/IllllkZilSllli NIEUWSBODE. Donderdag 28 April 1892. 48ste JAARGANG. No. 6149. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Het loopt weer tegen 1 Mei en evenals vorige jaren zal ook thans wederom door de werklieden in alle landen, voor zoover dit is toegestaan, betoogingen worden gehouden ten gunste van den achturigen werk dag. We zijn langzamerhand aan deze jaarlijks terug- keerende optochten gewoon geraakt en over 't algemeen boezemen ze maar weinig belangstelling in en nog minder vrees, 't Is daarom te verwonderen, dat de regeering van Frankrijk zulke ernstige voorzorgs maatregelen neemt met het oog op dien dag. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene circulaire gezonden aan de prefecten, waarin hij hen uitnoodigt op 1 Mei betoogingen op den openbaren weg, optochten en volksverzamelingen te verbieden. Er zijn voorschriften gegeven omtrent de maatregelen, die de civiele en militaire autoriteiten moeten nemen, in geval een op treden onvermijdelijk mocht zijn. Of nu al die maat regelen noodig en goed zijn, valt te betwijfelen. Met de ondervinding van ettelijke jaren voor ons kan gerust worden voorspeld, dat overal waar de politie kalm en bezadigd optreedt, er geene botsingen zullen voorkomen en in het algemeen heeft het geen zin betoogingen, op kalme wijze gehouden, door wie ook, te verbieden. Of nu de Fransche regeering reden heeft tot dergelijke maatregelen, doordat ze misschien meer weet dan bekend is, is onbekend, maar het vermoeden is niet ongegrond, dat de anarchistische woelingen, de dynamiet- aanslagen, in de laatste tijden herhaaldelijk voorgekomen, 'er hebben toe medegewerkt de regeering dit besluit te doen nemen. Uit een uitvoerige beschrijving over het gebeurde in Dahomey in 1889 en 4890 blijkt dat de beschuldigingen, ingebracht tegen de Fransche marine, volstrekt niet ongegrond zijn. De marine weigerde werkelijk volk te ontschepen, tenzij zij de leiding der zaken kreeg. Ook maakt het een ongunstigen indruk, dat de regeering overal uitspreekt, dat het militaire optreden achter moet staan bij de diplomatieke onderhandelingen. Door deskundigen, die land en volk kennen, wordt er met nadruk op gewezen, dat alleen verovering van Dahomey de eenige oplossing is van eenen voortdurenden vreedzamen toestand daar. Het blijkt ook meer en meer, dat de Fransche koloniale politiek ge voerd wordt op eene wijze, die geen aanbeveling ver dient. De gouverneurs hebben geen macht om ook maar de kleinste zaken zelf te regelen of tot eene oplossing te brengen. Gevolg is, dat over allerlei kleinigheden naar Parijs moet worden geseind en daarvoor soms het gunstige tijdstip verloren gaat, tot het nemen van afdoende maatregelen. Hoe het ook zij, Frankrijk zal zich moeten getroosten eene dure en moeielijke expeditie te organiseeren. Koning Behanzin is geensdeels verschrikt voor de mededeeling, dat de machtige Republiek hem tuchtigen wil. Integendeel, aan den luitenant-gouverneur te Porto-Novo heeft hij een brief gezonden, waarin .hij mededeelt vernomen te hebben, dat Frankrijk aan Dahomey den oorlog zal verklaren en hij verzekert, dat Dahomey gereed is en dat hij.' ingeval de Franschen zijne steden mochten aanvallen, Porto-Novo zal laten verwoesten. Werkelijk treden de Dahoraeyanen aanvallend op; hun leger is verdeeld in 4 groote corpsen. In Italië is reeds sedert een paar weken eene ministerieele crisis, die nog altijd niet definitief is opgelost. Aanleiding daartoe schijnt gezocht te moeten worden in oneenigheid tusschen de leden van het Kabinet over de in te voeren bezuinigingen. Oorlog eischt voortdurend meer en schijnt niets van zijne eischen te willen of te kunnen laten vallen; leeningen kunnen niet meer worden aangegaan en de belastingen zijn zoo hoog mogelijk opgevoerd; het Italiaansche volk kan niet meer betalen. Toch moet er geld zijnRudini, de Minister-President, wil bezuinigingen, doch in die richting schijnen niet alle zijne collega's hem te willen of te kunnen volgen. Vandaar verschil in de aanvrage tot ontslag, juist op het oogenblik, dat er aan twee reeds sedert langen tijd hangende kwestiën een einde is gemaakt. De verhoudingen met de Vereenigde Staten zijn thans weer vriendschappelijk, nu de Staten hebben toegegeven aan de eischen van Italië, in zake het ge beurde te New-Orleans; en het handelstractaat met Zwitserland is geteekend. De koning heeft Di Rudini met de samenstelling van een nieuw Ministerie belast. Aanvankelijk trachtte hij slechts eene kleine wijziging er in te brengende Minister van Oorlog en die van Financiën zouden door anderen vervangen worden, ofschoon er niet gebroken zou worden met de beginselen, door deze bewindslieden voorgestaan. De Minister van Oorlog verzette zich tegen elke bezuiniging in zijn departement, overtuigd als hij was van de militaire onfeilbaarheid; de Minister van Financiën was van oordeel, dat de financieele toestand slechts kon worden verbeterd door groote vermindering van uitgaven voor leger en vloot, terwijl men, getrouw aan het pro gramma, geen nieuwe belastingen moest invoeren. Uit de omstandigheid, dat beiden moesten aftreden, blijkt, dat geen dezer opvattingen heeft gezegevierd. Men zal wel op de militaire uitgaven iets beknibbelen om het beginsel van bezuiniging ook voor het leger door te voeren, maar daar dit weinig resultaat zal opleveren, zal men toch ook nieuwe belastingen niet kunnen achterwege laten. Als opvolger nu van den Minister van Oorlog werd reeds genoemd generaal Revotte, die zich niet verzetten zal tegen bezuinigingen op het oorlogsbudget, terwijl de voorzitter der begrootings- commissie, de heer Cadolini, den Minister van Financiën zou opvolgen. De ontvangst van deze combinatie was in de pers echter verre van gunstig. Met het oog daarop werd weder eene vergadering der Ministers gehouden en de voorgestelde personen losgelaten en nog steeds zocht Di Rudini naar eene oplossing. Geen wonder, dat de crisis door den langen duur nu eindelijk begint met het publiek belang in te boezemen en te hopen is het, dat er op de een of andere wijze spoedig eene oplossing gevonden wordt. Nog altijd duurt de werkstaking in Durham voort, tot groote schade voor de industrie. Engelsche bladen berekenen, dat er reeds 50 millioen gulden aan loonen is verloren gegaan. Nog altijd bestaat er geen uitzicht op het einde der werkstaking, die reeds 5 weken duurt en de eigenaars der mijnen wekelijks 12000 gld. kost, alleen om de mijnen tegen onderloopen te vrijwaren. Hoe lang die toestand nog zal voortduren valt moeielijk te bepalende arbeiders schijnen vast besloten tot het uiterste vol te houden. In Denemarken zal men eindelijk nu eens een meer zuivere politieke toestand verkrijgen. Eene nieuwe verkiezing voor het ontbonden Lagerhuis heeft plaats gehad en men hoopt, nu het groote struikelblok, de verdedigingswerken van Kopenhagen, die het land een bedrag van 64 millioen gekost hebben, bijna gereed zijn en de onverzoenlijkste leider der oppositie, de heer Berg, is overleden, terwijl andere leiders der oppositie niet zijn herkozen, dat er nu van weerszijden eenige con cessies zullen worden gedaan, ten einde, wanneer de Koning een Ministerie uit de gematigden kiest, een toestand te doen geboren worden, die land en volk zal ten goede komen. Frankrijk. De nieuwe dynamiet-aanslag te Parys. De anarchisten hebben woord gehoudenzjj hebben zich gewroken op Véry, in wiens restaurant Ravachol werd gearresteerd. Te 9 uur 40 Maandagavond had er een ontploffing plaats, die buitengewoon sterk was en geduchte schade veroorzaakte. Alles in het restaurant is vernield. De voorgevel is geheel uiteengeslagen, het buffet met de^ glazen is verdwenen, slechts gruis van glas ligt op" den grond, de stoelen en tafeltjes werden verbrijzeld en de overblijfselen daarvan werden gevonden aan de overzijde van den boulevard Magenta. Er zyn verschillende gewonden, en wel: Yéry, de eigenaar, die een been heeft verbrjjzeld, zoodat dit moest worden afgezet, toen hjj in het hospitaal Saint- Louis binnengebracht werd; men vreest dat hjj wegens het hevig bloedverlies het leven er niet af zal brengen. Dinsdagmorgen liep het gerucht door Parjjs, dat hjj bezweken was. Zjjn dochter is ook gewond en heeft zware brand wonden in het gelaat. Twee dames, die in het hotel boven het restaurant waren, werden van haar stoelen geslingerd en gekneusd. De vrouw van Yéry heeft oogenschjjnljjk geene kneu zingen ontvangen, doch viel flauw en is in een toestand, dat men vreest voor krankzinnigheid; de brandwonden zyn niet ernstig. Een letterzetter, Yictor Hamond, is zeer ernetig gekwetst en heeft zware brandwonden over het lichaam, men vreest voor zyn behoud; twee andere letterzetters, Gaudon en Léger, zyn minder zwaar gekneusd, doch hebben pijnljjke brandwonden en klagen over inwendige pynen, volgens de medici veroorzaakt door den lucht druk tydens de ontploffing. Men meende, dat een voorbijganger een bom ge worpen moest hebben in de kelderruimte onder het restaurant, doch de politie-agent, die het café bewaakte, en door de ontploffing tegen den grond werd geslingerd, verklaart dat dit onmogelijk kan hebben plaats gehad; een passant zegt een slang op het trottoir te hebben zien branden. Het is onbegrypelyk hoe de anarchisten er in geslaagd zyn een ontploffingswerktuig onder het café te brengen. Er is geen twjjfel of er is .dynamiet gebruikt, de ontploffing was buitengewoon hevig, doch strekte zich niet ver uit; het café is geheel vernield, doch overigens leed het huis weinig schade. De commissaris van politie van de wyk Btelde den prefect van politie met het ongeval in kennis, die onmiddellijk troepen ontbood om de orde te handhaven. Een bataljon der mariniers uit de kazerne by het Chateau d'Eau kwam in looppas aangerukt en had werk de steeds meer samenstroomende menschenmassa in beweging te houden; om de brandweer en de ambulancewagens voor het huis te laten komen moeBt men een charge makon. Vjjftien personen, die op een omnibus zaten, werden door de glasscherven zóó ge wond, dat eenigen in het hospitaal Saint-Louis moesten worden behandeld. Het moet jammerlyk geweest zyn Yéry te zien, zooals hjj uit den kelder werd getrokken, waarin hjj gestort was. Het geheele gelaat en zyn lichaam was één brandwond; zyn linkerbeen was afgerukt, hevig bloedde de stomp, die onmiddellijk werd afgebonden in eene nabijzynde apotheek. Lhérot, die feitelijk Ravachol heeft aangegeven, is als door een wonder gered uit den aanslag. Hjj was van de wedrennen thuis gekomen en stond aan het buffet te praten met den bediende, die zyn werk had waargenomen. Omtrent den aanslag vermeld hjj: »Na den aanslag werd het op eenmaal duister om ons heen, ik hoorde roepen: »Hiertehulp! Helpmjj!" Het verwonderde my, dat ik nog levend was. Ik zag op eenmaal in een vuurgloed den houten vloer zich voor my openen en instorten. Onwillekeurig stak ik de armen uit en kon een deurpost grjjpen, waaraan ik een paar minuten ben bljjven hangen. Ik had mjjne gedachten geheel verloren. Ik heb echter gevoeld, dat men my by een arm greep en nrar buiten droeg. Ik ben evenwel nog niet van den schrik bekomen en hoor weinig of niets." Het bericht verspreidde zich ongeloofelyk snel door Parjjs. De officier van justitie stelde nog vóór twaalf uur het eerste onderzoek in. De minister van binnen landsche zaken, Loubet, en generaal Brugère, over tuigden zich persoonlyk van het geval. Gedurende den geheelen nacht bleven de nieuwsgierigen toestroomen. Nederland. Haarlem, 25 April. Liquidateuren van de Zuid-Holland6che leerhoeve voor zuivelbereiding hebben voldaan aan eene bun gedane opdracht van de erven mr. D. Visser van Hazerswoude, om de gebouwen der leerhoeve met de directeurswoning, die by den bouw pl. m. ƒ50,000 hebben gekost, ten dienste van het landbouwonderwijs aan den Staat der Nederlanden aan te bieden voor de getaxeerde waarde van ƒ13,600. De minister van binnenlandsche zaken heeft dit aan bod echter van de hand gewezen, zoodat in den loop der maand Mei thans de openbare verkoop van die gebouwen kan worden tegemoet gezien. Amsterdam, 26 April. De Koningin RegenteB verleende heden van tien tot twaalf uur aan particulieren eene audiëntie, die vrjj druk bezocht was. Een veertigtal vrouwen uit de volksklasse werd mede toegelaten, wat nimmer te voren geschiedde. Te twee uren reden de Koninginnen uit voor een rijtoer en ter by woning daarna van eene voorstelling by Carré. Deze ving te half drie uren aan. Oost burg-, 24 April. In eene vergadering van de liberale kiesvereeniging werd de volgende motie aangenomen sDe vergadering, overtuigd dat de Nederlandsche belastingwetten dringend herziening eischen in den geest van de aanhangige ontwerpen van den Minister Pierson, spreekt den wensch uit, dat de Volksvertegen woordiging deze ontwerpen, met of zonder wijziging, aanneme". Goes, 25 April. Aan den aannemer der werken aan de cellulaire gevangenis, welke werken natuurljjk volgens rjjksbestek moeten worden uitgevoerd, ia de verplichting opgelegd, de werklieden tegen ongevallen te assureeren. De metselaar Schry ver, die eenige weken geleden van den steiger viel en den arm brak, ten gevolge waarvan hy tjjdeljjk buiten werk is, ontvangt van de maatschappij eene wekelyksche uitkeering. Ook bij den bouw van de doopsgezinde kerk was eene dergelijke bepaling in het beBtek opgenomen. Mocht het, in het belang van den werkman, algemeen navolging vinden. Velerlei zjjn de middelen, waarop bedelaars, bedriegers, oplichters aan den kost trachten te komen. Dat een bedelaar van daag blind, morgen daarentegen half lam is; dat ze van daag geld inzamelen voor de doodkist van moeder, terwjjl dezelfde moeder morgen nu rondgaat om een doodshemd voor een vader van acht bloeien van kinderen al die kunstgrepen zyn al zoo vaak vertoond. Maar nieuw in zyn soort is het wel, dat eene diep bedroefde vrouw haar eenigst overgebleven kind te koop aanbiedt. Haar man heeft de drie andere kinderen meegenomen en God weet waar ze zyn, misschien wel in Amerika. Nd* was zjj zoo arm, dat ze haar »eenig schaap" maar aan goede menschen wilde verkoopen, om het niet van honger te laten sterven. Natuurljjk werd de verlaten moeder diep beklaagd en stroomden haar vele giften toe. Maar 's avonds reden moeder en kind in gezelschap van den vader en de drie overige kinderen in eene welvoorziene kar," door een paard getrokken, de stad uit. De vader was niet in Amerika, integendeel hjj was vlak in de nabyheid om de giften van moeder over te nemen en die door een der kinderen in de kar te laten brengen. By slot van rekening had men dus met eene sluwe oplichtersfirma te doen. Terwjjl eenige kin -en zich vermaakten met aan den waterkant bloempjes te plukken, vielTmr elfjarige kameraad in den vry diepen put. Luid schreeuwend verwijderden zich de overigen en het knaapje zou zeker verdronken zyn, indien niet een voorbijganger juist in tjjds den drenkeling op het droge gehaald gehad. Te Biezelinge zjjn van anti-revolutiönare zjjde tot candidaten voor de Provinciale Staten geproclameerd, de heeren Mr. C. Lucasse, B. M. den Boer en M. de Jong Jz. (aftredende leden) en tegenover den heer J. M. Kakebeeke, den heer J. Oele Hz. De R.K. hebben voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld den heer W. F. K. Lenshoek, liberaal. Terwjjl naar men verneemt den heer C. Duvekot candidaat is der anti-revolutionairen. Sclierpenisse. Tegen 3 Mei a.s. is J. van der Jagt benoemd tot agent van politie te Rotterdam. Stavenisse. Ia de Maandag avond alhier ge houden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging (de eenige van het eiland) werden als bestuursleden herbenoemd de H.H.: C. Tuynman, Jac. Droogendjjk en A. F. Hanssens, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer C. Kesteloo, aan wiens nagedachtenis door den Voorzitter een woord van warme hulde werd gebracht, gekozen werd de heer C. Broodman. Met algemeene stemmen werden feproclameerd tot candidaten voor lid der Prov. taten by de a.s. verkiezing, de heeren L J. Dorst alhier en A. J. de Wit Andriessen, te Tholen, terwyl de wensch uitgesproken werd, dat de overige liberalen in dit district genoemde candidaten zullen steunen. Zoo mogelijk zal de vereeniging zich aansluiten by de Liberale Unie te Amsterdam. De Vereeniging telt thans 32 leden. In de Maandag alhier gehouden raadszitting werd ingediend het jaarlij ksch gemeenteraadsverslag, dat tot geene bjjzondere opmerkingen aanleiding gaf. Benoemd werden tot tegenschatters by de Pers. Bel., dienst 1892/93, de heeren N. Kodde en C. Steendjjk, eh als leden van het stembureau by de verkiezing op 10 Mei a.s. de heeren N. Kodde en J. van Putten. Bruinisse, 26 April. Door den raad dezer gemeente werd in dé 11. Vry dag gehouden zitting het onderzoek der rekeniDg van het armbestuur over het jaar 1891 aan eene commissie opgedragen en het jaarverslag over 1891 ter visie gelegd. Besloten werd de woning annex het oude telegraafkantoor voor drie jaar vast te verhuren en het gewezen kantoor in ge bruik af te staan aan M. Krjjger, ad 25 per jaar, gedurende 5 jaren, ten einde daarin Zondagsschool te houden. Verder werden twee bedeelde personen van de kiezerslijst afgevoerd en is het kohier van de honden belasting voor 1892 vastgesteld op ƒ87. Gsslaagd voor de vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek te Rotterdam de heer L. Padmos, onder wijzer alhier. Ia de vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. Bolier. Tot voorloopige candidaten voor de verkiezing der Provinciale Staten werden met algemeene stemmen de aftredenden gesteld, terwjjl tot afgevaardigden naar de vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging gekozen werden, de heeren Joh. Elenbaas, A. J. Gideonse en A. van Popering Mz. In de vorige week werden van hier nog verzonden 400 balen en 500 tonnen mosselen naar het buitenland. Aangevoerd werd ongeveer 500 ton mosselzaad, evenals eene party Fransche oesters om geplant te worden. Een deel der mosselperken wordt zeer geteisterd door groote hoeveelheden zeesterren. Brouwershaven, 26 April. In de gisteren avond alhier voortgezette vergadering der af deeling Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendyke" van de Centr. Lib. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, verkregen, na gedachtenwisseling voor de medewerking van onze afgevaardigden in de% Prov. Staten, om de eilanden Schouwen en Daiveland van eene betere verbinding met den vasten wal, door middel van een atoomtram over het Zjjpe, te helpen, de heeren Mr. J. C. van der Lak de Clercq 25, Mr. C. J. Fokker 17, B. G. van der Have 17, B. Giljam 17, C. J. Hocke Hoogenboom 14 en A. van der Wejjde 12 stemmen, als aanstaande candidaten voor de ver kiezing van 3 leden der Prov. Staten. Tot het stellen der defioitieve candidaten ter Centr. Vergadering te Zierikzee zjjn afgevaardigd de heeren G. A. de Kater. Cent van Schelven, T. GaBt en J. M. van den Bout Fz., en door het bestuur werd benoemd als lid van het Centraal Bestuur de heer D. Hocke Dz. Als bestuursleden der afdeeling zjjn verkozen de heeren Cent van Schelven en C. F. Zeeman en herkozen G. Alings Sevenhuysen Secr. Penn., terwyl deze afdeeling zich als lid heeft aangesloten by de Liberale Unie. Zierikzee, 27 April. By de opening van de vergadering der Liberale Kiesvereeniging op Maandag avond 25 April, ten huize van mej. de wed. Kanaar, waren tegenwoordig 54 leden, welk getal langzamerhand aangroeide tot 64. By afwezigheid van den Secretaris Jhr. Röall, door ongesteldheid verhinderd de vergadering bjj te wonen, werd het Secretariaat welwillend waargenomen door het bestuurslid den heer Franse. Na lezing en goed keuring der notulen las de heer Franse de rekening voor over het afgeloopen jaar, die evenals de vorige keer, met een nadeelig saldo sloot. De Voorzitter maakte opmerkzaam, dat, ofschoon het tekort nu minder was dan verleden jaar, dit echter slechts schjjn is. De vrijwillige bydragen, boven de jaarljjbsche contributie, van enkele leden, maakten de inkomsten toch grooter. Hy dringt er daarom bjj de leden zeer op aan, de kas door vry willige bydragen te stijven en de beschamende offervaardigheid van onze tegenstanders hierbjj tot voorbeeld te nemen. De rekening wordt vervolgens door eene commissie van twee leden, be staande uit de heeren Bastmeyer en Sesbrugger, nagezien en accoord bevonden en door de vergadering goed gekeurd. Tot Secretaris wordt herkozen Jhr. Röell, en tot bestuurslid verkozen de heer F. C. van der Vliet. Aan de orde is de verkiezing van candidaten voor de Provinciale Staten. De heer Franse acht het onnoodig de heeren Fokker, Van der Lek de Clercq en Van der Have voor eene herkiezing aan te bevelen, wjj allen weten toch dat de belangen der provincie in hunne handen op uitstekende wjjze zyn behartigd. Een zeer sterk applaus volgt. De Voorzitter meent daaruit te mogen opmaken, dat genoemde heeren bjj acclamatie tot candidaten voor de Provinciale Staten zyn verkozen. Wederom luid applaus. De heer Fokker merkt op, dat met het oog op het te maken proces-verbaal der stemming en de opzending daarvan aan het bestuur der Centrale Kiesvereeniging, alsmede met het oog op het feit, dat iemand tegen een of twee der candidaten bezwaar zou kunnen hebben, stemming noodzakelijk is. Ook de heer Buy ze had reeds twyfel geopperd of men wel bjj acclamatie candidaten kan stellen. De uitBlag der stemming was echter schitterend. Zoo wy ons toch niet vergissen was er slechts éóae stem blanco en één van onwaarde. Naar aanleiding van een ingekomen stuk der Liberale Kiesvereeniging te Tietjerksteradeel om adhaeBie te betuigen aan de belasting-plannen van Minister Pierson, ontstond eerst eenige discussie en werd door den heer Bujjze opgemerkt, dat onze vereeniging geen rechtspersoonlijkheid heeft, en een adres aan de Tweede Kamer dus ongelezen ter zyde zou worden gelegd. De heer Fokker wees echter den juisten omweg in dezen aan, terwjjl de heer Olivier het bestuur in overweging gaf middelen te beramen om vroeg of laat rechtspersoonlijkheid te verkrjjgen. De bespreking van het ingekomen stuk, dat de droogmaking der Zuiderzee betreft, wordt tot later uitgesteld. Eindeljjk was aan de orde de benoeming van 15 afgevaardigden ter algemeene vergadering van de Centrale Kiesvereeniging. Ten einde eene omslachtige stemming te vermjjden, stelde het bestuur voor, dat zjj, die in dezen namen van pers.onen wenschten te noemen, dit doen zouden zoolang tot het getal van vjjftien voltallig was, zynde de HH. M. Koole, J. H. C. Hejjse, J. Franse, J. v. d. Linde, P. O. Olivier, Helper Sesbrugger, A. Bujjze Mz., A. v. Schelven, Callenfels, Mr. Horch, H. J. Bastmeyer, W. ten Haaf, G. A. de Looze, J. van Os en W. A. Ochtman. Twaalf der aan wezige heeren werden benoemd en. de drie afwezige heeren Hejjse, de Looze en van Os. De vergadering eindigde tegen tien ure. In de op 26 April gehouden vergadering van den polder »De Vier Bannen in Daiveland", waar 59 Ingelanden tegenwoordig waren, werd de Begrooting voor het dienstjaar 1892/93 in ontvang en uitgaaf met algemeene stemmen vastgesteld op 109450,36. Ter voorziening in de op 1 Augustus a.s. te ontstane vacatures in het Bestuur, wegens periodieke aftreding der Heeren: F. Bouman, Djjkgraaf; I. Bevelander en A. Capelle, Gezworens, werden de navolgende voor drachten opgemaakt: 1°. Vacature Djjkgraaf: 1. F. Bouman. 2. I. Bevelander. 3. A. Capelle. 2°. Vacature Gezworen: 1. I. Bevelander. 2. C. van Oeveren. 3. Job \an der Have Az. 3°. Vacature Gezworen 1. D. A. Labrjjn. 2. Job van der Have Az. 3. C. van Oeveren. De heer A. Capelle, Gezworen, had te kennen gegeven, dat hjj niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen. Zierikzee, 27 April. Bjj Kon. besl. is benoemd tot burgemeester van Kerkwerve de heer N. W. Hocke. Bjj de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Kerkwerve, is gekozen de heer C.s van Burg Mz. Bjj Kon. besl. zjjn benoemd: J. Mys, tot djjk graaf van de polders Oost- en Westplaat-Flakkee, gemeente Middelharnis en Flakkee; W. H. van Gorsel tot dykgraaf van het waterschap Oud-Vosmeer G. Gakeer tot gezworen van den polder Adriana Johanna en M. P. Rjjstenbil tot plaatsvervangend dykgraaf van den Van Haaftenpolder. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Papendrecht mejuffrouw C. J. Eckebus, onderwijzeres te Kats. Benoemd tot onderwyzer met hoofdacte aan de openbare school te Haastrecht, de heer A. Visser Jr., onderwyzer te Kloetinge. Tot brievengaarater te Wissenkerke is benoemd mej. M. S. Ver horst. In de Staatscourant is opgenomen eene opgave omtrent den loop der bevolking en het bevolkiogs- cjjfer van iedere gemeente in Zeeland op 1 Jan. 1892. Het bevolkingscijfer was voor Middelburg 17559, 8000 m. en 9559 vr.; Vlissingen 14091, 6942 m. en 7149 vr.; Zierikzee 6907, 3246 m. en 3661 vr.Goes 6612, 3065 m. en 3547 vr.; Terneuzen 6760, 3278 m. en 3482 vr. De totale bevolking van Zeeland op 1 Januari 1892 was 202 097, nl. 99.821 m. en 102 276 vr. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de aflevering van de bjj de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te ljjven manschappen uit de gemeenten dezer provincie zal geschieden lo. Op Woensdag 4 Mei 1892, te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des middags te 12 uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. 2o. Op Donderdag 5 Mei 1892, te Goes op de koopmansbeurs aan de Markt, des voormiddags te 9 uren, die der gemeenten, gelegen in Zuid-Beveland, en die der gemeenten Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse, Oad-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse en Tholen. 3o. Op Vrjjdag 6 Mei 1892, te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des middags te 12 uren, die der gemeenten gelegen in Schouwen, Duiveland, St. Philipsland en Noord-Beveland, en der gemeenten St. Annaland, St. Maartensdyk en Stavenisse. De St.-Cl. bevat de wet, houdende voorziening ter tjjdeljjke versterking voor de nationale militie. De voornaamste verandering betreft art. 6, waarvan de eerste alinea voortaan luidt: Behoudens de uitzondering bjj de wet gemaakt, duurt de dienst voor de ingelytden bjj de militie te land zeven, voor die by de militie ter zee vyf jaren. De inschrijving moet geschieden vóór 31 Augustus. De loting geschiedt tusschen 7 October en 7 November. De zittingen van den militieraad hebben plaats den tweeden Mrandag van December en van Januari. De aflevering van de tot den dienst aangewezen lotelingen geschiedt tusschen 1 en 15 Maart. De manschappen der militie te land, die niet in werkelijke dienst zyn en hun vjjfde jaar niet hebben volbracht, komen in gewone tjjden jaarlyks eenmaal te zamen, om gedurende niet langer dan zes weken in deD wapenhandel te worden geoefend. De in deze wet opgenomen aanvullingen en wjjzigingen der militiewet gelden niet langer dan tot 1 Mei 1895. Van dat tijdstip af worden de ingeljjfden ontslagen wanneer zjj bjj de militie te land een vijfjarigen of bjj de militie ter zee een vierjarigen diensttjjd vol bracht hebben. Terwyl Maandagavond te Terneuzen een scheeps makelaar zich voor zjjn zaken op een schip bevond, viel een matroos boven uit den mast op het hoofd van den makelaar, zoodat diens hoed zoo plat als een cent werd gedrukt. Wonder boven wonder bekwam geen van beiden eenig letsel. In de Maandag te Ellewoutsdyk gehouden raads zitting werd o.a. mededeeling gedaan van een schry ven van den ambachtsheer, den heer J. C. van Hattum, waar by deze der gemeente als geschenk aanbood een woonhuis c.a. op het dorp, tot inrichting voor gemeente huis en secretarie. Zekere P., gepensionneerd soldaat van het Oost* Indisch leger, sedert eenigen tjjd met de vrouw van zekeren O., in een der logementen in de Waterstraat te Utrecht verblyf houdende, vervoegde zich dezer dagen by een aldaar wonenden orgelmaker om een orgel te huren, waarmede bjj wilde trachten in de omliggende dorpen zoo mogeljjk nog iets te verdienen. Daar de man zyn pensioenacte als onderpand aan bood was de zaak spoedig in orde en trok hy dan ook den volgenden morgen, in het bezit van een flink orgel, en vergezeld van vrouw O., welgemoed de wjjde wereld in. Intus8cben bleek al spoedig, dat de verdiensten nauweljjks de kosten konden dekken en werd er daarom besloten, dat men het nog eens te Amsterdam zoude beproeven en wanneer het ook daar niet lukte, het orgel maar weder zoude terugbrengen. Kort daarna te Amsterdam aangekomen, begaf P., die er bljjkbaar geen gras over wilde laten groeien, zich terstond naar het politiebureau om vergunning te vragen, terwyl vrouw O. buiten bleef wachten, doch «tond vreemd te kjjken toen hjj weinige oogenblikken later terugkomende, bemerkte, dat vrouw en orgel verdwenen waren. Bjj onderzoek is gebleken, dat vrouw O. het orgel denzelfden dag by een opkooper had verkocht en de opbrengst met een vroegeren minnaar, nog meer'? dien zjj toevallig ontmoette, had verteerd. Als verdacht van verduistering werd zjj door de Amsterdam8che politie aangehouden en gevankeljjk naar Utrecht overgebracht. TER GEDACHTENIS. Mr. JAKOB M00LENBURGH. 8 November 1827—25 April 1892. Een sterfgeval, dat niet slechts een kring I I van familie en vrienden, maar eene geheele I I gemeente, ja een groot deel van een gewest I I aangaat, is zeker niet alledaagsch en de uitge-1 1 breidheid der omgeving, waarin een verlies ge- I I voeld wordt, staat dan ook in onloochenbare I I verhouding tot de maatschappelijke beteekenis f I van hem, die heenging. I Zulk een sterfgeval heeft hier plaats gehad. I Mr. JAKOB MOOLENBURGH, de statige, I I kalme man, die, hoewel hooggeplaatst, door I I zijne innemende manieren en zachten eenvoud I I toch zoo genaakbaar was, heeft den 25 dezer, I I na eene ziekte die zijne krachten op te zware I I proef stelde, voor altijd de heldere oogen ge- I I sloten, nog vóór hij, naar onze opvatting, het I I schemerend Westen des levens gezien heeft. I Immers bij de ruim vier-en-zestig jaren, die I J hij bereikte, konden zich, naar het uiterlijk te I Ioordeelen, nog een tal gevoegd hebben en zelfs V toen wij van zijne ziekte hoorden, dachten we I niet, zoo spoedig reeds tot het schrijven dezer I weinige regels, waarin eenige data uit zijn leven I aangestipt worden, te zullen moeten overgaan. I JAKOB MOOLENBURGH, den 8 November I 1827 te Zonnemaire geboren uit Huibrecht en I Johanna Cornelia de Glopper, promoveerde den I 8 October 1854 te Utrecht in de rechten en I vestigde zich eerst in zijne geboorteplaats, waar-1 van hij gedurende eene reeks van jaren burge-1 meester en ook sedert 1864, door koop, I ambachtsheer was. j Als zoodanig legde hij op 24 April 1867 den I eersten steen van het nieuwe kerkgebouw aldaar. I Den 29 Juli 1853 tot lid der Provinciale I I Staten van Zeeland gekozen, had hij in dat j I college zitting tot 1883, in welk jaar hij den I I 22 October lid werd van de Eerste Kamer der I Staten-Generaal. Sedert 1857 te Zierikzee gevestigd zijnde als jj I procureur, werd hij 12 Juli 1863 tot lid van den I I Gemeenteraad gekozen, waarin hij, evenals in I I ons Hoogerhuis, tot zijn dood zitting behield. I I Den 22 October 1873 tot notaris benoemd, I I zag MOOLENBURGH zijne werkzaamheden niet I I weinig vermeerderen. Desniettemin heeft hij V I steeds nog tijd en lust over gehadom als Voor-1 I zitter der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw I I en Veeteelt en als Voorzitter der Centrale Libe-1 I rale Kiesvereeniging de belangen dier lichamen I I krachtig te steunen en te bevorderen. i I Ja, hoewel toen reeds eenigszins lijdende, I I presideerde hij in het begin van November nog I I eene vergadering van eerstgenoemde Maat- r I schappij, te Middelburg gehouden. I Als lid of voorzitter van de gemelde vereeni-1 I gingen en regeeringslichamen heeft hij zich I I gunstig door degelijke, zaakrijke en wel over- I I dachte adviezen doen kennen, en ook als notaris I I was hij terecht zeer gezien. j I Daarom wordt zijn overlijden, ook in ruimer I I kring dan onze gemeente, gevoeld en betreurd I I en we achtten het een plicht der dankbaar-1 I heid, om hier met een kort woord er op te I I wijzen wat MOOLENBURGH was, wat hij deed I I en wat Zierikzee, ja geheel Zeeland en niet het I I minst de liberale partij, in hem verloren heeft. I Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Dinsdag zjjn te Zonnemaire, ten verzoeke van den beer K. P. Verseput, door den Deurwaarder J. Franse verkocht zeven koeien, tegen den prjjs van 165 tot 260; voorts een varken van ruim 100 K G. voor 63 en meer andere goederen. Onkosten 10 #/o- HERKNIEUWS. Beroepen bjj de Chr. Ger. Gem. te Goes den beer W. Kaptejjn Pz. te Workum; by de Ned. Ger. Gem. te Poortvliet, ds. L. Spoel te Kampen; bjj de He-v. Gem. te Sommeren c.a. ds. G. J. van der Hoeven A.Hzn. te Eikerzee. Bjj de Ned. Herv. Gem. te Scherpenisse is ge kozen tot lid van het kiescollege den beer M. Kievit M Zestal voor de Ned. Herv. gemeente te Go e: ds. J. Bouvin te Alkmaar, G. Mansvelt te Nigtevtcbt, M. A. vau Regteren Altena te DoetiDcbem, L A. Faure te Rede, H. H. Meulenbelt te Houten en C. J. Lammerink te Scheveniogen. Ingezonden Stukken- Vraag! Mag men Singer-Naaimachines laten ver koopen waar de localiteit toegang geeft tot h>t gebruik van sterken drank, zie Art. 3 der yergunmngswet of is de wet niet voor ieder dezelfde die vergunnings recht betaalt? Z E E T IJ DINGEN. 26 April. Uitgaande ter reede geankerd, Adelaide", kapt. W. J. Willcork. ZEILKLAAR »Maria", kapt. A. Veale, naar Sunderland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1