken veel gedaan heeft voor het aanwakkeren van den vaderlaudscben geest. Hy en do heer Ackerman die diep bewogen aan zyn graf de lykrede hield waren de eenige predikanten, die zich in den vrijheidsoorlog aan de zjjde der Boeren schaarden. Dat zyne verdiensten nog steeds gewaardeerd werden, bleek by deze treurige plechtigheid. Van heinde en ver waren belangstellenden samengestroomd om hem de laatste eer te bewijzen. Generaal Joubert hield op het kerkhof een toespraak, waarin hy herdacht, wat de overleden leeraar is ge weest voor het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek. Ds. van Warmelo, dio den 8 September 1835 te Gouda geboren werd, kwam op 25jarigen leeftyd in de Transvaal, waar by op verscheidene plaateen werk zaam was. Amerika. De beroemde Amerikaansche hongerdokter Tanner, die eenB 40 dagen achtereen heeft gevast, heeft een verslaggever onlangs de heilzame gevolgen van dergelijke »onthonding" in alle kleuren geschilderd. De doctor beweert, dat hy er veel sterker door is geworden. Een Amerikaan, zegt hy, eet over het algemeen te veel en delft daarmee zyn eigon graf. lig (Tanner) leeft uitsluitend op groenten, eet slechts tweemaal per dag en volstrekt niet in den namiddag, 't Was niet te ver wonderen, dat de Europeanen op 't Amerikaansche spek schimpen; het brengt hun tumors, kanker en scrofula by vaten vol. De doctor vertelde verder, in New-Mexico 1500 acres land te hebben gekocht, alwaar hy een >home" zal oprichten voor 100 arme weezen, die overeenkomstig zyn stelsel zullen worden opgevoed. Van alcohol, tabak en andere opwekkende middelen worden zo geheel onkundig gehouden. Voor een goede lichaamsbeweging wordt zorg gedragen en hebben ze den huwbaren staat bereikt, dan gaan ze de wyde wereld in. De overstroomingen in de Vercenigde Staten zyn tot staan gekomen. Het cyfer van elf millioen dollars, waarop de door de overstroomingen teweeggebrachte schade begroot is, moet nog beneden de werkelijkheid zyn. De oogst is voor dit jaar vernield. In den omtrek van St. Louis zijn 8000 men8chen zonder dak en 15000 arbeiders zonder werk. Tusschen Kaïro en St. Loui9 is de ver woesting op heide oevers van de Mississippi vreeselyk. Ook daar zijn duizenden menschen van woning beroofd en vele kudden vee verdronken. Over eene uitgestrekt heid van 50,000 acres is het uitgezaaide gewas ver nield. Tengevolge eener plotselinge verzakking van den grond nabjj de rivier, kwamen vyf personen om, makende mot de vroeger gebeurde gevallen, dertig dooden. Engeland. Te lluddersfield zocht Zaterdagavond een 23-jarig smid zyn gescheiden vrouw op. Na een hevigen twist schoot hy haar een kogel door het hoofd; haar vader en broeder snelden dadelyk te hulp, waarop een vreeselyke vechtpartij ontstond. Beide mannen werden door revolverschoten gevaarlijk gewond, en ten slotte werd de Bmid gevangen genomen. Rusland. Te St.-Petersburg bevinden zich twee vreemde gasten, zooals men er eiken dag geene ontvangt, namoljjk twee Prinsen uit de Poolstreken. Do eon is de Prins der Ostiaks (Noord-Siberië); de andere de hoofdman van de Toendra (bevroren moe rassen), die meer dan honderd jaar oud is. Zjj zyn gekomen om den Czaar te verzoeken hunne titels en hoedanigheid van Prins te erkennen. Beiden zyn aan het Keizerlyk hof ontvangen en hun vraag is toegestaan. Een van beiden had op 40-jarigen ouderdom nog geen brood gegetendat artikel is zeer zeldzaam in zyn land, waar men niets dan visch eet en waar men, in de plaats van wyu, zeehondentraan drinkt. Uit St.-Petersburg wordt geseindIn welonderrichte kringen loopt het gerucht, dat de uitvoer van haver en gerBt tegen het einde der week in hetgehcele Ryk zal worden toegelaten. Tegen 15 Juni wordt een gelyk besluit ten aanzien van maïs verwacht. Frankrijk. Pasteur zou na talrijke waarnemingen tot de conclusie zyn gekomen, dat de vaccine tegen honds dolheid ook tegon vallende ziekte voorbehoed. Hy heeft 3 Mei een kind van 10 jaar behandeld, dat sedert 2 jaar aan dergelyke toevallen leed, die in den laatsten tijd bjjna dageljjks voorkwamenhet kind was door Charcot ongeneeslijk verklaard; nu zyn die toevallen in 15 dagen geheel opgehouden en het kind is thans vroolyk en onkenbaar voor hen, die het vroeger zagen. Maar Pasteur zelf is nog niet zeker en acht den tyd nog niet gekomen, om de zaak in het openbaar mede te deelen. JDuitschland. JBerlyn, 25 Mei. Het by den Bondsraad inge diende wetsontwerp betreffende de invoering van eenheid van tyd bepaalt dat van 1 April 1893 de wettige tyd in Duitschland de middelbare tyd van 15 graden oostelijk van Greenwich zal zyn. Deze lengte graad snjjdt Duitschland byna midden door. De oostelijkste grens van het ryk is 31 minuten en de westelijkste grens 36 minuten van dezen lengtegraad verwyderd. Het doel van het ontwerp is om den Midden-Europeeschen tyd ook voor het maatschappelijk leven in Duitschland in te voeren. Morgen wacht Bismarck te Friedrichsruhe eene groote ovatie van de Duitsche wielrydersclub. Ongeveer 600 wielrijders als deputatiën uit alle deelen van Duitschland hebben zich aangemeld. Extra treinen zullen ryden. AllengB schynt Friedrichsruhe een soort van nationale bedevaartplaats te worden. Nederland. 's GJ-raveiiliagj®» 25 Mei. Het opruimen der sneeuw, waarvoor bij de begrooting ƒ3000 was uit getrokken en waarvoor later een blanco crediet werd verleend, heeft dezen winter hier 15,405, zegge vijf tienduizend vierhonderd vyf gulden gekoBt Rotterdam, 25 Mei. In de vorige week ver spreidde zich het gerucht, dat de heer Radministrateur van een der kerkelijke armbesturen alhier, plotseling verdwenen was, zonder orde op zyn zaken te hebben gesteld. Vanwege de justitie werd terstond by het armbestuur een onderzoek ingesteld, waarby echter moet gebleken zyn, dat de administratie dezer instelling in goede orde was. Men vernam tegelijkertijd, dat de reden van het verdwjjnen van den man hierin lag, dat hy gelden, die hy van particulieren onder zyn berusting had, had zoekgemaakt. Zoo o. a. administrateerde hy voor een weduwe een vrjj aanzienlijk kapitaal, waarvoor hy geregeld de renten uitkeerde. By den dood dezer weduwe vorderde haar schoonzoon het kapitaal op, en nu bleek, dat R. het niet kon uitkeeren. De schoonzoon gaf van de zaak kennis aan de justitie. Terwijl de politie bezig was den man op te sporen, werd Dinsdag zyn ljjk uit de Schie opgeviecht. Mitldelbn 1'g-, 24 Mei. Mr. E. Fokker, gekozen tot lid van de Eerste Kamer, is voornemens ook de betrekking vaD secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken neer te leggen. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten do jaarwedde van den Gemeenteontvanger met 500 te verhoogen en op 2500 te brengen. Groeclo. Uit eene voordracht bestaande uit de heoren M. v. d. Velde te Scherpenisse, H. Koole te Gorinchem en A. Foudraine te Goesis in de Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap »Groede en Baanst", met 46 van de 65 stemmen benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar by genoemd waterschap de heer M. v. d. Velde. Cainperlaiul. Dezer dagen wierp een zeug by tien landbouwer J. Verhuist alhier, 13 biggen, die zich allen nog steeds in de beste gezondheid mogen ver heugen. Tliolon. In eene dezer dagen gehouden ver gadering van het Departement >Tholen" der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, werd o. m. behandeldde ter goedkeuring ingekomen rekening over 1891 der begrafenisbns, bedragende in ontvang 867,44, in uitgaaf 844,25, goed slot alzoo ƒ23,19. Voorts werden uit de ingezonden dubbeltallen, ter verkiezing van bestuursleden enz. der begrafenisbus, gekozen: als be stuursleden de hoeren J. A. Sakko en J. van Elsiicker, (beidon aftredende leden), met hen stonden op de voordracht do heoren J. J. de Lango en L. Willemso als commissarissen de heeren A. J. Croïn, P. van Dallemen Lindhoat, B. W. van Djjk, J. van Sorge en M. L. Lindhoat, allen aftredende leden, met wie op de voordracht stonden de heeren F. J. den Ouden, J. Q. van Dyk, C. J. Greep, B. van Iwaarden en J. Blaas. Ter vervulling der vaoature, ontstaan door het overljjden van den heer W. C. de Lange, werd gekozen de heer A. de Korte. De rekening over 1891 der spaarbank bedraagt in ontvaüg ƒ34067,065, in uitgaaf ƒ31344,04, goed'slot alzoo ƒ2723,025. Het batig saldo der rekeniDg over 1890 bedroeg ƒ1865,655, gedurende 1891 werd ingobracht ƒ16130,525, terugbetaald ƒ16169,46. De bezittingen der bank op 31 December 1891 wezen een totaal cyfer aan van ƒ101077,355, terwyl de schuld op dien datum ƒ68288,225 en het reservefonds ƒ32789,13 bedroeg. Voorts werd besloten om geen gezin- en personen- kaarten meer af te geven, daar deze poging om de lezingen, door gevierde en bekwame sprekers gehouden, ook toegankelijk te stellen voor niet-leden, voor wiea de contributie als lid van het departement te "hoog is, als mislukt kan worden beschouwd. De begrooting, dienstjaar 1892/93,"werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 455,25. Als bestuurslid, in plaats van dr. J. M. Boom, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer M. G. van Stapele on ala secretaris herkozen de heer J. M. C. Pot. Reuesse. Niettegenstaande de jaarwedde van een te benoemen onderwijzeres van 425, op 500 is gebracht, heeft zich na herhaalde oproeping tot nog toe geen enkele sollicitante aangemeld. Brouwershaven, 27 Mei. Gisteren namid dag 4 uur had alhier ten stadhuize de plechtige installatie plaats van den heer L. A. van Asperon van de Velde als Burgemeester van Brouwershaven. De burgerjj slechts eenige dagen te voren daarmede hekend, had de noodige maatregelen genomen om hem fees telijk in te halen. Verzameld op de markt begaven de verschillende corporatiën zich naar de grens der gemeente met Zon- nemaire (Hompelvoet), alwaar de burgemeester werd afgewacht; met zjjne echtgenoote in eene landauwer aangekomen zynde, werd Z Ed. achtereenvolgens welkom geheeten door de HH. K. H. Gast, als commandant der eerewacht, A. Hollander namens de Vereeniging Handel en Nyverheid, J. de Neef namens Loodswezen en Scheepvaart, G. Huisman namens de schooljeugd, Joh. van de Velde namens de Vlassery en HooiperBery, L. Ringelberg namens den Landbouw en J. Wagemaker namens de Stadsarboiders, terwyl hem door de Zang- vereeniging Oefening kweekt Kunst en de Sohoolleer- lingen liederen werden toegezongen. Nadat dit was afgeloopen begaf de stoet, die bestond uit een heraut, te paard, het muziekkorps van Zonnemaire, de eere wacht, bestaande uit 26 ruiters te paard, verdeeld voor, naast en achter het rijtuig, met den Burgemeester en diens echtgenoote, de Zangvereeniging Oefening kweekt Kunst, de Vereeniging van Handel en Nyverheid en van Scheepvaart, de Schooljeugd, de Vereenigingen van Vlassery en Hooipersery, van Landbouw en van de Stadsarbeiders, zich naar de kom der gemeente, alwaar van de meeBte huizen en de masten der schepen de driekleur wapperde. In de PoortdykBtraat werd een oogenblik halt gehouden, om de aldaar geplaatste eerepoort met toepasselijke inscriptiën te lezen en te bezichtigen; de stoet geleidde den Burgemeester verder over de Haven, door het Baanslop, Molenstraat, Nieuw- stad en Noordstraat rond het Havenplein naar het stadhuis, alwaar hem op dö trappen van het bordenet door 6 keurig gekleede meisjes een bouquet met een toepasselijk versje werd aangeboden. Op de beneden zaal van het stadhuis werd hem en zyne echtgenoot© door de schooljeugd, die daar inmiddels had poBt gevat, weer een welkomstlied toegezongen. Op de boven- achterkamer werd der Burgemeestersvrouw door 6 andere keurig gekleede meisjes ook een bouquet met toe passelijk versje aangeboden. Nadat de deuren voor het publiek waren geopend en de Burgemeester was binnengeleid door den jongsten Wethouder en den Seretaris, nam de heer J. van der Bent als oudste Wethouder, fung. Burgemeester, het woord, heette hem welkom binnen de raadzaal, beval hem de verschillende belangen der gemeente Brou wershaven ten zeerste aan, inzonderheid do verder te nemen maatregelen om de in het werk gestolde pogingen ter verkrijging van eene hetere verbinding met den vasten wal tot een goed einde te brengen, tooide hem met het teeken zyner waardigheid en overhandigde hem den presidialen hamer. Zichtbaar aangedaan dankte de heer L. A. van Asperen van de Velde voor de woorden hem door den oudsten Wet houder toegesproken en voor de vele en hartelijke bljjken van sympathie en hulde hem door de ingeze tenen gegeven. Hy verklaarde gaarne de belangen van Brouwershaven te zullen bevorderen, hoopte daar toe lang met den Raad te kannen samenwerken, en verklaarde het ambt van Burgemeester te aanvaarden. De stoet geschaard vóór het stadhuis, dat aan deu ingang keurig met guirlandes van groen en bloemen was versierd, was inmiddels ontbonden, terwyl de muziek iu^eene daartoe opgeslagen tent, met vlaggen en groen ^versierd, plaats had genomen en eenige muzieknommerB uitvoerde. Om de feestvreugde gaande te houden werd later op den dag mast geklommen en teertonnen gebrand, waarby de muziek zich telkens weer liet hooren. Het muziekkorps van Zonnemaire kweet zich uit nemend van zyn taak, zoo bereidwillig op zich genomen. Daarvoor komt hen een woord van dank en hulde toe van de ingezetenen van Brouwershaven. Dank zjj de goede harmonie, die er heerschte en den goeden indruk, dien onzen nieuwen burgervader en diens echtgenoote op allen maakte, liep de feest vreugde, begunstigd door prachtig mooi weder, in de beste orde af. Zierikzee, 26 Mei. Naar wy tot ons leedwezen vernemen gaat de heer J. H. C. Heyse deze gemeente verlaten en heeft Z.Ed. gehuurd het huis, vroeger bewoond door mevr. de wed. Versluys, in de Lange Delft te Middelburg. Aan vele ingezetenen van laatstgenoemde plaats zal dit besluit aangenaam zijn, doch de gemeente Zierikzee verliest wederom één dier ingezetenen, die in zoovele opzichten goed hebben gedaan. Wy vertrouwen eobter van den heer Heyse, dat hy Zierikzee, waaraan ook voor Z Ed. zoovele herinneringen zjjn verbonden, niet zal vergeten. De uitslag der herstemming in het district Hulst, voor twee leden der Provinciale Staten, is als volgt: Uitgebracht 2142 stemmen. Hiervan waren 51 stemmen van onwaarde. Volstrekte meerderheid 1046. Herkozen is de heer A. Moerdyk met 1104 en gekozen de heer J. van Rompu met 1284 stemmen. Beiden waren candidaat der Roomsch Katholieke kiesvereeniging. Op het aftredend lid, den hoer D. J. Oggel, anti revolutionair, waren 975 en op den heer H. L. J. Maertens, Katholiek, 34 stemmen uitgebracht. De Katholieken hebben dus een zetel in do Provinciale

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1