ontwerp indienen dit zooveel wil zeggen als jullie Commissie weet er niets van, en wy zullen dat nu eens doen. Dat noemde hij de Commissie een slag in het gezicht geven. De heer Dronkers wil eerst de hoofd beginselen vastgesteld zien en dan bunnen we de details gaan behandelen; en dat doen we nu ook hoor. Na eene langdurige bespreking over die hoofdbeginselen tusschen de heeren Dronkers, v. IJsselsteijn en den Voorzitter worden de 5 punten met algemeene stemmen goedgekeurd en zullen de wjjzigingen, die de Com missie nog in het ontwerp wenscht te brengen aan de leden medegedeeld worden en in de volgende verga dering behandeld. Dat beginselen lastige dingen zyn en vooral hoofd beginselen, hebben we ook nu weer ondervonden. Ik was blp, dat ik buiten was, 'k had er heusch genoeg van. Axel, 9 Apr. Bp de heden alhier van wege de afdeeling «Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" gehouden keuring van stieren waren tien stuks aangebracht. De eerste prijs werd ingehoudende tweede prjjs ad 20 werd toegewezen aan P. van Dixhoorn. Eene aan moedigingspremie van 10 ontvingen Levinus de Peyter Jacz., T. van Haelst te Stoppeldijk en .Tan Hamondt. Abr. Koster verkreeg eene medaille. Allen, uitgezonderd Van Haelst, wonen in deze gemeente. Vlissing-on, 9 April. In de heden gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Maatschappij «de Schelde", waren vertegen woordigd 261 aandeelen, uitbrengende 54 stemmen. De balans en winst- en verliesrekening over 1891 werd over gelegd. Uit het verslag van den directeur, den heer Jos. van Kaalte, bleek dat het afgeloopen jaar zeer gunstig is ge weest voor de fabriek en een winst werd gemaakt van f 184,581,67, welk bedrag geheel is afgeschreven, n.l. de geheele post van verlies van vorige jaren, groot/" 170,536,54 en op de post obligatie-leening-onkosten f 14,054,13. Van de 5 pCt. leening, groot primitief f 600,000, werden wederom '16 obligatiën uitgeloot, zoodat die leening thans nog/'495,000 groot is. Gedurende liet geheele jaar werd met 800 a 900 werklieden voortdurend druk gearbeid en werd in het geheel een bedrag van f 478,900,05 aan arbeidsloon uit gegeven. De heer Arie Smit, aan de beurt van aftreding als commissaris, werd opnieuw als zoodanig herkozen. Middelburg, 9 April. Tegen gisteren avond was door de heeren Mr. M. J. de Witt Hamer, Dr. H. Japikse en L. K. G. Ivakebeeke een vergadering bijeengeroepen van gasverbruikers, die indertijd op het adres aan den Raad, houdende klacht over het slecht branden van het gas toen uitvoeriger door ons medegedeeld hadden geteekend. De vergadering werd bijgewoond door 50 van genoemde onderteekenaars. Door den heer Dr. H. Japikse werd in liet breede en met cijfers geconstateerd de gasdruk op verschillende tijden, alsmede over het voortdurend groote gasverbruik. Hieruit bleek dat de druk varieert van 6 tot 27 millimeter. Besloten werd, zich op nieuw tot den Raad te wenden met het verzoek om een voortdurend onderzoek te laten instellen door een deskundige naar de lichtsterkte van het gaslicht. De plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs alhier, heeft aan heeren werkgevers liet verzoek gericht, in het vervolg geen jongelieden, hetzij jongens of meisjes, in hun dienst te nemen, tenzij zij een bewijs kunnen overleggen, dat zij het onderwijs eener lagere school tot het einde toe met vrucht hebben bijgewoond. Goes, 9 April. Tegen alle verwachting in is niet de heer Ter Pelkwjjk, maar Ds. A. W. van Griethujjsen door de meerderheid de eer waardig gekeurd om tot lid der schoolcommissie te worden gekozen. De gekozene kwam niet voor op de aan beveling der commissie. Mej. A. W. van Loghem, onderwijzeres aan de meisjesschool alhier, is in geljjke betrekking benoemd to Soerabaja. Zjj beeft daarom tegen 1 Juni eervol ontslag gevraagd. De heer P. van der Meulen, vroeger tweede luitenant bjj de d.d. schutterij, is benoemd tot eersten luitenant. Donderdag avond gaf de gymnastiekvereniging »Sparta" eene openbare uitvoering. Behalve de gewone turn-oefeningen met en zonder knotsen, bevatte het programma een tooneelstukje »De drie Ringen". Het publiek, waaronder ook turners uit Middelburg en Vlissingen, amuseerde zich uitstekend. Maandag avond treedt hier op de heer Doinela Nieuwenhuis met het onderwerp: Christendom en Socialisme. Bij de gemeenteraads-verkiezing te Kapelle (vacature van der Bilt) bekwam de heer Zegers 104, de heer D. J. van der Have 78 stemmen. De meerderheid bedroeg 92, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Tot vierden candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten is met IS stemmen gekozen de heer J. J. Ochtman. De heeren J. Fransen van de Putte en J. J. Ramondt bekwamen ieder 2 stemmen. St. Maartensdijk, 9 April. Door den heer M. P. Polderman is tegen 15 April a.s., om gezondheids redenen, ontslag ingediend als wethouder dezer gemeente. 10 April. Heden middag ontstond alhier een begin van brand in een stapel stroo, staande tegen eene woning met houten loods. De bywonenden, die het spoedig opmerkten, slaagden er in den voortgang van het vuur te beletten. Oorzaak was het spelen met lucifers van een 4jarig jongetje. Selierpenisse, 10 April. Naar aanleiding de vragen voorkomende in het Correspondentieblad yan 23 Januari 1.1. van hat Ned. Ooderw. Geuootschap, hield de afdeeling >Tolen-St. FilipBlaud" Viijdag 1.1. alhier een zeer druk bezochte vergadering, waarin eene levendige discussie gevoerd werd over de volgende vragen a. Zal het onderwjjs geheel tot Rykszaak worden gemaakt b. zal het ondeiwys Gemeentezaak bljjven, doch de onderwijzer Rijksambtenaar worden; c. zal men aandringen op nieuwe wettelijke be palingen op den grondslag van het bestaande, doch met belaDgrjjke uitoreiding der Rjjkszorg. De afdeeling besliste om op de punten a. en h. ontkennend te adviseeren, doch vraag drie werd met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Na de behandeling van dit onderwerp werd nog besloten eene prjjsvraag uit te schrijven voor de beste verzameling van in het wild groeiende planten, die op de eilanden Tolen en St. Filipsland worden aan getroffen; de inzending van deze is bestemd voor de algemeene vergadering, welke in 1893 zal worden gehouden. Benevens de onderwijzers komen ook de kweekelingen hiervoor in aanmerking. Ten slotte werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van het afgeloopen vereenigingsjaar 1892, waaruit bleek, dat het totaal der inkomsten 142,77 en dat der uitgaven 88,90 bedraagt, zoodat er een goed slot van 53,87 overblijft. 5£iex*ilizee. 9 April. De liefhebbers van versche visch hebben gisteren en heden hun hartje op kunnen halen. Gisteren kwamen hier (behalve aanvoeren per Rotterdamsche stoombooten), twee Urker blazers met levende visch aan. Heden was het dan ook by na den gebeelen dag, zelfs tot des avonds 8 ure afslag op de markt. De prijzen waren catuurlyk hierdoor laag, zoodat ook vel6 minvermogenden morgen eene barteljjke beet kunnen genieten. Bjj de te Breda gehouden examens in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek zyn o.a. geslaagd: de H.H. A. Boot van Zierikzee, G. A. Haringman van Brouwershaven, L. J. E. Teleos van Kattendijke, M. de Zeeuw van Willemstad, J. Verhage van Zuidzande en D. J. van der Graaff van Scherpenisse. Een eigenaardig geval doet zich voor by de ver andering van de postwet, merkt Het Nhl. v. Ned. op. Wanneer mon nu een bedrag van 17.50 per post wissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van 12.50 en een van 5, betaalt men 7'/a cent. Terwjjl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de verzending goedkooper. By kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan N. Tazelaar, als gezworen van den polder Oud-Noord-Beveland, en benoemd tot dijkgraaf van dien polder P. Tazelaar. Aarnout Kempe, die, hoewel daghelder bewezen is dat by den moord te Meliskerke niet beeft gepleegd, by niemand werk kon krygen, is thans als vrijwilliger in dienst getreden by bet korps mariniers. In den Houtrakpolder is weder een aldaar tijdelijk werkzaam Zeeuwscb arbeider gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht, als verdacht van mede plichtig te zijn aan den diefstal onder Zaamslag. Zierikzee, 10 April. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat by den landbouwer W. Kooman Gz. alhier een 3jarig paard een gezond veulen beeft geworpen, dat in grootte en vlugheid vele andere overtreft. Dit is het eerste veulen van den Sjarigen hengst »Frits". Vrydag was het 40 jaar geleden, dat de heer W. H. Nagel, inspecteur der posterijenvoor de provinciën Noord-Brabant en Zeeland, metinbegrip van hetspoorweg- pOBtkantoor nft. II, bjj de administratie der posteryen in dienst trad. De heer Nagel ving zijn loopbaan aan als surnumerair der posterijen te Alkmaar, werd bij koninklyk besluit van 29 October 1855 benoemd tot commies der posterijen 3e kl. en werkzaam gesteld op het toenmalige expeditiekactoor van den Rhjjnspoorweg, daarna ten postkantore te Amsterdam. In 1862 volgde de benoeroirg tot commies 2e kl. en kort daarop de benoeming tot directeur van het postkantoor te Hooge- zsnd, vervolgens te Almeloo. om 1 Augustus I871^,in plaats van Jhiv Van der Wijcb, op te treden als inspecteur der posteryen in de inspectie Breda, in welke betrekking hij dus weldra 21 jaar zal zyn werkzaam geweest. In 1889 werd de heer Nagel benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verschillende commission hadden zich reeds gevormd om den jubilaris bij zyn feest huldeblijken aan te bieden. De heer Nagel heeft ichter gemeend voor de aanbieding van stoffelijke blijken van achting te moeien bedanken. Vele hoofd- en subalterne ambtenaren vereenigden zich gisteren te Breda, ter aanbieding hunner geluk- wenscben, terwjjl de feestdag met een kameraad- schappelijken maaltjjd besloten is. Na de kennisgeving van den minister van biinett- landscbe zaken inzake de kwestie van den nieuwi n tijd, beeft een der leden van de Utrecbtsche handels reizigers vereeniging eene conferentie gehad met prof. Hubrecht, die in overweging gaf dat de handelaren, reizigers en winkeliers zich nu tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid zouden wenden, met een adres van den volgenden inhoud: Geven niet verschilIdigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, dat zjj de invoering van zonetjjd in het spoorweg verkeer toejuichen en dien ook gaarne in het burgerlijk leven zullen ingevoerd zien dat zij voor beiden aansluiting by de Midden- Europeesche zóne gewensebt achten, waarmede handels reizigers gebaat en zoowel stoffeljjke als hygiënische voordeelen verkregen worden. Redenen, waarom zjj uwe excellentie, eerbiediglijk in overweging geven, het daarheen te willen leiden, dat de spoorwegmaatschappijen alsnog aansluiting by genoemde Midden-Europeesche zóne erlangen waarna het burgerlyk leven van zelf en onder algemeene instemming volgen zal. 't Welk doende, enz. Door de handelsreizigers-vereenigingen in het land zal overeenkomstig dezen wenk worden gehandeld. Naar men verneemt, is thans definitief besloten de opening van de spoorlyn Maassluis—Hoek van Holland op l November te doen plaat9 hebben. Om die reden wordt met kracht aan den bouw van het hulp station en van andere inrichtingen gewerkt te Hoek van Holland. Een Indisch militair, sedert 1889 aan toevallen lijdende, zocht bij prof. Van Itterson te Leiden hulp. De dagelijks komende toevallen werden voorafgegaan door trekkingen in de vingers. Dit verschijnsel kon hij dan ook als voorbode van een epileptischen aanval aangeven. Door deze dagelyksche plagen in hooge mate gekweld, drong hij ten zeerste op een operatie aan, ten einde van dit euvel verlost te worden. Prof. Van Itterson zwichtte voor dien aandrang, hoewel een volkomen bevredigend resultaat in aanmerking genomen den duur van het lijden, terwjjl geen verwonding als directe oorzaak kon worden aangegeven, den patiënt niet kon voorspeld worden. De operatie werd dan ook in Dec. '91 verricht en wel door opening van den schedel op een byzondere wijze, waardoor een snelle genezing mogelyk zou zyn, en wegneming van dat deel der hersenen wat aan de beweging der vingers beantwoordt, waarna de schedel weer gesloten werd. Nadat de op dezen ingreep in de hersensubstantie noodzakelijkerwijze volgende complicaties verdwenen waren, volgde een ongestoorde genezing, zonder dat een nieuw optredende epileptische aanval (toeval) deze stoorde. De patiënt kon dan ook eenige weken geleden, Da door prof. Van Itterson op de kliniek te zyn voor gesteld, genezen het academisch ziekenhuis verlaten, ten hoogste dankbaar, aldus van zyn Ijjden verlost te zyn. Zierilcvsee, 11 April. In ons vorig nommer deelden wy mede, dat de beer L. van der Wal, be noemd leeraar aan de H. B. S. alhier, mede als zoodanig benoemd was aan de H. B. S. te Schiedam. Dit bericht, dat wij ontleenden aan het Bott. Nbld is, naar wy uit goede bron vernemen, onjuist. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Glereg, d.d. 6 April J892, zyn voor Joh. de Vin verkocht: 54 Aren 95 Cent. Bouwland, nabij den Breeden weg, onder Oosterland, voor 350 per 40 Aren 33 Cent., 68 Aren 05 Cent. Dito aldaar, voor 425 per 40 Aren en 33 Cent. Stavonisse. Aanbesteed door het Gemeente bestuur alhier de benoodigde grint. Hiervoor waB slechts één inschrjjver, n.l. de heer A. Visser te Sliedrecht, aan wien de levering ad 1,75 per M3. gegund is. RECHTSZAKEN. In de zitting der rechtbank te Utrecht, kamer van burgerlijke zaken, van Woensdag is vonnis gewezen in bet rechtsgeding van de moeder-voogdes van den jeugdigen J. Q. Dorhout Mees, een slachtoffer van het spoorwegongeluk by Ruinerwold, op 2 Januari 1888, tegen do Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen. De rechtbank besliste dat over de feiten geen verschil is, zoodat nader getuigenbewjjs Diet noodig is; dat de rechtbank niet deelt het gevoelen der gedaagde Maatschappij, dat voor den verminkte elke verwachting voor een in zyn stand passende werkkring zou ontbreken, al achtte de rechtbank die ver wachtingen niet groot en hare vervulling nog van verre verwijderd. De elementen der schade zyn dus bekend, ze kunnen door de rechtbank worden begroot en een nadere staat is dus onnoodig. De rechtbank veroordeelde mitsdien de Maatschappij tot vergoeding in eens van 2454,17, voor de kosten van geneeskundige hulp tot den dag der dagvaarding, dat bedrag met de rente ad 5 pet. en voorts jaarljjks gedurende het leven van den verminkte, voor: 1°. de noodige vervoermiddelen ƒ650; 2°. de noodige genees kundige hulp ƒ350; 3°. de vernietigde verwachting ƒ300, te zamen ƒ1300 en den eischer in Va en de gedaagde Maatschappij in 2/j der procentkosten. De arr.-rechtbank te 's Gravenhage heeft J. K., gewezen ziekenvader van het St. Joris Gasthuis te Delft, wegens mishandeling van een krankzinnige, aldaar verpleegd, tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Haagsche Brieven. 's Gravenhage, April 1892. De slag van Austerlitz is aanstaande! Zijt gij dol geworden? hoor ik in gedachten reeds de een of andere goedgunstigp lezer vragen, die in historie een bol is. De slag van Austerlitz, maar die is al lang geleden gestreden, 87 jaar geleden, in 1805. Volkomen juist, historiekenner, maar er is een andere Napoleon opgestaan en die doet wat de ander nog nooit heeft gedaan: hij kondigt dag en datum aan, waarop hij den slag zal leveren en zal overwinnen. Gelukkig is het geen slag met soldaten, maar met cijfers en breuk- en wortel- teekens. Toch zal de slag er niet minder merk waardig om zijn, want de inzet is niet meer of minder dan de steen der wijzen: de quadratuur van den cirkel. Dat vraagstuk, waarover knappe hoofden en mannen van den eersten rang hebben gepeinsd, zonder tot een uitkomst te geraken, verkeert thans in een nieuwe periode, dank zij de doortastendheid en de knapheid van een een voudig man, den gepens. kapitein der infanterie van het Indisch leger, den heer F. G. Smits, den man, die zonder aarzeling zijne tegenstanders uitnoodigt tot' een veldslag op 2 December van dit jaar, denzelfden dag waarop door Napoleon de slag van Austerlitz werd geleverd. Want, ge begrijpt, de man heeft tegenstanders. De onmoge lijkheid om de quadratuur van den cirkel te vinden, is niet alleen bij het vulgus, bij het groote publiek, maar bij de meest wetenschappe lijke wiskundigen zoo spreekwoordelijk geworden, dat men door de wetenschap terstond totaal gek verklaard wordt, als men met de bewering aan komt het vraagstuk opgelost te hebben, dat is dus: een vierkant te hebben gevonden van den zelfden inhoud als van een cirkel. Toen dus de heer Smits eenigen tijd geleden de mogelijkheid begon te verdedigen om het vraagstuk op te lossen, werd hij vrij bard gevallen door enkele wiskundigen en ter beantwoording nu van dien aanval heeft hij thans een Open Brief geschreven, waarin bij mededeelt het vraagstuk te hebben opgelost, met en benevens eenige andere meet kundige en wiskundige vraagstukken, die tot dusver als onoplosbaar werden voorgesteld. En zoo kordaat is deze veldheer, dat hij doet wat Napoleon nooit gedaan heeft en geen ander leger hoofd eveneens, namelijk precies zijn plan de campagne bekend maakt, in onderdeelen aangeeft hoe hij den slag denkt te winnen en aldus zijn tegenstanders bij voorbaat gelegenheid geeft zijne zwakke punten te decideeren. Maar die man is krankzinnig, zult gij zeggen. Waarde lezer, ik durf niet beweren, dat de heer Smits den slag heeft gewonnen, want. ik ben zelfs niet in staat hem na te rekenen, maar dat durf ik u wel verzekeren: gek is hij lang niet. Zyn tem perament is vurig, zijn gelaat fonkelt, zyn oog straaltzijne woorden stroomen hem van de lippen, maar uitsluitend als hij op het chapiter komt van de quadratuur en van de onweten schappelijkheid van vele geleerde heeren en van de hardnekkigheid om te willen loochenen, wat helder is als kristal. Welnu, welk vurig ros hinnikt niet als hij de krijgsklaroen hoort blazen? Maar overigens is er noch in 's mans betoogtrant, noch in zyn uiteenzetting van zaken iets te be speuren, wat naar waanzin zweeft. En juist daarom belooft de nieuwe slag van Austerlitz,, ditmaal op wiskundig terreinuiterst belang wekkend te worden. Men möge niet evenals de heer Smits het hooge belang inzien van de op lossing van het vraagstuk, reeds het feit zou gewichtig zijn, dat een der zeven wereldraadsels tot een practische oplossing is gebracht, omdat daardoor bewezen zou zijn, dat aan den menscbe- lyken geest geen grenzen zijn gesteld, maar het zich tot het zichtbare en tastbare bepaalt. En bet feit, dat ditmaal de uitvinder niet een vreemdeling is, maar een Nederlander, een oud- Indisch officier, mag ons met te meer spanning doen staren naar het oogenblik, dat de zon van Austerlitz de nevelen zal verdrijven, die de heer Smits thans nog over zijn ontdekking heeft ge spreid. Dit is zeker, slaaf van de sleur en de mode is Smits niet en hij kapittelt in zijn open brief zijn tegenstanders zoo scherp over hunne houding, dat hij wel vast in zijne schoenen moet staan om zoo te durven optreden. Ik sprak daar van mode ook daarover hebben we dezer dagen in den Haag een geestige voordracht geboord. Een architect, de heer van Nieukerken, hield in een kunstnijverheidskring een zeer humoristische rede over mode, in vex-- band met kunst. Er zyn menschexi, die beide begrippen als ééne zaak beschouwen; er zijn ex*, die op allerlei wijzen de beide begrippen van elkaar hebben trachten te onderscheiden. 'tEen en 'tander is niet volkomen juist. Mode en kunst zijn tweelingzusters, die elkaar aanvullen. De mode is behaagziek, de kunst loutert haar. Mode alleen kan uiterst smakeloos zijn, door de kunst be- heerscht, regeert zij de wereld. Dit ongeveer was de bedoeling van de voordracht, maar de humor was gelegen in de wijze waarop hij schetste hoe onze voorouders, in hunne kleederen en manieren, aan de mode toegaven zonder de kunst in acht te nemen. Om een voorbeeld te noemen, er wordt thans geklaagd over de vogelversiering der hoeden, en terecht! Vedexversiering kan fraai zijn, een vogel op een hoed is smakeloos, omdat het strijdt tegen de natuur van het hoofddeksel. Vroeger echter is men op dit punt reeds veel verder gegaan en werden er hoeden gebruikt, waarop geheele landschappen waren aangebracht, geheele parken met fonteinen of weiden met beesten er in. Of zoo'n hoedje geld kostte. Dan nog maar liever de koetjes in de wei dan op een hoed. Wat de smakelooze mode al op haar geweten heeft! Er zijn na de Fransche revolutie bij tientallen dames gestorven uit hoogen stand, die de guillotine waren ontloopen, alleen omdat ze naar de mode van die dagen zeer licht gekleed verschenen, waardoor haar schoone vormen op 't best uit kwamen, maar waardoor ze tevens verstijfden van de winterkou. Wat tegenwoordig erg in do mode is, dat is het photografeeren. Niet enkel wordt die kunst beoefend door vakmannen of personen, die er nut van kunnen hebben, maar voor een zeer groot deel ook door liefhebbers. Men telt tegenwoordig reeds bij honderden de amateurs, die op de wandeling, op reis en op zee, photografeeren wat zy als herinnering willen bewaren, wat zy aardig vinden of schoon. Voor een deel" is de oorzaak van deze liefhebberij ook te zoeken in het goed kooper worden van de toestellen en in de snelle werking er van, en vooral in het formaat dier instrumenten. Vroeger moest een photograaf den geheelen inboedel meenemen, want om b.v. een landschap te maken, moest hij een donkere kamer hebben om terstond zijn beeld te ontwikkelen en afdrukken te maken. Thans gaat alles bij toovex*- slag, een klein kistje met droge platen, die na gebruik jarenlang kunnen bewaard worden, voordat men het beeld ontwikkelt; een toestel dat geheel in elkaar geschoven kan worden en in den borstzak meegevoerd. Ja, er zijn tegenwoordig toestelletjes in den vorm van een knop op de borst of een knoop op een hoed. Gevaarlijk zijn zulke toe toestelletjes wel voor minnende paartjes, die, zonder het te weten, aldus worden vereeuwigd of voor slapende dames en heeren onder gehoor van dominé of luisterende naar een symfonie van Beet hoven nuttig zijn ze echter ook om ongemerkt bij het zoeken naar misdadigers, personen te photografeeren en hun beeltenis te vergelijken met portretten die men bezit. Zeker is het, dat de photografie een der kunstvakken is, welke nog een groote toekomst wacht. Men photogrn- feert thans arenden in hx«n vlucht en paarden in draf, men kan bij duizendsten van seconden de verschillende bewegingen tijdens sprong of vlucht waarnemen, men photografeert de be weging der lippen bij 't uitspx-eken van klanken en woorden, 't Is dan ook wel begrijpelijk, dat de Haagsche afdeeling van Fabrieks- en Hand- werksnyverheid gemeend heeft de bezoekers van de in September alhier te houden algemeene vergadering niet beter te kunnen verrassen dan met eene tentoonstelling van de photogx-afiekunst. Reeds in andere steden zijn dergelijke tentoon stellingen uitstekend geslaagd en het is wel te verwachten, dat deze expositie ook in de resi dentie opgang zal maken. Er zal anders dit jaar in den Haag genoeg te genieten zijnNatuurlijk begrijp ik onder den Haag ook Scheveningen, want al laat de post 5 cents betalen voor een brief uit de overige wijken derzelfde gemeente naar de wijk Scheve ningen, deze is en blijft een deel van de residentie. De Internationale Sport- en Visscherijtentoonstelling zal een grooten omvang nemen en we zullen zooveel tentoonstellingen en feesten hebben, dat ten slotte geen mensch meer naar de zee zal kijken, al is die kostelooze, eeuwigdurende expositie het heerlijkst wat men zich denken kan. Weldra zullen de Koninginnen den Haag weder verlaten. Tijdens hunne aanwezigheid beeft de Regentes zich veler dankbaarheid en sympathie verworven door de vriendelijke en eenvoudige wijze, waarop zy zich beweegt, overal verschijnt, en soms zeer onverwacht zooals deze week in het Roomsche Ziekenhuis, waar men volstrekt onvoorbereid was en door de hulpvaardigheid, waarvan zij in xnenig geval blijk gaf. De hulde, j.l. Woensdag door een 300 kinderen der koste looze scholen haar in haar paleis gebracht, is welverdiend en was in hare soort hoogst karak teristiek. Gelukkig werkte het prachtige lenteweder zeer mede. Ondanks Noordewindjes, is deze April maand eene zeldzame schoone voorbode van een naar wij hopen heerlijken zomer. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Behoudens alle waardeering van uw verslag van het verhandelde in de jongste vergadering van het Departement van Nijverheid, moet ik u toch eene kleine toevoeging verzoeken. Nadat op de interpellatie van den heer Röell betreffende het postvervoer met stoombooten door den Voorzitter een onderzoek was toegezegd, heb ik gezegd bereids liet vol gende te kunnen mededeelen: «Tusschen de hoofdadministratie der posterijen en tie «Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij heeft een contract be- «staan voor postvervoer, gebaseerd op eene spoorbootdien9t »mel ééne stoomboot. De postadministratie heeft dit contract stegen 1 April j.l. opgezegd en heeft onderhandelingen «geopend om een nieuw contract te sluiten op den grondslag «van het tegenwoordig twee-booten-stelsel. Deze onder- shandelingen zijn nog niet geheel ten einde en stuiten nog «op een verschil tusschen den aangeboden en den gevraagden «prijs en het is zeer te vreezen dat daarop de totstand- «koming schipbreuk zal lijden. Inmiddels is door de post- «administratie een contract aangegaan met de Zierikzeesche «Stoombootmaatschappij om op iederen werkdag een pakket ngewone brieven (geen pakketten of aangeteekende brieven) «uitsluitend van Rotterdam naar Zierikzee over te brengen. «Deze dienst is dus van veel geringere beteekenis en daarom «zou ik het wenschelijk achten, dat de Spoorboolmaatschappij, «die zulk zwaar subsidie geniet, niet te veeleischend zoude «zijn en dat invloed zoude worden aangewend door het Gemeentebestuur of wie zich daartoe geroepen mocht «achten, om alsnog de totstandkoming van een nieuw «contract met de Spoorbootmaatschappij te bevorderen". Orn het groote belang voor de locale postverbinding, acht ik het wenschelijk, dat deze mededeeling ter openbare kennis komt. Mogelijk kan dit eene opwekking zijn voor bevoegde autoriteiten of andere vermogende invloeden om voor deze zaak in de bres te springen nu het misschien nog tijd is. Onder dankzegging voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn Uw Dw. Dienaar, OLIVIER. Aan (Jen Heer Witte Har/e Wisscnkerke. M ijn heer! Gemakshalve zal ik nu weer maar aan u schrijven en u allereerst vragen of u soms onder de Overbetuwsche Novellen van Cremer ook «Bella Roel" gelezen hebt? Zoo niet, dan wilde ik u wijzen op de volgende zinsneden die luiden: En Ros vroeg naar een handharmoiukoa, want hie wou de schoone kunsten in de hand werken. Keuning Doaved speulde ook op de harp, zei die; en 'n oogenblikske loater vroeg ie oan den koopman: of ie wel wist met wie ie de eer had te spreken? «Nee" zei de koopman. Ros hoalde toen uut den achterzak van z'n lange jas 'n buukscke met gruunen omslag en gouwe letters d'r op (hie had er altijd bij zich) en gaf liet den koopman met dichtgeknepen oogen en sprak: «Nou weet je veur goed met wie da'j de eer heb te spreken" «Ja kind", zegt de kramer tot een klein meisje, terwijl hij meteen het exemplaar, getiteld: «Klei- bloesems en Vruchten" aannam: «Ja dat vogeltje kost 'n stooter: a'j d'r van onder op drukt, dan zingt et" 't kind drukte, 't vogeltje mauwde. Net 'n kat zei het kind, en liep lachende heen Zie je dat 's van Cremer en wat nu volgt is van mij. Misschien heb je 't niet opgemerkt, dat bijvoorbeeld op 3 April te Cortgene uw persoon niet voorgesteld werd aan den heer Waghto, evenmin de directeur of president van «Eendracht maakt Macht" slechts euvel de leden der feest commissie en toen de speech afgestoken was en beant- antwoordtoen de muziek oorverscheurend tateratata tata enz. tot driemaal toe begon te speleu, toen dacht ik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2