ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 April 1892. Directeur-Uitgever J. VVAALE. AANBESTEDING onderwijzeres. kennisgeving. BELASTING OP DE HONDEN. kennisgeving! NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee en Zeeland. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, De prijs per 3 maanden is ƒ4,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6146. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote latter wordt naar plaatsruimte berekend. op Maaudag: den 23 Api-il 189S, 's namiddags 1 uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: «Het onderhouden, gedurende vijf «achtereenvolgende jaren, van de «klokken, speel- en uurwerken der «gemeente Zierikzee". Aauwijieing1 op Donderdags SI en Zaterdag: ^3 April e.lc., telkens des voor- middags te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeen komen ten kantore van den Gerneentebouwmeester, bij wien inmiddels ook de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Het bestek ligt ter inzage ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeentebouwmeester, van af Dins- <la«y tien 10 April e.lc., des namiddags te twee ure. Aan de openbare lagere school A. te Zierikzee wordt gevraagd eene Onderwijzeres, tevens in het bezit der akte voor Nuttige Handwerken voor meiBjea, in welk vak klassikaal onderwys zal moeten worden gegeven. Jaarwedde f £300. Sallicitatiëa (adre3 op zegel) worden franco inge wacht by den Burgemeester, vóór den 30 April a.s. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS «au Zie- sikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1892 op heden door hen is opgemaakt en van den 20sten dezer tot den 4 Mei e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tjjd, tegen zjjn aanslag by den Raad bezwaren kannen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 19 April 1892. Da Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Sacretaria. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrjjdag clou «lezer, des voormiddags te i0'/4 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gem eenteraad zal ge houden worden. Zierikzee, den 19 April 1892. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Installatie der twee gekozen Raadsleden, de heeren J. Franse en Mr. D. van der Vliet. Mededeeling van inge komen stukken. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1891. Voorstellen van Burgem. en Welh. omtrent wijziging der voorwaarden voor het gebruik van gas door particulieren, tot verhuring van een perceeltje gemeentegrond en tot herziening van den Ligger der Wegen en Voetpaden in deze gemeente. Benoeming van leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing van drie leden der Prov. Staten en van leden voor de zaken der Schutterij, enz. Frankrijk. Voer eec politierechtbank te Birdeaux had onlangs een byzonder voorval plaats. Gewoonljjk plegen de beschuldigden, die niet voor de eerste maal terecht staan, het aantal der vroeger ondergane straffen te verminderen of geheel te ontkennenin dit geval had echter het tegendeel plaats. Zekere Roger stond wegens landlooperij terecht. «Welk beroep heb je?" vroeg de rechter. «Geen sedert gij het my ontnomen hebt." Hoeveel maal ben je al veroordeeld geworden?" »Twaalf keer." «Neen maar vier keer." »'t Is wel waar, twaalf keer." »Neen vier keer." «Twaalf, twaalf, twaalf!" schreeuwde de vagebond. «Goed, laat het vier of twaalf keer zyn," merkte de rechter op, thans komt er nog een k6er by en je wordt veroordeeld tot een maand gevangenisstraf." «Jullie bent allemaal domkoppen," riep de beschuldigde en bukte zich als wilde hjj zijn schoenen uittrekken. Hy had echter in de gevangenis zyn plan om de rechters zyn schoenen naar het hoofd te gooien, zoo dikwijls en onomwonden verteld, dat de bewakers er voor gezorgd hadden, dat hy heelema&l geen schoenen aan de voeten had en hy moest er zich dus mede tevreden stellen eene beleedigende beweging te maken. Wegens beleediging van de rechtbank werd hy thans bovendien tot vyftien maanden gevangenisstraf ver oordeeld; thans ging de man, erg in zyn nopjes, zitten en zeide: «Dat is ten minste nog eens de moeite waa»d." Duitscliland. In Stiermarken is een man in vrijheid gesteld, die nu bijna zeven jaren onschuldig in het tuchthuis had doorgebracht. Hy was in 1885 ter dood veroordeeld wegens een moord, die gepleegd was op een zjjner buren. De Keizer had die straf in 20 jaren tuchthuis veranderd. Gelukkig voor hem, want thans is zyn onschuld aan het licht gekomen. De jury had hem inderdaad bij meerderheid van stemmen scnuldig ver klaard; hij zelf had zyn onschuld altijd volgehouden. België. Luik, 18 April. Gisteren avond te 11 uur is te Seraing door de anarchisten een nieuwe aanslag ge pleegd. Twee dynamiet patronen ontploften achter volgens op den drempel der woning van Manster, een opzichter te Cockerill. Da deuren en vensters van de naburige huizen werden verbrijzeld. Nederland. 'ss Graveuhage, 19 April. Regenten over het krankzinnigengesticht hebben hun ontslag aan den gemeenteraad ingediend omdat zjj zoowel zichzelf als de gemeente op een volkomen vrjj standpunt willen houden tegenover de voorbereide reorganisatie. De Regenten zeggen dat in het rapport der inspecteurs dd. 17 Februari is geconstateerd dat nevens klachten vau enkelen ook betuigingen van tevreden heid van velen hun zijn toegevloeid. Aan de Zutph. Cc. wordt uit 's Hage gemeld, dat in Juni de indiening van een wetsontwerp op den leerplicht by de Tweede Kamer kan worden verwacht. H. M. de Koningin-Regentes heeft Zondag namiddag een bezoek gebracht aan den koninkljjken grafkelder te Delft, en by die gelegenheid een palmtak gelegd op de kist van wijlen Koning Willem III. Kottei'dam, 19 April. Naar wjj vernemen, heeft kapitein G. Bakker van het stoomschip «Obdam" aan de directie der N. A. S. M., onder dankbetuiging voor het in hem gestelde ongeschokte vertrouwen, verzocht om, nu de rechtbank gemeend heeft een ver- oordeelend vonnis over hem te moeten uitspreken, in afwachting van den verderen loop dezer ongelukkige zaak, ontheven te worden van zyn bevel, en is door de directie aan dat verzoek gevolg gegeven. Het Engelsche linieschip «Excellent", waarvan de kiel gelegd werd in 1803 te Deptford en dat in 1S10 werd te water gelaten, ligt thans te Bolnes aan de werf van de heeren G. B. Pas Sc Zonen, door wie het te Portsmouth werd aangekocht om het te sloopen, vanwaar de sleepboot «Zuid-Holland" het in vyftig uren in den Nieuwen Waterweg binnensleepte. Het is lang 191, breed 43 en van het bovendek tot onder het ruim 52 voet hol, en heeft eene waterplaatsing van 3994 of circa 4000 ton. Het was vroeger genoemd Queen Charlotte", en voerde toen 100 zware stukken. Een der voornaamste wapenfeiten van dit zeekasteel vond plaats den 27sten Augustus 1816, toen het de admiraalsvlag voerde onder bevel van Lord Es mouth by het bombardement van Algiers door de Engelsche vloot, waaraan ook een eskader van zes Nederlandsche schepen onder bevel van admiraal baroD van der Capellen deelnam, waardoor de geheele Algerijnsche vloot, de arsenalen en een groot gedeelte der stad vernield werd, en dat de Algerijnen op een verlies van elf duizend dooden te staan kwam, terwjjl het vereenigde eskader een verlies leed van 141 man en er 743 werden verwond. De «Queen Charlotte" (thans «Excellent") had de gevaarlijkste positie voor het havenhoofd, waar de zwaarste Algerjjnsche batteryen zich bevonden en reeds bjj de derde volle laag van de zware stukken der «Queen Charlotte" waren de batteryen der Algerijnen aan de Zuidzjjde van het havenhoofd vernield. Dat het admiraalschip veel had te verduren bewees het groot aantal dooden en gewonden daar aan boord. Des anderen daags onderwierp zich de Day van Algiers en werden 1211 christenslaven in vryheid gesteld. De «Queen Charlotte" werd, na buiten actieven dienst gesteld te zyn, ingericht tot opleiding van artilleristen. Het kolossale vaartuig is ontzettend sterk gebouwd, met dekbalken van 18 en sommige van 24 duim breed en 16 duim dik, alles Afrikaausch eikenhout. De yzaren knieën, die de deksbalken aan de zjjde ver binden, hebben eene breedte van 5 Engelsche duimen en zyn in de nek 7 Engelsche duimen dik. O ver het geheel is het ontzaglijke zeekasteel, dat twintig voet diep ligt, goed onderhouden en zeer bezienswaardig als een merkwaardig type van het oorlogsschip in het begin dezer eeuw. 3ïiclclellia.x-tiis. Het bondsbestuur der liberale kiesvereeniging «Oveiflakkee en Goedereede", heeft met byna algemeene stemmen de aftredende leden, de heeren Mr. G. J. Goekoop en dr. T. Breesnee, candidaat gesteld. Micldeltmira:. De centrale liberale kiesver eeniging heeft defiuitief candidaat gesteld de heeren Dronkers met 152, Snijders met 129, Lantsheer met 154 en Quackelaar met 152 stemmen. Goes, 18 April. Voor een paar jaren liet K. zyn weinig belovende zoon naar Amerika vertrekken, ten einde te trachten in de nieuwe wereld een ander en beter leven te beginnen. Doch het wilde siDjeur in die verre gewesten maar niet bevallen; hy moest daar zwaar en hard werken of honger lijden en dat laatste behoefde hij thuis tenminste niet te doen. Allertreurigste brieven schreef onze landverhuizer daarop aan huis; de inktvlakken op het papier, die tranen moesten ver beelden, hadden eindelijk den gewenschten invloed op de moeder. Deze schreide al even hard als haar zoon, met het gevolg, dat zij haar man wist te overhalen den jongen het noodige geld te zenden voor de terug reis. De harde lessen, die bij in Amerika had gekregen, zouden hem wel tot een beter leven in zijn geboorte plaats leiden. De emigrant kwam thuis en werd door zijn vader in staat gesteld om met «negotie" den kost te ver dienen. Eene fraaie kar met honden en de noodige koopwaren werden aangeschaft. Een poosje ging dat nog al. Toch schijnt de ondervinding nog niet streng genoeg voor hem te zijn geweest. Want j.l. Vrjjdag kwam een kennis bjj den vader de ledige kar terug brengen met de boodschap: «kompliment van je zoon en hij is weer naar Amerika." De knecht van schipper Doorenbos is Zondag bij Cortgene door een zeil over boord geslagen en ver dronken. Camporlaud. Den aandeelhouders in de weeg brug «De Onderneming" alhier, konden over 1891 9 °/o dividend worden uitgekeerd. De heer Jb. Marcusse werd roet algemeene stemmen als voorzitter herbozen. IVooi'tlgj'Ou.w©, 19 April. Naar wij vernemen is J. van Splunter, onbezoldigd rijksveldwachter, tjjdelijk geplaatst te Noordgouwe om aldaar dienst te doen in de plaats van den jachtopziener Vermeulen, die naar Renesse is overgeplaatst. Zierikzee, 19 April. Ouze voormalige stad genoot, de heer M. Hendriks, kom mies-verificateur bij '8 Rijks belastingen, thans te Amsterdam, is met ingang van 1 Mei a.s. bjj Min. besluit van 9 dezer bevorderd tot verificateur 3e catagorie dier middelen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Mei a.s., o. a. bevorderd tot verificateur der 2e categorie de heer J. L. Risseeuw te Rotterdam. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat bjj J. Vyverberg te Oosterland dezer dagen een eend drie eieren heeft gelegd, waarvan twee de grootte van een duivenei hadden, de ander was iets kleiner. Nu wjj toch over het eieren leggen bezig zjjn, kunnen wij melden, dat heden bjj een ingezeten te Zierikzee eene Italiaansche kip een ei gelegd heeft, wegende 106 gram. De gemeenteraad van St. Philipsland zal nog dezen zomer overgaan tot het verbeteren en vergrooten van de openbare school in den Anna Jacobapolder. Het tegenwoordige schoolgebouw, gesticht in 1861 en later in twee lokalen verdeeld, is nu te klein geworden om voldoende ruimte te verleenen aan de 120 leerlingen, die aldaar 's winters de school bezoeken. Op herhaalde oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwjjzer aan die school (jaarwedde ƒ475), heeft zich niemand aangemeld. Zierilcseee, 20 April. Gisteravond gaf het strjjk- orkest van Kunst en Eer" voor een talrjjk en net publiek in de sociëteit «Ons Genoegen" een 2e concert. De muziek klonk lief en vond een aandachtig en dankbaar gehoor. De heeren Jongmans en Theewis speelden hunne solo's uitmuntend, en ook de begeleiding was net en gepast. Ook werd het publiek nog verrast door eene piano-solo van den jongenheer. Willem Ezerman. Hjj droeg het «Spinnlied" van Littolf voor op eene wijze, die de beste getuigenis aflegt zoowel voor het onderricht aan de Koninkl. Haagsche Muziekschool als voor zjjn eigen jjver en volharding. Wjj wenschen den leden van het stryborkeat en bunnen directeur lust toe, door studie en oefening voort te gaan in hunne pogingen om bet Zieribzeesche publiek aangename en goede strjjkmuziek te doen hooren. Zooals ze gezien hebben, zal dat hoe langer hoe meer gewaardeerd worden. Geslaagd bjj het op 19 April te Breda gehouden examen voor de vrjje- en orde-oefeningen, de heer Andreas C. A. Theewis van Zierikzee. Op 20 dezer is voor hetzelfde examen geslaagd Mej. M. Waale, onderwijzeres te Oosterland, geboren te Zierikzee. Door den heer J. A. van der Tol, onderwijzer te Bruinis8e, is te Rotterdam met goed gevolg het examen in de vrjje- en ordeoefeningen afgelegd. Bjj kon. besluit is aan Mevr. L. F. J. W. van Dongen, wed J K. Boejje, betaalmeester enz. te Zierikzee, een pensioen verleend ad ƒ400. Bjj kon. besl. is bij het departement van financiën benoemd tot adjunct-commies Jhr. A. R. Schuurbeque Boejje, thans eerste klerk bij het weduwen- en weezen- fonds voor burgerljjke ambtenaren. De directeuren der postkantoren hebben de op dracht ontvangen een rood geschilderden minuutwjjzer op de klokken te doen aanbrengen, die in den buiten muur of in de kamers voor het publiek geplaatst zyn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich-, de roode den plaatseljjben tjjd aanwijzen. Met ingang vau 1 Mei a.s. zyn verplaatst de navolgende ambtenaren van den actieven dienst der dir. belastingen, invoerrechten en accjjnzende kommies der le klasse M. c. Comtheliu van- IJzendijke naar Aardenburg; der 2e klasse S. A. Iburg van Hulst naar Hoedekenskerke en H. F. M. Hulsenboom van Aardenburg naar Zierikzee; der 3e klasse J. A. van Hoeve van Ejde naai; Ijzendjjke en der 4e klasse K. Wieraum van Hulst naar Ylissingen (haven), L. Michielsen van Ossendrecht (tijd.) naar Hulst, H. de Laüge van Haarlemmermeer (tjjd.) naar Hulst, H. Ejjke van Hulst naar Eede, J. van Baveren van Sas van Gent naar Hulst, L. van der Linde van Steen bergen (tjjd.) naar SaB van Gent en J. Schuiling van Millingen (tjjd.) naar Philippine. De door de Maatschappij «Zeeland" te openen goederendienst tusschen Vlissingen en Rotterdam zal dezer dagen een aanvang nemen. In het advertentieblaadje De Vacature worden niet minder dan 120 plaatsen als onderwjjzer of onderwjjzeres vacant gemeld. Zooals bekend is, richtte het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestryding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer zich in de maand Januari jl. tot den Minister van Waterstaat met het verzoek «het daarheen te willen leiden, dat voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en Feestdagen, in dien zin, dat de dienst aan de kantoren der posterijen uitbreiding zou erlangen, vooral op die christeljjke feestdagen, waarbjj op de algemeene erkenning valt af te dingen, alsook dait-, waar Zon en Feestdagen elkander onmiddelljjk of in zeer korte tjjdruimte opvolgen." Het bondbestuur ontving hierop dd. 19 Februari 'a Ministers antwoord, behelzende het besluit, «dat voor het vervolg op een tweeden christelyken feestdag, voor zooveel niet op Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen zjjn opengesteld voor het aan nemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van quitantiën." Naar aanleiding hiervan wendde de Bond zich opnieuw tot den Minister. Hjj deed opmerken, dat, ofschoon door deze wjjziging aan enkele bezwaren van het groote publiek werd tegemoet gekomen, handel en njjver- heid daarbjj evenwel geen baat van eenigerlei beteekenis zouden ondervinden, daar pakketten, postwissels en quitantiën voor hen juist niet tot de spoedeischende zaken behoorden. Wat de Minister had besloten betrof alleen uitbreiding van werkzaamhedenhandel en njjverheid hebben echter in de eerste plaats belang bij uitbreiding van diensturen. Op grond hiervan heeft de Bond opnieuw tot den Minister het verzoek gericht, te willen bevorderen dat de diensturen op christelijke feestdagen uitbreiding erlangen. De heer J. Verwer te Leeuwarden, katholiek, en meermalen candidaat der katholieken en anti-revo lutionairen voor het lidmaatschap der Staten van Friesland, en thans weder door de katholieken candidaat gesteld, heeft in Ons Noorden verklaard «zich niet meer te willen laten gebruiken door die zoogenaamde katholieke party, zoolang de krenkende bejegening den 8choonen katholieken naam van Borret en Vos de Wael aangedaan, niet hersteld is", en dus de «candidatuur der R.-K. kiesvereeniging weigert". Zooals men weet zijn de heeren Borret en Vos de Wael katholieken, door de katholieke kiezers van Oosterhout en Waalwjjk zelveD uitgeworpen, bjj de Kamer verkiezing in 1891. Door den heer Vitus Bruinsma wordt omtrent de uitkeering aan de noodlijdenden te Beets eene mededeeling gedaan, die inderdaad verbazing moet wekken. Dat de commissie van de ontvangen 24,000 slechts 6600 uitkeerde kan mogeljjk verklaard worden door doeltreffende maatregelen voor de toekomst, al klinkt het ook vreemd, dat 6600 voldoende was om den nood te lenigen. Men had uit de berichten afgeleid dat die veel grooter was. Maar wat men met verwondering vernemen zal is, dat de heer Van Houten 200 busjes cacao zond en daarbjj later 200 zakjes bruine suiker deed voegen, zonder welke de chocolaad niet kan worden gedronken. En nu is wel de cacao uitgedeeld, maar de suiker moesten de menschen koopen. Het lid der commissie, Toering, verkocht die in zakjes van dezellde hoeveel heid als namens den heer Van Houten door den heer S. R. Smit was gezonden en met het etiquette van dezen er op. De beer Bruinsma onderstelt, dat het geld daarvoor door den heer Toering aan de commissie is betaald, maar op deze wjjze beantwoordde de gift toch niet aan het doel. Ia afwachting van nadere opheldering door de commissie, zal men deze handelwijze zeer zonderling vinden. Uit Winschoten schrjjft menNaar wjj uit goede bron vernemen, zullen de Koninginnen ook deze plaats bezoeken. Zij zullen per spoor van Groningen alhier aankomen, in het hotel „Wisseman" een déjeuner- dinatoire gebruiken en in rijtuigen naar Heiligerlee vertrekken om het standbeeld van graaf Adolf te be zichtigen. Per rjjtuig vertrekken H H. M.M. van daar naar het stationScheemda, vanwaar een extra-trein H H. M.M. naar Groningen terugvoert. Bedoeld déjeuner zou, naar gemeld wordt, door de Prov. Staten aan H.H. M.M. worden aangeboden. Uit Groningen wordt bericht, dat H. M. de Regentes de haar aangeboden eerewaebt, waarvoor zich aldaar 50 personen hebben beschikbaar gesteld, heeft aan genomen. LANDBOU W. Oosterland, 19 April. Heden werd in het dorpshuis alhier een druk bezochte vergadering gehouden van landbouwers, voorstanders van fabriekmatige boter- bereiding. Ofschoon het doel dezer vergadering was te spreken over eene op te richten boterfabriek op coöperatieven grondslag, ontspon zich weldra een levendige discussie tusschen den voorzitter en de heeren C. v. Westen Pz. en J. W. v. Oeveren, ten voordeele eener eigen fabriek contra de heeien B. Giljam en Job v. d. Have Az., die de filiaal verdedigden. Op hoffeljjke wjjze werd dit debat gevoerd. Welke voordeelen dit debat met betrekking tot deze zaken hebben zal, moet de toekomst leeren. Door vele voor standers van eene eigen fabriek werd aangedrongen, bepaald in dien geest door te werken, met bekwamen spoed. De deelname van 30 landbouwers met 182 koeien is reed8 verzekerd voor een fabriek. Tot het inwinnen van alle mogeljjke inlichtingen, met betrekking tot deze zaak, werd door de deelnemers een commissie van twee leden benoemd, bestaande uit de heeren C. v. Westen Pz. en J. W. v. Oeveren, ten einde in de noordelijke provincie a roomboterfabrieken te bezoeken en van hunne bevindingen ter vergadering verslag nit te brengen. Ook zal die commissie geheel vrjjwillig op hare doorreis in Dreütbe de fabriek te Dedem8vaart bezoeken, welke werkt met twee filialen, ter fine van rapport, ten opzichte dier gecombineerde zaak. Als bouwkundige is gekozen de heer M. v. d. Linden te Zierikzee met meerderheid van stemmen. De gelegenheid is nog steeds opengesteld als lid toe te treden, terwjjl men zich daartoe bjj een der commissie leden kan aanmelden. Op eene verleden week gehouden veiling van Clydesdale paarden van eene stoeterij te Moutrave in Schotland, waar over 't algemeen hooge prjjzen werden besteed, werd de tweejarige merrie «Montrave Rosea" verkocht voor duizend guinjes 12600). RECHTSZAKEN. Donderdag 5 Mei e.k. zal voor het gerechtshof in Den Haag behandeld worden het hooger beroep, aan- geteekend door Maria de Rujjter, weduwe van P. de Kraker, tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij zjj veroordeeld werd wegens medeplichtigheid aan den moord op wjjlen haren echtgenoot. Galjjk bekend is, heeft Louwerse, die wegens den moord werd veroordeeld, in het vonnis berust. Ingezonden Stukken. Een woord ter ernstige overweging aan de Kiezers voor de Provin ciale Staten van Zeeland in Schouwen en Duiveland, bij de aanstaande Mei-verkiezingen. Toen in den bekenden strengen winter van '18901891 de eilanden Schouwen en Duiveland maanden lang door het ijs geblokkeerd en gedurende acht dagen van alle post- gemeensehap met de buitenwereld verstoken waren, regende het klachten over dien ellendigen, onhoudbaren toestand. Het gemeentebestuur van Brouwershaven nam het initiatief tot een adresbeweging aan de Tweede Kamer'om verbetering aan te brengen. Alle gemeentebesturen in deze eilanden en verschillende vereenigingen op het gebied van Landbouw en Nijverheid betuigden hunne instemming rnet deze bewegihg en deze viel bij de Wetgevende Macht in goede aarde. Immers, de Commissie voor de Verzoekschriften verzond de adressen aan den betrokken Minister om inlichtingen. De vorige Minister van Waterstaat gaf in zijn antwoord te kennen, dat hij Rijkssubsidie wilde geven, mits de belang hebbende gemeenten en de Provincie Zeeland de zaak ook geldelijk steunden, wel te verstaan voor de eenig mogelijke richting van Brouwershaven, Zierikzee via Zijpe naar Rozen- daal. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer Van Kerkwijk, zeide zijn machtigen steun toe. Inmiddels was een tramcomité in het leven geroepen met den heer Burgemeester van Zierikzee als Voorzitter, die bij de inge zetenen van Schouwen en Duiveland gelden inzamelde, om de geprojecteerde tramlijn BrouwershavenRozendaal op te meten en in kaart te doen brengen. Zijn wij wel inge licht, dan zijn deze werkzaamheden onder leiding van den heer Van der Vegt, ingenieur van Schouwen, afgeloopen en zal het tram-comité eerstdaags concessie aanvragen en daarbij om geldelijken steun van de. Regeering en de Pro vincie Zeeland vragen. De tegenwoordige Minister van Waterstaat is even als zijn voorganger het plan zeer toe gedaan, de beer Van Kerkwijk steunt het met alle macht en het is buiten allen twijfel of de Rijkssubsidie zal ver leend worden. Nu is de groote vraag: wat zullen de Staten van Zeeland doen? Wat voor houding zoude het hebben, indien wij leden naar de Staten afvaardigden, die het plan niet levensvatbaar achten, wat trouwens niemand nu nog beoordeelen kan en de subsidie weigeren. Zij zouden dan afbreken wat de heer Van Kerkwijk met zooveel taai geduld en volharding bezig is op te bouwen. De kiezers hebben nu eene uitgezochte gelegenheid om den heer Van Kerkwijk te steunen, door alleen hunne stemmen uit te brengen op die candidaten, van wie zij met zekerheid weten, dat zij met hart en ziel in Middelburg zullen pleiten om het aan hangige tramplan geldelijk te steunen. Dit is nu eens eene zaak, waar liberaal of clericaal niet bij te pas komt, waar het in zoo hooge mate ons stoffelijk belang geldt. Er is beweerd, dat de stad Zierikzee geen verbetering van gemeenschapsmiddelen wil, omdat het de belangen dier gemeente zou schaden. De belangen van Zierikzee zouden niet gelijk zijn aan die van het platteland. Dit is ge heel onjuist. Wijlen den heer Zuurdeeg sprak een waar woord in den Zierikzeeschen gemeenteraad, toen hij uitriep «Zonder Schouwen en Duiveland is Zierikzee niets, met die eilanden is het alles." Integendeel, de neringdoenden van Zierikzee weten maar al te goed hoe door het verdwijnen der meekrapcultuur de koopkracht der plattelandsbevolking belangrijk verminderde. De welvaart van de eilanden hangt ten nauwste samen met den bloei der stad Zierikzee en het is niet alleen niet liberaal, maar in hooge mate tegen het belang van de burgerij van Zierikzee, om opheffing van het isolement tegen te werken. Laten de Zieriiczeenaars de rede maar eens nalezen door den heer Van der Vegt in November j.l. in het Departement van Nijverheid gehouden, waarin op zoo welsprekende wijze de voordeelen, ook voor hunne stad, van eene betere ver binding rnet den vasten wal zijn uiteengezet. Nog eens, alleen die mannen kunnen wij naar de Staten afvaardigen, die het aanhangige tramplan ondersteunen. Laten wij mogen besluiten met een variant op het bekende gezegde, dat in ons isolement niet onze kracht, maar integendeel ons langzaam verval gelegen is. Vele liberale kiezers. STOOMBOOTEN STOOMBOOTDIENST April 18912. Van ZIERIKZEE: j Van ROTTERDAM: Dond. 21'smorg. 8,u.jDond. 21'smorg. 40,u. Vrijdag 22 8,IVrijdag22 10, Zaterd. 23 S,IZaterd. 23 40,5 Zondag 24 9,'Zondag 24 10, Maand. 25 S,Maand. 25 'smidd. 12, Dinsd. 26 S,Dinsd. 26 12, Woens. 27 7,Woens. 27 'smorg. 10,30 De Directeur, P. O. OLIVIER STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. April 1898. Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelburg n. Middelb. naar naar en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Vrijdag 22 voorm. 7,30 voorm. 8,45 voorm. 9, Zaterdag 23 7,30 8,45 9, Maandag 25 7,30 8,45 9.— Dinsdag 26 7.30 d 8,45 9,— Woensdag 27 7,30 8,45 9,— Donderdag 28 7,30 8,45 D 9,— Ondertrouwd KORNELIS FONSE Cz. Zierikzee, CORNELIA SPEELMAN Jd 16 April 1892. Haamstede, Eenige kennisgeving. G»e trouwd C. E. BRAAL W. BOOGAARDT. Poortvliet, 16 April 1892. *1* Heden trof ons de gevoeligste slag, dat na een smartelijk, doch geduldig lijden, van onze zijde werd weggenomen, onze geliefde Echtgenoot en Vader M AOHIEL STEUR Jz., in den ouderdom van een-en-vjjftig jaar en ruim drie maanden. Mede uit naam der Kinderen, Wed. M. STEUR—Speelman. Noordwelle, 16 April 1892. Na een kortstondig lijden overleed heden onze jongste lieveling ADRIAAN JOB, slechts 14 maanden oud. Mede uit naam onzer Kinderen en Behuwddochter, M. KOSTEN en Echtgenoote. Dreiscuor, 17 April 1892. algemeene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Heden overleed zacht en kalm, na een kort stondig lijden van slechts twee dagen, onze geliefde EchtgenootVader en Bahuwdvader MARINUS VERKERKE, in den ouderdom van 74 jaar en 6 maanden. Wed. M. VERKERKE —van der Male. D. SNIJDER—Verkerke. C. W. SNIJDER. Oud-Vosmeer, den 17 April 1892. Heden overleed in den ouderdom van 43 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Dochter, Mejuffrouw ELISAllETH MARIA HES. H. C. van den ENDE. M. van den ENDE. E. W. MUS. Zierikzee, 18 April 1892. Landbouwbelang en Eigenbelang. Noord-Beveland vierde Donderdag 1.1. feest, feest in den volsten zin van 't woord. Landbouwbelang toonde door de gehouden verloting hart te bezitten voor den landbouwstand. Velen ('k weet het bjj ondervinding) hadden gewild, dat het plan der verloting fiisco had gemaakt, edoch! (niet tegenstaande al dat gepraat) zag men, dat de loten grif werden verkocht en nu men zag, dat er niets aan te doen was om het plan schipbreuk te doen ljjden, nu ging «Eigenbelang" met «Landbouwbelang" mtê en ieder bezocht de markt en bjjna ieder bracht wat aan de lijn. En onze Noord-Bevelandsche boeren, vrienden en vjjanden van «Landbouwbelang", ze kwamen goed voor den dag; nog nimmer werd meer vee aan de ljjn gezien dan 1.1. Donderdag en nimmer nog waren er meer koopers dan nu. «Landbouwbelang" is oorzaak, dat vyanden van de vereeniging door eigenbelang gedreven in persoon, of vertegenwoordigd door hun vee, de markt bezochten. Dat die vereeniging dan altyd zoo slagen moge zooals ze nu en iu-al haar ondernemingen slaagde, is de wensch van IK. ZEETIJDINGE ,N. VERTROKKEN: April. «Southern Belle", kapt. Bodtright, van Pruisen naar London. AANGEKOMEN: «Rochestercastle", kapt. W. Jewitt, van London naar Dusseldorf. VERTROKKEN: 0 April. «Ann Walters", kapt. J. Walters, binnen door naar Terneuzen. Heden avond overleed ons innig geliefd jongste Kind MAGDALENA, in den aanvalligen leeftijd van byna zes jaren. A. VERJAAL. J. VERJAAL—Verwest. Noordwelle, 19 April 1892. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming, ons betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze eenigste geliefde Dochter WILHEL- MINA NICOLETTA, betuigen wij, ook namens onze Familie, onzen oprechten dank. N. van den BOUT.^ J. C. van den BOUT—Labrijn. Zierikzee, 16 April 1892. De ondergeteekenden betuigen hunnen liar- telijken dank, voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij de viering van de Zilveren Bruiloft hunner Ouders JAN STUIK en JACOBA MINDERS, op den 12 April j.l. Namens Broeders, Zuster, Behuwdbroeder en Behuwdzuster, CORNELIS STUIK Jz. Sir-Jansland, 17 April 1892. Hartelijk dank voor de vele bljjken van belangstelling, ondervonden bjj het overlyden van mijn geliefden Echtgenoot ROELAND de KEIJZER^ Mede namens Broeders en Zusters Zierikzee. Wed. R. de KEIJZER-Dietz. v Voor de vele bewijzen van belangstelling bij onze 25-jarige Echtvereeniging ondervonden, brengen wjj aan allen onzen welgcmeenden dank. Adr. BROUWER. S. BROUWER—Steur. Seuooskerke, 21 April 1892.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1