/IllllhZilSUli NIEUWSBODE. Donderdag 25 Februari 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6123. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De groote Duitsche dichter had wel gelijk, toen hij schreef: „Vielen gefallen ist SchlimmWaarlijk, wanneer men er op uit is om het allen partijen naar den zin te maken, te schipperen en te modderen, dan boet men niet alleen zijn eigene zelfstandigheid in, maar het gevolg is ook, dat eindelijk niemand meer weet wat men aan ons heeft, dat allen ons wantrouwen. De waarheid hiervan heeft het Ministerie in JFranK- rijlc wederom dezer dagen ondervonden. De regeering wilde geene scheiding tusschen Kerk en Staat, de Minister-President had het herhaaldelijk verklaard maar ondanks dit, meende zij toch der radicale fractie van de linkerzijde het genoegen te moeten doen, een wetsontwerp op de vereenigingen voor te stellen, dat in hoofdzaak was gericht tegen de kloosters en dat door de voorstanders der scheiding van Kerk en Staat onmishaar werd geacht tot het verwezenlijken van dezen maatregel. Door deze dubbelzinnige houding heeft het Ministerie zijn eigen graf gedolven. Het ver trouwen er op dat het een onbetwistbaar feit was, dat er voor de scheiding van Kerk en Staat geene meer derheid in de Kamer zou te vinden zijn en het ver moedde, dat de afstemming der urgentie van het ontwerp op het recht van vereeniging geene moeielijk- heden zou na zich slepen voor zijn eigen bestaan. En toch is dit gebeurd. Na een bijna driejarig bestaan gaat ook dit Ministerie heen, niet zonder evenwel met voldoening te kunnen terugzien op hetgeen het heeft tot stand gebracht. Opgetreden met het doel om aan de Boulangistische partij een einde te maken, heeft het deze zaak tot stand gebracht; de financiën heeft het in evenwicht gehouden door de afzonderlijke rekening van oorlogsmaterieel en openbare werken geheel terug te brengen tot de eigenlijke begrooting en het heeft daardoor eenheid gebracht in 's lands financiën, en wat het leger aangaat: alle autoriteiten erkennen, dat de belangen der landsverdediging aan geene betere handen konden zijn toevertrouwd En wat het buitenland aangaat: ongetwijfeld heeft Frankrijk in de laatste twee jaren zyn rang als groote Europeesche mogendheid hernomende toenadering met Rusland, zoolang gewenscht, is eindelijk, dank zij de gebeurte nissen te Kroonstadt, tot stand gekomen; Frankrijk staat niet meer geisoleerd. Het Ministerie kan dus met recht trotsch zijn op hetgeen het heeft verricht en de vraag is gerechtvaardigd, of het geen beter lof had verdiend dan af te moeten treden wegens een strijd niet om beginselen, maar wegens een gemis aan eene rondborstige verklaring. Een weldaad voor Frankrijk is deze crisis niet. En daarom is het niet te ver wonderen, dat President Carnot aanvankelijk weigerde het ontslag te verleenen. Doch toen eenige Ministers hunne aanvragen volhardden, restte hem niets anders dan het te verleenen en naar de laatste berichten luiden, de vorming van een nieuw Ministerie op te dragen aan den oud-Minister Ribot Een onmiddellijk gevolg van het aftreden van het Ministerie is, dat de Boulangist Lam, wegens het onlangs voorgevallene tusschen hem en den Minister Constans, dezen laatsten na zijn ontslag-aanvrage eene dagvaarding heeft ge zonden voor een duel, zonder echter daartoe de ver gunning te vragen van den Senaat, waarvan Constans lid jSi In eene Encycliek aan de bisschoppen en de geloovigen in Frankrijk heeft de Paus gewezen op de staatkundige verdeeldheid, die in Frankrijk heerscht, en heeft hij de houding aangegeven, die tegenover de Republiek moet worden aangenomen. Elke regeerings- vorm, zegt hij, is goed, mits hij het algemeen welzijn bedoelt. Is de regeeringsvorm wettelijk ingesteld, dan moeten allen die aannemen en niet beproeven in den vorm verandering te brengen. Men is den gestelden machten gehoorzaamheid verschuldigd. Evenwel mogen nooit wettelijke voorschriften, die den godsdienst be dreigen, worden goedgekeurd. In Frankrijk nu zijn volgens hem onderscheidene dergelijke wetten op den godsdienst vastgesteld en het verwondert hem dan ook niet, dat sommige Fransche bisschoppen het onlangs tot hun plicht rekenden in het openbaar hun leedwezen te uiten over den toestand, waarin den Roomschen gods dienst wordt gebracht. De Paus, ten slotte, verklaart zich voor handhaving van het concordaat en noemt de scheiding van Kerk en Staat eene dwaasheid. Hier uit blijkt, dat hij het vrijwel eens is met de kardinalen en bisschoppen, die zich ook niet kanten tegen de republiek als zoodanig, maar tegen zekere door haar gemaakte wetten. Overigens kan elk met dit stuk tevreden zijn de radicalen wijl de Paus geen scheiding tusschen Kerk en Staat wenscht, de republikeinen omdat hij een voorstander is der Republiek, die althans goedkeurt, en de Roomschen omdat hij enkele wetten afkeurt. In het lüngelsche Lagerhuis heeft de Minister Balfour een wetsontwerp ingediend betreffende het plaatselijk bestuur in Ierland. Het heeft ten doel de vorming van graafschapsraden en districtsraden, wier leden gekozen zouden worden door de bevolking, be halve een zeker getal, die door de autoriteiten zouden worden benoemd. Het ontwerp is in eerste lezing aan genomen, ofschoon het geen genade vinden kan in de oogen der Ieren en de Gladstonianen er niet van overtuigd zijn, dat het der regeering ernst is het uit te voeren. De mishandelingen van soldaten in het Duitsche leger, welke onlangs door den dienstorder van hertog George aan het licht zijn gekomen, hebben in den Rijksdag bij de behandeling der begrooting aanleiding gegeven tot belangrijke discussiën. Bij de behandeling van het militaire rechtswezen, verklaarden vele leden in staat te zijn nog meer staaltjes te kunnen opnoemen van verregaande mishandelingen. Er werd aangedrongen op de openbaarheid der militaire rechtspleging en tevens om de minderen te verplichten klachten in te dienen bij elke mishandeling. Beide denkbeelden werden door Caprivi bestreden. Met openbaarheid bleek hij al heel weinig op te hebben, de pers bemoeit zich z. i. al te veel met het leger en wat de verplichting betreft om bij mishandeling te klagen, dit achtte hij verderfelijk voor de krijgstucht. Toch mocht zijne oppositie niet baten. Wel werd verworpen een voorstel om het klagen by mishandeling verplichtend te stellen, maar een voorstel om het militaire geding openbaar te maken, werd aangenomen. Wederom leed dus de Rijkskanselier eene nederlaag. t) Zie telegram. Amerika. Eenige jongelui wedijverden om het postje van klerk bij een advokaat te Chicago. Deze heer zette de joDgens op een rij en zeide, dat hij een geschiedenis zou ver tellen; naar de opmerkingen, die zy naar aanleiding er van zouden maken, zou hjj een oordeel over hen vellen. Daarop begon hy: «Er was eens een landbouwer, bij wien een rat door een gat van een Spbuur kroop om koren te stelen. Toen hy dit op zekeren dag bemerkte, nam hy zijn geweer en schoot op de rat, waardoor de schunr in brand vloog". Brandde de schuur af?" vroeg een van de toehoorders. «Toen hy vlam zag", vervolgde de advokaat, zonder op de vraag acht te geven, «nam de landbouwer een emmer water om het vuur te bluBsohen". «Slaagde hy daar in?" vroeg een andere jongen. «Toen kwam het dienstmeisje ook met een emmer en terwyl beiden blusehten, viel de deur van de schuur op slot". Verbrandden de twee menschen?" luidde een derde vraag. «Daarop kwam ook de moeder van den land bouwer; de menschen snelden van alle kanteu toe en er ontstond een verschrikkelijk lawaai, daar allen aan het blus8chen gingen". «Gebeurden er geen onge lukken?" vroeg een vierde knaap. «Zio zoo, jongens", zeide de advokaat ten slotte, >dat is alles, ga nu naar huis; morgen krijg je uit sluitsel". Een van de candidaten, eeu klein ventje, aarzelde nog en de advocaat vroeg: «Wel, mannetje, wat heb je? «De jongen kleurde en stotterde: »Ik zou wel willen weten, wat er eigenlijk van die rat terecht gekomen ïb". »Ha", riep de advocaat, »jy kant blyven, jou moet ik hebben! Je bent de eenige, die in de verwikkelde geschiedenis, de hoofdzaak niet uit het oog hebt verloren!" Ierland. De sneeuwstorm, die Zaterdag over het Westen en Zuidwesten van Ierland woedde, moet van schier onge ëvenaarde hevigheid zyn geweest althans voor het Groene Eiland met zijn zachte klimaat. Da mail trein tusschen Cork en Dublin werd volslagen ingesneeuwd en op de meeste andere lijnen moest het verkeer gestaakt worden. Aan de kust hadden tal van schip breuken plaats, met een niet onaanzienlijk verlies van menschenlevens. Italië. Het was Zaterdag de veertiende verjaardag der verheffing van Leo XIII tot den Heiligen Stoel. By de receptie, te dezer gelegenheid gehouden, zeide hij tot de aanwezigen: Ik dank God dat Hij mij den veertienden verjaardag van mjjue Pauselijke Regeering heeft laten bereiken. Doch die veertien jaren zyn veertien jaren van gevangenschap geweeat, gedurende welke ik den voet niet buiten het Vaticaan gezet heb. Ik ben overtuigd, dat de Almachtige den dag zal doen aanbreken, waarop de Paus te Rome weer vrjj zal zijn. Oostenrijk. Baron Albert de Rothschild heeft 100,000 florijnen geschonken aan het ziekenhuis voor borstljjders te Ween en. Frankrijk. Parys, 22 Febr. De organen der gematigde republikeinsche partij dreigen de radicalen met een Kamerontbinding, wanneer zij geen genoegen nemen met de vorming van een gematigd ministerie. 23 Febr. Freycinet heeft de opdracht tot vorming van een Kabinet geweigerd; evenzoo Loubet. öuitschland. De re8tauratiehoader M. te Berlijn, had dezer dagen het geluk een flinken prjjs uit de loterjj te trekken en had thans zyn vurigsten wensch bereikt, namelyk om zyn laatste levensdagen als rentenier te kunnen sljjten. Hij trachtte zijn zaak zoo spoedig mogeljjk te verkoopen en vond ook iemand, die hem een fatBoen- lyken prijs bood. Dinsdag ging de zaak in andere handen over en M. begaf zich, met zyn opvolger, naar een notaris om nog eenige formaliteiten in orde Nadat dit was afgehandeld begaven de beide zich huiswaarts, toen M. eensklaps op straat nederviel en bewusteloos bleef liggen, zoodat zyn begeleider een rytnig moest halen om hem naar huis te brengen. De echtgenoote van M. was juist bezig haar meubelen uit huis te halen, ten einde die naar de •renteniers- woning" te laten overbrengen; zjj snelde naar het rijtuig om haar man te hulp te komen; hy gaf nog maar zwakke teekeuen van leven en stierf in haar armen. Een beroerte had, naar een onmiddellyk ge roepen geneesheer constateerde, een einde aan het leven van den heer M. gemaakt, nadat hy pas twee uur rentenier was geweest. De schoenmakersgezel Enllman, die in 1874 te Kissingen een moordaanslag pleegde op Yorst Bismarck, is in de gevangenis te Amburg in Beieren overleden. I Nederland. I GraveuJiage, 22 Febr. De Tweede Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart, des namiddags te 2 uren. 23 Febr. H. M. Koningin Wilhelmina zal morgen den rouw afleggen, welke zij wegenB het overlyden van Z. M. den Koning had aangenomen. De regeering heeft aan de Tweede kamer in gediend de volgende ontwerpen: lo. tot heffing van eene belasting op de inkomsten uit vermogen. 2o. Vermindering van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten. 3o. Afschaffing van den accijns en wjjziging van het invoerrecht op de zeep. De zachte groene zeep wordt van invoerrecht vrij gesteld en alle andere zeep belast met vjjf pet. der waarde. 4o. Verhooging van den accjjns op het gedistilleerd van ƒ60 tot ƒ65. Eindelyk wordt een wetsontwerp voorbereid tot afschaffing van de staatstollen en een tot vermindering van den zoutaccijns van 9 tot ƒ4 per 100 kilogram. De afschaffing van den zeepaccyns zal voor de schatkist een verlies geven van twee millioen, de vermindering van den zoutaccyns een verlies van twee millioen, die van de registratie- en hypotheekrechten een van ƒ4,336.000, de vermindering van de grond belasting van ƒ960,000 en de afschaffing van de tollen op vaarten en wegen een verlies van 5 6 ton, te zamen 10 millioen. Daarentegen wordt van de verhooging vau den accijns op het gedistilleerd eene meerdere inkomst van twee millioen geraamd. De overige 8 millioen zallen gevonden worden uit de belasting op de inkomsten uit het vermogen. Eenige personen te 's GraveDhage, die tegen het verbod van den burgemeester met het blad Recht voor Allen ventten, werden Zaterdag-avond door de politie naar het bureau gebracht. Dor cl recht, 23 Febr. Eergisteren ochtend om streeks 5 uur kwam het aakschip »L. und Marie", schipper Schreur, met steenkolen geladen, en gesleept door de stoomboot «Carolus" van Rotterdam naar Antwerpen, by het invaren der spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht door eene verkeerde manoeuvre der stoomboot, tegen het remmingwerk der brug en wel met zoodanige kracht, dat de zware balken van dit remmingwerk door den boeg van het schip drongen en er in bleven zitteD, terwyl een ander gedeelte op het voorschip terecht kwam en daar eene geheele ruïne maakte. De schade liep hiermede echter niet af. Daar de stoomboot het schip had losgemaakt dreef dit laatste tengevolge van de sterke eb tegen de vaste spanning aan en wederom met zooveel kracht dat de beide masten braken en overboord gingen en ook het roer schade kreeg. Het schip ging toen onder de spanning door, kwam tegen een beneden de brug voor anker liggende tjalk aan en sleepte dit vaartuig mede tot aan den ingang van het Mallegat, waar beide schepen eindelyk door inmiddels toegeschoten sleep- booten werden opgevangen. De ontredderde aak werd in de Kalk haven gebracht. Sequah's optreden te Dordrecht heeft nog een eigenaardig nasleepje gehad. Zooals bekend is, had men zijn apotheker S. genoodzaakt by zyn apotheek, alzoo in de bestuurskamer van >Musis Sacrum," te wonen. Toen de mau nu ziek werd en geen behoorljjk bed bezat, wist men de vrouw, bij wie hy aanvankelyk zyn intrek had genomen, te bewegen hem haar bed at te staan; wanneer S. beter werd of onverhoopt kwam te overlyden, zou hy haar wel schadeloos stellen. Toen de oude man dan ook rijn einde voelde naderen, stelde hy edelmoedig 6tn /ankbiljet van 1000 mark te harer beschikking, als belooning voor de liefderyke verpleging en als schadeloosstelling voor het geheel bedorven bed. De vorige week begaf de vrouw zich opgetogen naar het beddenmagazyu van den heer Keuss aldaar, overtuigd dat zij zich daar eens flink kon inspannen. Wie beschrijft echter hare teleurstelling, toen haar werd medegedeeld, dat het vermeende bankbiljet niets anders was dan een reclame-prentje in den vorm van een bankbiljet van 1000 mark, als «souvenir voor dengenen, die zou meenen dat het een echt biljet was." Natuurlijk had de heer Keuss geen lust, in ruil voor dat souvenir het gekochte bed af te staan, maar ried hij der koopster aan, zich onmiddellijk tot Sequah te wenden, die zeker ook wel edelmoedig genoeg zou zyn 'de «vergissing" van den overleden apotheker, wiens lyden en verdrukking hem reeds zoozeer ter harte waren gegaan, goed te maken. De vrouw moest zich echter troosten met het antwoord dat Seqaah met zyn apotheker reeds geheel had «afgerekend", terwyl van andere zijde der vrouw nog eenige liefelijkheden ten aauzien van 's apothekers bezittingen werden toege voegd. Er ontbreekt nu nog maar aan, dat het gemis van haar bed aan de vrouw rheumatiek bezorgt. 33riell©. Dank zy het lofwaardig initiatief van den heer C. J. Simons, is hier ter stede gedurende dezen winter aan 780 kinderen kosteloos voedsel verstrekt. Voor een te houden tombola, ten bate dier kinder voeding, kwamen nu weer heel wat geschenken in, alsvan den heer KariB uit Rotterdam eenige suiker werken van den heer A. Moerman alhier een schilder stuk, gezicht op'de Molenhaven alhier voorstellende; van de heeren Koevoets en Hoogerheide te Zierikzee 90 fraaie sigarenkokers, enz. WemeldiuST©, 22 Febr. Vrijdagmorgen schipper Zwaan van Waspik, die alhier in het banaal lag, tot de treurige ontdekking dat zyn knecht en neefje bewuateloos op de kooi lag in 't vooronder. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch helaas dr. Dibkenberg constateerde dat het 14 jarig neefje door kolendamp was gestikt. De knecht leefde nog en is thans buiten gevaar. Zijn neefje deed een plezierreisje met zyn oom, dat dus zoo droevig eindigde. JMiddellt»ui-g. Tot 1 secretaris der gemeente Arnemuiden is benoemd, de heer A. J. A. Dootjes, commies ter gemeente-secretarie alhier. Groes, 23 Febr. In het lokaal der Christelyke jongelingsvereenigiDg nam de ontslagen predikant der oud-gereformeerde gemeente, ds. Groeneweg, afscheid «van alle Christenen." Reeds een uur te voren waB het lokaal overvol en later stond het publiek in grooten getale op de Btraat, zonder ook maar iets te kunnen hooren. Tot tekst had hij gekozen Hand. 20 vs. 31—32 en 35. Hy zette in het breede uiteen hoe hij steeds naar zijn beste weten de gemeente was voorgegaan Jioe bij steeds met volle overtuiging het evangelie had verkondigd, maar hoe sommigen hem van den beginne af hadden tegengewerkt; men had hem genoodzaakt te wjjben. Dat er verschil in opinie omtrent den scheidenden leeraar bestaat, blijkt daaruit, dat sommige vrouwen tranen vergoten, terwijl daarentegen iemand uit de hoorders «honderd gulden aan den armen gaf als de dadelyk vertrok". Hoe bet zij, ds. Groeneweg heeft vrijwillig afstand gedaan als dominé; zyn steek heeft hy vervangen door een hoogen hoed. De ex-dominé zal zich voorloopig te Rotterdam vestigen. Dien eigen avond was er eene soirée musicale door de AmBterdam8che muziek van het «Leger des Heils", anders was de toeloop by ds. Groeneweg nog grooter geweest. ESruiiiisa©, 22 Febr. De verpachting der vissche- rjjen enz. van den Staat der Nederlanden, Vrijdag 19 dezer te Middelharnis gehouden, van 29 perceelen, die na de verpachting dd. 28 October jl.niet gegund zyn, heeft nu meer opgebracht 3142per jaar. Eabele perceelen werden lager, de meeste daarentegen hooger verpacht dan in October voornoemd. De mossel verzendingen zyn in den loop der vorige week zeer gedupeerd door het strenge- en, of te ruwe- of te stille weder, zoodat deze slechts bedroegen 500 ton naar België, 150 dito naar Rotterdam en 1000 balen naar het buitenland en eenige Nederlandsche plaatsen. Prijzen niet zeer varieerend. Mosselzaad werd niet aangevoerd. XSeuesse, 23 Febr. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de 5 zoons van de wed. J. de Bruine alhier, allen vrjjlootten. Zieri leasee, 24 Febr. By Kon. besluit is aan J. den Dekker, postbode alhier, een pensioen verleend van ƒ126 'sjaars. Benoemd tot leeraar in de ËDgelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en het gym nasium te Amersfoort, de heer D. B. Best van Zierikzee. Tot leden der Prov. Staten in Zeeland zyn gekozen Kiesdistrict Middelburg: Mr. P. J. F. van Voorst Vader (a.-r.) met 1642 van de 3190 uitgebrachte 8t. Jhr. Mr. A. A. van Doorn (I.) had 1508 stemmen. Kiesdistrict Goes: de heer M. de Jonge Jz. (a.-r.) met 1582 van de 2734 geldige stemmende heer P. Dekker Jz. (lib.) had 911 en J. G. P. Timan (r-k.) 207 st. (Waar gaat het liberale Zeeland heen De gemeenteraad van Goedereede heeft de jaar wedde van de te benoemen onderwijzeres verhoogd van 500 tot 550. Wjjlen mej. P. C. de JoDge te 's Heerenhoek heeft haar vermogen van ƒ20,000 vermaakt aan de R. K. gemeente van deze plaats, Ovezande en HeinbeDa- zand en aan het gesticht der zusters van den H. Franciscna aldaar. In Limburg beefE zich het geval voorgedaan dat een loteling in twee gemeenten aan de loting heeft deelgenomen. Ouderloos zijnde, had zyo voogd hem aangegeven en voor bem geloot, terwyl hy, in eene andere gemeente verblijf houdende, zich ook daar had laten inschrijven en aan de loting heeft deelgenomen. Voogd en pupil trokken beiden een niet dienstplichtig De Minister van Waterstaat heeft aan het hoofd bestuur van den «Nederlandschon bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op poBt-en telegraaf verkeer", in antwoord op een vroeger meegedeeld adres, bericht, «dat in zoover aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet gekomen, dat voor het vervolg op eenen tweeden Christelyken feestdag, voor zoover niet op een Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen worden opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van kwitantiën". By den brand te Nieuwe-Wetering, die voor een paar weken 2 hofsteden in de asch legde, dacht men aan kwaadwilligheid. Een begin van brand in een hooiberg te Oude-Wetering kort te voren wekte, daar mede in verband, dezelfde vermoedens. Zaterdag zyn deze en andere dingen uitgekomen. Twee jongens, te Oude-Wetering woonachtig, hadden-in een winkel voor snoepgoed een stukje lood, geljj kende op een afge sleten kwartje, in betaling gegeven. Deswege voor den burgemeester van Alkemade gebracht, bekenden de jongens dat zy reeds meer op dergelijke wyze winkeliers bedrogen hadden. Maar nu kwam nog uit, dat zij de plegers waren van den diefstal uit de offer- bussen in de Christelyk gereformeerde kerk te Oude- Wetering, in het laatst van het vorige jaar gepleegd, en van nog een aantal andere, niet-uitgekomen misdrijven. Verder dat een van beiden den hooiberg te Oude-Wetering had in brand gestoken, wat tydig gebluscht werd, en dat zy te zamen Zondag 24 Januari met het ernstige gevolg, dat men bent, te Nieawe-Wetering hetzelfde hadden gedaan. In het verhoor, waarby later ook de officier van justitie uit Haarlem tegenwoordig was, bleek de groote verdorvenheid van deze twee knapen, de een 17 en de ander 15 jaren oud. Als roden van het brandstichten geven zij op, dat er dan wat werk aan den winkel zou komen, waarvan zij middellijk of onmiddellyk voordeel konden hebben. Zij hadden al plannen gemaakt tot een nieuwen diefstal en nieuwe brandstichtingen. Na het verhoor werden zij geboeid De optocht, die ter gelegenheid van het carnaval te 's Bosch op Maandag 29 Febr. a.a. te één uur door de Oeteldonk8che club gehouden wordt, zal voorstellen den intocht van „Prins Carnaval, Heer van Oeteldonk en omliggende watervrye moerassen en zandwoestijnen". De stoet zal bestaan uit 300 personen, 120 paarden, drie muziekkorpsen en acht praalwagens. Ongeveer twaalf jaren geleden verliet een jong- mensch, die, zooals men dat wel eens noemt, nergens voor deugde, Haarlem, de stad zijner geboorte en werd door familie en vrienden aan geld geholpen om naar de Nieuwe Wereld te trekken. Dit gelukte hem bijzonder. Dezer dagen keerde hjj naar zijne geboorteplaats, Haarlem, terng om het hem geleende geld voor de reiskosten naar Amerika met intrest terng te geven. Hij heeft in Amerika een fabriek, is er gehuwd en heeft twaalf zoons. Zaterdag is hij uit Rotterdam wederom naar Amerika teruggekeerd. Het Centrum vertelt, dat er in Amsterdam drie candidaat-schutters waren, die besloten samen één pak te koopan, daar de onkosten te hoog liepen, zoo zy zich elk een pak zouden aanschaffen. Het verhaal lnidt aldus: Drie adspirant-dienstdoende schutters, zittende aan één -lessenaar op éénzelfde kantoor kochteD voor ge zamenlijke rekening één pak. Ofschoon dit reeds vyf jaren dienst had gedaan, zag het er nog keurig uit, zoo goed als nieuw. De voormalige bezitter had "veel handelsrelaties gehad buiten de gemeente zyner inwoning en het trof meestal zoo, dat hy op reis moest juist op een dag, dat hy exerceeren moest of inspectie maken 1 Van de drie vennooten trok eerst vriend A. met het pak ter keuring. Het pak deugde niet, de kleur was veel te donker. Vriend B. trof het al even slecht. Ook hem werd verboden het pak te drageD, het was iets te donker. Vriend C. was gelukkiger en mocht er in slagen het hart van den wreeden inspecteur te ver murwen. Het pak was juist in de kleur! Doch het fraaist van alles is, dat A., voor de tweede maal zich met hetzelfde pak aanmeldend, nu insgelyks dat kreeg, terwijl B. hardnekkig afgewezen en daar door gedwongen werd de vennootschap tot exploitatie van het schutterspak in den steek te latenDe beide overigen zitten er nu nog enkel over in, hoe zy het zullen aanleggen, als in tjjd van oorlog hunne respec tieve afdeelingen onder de wapens moeten komen. LANDBOUW. VERSLAG omtrent de proefneming; met ver schillende haversoorten. By de Tiende Tentoonstelling van Zaaigranen, in Februari 1891 gehouden door de Centrale Tentoon- Btellings-Vereeniging «Landbouwbelang" te Zierikzee, werd uitgeloofd voorHaver, voor Schouwen en Duiveland geschikt, mits geen zwarte of bonte, minstens 48 Kilo wegend, als le prijs 25, 2e prijB Zilveren Medaille, 3e prjjs Bronzen Medaille. Van de haver soorten, die voor bekroning in aanmerking kwamen, werd door het Bestuur aangekocht, tot het nemen van vergelijkende proeven, waarvoor door de Hooge Regee ring eene subsidie aan de vereeniging verleend was. Ia overleg met de Jury besloot het Bestuur de proeven te nemen met de, volgens bet monster en de gegeven inlichtingen, meeBt geschikte soorten, namelijk: O.igineele Probstei-Haver, ingezonden door Ch. Groe ne veld de Kater te Noordgouwe; Deensche Haver, van in '86 g'importeerde, verbouwd door Job v. d. Have te Nieuwerberk; Zweedsche Witte en Engelsche Paris Prize Cluster Haver, ingezonden door Van den Bosch Co. te Goes; Nieuw Zeelandsche, in Zweden verbouwd, ingezonden door de Wed. J. Leupen Zoon te Haarlem; Vroege Welcome en Canada-Reuzen haver, uit Enge land ingevoerd, door J. Az. v. d. Blink te Brielle en Fyne Friesche, ingezonden door J. M. Zaadnoordjjk te Leeuwarden. Voor het nemen der proeven werden bereid bevonden de heeren C. J. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire en J. C. v. d. Have te Ouwerkerk. Het land te Zonnemaire is zavelgrond, waarop in '90 een zeer zwaar gewas suikerbieten geteeld is; dat te Ouwerkerk doorlatende gemakkelijk te bewerken blei in '85 gedraineerd. In '90 zijn er erwten in ver bouwd, daarna is het bemest met ongeveer 35000 Kilo gemengden stalmest per H.A., en gezaaid met tarwe, die doodgevroren is. De perceelen, voor elk soort bestemd, waren te Zonnemaire groot van 10,56 Aren tot 25,69 Aren; te Ouwerkerk van 11,56 Aren tot 15,99 Aren. Te Ouwerkerk viel het met de verdeeling der stukken zoo uit, dat er elf perceelen kwamen. Een daarvan werd daarom bezaaid met Deensche haver in '90 ge ïmporteerd, eenmaal hier verbouwd en een met Probsteier, uit Groningen betrokken. Deze beide stukken bleven buiten mededinging, doch gaven gelegenheid tot controle. Den 10 April werd te Zonnemaire, den 17 dier maand te Ouwerkerk gezaaid met een Smyth's tienrijige zaai- machine, waarvan de eerste buis laDgs de voor geslotèn werd, om de noodige afscheiding tusschen de perceelen te krijgen. Daarna werd met de vytbalksegge geslecht en dichtgesleept. De haver kwam op beide plaatsen goed opNienw- Zeelandsche 't eerst, Canadasche 't laatBt. Te Ouwerkerk groeide alles prachtig. Nieuw-Zeelandsche, Engelsche Cluster, Potato en Vroege Welcome waren voor; de beide laatsten bleken ook te Zonnemaire tot de vroege soorten te behooren. Door de geweldige regenbuien in de eerste helft van Juli sloeg het geheele veld te Ouwerkerk plat en later herstelden zich alleen Probsteier, Zweedsche Witte, Canada en Cluster eenigszins. To Zonnemaire groeide het niet zoo gul en bleef byna alles overeind. Met de zuiverheid ging het tamelijk wel, ofschoon hier en daar gerst gevonden werd, die zorgvuldig werd verwijderd. De Engelsche Cluster was op beide velden zeer sterk met brand bezet. De vroegere soorten moesten door nagroei te Ouwerkerk iets te vroeg gesneden worden. De Canada, in 't begin zoo laDgzaam, werd op beide plaatsen later vlug, en was zelfs te Zonnemaire 't eerst rijp. Alles werd, zoo goed als 't met het slechte weêr ging, gement, aan tollen gezet en afgedekt. Hieronder volgt eene tabel van de opbrengst op de beide proefvelden. De kolommen waar O. boven staat wjjzen de opbrengst aan te Ouwerkerk; waar Z. boven staat, die te Zonnemaire. De opbrengst per perceel is vermeld om een overzicht te geven van de verhouding tusschen eerste en tweede soort graan. Te Ouwerkerk voegde men 't geen met minder dan een half H.L. van de eerste soort uitkwam by de tweede, waardoor deze in gewicht vooruitging. Deensche Haver Probsteier Zweedsche Witte Nieuw Zeelandsche Potato Vroege Welcome Fijne Friesche Canada Reuzen Engelsche Cluster Deensche. in '90 geïmporteerd. Probsleier uit Groningen Stroo- opbrengst in Kilo's per H.A. O. 5650 5884 4813 6848 5990 5200 6434 5294 5931 6280 5656 2729 2367 2685 3068 2400 1974 4422 3408 2528 GRAANOPBRENGST IN KILO'S. Per Perceel in II.L. 10 3,25 9 3,15 9 3.10 6 2,6 7 2,55 7 2,35 6 2,60 6 3.15 6 2.65 8 3,30 G 2,45 9,42 2.80 8.85 2,50 9,42 2,05 4 1.50 5,20 2 4.90 2.05 5,20 5.77 2 5,82 1,80 Gewicht per HL. O. 517, 481/3 51 i/Ö 50 52 Va 49 55l/o 501/; 561/n 527: 577a 50 557- 507- 547. 49i/0 57" 83 52i/o 481/; 54 50 Opbrengst per H.A. O. 477a 44i/o 49" 451/0 49" 45 56 46 54i/o 47i/2 50" 487, 50,9 53 49 54 46,5 4205 4148 3923 3754 3486 3483 3270 3136 3117 4089 3865 Z. 2227 2289 2775 2775 1966 1878 2509 2220 2256 Was het bestuur er op voorbereid, na een bezoek aau de velden in 't begin van Augustus, dat de proef nemingen door den natten en kouden zomer geen stellig resultaat zouden opleverende ontvangst van de rapporten der proefnemers gaf toch nog eene minder aan gename verrassing. Het verschil tusschen de opbrengst van de beide proefvelden is grooter dan men gedacht had, daar het gelegerde gewas te Ouwerkerk niet zulk eene groote opbrengst deed vermoeden. Dat die te Zonnemaire zoo klein is, moet behalve aan den minder goeden grond, daaraan worden toegeschreven, dat de Buikerbieten in 't vorige najaar onder de ongunstigste omstandigheden van het land moesten gehaald worden, waardoor dit tot op groote diepte vast ineen gereden werd. Ook heeft de heer Hocke Hoogenboom gemeend, ter wille van de geljjbheid van het gewas, van eene bemesting met superphosphaat en Cbilisalpeter te moeten afzien. Het grondonderzoek aan het rybsproefstation te Breda ingesteld, toonde aan: te Zonnemaire, bovengrond 0,10 pCt. phosphorzunr en ondergrond 0,08 pCt.; te Ouwerkerk, bovengrond 0,13 pCt. phosphorzunr en ondergrond 0,14 pCt.; terwyl op beide plaatsen koolzure balk aanwezig was. Meer moeite dan het verschil tusschen de opbrengst in 't algemeen, veroorzaakt de onderlinge verhouding van de geoogste hoeveelheden op beide proefvelden, waardoor men uit deze proefneming nog niet veel kan opmaken. De controleproef te Ouwerkerk spreekt zeer sterk voor Deensche en Probsteier, doch te Zonnemaire winnen het Zweedsche Witte en Nieuw-Zeelandsche. Mag men daaruit afleiden dat de Noordsche zaaigranen zich gemakkelijker schikken naar slechte omstandigheden Fyne Friesche komt te Zonnemaire in de derde plaats, te Ouwerkerk in de zevende, wat de graanopbrengst aangaat. De nummers 1, 2, 3 en 4 der tabel schynen voor deze streek het meest geschikt; fijne Friesche komt, ook door destroo-opbrengst, in aanmerking; doch hoe zal men met zulke verschillen in den uitslag bepalen welke soort een eersten, tweeden of derdeo prijs toekomt? Het Bestuur is er daarom op bedacht middelen te vinden om door eene gedeeltelijke herhaling der proef neming een meer stellig resultaat te krygen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1