ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 April 1892. Eerste Blad. ADVERTENTiEN. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30franco per poas f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalLndië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6139. Directeur-Uitgever j. WAALE. Advertentiesvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot do» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter vjordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer twee bladen. bestaat uit KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Ziefükzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 4 a.s., des namiddags te twee uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierik7.ee,' den '1 April 1892. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeliug van ingekomen stukken. Voorstellen Commissie van de Strafverordeningen, be treffende de Verordening tot voorkoming en blussching van brand en die op de havens. Benoemingen van een leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool, éen onderwijzer en onderwijzeres aan de school B en een Tiendingunger. Onderzoek geloofsbrieven van de twee verkozen Raads leden, enz. BEKENDMAKING. Dé BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift niet bijlagen van Leendfert van Keveren, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van een bakkersoven in het huis, staande op de'Appelmarkt, plaatselijk gemerkt Wijk B, No. 8, kadastraal bekend Sectie A, No. 493 j dat óp Maandag; deu 11 April a.s.9 te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel dc verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 28 Maart 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Den vreemden loop, die de dingen der vorige week in Duitschland hebben genomen, hebben deze week aller aandacht bezig gehouden. De groote vraagpunten waren natuurlijk of Minister Von Zedlitz werkelijk ontslag had gevraagd, of Caprivi dit voorbeeld volgen zou en of de Keizer het ontslag van beiden eventueel zou aannemen. Omtrent het eerste punt kreeg men reeds vrij spoedig zekerheidde Minister had werkelijk zijn ontslag aangevraagd en er zelfs nader op aan gedrongen, ofschoon de Keizer hem wilde behouden. Omtrent hetgeen Caprivi doen zou, liepen allerlei geruchten. Algemeen meende men, dat bij in zijne dubbele functie van Rijkskanselier en Pruisisch Minister- President, tevens belast met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, zou worden gehandhaafd. Toch is deze meening niet bewaarheid. Caprivi is afgetreden als Minister-President, hij blijft Duitsch Rijkskanselier en tevens Pruisisch Minister van Buitenlandsche Zaken. Het schijnt, dat hij er zeer ernstig heeft over gedacht alle zijne functiën neer te leggen, en dat de groote aandrang, die bij hem werd uitgeoefend, benevens zijne vaderlandsliefde hem hebben doen besluiten zijne be trekking van Rijkskanselier voorloopig nog te behouden. Want dat de nieuw getroffen regeling slechts eene voorloopige is, daarover zijn schier allen het eens en algemeen wordt de nieuw opgetreden Pruisische Minister- President, die geene portefeuille heeft, als den aan gewezen opvolger van Bismarck, Caprivi begroet. De nieuwe titularis is Graaf Botho Eulenburg, terwijl tot Minister van Eeredienst is'benoemd Dr. Bosse. Graaf Botho Eulenburg is 62 jaar oud. Gedurende de jaren 1878 tot '1881 was hij Pruisisch Minister van Binnen- landsche Zaken en had onder Bismarck een zeer groot aandeel in de eerste socialistenwet. Verschil van meening omtrent bestuurszaken tusschen hem en Bismarck, veroorzaakte zijn val op eene tot nog toe ongekende wijze. De Minister verdedigde in het lieerenhuis een wetsartikel, toen plotseling een bij het Ministerie van Koophandel geplaatste geheimraad opstond en een brief van Bismarck voorlas, waarin deze verklaarde, dat het artikel dat Eulenburg verdedigde, de geheele wet onmogelijk maakte en waarin hij voorts den Minister scherp aanviel. Natuurlijk vroeg en verkreeg de Minister zijn ontslag. Daardoor ontstond er eene verwijdering tusschen beide staatslieden, die nooit is bijgelegd. De nieuwe Minister behoort lot de streng conservatieven. Ondanks zijn hoogen leefiijd is. hij nog levendig van geest, bezit groote bekwaamheden en is een goed redenaar. Wat zijn politieke gedragslijn betreft, men kan veilig aannemen dat noch door hem, noch door Dr. Bosse eene andere dan de tot hiertoe gevolgde politiek zal worden toegepast. Ook Dr. Bosse, de nieuwe Minister van Eeredienst, is streng conservatief en zeer kerkelijk. Niet dan na vele pogingen is het gelukt hem te bewegen de portefeuille aan te nemen. Hij is iemand zonder politiek verleden, die echter bij alle partijen geacht wordt, om zijne groote capaciteiten en enorme werkkracht, waarvan hij, ondanks zijn GOjarigen leeftijd, nog vele bewijzen geeft. De oplossing der crisis bevredigt bijna alle partijen. Alleen wordt er gewezen op liet gevaar dat er bestaat nu Caprivi geen Minister-President van Pruisen gebleven is. Wel is waar heeft dit ook onder Bismarck plaats gehad, doch slechts gedurende een zeer korten tijd. Tegenover het buitenland is het van het grootste belang, dat de Pruisische portefeuille van Buiten landsche Zaken en het Rijkskanselierschap in ééne hand is gebleven. Eene dikwerf voorkomende ver andering van Rijkskanselier zou op de politieke ver houdingen tegenover het buitenland niet dan ongunstig kunnen werken; er zou wantrouwen ontstaan in de gevolgde richting. De Keizer schijnt door de oplossing der crisis aanmerkelijk te zijn verbeterd. Heette het eerst, dat hij een maand op zijn landgoed zou ver blijven, thans verwacht men hem reeds de volgende week te Berlijn terug. In den Pruisischen Landdag is het wetsontwerp behandeld, betreffende het Welfenfonds. Besloten is, het te zenden naar eene speciale commissie, ofschoon de Minister van Financiën dit bestreed, niet omdat de regeering iets tegen de bespreking van eene commissie heefi, maar omdat hierdoor waarschijnlijk groote vertraging zou worden veroorzaakt en ook in de .commissie geene andere inlichtingen zullen worden gegeven voor het gebruik van het Welfenfonds. In het ontwerp wordt bepaald, dat het geheele kapitaal in het bezit van de Pruisische kroon blijft, terwijl slechts met toestemming van den Landdag bepalingen kunnen worden gemaakt, betreffende het beheer van het kapitaal. De Hertog van Cumberland zal de renten van het fonds verkrijgen, maar het kapitaal zal als het onvervreemdbaar eigendom van het Welfenhüis worden beschouwd. Het geschil tusschen Engeland en de Vereenigde Staten over de robbenvangst in de Behringzee, maakt dat de verhouding tusschen deze twee rijken gespannen wordt. Wederzijds worden nota's gewisseld, maar eens worden schijnt men het niet te kunnen. Terwijl Engeland de huidige toestand niet wil bestendigen, wil Amerika dit wel, in afwachting der uitspraak van de scheidsrechters. De laatste nota van Araerika's President is vrij scherp. De Senaat heeft nu de laatste voorstellen van Engeland na eene geheime zitting naai de cotuniisSié voor Buitenlandsche Zakenverzonden. Ook de binnonlandsche toestand van Engeland is niet vooruitgaande. De mijnarbeiders in Durham blijven maar voortdurend het werk staken niet alleen, maar verhinderen de aan de pompen en de ovens werkende arbeiders hun arbeid voort te zetten. Dit heeft ten gevolge dat er botsingen tusschen de politie en de mijnwerkers voorkomen en er onregelmatigheden worden gepleegd. Durham is de voorraadschuur voor Londen wat de steenkolen betreft en wanneer de andere mijn werkers de Durhamsche gaan steunen, zullen de gevolgen niet te overzien zijn. Naar aanleiding, dat in het Parlement een voorstel verworpen is om den S-urigen arbeidsdag voor de mijnwerkers vast te stellen, heeft de mijnwerkersbond te Westminster vergaderd, besloten bij de aanstaande verkiezingen in alle gevallen die candidaten niet te steunen, welke tegen den 8-urigen arbeidsdag stemden en geen candidaten te steunen, die niet het ontsverp zouden verdedigen, indien het opnieuw in de Kamer kwam. In Griekenland zijn thans de verkiezingen vast gesteld voor de nieuwe Kamer op 15 Mei en de bijeenkomst der nieuwe Kamer op 6 Juni. De Koning ondervindt in de laatste dagen vele blijken van sympathie uit alle oorden des lands. Van een aftreden moet dan ook geen sprake zijn. Toch is men zeer nieuwsgierig naar den uitslag der verkiezingen, waar omtrent niet veel met zekerheid valt té voorspellen. De ex-Koning Milan van Servië heeft nu niet alleen afstand gedaan van zijn koningstroon, maar thans ook voor een som gelds zijn Servisch burger recht afgestaan. Hij verbindt zich, nooit meer in 't land te komen, zich nergens meê te bemoeien enz. enz., mits Servië maar betaalt. De regenten hebben voor gesteld dit aanbod voor de rust des lands aan te nemen en de Kamer heeft met groote meerderheid de wet betreflende de verklaring van den ex-Koning aangenomen, NIEUWSTIJDINGEN. Afrika. Het OraQjevryataatsche blad De Express, schrijft: De heer Booth (de tamboer-generaal" zooals de Paarl hem bestempeld) heeft ons land de voorkeur gegeven voor zijn overzeekolonie. »Zuid-Afrika zal myn waschpot zijn waarin ik het vuilgoed van Londen zal dompelen" heeft de generaal in zoovele woorden onlangs verklaard. Wy objecteeren met cle grootste innigheid er tegen en hopen dat de Kaapkolonie zich even wakker als tijdens de anti-bandieten-beweging gedragen zal by deze tweede poging om Afrika voor een vuilnisbak te gebruiken. Elk land heeft zijne voorrechten, en elk land heeft ook zyne moeilijkheden. Laat elk land zooals elk menach zijn eigen pak zien te dragen. Wy bewonen eun land krioelende van gekleurden. Zij zijn onze natuurlyke arbeiders klassen; zij moeten daartoe opgevoed en zelfs door de wetgeving verplicht worden. Voorwaar er is geen plaats hier voor Engeland's overbevolking. De blanke man zit reeds met de handen in de haren bij de gedachte aan de naturellen die als konijnen rondom hem voorttelen, en nu wil men nog bovenop het ongewenschtste deel van Engeland's bevolking op ons afschudden. Neen, dat gaat niet; Afrika ia niet bestemd om Europa tot waschpot, spuwbak, «vuilnisbak" of «zinkput" te dienen. Wij dragen voorwaar een hooger ideaal in ons hart, en verwachten eene betere toekomst voor ons vaderland. Als de dingen hier gaan zooals het behoort dan is er geen werk voor die arme drommels van het Heilsleger. Ons land zal nooit dik bevolkt worden, en indien ééa ding zeker is dan is het dit dat wij altoos veel meer arbeiders dan arbeid zullen hebben. Maar de arbeiders moeten aan het werk gezet worden, daar ligt de knoop. De luie kaffer moet tot een nuttig mensch herschapen worden. Hij moet leeren werken zooals de blanke man werkt »in het zweet zynB aanschyns". Als die dag komt (en hjj moet en zal komen) dan zal er maar bitter weinig te doen zyn in ons land voor zulke lieden als er in het Heilsleger opgekweekt worden. Wy gunnen ze een uitkomst in Amerika of elders waar er plaats en werk voor hen ismaar Zuid-Afrika is het ongeschiktste oord dat de generaal voor hen kan uitkiezen. Dit heeft de schrandere Minister Merriman ingezien en ronduit in Londen gezegd: en in deze zaak trekken Zuid Afrikaan, Ons Land, Patriot en Expres onder één juk. Amerika. Het nuttige met het aangename vereenigd. De Amerikaansche senator Stanford, beroemd om zijn fraaie collectie harddravers, won kort geleden met een van zyn rappe paardjes den kolossalen prijs vau 125.000 dollars, en dat was hem aangenaam. Maar het nuttige verloor hij daarbij niet uit het oog, en hy verdeelde daarom den prijs onder 125 weesjongens, die voor dat geld heel wat kennis kunnen opdoen. Engeland. Loudon, 29 Maart. In het Lagerhuis heeft de heer Chaplin verklaard dat het mond- en klauwzeer ook in Nederland zich heeft geopenbaard. De Regeering kan het verbod van invoer van vee uit alle landen van Europa niet eer opheffen dan nadat de veeziekte op het vasteland heeft opgehouden. Deeming niet Jack the Ripper. Dit is de overtuiging van de politie te Londen. De man zou deze moorden alleen op zich nemen, om naar Engeland te worden gezonden, hopende te kunnen ontsnappen en in elk geval tyd te winnen. De moordenaar kwam, blykens een telegram uit Albany, aldaar van Perth aan, op weg naar Melbourne. Aan vele stations onderweg waren groote menigten saamgekomen, die zeer dreigende kreten lieten hooren en blijkbaar volkomen bereid waren den Blauwbaard te lynchen, die een bal gaf bij gelegenheid van zyn huwelyk met miss Mather, en wel in de villa, waar zijn eerste wettige vrouw en kinderen door zyn hand vermoord lagen onder den gecementeerden vloer! En hij danste op dien vloer met zjjn nieuwe vrouw, die hij te Melbourne ombrengen zon! Frankrijk. In een deel van Frankrijk onderging het weder eene plotselinge verandering. Boven Epinai brak Zondag een geweldig onweder los en Maandag viel veel sneeuw. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Brieven uit België. Maart 1892. Eene figuur, welke men in Nederland al sedert jaren niet meer aantrof en hoogst waarschijnlijk voortaan ook in België niet meer zal voorkomen, is dezer dagen te Brussel van het wereldtooneel verdwenen. Ik bedoelden heul van Brussel. Waar een beul bestaat, daar is ook de doodstraf nog in voege, zou men denken. En inderdaad staat deze straf nog altijd in het Belgische wetboek geschreven. Toch werd zij onder de Regeering' van den tegenwoordigen Koning nog nooit toegepast; steeds werden de doodvonnissen in levens langen dwangarbeid veranderd. HeL Ambt van zoo heette de beul was dus weinig meer dan eene bediening zonder bezigheid. Die scherprechter in naarn was éen klein, héél zindelijk gekleed oud ventje, met witte bakkebaarden. Van tijd tot tijd zag men hem op de Groote Markt verschijnen, wan neer er een bij verstek veroordeelde in beeltenis werd tentoongesteld. Een helper kwam dan een paal tusschen twee kasseien plaatsen, vier gendarmen te paard vatten post aan weers zijden van den schandpaal, hun brigadier kommandeerde; ■nsabre haut!" en op het oogenblik, dat de zwaarden uit de scheden vlogen, zag men Monsieur de BruxfUes, een papier in de hand houdende, het bureel van politie, verlaten en den paal naderen. Het papier was het vonnis, waardoor de afwezige veroordeeld werd. Boutquiti hechtte het doku- ment aan den paal en keerde in het bureel terug. Een uur later zag men hern weer verschijnen. Heel bedaard nam hij het stuk van den paal af, richtte een bedeesd tot de gendarmen, die hunne lat in de scheede staken en in draf naar hunne kazerne reden, en trok te voet met zijn paraplui of wandelstok onder den arm naar huis. Hij bewoonde in eene der voorsteden een klein, stil huisje, waar hij niemand ontving. Alvorens het ambt van scherprechter te bekleeden, was hij de helper van zijn voorganger geweest. In de laatste hoedanigheid had hij wel aan halsrechtingen medegewerkt, maar in persoon had hij nooit iemand terechtgesteld. Zijne bezoldiging bedroeg 3000 frs. 'sjaars. 'tWas dus eene goed betaalde en daarbij uiterst gemakkelijke brood winning, om welke reden er liefhebbers met Me hoop waren, die naar de opengevallen betrekking dongen. Nu, dat was te verwachten: maar dat er zich ruim 17OO sollicitanten voor zouden aanbieden, had toch zeker niemand gedacht. Zelfs een eerzaam kruidënier had er lust toe, en wendde zich tot een hooggeplaatst persoon, met het verzoek zijne kandidatuur te willen ondersteunen. Deze toonde zich daartoe volgaarne bereid; maar kon toch niet nalaten den man te doen opmerkendat de doodstraf in de laatste 2S jaren wel is waar niet meer was toegepast, maar toch nog altijd in de wet stond, en hij ingeval van benoeming later wel eens zou kunnen geroepen worden om iemand te halsrechten. Wie nu zou denken, dat dit vooruitzicht den kruidenier afschrikte, zou zich grootelijks bedriegen; want zijn antwoord luidde: «Mijnheer, mocht dit geval zich voor doen, dan zou ik geen oogenblik aarzelen mijn dierbaar vaderland te dienen, door het van een dier monsters te ver lossen, welke den Belgischen naam oneer aandoen!" Welke edele gevoelens het vooruitzicht op een traktement van 3000 frs. al niet kan opwekken! Tot teleurstelling van ai de mededingers heeft de Regee ring echter besloten, den beul geen opvolger meer te geven; en men kan niet anders dan dit besluit goedkeuren. Het geld der belastingbetalers kan immers beter besteed worden dan aan het bezoldigen van onnutte postjes? Be gemeente A.ssehe, in Brabant,, verloor eveneens een harer meest bekende inwoners, in den persoon van Jan Geerts, wiens 100ste verjaardag op 27 November 1.1 met grootéri luister gevierd werd. Om te bewijzen dat zij de eer, zulk een oude man onder hare ingezetenen te tellen, naar waarde wist te schatten, kende de gemeenteraad van die plaats hem alsdan een levenslang pensioen toe van 300 frs. 'sjaars. Zooals te voorzien was, heeft Geerts er niet lang van genoten. Ook Antwerpen leed een verlies, dat druk besproken werd en de herziening der Grondwet, het referendum, de sociale kwestie en andere aan de orde van den dag zijnde punten, ten minste voor een oogenblik deed vergeten. Een inwoner der Zoölogie, welke in den laatsten tijd veel bezoek kreeg, de orancj-oulawjis den weg van alle vleesch gegaan. Die sinjeur kon aan ons klimaat niet gewoon worden misschien had hij wel het heimwee. Volgons kenners was het een pracht-exemplaar, de mooiste aap, dien men hier ooit gezien had. Men zegt, dat hij verkocht was aan den Dierentuin te Londen, maar vóór hij daarheen op reis ging, was hij voor altijd afgereisd. De jaarlijksche prijskamp van vet vee heelt ook weer plaats gehad. De bekroonde ossen werden met bloemen en linten versierd, onder het spelen van vroolijke pas-redoublés door de voornaamste straten der stad geleid, 's Avonds werden aan de overwinnaars serenades met fakkellicht gebracht. Kolossale dieren waren er onder de voor de weging aangeboden ossen. De zwaarste woog niet minder dan lï-ï-19 kilo's, pond. liet zwaarste varken had het ongehoorde gewicht van r>3<» kilo's, dus 107;J pond. liet was vetgemaakt door der, burgemeester- brouwer van Borsbeek. De overwinnaar in den laatsten prijskamp, niet het varken, maar de burgemeester werd bij zijne terugkomst uit de stad met muziek aan de statie afgehaald, de. onderwijzer sprak eene geestdriftige redevoering uit, vuurpijlen werden afgestoken, een paar tonnen bier geledigd, in één woord, de bewoners van Bors beek toonden, dat zij fier waren over hunnen burgervader en zijn varken. Geen twijfel of die geestdrift zijner onder- hoorigen zal den burgemeester een spoorslag zijn om op dit gebied nieuwe lauweren te behalen. De luidruchtige dagen der loting voor de militie, dagen waarop de herbergiers juichen en de huurkoetsiers in de handen wrijven, zijn ook weer voorbij. Reeds van 's morgens af wordt dan het gehoor der voorbijgangers gestreeld door het gezang der lotelingen. 't Is wezenlijk een soort van karnaval. De toekomstige ver dedigers des vaderlands tassen zich opeen in allerlei soort van voertuigen, getrokken door magere paarden, waarvan de ooien en het tuig inet vlaggetjes versierd zijn, eu rennen door de straten. 'V'ari af den middag ontmoet men gansche benden beschonkenen. Eenige glazen bier, een paar druppels en daarbij de aandoening zijn voldoende geweest om hunne zinnen te bedwelmen. Regent het, dan waadt men door het slijk en men is betrekkelijk kalm; doch is hut goed weêr, dan is het heel wat anders liet zou eene dwaling zijn.te gelooven, dat het de lote lingen alleen zijn, die op die dagen feestvieren. Neen, de gansche familie vergezelt hen, tot de grootmoeders toe rijden rneè rond, en zingen en dansen er lustig op los. De. moeders hebben voor die gelegenheid de kleinere kinderen in de school doen sparen en die spaarcenten nu opgevraagd, of zij hebben het een en ander naar de Berg van Barm hartigheid gebracht. Want die dag het rnoge voor den loteling gunstig of ongunstig zijn moet op eene orn nooit te vergeten wijze gevierd worden. Dit is onder de volksklasse regel. Maar ook onder de kleine burgerij zijn er, die dan dwaasheden begaan, waarover zij zich op andere tijden schamen zouden. Zoo b.v. is het dan niets buiten gewoons een deftig gekleed man met hoogen zijden hoed op en zijn zoon aan den arm over de straat te zien dansen, voorafgegaan dóór een muzikant met een harmonika. Dan zijn er ook een aantal jongelingen, die, om te doen gelooven dat zij geloot hebben, een nummer koopen en aan hun hoofddeksel vasthechten. Te Brussel op de Groote Markt kan rnen voor de ramen van enkele etablissementen zelfs aangekondigd zien»Hier kan men nummers koopen, volgens keuze." En die handel brengt heel wat op, naar men zegt. Nu, al dat volkje maakt dan eene geweldige drukte. Ongelukkig, als ge zoo een troepje van die wildemannen ontmoet, waaronder zich een of meer uwer kennissen be vinden, ge wordt omringd, men drukt u de handen, ge wordt sorns zelfs omhelsd, ge moet, willen of niet, een rondedans mededoen, men springt om u heen, op gevaar af van uwe teenen te verpletteren, en men verlaat u niet, vooraleer het répertorium der lotelingen is uitgezongen. Waaruit dit repertorium bestaat? Wel, men begint met het aandoenlijke: De soep is goed, Ze kan niet beter wezen, De soep is goed, Ze kan niet beter zijn. Hierop volgt het niet minder treffende Alle dagen vleesch en soep. Wat kan er beter wezen. /Alle dagen, enz. Om, nu echter niet te doen geloovep. dat zij veel op hébben met het soldatenleven, zingt men thans: De troep is slecht, -Hij kan.niet.slechter wezen. De troep, enz. En dan op eene andere wijze Hij heeft geloot al met verstand, AclVttjen hppderd had hij in zijn hand, enz. Ziedaar wat men gedurende vijf dagen, van 's middags tot in 't holle van den nacht hoort uitschreeuwen in alle herbergen, in alle straten der stad. Men slaakt een zucht van verlichting als die dagen voorbij zijn. Er waren dit jaar in Antwerpen ruim 1800 lotelingen ingeschreven. Hierbij djenen gevoegd de 1100 uitgestelden van hét vorige jaar, waardoor het laagste nummer 1101 en het hoogste iets boven de 2900 was. De arme duivels, die een nummer boven de 2000 trekken, gelooven zich dikwijls vrij. Grove dwalingVolgens inlichtingen, uit goede bron geput, zullen zij, die éen nummer beneden de 2600 getrokken hebben, nog niet «er uit" zijn. De militieraden toch, alsof zij aan een ordewoord gehoorzamen, keuren af zooveel zij kunnen. Het getal.uitgestelden, of voor den dienst definitief ongeschikt verklaarden, bedroeg hier het vorige jaar niet minder dan 52 pCt. 't Is op deze wijze, dat men bij het volk langzamerhand het gedacht wil doen ingang vinden van het nuttelooze der loting en het te winnen voor den persoonlijken dienstplicht riiet alleen, maar ook voor dén algemeenen dienstplicht. Volgens de militairen zijn er immers nooit geen soldaten Het jaarlijksch kontingent bedraagt hier nu 13,500 man, men heeft altijd twee, een deel van het jaar zelfs drie lichtingen onder de wapens. Men telt dus in vredestijd tot 40000 man in het leger. Roèpt men al de militieklassen op, dan bekomt men een leger van '100,000 man, buiten eene reserve van 30,000 oud-soldaten, wat samen 130,000 man uitmaakt. Zulk leger was volgens de militaire autoriteiten noodzakelijk, tot verdediging van 's lands onafhankelijkheid. Nu aan hun wensch, welke van voor een paar jarèn dag- teekent, voldaan is, eischen zij bij hoog en bij laag een veel sterker leger. Er zijn er, die zich tevreden willen stellen inet 175,000 rnan, maar er zijn er ook, die 250,000 tot 300,000 man vragen. liet mifitürismus, hier zoowel als elders, is een monster, dat alles zou verslinden, zonder ooit verzadigd te zijn. BRABO. Ingezonden Stukken. ONZE BELANGEN. Uwe courant van 26 Maart maakt melding van de, in dé naburige gemeente opgerichte vereeniging «Onze Belangen", die ten doel heeft, de ingezetenen op de hoogte te brengen van hetgeen door de leden van den raad in het bizonder en door geheel den raad in het algemeen voor de belangen en het welzyn van de gèmeéntè wordt verricht. Zooals ik hoor, zal voortaan ook hier iemand als verslaggever worden afgevaardigd ter zitting van den raad. Het licht dat van onzen raad afstraalde bleef tot nog toe onder een korenmaat verborgen, nu zal daarin verandering worden gebracht en het zal voortaan zijn «laat uw licht schynen voor de menschen." De raadszittingen worden hier nimmer bezocht; niet uit gebrek aan belangstelling, maar bezighedenomdat het geen gebruik is en men eigenlijk niet durft te verechyuen als toehoorder bij de raads zittingen; dat zijn de redenen, die het wegblyven ten grondslag hebben. De pogingen die tot voorlichting van het publiek in onze gemeentezaken aangewend worden, zullen zeker ook door den voorzitter en de leden van den raad onverdeeld worden gewaardeerd. Nu ik thans over »Onze Belangen" schryf, wil ik de gelegenheid te baat nemen eens aan den voorzitter én de leden van onzen raad te informeeren lo. Hoe het komt, dat, waar er in onze gemeente vier bekende timmermansbazen zyn, er slechts 3 ge roepen worden om beurte één jaar de gemeentewerken te verrichten; telt nommer 4 niet mede? 2o. Hoe het komt, dat van de 3 uitverkorenen steecis 1 het leeuwenaandeel in de gemeentewerken heeft? 3o. Of onze gemeentebelasting (hoofdelyke omslag) progressief is, of wel wordt geregeld naar den graad van bloedverwantschap of vriendschap, die er bestaat tusschen den voorzitter en de raadsleden ter eenre en de aangeslagene ter andere zjjde? en 4o. Zyt gij allen, hoofd voor hoofd, in gemoede overtuigd steeds eed en plicht als raadslid na te komen, dat wil zeggen zonder aanzien des persooos, volgens uw beste weten en te goeder trouw te handelen Vooral de laatste vraag zij aan de heeren in ernstige overweging gegeven. Myn dank, Mijnheer de Redacteurvoor de verleende plaatsruimte. WissEskEKKE, April 1892. 3C. VERSCHEIDENHEDEN. V r ij ster markten. Te Schermerhorn (Noord-Holland) bestond vroeger een zeer eigenaardig gebruik. De boerenzoons, die een meisje wilden hebben, be stelden «koopdag" in de herberg «De Valk" en lieten dit door den dorps-omroeper met bekkenslag bekend maken. De meisjes, die gaarne trouwen wilden, tooiden zich fraai op en gingen naar de herberg, waar zij onthaald werden. De waard las vervolgens een «berymd reglement" voor, met de handteekening van den schout voorzien, hetwelk in de gelagkamer aan den muur hing en over den »maakdoop" handelde. Was men het van beide kanten omtrent de voor waarden eens geworden, dan werd de koopsom aan den vqder van het meisje uitbetaald. Overleed de vrijer, vóór het huwelyk, dan behield het meisje I/3 en de rest kwam aan de armen van het dorp. Na afloop van de markt werd er lustig rijstebrij met suiker gesmuld, en een dansparty besloot de pret, Ter Schager vrystermarkt vergaderden de meisjes 1 op het kerkhof, en de jongens kwamen er ook. De werveldraaier aan 't hek kreeg van ieder een dubbeltje i en weerde hen, die er niet bjj behoorden. De vrijers kozen elk een vrijster, en de arme meisjes, die overschoten, werden uitgelachen. Toch kregen deze j misdeelden haar dubbeltje van den goeden werveldraaier eerlijk terug! Eon vrouwelijke Sequali uit <le l^e eexvw. »Mejuiïrou\v Ravid, Huisvrouw van den Heer Bacle, Discipelin van den vermaarden Professor Alers in Zwitserland, wonende op 't Groenewegje, naast den Heer Van der Spek in 's Hage ('s Gravenhage), maakt bekend, dat zij een onfeilbaar vegetaal Elixer heeft a f 2 het Flesje en 10 St. voor de Purgatie, ter herstelling van 18 soorten van Koortsen, Bloedstor tingen, Kinderziekte en slaapziekte, alsmede een onfeilbaar middel ter herstelling van Teering, Aan- borstigheid, Zenuwziekte, Scorbutique Ziekten, Jigt, Kanker, Verzweeringen, Vallende Ziekten, Waterzugt eii Podegra te verdrijven, zonder eenig inwendig middel te gebruiken. Zij onderneemt de herstelling niet, dan wanneer de patiënten door de Artsen op gegeven zijn. ('s Gravenhaagse Vrijdagse Courant van den 25n February 178Ö). 339* Staats-Loterij. Collecten alt het 9e district van Zeeland. 2e Klasse. Prijzen van 30. 1 e L ij-s t. 3740 4538 6953 6969 7377 7382 7398 17401 19601 19607 2 e L ij s t. 3747 3750 4506 5597 7348 7362 7373 15498 19603 3 e L ij s t. 3713 7332 7360 7379 7446 7460 19623 4 e L ij s t. 3725 7386 19611 Bux*g;erlijko Stand van Zierilize«. GEBOREN: 25 Maart. Een zoon van J. Ilillebrand en J. Ringelberg. 27 dito. Eene dochter van C. van de Zande en J. E. A. Douw. 28 dito. Een zoon van J. Hodde en P. Landman. Eene dochter van C. van Westenbrugge en M. J. Wetting. 29 dito. Een zoon van G. van Beveren en J. Zijta. Eene dochter van J. Mallander en M. Schoenmakers. overleden: 27 Maart. A. P. Labrujère, 3 m., d. A. Pape, 6 m., d. 29 dito. J. Wagenaar, 65 j., man van T. Grimm. 31 dito. I. van der Weele, 71 j., man van N. v. d. Have. Weekmarkt te Zierikzee, 31 Maart 1892. Boter.prijzen De Boter is verkocht voor 52l/v 55 en 57 Vn Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor 52'/j, 65, 70 en 75 Ct. per 25 stuks. Eendeieren: De Eendeieren zijn verkocht voor 80 en 95 Cent de 25 stuks. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. April 1Ö9S. VAN MIDDELBURG: VAN ZIERIKZEE: Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 'smorg. 'smidd. 2 7,35' 3,30 3 7,35 4 7,35 3,30 5 7,35| 3.30 G 7,35 3,30 7 7,35 3,30 8 7,35 3,30 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 'smorg. .'smidd. 2 7,30 I 3,30 3 112 4 7,30 j 3,30 5 7,30 6 7,30 7 6,-1 8 6,30| 3,30 3.30 3,30 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal öm een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. v. u. HUCHT, vertrekt aanst. Dinsdag, 'snam. 2 uur, van Zie rikzee haar Goes en Middelburg en Vrijdag-na middag van Middelburg naar Zierikzee. j[) Sï! Aanst. Maandag hopen onze ge- liefde Ouders LEENDERT HOEK en JOZINA VISSER hunne 85-jarige Echtvereenïging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Brujnisse, 2 April 1892. kh) *!l* Woensdag 6 April hopen onze ge- (D1 liefde Ouders: JAN SPEELMAN JANNA KOMMER I) hunne 85-jarige Echtvereeniging rj te herdenken. Njr Hunne dankbare Kinderen. V Jj Ellemeet, 1 April 1892. R Den 7 April a.s. hopen onze ge- (\j liefde Ouders: /Tv ADRIAAN HOGERHEIDE en (V JANNA VAN SORGE kL hunne JLO-jarige Echtvereeniging; sp te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- /C en Kleinkinderen. Tholen, 2 April 1892. V Heden overleed na een kortstondig, doch hevig lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Gerard <le Bruyne. J. M. de BRUYNEde Crane. Utrecht, 28 Maart 1892.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1