pik a p£k. party, maar ook om den persoon van den beer Kakebeeke, zyn alle liberalen uit ons district verplicht alle krachten in te spannen om tenminste dezen zetel te behouden. De tegenpartij vraagt niet naar verdiensten; zonder blikken of blozen stelt zy onbekende, onbeteekenende personen tegenover hen, die 25 jaar of meer aan het gewest de meest belangrijkste diensten hebben bewezen. Laten de besturen der liberale kiesvereenigingen ditmaal eens geen tijd, moeite of geld sparen om der tegenparty een krachtig: »Tot hiertoe en niet verder" toe te roepen. De agent van politie eerste klasse J. Valkenburg, heeft als zoodanig ontslag genomen, wegens zyne benoeming tot boekhouder der meelfabriek te Amersfoort. Er is in den laatsten tyd nog al wijziging gekomen in het personeel onzer politie-agenten. Het Christelijk muziekgezelschap Hosanna", directeur de heer Kievit, geeft Woensdag 30 Maart eene openbare uitvoering. Niettegenstaande aan alle leden der doopsgezinde gemeente tot dusver de toegang tot hun nieuw kerk gebouw is ontzegd, lezen we daarvan, afkomstig van een niet-lid, de volgende bescbry ving. Het gebouw, staande naast de ambachtsschool, is gebouwd naar de plannen van den architect J. Konings te 's Gravenhage en aangenomen door den heer M. Buitendijk alhier. Het is zeer elegant en een sieraad voor den Weatwal, een der mooiste plekjes van Goes. Het kerkje is opgetrokken in oud-Hollandschen styl. Op het puntgeveltje prijkt een sierlijk gesmeed ijzeren pieron, terwijl de ramen met gekleurd glas in lood gezet, met het mozaïkwerk, aan het gebouw een zeer aangenaam voorkomen geven. Het inwendige is 11 by 9 Meters, terwijl de con sistoriekamer 5,50 by 5,40 Meter is. In plaats van een preekstoel heeft men een platvorm; de zitplaatsen zyn stoelen. By de eerste steenlegging is in een koperen bus eene oorkonde ingemetseld, inhoudende eene perkamenten rol, bevattende de namen der stichters, n.l. de heeren v. d. Manden, Breetvelt, Kooman, v. d. Berge en S waters. Diep treurig is de toestand der werkende klasse. Niet alleen de veld- en tuinarbeidera, ook ambachts lieden, metselaars, timmerlieden en schilders worden door de langdurige vorst zeer benadeeld. Dezer dagen zagen wy een bekwaam ambachtsman, die met eene geleende harmonica de dorpen langs ging. Het was toch nog beter dan bedelen, en nood leert bidden, zeide hij. Als men maandenlang geen penning verdiend heeft, wordt men wel gedwongen iets ter hand te nemen, waarvoor men zich onder meer gunstige omstandigheden zou schamen. Kinderen en volwassenen komen by troepen 's avonds aanschellen om een stuk brood. De openbare en particuliere liefdadigheid doet veel, zeer veel zelfs, maar zy kan niet alle nooden lenigen. Als de natuur maar eens een handje wou helpen met gunstiger weer. Dat was al veel vooruit. Half Maart, en men ziet nog scharen van jongens over de bevroren grachten loopen. Deze weinige woorden zeggen genoeg! Het nieuwe bureau van politie, het voormalige telegraafkantoor, is in gebruik gekomen. Behalve vertrekken voor de ambtenaren vindt men er verbly ven voor arrestanten en zelfs voor dakloozen. Deze werden vroeger voor rekening der gemeente in het hötel Immerzeel onder dak gebracht, voortaan zyn ze onder het onmiddellijk toezicht der politie. Als uitzondering op den regel is de ingang van bet bureau van achteren. "Wissenlterke. Verscheidene gezinnen gaan van Camperland, Wissenkerke en Cortgene hun geluk in de nieuwe wereld beproeven. De loten van de paarden- en veeverloting door >Landbouwbelang" te houden, scbynen vooral in ons eiland goed weg te gaan, daar men byna niemand vindt die niet in het bezit is van een of meer loten. De vee- en paardenmarkt zelf belooft druk te zullen worden bezocht. Ook zou er, naar men verneemt, op den dag der markt een carousselhouder zyn geluk beproeven, terwyl een wafelbakker de hongerigen zou komen spyzen. Wanneer nu het fanfarengezelschap zich 's avonds nog eens deed hooren, dan was 't in den volsten zin des woords een feest, dat tevenB ook degelyk nut aanbrengt (wat men niet altijd ziet), daar boer en burger er denkelijk wel by zullen varen. Tholen, 11 Maart. Door eenige invloedrijke liberalen op' dit eiland worden pogingen aangewend om de liberale partij, die hier bij lange na niet goed is georganiseerd, uit haren kwijnenden toestand op te heffen en meer eendracht onder de liberalen, die er hier nog in grooten getale zijn, te kweeken. Sir-Janslund, 12 Maart. Heden kwamen eenige jongelui en enkele gehuwde mannen in de openbare school by elkaar om te spreken over het oprichten eener zangvereeniging. Van de aanwezigen traden dadelyk 31 personen als lid toe. Tot directeur werd benoemd het hoofd der openbare school B. Brriis, doch daar deze niet altyd zyn tyd disponibel heeft, werd tot tweeden directeur tevens voorzitter benoemd D. Fluyt. Tot vice-voorzitter werd I. de Jonge, tot secretaris M. de Ronde Sz. en tot penningmeester Johs. de Ronde Cz. gekozen. Aan de vereeniging zy veel succes op hare pogingen, verbetering van het kerk gezang, toegewenscht! Zierilizee, 12 Maart. De nieuwe West-Europeesche tijd zal op 1 Mei in geheel ons land worden ingevoerd. Dij de regeering bestaat het voornemen om de gemeentebesturen te verzoeken op den 1 Mei de klokken te richten naar die van de telegraafkantoren, welke in den ochtend van den dag allen zullen worden gesteld in overeenstemming met het kantoor te Amsterdam. Op dat kantoor wordt in den nacht van 30 April op 1 Mei de klok geregeld naar den middel baren tijd van Greenwich in overeenstemming met de regeling naar dien tijd van de Amsterdamsche gemeente- klok. De tijd op dc postkantoren wordt in overeenstemming gebracht met dien op de telegraafkantoren in de verschil lende gemeenten. Waar geen telegraafkantoren gevestigd zijn en de ge- meenteklok dus niet daarnaar kan worden gesteld, kan door tusschenkomst van de provinciale besturen de klok in overeenstemming met den nieuwen tijd worden gebracht. Het gevolg daarvan zal zijn dat aldus in geheel ons land op '1 Mei de aanvang van alle kantoren, fabrieken, scholen enz. nominaal op hetzelfde uur, maar feitelijk 20 minuten later zal geschieden. Naar mep mededeelt zal het den 7den April a.s. 40 jaar geleden zyn, dat de heer W. P. Nagel, inspecteur der posteryer in Noord-B-abant en Zeeland, werd benoemd tot surnumerair der posterjjen. Naar wy vernemen, hebben Zondagavond te Bergen op Zoom voor en nabij de vergaderzaal van het Leger des Heils ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij zelfs de maréchaussees een charge met den sabel moesten maken om de menigte uit elkaar te dry ven. Met ingang van 1 April a.s. zyn verplaatst de navolgende kommiezen by 's ryks-belastingenK. Spyk- man van Terneuzen naar Philippine, J. J. Toesseint van Koewacht naar Terneuzen, J. J. Pannekoek van Kauter naar Koewacht, P. C. van den Bos van Sluis naar Eede, M. H. Hulmer van Oud-Beijerland (tyd.) naar Kauter, J. Huykman van Weert (tyd.) naar Overslag en de kommiezen te water C. Constandse van Bath naar Eijsden en C. de Mey van Eysden naar Bath. Donderdag middag omstreeks 41/" ai" bad aan boord van het aan de ponton te VlissiDgen tot vertrek gereed liggende s.s. Willem, Prins van Oranje" een ernstig ongeluk plaats. De 2e officier vermaakte zich door met een revolver op zeehonden te schieten. De 3e machinist maakte, by het weigeren van dat wapen, schertsend de opmerking, dat zoo'n ding toch niet te gebruiken was, toen de officier, denkende dat het niet meer geladen was, bom voordeed hoe men dit wapen moest gebruiken en op eens bet schot afging en den machinist in 't hoofd trof. Nadat aan den gekwetste de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd hjj per brancard, onder politietoezicht, naar de ouderlijke woning vervoerd. De ongelukkige schutter, die als een stil en fat soenlijk officier bekend staat, heeft zelf by de politie van 't voorgevallene kennis gegeven. Hy is, na zyne verklaring afgelegd te hebben, op vrije voeten gelaten en heeft met de Donderdagavond vertrekkende mailboot de reis raar Qu"enboro onder nomen. Volgens bericht is de gewonde Vrijdag ochtend overleden. Uit Amsterdam wordt bericht, dat de notaris D. Bonnerman aldaar Vrijdagavond in hechtenis is genomen onder beschuldiging vau verduistering. De heer Bonnerman had verschillende kassen van publieke lichamen tot aanzienlijke bedragen onder zijn berus ting; zoo onder anderen bet kapitaal van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, ten bedrage van ƒ90,000, en van eene andore vereeniging ad ƒ25,000. HER. IJ K. Wij herinneren den belanghebbenden dat de herijk der maten en gewichten plaats heett voor: Cortgene 22 Maart Wissenkerke 23 en 24 Maart; Coljjnsplaat, ook voor Cats, 25 en 26 Maart; Goes, ook voor Kloetinge en Katteudijke, benevens 's Heer Hendrikskinderen en Wissenkerke (gemeente 's Heer Arendskerke), 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 April en 2 Mei. RECHTS ZAKEN. Zierikzee, 12 Maart. Door den rechter-commis saris, belast met de instructie van strafzaken, isibeden een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen J. F., oud 20 jaar, arbeider alhier, verdacht van diefstal van aardappelen bij den hovenier L. en van diefstal van kleedingstukken by den hoofdonderwijzer r. d. H., een en ander gepleegd met overklimmiog. Genoemden J. F. is pas korten tyd geleden ontslagen uit de gevangenis, waar hij V/2 jaar had doorgebracht, wegens diefstal van kippen eDz., hetgeen menig land bouwer uit Schouwen en Duiveland zich nog wel zal herinneren. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Op 44 Maart 4892 zijn ten overstaan van den Notaris P. Waij, in het openbaar verkocht: Woonhuis Botermarkt te Zierikzee, voor 601, id. Lange Groenendaal aldaar, 452,— id. bij 't Karsteil aldaar, 550,— id. Hoofdpoortstraat aldaar, 325, id. Wevershoek aldaar, 400,— Schuur Wevershoek aldaar, 601, 4 Heet. 74 A. 70 c.A. Bouwland, aan den Krommen Kooiweg aldaar, a 445,— per 41 A. 68 c.A. 2 Heet. 4 Aren Bouwland, Grindweg onder Kerkwerve, a f 585,per 41 A. 68 c.A. 2 Heet. 18 Aren 20 c.A. Bouwland, aan Taaijersweg aldaar, a f 621,per 41 A. 68 c.A. 2 Heet. 20 Aren 40 c.A. Wei- en Bouwland, onder Duivendijkc, a f 451,per 44 A. 68 c.A. 1 Heet. 96 Aren 60 c.A. Wei- en Bouwland aldaar, a f 455,per 41 A. 68 c.A. Woonhuis C. 254, Lange St. Janstraat te Zierikzee,voor f 725,-. Onkosten ad I4°/0. Op de verkooping van den Landbouw-Inspan ten verzoeke van den heer Augustein te Cats, Vrijdag gehouden, werden paarden verkocht van honderd tot vijfhonderd zeventig gulden, koeien van 450 tot 222 gulden. Voor bovenstaande zijn volgens deskundigen over 't algemeen buitensporig hooge prijzen besteed. Landbouwgereedschappen werden tot lage prijzen verkocht. H E R K N I E U W S. Beroepen bij de Herv. Gem. te Steenwjjk ds. D. J. Karres te Gene muiden; te Oud-Beierland de. B. J. van Heiningen Jz. te Kesteren; te Ooltgensplaat ds. J. Draaisma te Klundert; by de Evang. Luth. Gem. te Tiel de. D. Fregeris te Groede. By de Ned. Herv. Kerk te Scberpenisse is met 42 van de 66 uitgebrachte stemmen gekozen als notabel, de heer J. van de Velde. Haagsche Brieven. 's Grweniiage, 11 Maart 1892. Een genoegelijke week hebben we in de residentie doorgebracht buiten het Parlement, want de Kamer beeft zich voor 't grootste gedeelte der week in hare binnenvertrekken afgezonderd, om de pas ingekomen belasting- en andere wetten te onderzoeben. Wat er in de secties is geschied, dat hoort men buitenstaande niet, of het moest zijn wat in den laatsten tijd ook wel eens is gebeurd dat een journalist kamerlid uit de school klapte en in de eene of andere correspondentie precies vertelde wat er daar binnen is voorgevallen. Trouwens, we zullen nog zooveel over de belastingvoorstellen te hooren krijgen, dat ik inderdaad nu zoo heel erg nieuws gierig niet ben naar een ontijdige publicatie. En daarbij, men kan schier wel denken hoe 't verslag er nit zal zien: een partij voorstanders, een partij tegenstanders en een derde partij van voor- en tegenstanders door elkaar die geen behandeling wil voordat de overige plannen des Ministers van Finan ciën wereldkundig zullen zijn gemaakt. De vraag is nu maar hoe de getalsterkte is van ieder dier partijen en dat is zelfs niet uit te maken bij het sectieonderzoek, waar allen toch niet tegenwoordig zijn. Anders heeft de Kamer sedert haar bijeenkomst nog niets anders gedaan dan primo, de Regeering een stootje te geven om een algemeen landbouw belang in Noord-Holland te bevorderen door ver mindering der wik- en weegloonen, die veel te hoog zyn ter vergelding van de diensten waarvoor ze door de gemeentebesturen zijn ingesteld, een stootje dat niet heel veel zal baten daar de Regee ring beweert eerst de rekeningen te moeten afwach ten van die gemeenten over bet loopende jaar en secundo, de sedert lang hangende quaestie over de grensregeling op Borneo te beëindigen door bekrachtiging der daartoe met Engeland gesloten overeenkomst. Beide zaken mogen gerust op bet archief der Kamer worden geboekt, maar of dit met de benoeming van een lid van de Alg. Rekenkamer ook het geval zal zyn, durf ik betwijfelen. In mijn vorige sprak ik van een vex-rassing die misschien zou gebeurendeze bedoelde ik nu wel niet maar een verrassing is het desniettemin dat als eex*ste candidaat is gekozen een katholiek luitenant-kolonel die zijn gaven als rekenmeester naast andere heeft kunnen toepassen aan de becijfering hoeveel bals, soirées en diners hij in de hooge wereld diende te bezoeken, terwijl onder hem staat als tweede candi daat een protestantsch administrateur, die zijn levenlang heeft geadministreerd. Nu rechtvaardigt men de keuze van den eerste met de bewering dat de nieuwe titularis een katholiek moest zijn en liefst een militair er bij, maar men vergeet dat in de" allereerste plaats diende vast te staan dat hij voor zijn taak ton volle berekend is, en wat den eerstgekozene betreft zou een groot vraagteeken achter zijn naam misschien te dezen opzichte niet onverdiend zijn. Een groote verantwoordelijkheid heeft de Kamer dan ook op de Regeering gelegd, die de keus zal hebben te doen. Draagt zij den eerst gekozene voor wat regel is dan handelt zy naar den uitgesproken wensch eener Kamer, die in elk ander geval misschien juist om zulk een be noeming de Regeering zou althans recht bad te interpelleeren. Maar genoeg van al die parlementaire geschiede nissen, ze zouden haast iemands genoegen vergallen. Pleizier hebben de Hagenaars gehad die Woens dag avond tegenwoordig waren bij het feestconcert van de Kon. Nationale Zangschool en daar onze Koninginnen gezien hebben, 't Was voor de eerste maal dat de vorstinnen na den dood des Konings alhier in eene openbax-e bijeenkomst kwamen, en ze hadden wat niet zonder beteekenis is de primeur gegeven aan een instelling, gesticht voor en door handwerkslieden. Ook de Koning had bij zijn leven veel op met deze Zangschool en die traditie schijnt te zullen worden voortgezet. De aanwezigen genoten van den aanblik van Koningin Wilbelmina. Wel ziet ze er tenger uit, maar toch niet ongezond en dat ze goed wordt verzorgd blijkt wel reeds uit het feit dat zij niet langer dan drie kwartier in de zaal mocht blijven. Om 7 uur gekomen, ging de Konink lijke familie om kwart voor achten weer heen, want de Koningin moest ter ruste. Had ze het lieve lied Slaap zacht" mogen hooren, eerst later voortreffelijk gezongen door mej. Seijn, ze zou heerlijke droomen hebben gehad. Nu werd in die drie kwartier wel wat veel gedruisch gemaakt door het heirleger van zangers en zangeressen want de School houdt er ook een dameskoor op na orchest, trompet en wat niet meer. Toch scheen het de jonge Koningin best te bevallen, want later verklaarde haar moeder en zij dat zij heel tevreden waren geweest. Gelukkig wist de Voorzitter der School, de heer Schmidt, zich ditmaal erg te beperken in zijn woordenrijkheid. Anders speecht hij een half uur, nu slechts eenige minuten en toch trof het evengoed, ja nog beter doel. Ofschoon het èn voor de School èn voor de hand werklieden zeer eervol is dat de Koninginnen gaarne bij gelegenheden in deze ki-ing vermijden, mag er aan den anderen kant niet worden overdreven. Volkomen afspiegeling van den werkmansstand is deze SchooF niet; bare leden zijn heeren indien stand en hare muzikale ontwikkeling, geleid door Marinus en ten deele door Nicolaï staat zeker niet lager maar ook niet hooger dan van vele zang gezelschappen van wezenlijke werklieden, ook in ons land. Zonder eenigszins der School haar voorrecht te misgunnen moet ik toch bekennen dat het wat al te overdreven is, gelijk de Voorzitter zoo gaarne doet, te spreken van zonen en doclrteren van den arbeid." In den regel verstaat men daaronder een lagere klasse van arbeiders tenzij men ieder die werkt onder de rubriek wil rangschikken. Door altoos op dt\t aambeeld te hameren zou men wel eens verkeerde indrukken kunnen doen ontstaan en der jeugdige Koningin doen gelooven dat 't met de zonen en doclrteren van den arbeid overal zoo wel varend gaat dat zij cantates en oratoria kunnen instudeeren. Een andere reden van vreugde hebben we ge had over de hulde, een groot kunstenaar gebracht. Nu het mode schijnt geworden zeventig-jarigen te vieren vroeger was het een groote uit zondering, juist heden lazen wij zulk een hulde, gebracht aan een onder-voorzitter van een Kamer van Koophandel mocht zeker de schilder Roelofs niet worden vergeten, want zijne landschappen het wordt algemeen erkend maken hem tot een der eerste landschapschilders. De vorm dien men tegenwoordig kiest is ook zeer te prijzen: men laat des kunstenaars beeld conter- feiten door een zijner ambtsbroeders, geeft dus gelegenheid het figuurschilderen te beoefenen en geld te verdienen, en plaatst ten slotte de beeldtenis in bet Museum der plaats, zoodat ze niet in een binnenkamer blijft verborgen, maar- ter eere van kunst en kunstenaar voor alle tijden voor ieder zichtbaar blijft. De hulde aan Roelofs gebracht, muntte uit door groote hartelijkheid en zijn portret, door Israels geschilderd, is een pronkstuk van dien meester. Den krachtigen kop wordt overgoten door een colorièt, zoo waar, zoo rijk in tinten, dat men zich bewonderend neer buigt. Ook werd terzelfder tijd het beeld van Stroebei onthuld door Josselin de Jong vervaardigd, van wien een groote roep uitgaat als figuur schilder. Wie wil leeren zien, vindt door ver gelijking van beide kunstwerken daartoe ge legenheid. Eindelijk hebben we nog een derde reden om genoegelijk gestemd te zijn. De flesschentrekkers, wier gilde zich in den Haag tamelijk sterk uit breidt en die zoo vaak aan winkeliers en hande laars een kool stoven, door groote bestellingen te doen en ze na ontvangst niet te betalen, die heeren zijn ditmaal zelf eens beetgenomen. Hun tabernakel hadden ze nu weer eens opgeslagen in de Saksen-Weimar-Laan; een mooie naam voor een niet bijzonder elegante straat in het nieuwe noordwestelijk stadskwartier. Bij een bloemist van den eersten rang bestelde een hunner massa's bloemen en planten, voor ongeveer 50 a 60 inkoopwaarde, daar de man zich voordeed als een beginnend confrater. Met wagen, een man en een jongen van den bloemist werd bet vrachtje naar de Saksen-Weimar-Laan gereden, waar ter stond betaald zou worden, maar toen de potten binnen waren, konden de brengers wachten en zouden misschien nu nog wachten, als de knaap den knecht niet naar den winkel had ge stuurd. Vandaar zond men een achttal knechten met knuisten, terwijl de knaap intusschen voor de deur van den flesschentrekker de wacht bleef houden, dat er niets uit het huis werd gebracht en aan die troepenmacht gelukte het de vesting der flesschentrekkers te veroveren en ondanks een krachtig verzet der belegerde vrouwen en mannen, die met stoelen en tafels de binnen dringers te lijf wilden, hun onbetaalde koopwaar- weer terug te nemen. Dit alles geschiedde ten aanzien van een groote menigte, die zich ver kneukelde van pret, want de flesschentrekkers staan in een kwaad blaadje, daar ze ieder, tot hun naaste buren toe, oplichten op eene wijze dat de wet er zich niet tegen verzet. Wie zich het meest verheugt is de politie, die toevallig afwezig was, al zou ik er mijn besten hoed om durven verwedden, dat de een of andere agent om een hoekje van een straat stond te gluren. Want de politie staat tegonover dit gilde machteloos. Zij mist het recht om, daar het een burgerlijke handeling geldt, het goed uit huis te halen, of de oplichters te beletten waren in huis te brengen. Het eenige wat zij doen kan is waarschuwen in 't algemeen en in 't bijzonder aan de lui die goederen komen brengen. Een vriend van eigen richting ben ik niet, maar waar een handelaar er op zulk een wijze inloopt en geen ander middel hem overblijft dan een proces, dat tegen niet-bezittende, telkens ver huizende oplichters, niet kan worden aangebonden; waar de wet zoo weinig waarborgt goede trouw en eerlijkheid, daar kan het inderdaad geen mis drijf heeten dat dien oplichters eens ferm mores geleerd worden. Dat het aan oplichters hier ter stede niet ontbreekt, bleek ook weer gister voor het Gerechtshof en ik wil dit ten slotte nog verhalen, omdat het een waarschuwing zij voor landbouwers en veehouders. Een man, die geen cent ryk was, stichtte met een ander even rijk gezegende een maatschappij tot vee- en landbouwverzekering. Het kapitaal werd gesteld op 5 ton gouds en de statuten kwamen in de Staatscourant met de Koninklijke goedkeuring er bij. Maar van geld was geen sprake en de namen der aandeelhouders waren gefingeerd, daar velen zelfs niet wisten dat ze daartoe behoorden en anderen van den directeur aandeelen cadeau kregen. Waartoe diende nu de maatschappij? Om premiën te ontvangen van lichtgeloovige landlui, die, zonder onderzoek, de Eersteling zoo heette deze oplichtersvennoot schap vertrouwden en er hun vee en producten verzekerden en verder om inspecteurs aan te werven, die 500 borg moesten stellen en hun geld nooit terug zagen, daar zy waardelooze aandeelen tot dat bedrag ontvingen, zoodra ze voor hun baantje bedankt werden en hun geld reclameerden. Dergelijke »Cautionschwindel" zooals de Duitschers het noemen wordt ook al meer en meer gebruikelijk in ons vroeger om zijn eerlijkheid geroemd landje. Velen zijn er ingeloopen, velen zijn hun geld kwijt, wat ten deele de schuld is van de slachtoffers zelfs, die gewoonlijk hun vertrouwen misplaatsen, voor eene solide firma bevreesd zijn en liever zich inlaten met grootsprekende onbekende grootheden, maar ook voor een deel de schuld van de wet, die alleen eischt goedkeuring van de statuten eener naamlooze vennootschap, in plaats van toezicht op de nakoming van hunne voornaamste bepalingen. Zal dit voorbeeld van misleiding het laatste zijn? We hopen het, maar we vreezen. P i k. Een ongeluk zit in een klein hoekje en een standje komt voort uit een bagatelletje. Dat heb ik gisteren avond op de sociëteit ondervonden. Bij de afrekeniDg van mijn gewone whisttafeltje, zeg ik tegen A. namen noem ik niet, maar je begrijpt wel wien ik bedoel nu ik zeg dan tegen A.: ik krijg nog twee kwartjes van je, die ik je voor veertien dagen verschoten heb, en die zal ik dus maar van mijn verlies afhouden. »lk weet van dat verschot niets af" zegt A. Enfin ik roep B. en C. te hulp om zijn geheugen op te frisschen en toen dit niet hielp D., E. en F. en allen geven ze mij gelijk en zeggen ze: zeker A. Pik moet nog twee kwartjes van je hebben. Maar jawel, in plaats van die kleinigheid behoorlijk af te doen, zegt A. nota bene: je hebt me niets verschoten, maar jij bent een verschoten liberaal. P u k. De vent is niet eens oorspronkelijk in zijn be- leedigingen. Die uitdrukking heeft hij op de laatste ver gadering der Liberale Kiesvereemging gehoord, toen had een der leden, ik geloof zelfs dat het een dominé was, het over het liberalisme dat verschoten van kleur is, en hij zei dit nog voordat de vergadering tot eene beslotene was overgegaan. Pik. Precies! precies! Dat begrepen mijn vrienden ook, want ze zeiden: A. verkoopt Domino's-moppen, en wij houden meer van Dalfsche- en van VVeespermoppen. En daar begon het hatelijkheden te regenen, niet zoo'n beetje hoor! In een oogenblik had je twee vijandelijke kampen. Niemand dacht meer aan billard of kaartspel. De sociëteit leek wel een vergadering van socialen, in plaats van een verblijfplaats van liberalen. Mijn liberalisme, Mijn Heeren I riep ik, boven op een tafeltje staande, is niet verschoten, ik beken kleur, heb kleur bekend en zal kleur blijven bekennen, niet alleen in het kaartspel, maar ook in de politiek I Mijn jas mag wat verschoten zijn, mijn politieke richting is dat niet, Meneerenl Neen Meneerenl de richting van A. is verschoten, al is zijn jas nog zoo chicA. is een deftige liberaal. Puk. Verduiveld! je raakte ze hoor! Ik had je daar wel eens willen zien staan en hooren oreeren, me dunkt je had wel wat van een dikke dominé op dat oogenblik! Pik. Maar dan in ieder geval van een dominé, die door de preekstoel zakt, want eer ik liet wist lag ik op den grond. Gooi hem de deur uit, riepen de deftige liberalen met A. aan het hoofd. Om de maan niet! riepen mijn vrienden. Men werd handgemeen, en ook ik roste er lustig met mijn stok op los. Er ontstond een vreeselijk tumult en geschreeuw. Onze kreten kregen echter de overhand: Weg! met de deftige, leve de heftige liberalen 1 Weg met de koude, leve de warme liberalen I Weg met de laffe, leva de moedige liberalen!! Zoo gilden wij, tot onze tegenpartij verstomde. Toen is de boel eindelijk bijgelegd, en hebben we het onderling afgedronken. Ik kwam laat in den nacht te huis, en tegen jou gezegd, maar vertel het aan niemand, ook zelfs niet aan je vrouw ik was waarachtig een beetje aangeschoten, iets wat me in jaren niet overkomen is. Puk. Je moest je schamen, Pik. Ik merk het echter ook nu weer, jij deugt niet voor de politiek, je bent veel te dik en veel te driftig. Met al die bespiegelingen, dat schelden en dat razen, besloten met een pimpelpartij, kom je er niet. Bovendien, jij bekent ook geen kleur, daar waar het noodig is. Heeft jou naam in den Zierilizeeschen Nieuws bode gestaan onder de 426 namen, die rondweg verklaarden op Kerkwijk te zullen stemmen? Ik weet dat je hem gestemd hebt, maar kleur durfde je dan toch maar niet te bekennen, een beetje verschoten is jou liberalisme dus wel. A propos, van verschoten gesproken, heb je nu je twee kwartjes van A. terug. Ik wed van niet. P i k. Ochom die kleinigheid denk ik niet meer, dat zou kinderachtig zijn! P u k. Net als ik gedacht had. 't Is ook maar een kleinigheid, Pik, een kleine moeite om je naam te teekenen tot aanbeveling van een liberalen candidaat. Vergeet dat dus voortaan niet, amice, anders is en blijft je liberalisme, trots al je roijaliteit, verscholen van kleur. TELEGRAMMEN. Rotterdam, 14 Maart. Granen flauw. Wiutcrgerst 20 Cts. lager. Overigens on veranderd. Bruine Boenen beter te verkoopen, opgeruimd 8,75 a ƒ11,75. Erwten met verbeterde vraag 25 Cts. hooger, kooksoort naar kwaliteit van 8,50 tot 10,75. Lyuzaad. Iets meer vraag. De aanvoer van XJien was niet noemenswaardt. "Vlas. Aanvoer 36576 blauw en 4300 wit. Pry's onveranderd. Runderen 76, 70 en 64 Cts. Kalveren 1,15, 2de soort 1, a 1,05. Schapen 60 A 50 Cti. - Varken» 26, 25, 24, 23 en 22 Cts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 2