ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 19 Mei 1892. Ondersoek Verlofgangers. BEKENDMAKING. WEEKMARKT. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6158. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Ue BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zvjuiiczee, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 9 dezer (Provinciaal blad No. 37); brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschillig tot loelke lichting zij behoorenvoor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat het onderzoek van die verlofgangers doe. den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Maandag den 13 Juni e.lc., des voormiddags te 9 ure, voor het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, orn op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn rnet herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus '1861 (Staatsblad No. 72): 1". de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2". de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134) 3U. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 436); 4°. de verlofganger, die art. '133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijke» dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art. 137); 50. de verlofganger van de militie te land, die bij open bare kennisgeving is opgeroepen om door den Mditie- Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek rnet verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Artt. 138,139 en 140); 6°. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd. dien het onderzoek voor den Militie- Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in unTorm gekleed is. (Art. '130) 7°. behoudens liet bepaalde bij art. '130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-Commissaris worden opgelegd aan den ver lofganger 1°. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen; 3«. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141); 8". onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe dooi den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9°. de verlofganger, die zicli bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris ver schijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2o. en Mo. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144); 10°. de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145); 1 lu. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis, voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeesche bezittingen: plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht, of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Artt. 9 en 74); '12°. aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd, minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te kornen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). Zierikzee, den '16 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, C H. W. V E R M E IJ S, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Reuring der Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zikuikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente; Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 4 Juni e.h., des namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij- de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 16 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee rnaken bekend, dat wegens het invallen van den Heniel- vaartsdag in de volgende week, de gewone Marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 25 Mei e.h. Zierikzee, den 18 Mei 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. liet is in den regel onwaar, dat goeden raad duur is. Al wil dit spreekwoord er ook op wijzen, dat er heel wat menschen gevonden worden, die zoo maar klakkeloos voor alle dingen adviezen over hebben, toch is het ook waar, dat vaak met helderheid wordt in gezien waar de fout schuilt en er een raad gegeven wordt overeenkomstig daarmede. De groote moeielijkheid om vraagstukken van neteligen aard op te lossen, zit dan ook gewoonlijk minder in het bepalen welke maatregelen er moeten genomen worden, als juist wel daarin, die maatregelen te nemen. Dan toch komt het aan op practische uitvoerbaarheid, dan moet vaak met ijzeren hand dit worden uitgetrokken, dat omvergeworpen, in één woord: dan wordt het openbaar of de gegeven adviezen levensvatbaarheid bezitten en werkelijk helpen kunnen. Het heeft ook in de laatste tijden niet ont broken aan allerlei adviezen om een einde te maken aan de fmancieele ongelegenheid, waarin Italië ver keert, en de daaruit voortvloeiende veranderingen van ministers. Het feit is er, dat sedert 31 Januari '1891, toen het ministerie-Crispi ten val werd gebracht, reeds twee ministeriën schipbreuk hebben geleden op de klip: geldgebrek. De vraag zou dus deze zijn, neemt de oorzaken van den slechten financieelen toestand weg en gered is de zaak. Maar juist daar begint de verwarring. Eens is het een ieder hier nog over, dat het voor namelijk de kolossale uitgaven zijn voor leger en vloot, die den slechten toestand bestendigen, maar waar de een beweert dat die uitgaven bij een behoorlijke leger- organisatie en eene goede verdeeling der lasten kunnen worden gedragen, daar wordt aan de andere zijde vol gehouden, dat het land door het leger wordt ten val gebracht in financieelen zin. Elk ministerie dat optreedt, zal te beslissen hebben over die vragen. De toestand kan zoo niet voortduren. Geconstateerd is het, dat er een groot deficit is, dat de bevolking geen meerdere lasten op de schouders kan worden gelegd. Aan de andere zijde staat de bekende meening des IConings, dat het leger niet raag worden verminderd, dat het zoodanig moet blijven ingericht dat het voldoet aan de eischen der Triple-alli-antie. Is het wonder, dat er in Italië meer en meer stemmen opgaan, die dit ver bond, dat wel de ijdelheid der Italianen streelt, maar hun ook duchtig veel geld kost, op te zeggen, en dat dien raad gretig wordt ondersteund door de Fransche bladen? Een bondgenootschap met Frankrijk zou volgens hen alle kwalen wegnemen, dat is het middel. En daar weer tegenover de Duitsche bladen, die beweren en bewijzen, dat de Triple-aliiantie Italië geen ver plichtingen oplegt, dus ook de oorzaak niet zijn kan van den financieelen achteruitgang. Hun raad isCrispi kome weer, en daarvoor schuwt weer de Fransche pers, want Crispi, hij zal het er op aanleggen, dat er oorlog komt tusschen Italië en Frankrijk, ten einde I geld te komen halen uit de kelders te Parijs! Over drijving hier en ginds; maar voor den Koning een moeilijk te beslissen vraag. Werkelijk is er over gedacht Crispi met de vorming van een ministerie te belasten, maar eindelijk is de opdracht gegeven aan den heer Giolitti, die haar heeft aanvaard en die reeds gereed moet zijn met zijne combinatie. Ten huize van den gewezen premier, den heer Di Rudini, heeft er eene bijeenkomst plaats gehad van verscheidene afgevaardigden, waarop besloten werd het nieuwe ministerie bij zijne vorming geenerlei beletselen in den weg te leggen en eenvoudig af te wachten tot het met zijn programma voor den dag komt. Eindelijk is de Belgische Kamer gereed gekomen met het bepalen, welke artikelen der grondwet zu'len worden gewijzigd. Lang genoeg heeft het geduurd. Reeds in 1871, in 1883 en in '1887 werd de eisch tot herziening der grondwet gehoord, maar telkens werd zij door de Kamer verworpen. De radicale partij nam haar echter in bescherming en de arbeiders steunden de beweging trouw, zoodat op 27 November •1890 de Kamer met algemeene stemmen besloot in beginsel tot de herziening van artikel 47 der grondwet over te gaan, het artikel, dat het kiesrecht afhankelijk stelde van de betaling eener bepaalde som in de directe belastingen. En toen ging het, zooals het ge woonlijk gaal: eenmaal besloten iets te veranderen, komt er van dat iets meer dan gewoonlijk was gedacht. En zoo werd ook thans van verschillende zijden aan gedrongen op wijziging van enkele andere artikelen. Het slot der beraadslagingen daarover is, dat nu besloten is tot het volgende: Herzien zal worden art. 1 der grondwet, betrelfende de verdeeling van België in 9 provinciën; die van de herziening van art. 2G, waar door de invoering van het koninklijk referendum zou mogelijk gemaakt worden. Verworpen werd een voorstel tot herziening vati art. 34 voor het onderzoek dei- geloofsbrieven van de Kamerleden; terwijl dat tot herziening van art. 36, betreffende de verplichte af treding van tot minister benoemde Kamerleden, werd aangenomen. De wenschelijkheid der herziening van art. 47, betreffende den cencus, werd met algemeene stemmen aangenomen. Verder besloot de Kamer aan eene herziening te onderwerpen art. 48, bepalende dat de Kroonprins op zijn 18de jaar lid wordt van den Senaat; art. 54, waarbij het aantal Senatoren wordt vastgesteld en art. 56, betreffende de verkiesbaarheid der leden van den Senaat. Voorts werd besloten tot herziening der artikelen, betreffende de bepalingen omtrent.het huwelijk der Prinsen van het koninklijk huis en van dat, regelende de troonsopvolging. Wanneer nu de Senaat deze voorstellen aanneemt, zal de verkiezing voor de helft der leden van de Kamer d:t jaar wel niet plaats hebben, maar zullen de verkiezingen voor de leden der Constituante daarvoor in de plaats kunnen treden. Eenige ongerustheid bestaat er, dat de Senaat zal opnemen eene herziening van art. 48, de wenschelijk heid eener proportioneele volksvertegenwoordiging uit sprekende, zoodat de Kamer daarover op nieuw zou moeten beraadslagen. Door de Fransche regeering is medegedeeld, dat er een ontwerp van wet zal worden ingediend tot schadeloosstelling aan de slachtoffers der dynamiet- ontploffingen en een tot verhooging van het aantal politieagenten te Parijs. Bij het eerste wetsontwerp wordt bepaald, dat door den Senaat schadeloosstellingen zuilen worden betaald aan de slachtoffers van de aan slagen op den boulevard St. Germain en Magenta en in de Rue de Clechy. De door de regeering aangewezen experts hebben de schade bepaald op 232.000 frs. voor het huis in de Rue de Clechy, waarvan 160.000 voor het gebouw en 72.000 voor het meubelair en 50.000 frs. op den boulevard St. Germain en op 7000 frs. voor het restaurant Véry. Bij afzonderlijke wet zullen geregeld worden de maatregelen, die betreffende de weduwe en de dochter van "Véry zullen genomen worden. Men zal voor haar een zeker kapitaal of een door den Staat toe te kennen jaargeld vragen. In het Bngelsch lagerhuis is niet groote meerder heid een motie aangenomen, strekkende om de bestaande kieswet in zooverre te wijzigen, dat den kiezers, die niet kunnen schrijven, liet kiesrecht voortaan zal worden onthouden. De minister Balfour had de motie ondersteund, daar hij erkende, dat de tegenwoordige toestand tot groote misbruiken leidt, daar de kiezers, die niet kunnen schrijven, slechts als werktuigen worden gebruikt. NIEUWSTIJDINGEN. men zegt het grootste deel van 't geen zijne vrouw mede ten huwelijk had gebracht bij het spel had verloren. Uit wanhoop over dit verlies pleegde P. zelf moord. Hij wist zjjne jonge echtgenoote te overreden met hem te sterven. Rusland. Volgens de National-Zeitung is te Petersburg weder om een samenzwering tegen het leven van den Czaar ontdekt. Het doel der nihilisten was het paleis te Gatschina in de lucht te doen vliegen. Men zegt zelfs dat het geheele gebouw ondermijnd was. De Peters- burgsche politie zou uit Parijs gewaarschuwd zjjn, waar men van alle bijzonderheden op de hoogte zou zijn geweest. Het ingestelde onderzoek zou aan het licht hebben gebracht, dat men daar juist was ingelicht. De mijnen strekten zich verscheidene mylen om bet paleis uit. Te Petersburg zelf kvramen twee ontploffingen voor, en wel op de Nicolaibrug. Des ochtends te S uur had de eerste ontploffing plaats, waardoor het plaveisel over 20 meter werd v. i geslingerd. Een voorbijganger werd daarbij in de rivier geworpen. De man werd gelukkig gered. Terwijl men bezig was de schade te herstellen, kwam een nieuwe ontploffing, welke byna geen schade aanrichtte. Frankrijk. Italië. Te Yentimigha heeft een hoogst treurig voorval plaats gevonden. Een jong echtpaar, de Belgische baron P. en diens vrouw, hebben zich met een doek aan elkander vastgebonden, in zee laten vallen en vonden den dood. De jongelui bevonden zich op hpn huwelijksreisje- Het echtpaar kwam uit Monte Carlo, waar de baron zestig duizend gulden naar De anarchisten Béila en Mariette Soubère, die tegeljjk met Ravachol voor het hof van assises der Seine terechtgestaan hebben, maar vrijgesproken werdeD, zjjn opnieuw gevangen genomen, als verdacht van mede plichtigheid aan moord, door Ravachol op den kluizenaar te Chambles gepleegd, en aan den daarna gevolgden diefstal. Ravachol is Vrjjdag nacht naar Saint-Etienne vervoerd om te dezer zake terecht te staan. Béala en Mariette Soubère zullen nog deze week insgeljjks derwaarts gebracht worden. Duitschland. FVanlïfoi-t, 16 Mei. Een beambte van Rothschild, Gerloft', een neef van den in Egypte gevangen genomen Jaeger, is, als verdacht van aan diens verduisteringen medeplichtig te zijn, gevangen genomen. In een dorp in Pruisen, dus vertelt een te Konings bergen verschijnend blad, werd dezer dagen een boeren bruiloft gehouden, die drie dagen duurde. Voor het feest werden niet minder dan een os, drie varkens, vier kalveren, achttien kippen, tien ganzen en een groote partij eenden en duiven geslacht. Twee honderd vijftig kilo meel was aan koeken verbakken en vijf en zeventig pond boter was gebruikt. De honderd acht en zestig gasten dronken dertig vaatjes bier, vijftig Nederlandsche kan likeur, veertig kan r'num en bovendien verscheidene andere dranken. Een allerverschrikkelijkst brandongeluk, zooals er in jaren aldaar geen is voorgekomen, had deze week te Crefeld plaats. Een huis in de Postatraat, No. 6, dat op de bovenste verdieping door 4 familiën bewoond werd met gezamenlijk 28 kinderen en waarvan een der familiën, die van Peter Drossert, buiten de ouders uit 9 voor bet grootste gedeelte nog kleine kinderen bestond, geraakte in brand. Met razende snelheid ver breidde zich het vuur over de geheele bovenverdieping. De trap, die de gemeenschap met de benedenverdiepingen onderhield, geraakte in brand en versperde zoo voor de reeds naar bed gegane bewoners den weg tot ont vluchting. Ondanks alle pogingen tot redden, aangewend door de spoedig ter plaatse zijnde brandweer, alsmede door eenige wakkere burgers, werden zeven menschen- levens een offer der vlammen en liggen twee personen zeer zwaar verwond in het ziekenhuis. De opstjjgende damp, die in enorme hoeveelheid de kamers moet binnengedrongen zjjn, heeft bij de meeBten den dood door verstikking vezoorzaakt. Men vond de lijken gedeeltelijk in en andere onder bed liggen. Van de familie Drossert werd de vader, die zich bij het reddings werk zeer verdienstelijk heeft gemaakt, zoomede zijn lGjarige zoon Ernst, zwaar verwond naar het ziekenhuis gebracht, terwijl de moeder, die men in nachtgewaad in den hoek der kamer ineengehurkt vond, benevens hare kinderen Ferdinand, Paul, Willy, Aloys, Alex en Toni dood uit de puinhoopen gehaald werden. De oorzaak van den brand is zooals gewoonlijk onbekend. Nederland. 's Graveulmge, 17 Mei. Tweede Kamer). Behandeld werd de pensioenregeling voor de loodsen, hunne weduwen en weezen. De beer Bahlmann kwam op tegen den aandrang om de schatkist te veel te bezwaren en was tegen het geven van terugwerkende kracht aan deze regeling. Aan den beer Land antwoordde de Minister van Marine, dat de inkomsten van het Loodswezen zullen besteed worden aan tractementen en pensioenen, voor zoover de saldo's toereikende zijn. Da heer Land weersprak de meening van den heer Bahlmann, dat in het algemeen bij de Marine te vroeg gepensioneerd wordt. Het amendement der Commissie van Rapporteurs om de diensten door loodsen bij het vrijwillige reddings wezen bewezen, bij het pensioen mede te rekenen, werd bestreden door den Minister, die meende dat de be looning van dc-ze vrijwillige diensten door het Ministerie van Waterstaat moest gescüieden, en door den heer Röall, die betoogde dat hier van geen opoffering in en door den dienst sprake is. Het werd aangenomen met 41 tegen 19 stemmen. Evenzeer verzette de Minister zich om de financieele gevolgen tegen een voorstel der rapporteurs om van de thans toe te kennen verhooging toe te passen op reeds verkregen pensioenen en hjj werd daarbij gesteund door den heer Röell. Het amendement der Commissie om aan de weduwen en weezen van vroeger gepensioneerde loodsen drie vierden der thans te verleenen pecsioens-verhooging toe te kennen is aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. De geheele pensioenwet is daarop aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. De discussie over de noodwet voor behoeftige ge meenten is aangevangen. Breda. Zij minden elkander reeds lang en sloten dezer dagen op 't stadhuis den hechten huwelijksband. Terwyl bruid en bruigom van huis waren om zich voor goed te doen vereenen, zouden de buren bereid willig als buren zjjn groen en bloemen aanbrengen aan de stoelen van het echtpaar, en terwyl zy daarmede lustig bezig waren, proefden zij ook eeos van het Schiedammer vocht, dat in twee ffesschen, o, weelde op de tafel gereed stond, om straks de gasten te laven bjj 't gezang van »Lang zullen zij leven!" Maar wat en wie er lang leefden, de beide ffesschen met vuurwater niet. »Groenmaken" brengt van zelf in feestelijke stemming en in Nederland is het nu eenmaal gebruikelijk eene feestelijke stemming te verhoogen door 't gebruik van Schiedammer nat. Dus ging de feestdrank den weg van allen drank en voor de verbaasde blikken van het echtpaar, dat wederkeerde van 't stadhuis, vertoonden zich de ffesschen ledig, en de buren vol van zoeten wjjns. Het voorhoofd van den man des huizes rimpelde zich; hjj ontstak in toorn en uitte dien. Moeder de vrouw vatte het geval niet zoo ernstig op; zij wilde manlief tot bedaren brengen, maar bits klonk zjjn stem, óók tegen haar! Toen greep zjj een bierglas, en sterk door de toejuiching der feestelijk gestemde buren sloeg zjj haren echtvriend een gat in 't geliefde hoofd, juist één uur nadat het ja! ontsnapt was aan hare blozende lippen. Gelukkig dat de zaak geen treurig einde uamwant de wonde werd afgewasschen, een pleister erop gelegd, de buren zorgden uit schuldbesef en vol waarachtig berouw voor vulling van de ffesschen en ten slotte weerklonk het »Lang zullen zij leven in gloria!" alsof er niets was gebeurd. Aldus geschiedde anno 1892, Maandag den 9Jen Mei te Breda! Goes, 17 Mei. In het belang van schippers, die onze haven willen bezoeken, deelen wjj mede dat van 21 Mei tot 4 Juni ten behoeve van de werken aan het Sas het water geheel uit de haven zal gelaten worden, waardoor zjj onbevaarbaar zjjn zal. 5 en G Juni wordt de haven weer op het gewone peil gebracht. Het verslag der vereeniging tot uitdeeling van warme spjjzen aan behoeftigen is verschenen. Wjj ontleenen daaraan het volgendeMet de bedeeling werd een begin gemaakt op 26 December aan 355 personen. Door toenemende koude was vermeerdering van bedeeling noodzakelijk zoodat van 16 Januari tot 26 Maart per dag 576 portiën werden uitgereikt' In het geheel zjjn in den afgeloopen winter verstrekt 20648 portiën warme spjjs. Bovendien hadden 7 extra- bedeelingen plaats, ieder van 576 portiën, waaronder 4 bedeolingen van boonen met spek. Het totaal der bedeeling klom daardoor tot 24680 portiën, tegen 28430 in den zooveel strengeren winter van 1890 op 1891. Gebruikt werden 905 kilo gort, 800 kilo rijst, 737 kilo spek, 300 kilo vleeach, 34 mud groene erwten en 16 mud bruine boonen. De ontvangsten beliepen ƒ1505,33 en de uitgaven 1615,185, waardoor een nadeelig slot is ontstaan in 109,85s. De voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan school A, bestaat uit de dames A. C. H Ittmann te Tholen, S. J. van den Berge te Vlissingen en J. C. Hjj mering te Schore, waarneemster aan de school. Twee- of vierbeenige roovers hebben zich in de laatste nachten schnldig gemaakt aan verschillende diefstallen van konjjnen. Hokken zijn omgesmeten ei geledigd, terwjjl op het Israëlitisch kerkhof een dood konjjn is gevonden. Evenals bjj de vorige diefstallen van dien aard, is waarschijnlijk ook bjj deze een hond de hoofdschuldigp. Ooltg-ensplaat, 15 Mei. Drie jongens, waarvan de oudste ongeveer 16 jaar oud, waren sedert eenigen tjjd in het bezit van eene revolver en hadden zich buiten weten hunner ouders scherpe patronen aan geschaft, ten einde zich in het schieten te oefenen. Heden ochtend, op den zolder van de ouderlijke woning bjjeen zijnde, haalde men de revolver te voor- schjjn, welke te voren door een der jongens met vier patronen geladen was. De oudste, niet wetende dat het wapen geladen was, trok den haan over en trof zjjn jongeren broeder in den buik. Da kogel is diep doorgedrongen en zal waarschijnlijk niet verwjjderd kunnen worden. De toestand van den gewonde is zorgwekkend. Tliolen. De gemeenteraad heeft besloten eene oproeping van een onderwjjzer met akte Frauach, Vrije- en Ordeoefeningen te doen op een traktem' it van 700, aangezien zich niemand aangemeld heft bij de oproeping met 600. Bruinisse, 17 Mei. Gedurende 1891 werden hier aangevoerd 2,000,000 Zeeuwsche oesters2,000,000 Fransche en 500,000 Portugeesche. Uitgevoerd werden 1,400,000 Zeeuwsche oesters 1,300,000 Fransche en vermoedelijk 130,000 Amerik., benevens 100,000 ton mosselen. Voor de mosselvisscherjj werden in 1891 in deze w meente gebruikt 106 vaartuigen, bemand met 212 koppen. Het geheel aantal vaartuigen in deze gemeente, gebezigd voor de verschillende visscheryen, bedroeg 119. In de vorige week werden nog verzonden ongeve ar 200 balen mosselen naar Engeland, 200 tonnen naar België. Aangevoerd werden omstreeks 2500 balen jonge mosselen van de Zuiderzee en drie kotterladingen mosselzaad uit Engeland. Gisteren geraakte bjj het laden op de stoomboot een paard, door het breken van de brug, te water. Het beest wist zich zelf echter zwemmende te redden.. ïNToovclwelle. Zondag vierde de heer K, J. D'hujj zijn 40 jarig jubilé als hoofd der school alh-'er Rseds vroeg in den morgen wapperde uit schier alle woningen de Nederlandsche driekleur, ter eere van den jubilaris. En geen wonder! 't Gold bier iemand, die door zijne betrekking ten nauwste aan de gemeentenaren verbonden is; 't gold hier iemand die door zjjDe voorkomendheid, zijne welwillendheid de achting der burgerjj had verworven, die door het licht zjjner kennis de vaak zoo duistere harten der leer lingen had verlicht, waarvoor zij hem zeer zeker dankbaar zjjn! Dat D'huy's verdiensten en ijverig plichtbetoon hoog gewaardeerd worden, blees uit een cadeau, bestaande in een prachtige hanglamp door het Gemeentebestuur bij monde van den heer Burgemeester van Noordwelle den jubilaris ter hand gesteld. Ook de leerlingen gaven stoffeljjke bewjjzen van belangstelling en achting aan hun gewaardeerden onderwijzer, door het schenken van een paar elegante, sierljjke bloemvazen. En dat de leden der Zang vereeniging ^Crescendo', dien dag niet onopgemerkt konden laten voorbijgaan, bleek uit een gravure, voorstellende Mozart, dat zeer zeker een bewijs was van liefde en vriendschap, tegen- ever hun hoogg68chatten leermeester, wiens hulp vaardigheid groot is, wiens lessen uitstekend zijn. 's Maandags brachten de onderwjjzers en onder wijzeressen van Westelijk Schouwen den feestvierenden collega een bezoek. Bij monde van den heer M. Polderman, hoofd der school te Ellemeet (de heer du Claux was verhinderd te komen), werd de jubilaris geluk gewenscht met dien gewichtigen dag, waarop met volle recht feestgevierd kon worden. Spreker- herdacht in zjjne rede het verledene, waarop de jubilaris met fierheid, met trotsch kon terugzien; daarna sprak hjj den wensch uit, dat de overige levensjaren nog zeer velen mogen zjjn, opgewekt en bigde mogen voorbjjgaan, om door woord en daad de jeugdige menschheid te kunnen verlichten. Aanvaard dan, zoo eindigde spreker, een stoffelijk bewijs van teedere vriendschap, van ware broederschap, van uwe ambtgenooten en wees verzekerd, dat die dag by hen steeds in aangename herinnering zal blyven. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris voor 't gesprokene en voor de prachtige klok, waarmee de onderwjjzers hem vereerden. Gisteren zyn de leerlingen der school getracteerd. Zierikzee, 18 Mei. Op het jongste te Utrecht gehouden examen van den schoolraad voor de scholen met den Bybel slaagde voor het diploma en voor de aanteekeningen van Christelijk Nationaal en voor- Gereformeerd Schoolonderwgs, onder anderen de heer C. v. d. Baan, onderwyzer met hoofdacte aan de Christelgke school alhier. De heer P. Minderhoud Jz. te Borsele, heeft zyne benoeming tot onderwyzer aan de Christelgke school te Terneuzen aangenomen. In de vorige week werd door Burg. en Weth. van Middelburg op verschillende puoten van de stal gelegenheid gegeven kosteloos duinwater te bekomen. Van dat aanbod werd, daar hier en daar gebrek aan drinkwater heerschte, druk gebruik gemaakt. Te Zierikzee, waar groot gebrek aan drinkwater heerscht, zyn de patten aan het Riadhuis nog niet geopend, en als zy geopend worden, moet het ge- woonlyk duur worden betaald. Tot ontvanger-griffisr van den Melopolder is benoemd de heer F. Hombach te Hulst in plaat9 van wylen D. Segdlitz. Tot ontvanger-griffier van dön oud-Bivelandpolder is benoemd de heer W. J. F. Wagtho te Colynsplaat. De Minister van Waterstaat heeft op het verzoek van den Ned. Band ter bestrgding van overdreven Zondagsrust ophet gebied van post- en telegraaf verkeer, gevestigd te Leeuwarden, om uitbreiding van het getal uren van openstelling vao de post- en telegraaf kantoren op Christelgke feestdagen, geantwoord, dat de geiinge toeloop van het publiek aan die kantoren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te onder stellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den bond gewenBchte vermeerdering van de diensturen dier kantoren en er alzoo geen aanleiding is gevonden aan zgn verzoek gevolg te geven. Eene Noordbrabantsche gemeente had een onder- wgzsres, die haar te duur werd, en zocht een middel om haar door een goedkoopere te vervangen. Volgens e«u horichfc in de N. R. Ct. werd toen eenvoudig nog een onder wyzeres aangesteld en een maand later geconstateerd, dat het onderwgzend personeel over compleet was, zoodat de oudst-aangestelde juffrouw het veld moest ruimen voor de lager bezoldigde. Ie tour itait fait! Maar over deze zonderlinge wjj ze van handelen dacht het schooltoezicht gelukkig anders. Ea Ged. Staten eveneens. Deze hebben aan het ont slag-besluit van den gemeenteraad, als zgnde dit in strijd met de belangen van het onderwys, hun goed keuring onthouden. Te Rotterdam zyo dezer dagen een paar boeren uit Zeeland het slachtoffer geworden van zoogenaamde kwartjesvinders. In een café gelokt, werd daar b;1jarfc gespeeld, en verloren de buitenlieden in korten tyd het niet onaanzienlyk bedrag van f 500. Niet ieder zal weten, dat in ons land ook bankbiljetten bestaan van ƒ80 en ƒ500. Er zgn e? ook niet veel. Sedert jaren werden zg niet uitgegeven en die in de Nederlandsche Bank arriveerden, kwamen er niet meer uit. Er mo9ten thans nog 17 bankbiljetten van ƒ80 en 12 van ƒ500 bestaan, indien zjj niet verloren zgn gegaan. Vermoedelyk worden zg als zeldzaamheden zorgvuldig bewaard. Nog tgden3 de blussching van den brand in de drukkerg, voorheen Gebrs. Binger, in de Warmoes straat te Amsterdam, werd door een der brandmeesters de aandacht gevestigd op eenige vry verdachte omstan digheden, welke door hem waren opgemerkt. De toen gerezen vermoedens hebben sedert in kracht gewonnen, daar der directie van een op die drukkerij uitgegeven blad bleek dat een deel der boeken niet in de brandkast aanwezig wa9, maar op een k&merlje bg oude bDeken lag. Nog ernstiger werden de vermoedens, daar het haar reeds eenige dagen te voren was gebleken, dat de boekeD, welke men aldus aaa de vernieling had willen prysgeven, blgk gaven van belangryke vervalschingen, welker bedrag nog niet is te bepalen. Door de directie werd daarop van een en ander mededeeling gedaan aan de justitie. Deze liet den boekhouder, die belast was geweest met het bg houden der vervalschte boeken, bg zich ontbieden, maar na het ondergaan van eenige voor- looüige verhooren, is de man, genaamd B. A. B., verdwenen. Oadanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken den vermiste op het spoor te komen. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle, werd Dinsdag te R9ness9 publiek verkocht, ten verzoeke van den heer L. Jonker, 9L Aren 30 cA. bouwland. Kooper werd de heer K. Steur Krz., voor ƒ523 per 41 Aren 68 c.A Onkosten 12%. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle, werd Dinsdag ten verzoeke van de erven van wglen den heer J. J. Rogerland, publiek verkocht: Ean hofstede, erf en tuin, met 33 H.A. bouw- en weiland. Kooper van de geheele massa werd de heer R. Steur Jz., voor de som van ƒ354 per 41 Aren 68 c.A. Onkosten 12%. Toebediugen 430. Een arbeiderswoning bracht de som van ƒ210 op. KECHTSZ AKEN. Amsterdam, 17 Mei. De rechtbank, 4e Kamer, heeft heden J. en P. van Lvroeger woonachtig te Sloten, thans alhier, beiden beschuldigd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van den Zeeuwschen landbouwer H. Rynen, aan dit feit schuldig verklaard en ieder hunner veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Beroepen bg de Ned. Herv. Gem. te Scherpenisse, P. J. Kromsigt, candidaat te Dordrecht. Beroepen bg de Ned. Herv. Gam., o. a. te Waarde en Kattendgke, de heer J. Steehouwer, cand. te Utrecht; te Kats, de heer G. van der Giessen, cand. te Ridderkerk^ te Borsele, de heer J. Groeneweg, cand. te Amsterdam. Da kerkeraad der Evangelisch Lathersche ge meente te Middelburg is voornemens Maandag 23 dezer des avQnds met de gemeente feestelgk het /wnderd- vijgtig-jarig bestaan van haar kerkgebouw te herdenken. Bjj die gelegenheid zal eene open schaal-collecte, ten bate der kerk, gehouden worden, terwyl de toe gang vrg is voor allen, die uitnoodigingskaarten hebben ontvangen, welke in ruime mate zullen worden uitge deeld. Ingezonden Stukken. Schouwen, 17 Mei 1892. Mijnheer de Redacteur! Bekend als het is, dat U van waarheid houdt en de zaken in de oogen durft te zien, verzoek ik U beleefd plaatsing voor het onderstaande. Uw Dienaar, JAN OVERAL. Ia het Socialistisch Weekblad »Recht voor Allen" der vorige week las ik tot myae groote verbazing het volgende": TJit Uirijsclioi'. Ook te Drjjsclior hebben de arbeiders het Meifeest herdacht door een gezellige samenkomst, waar na opening van de vergadering onze vriend Jan de Croo de beteekenis van den dag uiteen zette. Hij besprak de werkeloosheid in de winterdagen, te Drijschor even ernstig als ergens elders, want thans in het voorjaar zijn er nog 100 werkeloozen op eene bevolking van 1200 zielen en in eene gemeente waar voor enkele jaren nog een zekere welvaart heerschte. En hoe gaat het in de andere gemeenten in Schouwen- Duiveland Geheele gemeenten bijna werkeloos. Is het niet hemeltergend flinke mannen en vrouwen, eerlijke menschen die arbeiden willen rond te zien loop en, omdat zij geen arbeid kunnen vinden, hun getal U

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1