/Mlllk/HSIIII NIEUWSBODE. Donderdag 26 Mei 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANBESTEDING Keuring der Rijtuigen. AFKONDIGING. Belasting op de Honden. BEKENDMAKING. Patentbladen. Gewijzigde Bekendmaking. Afsluiting weg. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjja per 3 maanden ia /1,30, franco per post M. 60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiS ens. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 8161. AdrertentiSiiTan 13 regel» 30 Cta. meerdere regel» 10 Cta.kunnen uiterlijk tet de» Maandag», 'Woensdags en Vrijdags middag» 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Mte Directeur van het Poet' Kantoor te Xlerlkree brengt In herinneringdat eedert 1 Mei j.t. de Jioltandeche poet dee namiddags ver trekt ten h a If drie (Amrterdamrehe tijd); de laatete bueltchllng aan het Poetkantoor 2.1a. Aangeteekende brieven en poetpakket ten moeten uiterlijk ten 2 uur Amet tijd) aan het Poetkantoor bezorgd el/n. Rechthebbenden op een grenen boegspriet., lang 8 Meter, dik "Ï1 c.M., on gemerkt, aangespoeld aan den Zeedijk van den Zuidhoek, worden voor de vierde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij ivien dit strandgoed is aangebracht. Belanghebbenden,geboren "in 1S07, onder wie ook be lmoren de 71 ilic i e n s- Verinfngers der lichting 1887, worden herinnerd aan hunne verplich ting om zich ter inschrijving voor tic Schutterij ter Gemeente-Secretarie vóór het einde dezer maand aan te melden. op Dinsdag 31 Mei 1893, 's namiddags .12'/» uur, ten RaadluiiM van Zierikzee, van: HrT uitvoeren van ONDERHOUDS WERKEN, VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in negen per- ceelen. (Zie Nieuwsbode 20 Mei). Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Znmiraa (ielet op art. 47 der Algeniéene Politie-Verordening voor deze gemeente Rebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 4 Juni e.k., des namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier, eene KEURING 2al worden gehouden dei- verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie- Verordening bedreigde boete. Ziebikzee, den 16 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS >an Zierikzee maken bekend«lat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 4892 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 23 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 23sten dezer gehoudene Vergadering, is benoemd tot Ambtenaar van den Burger lijken Stand, de heer Mr. D. VAN DER VLIET. Zierikzee, den 24 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, C H. W. VER M E IJ S, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de PATENT BLADEN over het 4e Kwartaal van het dienstjaar 1891/M ter Secretarie der gemeente ingevuld gereed liggen, en van af heden tot en met Woensdag den lsten Juni e.k., aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebracht, welke beambte voor elk rondgebracht Patent vau de Patentplichtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 25 Mei 1892. Cir. W. VERMEIJS.' De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter algemeene kennis, dat door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij beschikking d.d. 6 dezer, ge wijzigd bij hunne beschikking van den 20 dezer, aan de Commissie voor de grintwegen in Schouwen vergunning is verleend tot het ten behoeve van het bestraten met klinkers van een gedeelte van den Weelweg (No. 24 van den ligger der gemeente Kerltwerve), afsluiten van dien weg voor het verkeer met rij- en voertuigen, van ÏO tot Mei u.s.zoowel bij dag als bij nacht; en dat van zons onder- tot zonsopgangzoowel de afsluiting als de waarschuwingsborden behoorlijk zullen zijn verlicht. Ziibikzfk, den 25 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Kostelooze toelating tot de Rijks- Hoogere Burgerscholen. Voor eenige weken, ia in het reglement voor de Rijks-hoogere burgerscholen een wijziging ge bracht, tengevolge waarvan in het vervolg: onvermogende jongelieden, zonder schoolgeld te betalen de lessen kunnen bijwonen, terwijl hun tevens boeken en verdere leermiddelen gratis van rijkswege kunnen worden verstrekt. Om tot het kosteloos volgen der lessen aan de Rijks-hoogere burgerscholen te worden toe gelaten, moeten de sollicitanten blijken geven dat zij jonge menschen van uitmuntenden aanleg zijn. Is het aantal sollicitanten, die voor plaatsing op de school in aanmerking komen, te groot, het getal plaatsen in de klasse in aanmerking ge nomen, dan bepaalt de Minister van Binnenlandsche Zaken tot welk maximum zij zullen worden toe gelaten. Deze maatregel van rijkswege genomen draagt het karakter van gunstbetoon. Waar schoolgeld toch verplichtend is gesteld, is vrijstelling van schoolgeld eene ontheffing van die verplichting. Gelijk een vrijkaartje tot de een of andere publieke vermakelijkheid een vrijkaartje blijft, ook al is dit noch aan het toegangsbewijs, noch aan de persoon die het overhandigt, te zien zoo ook is en blijft kostelooze toelating tot de hoogere burgerscholen een gunstbetoon, ook al wordt hiervan niets bespeurd door de medescholieren van den begunstigde, en al weet niemand van het doceerend personeel van de begunstiging iets af, dan alleen de directeur der hoogere burgerschool. Gunstendie niet tot de hooge uitzonderingen blijven behooren maar regel worden, gaan spoedig over in rechten. Wanneer toch de bevoorrechting geen uitzondering meer is, heeft deze haar karakter verloren, en is het voorrecht aanstonds in een recht overgegaan. En juist omdat iedere begunstiging gevaarlijk is waar zij in een recht dreigt om te slaan, vestigen wij bij dezen de aandacht op een gevaar, dat begunstigenden zoowel als begunstigers bedreigt. Wij kunnen ons toch in het geheel niet ver eenigen met hen, volgens wie het koninkljjk besluit van 9 April tot wijziging van het regle ment der Rijks-hoogere burgerscholen in boven genoemden zin niet ver genoeg gaat, en die in de kostelooze toelating tot deze scholen een recht zien. Wie dat meent, beweegt zich geheel en al op sociaal-democratischen weg, en kan niet balfverwege blijven staan. Kostelooze voeding en kleeding zal hij ook weldra gaan eischen een leerling van een hoogere burgerschool kan toch niet gekleed gaan als een loopjongen, of als iemand, die op den een of anderen winkel werkt ja spoedig zal de woning der arme ouders wier ^bevoorrechte" zoon de hoogere burgerschool bezoekt, ook al niet deugen om behoorlijk het huiswerk te verrichten, en zoo voortgaande van het een tot het ander, is men de socialistische, ja communistische haven binnengekomen eer men het zelf weet. Wij achten het nog altijd een eer voor de liberale partij, dat zij meer dan eenige andere, in beginsel gekant is tegen de sociaal-democratie, en wij achten het daarom onze roeping iedere zwenking naar den verkeerden kant zoo mogeljjk terug te dringen. Vooral met het oog op bet onderwijs. Als toch de middelbare school en het middelbare onderwijs niet in alle opzichten onder scheiden is van de lagere school, waarom zou dan het peil van onderwijs ook niet verlaagd worden, en zou de zucht tot gelijkheid en gelijk making niet zóó bevredigd worden, dat er van jongelui van uitmuntenden aanleg geen sprake meer kan zijn, en allen ook de domaten even uitmuntend geacht worden in het minimum van ontwikkeling, dat hun gesteld wordt? Waar men echter en terecht, onderscheid blijft maken tusschen lagere, middelbare en hoogescholen, waar het eerder wensclielijk zou zijn hieraan nog de laagste categorie van havelooze scholen toe te voegen, daar drage men ook allereerst zorg, dat het karakter van het onderwijs dat gegeven wordt behouden blijvo. Dat karakter te schaden, om toch maar vooral eenige kinderen uit den ge- ringsten stand naar de burgerschool te trekken, dunkt ons een verkeerde barmhartigheid, die op de studeerkamer geboren werd en niet uit eigen aanschouwing van de volksklasse en van hen, die den werkenden stand vertegenwoordigen. De flinke werklieden, de degelijke vertegen woordigers der volksklasse, willen natuurlijk gaarne vooruitkomen in de wereld. Zij begeeren datzelfde voor hunne kinderen, maar zij begeeren geen dwaasheden, zij zjjn geen ijdeltuiten wier hoogste ideaal is, dat hunne kinderen »heeren en dames" worden, in wier schaduw zij zelf later ook nog een weinig eer mogen inoogsten. De eerzucht van een goed werkman is, dat zijn zoon ook een goed werkman worde, en niet een »kale mijnheer", die met een hongerige maag en een rolletje onbetaalde rekeningen rondloopt, al beeft hij dan ook het voorrecht een ergen knappen jongen op de hoogere burgerschool te hebben. De jongen moet al wonder knap, moet al op ieder leervak nummer één zijn, zullen wij hiervan iets goeds verwachten, anders zal ellende en niets dan ellende de toekomst zijn voor den eerzuchtigen vader en het kind, dat het slachtoffer van zijn eerzucht werd. De kostelooze toelating tot de Rijks-hoogere burgerscholen blijve daarom een hooge uitzondering, het blijve een gunstbetoon ten bate van bizonder ontwikkelde jongelieden, maar worde nooit een recht, waarvan ieder, die een goede dosis inbeelding heeft, maar gebruik ban maken. De regeering doe daarom geen stap verder in de gedane richting. In de oogen van volksvleiera moge zij prulwerk gedaan hebben, in de oogen van radicalen half- j werk, als liberale regeeringspartij ging zij juist zoover als zij mocht en kon gaan. Het nieuwe ministerie in Italië is tot stand gekomen. Over het algemeen wordt het in de Europeesche pers niet hartelijk welkom geheeten, en schrijft men het geen lang leven toe. Het wordt beschouwd als een ministerie Crispiaansch van kleur, doch zonder Crispi en daartoe is reden, want bijna alle de nieuwbenoemde ministers zijn vrienden van Crispi. Nu deze echter zelf geen deel van hét ministerie uitmaakt, zal het van zelf gematigder zijn dan anders, en daardoor zal het ongetwijfeld geneigd zjjn eene minder uittarfecde houding jegens Frankrijk aan te nemen, dan Crispi indertijd deed. Toch wijst ook de richting van dit ministerie bepaald naar het drie voudig verbond, meer dan dal van het vorige, en daarmede is dan ook dadelijk beslist, dat er geen einde zal worden gemaakt aan de groote militaire uitgaven, terwijl de nieuw opgetreden minister van financiën vreezen doet, dat nog meerdere belastingen aan het arme volk zullen worden opgelegd. De minister-president Geolitti schijnt een uitstekend knap man te zijn, maar hij zal al zijn schranderheid noodig hebben om het gevaar te ontgaan, waarmede spoedig zijn ministerie zal worden bedreigd. Zoodra toch de aanzienlijke mannen, die buiten gesloten zijn, hun ongeduld naar 'een ambtstitel niet meer kunnen bedwingen, zal er van alle kanten pogingen worden gedaan om ook dit ministerie wederom te doen vallen en algemeen verwacht men, dat Crispi dan weer aan het roer zal komen. Ook in Griekenland staat wederom eene verandering van ministerie voor de deur. De ver kiezingen, die een einde moesten maken aan den politieken crisis, waarin dit land sedert eenigeA tijd verkeert, zjjn afgeloopen. Zooals bekend is moest de minister Delyannis, daartoe gedwongen door koning George, aftreden en werd het nood zakelijk, dat het tijdelijk ministerie onder Constan- tinopolis optrad. Het volk zou uitspraak doen en wel volgens eene nieuwe kieswet, die 207 kamerzetels in plaats van 136 disponibel stelde. De uitslag der verkiezing is, dat de conservatieve partij eene schitterende overwinning heeft behaald. Ondanks zijne politieke reis door het land heeft Delyannis de meerderheid verloren, en staat hij nu met honderd stemmen in de minderheid. De minister van buitenlandsche zaken en zyn kabinet werd niet eens herkozen, evenmin als twee zyn er toenmalige collegaas. Yan het noodkabinet is de premier herkozen, maar twee ministers daaruit, die van financiën en die van buitenlandsche zaken, hebben ook het onderspit moeten delven. Het ministerie heeft dan ook dadelijk zijn ontslag ingediend, doch de Koning wil, dat het zal aan blijven tot de bijeenkomst der nieuw gekozen Kamer. Waarschijnlijk zal thans wederom Trikoupis met de samenstelling van een ministerie worden belast, daar al de oud-ministers van zyn ministerie zyn herkozen en hij in de nieuwe Kamer over 150 stemmen zal kunnen beschikken. De te volgen gedragslijn door het nieuwe ministerie zal waarschijnlijk hier op uitloopen voor 't buitenland eene gematigde politiek tegenover Turkije en het aan den dag leggen van minder sympathie voor Rusland en Servië, terwijl de verhouding tot het drievoudig verbond welwillender zal worden, en ook in 't binnenland de" financiën beter ver zorgd zullen worden. Voor den Koning is de loop der zaken ook zeer onaangenaam. Hij toch had gaarne naar Denemarken gegaan om het zilveren huwelijksfeest van den koning daar bij te wonen, maar de ministers vonden het in de gegeven omstandigheden minder raadzaam, dit toe te staan. Naar dat zilveren feest gaan heel wat grootheden op. Ook de Czaav van Rusland schijnt voornemens te zijn daar heen te gaan. Erg feestelijk gestemd zal hij echter wel niet zijn, daar er kort geleden weder eene nieuwe samenzwering tegen zyn leven is ontdekt. Het plan bestond om het paleis te Gatschina in de lucht te laten vliegen en daartoe had men het geheel ondermijndde politie schijnt van uit Parijs gewaarschuwd te zijn geworden. Ondertusscheu gaat de regeering maar steeds voort met alle ambtenaren, geen Russen zijnde, te ontslaan. Dat dit vooral in de grensprovinciën kwaad bloed zet, is te begrijpen. De verbittering onder de Polen moet dan ook zeer toenemen. Algemeen gelooft men daar aan een naderenden oorlog tusschen Rusland en Duitschland, waarvan de Polen natuurlijk het herstel hunner zelfstandigheid hopen. Dat deze meening niet alleen onder de Polen heerscht, blijkt wel nit een gezegde van den Russischen Generaal Göurko, die onlangs zeide: »Ik en mijn leger liggen als een vuist op Duitschland's borst. Altijd zijn wij gereed om Duitschland beet te pakken, zoodra de Czaar slechts spreekt". Dat dergelijke uitingen van een zoo hooggeplaatst persoon als Gourko, in Frankrijk met genoegen worden gehoord, is even begrijpelijk als dat men er zich in Duitschland over ergert. Terecht zegt een der Duitsche bladen: »Wy weten geen voorbeeld van een Generaal in zoo hooge positie, die dergelijke taal durfde gebruiken tegen een bevrienden nabuur. Het eenige antwoord, dat bij verdient, is: Indien de Russen gelooven, dat zij sterker zyn dan wij, laat hen komen. Duitschland heeft vaak genoeg verklaard, dat het de vrede wenscht, en niet zal aanvallen, en we blijven bij dit besluit". Na 5 weken reges is de Fransche Kamer weder bijeengekomen. In de eerste zitting werd het ontwerp ingediend tot schadeloosstelling der slachtoffers van de anarchistische aanslagen. Het schijnt, dat de kwestie over de scheiding van kerk en staat voorloopig zal blijven rusten. In VSngeland vermoedt men, dat de ver kiezingen dit jaar reeds zuHen plaats hebben. Er hangt zoo iets in de lucht, dat dit vermoeden schijnt te wettigen,, ofschoon de regeering nog niets heeft medegedeeld hieromtrent. De werk staking te Durham duurt nog steeds voort. Do werkstakers wilden het werk aanvaarden, wanneer slechts 7% van het loon werd gekort, doch de eigenaars verklaren het loon met 13°/0 te moeten verlagen. De onderhandelingen zijn n* wederom afgebroken. Engeland. Deeming heeft by testament al wat hy zjjn eigen dom noemt en zyn levensbeschrijving, waaraan hjj nog bezig was, aan zyn advocaat vermaakt. Deze moet voor de uitgave zjjuer biographie zorgen en van de opbrengst, evenals van den verkoop van kleederen enz., eeu tiende aan Mis RounsevelL aitkeerende jonge daiuo met wie Deeming zou trouwen, toen zjjn laatste moord ontdekt werd. Hjj wenscht verder, dat zjjn hoofd na de execatie aan drie dokters tot onderzoek zal worden gegeveD, maar drie geneesheeren, die tot dusverre niets met hem te maken hadden. 2fjj moeten de herbenen ook photographeeren, daarna doen bevriezen en in dien toestand naar Europa zenden, om een medische faculteit in de gelegenheid te stellen een »critischo analyse" te maken. Alle praatjes van den moordenaar over krankzinnig heid, toevallen enz. in zijn familie worden door zjjn naaste betrekkingen in Engeland voor leugens verklaard. Londen, 24 Mei. Naar de Times nit Calcutta verneemt, is de cholera in hevig epidemischen vorm in Kashmir uitgebroken. Een bericht uit Srinagar, van 22 dezer, maakt melding van 146 dooden op 296 gevallen. Frankrijk. Een slachter, Rasson genaamd, zjjn vrouw en zyn bediende stonden dezer dagen te Rjjssel terecht wegens het maken en verkoopen van hondenworst. De worst, die zij verkochten, was mjjlenver in den omtrek beroemd om haren fijnen smaak, en Rasson verkocht er steeds meer vaD, totdat ontdekt werd, dat hij ze van hondeovleesch bereidde. In het slachthuis werden 13 geraamten van honden gevonden en ongeveer 60 Konden vellen, welke er te drogen hingen. E;n veearts, als getuige gehoord, verklaarde dat vleesch van gezonde honden niet Bchadeljjk is voor de gezondheid. Maar de rechtbank vond toch in het gepleegde bedrog aanleiding tot straffen. Zjj veroor deelde den honden slachter by verstek tot zes maanden, zjjne vrouw ook tot een half jaar en den bediende tot drie maanden gevangenisstraf, en voorts tot geldboeten voor ieder geval. Duitschland. Berljju, 23 Mei. Gisteren is nit Sand het stellige bericht ontvangen dat Koningin Wilhelmina zich zóó wel bevindt dat er tegen de reis met bare koninkljjke moeder naar Berljjn niet het minste bezwaar bestaan kan. De jonge vorstin zal echter zeker niet alle militaire vertooningen op de paradepleinen te Potsdam en te Berlyo bjjwonen, hetgeen tengevolge der stofwolken, welke tegen het einde dier wapenschouwingen oprjjzeu, zelfs voor volwassen toeschouwers, die er niet aan gewend zyn, nadeelig kan wezeD. Voor zoover het programma voor de dagen van het verbljjf bekend is gemaakt, zullen de Nederlandeche koninginnen aan staanden Maandag avond te half acht uur in het fraai gelegen Wildparkstation bjj Potsdam aankomen en door de keizerljjke familie, vergezeld van haren hofstoet in groot gala, ontvangen worden. Denzelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdam, vroeger het paleis Friedrichskron, waar Frederik III verbljjf heeft gehouden, een vertrouwelijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dinsdag, rjjden de Koninginnen eerst naar het Stadtechloss te Barljjn, en vandaar gaat de Koningin-Regentes Emma, door den Keizer en de Keizerin vergezeld, naar het Tempelhofer-Feld bjj Berljjn, ter bjj woning van de eerste groote voorjaars parade van dit jaar. Na deze vertooning wordt in het Stadtschloss gedejeuneerd. Des middags tegen vjjf uur rjjden de hooge bezoeksters met de keizerljjke familie naar Potsdam terug, waar een groot galadiner in het nienwe paleis gegeven wordt, des avonds gevolgd door eene groote militaire taptoe, waar alle gavderegimenten deel aan nemen. Den volgenden dag, Woensdag, tegen elf uur, heeft op de Bornstedetor-vlakte bjj Potsdam andermaal eene parade plaats, ditmaal bepaaldeljjkter eer van de Nederlandsche gasten. Ia het Stadtschloss te Potsdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke bjj Potsdam een galadiner plaats, dat Prins Friedrich Leopold, vroeger broeder van wjjlen Prinses Hendrik der Nederlanden, de Nederlandsche Vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneelvoorstelling gegeven. Donderdag vertrekken de hooge bezoeksters weder Daar Nederland. Kort vóór de komst der Nederlandsche Koninginnen, komt ook de Hertogin van Edinburgh met hare twee oudste dochters hier aan. De hier bestaande vereeniging »Nederland en Oranje" laat een kunstig adres vervaardigen, om dit aau do Vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden. Het gevolg van Hare Majesteiten zal, naar men verneemt, bjj haar bezoek alhier gevormd worden door: Baronesse van Hardenbroek, Jonkh. Van de Poll, Baronesse E. G. van Ittersum, Jonkvr. A. J. Juckamu van Burmania Baronesse Rengers; voorts de dames Saxton—Winter, Krentzler en Wichers. De heeren vau het gevolg zjjn: graaf Schimmelpenninck van Njjenhuis, graaf Dumonceau, Jur. Alewjjn, Baron Taets van Amerongen van Natewich, Baron Van Hogendorp, Jbr. Van Spengler, Jhr. De Ranitz. Voorts de noodige be dienden; in het geheel 27 personen. De vertegenwoordigers der Nederlandsche Vereeni ging alhier zullen waarscbjjnljjk des Dinsdag middags in het Berlynsche stadspaleis ontvangen worden, om aan Hare Majesteiten het fraai bewerkt adres aan to bieden. Nederland. Gravenhage, 24 Mei. Mededeelingen van de Vereeniging tot bevoidering van Zondagrust": De Amsterdamsche vleeschhousvers bebben aan het Gemeentebestuur verzocht, mede te werken tot ver zekering van Zondagsrust door te verordurea du', als protf, «ie levering van het vloetch voor de zie kun Luizen niet meer op Zondag ochtend, maar op Zaterdag avond zal geschieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1