ZIEBIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 Maart 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6138. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Spanje. Barcelona, 27 Maart. Een vat petroleum, dat op de kade overgegoten werd, ontvlamde en vloeide in de haven, waar vjjf koopvaardijschepen en twee oorlogsvaartuigen er door in brand geraakten en ver nield werden. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Frankrijk. Toen Woensdagavond 11. de commissaris van politie te Ave3ues in den schouwburg zat, zyn dieven in zjjn bureau op het stadhuis gedrongen, die alles openden, de papieren verscheurden of meenamen, en een som van 10 frcs. buit maakten. Op de schrijftafel lag een défê-jhe, een dergelijken diefstal meldende uit Denain. Daaronder hebben de dieven geschreven: »Wat zeg je er van? Dezelfden". Nederland. Amsterdam, 2S Maart. Ia den schouwburg van Gebr. Van Lier in de Plantage Fransche Laan alhier, werd gisteren avond, tijdens de voorstelling van Stella", de heer Hesselink, die de rol van Ernst von Friedberg vervulde, in de pauze na het vierde bedryf, plotseling door eene beroerte getroffjn, waaraan hy in den afgeloopen nacht is overleden. Aangezien een optreden in het laatste bedrijf eene onmogelijkheid was geworden, moest de rol door den heer Vink worden overgenomen, en is de voorstelling geëindigd zonder dat het publiek iets gemerkt heeft van het ongeval, dat eene algemeene verslagenheid onder de artisten en verder aanwezig personeel heeft teweeggebracht. 'ss Graveuhago, 30 Maart. Tweede Kamer. Ingekomen is e9n wetsontwerp op den zoutaccjjns. Bjj het voortgezet debat over het ontwerp betref fende de schorsing van uitvoerrechten op suiker in Iüdië, verdedigde de minister van koloniën de verlenging dier schorsing voor een jaar als voortzetting der vjjf- jirige schorsing. Hy betoogde de noodzakelijkheid en de billy kheid van dien maatregel en erkende dat naar eene belasting op het inkomen moet worden gezocht als equivalent voor het verlies van alle uitvoerrechten. Als dit nieuwe middel niet dadelyk opbrengt wat de uitvoerrechten opleveren, dan kan de successie belasting worden uitgebreid tot de rechte Ijju en de belasting voor vreemde oosterlingen, die deze vervangt, productiever worden gemaakt. De minister kwam overigens op tegen de legende, dat de Indische fi lanciëa zorgwekkend zouden zyo. Wel eischen ze zorg, maar tegenover de begrooliogs- tekorten staan groote uitgaven voor productieve werken. Dj heer Van Kerkwyk bestreed krachtig het ontwerp als een ongerechtvaardigd cadeau aan de ruime winst genietende suikerfabrikanten. Dd heer Keuc'aenius bestreed eveneens nader het ontwerp, waarvoon de heeren Van Karnabeek en Rödll verklaarden te zullen stemmen op grond der toe zegging van den minister om bjj de aanstaande be- grjoting eene belasting-hervorming voor te stellen. Hat ontwerp is daarop aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. {Zie Ilaagsche Brief.) Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn thanB, overeenkomstig de toezegging door hem gedaan in de vergadering van de Tweede Kamer van 22 dezer, ingezonden de rapporten van de inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen van 20 Febr. j.l. en van 27/28 Febr. j.lmet de daarbij behoorende bijlagen, betreffende het onderzoek naar de wjjze van behandeling der verpleegden in het krankzinnigen gesticht te 's Gravenhage, ten einde die stukken op de griffie van de Kamer te doen nederleggen ter inzage voor de leden, onder voorwaarde van geheimhouding. Hy moet zich evenwel voorbehouden de stukken terug te vragen, zoodra ze aan zijn Departement noodig zijn voor de verdere behandeling der zaak. Teruouzon, 28 Maart. Ziterdag werd hier een huisgezin plotseling in diepe droefheid gedompeld. Vader werd 40 j iar en moeder zou koeken bakken. Hjt daarvoor benoodigde vet wa9 gesmolten en zou in een pannetje even weggezet worden. Plotseling valt de bodem er uit en de kokende inhoul komt op een kind van IS maanden, dat na een vreeselijk lyden heden morgen is overleden. By Kon. besluit van 28 dezer is op zijn verzoek aan C. A. J. Fercken eervol ontslag verleend als notaris te Terneuzen. Axel, 28 Maart. Benoemd tot beambte ter secre tarie, de heer J. M. Dregmans alhier, in de plaats van den heer J. A. v. Vessern, die tot gemeente-secretaris is benoemd. Middelburg, 28 Maart. Heden morgen zou C. M., stuurman bij de M. M. van Stoomvaart, zich per stoombarge van 6 20 van hier naar Vlissingen begeven; een oogenblik echter voor hy by de barge was aangekomen, zonk de man ineen en was onmiddellyk een lyk. Ook uit Middelburg werd een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden om aan sluiting by den midden Europeeschen tyd te erlangen. Tot gemeenteveldwachter te Driewegen is, met inging van 1 April as., benoemd P. Overduyn te Middelburg. Goes, 28 Maart. Na gehouden eindexamen ver wierven het diploma der Burger-Avondschool, F. Fabery de Jonge, IJ. H. van Kogelenbarg, C. van Hoek Riemens en J. de Koning van Goes; P. de JoDge van Biezelioge en S. Beenhakker van Kloetinge. Ook eene ovatie. By het passeeren van deD snel trein van 9 33, waarmee Gjneraal Booth voorbij Goes raar Vlissingen stoomt, beeft vrouw Egge, de oudste heilsoldaat hier ter stede, namens collega's en vrienden onder verlichting met Bengaalsch vuur eene teekening van een Zeeuwsch boerenmeisje aangeboden. Zeker een eigenaardig cadeau! De dijk aan het z. g. Verderf" aan het kanaal door Zuid-Bjveland is heden geheel in de diepte ver dwenen. Gelukkig is de inlaagdyk kant en klaar om het water te keeren, zoodat er geen gevaar bestaat. Ruim een 50-tal personen was opgekomen om eene inleiding aan te hooren van de belastingontwerpen van den Minister Pieraon. H:t bestuur der liberale kiesvereeniging had daarvoor uitgenoodigd den heer mr. Goeman Borgesiu3, lid der Tweede Kamer. Daar deze door ongesteldheid was verhinderd, werd zijne plaats ingenomen door den heer D. Stigter. Deze heeft zich uitstekend van zyn taak gekweten. Hy toonde aaD, hoe de vermogens-belasting werkelyk eene verplaatsing van belastingdruk is naar den gewenschten kant, en dat de afschalfiog of ver mindering der accijnzen op zout en zeep enz. maat regelen mogen genoemd worden, die de goedkeuring van iedere weldenkende kunnen wegdragen. Minder is dit het geval met de voorgestelde verhooging van den jenever-accijns. Evenals de opium ia Iadië moet de jenever hier te lande zooveel mogelyk geweerd worden. Met byoa algemeene stemmen werd dan ook eene motie aangenomen, inhoudende de betuiging van sympathie in de aanhangige ontwerpen, den wensch tot aan neming, maar tevens het verzoek om de verhooging van de belasting op het gedistilleerd te verwerpjn. Coljjusplaat. Naar wij vernemen zou de voordracht voor ontvanger-griffier van den Lsendert Abraham polder zyn als volgt: No. 1. De heer A. A. Kuiper Boone te Cortgene en No. 2. De heer Wagtho, burgemeester van Colynsplaat, Cortgene en Cats. Cortgene, 28 Maart. Heden heeft een persoon, die steeds sukkelend was, zich door ophanging van het leven berooid. Woltaartsdijk, 28 Maart. Jl. Zaterdag werd de jaarlijkache algemeene vergadering gehouden van de leden van het ïOadersteunings- of ziekenfonds", ten jare 1887 alhier tot stand gebracht. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat, by eene uitgaaf van 49,75, het saldo in kas was gestegen tot een bedrag van 711,04 De Secretaris, de heer J. van der Bjad, volgens den rooster als bestuurslid moetende aftreden, werd by acclamatie herbenoemd, die zulks vooralsnog niet wilde afwjjzen, hoezeer zyn hooge leef tyd dit aDders wel billy ken zou. Ia het afgeloopen boekjaar hebben 7 leden wegens ziekte eene meer of mindere ondersteuning genoten, tot een totaal bedrag van 4S. Met het oog op het klimmend bedrag van de in kas zyn de gelden, werd besloten voortaan van de nieuwe leden een entréegeld te heffen, thans voor het met 1 April in te treden boekjaar bepaald op 40 cts. Nadat 2 leden voor hun lidmaatschap bedankt hadden, werden 3 nieuwe leden aangenomen, welke aanwinst meer en meer mochte toenemen, om het doel der vereeniging Onderlinge Hulp" ruimer te kunnen toepassen Ziejriliscee, 30 Maart. Gisteren promoveerde aan de Universiteit te Gent tot Docteur en Médecine, chirurgie et accouchements, de heer A. van der Hoeven, Arts alhier. Bjj de a.s. akte-examens lager onderwjjs in Zeeland is tot deskundige voor de vrye en orde- oefeningen der gymnastiek nog benoemd de heer J. H. van der Bel. Mejuffrouw G. C. Duyvestein te Borsaele is be noemd tot onderwijzeres te Nieuwe Tonge. De commissie van postdirecteuren en postcom- miezen uit de inspectie Breda, welke reeds gelden in ontvangst had genomen om aan den heer Nagel, inspecteur der poateryen te Breda, ter gelegenheid van zyn 40 jarig ambtsjubileum, op 7 April a.s., een geschenk aan te bieden, heeft die gelden aan de deel nemers teruggezonden met de mededeeling, dat zjj geen vryheid heeft gevonden om aan het voorgenomen plan gevolg te geven, en wel op grond van het bepaalde by No. 4 der verzameling van 1892, zjjnde eene herinnering, dat het aanbieden van geschenken door ambtenaren aan hunne superieuren niet wenschelyk wordt geacht. Vrydag heeft te Breda een dubbele moord plaats gehad. De brievenbesteller F. heeft eerst zyne 26-jarige vrouw, met wie by nog maar enkele maanden gehuwd was, en daarna zichzelven met een revolverschot gedood. Beiden leefden in gedurige onmin, naar vermoed wordt ten gevolge van minnenjji. Wjj ontleenen aan de N. Br. Cl. omtrent dezen moord het volgende: Yrjjdagmorgen was er reeds vroeg oneenigheid. E3n der buren hoorde den man roepen: »als 't myn be trekking kost, is 'tjou dood!" Helaas! die bedreiging bleek gemeend te zyn! Nadat F. zyne bestelling had afgedaan, op het bezorgen van een tweetal brieven na, ging hy naar huis. Wat daar toen voorviel, is niet bekend, maar zeker is het, dat het twisten weder een aanvang nam. Ruim 12 ure hoorden de buren een paar schoten vallen op het stukje open terrein achter het huis van hGt echtpaar F. Men keek eens over de heining en zag de beide echtgenooten in huD bloed badende op het plaatsje liggen. Beiden waren dood. De politie werd gehaald, geestelyke en geneeskundige hulp ingeroepen, doca het was te laat. De plaats van den moord zag er verschrikkelijk uit. De 8teenen van het plaatsje waren rood gekleurd door het bloed. De vrouw lag, met eene afgryselijke wonde aan het hoofd, op den grond, en half tegen een kippenren aangeleund. De vrouw wa9 gekleed om uit te gaan. Toen wij het treurig tooneel in oogenschouw namen, lagen haar hoedje eene hoedje met veelkleurige vederen getooid voile en zwart glacé handschoenen, op het raamkozyn. Naa6t de vrouw, en met het gezicht naar haar toe gekeerd, lag de man, eveneens aan het hoofd verwond en met bloed besmeerd. Hy had de revolver, waarop nog ééi patroon zat, ia de rechterhand. Hjj was in uniform gekleed en de plaat als besteller hing hem nog op de borst. Ejn paar stoelen met bloed bespat, lagen op den grond. Ia de voorkamer, de eenige die gebruikt werd, hingen witte doeken voor de ramen, en neteldoeksche over gordijnen daarvóó:. Een oude latafel stond links van de deur; kleine snuisteryen stonden daar bovenop, o.a. een koperen standaardje mpf een gekleurd en gebloemd plaatje, met de woorden: .»Veel geluk!" I Ij het middeu dtr kamer lagen op een vierkante tafel een paar brooden; een schoteltje met boter stond daarbjj. Op het fornuis stond een pot met koffie. De verdere inventaris bestond uit eenige stoelen met matten zittingen, een vouwstoeltjen eene lamp. Aan den waad hingen eenige platen en gravures zonder lijst, o.a. de bekende platen: »Ach, vader niet meer!" en »Het kiüd van den tapper", een gt 'illustreerde Fransche wandkalender en een plaat uit »Le petit Parisien", voorstellende een man, die een vrouw door middel van een revolverschot het leven beneemt! De Exploitatie-maatschappij heeft eene order uit gevaardigd van den volgenden inhoud: »Dd aandacht der reizigers wordt er op gevestigd, sdat de plaatskaarten genomen of afgegeven voor de »op de lijnen Nijmegen—Arnhem—Zutfen—Deventer— »Zwolle en Lage Zwaluwe—'s Bosch—Oech rydende »locaaltreinen (op het aankondigingsbiljet der staats- »epoor vermeld met no. 1000 en meer) in het geheel »niet geldig zyn voor de gewone treinen op diezelfde lijoen. Reizigers die in een gewonen trein plaats nemen »met een plaatsbewijs voor een locaaltrein, worden »derhalve aangemerkt als niet te zjjn voorzien van »een behoorljjk plaatsbewijs." Maakt men zich aan bovengenoemde overtreding schuldig, dan moet men betalen den vrachtprijs ge rekend van het voorgaande hoofdstation, benevens ƒ3 boete voor de le en 2e klasse en 1,50 boete voor de 3j klasse. Het behoeft overigens wel geen betoog, dat plaats- kaarten voor gewone treinen genomen ook geldig zjjn voor de locaaltreinen. Ter waarschuwing. In een der bladen kwam dezer dagen eene advertentie voor van den volgenden inhoud »The International Employment Agency R 4453 River St. Cnicago III U. S A. verschaft posities en betrekkingen van allerlei soort, in de Yereenigde Staten, voor Dames en Hjeren. Goede betrekkingen tegen hooge salarissen voorZaakkundigen, Handelslieden en Werklieden." Alhoewel aan den inhoud dezer advertentie zeer weinig geloof slaande, wenschte een ingezetene van Eindhoven toch gaarne te weten wat hiervan was en wendde bij zich te dien einde tot den Nederlandschen consnl te Cnicago. Dezer dagen ontving hij van dezen een schrijven, waarin o. a. het volgende werd mede gedeeld >Naar myn inzien is die advertentie van »The IaternatioDal Employment Agency" niet9 andera dan eene poging om lichtgeloovige lui wat geld uit den zjk te kloppen. >De toestand in Chicago is thaus van dien aard, dat duizenden menschen (men berekent ongeveer 30000) zonder werk zjjn. Van alle kanten van Amerika en ook uit Europa zyn duizenden hierheen gestroomd met het idéé dat er volop werk was en helaas, zyn daarin bitter teleurgesteld. »Geen dag gaat er voorbjj, dat er niet een of meer Hollandera op mjjn kantoor komen met het verzoek hen aan werk te helpen. De toestand van sommigen is alles behalve benijdenswaardig en ik zou niemand aanraden naar Cnicago te komen met het doel om hier eene betrekking te vinden." Het Mdbl. tegen de Verualsclting van Levensmiddelen 8chrjjft Beu gevaar in onze woningen. Door gemakzucht als anderszins- veronachtzamen wij niet zelden de eenvoudigste gezondheidsvoorschriften; dit blijkt nergens sterker dan uit de menigte gordijnen en tapjjten in onze vertrekken. Voldoende circulatie van fri9sche lucht, zoo noodig om onze woningen te zuiveren, wordt daardoor gemist. Tapyten zyn altijd af te keuven, wanneer ze niet gemakkelijk weggenomen kunnen worden ter reiniging. In de meeste huizen verloopen er jaren, alvorens het tapjjt wordt opgenomen, bd in dien tijd ontwikkelen zich daarin een aantal microben en neemt het vuil voortdurend toe. Geen wonder dan ook, wanneer ooze kamers een mnffe lucht behouden, in spjjt van het regelmatig openen der vensters en het krachtig aan vegen een gedeelte van het stof wordt daardoor slechts verplaatst en zet zich op minder toegankelijke plaatsen. Vaste tapyten moeten vooral vermeden worden in de slaapkamer, want zij nemen o. a. de in de lucht aanwezige slecht riekende stoffen op. Vloerkleeden, tapijten en gordijnen moeten zeer dikwjjls gereinigd worden en in de frissche lucht opgehangen. Zoodoende kunnen wij er in slagen, besloten ruimten tot een gezond verbljjf te maken. LANDBOUW. De gevolgen van den langen winter. De tarwe, die van 't najaar mooi stond, heeft later van de slakken, en op geschoren weiden ook van de hem8worm veel te verduren gehad. Op 't laatst van Fabruari ging het nog, zoodat zich slechts hier en daar ledige plekken vertoonden, die toen reeds door enkele landbouwers met nieuw zaaikoren werden bjjgezaaid, doch door het knagen der genoemde insecten, waren vele tarwevelden ziekelyk. Wel deed de aanvankelijke groei den tarwevelden in Februari goed en had met bijzaaien nog veel terecht kunnen komen, maar de felle vorst in Maart deed haar treurige uitwerking, zoodat helaas de meeste velden zullen omgeploegd moeten worden. Om tarwe over te zaaien is het te laat, zeggen sommigen, terwyl andere landbouwers daarentegen het er op wagen en zeggenals het weder maar meeloopt. Die hoop ia echter tengevolge de strenge nachtvorsten der laatste dagen geheel teleurgesteld. Voorts zal er weer evenals verleden jaar veel gerst uitgezaaid worden. Het winterkoolzaad, dat tot einde Februari mooi stond, heeft door de laatste vorst ook zooveel geleden, dat het op vele akkers dood isvooral op kleigronden. Op de zavelgronden is 't niet zoo slim en op de zandige gronden nog beter. Wel zjjn de toppen der planten door den N. O. wind bevroren, doch de planten bleken bjj onderzoek van onderen nog gezond, en dat geeft den landbouwers moed, dat de planten nog voldoende zullen uitwerken. Jammer dat het met dit product weer zoo hachelijk slaat, want voor den arbeider is daar nog eens een extraatje mede te verdienen. De winter, die voornamelijk voor den lossen arbeider veel te lang duurde, zil nog laDger gevoeld worden, want door al dat overzaaion valt er met wieden weer weinig te verdienen. Voor de tuiniers is het ook niet rooskleurig. De nog op het veld staande savooie- en spruitkool is door de laatste vorst zoo goed als weg. Ook de vroege voorjaars bloemkool is grootandeels weg, en daar er niet vroeg gezaaid kan worden, ten minste als men geen bakken heeft, zal alzoo de vroege groente lang uitblyven. Ia de St. Ct. is opgenomen het oordeel omtrent den oogst over 1891 voor Nederland. Daarin worden de resultaten, die verschillende landbouwproducten in 1891 gaven, in het kort aldus samengevat: Verkregen werd een goede opbrengst van: haver, in graan en stroo. Verkregen werd een vry goede opbrengst van boonen, ook aan stroo; hennep, aan liet; peren; kool rapen, wortels, bloembollen en houtgewas. Verkregen werd een ruim middelmatige opbrengst van: gerst, aan stroo en graan; mangelwortels; klaver, aan groen voeder en hooi; warmoezerjjenaalbessen en boomkweekerjjen; hennep, aan lint. Verkregen werd een middelmatige opbrengst van: tarwe, aan stroo; rogge, aan stroo; kanariezaacl; cichorei hennep, aan zaad; gras, als weide; pruimen. Verkregen werd een minder dan middelmatige op brengst van: tarwe; rogge; erwten, ook aan stroo; appelen; kersen en aardbeziën; gras, als hooi. Verkregen werd een ongunstige opbrengst van boekweit, ook aan slroo; suikerbieten; karwy- en koolzaad; vlas, aan zaad en lint; tabak. Verkregen werd een slechte opbrengst van: aaidappelen. De qualiteit was goed van: haver, ook van het stroo. De qualiteit was vry goed van: boonen, ook van het stroo; hennep, van zaad en lint; mangelwortels; koolrapen wortels klaver, als groen voeder en als hooi bloembollen en hout. De qualiteit was ruim middelmatig van: rogge, als stroo; gerst, ook als stroo; gras, als weide; warmoezery- gewassen peren; aalbessen; boomkweekerij- en bloem- kweekerijgewaasen. De qiuliteit was middelmatig van: tarwe, als stroo; rogge; suikerbieten; kanariezaad; cichorei en pruimeo; gras, als hooi. Da qualiteit was ongunstig van: karweizaad; vlas, a's zaad en lint; tabak. 1£ It K N I E U W S. Aangenomen het beroep naar Naarden, door ds. L. R. Oldeman te Oost Zaandam. Bjroepen bjj de Evang. Luth. Gem. te Amsterdam, ds. P. v. d. Veen te Haarlem. Buitengewoon groot was de toeloop van belang stellenden in de inwjjding van het nieuwe kerkje voor de doopsgezinde gemeente te Goes door ds. T. J. Kielstra uit Middelburg. Spreker had tot tekst gekozen Hebreeën 2 vers 12. Ejnige geloofsgenooten uit Middelburg woonden de plechtigheid by. Van de hervormde predikanten was alleen ds. P. Huet verschenen. Da heer Kielstra deelde mede, hoe men bet nieuwe gebouw te danken had aan de offervaardigheid van hier en elders wonende doopsgezinden. De aannemer le heer Buitendyk) en de architect (de heer Konings), die door ongesteldheid was verhinderd aanwezig te zjjn, werden in de algemeene loftuitingen en dankbetuigingen begrepen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Goes, 28 Maart. Door Burgem. en Weth. is aan besteed het schoonmaken der onderscheidene gemeente- gebouwen in vier perceelen. Aangenomen werden het eerste en derde perceel door N. Hageman voor 110 en 160het tweede perceel door J. Plazier voor 105; het vierde door M. Buitendyk voor 180. Cortgene. 28 Maart. Heden werd alhier ten overstaan van Notaris Reelof, ten verzoeke van de erven van wylen den hear J. W. Vader, in de »Stads- wynkelder" geveild: Het landgoed »Nooit gedacht", gelegen io Oarustpolder te Camperland, verdeeld in 17 perceelen. Daar voor da massa geen bod werd gedaan, werden de voorloopig geveilde perceelen verkocht als volgt: le perc., C. Schuilwerve, Cortgene, voor 295 p. geniet. 2e idem, 300 3e idem, 285 4e J. Marku9se, Camp9rland, 311 5e A. Dieleman, Cortgene, 305 6e C. Schuilwerve, Cortgene, 302 7e A. Dieleman, Cortgene, 300 8e idem, 275 9e L. Wisse, Camper land, 301 10e A. Dieleman, Cortgene, 275 lie C.Schuilwerve, Cortgene, 270 12e idem, 250 13e L. Wisse, Camperland, 276 14e C. Schuilwerve, Cortgene, 280 15e J. J. Buyze, Camperland, 277 16e C. v. d. Weele, Wiaaenk., 279 17e A. Dieleman, Cortgene, 1300 Het laatste perceel ia het paviljoen met schuurtje enz. Onkosten 12 pCt. 's Gravenhage, 25 Maart 1892. NoodwettenDat is de geest van onzen tijd, althans voor het oogenblik in Nederland. Pas beeft de Kauier de militie-noodwet aangenomen op eene wjjze waardoor nu juist niet het prestige van den Minister van Oorlog sterk verhoogd is, boe onrecht vaardig de tegen hem gerichte aanvallen ook mogen zijn geweest, of zij behandelt alweer een noodwet, nu om de hulp, 5 jaar geleden aan de suikerindustrie op Java verleend, nog voor een jaartje te verlengen. Men weet dat toen op Java een crisis is uitgebroken die, ware door het Gouvernement geen maatregelen genomen, bad moeten uitloopen op den val van tal van suikerfabrikanten, wat zou hebben gelijk gestaan met een doodsteek voor onzen handel in Indië en voor de inlandsche bevolking bij de cultuur be trokken. In het welbegrepen staatsbelang besloot toen de wetgever de suikerindustrie op Java tijdelijk van verschillende lasten te ontheffen. O. a. werd toen ook het uitvoerrecht op suiker voor 5 jaar geschorst. Daar in beginsel tegen het heffen van uitvoerrechten groote economische bedenkingen bestaan, verwachtte men dat gedurende die 5 jaren, de Regeering zoodanige belastinghervormingen voor Indië zou voorstellen, dat wederinvoering der uit voerrechten onnoodig zou worden en de schatkist op andere wijze zou worden schadeloos gesteld. Maar ziet! de vorige regeering heeft zich daaraan weinig gelegen laten liggen. Op belasting-gebied in Neder land en in Indië was zij zeer gehecht aan het kom- mando: »op de plaats rust" en evenmin als de Minister Godin de Baaufort het belastingstelsel in Nederland heeft hervormd, hebben de Ministers Keuchenius en Mackay een stap gedaan om voor Indië een beter stelsel te zien aangenomen. Het gevolg is in beide gevallen hetzelfde. De tegenwoor dige Regeering beeft een noodwet moeten voorstellen om de zwaar gedrukte Nederlandsche gemeenteu te helpen en eene andere noodwet om de suiker- fabrikanten op Java nog eens te helpen. Men lette hierop wel, omdat het natuurlijk in den geest der anti-ministerieelen op dit oogenblik ligt de nood wetten af te keuren als redmiddeltjes van deze Regeering, terwijl ze feitelijk het noodwendig gevolg zijn der nalatigheid van de vorige. Is nu die verlenging van de schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Ned. Indië gedurende één jaar billijk? Zij, die zoo sterk hebben geklaagd over de bönadjeling van de bietsuikercultuur hier te lande, door de maatregelen van het vorige jaar, zullen zeer geneigd zijn om over bevoordeeling te klagen van de rietsuikercultuur op Java. Maar wij moeten dan toch niet vergeten dat een van de voor stellers van de tijdelijke hulp, 5 jaar geleden, de heer Van Kerkwijk, die waarlijk voldoende getoond heeft der bietsuikercultuur een warm hart toe te dragen, reeds 5 jaar geleden zelf heeft gezegd, dat een jaar meer of minder er niet toe deed, daar de hulp noodzakelijk was. Door nu het uitvoerrecht te herstellen zou men de heer Cremer wees er i duidelijk op de rijke fabrieken op Java niet j schaden, maar de niet-rendeerende in den grond i boren. Ea dat terwijl het in de bedoeling van den Minister van Koloniën ligt om belastingvoorstellen ten behoeve van Indië in te dienen, waarbij waar schijnlijk het uitvoerrecht zal verdwijnen. Zal men nu om korten tijd het genot te hebben uitvoerrecht te heffen, een deel der Ja va-industrie dooden? Dit ware ongerijmd en het voorstel zal dan ook onge twijfeld worden aangenomen. De meeste leden zyn van oordeel dat men den Minister Van Dedem tijd moet laten om zijn belastinghervorming in te dienen en eigenlijk beperkte het geheele debat zich tot de vraagof men nu principieel over het uitvoerrecht zal beslissen? Natuurlijk is dit het geval echter niet: bet doodvonnis over het middel van inkomst kan eerst geveld worden als men ziet hoe de Minister dit nieuwe gat in de Indische schatkist zal kunnen stoppen. Tijd wil men der Regeering laten, maar de Regeering wil omgekeerd ons den tijd niet laten, in letterlijken zin. De verandering van den tij I is dezer dagen aan de orde van den dag. Ieder spreekt over de 20 minuten verschil, die ons met 1 Mei wachten. Men heeft er de Regeering zelfs een verwijt van gemaakt dat zij dien dag had gekozen om dien 20 minuten te verlengen, omdat het een Zondag was. Alsof de vromen een langeren Zondag niet moesten verkiezen boven een korteren. Mij dunkt de dag is uitstekend gekozen, ook omdat 1 Mei de aangenomen vacantiedag der arbeiders is. Zij ook zullen nu 20 minuten langer plezier hebben van hun feestvreugde. Er is over die tijdsverandering al zoo veel geredeneerd dat ik niet wagen zal de verwar ring te vermeerderen. Dit staat, dunkt mij, vast. Dat post- en telegraaf- met de spoorwegklok op 1 Mei 20 minuten blijven stilstaan, wat niemand zal hinderen, terwyl de stadsklokken dit of ook zullen doen en dan ieder horloge verzet zal worden, of niet, in welk geval men in die plaatsen 20 minuten ver schil zal hebben met den uniformen-tijd van het verkeer. In iedere gemeente beslisse het bestuur wat het beste is voor den handel en het bedrijf. Ik wed er zijn er geen 50 die niet terstond de gemeenteklok naar de spoorwegklok of postklok veranderen. In ons tegenwoordig leven is reizen, vertrekken, ver- zendeu, aankomen, ontvangen zoo ingeweven dat men hecht aan de tijdsbepalingen der verkeersmiddelen. Een gebrek kleeft aan de geheele geschiedenis; zonder er over na te denken zal men alles 20 mi nuten later doen dan nu, maar wanneer men zich nu voorneemt om na 1 Mei in plaats van om 7 uur, om G'/j op te staan en 's avonds in plaats van 12 uur om half twaalf naar bed te gaan, dan is dat zaakje ook al weer in orde en wint men er ten slotte 10 minuten bij. In de Kamer verpraat men overigens zooveel keer 20 minuten, dat het wel wat haarkloverij is, om op dat 20 minuten tijdsverschil zoo te blijven hangen. Stelt u eens voor, dat we een uur of wat de vorige week hebben zoek ge maakt met de vraag: of, als er in een overeen komst staat, dat zij binnen een jaar moet worden goedgekeurd, maar dit onmogelijk blijkt en de belangstellenden met elkaar afspreken om dien termijn een half jaar te verlengen, dit eene wijzi ging is in de overeenkomst, die opnieuw de goedkeuring der Wetgevende Macht noodig maakt? En die vraag rees nog wel op hetzelfde oogen blik, dat er een nieuwe goedkeuring van de overeenkomst om andere redenen werd gevraagd. Waarlijk, het is soms alsof men in onze Kamer om een praatje verlegen is en gaarne geneigd is zijn kennis te luchten te hangen. Controle, toezicht op de Regeeringshandelingen en de na leving der Constitutie is zeer gewenscht, maar dergelijke vitterijen, juridische spitsvondigheden zijn belachelijk. Gelukkig heeft door dit twist gesprek de zaak niet geleden, want de Kamer heeft andermaal de Congres-overeenkomst goed gekeurd, al heeft Frankrijk bij de ratificatie enkele artikelen uitgezonderd. Controle, toezicht waar die noodig zijn, allereerst in de krankzinnigengestichten. Dat heeft de interpellatie Borgesius al wederom geleerd. Eigenlijk was zij een volkomen rechtvaardiging van het bekende boekje van Mevr. Stuten, een volkomen akte van beschuldiging tegen het Haagsche gesticht, thans versterkt nog wel door de verklaringen van den geneesheer, die door de schrijfster der brochure ook beschuldigd was. Die geneesheer, die intusschen zijn ontslag heeft aan gevraagd, heeft medegedeeld, dat hij in het krankzinnigengesticht niets had in te brengen, dat zijn bevelen niet werden nagekomen, ja, wat erger is, dat zjjn recepten öf te laat, öf in 't geheel niet werden gereed gemaakt en toe gediend en dat men hem zelfs onkundig liet als een patient een beroerte kreeg. Fraaie toestanden. Eén zaak verwondert mij alleenDat een ge- noesheer, die zichzelf respecteert, zulks gedoogt, zonder reeds voor lang óf zijn ontslag genomen te hebben, óf den Inspecteurs met die toedracht van zaken te hebben bekend gemaakt, óf teil slotte het publiek of teu minste de familiën der patiënten te hebben gewaarschuwd. Of de ge neesheer geheel is vrij te pleiten en de schuld alleen ligt bij den directeur of bij het bestuur, of bij beiden, dit zal nu wel worden uitgemaakt door de gerechtelijke instructie, die is ingesteld van Regeeringswege. En stellig en zeker zal de brochure van Mevr. Stuten haar doel hebben bereikt: de oogen zijn geopend voor den ellendigen toestand der krankzinnigengestichten en binnen korteren of langeren tijd zal een herziening der krankzinnigenwet onvermijdelijk zijn. Wij leven hier nog altoos in de Saquah- periode. De man wordt bewierookt als een heilige en gefêteerd als een wonderdoender, omdat hij reclame maakt van zijn weldadigheidszin, door een gedeelte van het geld van het publiek te besteden voor maaltijden en verder het publiek te divingen te offjren v.oor allerlei instellingen, die hij wenscht te bevoordeelen. Nu is dat alles mooi en wel en heel aardig voor de bevoor deelden, maar laf acht ik het publiek, dat zich door zoo'n reclamemaker voor zija olie laat be- leedigen, uitschelden en aan de kaak stellen, als iemand weigert te geven of opstaat, als mijnheer Sjcpuh spreekt. Zelfs geneert die gewezen kermis gast zich niet de Hollanders in 't algemeen en de militairen in 't bijzonder uit te klseden of belachelijk te maken, als hij er een ui door kan. zeggen. Terwijl in Frankrijk in zulk een geval zoo'n kerel van de tribune zou worden afgeranseld, eet men hier dat alles voor zoete koek op, biedt hem kransen en bloemjn aan en huldigt hem als een Vorst, als hoedanig hij zich dan ook aanstelt, door b. v. rond te rijden in een eigen equipage, waarvan het span paarden hem alleen f 1S00 heeft gekost. Waar vandaan komt al dat geld? Uit de olie die hij aanpreekt en die soms geneest, maar die tegen duren prijs verkocht, ia oneindig aantal gevallen niets doet, terwijl diezelfde wonderman in een zeer groot aantal gevallen niets kan verrichten en moet bekennen er niets aan te kunnen doen, al prijst hij zijn olie ook aan voor alle gevallen. Dan is naast Sequah generaal Booth een reus. Beiden zijn op het oogenblik hier. Beiden maken reclame op Amerikaansche manier. Maar terwijl Sequah is eu blijft een kwakzalver, die maaltijden en weldadigheidszaken als reclame ge bruikt, maar optreedt om eigen zak of dien van zijne onderneming te spekken, is generaal Booth de vertegenwoordiger van persoonlijke opoffering, persoonlijke toewijding en liefde tot de menseb- heid, zonder eigen voordeel na te jagen, zonder eenige onderneming financieel te steunen, alleen bedoelende het Godsrijk op aarde uit te breiden door opbeuring, vertroosting, hulp en steun te verleenen aan iederen gevallene, iederen ongeluk kige. Dien man te huldigen strekt den mensch tot eer, Sequah te vergoden getuigt van lafheid en bekrompenheid des geestes. Maar er zijn vleiers, die het gouden kalf aanbidden zullen, al werd het door moordenaarshanden opgericht. En Sequah strooit geld uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1