klaring, betreffende het tentoongestelde dier en gaat by wijlen op den onderkaak zitten. De tolk klopt daarbij op den haringzak, die tijdens het leven van de kolossus diende om eeuige duizenden haringen, zjjn hoofdvoedsel, te bewaren. De boven- en onderkaak, welke wijd opengesperd staan, zijn ongeveer 4 meter lang. De oogen van bet dier zjjn slechts G cM. breed en lang zoo hoog niet. De ooron zitten inwendig en toont slechts een klein gaatje de plaats aan. De buik heeft de natuurlijke zwarte kleur behouden, onder de opper huid zit een gele huid, geljjk de rugzijde van het dier toont; hiervan heeft de praoparateur de opperhuid afgenomen. In den rug, op de helft der lengte van het dier, zit een harpoen met een stuk van de tros, afgeschoten door het kanon aan boord van de >EmanueI". Over het geheele lichaam op afstanden van ongeveer 3/i M. werden gaten geboord, waarin het praeparaat werd gespoten, dat diende om het vleesch geruimen tjjd voor bederf te vrijwaren. Zeer spoedig is men aan de lucht, die het dier afgeeft, gewend, die gelyk is aan een traanlucht, dus volstrekt niet om er onwel van te worden. Miclrtelburjy, 12 April. De bargedienst tusachen deze stad en VliasiDgen wordt met 19 dezer opgeheven. De barges zjjn verkocht aan eenige heeren te Gent, die concessie hebben verkregen om op het kanaal van Terneuzen naar Gent een dienst te openen. Goes, 12 April. Christendom en Socialisme was het onderwerp der rede van den heer Domela Nieuwen- hui8. In grooten getale waren de hoorders opgekomen en ze waren van de meest uiteenloopende richting. Spreker begon met de verklaring, dat hjj is een vrijdenker, welk woord evenwel niet in beteekenis gelijk moet gesteld worden met atheïst, volgens D. N. is 't zeer goed mogeljjk dat een vrijdenker tot de conclusie komt dat er wel degeljjk een God is. De persoon van Jezus heeft nooit bestaan; de Evangeliën zjjn volstrekt onbetrouwbaar. AIb er één Jezus is geweest, dan neemt de heer D. N. aan, uit de Evangeliën te bewijzen dat er twee geweest zjjn, n.l. één Jezus die niets anders was dan een bekrompen Jood, en een anderen Jezus, zoo revolutionair, dat de sociaal-democraten van onzen tijd een lesje bjj hem nemen kunnen. Bljjkens Mattheus 23 hekelde Jezus de rijken, dat zijn de Farizeeën op eene wjjze, die men tevergeefs elders zoekt. Dat Jezus revolutionair was blijkt daaruit, dat hjj eigenhandig de kooplieden uit den tempel dreef. En zoo ging het voort. Welzeker, jongelieden worden nog lid van de kerk. Maar waarom? Och, »het staat gekleed"; men kan de wereld in, als men lidmaat ismaar ernst ontbreekt er totaal by. De heer D. N. zeide uit ervaring te spreken. Met het geloof van de meesten is het ook maar treurig gesteld. Echte vroomheid ontbreekt geheel. Eigenbelang, egoïsme heeft de plaats ingenomen van piëteit. Onze chriBtelyke maatschappij is de vrucht van een boom, die het christendom heet; maar aangezien die vrucht door en door verrot is, behoeft men ook op den boom niet trotsch te zyn. De boom is immers kenbaar aan zjjne vruchten? De kerk zaait twist, tweedracht, nyd, haat. Jezus heeft immers zelf gezegd dat hjj gekomen was om het zwaard te brengen? Daartegenover staat het socialisme, dat brood, geluk, welvaart, recht voor allen zonder onderscheid brengt. Maar een geloovige kan toch wel socialist zjjn. Wil hjj gelooven aan een leven hiernamaals, uit muntend; dat behoeft den geloovige volstrekt niet te weerhouden om te streven het hier op de aarde zoo goed mogelijk te hebben. Uit dit beknopt overzicht kan men zich eenig denkbeeld maken van de heftige philippica des heeren D. N. tegen het christendom. Af en toe werd de rede zeer toegejuicht, want de spreker verkondigde ook waarheden, die door den felsten tegenstander moesten worden beaamd. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. de Koning, byzonder onderwijzer te Ierseke, en Elzinga en ten Bosch van Goes. De heeren de Koning en ten Bosch bestreden den heer N., zij stelden zich op het standpunt van den bijbel; alles wat deze bevat, is absoluut waar. Vandaar dat die heeren konden debatteeren uren lang, zonder den heer D. N. ook maar ééne schrede te naderen. Dit was natuurljjk onmogeljjk, omdat hun uitgangs punt lynrecht aan elkander tegenovergesteld was. Van den heer Elzinga was 't moeilijk uit te maken, of hij het met den heer N. eens was of niet. Op velen uit het publiek maakte het den indruk of de heer E. reclame wilde maken voor zyn vakphotograaf- teekenaar. De heer E. vertoonde twee door hem ver vaardigde teekeningen, waarvan de eene een ontevreden de andere een tevreden mensch voorstelde, en nu had zjjne karakterstudie" den heer E. geleerd dat salie socialisten ontevreden trekken vertoonen". De heer D. N. bleef natuurljjk het antwoord niet schuldig; maar of hjj, door het aanranden van den godsdienst de zaak van het socialisme heeft bevorderd, zyn wjj zoo vrjj in twijfel te trekken. .Nieuwerk©rl£ (Duiveland). De rederijkers kamer >Streven naar Beter" te Ouwerkerk, hoopt op Paasch-Maandagavond in de zaal van den heer Lokker alhier, met welwillende toestemming van den heer Burgemeester, eene gecostumeerde opvoering te geven. Wjj hopen, dat de vele kosten, bjj die gelegenheid niet ontzien, bestaande vooral in de prachtige costumes bij het opvoeren van »Max Havolaar" daarvoor noodig, overtroffen zullen worden door de ontvangsten, waar natuurljjk een groot publiek voor noodig is. Hopen wy dan, dat de verwachting niet beschaamd zal worden, dan ook zullen de leden wel huh best doen om genoemd stuk flink op te voeren. Zieriltzce, 13 April. Het gemeentebestuur alhier heeft, naar aanleiding van een circulaire van de Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbjj in over weging werd gegeven om na den nacht van 30 April op 1 Mei e.k. de gemeenteklokken te regelen naar den Greenwichertyd, en derhalve die tjjd in de samen leving ia te voeren, besloten, om aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat het niet wenscht mede te werken tot het invoeren van den Greenwichertijd in de samenleving, omdat die invoering öf voor de gemeente finantieel nadeelige gevolgen zoude hebben, of te ingrijpende wijzigingen in het maatschappeljjk leven zouden moeten worden gebracht, zoodat het vooralsnog geen wjjziging zal brengen in de thans bestaande tydregeling. Het gemeentebestuur wenscht evenwel mede te werken tot het invoeren van den Midden-Europeeschen tijd in de samenleving, wanneer die tijdregeling eveneens als spoorwegtjjd werd aangenomen, omdat het eenheid van tijd niet alleen wenschelyb, maar bjjna nood- zakeljjk acht ter voorkoming van moeielykheden. Op grond daarvan heeft het aan de Gedeputeerde Staten verzocht pogingen te willen aanwenden en zoo mogeljjk te willen bevorderen, dat, nu invoering van een zoogenaamden zöaetjjd in den spoorwegdienst noodzakelijk is geworden, in plaats van den Green- wichertjjd, de Midden-Europeeschen tjjd zal worden aangenomen. In de op 11 April 1.1. gehouden Algemeene Ver gadering van het Bestuur van het Waterschap Schouwen, waarin tegenwoordig waren 19 leden (1 lid door ziekte en 2 leden door uitlandigheid verhinderd, terwjjl 1 vacature bestaat), werd na beëediging en installatie van den benoemden Hoofd-Ingeland A. van der Wejjde en lezing der notulen van de vorige vergadering, mededeeling gedaan van de ingekomen brieven van •Gedep. Staten, betrekkeljjk goedkeuring op in de vorige vergadering genomen besluiten, alsmede van eenige .andere ingekomen stukken, terwjjl daarop de mede deeling van den uitslag van sedert de vorige ver gadering gedane aanbestedingen geschiedde. Hierna werd besloten: lo. om het mosselzaad op de werken aan den Noordkant van Schouwen onderhands voor één jaar te verpachten; 2o. tot overname van de gemeente Duivendjjke van een gedeelte van den Langen- djjkschen weg en wel dat wat den binnenberm betreft; 3o. tot het doen van af- en overschrijving van posten der begrooting 1891; 4o. tot het verleenen van remis van een gedeelte der pachtsom van de gepachte drie perceelen visscherjj en vogelary, alsmede van een perceeltje grond; 5o. tot het verleenen eener grati ficatie aan den watermolenaar D. Oosse, ter schade vergoeding wegens ziekte. Hierna werd het jaarverslag over 1891 ter tafel gebracht en de begrooting voor 1892 in behandeling genomen. De begrooting werd daarna vastgesteld in ontvang op 174775.7673 en in uitgaaf op hetzelfde cijfer, waar onder begrepen is 5438.097a voor onvoorzien en ter overschrijving desgevorderd op andere posten. Machtiging aan het Dagelyksch Bestuur werd verleend om eenige werken buiten openbare aanbesteding te doen uitvoeren en daarna overgegaan tot de benoeming van een lid voor de commissie van onderzoek van Rekeningen en Begrooting, in plaats van wijlen den heer L. C. Boogerd. Daartoe werd benoemd de heer F. C. van der Vliet, welke plaatsvervangend lid was en waarop alsnu de benoeming van den heer N. L. de Oude tot plaatsvervangend lid volgde. Van officieele zjjde wordt ons bericht, dat door den President der Fransche Republiek de volgende onderscheidingen zijn toegekend lo. zilveren medailles le klasse aan Jacob van der Klooster, gezagvoerder van het reddingsvaartuig »Prinses Wilhelmina", en aan Dirk van der Klooster Az., hoogaarts-schjpper, beiden te Burghsluis; 2o. een gouden medaille 2e klasse aan L. Nieman, schipper van het vaartuig »Twee Gebroeders" te Ouddorp, en zulks ter erkenning van hun verdiensteljjk gedrag, ter gelegenheid der redding van de schipbreukelingen en den loods van het op den Ooster gestrande Fransche driemaBtschip »Iquiqne", op 31 December 1891 en 2 Januari 1892. Bij beschikking van den Minister van Financiën zyn, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd bjj den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accynsen: tot verificateur 3e cat. te Vlissingen (haven) J. de Visser, thans asp.-verificateur aldaar, en te Terneuzen M. C. Schummelketel, thans asp.-verificateur te Rotterdam; tot assistent-verificateur te Vlissingen (haven) A. H. Bondam te 's Hertogenbosch, tot kommies verificateur 3e cat. te Zierikzee J. H. Boelkens, thans kommies 3e kl. te Ottersum; en zijn verplaatst: G. Minder man, kommies-verificateur 2e cat. te Hansweert Daar Schiedam, X. A. Schuit, kommies-verificateur le cat. te Brouwershaven naar Hansweert, H. L. Wjjchol van Schildwolde, verificateur 3e cat. te Ter neuzen naar Harlingen; C. J. Geluk, kommies-verificateur 3e cat. te Zierikzee naar Hellevoetsluis en J. M. van Stapele, asp. verificatsur te Vlissingen (haven) naar Maastricht. Met ingang van 16 dezer is aangesteld tot rijks veldwachter der 3e kl. J. Vermeulen, rijksveldwachter der 3e kl. (jachtopziener) te Schuddebeurs (Noordgouwe), die ipet 23 dezer wordt verplaatst van Schuddebeurs naar Renesse. Een navolgenswaardig voorbeeld op het stuk van bestryding der armoede en geheel in den geest van hen, die den arbeidersstand willen vooruithelpen, leveren directeuren der Nutsspaarbank te Franeker. Deze heeren hebben van het overgespaarde geld der instelling, acht perceelen bouwland gekocht, liggende in de onmiddellijke nabjjheid der stad en te zamen groot 9-88-10 hectare; deze grond iB in gebruik gegeven aan 202 diverse personen, zoodat iedere akker gemiddeld 5 are groot is. De voorwaarden, waarop het gebruik is toegestaan, zijn de volgende: voor het gebruik van een akker wordt vier gulden betaald, uiterlyk te storten den laatsten Zaterdag in Juli. Ofschoon het gebruik wordt toegestaan voor één jaar en bestuurders der spaarbank geheel vrjj bljjven om het met ieder jaar te doen eindigen, mag toch de gebruiker op voort during van dit gehot rekenen, zoolaDg hy a tijdig betaalt, b den grond niet verwaarloost, c zich betamelijk gedraagt, d in de gemeente bljjft wonen en e zjjnen akker niet aan een ander overdoet. Bestuurders der spaarbank behouden zich voor om, bij niet tjjdige betaling, den gebruiker dadeljjk van zyn akker te ont zetten en de vrucht door een ander te doen rispen. Na zjjne reis door Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, zal generaal Booth (omstreeks einde dezer maand) nogmaals Nederland bezoeken en meer byzonder in het Noordelijk deel des lands bjjeenkomsten houden. Naar aanleiding van het verleenen van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan den President der Fransche Republiek, schryft een corres pondent der Daily News uit Parjjs: »De Nederlanders wenschen vooral niet in moeilijkheden te geraken met Frankrijk door daden van hun Gouvernement, die als bijzondere voorkomendheden voor het Drievoudig Verbond zouden kunnen worden opgevat. De jonge Koningin gaat dezen zomer naar Berlyn. De beleefdheid, pas aan den heer Carnot bewezen, heeft ten doel te laten uitkomen, dat dit bezoek slechts eene beleefdheid is jegens den nabuur. Het is evenwel geen geheim, dat de Keizer zijn invloed in Nederland tracht te verzekeren, door een huwljjk der jonge Koningin, over zes of zeven jaar, met een lid van zyn familie tot stand te brengen. Om de beleefdheid van de Koningin- Regentes te beantwoorden heeft het Fransche Gouvernement besloten, een militairen attaché naar '8 Gravenhage te zenden. Eenigen tijd geleden werd die post als overbodig afgeschaft. De heer P. Verhagen, door den gemeenteraad te Hardingsveld ontslagen als onderwjjzer aan de openbare school aldaar, wegens klachten over gegeven onderwjjs, optreden tegen hot openbaar gezag en verlies van prestige", heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gewend, met verzoek, het besluit van den gemeenteraad, waarbjj hem ontslag verleend is, te vernietigen. Gedeputeerde Staten hebben zyn verzeek van dehand gewezen, omdat hun uit ingewonnen ambtsberichten gebleken is, dat de onderwijzer P. Verhagen zich. bjj een op 19 Februari jl. gehouden verhoor hoogst on betamelijk jegens de gemeentelijke en de schoolautori- teiten gedragen heeft, waardoor hjj als onderwjjzer in de gemeente Hardingsveld niet kan worden gehandhaafd. Reeds Donderdagavond werd te Berkenwoude het gerucht verspreid, dat een tweejarig meisje na een zware mishandeling van haren stiefvader, plotseling ongesteld was geworden. Toen het kind Vrydagmorgen dan ook stierf, werd den volgenden dag door dokter Beekenkamp uit Gouderak, in het bjjzjjn van den burgemeester van Berkenwoude, het lijkje onderzocht. Het gevolg was, dat de stiefvader L. Kapteyn, na bekend te hebben het kind met een pook geslagen te hebben, in voor- loopige bewaring werd genomen. Na per telegraaf aan de justitie te Rotterdam van het geval kennis te hebben gegeven, werd op haar last het ljjkje naar het gemeentehuis overgebracht. Zondagmorgen ten tien ure was de rechterljjbe macht ter plaatse. Na schouwing van het lykje door den heer Sprujjt en dr.- Beekenkamp en het verhoor van den dader, werd deze naar Rotterdam getransporteerd. R ECIITSZAKEN. Zierikzoo, 12 April. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank van heden waren gedagvaard J. F., 21 jaar, arbeider, thans in verzekerde bewaring en M. T., zonder beroep, beiden wonende alhier, be klaagd van diefstal van kleedingstukken ten nadeele van den heer v. d. H., en van aardappelen ten nadeele van den hovenier L. De 2e beklaagde was echter niet tegenwoordig. Deze had, zijnde zjj ongehuwd, do stad verlaten, hare vier kinderen zonder eenig middel van bestaan achter latende. De le beklaagde ontkende zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Hy kon echter niet ontkennendat hjj kort geleden was ontslagen uit de gevangenis, waar hjj V/-3 jaar had doorgebracht wegens verschillende diefstallen van kippen enz. Na het hooren van verschillende getuigen meende de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. Hbrch, dat de feiten aan de beklaagden ten laste gelegd wettig en overtuigend waren bewezen, (althans zeer zeker de heling), en dat aan den len beklaagde een ernstige straf moet worden opgelegd. Z.E A. vorderde daarom voor no. 1 één jaar en voor no. 2 twee maandeD ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. A. J. F. Fokker, concludeerde wat het le feit betrof tot vryspraak, omdat de wegname van den broek en de rok, als door den len beklaagde gepleegd, niet was bewezen. Wat het 2e feit betreft concludeerde de verdediger, dat de dag vaarding op dat punt zou worden nietig verklaard, omdat in het afschrift der dagvaarding een anderen datum was geplaatst, wanneer het feit, de diefstal van aardappelen, wa3 gepleegd, dan in de origineele dagvaarding. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Zaterdag a.s. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is gevangenhouding verleend en verwijzing naar de terechtzitting tegen F. S., 55 jaren, directeur der gas fabriek te Rozendaal, beschuldigd van diefstal. Aanbestedingen, Yerkoopingen, enz. Dinsdag 11. werd door de Commissie voor de Gas fabriek en Stiaatverlichting te Zierikzee aanbesteed: Het bouwen van een portaal en een gasmeterlocaal tegen de achtergevels van de stokerij en het groote kolenmagazjjn der gasfabriek. Inschryvers waren de H.H.: M. v. d. Linden voor 792; J. Lammers Jz. voor 827; H. C. v. d. Ende voor 830; T. F. Wisse voor 847 en J. van Dijke Hz. voor ƒ851. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Bjj de op 12 April 11. door het bestuur van den Polder de Vier Bannen in Duiveland te Nieu werkerk gehouden aanbesteding, wegens het overhalen van den Zuidbout met bijbehoorende werken en het bezinken en bestorten van den vooroever van den Zuidbout van genoemden polder, tusschen de peilraaien XIII en XVII, in twee perceelen, waren laagste inschrijvers: voor het eerste perceel de heer J. van Strien te Zierikzee voor 13647 en voor bet tweede perceel de heer Jan Roskam Cz. te Sliedrecht voor ƒ28570. Aan beide laagste inschrjjvers zjjn, behoudens nadere goedkeuring der hoogere Re geering, de werken gegund. L ANDBO U W. Onder presidium van den heer Gerlach, vergaderde Maandag in de Prins van Oranje" te Goes de af- deeling Zeeland van de Vereeniging het Nederlandsch Rundvee Stamboek. Uit het verslag blijkt, dat het aantal leden is gestegen van 59 tot 70; hot aantal ingeschreven fokdieren is 215. Op 27 Mei a.9. zal do algemeene vergadering te Dordrecht worden gehouden. Omdat ons vee niet met het Amerikaansche zou kunnen concurreeren zal aan de tentoonstelling te Chicago geen deel worden genomen, In Juni zal te Hulst voor het 5e district door den heer Zegers eene tus8chentjjdsche keuring plaats hebben. Voor de tentoonstelling te Kruiningen worden prijzen van 15 en 10 beschikbaar gesteld. Tot correspondenten worden benoemd de heeren Dorst te Stavenisse en Wagtho te Tolen voor het eiland Tolen; Giljam te Ouwerkerk en Vis te Noord- welle voor SchouwenDuiveland; Collot d'Escury te Stoppeldijk voor het 5e district; van Langenraad te Coljjnsplaat voor Noord-Beveland; Polderdjjk te Nieuw en St. Joosland voor Walcheren en Kostense te Kruiningen voor Oostelijk Zuid-Beveland. Half Augustus zal de Afdeeling Zeeland te Schudde beurs vergaderen. Ten einde de deelneming aan te moedigen zal 1,50 worden uitgeloofd voor het laten dekken van ingeschreven koeien door ingeschreven stieren. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. Gem. te Amsterdam, door ds. P. van der Veen te Leiden. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Numansdorp, ds. G B. Fynvandraat te Nieuwerkerk op Duiveland. Gemengde Berichten. Slagers en bakkers te Zierikzee schijnen met elkaar in overeenstemming te handelen, want ofschoon de prijzen van het vee en het graan zeer laag zijn, blijven de prijzen van het vleesch en brood steeds dezelfde. Jn het Oosten van de provincie Groningen worden drachtige koeien door Duitsche kooplieden opgekocht voor lage prijzen. Gemiddeld wordt f 150 besteed en eenige honderdtallen zijn reeds afgeleverd. Waar toch een bankbiljet al niet voor dienen kan. Dezer dagen werd door een Amsterdammer een bank biljet van ƒ1000 ontvangen, dat in blauwen stempeldruk te lezen gaf: Wat rechtvaardig is? ledereen onderwezen, Iedereen kiezer, Iedereen soldaat. Een later bezitter van de banknoot schreef achter die stellingen respectievelijk: «Uitmuntend, maar niet in den geest van den steller"; «onzin", «eindigt met staatsbankroet". Ook wel aardig! Dame, (tot eene nieuwe keukenmeid die zich komt aanbevelen): en wat is de reden dat je uitje vorige dienst zijt gegaan? Keukenprinses: wel heb ik ooit van mijn leven 1 Hoe onbeschaamd zóó iets te durven vragen Zeg, heb ik jou gevraagd waarom je vorige keukenmeid is heengegaan? Nou, waarom vraag je mij dan zoo iets. Men zingt te Terneuzen: Kees, hou je goed perju, Sla hem dood met de parapluie, Trek hem aan zijn eene poot, Gooi hem daarna in de sloot. Of dit betrekking heeft op den moord, gepleegd door Louwerse en de vrouw van den vermoorden de Kraker, laten wij geheel in het midden. "Voortaan zal de nacht waker te O. V. zich belast zien met het opschrijven van rustverstoorders, ter gelegenheid van de bekende nacht- vereeniging, die eerstdaags hare vergadering houdt. Een beer te St. Annadorp en twee andere jongens van zijn soort, worden aangeraden geen fatsoenlijk meisje te belasteren 't was beter dat Izak den wollen doek teruggaf. Nu zingt men Dus Izak met uw vatech gezicht, Houdt voortaan uw mond maar dicht, Laat 't beertje eerst zijn tuintje wieden, Voor hij een ander gaat bespieden. Te St. M.dijk is een schip aangekomen genaamd »Tina", geladen met jonge koekoeken en meer andere vogels, dat gelost zal worden voor rekening van Kootje aldaar. Te Stavenisse zal met den tweeden Paaschdag ten tooneele worden gevoerdJaantje en Jan of de twee verliefden", drama in 5 bedrijven, le bedrijf Jaantje op Jan's knie. 2e bedrijf Izak fungeert als bode voor Jaantje. 3e bedrijf hoe Izak met boodschappen doen belast wordt. 4e bedrijf Jan loopt in de fuik. 5e bedrijf Jan wordt op koek en melk onthaald, daarna zal een couplet worden gezongen als volgt Jaantje met uw grauw gezicht, Past wat beter op uw plicht, Het is met u ook zoo gesteld, 't Is niet om Jan, maar om zijn geld. Een bakkersknecht te Bruinisse moest zich wat in toom houden en 's Zondags niet zoo achter Keetje loopen, want zij wil hem toch niet hebben. Nu zingt men; Simon wilt ge Keetje hebben, Loopt dan niet meer naar de kroeg, Want zoo gij daar in blijft loopen, Dan kan schoppen worden troef, Dus Simon voortaan opgepast, Dan krijgt gij Keetje zeker vast. Wel wel wat heeft het kleine Joodje toch veel genoegen gehad, met de uitvoering te St. M. Jammer dat hij zoo diep in 't glaasje had gekeken. Wel wel zegt een bakker aldaar, het baat mij toch ook al niet, of ik mijn zoon laat studeeren voor dominé. Het gebak mocht ik laatst niet eens leveren Maar iets te leveren dat is goed, Doch bakker hoe kan 't smaken Brood en beschuit is nimmer goed, Taarten kunt gij niet maken. Twee meisjes te Zonnemaire moesten niet zooveel ver beelding van zich hebben, al denken zij Kees en Marien in de fuik te krijgen; zij zullen buiten den waard hebben gerekend. De dikke Trui te St.M. wordt in haar eigen belang aangeraden, om geen jongelui te belasteren, die voor haar volstrekt niet behoeven onder te doen, of ja, toch wel, woonde zij op een zolder van een pastorie dan niet, want dan waren zij immers boven haar! Men ver neemt gelukkig, dat de winkeliers vooraien zijn van nieuwe goede stokvisch, die uit de zee komt, maar uit geen varkens hokken. Nu zingt men: Truitje met je valsche streken, Wil nooit geen kwaad van and'ren spreken. Telt u eens jaren achteruit, Vraagt dan, wie moest 't dorp toen uit? Waarachtig 'k zal er niet orn jokken, Dat varkens behooren thuis in hokken, Het valt me lastig meer te zingen, Zeg Trui versta je deze dingen? Ingezondeu Stukken. Waarom wil men in Duiveland liever zelf eene Zuivelfabriek oprichten, in plaats van toe te treden tot de fabriek te Zonnemaire Onwillekeurig komt bovenstaande vraag mjj in de gedachte en zou daarop kunnen antwoorden^Wat kan een ziend raenech toch verschrikkelijk blind zyn." Veel is er in Duiveland door verschillende personen gewerkt om een filiaal van de fabriek uit Zonnemaire geplaatst te krijgen, en eene algemeene sympathie loonde ruimschoots de moeite, die daarvoor gedaan is. De landbouwers in Duiveland werden tot eene ver gadering bijeengeroepen en de opkomst bewees dat men veel belang in de zaak stelde. Hoewel de ver gadering op eene uitstekende manier geleid werd, konden de landbouwers, toch niet die inlichtingen ver- krygen, die zij gehoopt en geloofd hadden, hun ongevraagd zouden verstrekt worden. Het meerendeel der aanwezigen was onbevredigd en ongenegen toe te treden tot eene op te richten filiaal. Een dei- aanwezigen opperde toen de vraag of het niet beter zou zyn in Duiveland zelf eene fabriek te stichten. Zulks in rondvraag gebracht, bleek het dat er slechts 3 personen vóór het voorstel waren, terwijl de overigen zich meer voor een filiaal verklaarden. Een tweede vergadering werd later te Nieuwerkerk gehouden, van wege de Dorpsvereeniging Eendracht Bindt", waarbij het beBtuur der Zuivelfabriek uit Zonnemaire was uitgenoodigd eenige inlichtingen te komen verstrekken. Deze bijeenkomst bestond voor een groot gedeelte uit landbouwers, die op de eerste vergadering niet tegenwoordig waren en bijna algemeen was men van gevoelen, het in het voordeel vau de landbouwers zou zyn toe te treden tot eene op te richten filiaal. Vele koeien werden aangegeven en 't besluit Btond bjj het bestuur der zuivelfabriek vast, om de belangen van Duiveland met die van Schouwen te vereenigen en de boter voor gemeene rekening klaar te maken. Doch ziet, wat gebeurt er! Na verloop van een paar dagen komen een zevental landbouwers uit Nieuwerkerk en Ouwerkerk eens een kykje nemen in de fabriek te Zonnemaire. Zy zien de inrichting, de bewerking, de boeken, alles - en vinden zulks zoo netjes en geregeld, dat by hen de gedachte misschien is opgekomen: »Waarom moet er een filiaal opgericht worden, zyn wij niet even goed in staat een fabriek te stichten als de Schouwenaars?" Hoewel het volstrekt geen bezwaar is en wy evengoed eene fabriek daar kunnen stellen, is het toch een verkeerd beginsel. Het behoeft geen betoog.dat men by aaneensluiting van Schouwen met Duiveland toch zeker l/3 cent per liter méér van de melk zal maken, dan wanneer men èn in Schouwen èa in Duiveland een fabriek heeft. Na dat bezoek te Zonnemaire werd men in Duiveland opnieuw tot eene bijeenkomst te Oosterland uitge noodigd. De redenen, welke den landbouwers werden opgegeven, waarom het voor Duiveland voordeeliger is, zelf eene fabriek' op te richten, kwam in hoofdzaak neer èn op het groote kapitaal, 'twelk de fabriek in Schouwen kost, èn op het wegbrengen van den room, ('t welk volgens deskundigen toch geen bezwaar is, daar deze in houten vaten zonder schade vervoerd kan worden). De kosten van de fabriek te Zonnemaire bedragen ongev. 25,000 gulden, waarbjj 5000 zou komen voor een filiaal, alzoo te zamen ƒ30,000. De kosten van eene fabriek in Duiveland zou slechts 10 A 12,000 gulden bedragen, doch men zal wel tot de ervariDg komen zulks op minstens 15,000 komt, daar by die begrooting, behalve een woniDg voor den directeur, nog verschillende andere zaken niet zyn opgenomen. Berekent men de meerdere kosten van fabriek en filiaal van Zonnemaire op 15,000 gulden aan 4°/0, zou zulks voor ongeveer 60 leden in Schouwen en evenveel in Duiveland aan interest 600, of per aandeelhouder 5 bedragen. Rekent men daarentegen dat eene slechte koe 3000 L. melk per jaar geeft, zou zulks tegen ]/3 cent per liter, die men meer kan ontvangen, indien de boter uit Schouwen—Duiveland ééne kwaliteit is, reeds IS gulden per koe bedragen. Daarom, landbouwers in Duiveland, bezint eer gjj begintLaat U niet ljjrnen door de voorloopige com missie. Bedenkt dat gy hier te beslissen hebt over de mindere of meerdere opbrengst uwer koeien. Dat thans door ieder de zaak van zjjne goede zjjde bekeken wordt, opdat niet zonder rjjp beraad een filiaal ver worpen worde, om zelf een heel klein baasje te kunnen zyn. Een Landbouwer uit Oosterland, die noch aan de op te richten filiaal, noch aan do op te richten boter fabriek is toegetreden. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke opname van slechts een enkele vraag Indien een Gemeentebestuur ietB heeft verhuurd aan iemand, heeft zjj dan het recht daarop anderen toe te laten? Welke waarde heeft dan die huur? 't Is slechts een vraag. EEN HUURDER. Open brief aan den lieer CARAM BOL in Noord-Beveland. Mijnheer Alleen op aandrang van bekende en onbekende vrienden wil ik U antwoorden op uwe droomen en brieven en (zooala altjjd) zal ik eerljjk zeggen in hoeverre ik my door U gecompromitteerd acht. Onder meer ontving ik een briefkaart van den volgenden inhoud (woordeljjk): Onbekende Vriend Toen ik van Carambol de droomen had gelezen, Dacht ik, geen Carambol, maar 'n mispunt zal het [wezen, En nu hjj thans opnieuw een massa onzin ophoopt, Is het een klaar bewjjs dat hjj ook nog verloopt. (was get.) K. Vlaardingen, 5 April 1892. Wanneer ik in een herberg kom en men vraagt mjj of ik een partjj wil spelen, dan doe ik dat nooit ot bet moet zjjn »over den band", ik wil eenvoudig aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2