ZIEIIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 Februari 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. BRANPSCHOUWIIMC. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6120. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, gezien het besluit der Gedeputeerde Slaten van 12 Februari 1892, No. 92gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad No. 87 MAAKT BEKEND DAT: 1°. de jacbt op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart eu die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zjja 2°. het weispel van kwarlelen alleen van 2 Mei tot en met. 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten, of gehokt van 31 Maart tot en met 3U April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4°. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zjjn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zjjn van 15 April tot en mét 15 Mei 6°. gedurende den gealoten vischtjjd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der vi68cherjj toepasselijk iB, het visschen van paling, doch allééu met aalkorven zal mogen plaats hebben. Middelboeg, 13 Februari 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE BRAÜW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- kikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maaudug <leu 22 Februari eerstkomende en volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blusscbing van brand in deze gemeente. Zierikzeb, den 17 Februari 1892. De Burgemeester en Wethouders, ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. In de politiek geldt nog vaak de bekende regel: de spraak is gegeven om de gedachten te verbergen'. Men acht het volstrekt niet noodig om alles te zeggen, om precies de waarheid mede te deelen, maar men zegt vaak eene algemeenheid om maar niet juist voor zijne meening te moeten uitkomen. Bekend is het, hoe J&ng'ela.DCi, tegen alle vertoogen van Frankrijk in, zijne troepen in Egypte hield; daar zich in alles mengde en in den vorigen Khedive een zeer gewilligen aanhanger vond, alles onder het motief van in Egypte rust en orde te handhaven. Na den dood van den Khedive en het optreden- van den jeugdigen zoon van den overledene, meende men dat alles wel op den ouden voet zou blijven voortgaan: dat de jonge Vorst de voetstappen zijns vaders drukkende, Engelands heer schappij in rooreelen zin zou erkennen en Frankrijk zag dit zelfs zoo helder in, dat het nog een oogenblik heeft gedacht een ander pretendent voor den Egypti- schen troon aan te bevelen en te ondersteunen. Wat de een hoopte, de ander vreesde, is echter niet uitge komen. In het Engelsche Parlement, dat namens de Koningin werd geopend, werd bij. die gelegenheid eene troonrede uitgesproken, waarin onder meer werd gezegd, dat Engeland in den onder-Koning van Egypte een loyalen bondgenoot verloren had, wiens verstandig bestuur in een tijdsverloop van weinige jaren groote- lijks had medegewerkt om aan zijn land voorspoed en vrede terug te geven. Het volste vertrouwen werd echter uitgesproken, dat dezelfde wijze staatkunde door zijn zoon zou gevolgd worden. Indien Koningin Victoria deze woorden deed uitspreken, in het bezit zijnde van de jongste gegevens uit Egypte, heeft zij niet gezegd wat zij weet en de waarheid verbloemd. De eerste regeeringsdaden van den nieuwen Khedive, den jeugdigen Abbas Pacha, hebben dui delijk getoond dat hij niet evenals zijn vader het gewillige werktuig van Engeland verkiest te zijn. Hij begon met een einde te maken aan de groote gemeenzaamheid, waarmede de Engelsche consul- generaal en de bevelhebber der Engelsche troepen den Egyptischen heerscher behandelden. Hij eischte van den consul, dat deze zich evenals zijne andere collega's zich in gala-kostuum zou aanmelden voor eene parti culiere audiëntie en dan te voren het doel zijner komst en het door hen te behandelen onderwerp zou op geven. Den Generaal Grenfell weigerde hij rechtstreeks met hem te onderhandelen over militaire aangelegen heden, maar deze vooraf zou bespreken met den Egyptischen Minister van Oorlog. Verder eischte hij, dat de Engelsche officieren en soldaten evenals de inlandsche den eed van trouw aan hem zouden afleg gen en drong verder aan op de ontruiming van de aan zijne familie toebehoorende citadel, die de Engelsche soldaten als logies, cantine enz. hadden ingericht. Wat zeer opmerkelijk is, is het feit, dat Engeland al deze eischen heeft ingewilligd; maar de nieuwe Khedive heeft door zijn verkeer aan het Weener hof geleerd etiquette te houden en te voeren en eischt die natuur lijk in de eerste plaats van hen, die onder de leuze van te waken voor orde en beschaving zich in zijn land ophouden. Dat Engeland dit prettig vindt zal men wel niet geloovenmen zag het echter uit de troonrede, het houdt zich goed: maar, wanneer de jonge Khedive zoo voortgaat te toonen dat hij niet met zich laat sollen, zou het niet geheel onwaar schijnlijk zijn, dat Engeland binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip een ultimatum zou kunnen bepalen, waarop Engeland Egypte zou verlaten, al was het dan ook niet zonder eenige vergoeding. In den JOuitschen Rijksdag was de vorige week de begrooting van spoorwegen aan de orde. De sociaal-democratische afgevaardigde Singer bracht daarbij het ontslag ter sprake dat verscheidene socia listische werklieden bij de spoorwegen had getroffen. Hij ontkende dat de Staat het recht had om als werk gever maatregelen te nemen, die ten doel hebben contróle uit te oefenen op de politieke denkbeelden en handelingen der arbeiders, buiten den dienst uit te oefenen. Hij ontkende het recht van den Staat om het vereenigiogsrecht der arbeiders tegen te gaan. Is het dien arbeiders euvel te duiden dat daar waar de spoorweg- besturen de werklieden uitnoodigen fakkeloptochten te houden voor hunne chefs of bijdragen te leveren voor een gedenkteeken voor Bismarck enz,, dat daar die werklieden opkomen voor hunne eigene belangen? Te minder mag men dit als men weet, dat de ambtenaren zelf hunne verkiezingspropaganda tot zelfs in de werk plaatsen voortzetten. De Minister van Spoorwegen moest voor deze laatste ingrijpingen waken, want daardoor worden de arbeiders gemaakt tot huichelaars. De Minister antwoordde, dat in het geheele vorige jaar slechts 5 gevallen van ontslag zijn voorgekomen, zooals hier bedoeld worden. Slechts twee arbeiders moesten ontslagen worden wegens ,hun optreden in staatkundige aangelegenheden. De groote verantwoorde lijkheid, die rust op de besturen der spoorwegen, eischt strenge tuchtdaarom is ook de bepaling opge nomen, dat in de werkplaatsen der staatsspoorwegen de arbeiders niet mogen deelnemen aan de propaganda tegen de maatschappelijke orde. De ontslagen arbeiders zijn zeer humaan behandeld; zij kunnen overal werk zoeken, maar voor de spoorwegen zijn zij niet bruik baar. Het is niet het doel om op te treden als inqui siteurs, maar zoolang de Minister stuat aan het hoofd van dit departement, zal hjj blijven handelen, zooals hij gehandeld heeft. Nog van andere zijde werd ge wezen op het gevaar voor uitbreiding der socialisten. Er heerscht groote vrees dat de Regeering weer zal overgaan om uitzonderingswetten in 't leven te roepen, ten einde de socialisten te breidelen. In Engeland is weder eene groote werk staking begonnen onder de kolenarbeiders. Ongeveer 10000 man sloten zich bij hen aan. De oorzaak van het conflict tusschen patroons en werkgevers is het ontslag van een werkman. Men vreest zeer aan den vooravond te staan van eene groote werkstaking van mijnwerkers, waardoor het kolenvervoer en den kolen handel zwaar zullen worden getroffen. Op de hooge prijzen, die in de laatste tijden werden bedongen, is nu eene aanmerkelijke verlaging gevolgd en de loonen werden daardoor verlaagd. Dit wekt ontevredenheid en nu meent men door eene algemeene werkstaking de mijneigenaars te noodzaken de hooge loonen te blijven geven. In Brazilië schijnt weder een opstand te zijn uitgebroken, terwijl in Spanje de woelingen nog steeds voortduren en ondanks de krachtige maatregelen, door de Regeering genomen, komen herhaaldelijk ongeregeld heden voor. Oost-Indië. Dat wjj in Atjeh meer de aangevallen party dan aanvallers zyn, bljjkt herhaaldelijk en thans weer uit het volgende In den avond van 27 Dec. jl. was een detachement van vyf-en twintig man uit Ketapang Doea op hinder laag tusschen Lamdjamoe en Blang gegaan. Ongeveer half tien uur naar het garnizoen terug moetende keeren, volgde het den spoorwegdjjk, langs welken kort te voren eene patrouille van de maréchaussées ongehinderd getrokken was. Op zekere hoogte gekomen, kreeg het detachement een overstelpend salvo van den vyand, die zich daar even buiten de linie in hinderlaag ge steld had. Terwjjl ons troepje front maakte naar buiten en het vuur beantwoordde, werd het even onverwachts in den rug op een klewangaanval onthaald een hevig gevecht ontwikkelde zich, en het einde was dat we drie dooden en negen gewonden kregen, terwyl de vyand door de inmiddels toegeschoten troepen uit onze naby gelegen posten op de vlucht gejaagd werd, met medeneming van drie onzer beaumontgeweren. Onder onze gesneuvelden bevonden zich twee inlanders en een Europeaaneen hunner had niet minder dan negen Bchoten op ééa zjjde van het lichaam. De gewonden zyn ook deerlyk toegetakeldsommigen telden tal van diepe en levensgevaarlijke klewatghouwen aan het hoofd, schouders en armen. Amerika. Dezer dagen bemerkten de reizigers in een sneltrein op den Oregon-spoorweg, tusschen Tacoma en Kansas- City, dat de trein buitengewoon snel reed. M*u meende eerst, dat dit geschiedde om een kleine vertraging in te halen, maar de vaart werd steeds sneller duizeling wekkend, zoodat men voor een ongeluk vreesde. Een paar der verschrikte reizigers openden een raampje en trachtten zich in gemeenschap te stellen met den conducteur en den remmer; zy konden zich niet verstaanbaar maken, maar met eenige door hen gegeven teekens begreep men ongeveer wat er was gebeurd. De machinist was plotseling krankzinnig geworden en hjj zette nu de locomotief tot de grootst mogelyke snelheid aan. De honderd passagiers van den trein waren weerloos in de macht van dien razenden gek en een ongeluk scheen onvermydelyk. De trein vloog steeds voort, altyi sneller; een paar stations, waar hy moest stilhouden, snorde hy voorbjj de angstige reizigers werden van de banken geschokt; koffertjes en andere bagage vlogen uit de netten Eindelyk, toen de angst der reizigers op het hoogst was, begoa de trein langzamer te ryden en eindelyk hield hy stil by een station. De conducteur en de remmer, die begrepen dat alles gewaagd moest worden om den razende te bedwingen, waren naar de locomotief gegaan, hadden den machinist onverhoeds door een slag op het hoofd neergeveld en de machine tot de gewone snelheid teruggebracht. De stoker, die door den razenden machinist van de locomotief was geworpen, werd stervend op den weg gevonden en een der passagiers kreeg van angst eene beroerte, waaraan hy overleed. Engeland. Het stoffelijk overschot van Spurgeon is Donderdag op het kerkhof van Norwood begraven met eenvoudige, indrukwekkende plechtigheid. By den dienst in de Tabernacle werd door Dr. Pierson een lofrede op den overledene gehonden. Eene groote menigte verdrong zich op den weg van den ljjkstoet en overal zag men daar teekenen van rouw. Er waren beperkende maat regelen geoomen omtrent het toelaten van het publiek; maar er werden 12,000 menschen op het kerkhof toe gelaten, waaronder afgevaardigden van verschillende genootschappen en vereenigingen. De bisschop van Rochester was ook by de plechtigheid tegenwoordig. Door den heer Archibald Brown werd een toespraak gehouden by het graf. Een 18jarige jonge dame van goeden huize uit Gloucester heeft heel wat opschudding teweeggebracht. Zij kwam na eenige vacantiedagen niet op de kost school terug en haar kleeren werden in een spoorwaggon gevonden. Een conducteur had aan een klein station uit den waggon in haast een jonge man zien ont snappen. Wat was er gebeurd eu waar was de schoone? De broeder heeft 't thans uitgemaakt en zjjne zuster teruggevonden. Zy zelf wat de «jonge man" die ait den waggon ontsnapte. SindB haar kinderjaren was 't baar ideaal zeeman te worden en de jonge dame schynt thans aan dat ideaal een begin van uitvoering te hebben gegeven. ILoiKïeD, 16 Febr. Het mond- en klauwzeer is uitgebroken onder 20 koeien van eene zuivelboerderg in Zuid-Londen. Frankrijk. Generaal Booth, opperbevelhebber van het Heilsleger, ia voor een paar dagen te P-irys aangekomen, na met kolonel Nicol eene herderlyfee reis van zes maanden gedaan te hebben naar de Kaap, Australië, Tasmanië, Nieuw-Zseland, Indië en Cevlon. Van Parjjs is hy teruggekeerd naar Engeland. Een medewerker van den Temps is hem komen opzoeken, om het een en ander omtrent het doel zyner reis in gindsche streken, zyne bevindingen en de door hem ontvangen indruk ken te vernemen. Ia de eerste plaats, verklaarde Booth een grjj9- aard met een reusachtig langen baard, die hem bet voorkomen geeft van een patriarch heb ik myne getrouwen daarginds, waar ik nooit geweest was, hoe wel heb Heilsleger sedert tien jareu in Australië, zeven jaren in Indië en zes jaren aan de Kaap en in Nieuw- Zeoland werkzaam is, willen bezoeken. Ik wilde uit eigen ervaring my rekenschap geven van de uitkomsten onzer werkzaamheid, myae officieren aanmoedigen en hun myne persoonlijke hulp bieden. Allerwege ben ik uitstekend ontvangen en ik ben uit eigen aanschouwing tot de overtuiging gekomen, dat ons werk uitnemende vruchten draagt. In elke kolonie heb ik eene byeen- komst gehad met den gouverneur; te Calcutta heb ik den onderkoning van Indië gesproken. Al de vertegen woordigers der regearing in het moederland hebben my niet alleen aangemoedigd voort te gaan met myn werk; niet alleen dat myne vergaderingen nergens bemoeieljjkt zyn; in Australië zag ik op het spreek gestoelte zelfs verscheidene leden der regeering aan myne zyde zitten. De regeeriogen erkennen, dat het Heilsleger niet alleen eerbied voor de wetten predikt, maar dat het ook een machtig middel is om de anarchie en de dei- organisatie der maatschappy tegen te gaan. Hierna zette de generaal zyn plan tot verbetering van de maatschappelijke toestanden in het kort uiteen. Booth heeft reeds werkplaatsen opgericht en wil er nog meer oprichten, waar de werklooze arbeiders en de ontslagen gevangenen een eerlyk middel van bestaan kunnen vinden; want by is met zooveel anderen van oordeel, dat de aalmoes vernedert en de arbpid verheft. Ook heeft hy asyls gesticht voor meisjes, huizen voor nachtverblijf, volksgaarkeukens, enz. Daar hy van meening is, dat er te veel arbeiders zyn en te weinig werk, tracht hy van de werklooze arbeiders in de steden, arbeiders voor den landbouw te maken. Het volk heeft gebrek aan werk en de landbouw heeft gebrek aan werklieden. Zoo heeft hy niet ver van Londen, aan de oevers der Theems, eene landbouwkolonie gesticht, bestaande uit drie boerderyen, die aan 200 personen werk verschaffen. Hy gelooft, dat Europa al zyne bewoners niet kan voeden en daarom heeft by het plan opgevat tot stichting eener overzeesche landbouwkolonie. Dat plan was almede de reden van zyne reis. Yoor goed heeft by nog niets besloten, doch de Kaap komt hem het geschiktste land voor ter verwezenlijking van dit denkbeeld. De medewerker van den Temps vroeg hier den gene raal of men, om toegelaten te worden tot zyne asyls en werkplaatsen, zich moet vereenigen met de gods dienstige begrippen van het Heilsleger. Booth scheen in die vraag eene toespeling te zien op zekere „chris telijke socialisten" en hy haastte zich te antwoorden, dat de arbeiders en ongelukkigau toegelaten worden zonder daaraan eenige voorwaarde van dien aard te verbinden. Zeker, zeide hy, wy trachten hen tot God terug te brengen, doch wij zyn van meening, dat men in de inrichtingen van het Heilsleger leven en sterven kan zonder onze begrippen van geloof aan te nemen. Parijs, 16 Febr. Wilson, de beruchte schoonzoon van den overleden president Grévy, zal niet direct zich candidaat stellen voor de Kamer, hy nam echter de candidatuur voor den gemeenteraad van Loches aan en verklaarde zich bereid zich voor den algemeenen raad van het arrondissement Montréson (Iodre et Loire) candidaat te stellen. Algemeen is men van gevoelen, dat de zitting der Kamer zeer onrustig zal zyn. Yoor heden werd aan gekondigd de motie—Hubbard, die in radicalen zin de wet op de vereenigiogen als middel tegen de re geering wil gebruiken en daarom de urgentie aanvraagt. Het wetsontwerp zal een onderwerp van heftige discussie worden, daar niemand de bepalingen goedkeurt; van radicale zyde wordt het een party-wet genoemd, meer behoudenden vinden de artikelen te kleurloos. Da regeering laat er zich weinig aan gelegen liggen als het wetsvoorstel wordt verworpen. Nederland. Heerenveen. 13 Fdbr. Het gebouw der sociaal democraten, waarin vele tooneelvoorstellingen, zang uitvoeringen enz. gegeven worden, wordt ia den laatsten tjjd druk bezocht door jongelieden van beiderlei kunne, behoorende tot de katholieke kerk en zonen en dochters van de arbeidende klasse. Da leden van de H. Vincentius-vereeniging, den R. K. Leeskring enz. zyn nu opgeroepen tot eene gecombineerde vergadering, waarin de vraag zal behandeld worden of er geen pogingen moeten worden aangewend, alhier eene ver- eeniging van katholieke werklieden op te richten en een gebouw te stichten voor ontspanning en byeeakomen, om hen te weerhouden, een bezoek aan het gebouw der sociaal-democraten te brengen. ILeicleu, 15 Fdbr. By het bezoek van H. M. Konitgiu Wilhelmina en H. M. de Koningio-Rugentes aan deze gemeente, welk bezoek is bepaald op Don derdag 18 Februari, zal door de d.d. schuttery eene eerewacht worden opgesteld aan het station der Hol- land8che IJzeren Spoorwegmaatschappij. Het muziek korps zal er de volksliederen spelen. Op het perron zullen zich mede ter ontvangst bevinden burgemeester en wethouders, waarby zich tevens de leden van den gemeenteraad met hunne dames zullen aansluiten. Hit dagelyksch bestuur zal den koninklyken stoet in een rijtuig door de stad voorafgaan. Tevens is er sprake van, dat de leden der studenten- caroussel-vereeniging eene eerewacht zullen vormen, welke de vorstelijke personen op haren tocht door de stad, by het bezoeken van musea en andere merk waardigheden, zal vergezellen. Ook het garnizoen zal onder de wapens komen, ten einde de hooge bezoeksters vorstelyke eer te bewyzen. Breda, 15 Febr. Yoor het toelatingsexamen van cadet by de Kon. Mil. Academie alhier zullen dit jaar 55 plaatsen worden opengesteld, nl. 25 voor het leger hier te lande en 30 voor dat in Ned. Indië. 's Her toffoubosch, 15 Febr. Met een ge mengd gevoel verliet Z mdagavrnd het Bossche publiek, naar schattiog waren meer den 2000 menschen tegen woordig, de concertzaal onzer Liedertafel, waar het onder meer den alom in den lande zoo gevierden en hier ter stede by uitstek populairen Willem Dockers, zyn zwanenzang was komen hooren. De 65jarige gryaaard, die op een liefdadigheids concert zyne entree voor het publiek maakte, wenschte ook zyn afscheii .e zingen in den dienst der humaniteit en had deze soir'a, waarvan de opbrengst (ruim 1200) geheel ten voori ile kwam van de gratis uitdeeling van brood en koöie", daarvoor uitgekozen. Met groote hartelijkheid door het publiek ontvangen alle rangen en standen van den Bosch waren vertegen woordigd zong de heer Deckers het als voor hem geschreven lied: >Wie aan de armen geeft, die leent aan God den Heer" met een vuur, zooj Deckers bezielt en toen het stormachtig applaus hem noopte nogmaals op te treden, perste zyne schoone voordracht van: »Yaart allen wel! Vergeet my nietl" menigeen een traan uit het oog en onvergetelijk als Deckers voor ons is, even onvergetelyk zal voor hem het oogenblik zyn, waarin de heer Max hem namens de burgery van Den Bosch, een prachtigen lauwerkrans vereerde en met enkele woorden de gevoelenB van allen vertolkte. Uit Vooruo. In ons bericht aangaande het ver loten eener sprei te Hellevoetsluis, in ééa der vorige nummers, is eene font ingeslopen. Elk lot kostte niet 25, maar 50 cent en daar er in het geheel 318 loten verkocht werden, konden de jonge dames beschikken over eene som van 159 gulden. Daarvoor zijn levens middelen en brandstoffen uitgereikt aan verscheidene behoeltige ingezetenen en aan de verpleegden in het gesticht van liefdadigheid. Terzelfder tyd had een ander dames-comité gelden ingezameld tot een bedrag van ongeveor 200 gulden, om daarvoor uitsluitend kleeding9tukken aan te schaffsn. Door de gemeente werden hierby gevoegd de voor werpen, vervaardigd by het onderwys in de Nattige Handwerken aan meisjes van de beide openbare lagere scholen, zoodat menig arme door het uitgereikte ver genoegd huiswaarts kon keeren. De heer M. Touw, landbouwer te Nieuw-Helvoet, verkocht dezer dagen aan een slager te Brielle een varken, dat l'/j jaar oud was en een gewicht had van 712 halve K.G. Yanwege de spyscommissie te Brielle werd dezer dagen eene schaal-collecte gehouden, welke ruim honderd gulden opbracht. Daarvan worden nu geregeld 140 huisgezinnen, uit 482 personen bestaande, van warm voedsel voorzien, die te zamen per week 1020 portiën ontvangen. Uit de rekening over 1891 van de kleine zieken en begrafenisbus te Hellevoetsluis blykt, dat het aantal leden op 1 Januari 1891, 1087 bedroeg, nl. 476 m. en 561 vr., terwyl er op 31 December 1891, 1007 leden waren, nl. 457 m. en 550 vr. De uitgaven over 1891 bedroegen 7144,747a, terwyl de ontvangsten f 6553,73'/ï beliepen, zoodat de rekening sluit met een nadeelig slot van 591,01. De bezittingen der bas beBtaan in 18 certificaten k f 1000 N. W. Schuld, rentende 21/» "Vlïssïn«;en. Naar aanleiding van een schryven van den Minister van Financiën, houdende mededeeling dat die Minister aanbiedt aan de gemeente Vlissingen (onder voorbehoud van goedkeuring by de wet) voor ƒ21,200 te verkoopen een stuk Rjjksgrond, gelegen op het Oostelyk deel van het zoogenaamd eiland, groot ongeveer 318.25 Hectaren, onder nader overeen te komen voorwaarden, stelden burgemeester en wethouders in de Zaterdag gehouden gemeenteraadezitting voor, in hoofdzaak aan te nemen het aanbod van den Minister en het stuk grond voor de genoemde som in koop over te nemen en burg. en weth. te machtigen te dezer zake het noodige te doen, zoomede tot het aaDgaan van een onderhandsche geldleening tot betaling van de koopsom en onkosten. De heer Harder vond de som te hoog, de heer Gewin den grond te ver, de heeren Kalbfl-jisch en Loois de raadsleden nog niet voldoende bekend met den grónd. De voorzitter meende, dat men waarlyk tyd genoeg heeft gehad om zich daarvan op de hoogte te stellen, maar verklaart zich ten slotte toch bereid om bet voorstel aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe de heeren by acclamatiu besloten. Naar men verneemt, heeft de firma Ribbink, Yan Bork en Co., die te Middelburg den telephoon exploi teert, Zaterdag van de Regeering de concessie ontvan gen om dat correspondentie-middel ook te Vlissingen in exploitatie te brengen. Zooals men weet, heeft het gemeentebestuur van Vlissingen reeds vroeger de concessie toegestaan. Ierselre, 16 Febr. In de vergadering van de kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier is met algemeene stemmen tot voorloopig kandidaat voor de Provinciale Staten gekozen, de heer Gerard Schipper alhier. Ziex*ilczee, 17 Febr. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Barendrecht, mej. M. P. A. Staart, thans als zoodanig werkzaam te Serooskerke (S) Heden slaagde te Breda voor het examen in de fraaie handwerken o.a. mej. H. A. Bathe van Zierikzee. Van 1872 tot 1889 ontvingen de waterkeeringen der calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland wegens tegemoetkoming in de kosten van zeewering en oeververdediging de som van f 5,199,947 927s, waarvan door het rjjk werd betaald */3 of 3.466,631,957a en door de provincie 7s of 1,733,315,97. Te rekenen met 1 Maart e.k. is op zyn verzoek I eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente 's Heer Areudskerke aan den heer B. Vermande, die deze betrekking 28 jaren heeft bekleed. Ten einde verdeeldheid in de liberale party te voorkomen, hebben de heeren J. Verknyl Quakkelaar en jhr. mr. W. H. Soouck Hargronje bedankt voor een candidatuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten, in het hoofdkieBdistrict Middelburg. Ia de vorige week werden in het zeegat (Zeeuwsch Clinge) zeven zoutsmokkelaara bekeurd, waarby het aan hevig verzet vau hunne zyde Diet ontbrak. Toen de smokkelaars de kommiezen gewaar werden, gingen zy ook niet op de vlucnt zooals gewoonlyk. Dreigend verhieven zy integendeel hunne stokken en kwamen op de ambtenaren toe. Dezen, die slechts vier man sterk waren, riepen toen dat zy halt zouden houden en daar aan dit bevel geen gevolg werd ge- geven, maakten zy van hunne revolvers gebruik, waarop de smokkelaars de vlucht namen. Een of twee moeten gekwetst zyn. By het nazetten struikelde een der smokkelaars die de hoofdman der bende moet wezen en waren de ambtenaren in staat hem te arresteeren. Deze persoon zal nu tevens in de gelegenheid gesteld worden een maand of zes in de gevangenis door te brengen, welke straf hy nog te goed heeft. Dat deze smokkelaars ook doortrapte gauwdieven zyn, bleek daaruit, dat een hunner, van de verwarring gebruik makende, den voetzak en eenige andere nacht- kleeding van een der ambtenaren medenam. Het is ook waarschynlyk dat deze kerels by hunne tochten door het land van Hulst wel eens iets meepakken, dat aan huu niet toebehoort, en dat zy wel eens iets weten van de talryke diefstallen, aldaar in den laatsten tyd gepleegd. Een verschrik kelyk ongeluk had deze week te Baard wyk plaats aan de spoorweghalte met den locaaltrein uit 's Hertogenbosch. Een 20-jarig meisje uit Haarsteeg te Baardwjjk woonachtig, keerde terug van een bezoek aan haren vader, verliet te vroeg den trein, raakte onder de nog in beweging zynde wielen met het treurig gevolg, dat hare beide voeten zoo goed als afgereden werden. Een 88-jarige landbouwer te Nieuwvliet is in 't bezit van een keutje, dat een gewicht vertegenwoordigt van niet minder dan 860 halve kilo's «zuiver aan den haak". Door een slager is daardoor tevergeefs ƒ200 geboden. De eigenaar wilde liever het zwyntje zelf oppeuzelen. Sequah zal te Dordrecht zijne seances staken en ophouden met den verkoop zyner geneesmiddelen, wjjl zjjn apotheker G. P. Stütterheim is overleden. Donderdag geeft hy zijne eerste seance te 's Graven- hage. Door den heer Fop Smit Jr., dezer dagen te Rotterdam overleden, zjjn de volgende legaten ver maakt: Aan de Maatschappy tot nut der zeevaart te Rotter dam 10,000; aan de Zuid-Hollandsche Maatschappy tot reddiog van schipbreukelingen 5000 (dit reeds in ons vorig no. vermeld)aan de prins Hendrik-stichting voor oude en behoeftige zeelieden f 10 000; aan de Maatschappy tot nut van 't algemeen 5000; aan de inrichting voor doofstommen onderwjjs te Rotterdam 5000; aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oogljjders voor Zuid-Holland 5000; aan het Siphia-kinderziekenhuis en de pleeg zusters-vereeniging te Rotterdam ƒ5000; aan de sohool voor havelooze kinderen te Rotterdam 5000; aan do Vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotter dam 5000aan de Vereeuiging tot bescherming van dieren te Rotterdam 2500; aan de Maatschappij van weldadigheid 5000; aan de Vereeniging de ambachts school te Rotterdam ƒ10,000 en aan de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam 5000. Op uituoodiging van de regenten van het krank zinnigengesticht te 'b Gravenhage zullen de leden van den raad aldaar een bezoek aan die instelliog brengen. Zekere mej. E. de Heer, gewezen oppasseres in dat gesticht, noemt al wat er tegen het gesticht wordt aangevoerd lastering en betwijfelt of mevrouw Staten wel oprecht en naar waarachtige waarheid vertelt. Indien het echter wel waar is, wat zy vertelt schrjjft zy dan hebben die mishandelingen zeker plaats gehad op oogenblikken, dat directeur en geneesheer er niet waren; want zjj zelve heeft o.a. bygewoond, dat de dokter zeer zachtmoedig was, toen een patient hem een kop gloeiende koffie in het gezicht wierp. «En ik zegt zjj verder zou nog zooveel kunnen aanhalen van wat wjj met die ongelukkigen overbracht hebben. «Myn ondervinding van twee jaar en vier maanden, zegt zjj ten slotte, is, dat dokter en directeur zich niets zullen verontrusten over deze schandalen in de cou ranten want men moet weten alB ik, hoe de directeur de oppasseressen aanmoedigt om goed te zyn tegen de zieken." &KHH1N I JE U W S3. Bedankt voor het beroep bjj de Herv. gem. te Oud-Vosmeer, door ds. J. W. F. Roth, te Ottoland. Aangenomen het beroep naar de Ned. Ger. gemeente (doleerende) te Middelburg door ds. J. D. van der Velden, predikant bjj diezelfde gemeente te Maasland. Monsgr. P. Leyten, bisschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor te Hontenisse den heer L. F. M. Yerwilghen. LANDBOU W. Zierikzee, 17 Febr. Bjj de heden alhier ge houden keuring van hengsten en merriën waren aan geboden voor het Stamboek 3 hengsten en 28 merriën; opgenomen zyn .2 hengaten en )6 merriën. Voor de provinciale keuring zjjn aangeboden 6 hengsten en 9 merriën. Zeer vele landbouwers waren tegenwoordig, getuige hunne belangstelling in de veredeling van het paarden ras. Alzoo wordt het doel dezer keuringen bereikt I Goes, 16 Febr. Heden wordt in bet koffiehuis de «Prins van Oranje" eene tentoonstelling van zaaigranen enz. gehouden. De jury bestond uit de H.H.: B. M. den Boer te Goes, P. v. d. Dries te Heinkenszand en J. Krjjger te Krabbendyke. De volgende prjjzen werden toegekend le prjjs: Inlandsche haver, v. d. Bosch Co. te Goes; 2a prjjs: J ib van der Have, Nieuwerkerk. le prjjs: Geïmporteerde haver, v. d. Bosch Co. te Goes; 2e prjjs: idem. le prijaKarwei, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp; 2e prjjs: v. d. B »scb Co. te Goes, le prjjs: Kanariezaadv. d. Bosch Co. te Goes, le prjjs: Lijnzaadvan Hoorn, Luitjens en Kam- minga te Uitnuiz*rme°den (Gron le prjjs: Erwten, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp; 2e prjjs: v. d Boscb Co. te Goes; eervolle vermelding J. de Kejjzer, Cortgene. le prys: Schokkers, G. J. v. d. Bosch, Wilhelmina dorp; 2e prjjs; v. d. Bosch Co, G>es. le prys: Kroonerwten, G. J. v. d. Bosch, Wilhelmina dorp; 2e prjjs: A M. Peoim Kakebeeke, Kloetinge. le prjjs: PaardenboonenG J. v.d. Bosch, Wilhelmina dorp;-2e prys: beuevens twee eervolle vermeldingen v. d. Bosch C>. te Goes. le prys: Platteboonen, M. de Bokx, Goes; 2e prjjs: G. J. v. d. Bo'cn, Wilbnlminadorp. le prys: Bruine boonen, G. J. v. d. Bosch, Wilhelmina dorp. le prjjs: Duivenboonen, G. J. v. d. Bosch, Wilhelmina dorp; 2e prijs: van Hoorn, Luitjeia en Kammioga te Uithuizermeeden. le en 2e prys: Aardappelen, G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. Bovendien verwierven de firma v. d. Bosch Co. te Goes en D. J. v. d. Have eene zeer eervolle vermelding ter opluistering ingezonden voorwerpen. 's Geaveniuge Februari 1892. Er is onder de grieven en verwijten, die elk opge treden ministerie zeker is dat het zal vernemen, eene die altijd onaangenaam stemt, n.l. dat bet zich schuldig maakt aan partybenoemingen. Waarom juist die grief zoo ontstemd? Omdat ieder menscb, vooral als hij een staatsbetrekking vervult, er prijs op stelt onpartijdig te handelen, en alleen bet oog te hebben op 's lands belang. En ook omdat, éénmaal geuit, het bijna onmogelijk is zich tegen de aan klacht te rechtvaardigen in de oogen van het groote publiek. Een Minister kan toch waarlijk niet zwart op wit zetten wat bij in een of anderen candidaat minder goed vindt. Op die wijze zou anders het solliciteeren nog minder benijdenswaardig worden dan het reeds is. Niet alleen dat een candidaat moet reizen, trekken, praten en anticbambreeren, maar als bij niet slaagde, liep bij nog kans dat men zyn zonde-register openbaar maakte en zijn toekomst misschien voor goed bedierf. Een verwijt van par tijdigheid bij benoemingen tot een Minister gericht is dus uit den aard der zaak een zeer gemakkelijk middel om hem verdacht te maken, daar hij schier geheel buiten machte is zich te verdedigen. Alleen als in de Kamer over partij-benoemingen wordt geklaagd, kan een Minister in 't openbaar zich ver dedigen, maar weel den Minister die het waagt ter zyner verdediging in bijzonderheden te treden en de wezenljjke redenen mee te deelen waarom A. door hem geprepareerd werd boven B. Zeer licht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1