ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 9 Februari 1892. AANBESTEDING Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee en Rotterdam Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6116. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien ai t. 73. '2de lid, van de wet regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 Juli 1850 Staatsblci No. 37) gewijzigd bij de wet van 6 November 1887 Staats blad No. 193); noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zjj in de grondbelastingde personeele belasting of het patentrecht op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór '1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 29 Januari 1892. Gedeputeerde Staten, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zte- eik7.ee, Overwegende, dat in de gemeente een geval van pokben is voorgekomen; Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); brengen bjj dezen ter kennis van de ingezetenen, dat met wjjzigi' g van bunne bekendmakingen van 29 Januari en 5 Februari 1892 iederouWoeusdaür dee nami<l(lng;s te een. uur, in het lobaal der voormalige Teekenschool (Ambachtsschool) aan het Kerkpleingelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Zierikzee, den 8 Februari 1892. Ci£. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, S cretaris. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee: Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den Isten Februari 1892, (Prov. Blad No. 15); Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1891, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten termijn, (30 Juni 1892), niet af te wachten, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 8 Februari 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. door het GEMEENTEBESTUUR van Zierikzee van het vernieuwen van een gedeelte der verdedigingswerken van het Kwiste- geld bij het Westhavenhoofd op Maandag 15 Februari 1892, des na middags 127s uur. Inlichtingen verstrekt de Gemeentebouwmeester. Bestek en voorwaarden zjjn van af Woensdag ÏO Februari des Damiddags 2 uur ter Gemeente secretarie en bjj den Gemeentebouwmeester verti jjgbaar. Engeland. Uit Londen wordt het volgende gemeld »De nalatenschap van Kardiraal Manning bevestigt, dat hij de uiterste, liefdadigheid heett betracht. Hjj stierf doodarm en laat slechts eenige boekeD na en voor 100 p. st. aan consols, benevens 317a shilling in CODtanten." Hierbij dient nog to worden aangestipt, dat de 100 p. st. aan consols niet tot bet persoonlek bezit van den kardinaal behooren, zoodat dienB geheele nalatenschap slechts 31l/s shilling of nog geen 19 gulden bedraagt. Zoo ooit van cjjters kan gezegd worden, dat zjj wel sprekend zjjn, dan is dit zeker wel hier het geval. Een man die in een paleis moest wonen, die ge durende een lange reeks van jaren primaat van EagelaDd was, een kardinaal en aartsbisschop, een man van hoogen rang in één woord, die in alle kringen verkeerde en overal geëard en gehuldigd werd, sterft doodarm Thans is geblekeu, dat sir Morell Mackenzie voor de behandeling van Keizer Friedrich 144,000 salaris ontving. De heer Gaorge Lewis betaalde hem kort geleden voor een kleine operatie f 1200. Turkije. Da bernchte rooverhoofdman Athauasius, die verleden jaar zooveel van zich deed spreken door het aanhouden van een spoortrein en het gevangennemen van eenige Duitsche toeristen in Turkjje, leeft, volgens de laatste berichten, van zijn renten in een plaats by de Turkscbe grens. Hjj doet daar veel wel, is er zeer geacht en bemind en ontvangt bezoeken van de aanzien ljjkate leden uit den omtrek. Het zou baast ongelooflijk zyo, als er niet meer voorbeelden waren van gewezen roovers, die in den omtrek van de Turksche grens stil leven van den buit welken zy in Turkye hebben geroofd. Frankrijk. Een schrijnwerker te Cantelon had dezer dagen het ongeluk in een riviertje te vallen en te verdrinken. Een kleine hond, dien hij by zich had, hief, toen de man in het water viel, een treurig gejank aan en liep telkens van de plaats, waar het ongeval geschiedde, den voorbijgangers te gemoet als 't ware smeekende om hulp. Men begreep bet dier eerst niet, doch kwam later op de gedachte, dat een oogeluk kon hebben plaats gehad en ging aan 't visschen. Na den geheelen nacht te hebben gezocht, gedurende welken tjjd bet hondje de plek niet verliet, vond men in den ochtend het ljjk van den verdronkene. Parys, 6 Febr. Over geheel Frankrijk heerscht een hevige storm. Te Parys zijn een aantal telepboon- verbindingen gestoord, zooals die met LyoD, Rijsel od Rsims. Vooral op de Middellandsche zee doet de storm zich gevoelen. De pakketbooten uit Tunis ondervonden 18 uren vertraging. Duitschland. De Parysche correspondent van Daily Telegraph beweert, dat met 1 April de Duitsche troepen aan de Fransch-Duitsche grens zullen worden versterkt. Er zyn reeds 70,000 man in het Rjjksland, maar dit aantal zou nu worden vermeerderd tot 80,000, cavalerie, infanterie en artillerie geconcentreerd langs de Vogeezen, tusschen Thionville en Mü'alhausen De Duitsche over heid neemt dezen maatregel uitsluitend met het doel van oefening der troepen. Berlijn, 6 Febr. Het disciplinaire gerechtshof veroordeelde heden eraaf Limburg Stirum, wegens zijn artikel in de Kreuzzeitung over de handelsver dragen, tot ontslag uit den dienst, verlies van zyn pensioen en verbeuring van zijn recht om den titel van gezant te voeren. Nederland. Dorclreolit, 6 Febr. S quah blyft vooreerst nog wat hier. Ia zijn gisterennamiddag gehouden zitting zeide by de volgende week nog hier te zullen blyven; hy geeft o.a. a.s. Maandag-, Woensdag-en Vijjdag- namiddag weder séances; a.s. Dinsdagnamiddag zou hy een zitting hebben, uitsluitend voor dokters. De gisterennamiddag gehouden té mee werd door een zeer deftig publiek bezocht. Als by geweten had, dat er zooveel dames en heeren wareu opgekomen, zou hij, zeide Stquah, een paar kwartjes entiéa bebben geheven. Nu dat niet het geval was, verzocht by zyn auditorinm aan de deur een extragave af te zonderen, waaraan zeer druk voldaan werd. De arbeider A. Schippers uit Meerkerk, die dezer dagen werd gewreven, kwam zonder krukken ten toooeele. Hij had niet de mii ete pjjn meer gehad, zeide bjj. Ook kwam een jongen uit Rozendaal op de planken. Na de behandeling van 2 Dordrecbtsche patiënten, nam de verkoop der geneesmiddelen een aanvang. De avondzitting was weder stampvol. Voor de oogen van het publiek werd toen iemand behandeld met rheumatiek in de schouders. Een ander werd achter de Bchermen behandeld. Beiden verklaarden genezen te zyn. Met de bovengenoemde personen en nog een anderen ook vroeger behandelden patiëut maakten zy gezamenlyk een fliaken dans. S-quah deelde verder mede, dat hy het Casino te 's Hage had gehuurd en dat de huur ingaat a.s. Maandag over 8 dagen. Op verzoek van eenige werklieden, die de overige avonden geen tyd hebben, zal S quah wellicht Zondag 14 dezer een Béance geven. Zoolang hy hier bliitt, zal bij diners geven. Een dokter van buiten was ODgemerkt op de tribune gekomen, en was getuige van de inwrjjviDg van één der patiëoten. Op Srquah's verzoek weigerde by tot het publiek te zeggen wat hij gezien had. De heer Davenport zeide, dat, wanneer een dokter hem vraagt op de tribune te komen, hy hem toelaat en hem geen vragen doet; als ze echter stilletjes komen en hy merkt het, dan laat bjj ze in 't publiek spreken. De dokter was intuBschen weggegaan. Ook nu weder sprak Sequah de menigte op het balkon van zyn hotel toe. Terneuzen, 5 Febr. Yoor de eerste maal van het jaar was onze gemeenteraad heden vergaderd. Belangryk was de zitting echter in geenendeele. Eerst eenige wijzigingen in de gemeentebegrootiugen van 1891 en 1892 door Gedep. Staten geweDScht, vervolgens het besluit om met de vernieuwing der kadastrale registers te wachten tot de nieuwe plannen der regeering bekend zyn geworden omtrent tegemoetkoming der kosten in de administratie en eindelijk een dispuut over het uitgeven van erfpachtBrecht. Burgem. en Weth. zyn uitgenoodigd geworden een voorstel te doen om de voorwaard-B, waarop tot beden ertpachtsrecht wordt verleend, te herzien, terwyl de heer van IJsselstein gaarne zien zou dat bij de bepaling van den prijs, rekening werd gehouden met den stand, waarop het perceel stond, en de gelegenheid werd gegeven de erfpacht af te koopeo. De vooiziiter herinnerde hoe vroeger die gelegenheid bestond, maar men daarvan was terug gekomen uit overweging, dat de prjjzeo der gronden soms zoo aanmerkelijk stijgen, dat verkoop voor de gemeente zeer nadeelig is; de heeren Harte en Moes waren het met deze meening volkomen eens. Daar er voor de betrekking van onderwijzer aan de school te Sluiskil zich geen enkele sollicitant had aangemeld, zal men met eene nadere oproeping wachten tot na afloop der examens. Emdelyk werd nog gestemd over het bedrag der grat ficatie, te geven aan den wachtmeester der marechaussée, waarover in de vorige zittiDg de stemmen staakten. Met 6 tegen 5 stemmen werd het bedrag bepaald op f 20 in plaats van op 25. Een heel voorstel! Vjjt guld-n bate voor de gemeentekas! Onwillekeurig dacht ik aan degeljjkeniB van mug en kemel. Ia Terneuzen zal men trachten de Kamer van Koophandel compleet te krjjgen. De verkiezing van het nog ontbrekende lid is nu bepaald op Maandag as. 8 Februari. Als candidaat is gesteld de heer L. Schalk, die zich eene benoeming zal laten welgevallen. Mogen de kiezers daar zich nu eens be jj veren hem een goed getal stemmen te verschaffen en -zoodoende een eerlyke proef met zulk eene kamer mogelyk maken! Middelburg-, 6 Febr. Omtrent het trenrig ongeluk van Donderdag avond j.l. wordt nog het volgende gemeld Eene bejaarde weduwe, die bjj een familielid een bezoek wenschte te brengen, deed dit, wjjl zij niet goed ter been is, per rjjtuig. Terwjjl zy voor de woning van bedoeld familielid wilde uitstappen klom de koetsier van den bok, deed het portier open en wilde de dame by het uit het rytuig gaan met de eene hand ondersteunen, wyl bjj met de andere hand de leidsels hield. Het voor het rijtuig gespannen paard, denkelyk verschrikt van een voorbijkomenden wagen, nam plotseling een sprong, ontrukte daardoor de leidsels aan den koetsier en wilde hollend naar zyn, in de nabijheid gelegen, stal loopen. Op den Molenberg nam het dier den draai te kort, waardoor paard en rjj'ug en de zich in het laatste be vindende dame in de Gracht vielen. Spoedig was hulp aanwezig en werden onder anderen door den heer C. A. G en den werkman J. M. v. T., pogingen aangewend om het glas van het portier te verbrjjzalelen en de dame uit hare levensgevaarlijke positie te redden. Na eerst gezorgd te hebben dat de drenkelinge het hoofd boven water houden koD, gelukte het, na veel moeite, haar op het droge te brengen en naar de nabijgelegen woning harer familie te vervoeren. Ofschoon zy daar levend werd ingebracht, is zy toch zeer kort daarop, zeker tengevolge van den schrik en den doorgestanen angst, overleden. Het paard werd gered en ook het rytuig op het droge gebracht. Aan een gelukkig toeval is het toe te schryven dat nog niet een tweede slaehti ffar het leven verloor. Een jonge dame, bekende van de bejaarde dame, werd door haar herhaaldelijk en dringend uitgenoodigd mede te rjjdeD, wat zy echter niet deed. Middelburgs 6 Febr. Burgemeester en Weth. hebben bepaald dat de verkiezing voor één lid van den gemeenteraad, tengevolge van het overlijden van den beer P. M. de Ligny, zal plaats hebben op Maandag 21 Maart en de herstemming, zoo die noodig is, op 4 April a.s. 7 Febr. Naar wij vernemen bestaat alhier het voornemen om op Vastenavond in het „Schuttershof" een gemaskerd en ongemaskerd bal te geven, bjj welke gelegenheid prjjzen uitgeloofd zullen worden voor de aardigste en mooiste costumes en maskers. Dat er een druk gebruik van zal gemaakt worden, daaraan is geen twjjfel, want in de laatBte 10 jaren had alhier een dergel jjk bal niet meer plaats, 8 Febr. De nieuwe liberale Kiesvereeniging „Ge meentebelang" alhier, ziet thans nog voortdurend haar ledental aangroeien, zoodat het thans reeds een aardig cijfer bedraagt. Het is nu, vooral met het oog op de a.s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te hoppn, dat deze liberale Vereeniging moge voorkomen, dat onzen gemeenteraad weder met een anti-revolu tionair zal vermeerderd worden; want hoewel wjj het stelsel van proportioneele vertegenwoordiging volstrekt niet deelen, is volgens dit stelsel de anti revolutionaire party reeds voldoende vertegenwoordigd. Naar wij vernemen heeft de heer jhr. mr. A. A. van Doorn, voorloopig candidaat der liberale Kiesver- eeDigii g „Eendracht maakt macht" alhier en „E-n- dracht" te Veere, voor het lidmaatschap der Prov. Sr,aten verklaard, eene eventueele benoeming tot lid der Staten gaarne te zullen aanvaarden. nriiolon. In de Vrjjdag gehoudene gemeenteraads vergadering is tot keurmeester benoemd de heer C. M. van Rjjssel. Is op een rtquest van de omnibusmaatschappy »De nieuwe Onderneming" afwjjzend beschikt om subsidie t« verleenen uit de gemeentekas. Is besloten een tienden onderwijzer te benoemen op eene jaarwedde van ƒ450, aangezien het aantal school gaande kinderen meer dan 530 bedraagt. Bruiuisse, 7 Febr. Gisteren is een hoogaars uit deze gemeente (door aanvaring met een sleepboot gezonken op de rivier de Noord. De opvarenden wisten zich te redden. De lading, bestaande uit 134 balen mosselen, zal voor een deel verloren zyn. Zierikzee, 8 Fabr. Ia de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de lseeren Moolenburgh en S. J. Ochtman wegens ziekte, met kennisgeving. (Twee vacaturen.) Na de voorlezing en goedkeuring der Dotulen van het verhandelde in de vorige vergadering, worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen: 1°. Een brief van de Ged. Stater, houdende terug zending van een ex-mplaar der door hen goedgekeurde gemeentebegroting voor 1892; 2°. een brief van de Ged. Staten, waarbjj wordt toegezonden, een afschrift van hun besluit, houdende vaststelling der gemeenterekening over 1890; 3°. eeD brief van hetzelfde collegie, hou iende mede- deeling dit eenige bepalingen der op 15 December 1891 door den Raad vastgestelde verordening tot voorkoming en blussching van brand, door hen ter vernietiging zjjo voorgedragen; 4°. twee brieven van Grd. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit van 28 December 1891 tot af- en overschryviDg van - en op posten der gemeentebegroting voor 1891, en terugzending van het door hen goedgekeurde 2de suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag voor 1891; 5°. brieven, houdende aanneming van benoemingen of herbenoemingen in verschillende commissiën of corporatiën, t. w.: a. van den heer J. H. C. Hejjse, herbenoemd lid der commissie van toezicht voor het midd. onderwys; van den beer A. H. W. van der Vegt, her benoemd lid der plaatseljjke schoolcommissie; c. van den heer jhr. mr. J. W D. Schuurbeque Boejje, herbenoemd regeDt van het Burgerweeshuis; d. van Mevrouw C H. Couvéa, geboren van den Tüoorn, benoemd regentec van het Burgerweeshuis; e. van den heer G A. de Looze, herbenoemd regent van het burger! jjk armbestuur; van den heer mr. J. C. van der Lek de Clercq, herbenoemd lid der commissie voor de strafverordeningen en benoemd lid der commissie tot weriDg van bouw vallen. Voor kennisgeviog wordt vervolgens nog aangenomen de mededeeling van den Voorzitter, dat bljjkens de ingezonden staten, de opbrengst over 1891 is geweest van afgeleverde zelkasch1075. Schorgrond en schorzoden40 65 Graszoden en korenaarde44 57 Luem17H 5S5 Wegens in gebruik gegeven gemeentegrond 152,25 Van de jaar- en weekmarktgelden 927, En van de vergunningsrechten tot verkoop van sterken drank in het klein. 1515, De door den gemeenteontvanger ingezonden rekening van het pensioen- en weduwen fori de der gemeente ambtenaren en bedienden over 1891, wordt door den voorzitter tot onderzoek en verslag gesteld in handen van de heeren Fokker, Röall en van den Bout. By moode van den heer van den Bout, wordt namens de daartoe benoemde commissie verslag uitgebracht, oujtrent de begrootiDg van het Burgerweeshuis voor 1892. Overeenkomstig het advies dier commissie wordt die begrooting goedgekeu d, zooals zjj is ingediend, in ontvang en uitgaaf op 8450. De heer Boejje onthield zich als regent van het Burgerweeshuis, van deelname aan dit besluit. De voorzitter legt over, een verslag van het bestuur der Onderlinge Waarborg vereeniging voor arbeiders en werklieden alhier, van de verrichtingen en den toestand dier vereeniging in 1891, en stelt namens Burgem. en Weth. voor, ingevolge het verzoek van dat bestuur, aan de vereeniging eene toelage uit de gemeentekas toe te kennen van 93 en de betaling daarvan te doen plaats hebben uit den post voor uitgaven der gemeentebegrootiog voor 1892. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereen komstig besloten. De voorzitter deelt mede, dat jaarljjks by de gemeentebegrootiDg gerekend wordt op eene kleine som, voor de herstelling van stormschade aan het KwiBtegeld, waarmede gewooiilyk in de behoeften kan worden voorzien. Tengevolge van de jongste stormen, is er echter aan het Kwistegeld eene schade van ODgeveer 1200 ontstaan. Na gehouden overleg met de commissie van fabricage, stellen Burgem. en Weth. voor, hierin niet op de gewone wjjze te voorzieD, doch te besluiten tot het aanbrengen aan het Kwistegeld van een basalt glooiing tot aan de hoogwaterljjn en van Vilvoordscben steen boven die Ijjn en de uitvoering te doen plaats hebben in twee jaar. De eene helft, waarin het gedeelte valt waaraan nu schade is ontstaan, zou dan spoedig kunnen worden uitgevoerd. De kosten daarvan worden gerekend op pl. m. 2700 en die van het geheele werk op ongeveer f 5500. Het aanbrengen der basaltglooiiDg aan bet nog over schietende gedeelte zal afhankelyk kannen worden gesteld van het al of niet ontstaan van stormschade, waarom dus daarvoor thans geen tyd dient te worden bepaald. Nadat de Voorzitter de heer van den Bout nog eenige inlichtingen had verstrekt en deze zich voor het plan had verklaard, wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tengevolge van dit besluit wordt daarop door den Voorzitter ter tafel gebracht, een door Burgem. en Weth. ontworpen voorstel tot wjjziging der gemeente- begrooting voor 1892, nl. om onder de Uitgaven voor het herstel van stormschade aan het Kwistegeld, een nieuwen post van 2700 uit te trekken en het artikel voor aankoop van Inschryvingen op het Grootboek, met dat bedrag te verminderen. Hy stelt dit voorstel tot onderzoek en verslag in handen van de heeren Fokker, de Crane en Rödl, om daarover dadeljjk verslag uit te brengen en schorst daartoe de vergadering. De vergadering heropend zjjnde, adviseert de Commissie bjj monde van den heer Fok ker tot aanneming van het voorstel, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. De Voorzitter deelt mede, dat hoewel Burgem. en Weth. in de gemeentebegrootiog voor 1892 een post hebben gebracht van 10000 voor op te nemen kas geld ter voorziening in den loopenden dienst, daarom trent naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, een afzonderlijk besluit dient te worden genomen, tenge volge waarvan Burgem. en Weth. voorstellen hen speciaal te machtigen tot het opnemen van f 10000 kasgeld voor den loopenden dienst, tegen eene rente van 4 percent. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging aangenomen met algemeene stemmen. Voor kennigeving wordt aangenomen de mededeeling van den Voorzitter, dat bij de op heden gehouden openbare aanbesteding van het vernieuwen der vaste en beweegbare bovendekken der brug buiten de Zuidhavenpoort, de minste inschrijver is geweest de heer F. T. Wisse voor f 1019, aan wien het werk, als zijnde de inschrijving beneden de begrooting, is gegund. De Voorzitter deelt mede, dat nog zijn ingekomen: 1°. een verzoekschrift van den heer M. J. VVaale, om zoo spoedig mogelijk eervol te worden ontslagen als onder wijzer aan school C, tengevolge zijner benoeming tot onder wijzer te Zutphen. Gesteld in handen van Burgem. en Weth. ten fine van bericht 2°. een verzoekschrift van de gezamenlijke brugwachters om verhooging hunner jaarwedde, daar hunne inkomsten zijn verminderd door de vermindering van het aantal bruggen en van de scheepvaart en omdat vele schepen tegenwoordig van strijkende masten zijn voorzien, waardoor zij onder de bruggen kunnen doorvaren. Gesteld in handen van Burgem. en Weth. om praeadvies. Wordt overgegaan tot de benoeming van een gemeente heel- en verloskundige, ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Zuurdeeg. Sollici tanten zijn de heeren Drs. A. van der Hoeven en J. Dorst. Bij stemming wordt benoemd de heer Van der Hoeven, met 6 stemmen. De heer Dorst verkreeg 3 stemmen. Tot lid der Commissie vor de bezwaarschriften tegen de kohieren van den hoofdelijken omslag voor 1891, ter voor ziening in de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer Zuurdeeg, wordt benoemd de heer S. J. Ochtman. De Voorzitter brengt daarna ter tafel: 1°. een brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, hou dende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een lid in die Commissie, ter vervulling der plaats open gevallen door het verleend eervol ontslag aan Jhr. Six. Aanbevolen worden de heeren: 1°. Mr. J. II. C. Horch en 20. II. J. W. Callenfels. Bij stemming verkrijgen de heer Horch 4 en de heer Callenfels 4 stemmen; '1 briefje was in blanco. Bij tweede stemming verkrijgt de heer Horch 5, de heer Callenfels 3 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was, zoodat de heer Horch is benoemd; 2°. een brief van de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs, waarbij ter voorziening in de plaats opengevallen door het verleend eervol ontslag aan Jhr. Six, worden aanbevolen de heeren: 1°. G. M. de Bloeme en 2°. A. van der Hoeven. Bij de eerste stemming worden uitgebracht 3 stemmen Iop den heer de Bloeme en 3 op den heer van der Hoeven, I 4 op den heer Dorst, 1 op den heer van Geuns, terwijl 1 briefje in blanco was. Bij de tweede stemming verkrijgen de heeren de Bloeme 4, van der Hoeven 3 stemmen en van Geuns 1 stem, zijnde '1 briefje in blanco. Bij de daarop volgende herstemming verkrijgen de heeren de Bloeme 5 en van der Hoeven 3 stemmen; '1 stembriefje v..is wederom in blanco ingeleverd. De heer de Bloeme is derhalve benoemd. Na de gewone omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. Benoemd tot ouderwyzer aan school B (meer uit gebreid lager onderwys) te Zutphen, de heer M. J. Waale, thans onderwijzer aan Bchool C (lager onderwys) te Zierikzee. Benoemd tot onderw. aan de Rijks-leerschool te Middelburg, de heer W. Timmermans van Ouwerkerk, thans onderwijzer te 's Gravenhage. Benoemd tot onde'wjjzer aan de chriatel. school te Wissenkerke de heer B. Beneker te Middelburg. Aan den fourier M. J. Maassen van het 4de batt. 3de reg Iff. te VlisBingen, is een pensioen ten bedrage van f 360 's jaars toegekend. Genoemde onder officier is thans conducteur op de Zeeuwsche Spoor boot no. 1. Bij Kon. besluit zyn benoemd tot plaatsverv. dykgraaf van het waterschap «De Suzanapolder" de heer G. Born en tot gezworen van den polder «Mujje," onder St. Maartensdjjli, de heer G. C. de Wilde Jz. De heer D. Wentholt is benoemd tot burgemeester van Ouddorp. Naar wjj vernemen heeft het uitvoerend Comité van de «Intern. Sport-, Visscherjj- en Paardentei.toon stelling," dit jaar, ran 1 Juni30 September te Schevenirgen te houden, de uitgave en exploitatie van den officieelen Catalogus opgedragen aan de firma Njjgh van Ditmar te Rotterdam. Volgens een gerucht, zou de iDvoeriDg van de nieuwe Postwet thans bepaald zyn op 4 April a.s. Te Rozendaal komen eenige gevallen van pokken voor. De lijders zyo naar het gasthuis overgebracht. Het Zuiderzendingsfeest zal dit jaar worden ge houden op Woensdag 20 Juli a.B. op «Goeree" by Bergen-op-Zoom. Naar men uit Vlissingen meldt zal de exploitatie van het «Grand Hotel" aldaar, evenals in 1891, dezen zomer bestuurd en geleid worden door den heer J. G. Meyer van Rotterdam, tevens pachter van de buffetten der maetechappjj Zeeland. Te Rotterdam i"b op ruim 76 jarigen leeftijd over leden de heer Fop Smit Jr., wiens groot fortuin hem in staat stelde veel te doen tot bevordering van de kunst. De overledene laat eene kostbare verzameling schilderyen na. Uit Appelscha wordt aan het Adv. U. van H. gemeld: Eene arme weduwe moet te Smilde een aardig buitenkansje hebben gehad. Zjj kocht op een boelgoed een ouden vrouwenrok, die er vrjj ouoogeljjk uitzag en vooral eene lap droeg, welke er al heel slecht was opgezet. Teneinde hierin verandering te brengen, maakte zy de lap los en wat ontdekte zy nu? Onder het óp- gezette stukje was 400 aan bankpapier verborgen. Een socialistische geboorte-aankondigings- advertentie «Heden kwam by my en mjju vronw met veel bombarie en groot geschreeuw een dochter het vrjje Nederland inrollen"! RECHTSZAKEN. Zierilaseee, 8 Febr. Ter terechtzitting der recht bank van 22 Januari 1.1. stond terecht A. G31 jaar, grondeigenaar, geboren te Gent, appellant van een vonnis van het bantongerecht alhier, waarbjj by met vrjjspraak van zyo mede-beklaagde (een jagersknecht), wegeDB het jagen op een anders jachtveld zonder voorzien te zjju van een echrifteljjk bewjjs van den eigenaar van - of rechthebbende op dat jachtveld, was veroordeeld tot 2 boeten van f 50 en tot betaliog van 2 maal schadevergoeding van 50 aan den Ambachts heer van Haamstede, de heer Th. C. J J. van der Lek de Clercq. grondeigenaar, wonende te Antwerpen. Het verzoek tot schorsing van het strafgediDg, door diens raadsman ingesteld, werd door den heer Kanton rechter gepasseerd. Het was dan ook wel te voorzien dat in deze zaak nog niet het laatste woord gesproken was. Door het Openbaar Ministerie was bjj de terecht zitting in hooger beroep opgeroepen ééo, van wege den appellant 4 getuigen, waaronder twee veldwachters en den ontvanger der domeinen, Jhr. A. C Röall. Voor den appellant trad als verdediger op, mr. A J. F. Fokker, voor de beleedigde party, de heer v. d. L. d. C, jhr. mr. J. W. D. Schuurbique Boejje. Beklaagde beweerde het afgeloopene jachtseizoen te Haamstede te bebben doorgebracht met het doel om aldaar alleen konijnen te schietendat hy voorzien was van jachtakte en die aan den veldwachter heeft ver toond en dat hy geen bewys van vergunning van den eigenaar of rechthebbende van het jachtveld, consent of buitengewone machtiging noodig had, omdat hy vermeende van den grond, waar by jagende werd be vonden, eigenaar te zyn en daar van zeil het jachlrecht te hebben; dat hy dan ook van gevoelen is dat de ambachtsheer van Haamstede daar geen jachtrecht heeft, zich beroepende op verschillende titels om dat eigendomsrecht te staven. De substituut-officier van Justitie, mr. Horch, vroeg bevestiging van het vonnis van den kantourechter. Mr. Boeye trachtte, onder overlegging van verschil lende stukken van eigeodomsbewyzeD, aan te toonen dat de heer v. d. L, d. C. ambachtsheer is van Haam stede en dat onder die heerljjkheid begrepen is de Westeren Ban van Schouwen, waar de eigendommen van den appellant liggeD, zooals zjj os inziens duidel jjk bleek uit oude Btukken die op den Westeren Ban betrekking hebben en concludeerde dat het vonnis van den kantonrechter zou worden bevestigd. Dit werd bestreden door mr. A. J. F. Fokker, die omtrent het eerste feit vrijspraak vroeg, omdat door de gehoorde getuigen gebleken was dat appellant alleen op konynen had geschoten en dit geen jacht- delict was, terwjjl hy omtrent het tweede feit in de eerste plaats trachtte aan te toonen dat de appellant bevoegd was aldaar te jagen zonder vergunning der mede-eigenaren met wie hy die goederen onverdeeld bezat, en vervolgens toegaf dat de heer De Clercq wel was ambachtsheer van Haamstede en ook dat de ambachtsheer van Haamstede met een gedeelte van den Weateren Ban indertyd was beleend, maar betwistte dat de geheele Westeren Ban onder de heerlykbeid van H'amstede valt; integendeel is de familie van den heer G. eigenaar van het jachtrecht op hunne goederen in den Westeren Ban gelegen, evenzeer als het domein dat is van het jachtrecht der aldaar liggende domein gronden. Zoolang de heer De Clercq het tegendeel niet bewyst, was de heer G. dus tot de jacht bevoegd, en z. i. had de ambachtsheer zyne rtchfen niet be wezen, zoodat hy van het tweede feit concludeerde tot schorsing der strafvervolging wegens een geschilpunt van burgerlyk recht. Na depliek van officier van justitie en advocaten werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 2 Februari. De rechtbank overwoog by breed gemotiveerd vonnis o.a.: dat door de getuigenverklaringen gebleken was, dat appellant alleen op konynen bad gejaagd en de rechtbank niet de overtuigmg bekomen had, dat appellant ter plaatse in de dagvaarding genoemd, pogingen had aangewend om wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden en sprak hem daarom vry van het le ten laste gelegde feit, met ontzegging aan de beleedig'le partij van de door haar op dit feit gevorderde schadevergoeding ad f 50. Wat het tweede feit betreft, namelijk het schieten van een houtsnip, dat door den beklaagde ook was erkend, overwoog de rechtbank, dat door den raads man van appellant was betwist, dat het jachtrtcht in den Westeren ban toebehoort aan den getuige v. d. L. d. C. en beweerd, dat appellant gerechtigd was op dat terrein te jagen, omdat den eigendom van dat terrein en het daaraan verbonden jachtrecht toebehoort aan zyne vrouw in gemeenschap met anderen en op grond van dit geschilpunt van burgerlijk recht de schorsing der rechtsvervolging had veiz ioht en dat tegenover het beweren van appellant, door het O. M. niet het bewys was geleverd, dat dit jachtrecht niet aan appel lant, wel aan den heer de Clercq toebehoorde, op grond waarvan de rechtbank beslistie, dat het vonnis van den kantonrechter zal worden vernietigd en de rechtsvervolging door het Openbaar Ministerie en beleedigde party tegen den appellant ingesteld, zou worden geschorst, totdat over dat geschilpunt van burgerlyk recht zou zijn besÜBt, met ontzegging aan de beleedigde paity van de haar op dit feit gevorderde schadevergoeding van f 50. Naar wy vernemen heeft de officier van justi'ie tegen dit vonnis cassatie aangeteekeud en zal in deze zaak nu het Hoogste Rechtscollege eene beslissing moeten geven. Naar wy vernemen is de heer W. C. de Smid*, notaris te Schoondyke, dezer dagen in cassatie gekomen bjj den hoogen raad der Nederlanden van het arrest van het hof van 's Gravenhage, in de bekende procedure tusschen hem en de gemeente Schoondjjke, omtrent de belaogrjjke rechtsvraag of servituten door verjaring kannen worden verkregen «op zoogenaamde zaken buiten den handel". Deze zaak zal 12 Februari voor den hoogen raad worden aangebracht. 338° Staats-Loterij. Collecten uit bet 2e district van Zeeland. 5e Klasse. 16e L ij s t. Prijzen van 7 O. 9628 9643 14015 Nieten. 9453 9514 9630 10208 13631 16737 9462 9538 9641 10223 13635 16740 9463 9565 9709 10236 13650 9503 9608 10202 13606 16735 17e en laatste Lijst. N i e t e n. 13610 en 13636 ill DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Februari 1S9S. Van Zierikzee: Woensd. 10 'smorg. 9,- Vrijdag 12 6, Zondag 14 7, Van Rotterdam: Dinsd. 9'smorg. 9.30 u. Dond. 11 Zaterd. 13 9,30» 9,30» Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse ,50, - -,75. De Directeur, A. van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1