ZIERIKZEESCHE NIEl WSIODE. Zaterdag 30 April 1893. Zijt gij slapeloos? Eerste Blad. BERICHT. De Meibeweging. TIJD VAN GREENWICH. (SPOORT1JD). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6150. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte, meerdere regels 10 Cte., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middage 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Advertentiën in deze rubriek, die bijzonder de aandacht zullen trekken, betalen van 15 regels 75 Cts., elke regel meer 15 Cts. Handels-Adressen, daarin eens per maand ge plaatst, a 5 per half jaar. Indien gij niet slapen kunt, is het een teeken dat gij onderhevig zijt aan zwaarheid en ongerustheid na den maaltijdverzwakking van geest zijn de uitwen dige teekenen dezer ziekte. In liet begin wordt men deze teekënen niet- gewaar, maar na een zekeren tijd wordt men er vreeseljjk door aangetast, en is men geplaagd door congesties, zenuwpijnen, zwaarte in de maag en hartkloppingen, gepaard gaande -niét slapeloosheid vair, lijf en geest. Vuile eü vergiftige geneesmiddelen zijn niet alleen nadeelig, maar in deze gevallen zeer gevaarlijk. Hét eenige en zuivere middel is het mineraal water en extract van planten, dat men in Sequah's Prairiebloem kan vinden, dat gewaarborgd is directe verlichting aan de pijnen te geven. Sequah'» Olie moet in gevallen van rbumatiek en rhüuiatische jicht aangèwend worden en er is niets beters dan Sequah's Onmiddel lijke Verlichting voor hoest en verkoudheid. Indiendeze geneesmiddelen bij Uwen Apotheker niét Verkrijgbaar zijn, schrijft aan: Den Heer T. M. POLAK, Nieuwe Hoogstraat 28, Amsterdam, Hoofd-DepöthouderC. T. W. SNA- BILÏÉ, Steiger, Rotterdam. 1,25 Gld. de flacon. Sinds een paar jaren bestaat er eene internationale beweging, die ten doel heeft om op 1 Mei door optochten en vergaderingen in de open lucht, te pleiten voor verbetering van bet lot van den werk man. De beweging gaat uit van de socialisten en heeft met name ten doelalgemeen kiesrecht en den acht-urigen werkdag. Natuurlyk dat ook nog wel andere dingen ter sprake kotnen, die de sociaal democratie in haar belang acht. Overal toch waar zij in de gelegenheid is hare belangen voor te staan en bekend te maken, doet zü dit onverholen en zoo luid mogelijk. In F r i e s la n d zullen dit jaar op vijf plaatsen meetingsgehouden worden. Te Leeuwarden zullen als sprekers optreden Dooiela Nieuwenhuis, Fortuyn en Van Helsdingen. Te Franeker: Mr. P. J. Troelstra, de redac teur van de Sneeker Coiirant, waarvan de redactie tegenwoordig m sociaal-democratische handen is, K. Harts, J. Dijkstra en Mej. StellingwerfJentinck. Te VVolvega: Van Herwerden en de sociaal democratische onderwijzer van Amsterdam, Teu- nissen. Te Appelscha: Van der Zwaag en Van Vlaardiugen. Te A rum: Rozenga en Van de Wijk. In de provincie Groningen zal in de stad Groningen het woord worden gevoerd door: Van Emmenes, Van Veelen en Bonnet. Te Hoogezand doorTusveld, Schijf en Mej. Keiler. Te F in ster wo 1de door: Jan Stap en Reijndorp. Te Winschoten doorTravailleur, anders geueeten Luitjes. In de provincie N o o r d - H o 11 a n d zal ge sproken worden te Haarlem door den predikant Bax van Zaandam, door den radicaal Tak van Bussum, door den sociaal-democratischen hoofd onderwijzer en redacteur van De Dageraad A. H. Gerhard en door Mej. Druckcr. Te Zaandam door den sociaal-democraat F. van der Goes, door den radicaal De Clercq en door Jb. Leguit. Te Alkmaar door: Snijdelaar, Geel en Jacobsen. Te Bever wijk door Schroder. In ue provincie Overijsel zal te Zwolle gesproken worden door de heeren Schaper, Pieteraon en Max, (de sociaal-democraat Cornelissen?J Te Deventer doorVan Someren en Van Buyvenbode. Te Hengelo o door: Van der Vegt en De Levita. In de provincie Zuid-Holland zullen te 's Gr avenhage als sprekers optreden: Mej. Hoogstraten en de heeren Penning en Ottoen te Dordrecht de sociaal-democraat Polak. In de provincie Gelderland zullen te Arn hem: Stienstra en Baye spreken. In de provincie Noord- Brabant spreekt te Eindhoven Kamphuyzen. Eindelijk zal in de provincie Zeeland te V 1 i s s i n g e n de beer Zegers spreken. Onder de sociaal-democraten missen wij den man der landnationalisatie Stoffel, onder de mannen der volkspartij: de heer Vitus Bruinsma, en van de radicalen de heeren: Heineken, Treub, Gerritsen, Hugo Muller en Calisch. Ook verdient het opmerking dat de Meibeweging blijkbaar afneemt in kracht, naarmate men in ons land afdaalt naar de Zuidelijke provinciën. De groote steden daargelaten, zoo worden toch in het Noorden, met name in Friesland, de meeste socialen gevonden. En juist uit .Friesland komen vele berichten van kommer en ellende, men denke aan de berichten uit Beets. Maar men verlieze ook niet uit het oog dat waar armoede aanleiding kan geven en geeft tot het ontstaan en de uitbreiding der sociaal-demo cratie, daarom allerminst armoede als de oorzaak van de sociaal-democratie zou moeten beschouwd worden. Het tegendeel is veeleer waar. De leidei j der sociaal-democraten zijn geen armen, zijn geen menschen die gebrek lijden, het zijn veeleer lieden die de armoede en het ongeluk exploiteeren met politieke bedoelingen. Gelijk er veel eigènbelang gezocht wordt onder het voorwendsel van de be hartiging van het algemeen belang, zoo ook streelt menigeen zijn eigenliefde waar hij dweept met het volk en gedurig wijst op de liefde voor het volk. Maar ook bij de Meibeweging eens de zuiverste bedoelingen ondersteld en zoo er verkeerde drijf- veeren zijn, dezen toegeschreven aan gebrekkige zelfkennis; dan nog dunkt ons, dat treurige volks toestanden niet verbeterd worden door optochten, vergaderingen in de open lucht en redevoeringen. Wie heeft lust iu deze dingen zoo zijn lot werkelijk zoo ongelukkig is? Wie heeft tijd om daaraan deel te nemen, zoo hij geen dag van zijn weekloon missen kan? En eindelijk wie heeft geld voor dit reizen en trekken dat veel vertering en veel reisgeld met zich brengt? De kapitalistische woord voerders kunnen zich natuurlijk de geringe uitgaven zeer wel getroosten; wie toch duizenden inkomen heeft, behoeft op de uitgave van een bankje van 25 niet te zien. Maar anders is dat voor werk lieden, die op een cent dikwijls zien moeten, en die bij een Meibeweging wel nadeel maar geen voordeel kunnen hebben. Nadeel achten wij toch de ver meerdering van ontevredenheid met ons lót, zoo wij van middëleh verstoken blijven om daarin verbete ring tè brengen. Want opwinding, geestvervoering, die in nog grooter neerslachtigheid eindigt dan die welke er aan voorafging, is gelijk aan de opstijging en losbarsting van een vuurpijl, die wel voor eenige oogenblikken aandacht trekt en bewondering wekt, maar de duisterniseven groot laat. Wij willen waarlijk niet in alle rijken engelen zien, en in alle armen duivelen. Eenzijdigheid is beslist af te keuren. Keuren wij de sociaal-démo cratie beslist af, dan keuren wij niet minder met beslistheid af, alles wat de armen verbittert, wat zich oiittrekt aan de leniging der armoede. Maar juist daarom geen tentoonstelling der armoede, geen optochten, waarbij de armoede pronken gaat met hare ellende. Als men in onze dagen klaagt over een misplaatst realisme, een werkelijkheid die al het vuile wat er bestaat, uitstalt, en al het wanklankige hooren laat, dan is het te prijzen zoo er mannen zijn, die deze richting tegengaan. Daarom verdient de burgemeester van Amsterdam, in ons oog allen lof, dat hij het houden van optochten op 1 Mei verboden heeft. De Meibeweging toch, die zich in een optocht openbaart, is eene uiting van ontevredenheid, die aan de menigte wil te aanschouwen gevenhoevele ontevredenen er wel zijn. Daarvoor mag men geen optochten houden. Alleen die optochten toch zijn goed te keuren, die wal schoons of wat aardig3 te zien geven, en die de vroolijke stemming van allen vérhoogen.. Andere optochten zijn gevaarlijk en van daar dat men met politieke optochten voor zichtig moet zijn. Dat onze vroegere stadgenoot, de predikant Bax, ook op 1 Mei het woord zal voeren, doet ons ernstig leed en kunnen wij niet goedkeuren. Daargelaten nog cle vraag of de heer Bax op zijü plaats is naast mannen, die De DageraadDe Nieuwe Gidsde sociaal-democratie en emancipatie der vrouw ver tegenwoordigen, zoo dunkt ons toch dat een predi kant verkeerd doet met »een klinkend metaal of luidende schel" te worden. Want al verheft men zjjn stem nog zoo luide ten bïfte der armen en al gescbiëdt dit óok uit één opreëlit gemoed en ten gevolge van aangeboren goedbartighëid, wanneer het niet ten nutte komt van het algeméén en schade doet aan onzen goeden naam, bèrèikt mén er zjjn doel niet mede, doch streeft dit voorbij, NIEU WSTIJDIAGEY Italië. Volgens een telegram van Hauas zjjn te Rome en in andere voorname steden van Italië in den nacht van 25 op 26 April eenige bekende anarchisten aangehouden. Frankrijk. Parjjs, 27 April. De indruk, dien het uitgesproken vonnis op het groote publiek maakt, is dat niet alleen de gezworenen, doch ook de leden van het gerechtshof bevreesd zijn geweest voor de anarchisten. De houding van den president van het hof, verraste allen en maakte een pijnlijken indruk. Hjj scheen zich tegenover Ravachol te willen verontschuldigen wegens de rol, die hjj vervullen moest. In plaats van de misdrjjven van den schuldige io een scherp licht te stellen, be handelde hjj hem met tegemoetkoming, maakte het hem mogelijk minder bezwarende verklaringen af te leggen, ja ontzag zich niet herhaaldeljjk hulde te brengen aan zijn energie en toewjjding. Geheel aoders was de houding van den procureur- generaal; hoewel hem gedurende de zitting een brief werd overhandigd, met de mededeeling, dat zijn woning dezen nacht in de lucht zou springen, bleef hjj de ernstige magistraat, die geen haarbreed afweek van wat hjj meende, dat zjjn plicht hem gebood. Da leden maakten over het algemeen met hun beangstigde gezichten een droevige figuur. 27 April. Het hof van assises heeft Ravachol en Simons (ook genaamd Biscuit) veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. De drie andere beschuldigden, Beala, Chaumentin en Mariette Soubère, zjjn vrijge sproken. Zjj riepen: »L9ve de anarchie!" Een anarchist, Francois genaamd, of ook Francis, is gearresteerd, als beschuldigd van de dader te zjjn van, of medeplichtig aan den eergisteren avond ge- pleegden dynamiet-aanslag tegen het koffiehuis van Vér y. De drie dames, die op het oogenblik der ont ploffing in de restauratie van Véry te Parjjs waren, hebben, zooals gemeld is, zich vrjjwillig naar den commissaris van politie begeven, teneinde eene ver klaring te doen. Een dezer dames vertelde het volgende: Wij waren met ons drieën uitgegaan, ten einde inkoopen te doen op den boulevard Magenta, maar het magazijn was gesloten. Voordat wjj naar huis gingeD, stelde een van ons voor de restauratie van Véry binnen te treden, ten einde de plek te zien, waar Ravachol het ontbijt had gebruikt. De bediende Lherot bracht ons bier. Wjj wilden juist gaan drinken, toen de grond hevig schudde en een geweldige slag gehoord werd. Onmiddel lijk ging het gas uit en een regen van stof daalde op ons neder. Ik was door den slag geheel doof geworden en hoorde volstrekt Diets. Hoe ik op straat ben gekomen, zon ik niet weten te zeggen. Ik kwam slechts een weinig tot mjjzelve, toen ik in een apotheek was, waar ik ook mjjn twee vriendinnen aantrof. Mevrouw Almoz, die naast de restauratie van Véry een huis bewoont, waarin zjj gemeubileerde kamers verhuurt, heeft ook den wenach te kennen gegeven eene verklaring te do^n. Zij zeide, dat dien avond tegen 8 nar twee personen aan haar bureau waren gekomen. De een was gekleed als een landbouwer, droeg een vilten hoed en een blauwe blouse. Hjj vroeg, of de dame een kamer te baar had. Zjjne houding kwam haar echter verdacht voor. Daar zjj bang voor die mannen was en hen niet wilde herbergeD, ant woordde zjj, dat zjj slechts kamers verhuurde a 5 fr. per dag. Zjj verhoogde, om hen af te schrikken, haar prjjzen. De mannen verwijderden zich en de dame keek hen na. De man, die een blouse droeg, trad de restau ratie vau Véry binnen. Eenige oogenblikken later zag zjj hem de zaal verlateci terwjjl Véry en Lherot hem achterna liepen. Waarom? Lherot heeft haar gezegd, omdat de man wegliep zonder te betalen. Het is zeker, dat een kwatier later de ontploffing plaats had. België. L.uik, 28 April. Heden avond te negen uur is een dynamietaanslag gepleegd tegen een huis op het plein van Sint Pieter^Vwoond door eene weduwe, verwante van een industrieel. Het huis ia erg bescha digd; niemand i3 gewond. Eene groote menigte is in den omtrek van het huis verzameld. Men onderstelt dat de bom geplaatst is in een geljjk-vloers gelegen venster. De kamers geljjk-vloers zjjn in volkomen wanorde gebracht; de meubels zjjn vernietigd. De Procureur-Generaal en de politie hebben terstond een onderzoek ingesteld. De anarchisten hebben bljjkbaar op den tref af een huis gekozen, ten einde der bevolking schrik aan te jagen, want de bewoonster van het hnis, mevrouw Myst, had geone vjjanden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Haagsche Brieven. 's Ge.wenh.vge, April 1892. YVe hebben in den Haag nu toch ook onze moord-: aanslagen gehad en behoeven dus niet beschaamd te staan tegenover andere groote steden in binnen- en buitenland. Wel waren het maar kleine moord aanslagen, maar den Haag zelf is óók zoo groot niet. Gelukkig dat eerst do juffrouw die een messteek van een ami de la maison ontving en nu weer dé vorige week de apotheker die van zijn kameraad een delfde bewijs van vriendschap en welwillendheid mocht ondervinden, hardhuidig blijken te zijn geweest en er spoedig weer boven op zullen komen. Maar welk een ontzetting, zoo'n eerste oogenblik, vooral bij het geval van den apotheker, daar diens artsenijen magazijn midden in de stad is gelegen en terstond honderden voor de deur stonden en het moordtafereel zoo levendig illustreerden, alsof ze er zelf bij geweest waren. Zooals het meer gaat, wordt, terwijl de reden dezer onmënschélijke wraakoéfëning voor de hand ligtjaloëzie en smart over verkregen ontslag, door velen daaraan niet geloof géhecht en zegt men dat ook hier weer de allesbeheerscheresla femme, in 't spel is. Maar ik geloof er niets van. Één feit staat echter vast, dat, nu de 19de eeuw op haar laatste beenen begint te loopen, ze ai de allures vertoont van een of andere heerlijke middeleeuw, toen dolk en pistool de geliefkoosde instrumenten waren van ridder en burger. Messtekenrevolverschotendynamiét- ontploffingen wisselen tegenwoordig elkaar zoo aller bekoorlijkst af, dat-men teleurgesteld zijn courant weggooit, als er niet weer het nieuwste snufje van dat soort in vermeld wordt. Gelukkig zult gij zeggen zijn er bij ons te lande nog géene dyna- ïnietontploffingen voorgekomen. Maar hebt ge de advertentie in Recht voor Allen dan niet gelezen Daarin worden adressen gevraagd van dynamiet- leveraneiers en voorzichtige personen die daarmede ontploffingen kunnen verwekken zond er ongelukken te veroorzaken" is er gauw bijgevoegd, ten einde door dit grapje niet weer met den strafrechter in aanraking te komen. Ware cle advertentie eeniger- mate minder voorzichtig gesteld, dan zou het blad of de steller zeker vervolgd kunnen worden, maar nu is het ironie, zij het ook een gevaarlijke ironie. Hoe licht kan men niet in de verhitte verbeelding van menschen die niets te verliezen hebben, door zulk een quasi-aardigheid gedachten worden opge wekt en de lust aangekweekt om eens van zich te doen spreken. De aardigbeid-verkoopers houden zich dan buiten schot, maar de arme misdadigers, die zich door hen lieten foppen, zijn er de dupe van, evenzeer als onschuldigen die niets met de sociale wanverhoudingen te maken hebben. Doch genoeg van die moordgeschiedenissen. Ik zeide zooeven dat onze residentie een kleine stad was. En inderdaad er zijn bewijzen genoeg voor bij te brengen- Blijkt het niet uit de standjes in onzen Dierentuin, het doorgangshuis niet enkel voor magere apen en kakelende papegaaien naar den dierenhemel, maar ook voor ijverige en eerzuchtige Hagenaars naar Gemeenteraad, Staten of Kamer. Die in den Haag wat wil worden moet noodwendig een tijdje in het bestuur van onzen Dierentuin gezeten hebben. Het lastigste is echter dat in de laatstverloopen jaren telkens revoluties in dien Tuin zijn voorgevallen en evenals in Venezuela de besturen hebben gewisseld dat het een lieve lust was. Vraag niet naar de oorzaak: een muziektent die geen geluid genoeg geeft, een verbouwing die achterwege blijft, zijn prachtige aanleidingen voor het kiezerskorps voor den Dierentuin, geleid door een speciale kiesvereeni- ging om eens een opruiming onder het Bestuur te houden. Zoo is dan nu weer eens graaf Rutger Jan Schimmelpenninck gevallen, die jarenlang er een eer in stelde des bestuurs president te zijn, maar nu omdat hij een verbouwingsplan niet geheel wilde uitvoeren is gevallen door de hand van diezelfde burgers, die hem vroeger op den kamerzetel van de .residentie hadden verheven. Klein blijkt den Haag echter ook nog om andere redenen te zijn. Of zoudt gij meenen dat het niet kleinsteedsch is dat in een residentiestad, waarin personen leven met ontzaglijk groote fortuinen, geen 11/2 ton bij elkaar te krijgen is voor eene Coöpera tieve Bouwvereeniging voor werklieden, aan wier hoofd nog wel staat een man als het kamerlid Heldt, die waarlijk als vertegenwoordiger der volkspartij, die langs wettelijken weg verbetering van toestand voor de arbeiders eischt, wat meer steun verdiende van de meergegoeden. Van de H/o ton is 92,000 aanwezig. De Koningin-Regentes gaf ook nog een sommetje. Maar als vóór 1 Mei de ontbrekende 58 mille niet gevonden worden, dan gaat de zaak niet door en zal bij vele goedgezinde werklieden van zelf de gedachte wel opgewekt wordenziet ge, de rijken praten veel van geleidelijken weg en met wettige middelen, maar als ze zonder schade hnn hand in de zak konden steken, dan houden ze liever de klep dicht. »Help u zelf" dat is de leus voor velen en als er dan zelf geholpen wordt, zooals bij »Eigen Hulp", dan deugt het ook alweer niet. De Haagsche winkel- vereeniging van dien naam bloeit door glleverdrukking heen. Maandelijks, dagelijks klimt haar ledental sedert de tegenpartij zooveel reclame voor haar ge maakt heeft en het zijn juist de lagere standen, de werklieden, die thans komen meedoen. Ze hebben de meergegoeden den spits laten afbijten en willen nu wel mee .profiteeren. Misgunnen doe ik ze dat stelsel volstrekt niet, maar wel eens is bij mij de vraag gerezen: waar het, heen moet met die coöperatieve winkel ver eeniging. Hoe uit stékend ze ook is ingericht, hoezeer zij zich ook telkens uitbreidt door onderkelderen van de winkels en bovenzolderen, ze raakt hoe langer hoe meer ingesloten. Doch zelfs als de ruimte al te harér beschikkitig möcbt komen, moet er toch een grens zijn, Waarover zé iiieb been kan stappèn, wat het lédéiital betreft. Zij telt ér nu ruim 3000, laat ze er evenveel bij kunnen ver dragen, maar ér moet toch eindelijk een oogen- genblik komen, dat ze óf het cijfer van 't ledental zal moeten sluiten of wel zich gaan splitsen in wijk-winkels. Doet ze het eerste dan beantwoordt ze niét aan haar doel, doet ze hét laatste dan is dé eenheid van bëliéer en toezicht verbroken en daardoor ook zou een groot voordéél van deze instellingen verloren gaan. Enfin, de tijd is nog niet daar, al rieëmt de bloei dezer iüriekting zoo snel toe, dat het tijdstip zoo heel verwijderd ook niét kan geacht worden. Men ziet het al weer het is de voorspoed juist, die de meeste kwellingen veroorzaakt. Een paar jaar geleden bloeide de Brood- en Meelfabriek hier prachtigde aandeelhouders glom men van genoegen als zé hun dividend-bewijzen knipten en toen men ze wat kort hield, riepen ze om 't hardst: geef ons meer percenten, 'tls gebeurd en nu na 2 jaar is het dividend al minder dan vroeger. Er is zooveel concurrentie in 't vak gekomen en Eigen Hulp is ook ijverig bezig een eigen broodfabriek op te richten, dat de spoeling dun wordt. Maar wat nu 't aardigst is een soortgelijke aandrang om hooger dividenden (alsóf' er geen belasting op het inkomen in aantocht was!) valt nu ook weer waar te nemen bij de Zwem- en Badinrichting alhier. Die instelling had tot voor weinige jaren met groote moeielijkheden te kampen, 't Was grootsch aangelegd en 't ziet er keurig uit, maar mén was met te min kapitaal begonnen. Om kort te gaan, die tijden zijn voorbij de vette jaren zijn aangebroken, de aandeelhouders krijgen sedert het vorige jaar dividend,wel niet veel, 3 percent, maar T gaat toch. En thans wordt er beweerd, dat het veel te min is, dat de zaak te ëoliéde wordt geadministreerd, dat men de aandeelhouders misleidt", ja, dat Woord is gebezigd, orh te. potten én te schrapen. En het bestuur zal nu ook wel, om dén schijn van te krenterig te zijn te ontgaan, moeten toe geven. Als dan maar niet weer de magere jaren aanbreken. Dat ik mijne lezers zoo met Haagsche voor valletjes bezig tracht te houden, zal hen wel de overtuiging schenken dat er op parlementair gebied weinig nieuws is. Na de stille week is 't in den Haag stil gebleven. Zelfs de bloemententoonstelling heeft weinig indruk gemaakt, zeker omdat de Koninginnen verhinderd waren de opening bij te wonen. Nu Hare Majesteiten weg zijn, gevoelt men en ziet men 't gemis. Anders kou men dagelijks de Vorstinnen zien voorbijrijden met jockey's en voor rijder en op vaste uren toefde voor het Paleis in het Noordeinde eiken dag een groote menigte vrouwen, kinderen en leegloopers om de terugkomst van de kleine Koningin af te wachten en haar van nabij te zien. Echt vorstelijk reeds groette het aanvallige meisje terug, wat niet belette dat ze erg kinderlijk ingenomen was met de twee poppen, gekleed in 't costuum der Joodscbe weezen, die ze van regenten van 't Israëlitisch Weeshuis ontving na het bezoek dat bare moeder aan dat gesticht had gebracht. De Kamer zal ons nog eelt paar dagen respijt geven, den 3den Mei komt ze weer bijeen en dan gaan we aan 't werk. Tot hoelang? Dat weet de hemel. Men denkt een week of drie, vier, om dan na een korte vacantie de belastingwetten te gaan behandelen. Maar 'k heb zoo'n flauw vermoeden weten doe ik het niet dat er dezen zomer althans van de behandeling der belastingwetten niet veel zal komen. Wie weet of niet ook spoedig de aandacht zal worden gevraagd voor de kieswet? In elk geval zullen we over een dag of veertien de noodlijdende gemeenten voorloopig trachten te helpen. Het ver slag daarover is verschenen en ofschoon er eigenlijk principieel groot bezwaar tegen bestaat, zal men faute de mieux met het voorgestelde middel van subsidie zich moeten behelpen. Ingezonden Stukken. GEWIJD AAN DEN VOLKSVRIEND Mr. JAKOB MOOLENBURGH, overleden den 25 April 1892, te ZIERIKZEE. Een stemme des geweens woedt over 't land vernomen, Een zucht, een klacht, een groet rijst op uit meen'ge borst. Ons steedje is een steun, ons land een man ontnomen, Die 't algemeen belang steeds liefd'rijk heeft getorscht. Een zucht van ken'lijk leed, ran alle nijv're leden, Wiens steun, wiens staf hij was, die thans is heengegaan, Die Zeelands trouw verknochtheid heeft beleden, Rijst bij zijn stervensspond, zijn roem zal nooit vergaan. Êen klacht wordt slechts gehoord: dat men hem reeds [moet derven, Hij, die zoo menigeen het leven heeft verzoet Door hulp en liefd'rijk woord, hij mocht alom verwerven De hoogste liefd' en achting en uit 't diepst van het Welt wis 'n dank'bre traan tot hulde aan zijn leven, Want hij heeft meegeleefd, geleden en gestreén, Met Schouwen—Duiveland's volk, dat tuigde al zijn streven, Hij heeft in werkelijkheid geleefd voor 't algemeen. Een groet, een laatste groet van achting, liefd' en wijding, Zij luide hem gebracht in dezen droeven stond, Nu w' aan zijn mijlpaal staan van heengaan en van scheiding, Ruist over beemd en veld 't vaarwel uit ieders mond. Vaarwel, o dierb're vriend! nooit zullen we u vergeten. Wat gij voor landbouw's bloei zoo mild'lijk hebt gedaan, Hoe vaak gy onvermoeid uw dagen hebt gesleten En rust'ioos hebt gewerkt voor 't vrije volksbestaan. Geen woorden melden ooit het goed dat hij mocht stichten, Bezadigd, eerlyk, trouw was hij voor groot en klein, Eenvoudig, met verstand wist hij ons toe te lichten, Een vraagbaak en een vriend voor 't algemeen te zijn. Met weemoed zien we hem na, maar blijven hem gedenken, Een stille hulde zal ons aller danklied zijn, Dat allen, vaak gedachtig aan zijn wenken, Hem eeren, door als hij een waardig mensch te zijn. N. K. MEN. Wellicht zal »men" vijgenwat is er nu voor nieuws in Noord-Beveland? De Burgemeester is geïnstalleerd, de veemarkt met zijn verloting is afgeloopen, Paschen is voorbij, wat is er dan nu nbg voor niéuws? Och waarde »men" nieuws is er niet, ten minste geen nieuws dat nu geschikt is voor den Bode, doch eenige op- én aanmerkingen, die wellicht beter zjjn dan nieuwtjes (die iedereen weet) wil ik voor de variatie wel eens onder de oogeu van 't publiek brengen. In de-eerste plaats krijgen, in plaats van de meer ge goeden, onze arbeiders ook eens een beurt. Qoddank, zegt »men", 't werk komt weer uit, we kunnen wéér vrat gaan verdienen. »En zijt ge nu werkelijk tevreden", vroeg ik heden aan een paai- stoere lui, waarmee ik liever eten dan vechten zou. »Wel nee, was 't antwoord, dat kan ook niet, voor 75 cent daags is 't onmogelijk om met een huishouden rond te komen, zoo zuinig kan men niet wezen, terwijl er nog bij komt, dat men veel verlet kan hebben". »Ja maar", merkte ik op, «het is voor den boer tegenwoordig ook alles geen zonneschijn, 'tis ook voor velen van hen krabbelen". »Och", was't antwoord, »we willen niet meer loon, doch. we willen meer werken, de boeren maken vau ons onwillekeurig luie menschen; wanneer ze zeggen tegen degene die werkelijk wil, zie zooveel roeden worden er bij mij gewied tegen 75 cent per dag, begin nu zoo vroeg als je wilt en schoft zoo weinig als je zelf verkiest, blijft voor mijn part aan 'twerk tot dat het donker is, dan betaal ik je uit naar het aantal roeden dat je gewied hebt, al was 't dan ook tegen een daalder per dag, altyd onder voorwaarde dat je werk goed is, anders krijg je eenvoudig niets. Zie je Witte, dan zouden er zijn die zelfs in Noord- Beveland een Amerika zouden hebben. Mochten de boeren dat willen, zeiden ze, en zoo in allen arbeid doen, er zou meer gewerkt worden van degenen die willen en zij die hiel willen, laat die dan armoê lijden, 't is dan betrekkelijk hun eigen schuld. Wat zou ik al niet verbeterd willen zien als ik kon. Wat zou ik ze 't gunnen de veldarbeidersnamelijk een dragelijken ouden dag. En zou 't niet kunnen? Men kan ze nu soms zien staan op den hoek stijf van 't werken en mét beursdag of bizondere gelegenheden moeten die veteranen van 'tveld nog hunne dankbaarheid toonen voor den goedgeefsche, die hun een paar centen in de handen duwt. Op degene die werken willen spreek ik nu natuurlijk. Welnu als die lui in de ge legenheid gestéld wérden om meer te verdienen, zou het hun ook zoo moeilijk niet vallen om bijvoorbeeld een kwartje 's weeks van dat meerdere loon te missen in den tijd dat ze werken kutinen. En "wahneer ze dat déden, dan zou eene Levensverzekering- Maatschappij moeten doen wat nu enkele goedgeefsche boeren «p 't hoekje willen. Ieder moet werken voor zijn brood, ieder in zijn vak, doch de arbeider die werken wil moet mijn inziens meer kunnen verdienen dan een collega, die zijn troost zoekt in de gedachte (ijverig of niet) ik sta in de meeste gevallen gelijk met mynen driftigen kameraad. En dat weten die ijverigen ook; hun moed verzwakt, ze gaan van lieverlee met de luiaards in een schuitje. Want, niet waar? men krijgt 's avonds toch niet meer dan 't bepaalde loon Landbouwers lees dit eens asjeblieft en mocht ik een bok geschoten hebben, duidt het mij dan niet ten kwade, maar als 't kon, dan zou ik 't zoo willen. Wissenkerke, April 1892. WITTE HAGE. Het publiek wordt vooral opmerkzaam gemaakt, dat de Zeeuwsche Spoorbootmaatseliappij met 1 Mei e.k., hare uren van vertrek beeft geregeld naar den West Europeesehen tijd, (Greenwich), even zooals dit voor de Spoorwegen is vastgesteld, zoodat de uren van vertrek der Spoorboot in over eenstemming zijn met die, welke te Goes zijn aangenomen voor aankomst en vertrek der Spoortreinen. Men behoeft dus slechts hierop te lettendat de Spoorboot van Zierikzee vertrekt SO minuten later (volgens de Stadliuisklok), als hare afvaartlijsten aangeven. STOOMBOOTDIE NST Middelburg en Zierikzee. April-Mei 1893. VAN MIDDELBURG: 'smorg.j'smidd, 30 7.351 3,30 7,30 4,30 4,30 4,30 4,30 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 311,30 VAN ZIERIKZEE: 'smorg.l'smidd. 30 7,30; 3,30 1 11,30 2 7,30i 3 7,30! 4 7,30' 5 6,30; 6 6,30' 3,30 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdag: van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vr\jdag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. APVERTENTIEN. Hu-weLvjUs-BeUeiidniatiinff van LEÜNIS tan GRAAFEILAND en NEELTJE ELISABETH van dun HEUVEL. ▼lissingex, 27 April 1892.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1