ZIERIKZEESCHI NIEUWSBODE. Donderdag 28 Januari 1892. Directeur-Uitgever J. WAALE. Voet bij stuk houden. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 48ste JAARGANS. No. 6111. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot c Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dr. Schaepman, wien door zijn dokter verboden is, redevoeringen te houden, zal voortaan in het Centrum zijne gedachten over de algemeene zaak aan zijne geloofsgenooten mededeelen. Zijn eerste artikel in dat blad behandelt den stand van zaken en partijen, en het is naar aanleiding daarvan, dat wij ditmaal een enkele opmerking willen maken. Over het algemeen is er in dat artikel, als men het leest zooals het er staat, veel, waarmee men het volkomen eens kan zijn. De heer Schaepman zegt bijv. over hetgeen eene regeerings- meerderheid behoort te zijn, een en ander, dat volmaakt juist is te noemen. »De kunst, om regeeringsmeerderheid te zijn, bestaat voor een parlementaire partij in het volgen van de leiding der regeering, zonder— dat -er van gedweeë volg zaamheid sprake kan zijn. De regeeving moet nooit den schijn hebben van te bevelen maar zij moet altijd verzekerd wezen van de trouw harer vrienden. De vrienden mogen, moeten soms met de regeering in meening verschillen. Het kan zijn groot nut hebben, zoo het een of ander lid duidelijk en onbewimpeld zegt, eigenlijk iets anders te willen dan de regeering, maar van een overslaan tot oppositie moet geen sprake wezen, tenzij daar waar het verloochening van beginselen hetreft. Plicht blijft het ook voor de vrienden der regeering tegen te houden en te drijven, waar het pas geeft, maar het een en ander behoort te geschieden op een wijze, moet blijven binnen een grens, die de onafhankelijk heid der regeering zelfs voor den nijdigsten blik niet verduisterd". Dit is goed gezegd, maar de zijde, vanwaar het komt, doet onwillekeurig vragen: is het niet al te mooi? Wat kan dr. Schaepman aanleiding geven om juist zóó te spreken? En dan, hij houde het ons ten goede, rijst de vraag bij ons, of niet die fluweelige taal een middel is om onopgemerkt eenige prikjes toe te brengen, spelde- prikjes als men wil, maar alsdan met spelden, die een giftige punt hebben, zoodat de weinig beteekenende wond soms ernstige gevolgen hebben kan Als de heer Schaepman de sgezeglykheid" van anders ongezeglijke leden der liberale partij roemt, als de H.H. van Houten, Hartog en Kerdijk ge prezen worden om hunne s-ministeriëele" gezind heid, dan is het mogelijk, dat hier gespeculeerd wordt op de ijdelheid van sommige leden, die zich tot dusver in den naam van zelfstandigheid en onafhankelijkheid mochten verheugen, en die niet gaarne den schijn op zich zouden willen laden van slaafsche volgelingen der Regeering te zijn. Wij kunnen het aan de hier bedoelde leden overlaten zich te hoeden om in zulke strikken te vallen, die voor staatslieden van eenige ervaring maar al te duidelijk zichtbaar zijn; doch voor hen, die buiten de parlementafre omgeving staan, is het niet overbodig een woord van waarschuwing te doen hooren tegen de vleitaal dergenen, die onze geestverwanten willen diets maken, dat zij, om zich zelfstandig te toonen, zich zouden moeten verzetten tegen het Ministerie hunner partij. Men denke er wel aan: tot voor korten tijd had men den mond vol van de verdeeldheid" der liberalen, en thans, nu men ontwaart, dat er van verdeeldheid geen sprake is, nu spreekt men van gezeglijkheid", nu noemt men de leden, die prat zijn op hun onafhankelijkheid, sministeriëelen", nu praat men van Joris Goed bloed. In cauda venerium. In den staart zit het venijn, zeggen de latijnen. Zit zóó in het waarlijk fraaie artikel van den heer Schaepman ook in het staartje een weinig venijn Ziet, nadat hij der liberale meerderheid toegesproken heeft, zooals haar beste vriend het niet beter zou kunnen doen, gaat hij voort »Zoo zou men aan het einde van deze schets kunnen meenen, dat wij leefden in een wereldje zóó goed als de goedaardigste Joris Goedbloed maar droomen kon. Toch rijst er eene onnoozele vraag: Wat nu? Wat nu? De vraag bewijst, dat er in dezen toestand iets is een iets dat straks misschien alles zal heeten iets, wat men mist en toch niet missen kan. De minderheid wil geen strijd voeren zonder meer, de meerderheid wil arbeiden, de Regeering ontrolt een lange reeks beloften, ja: wat nu? »De Regeering wil niet zeggen, dat het kiesrecht op den voorgrond staat in haar werkplan, zij wil niet zeggen, dat zij vóór alles kiesrecht-hervorming tot stand wil brengen. Maar en hier ligt de oorzaak van hetwat nu? zij wil ook niet zeggen, dat andere zaken den voorrang zullen hebben. Zij hult zich in sluiers en bare vrienden spaunen een tent van sluiers voor en rondom haar. Zij spreekt in orakeltaal. Zij gewaagt van eene ordelijke regeling van het werk" en verkondigt dat »veel valt tot stand te brengen en meer nog voor te bereiden, zonder dat de bearbeiding en de afdoening van de kieswet daaronder behoeven te lijden, of daardoor zullen worden vertraagd." Evenmin als een Delphisch orakel kan deze uitspraak ooit door de feiten worden gelogenstraft. Wanneer het licht ontbreekt, dan ziet men spoken. Zoo rijst in deze nevelen een zeer leelijk spooksel op. Dat spooksel is het vooruitzicht, »dat de ordelijke regeling van het werk" eenvoudig een opportunistische regeling zal zijn. Dat spooksel is het boos vermoeden, dat de kieswet komen zal, als het een of andere voorstel in de meerder heid verdeeldheid wekken, aan <^e Regeering een nederlaag bezorgen zou. Deze zijn spooksels, ik wil het gaarne gelooven. Maar voor de Regeering en voor de meerderheid is het te hopen, dat deze spooksels niet lang meer kunnen rondwaren. Wat het land noodig heeft, is klaarheid. Met spoken maakt men kinderen bang. Zelfs waar het licht ontbreekt, vreezen zelfstandig denkende mannen niet, maar trachten zij óf licht te ontsteken, óf zoo het licht ontbreekt, zich op andere wijze zekerheid te verschaffen omtrent hetgeen zij hooren of zien. Wanneer wij dat stelsel toepassen op de spooksels, dat de heer Schaepman voor ons oproept, dan zien wij, zonder twijfel, dadelijk zeker verband tusschen de straks bedoelde speculatie op de ijdelheid van sommige leden der vertegenwoordiging en de spookgezichten, die in het slot worden opgeroepen, en die misschien niet geheel onopzettelijk juist ontleend zijn aan een onderwerp, dat den in het artikel genoemden leden bijzonder ter harte gaat. Dat de heer Schaepman zich voor de hervorming van het kiesrecht zoo bijzonder warm maakt, zou anders eenige verwondering kunnen baren. Wij hebben nooit ontdekt, dat de Roomsch-Katholieken in 't algemeen, dat de heer Schaepman in 't. bijzonder zooveel haast hebben met de hervorming van het kiesrecht. Maar als in het artikel de toeleg ligt om eenige leden der Regeeringsmeerderheid te prikkelen tot betoon van onafhankelijkheid tegen de Regeering en om hun de vrees voor het achter de hand houden der kieswet als stormram in de handen te spelen, dan is de strekking van het heele artikel in zijn gevaarlijkheid volkomen duidelijk. Wij mogen intusschen aannemen, dat de bedoelde leden der vertegenwoordiging tegen dien veronder stelden toeleg volkomen bestand zijndat zij welbewust tegenover de Regeering de houding hebben aangenomen, die zij zeiven met hun beginselen en met 's lands belangen overeenkomstig achten; dat zij goede gronden hebben om ver trouwen te stellen in de toezeggingen, die de Minister Tak omtrent het kiesrecht heeft gedaan. Maar men moet er op bedacht zijn, dat de in het besproken artikel gevolgde tactiek ook door anderen, ook tegenover de kiezers zal worden gevolgd; dat ook daar de leuze zal zijn: eensdeels de vrijzinnigen te prikkelen tot betoon van zoo genaamde zelfstandigheid of onafhankelijkheid, die men meent zich niet anders te kunnen voor stellen dan in den vorm van afwijking van de meeningen van anderen; anderzijds wantrouwen te wekken tegen de Regeering, of sommige harer leden, wier toezeggingen men als niet ernstig gemeend voorstelt. Laat ons tegen zulk een drijven op onze hoede zijn en voet bij stuk houden. Wij hebben eene vrijzinnige meerderheid naar de Kamer gezonden en uit die meerderheid is een Regeering voortge komen, waarvan de heer Schaepman zelfs niets dan goeds heeft te getuigen, mannen van wier bekwaamheid, wier werkkracht, wier helder inzicht en oprechte vrijzinnigheid ieder de beste meening heeft. Op de daden dier mannen moeten we wachten, met vertrouwen, met het stellige voornemen om met hen mee te gaan als het eenigszins mogelijk is, en slechts van hen af te wijken als het volstrekt onvermijdelijk is. Diiarin moeten we onze zelfstandigheid bewaren, dat we onze vrienden van onze vijanden weten te onderscheiden, en daarin voet bij stuk houden, dat wij onze vrienden steunen en ons door onze vijanden niet in een verkeerd spoor laten leiden. Italië. Uit Rome werd Zaterdag geseind: Do Paus is hedenochtend volgens zjjn gewoonte te 6 uur opgestaan, en deed met zijn secretarissen de loopende zaken af. De geneesheeren bevonden dat de verkoudheid was geweken, maar hebben den Paus aanbevolen, met het oog op de strenge koude, zijn vertrekken niet te verlaten. Uit Rome ontvangt liet Centrum het volgende telegraphisch bericht *Om eea einde te maken aan alle tegenstrijdige berichten in de buitenlandsche bladen omtrent den toestand van den Paus kan ik u mededeelen, dat Z. H. de influenza niet heeft1 gehad. Tengevolge van drukke bezigheden was Z. H. een paar dagen eenigszins afgemat, I doch is thans wederom volkomen hersteld en bevindt zich zeer wel." Volgens den Romeinschen correspondent van het Berl. T. verklaarde de ljjfarts dr. Ceccarelli, dat de Paus vijf dagen leed aan een lichten aanval van it fluenza. Alle gevaar was echter nu voorbjj. Dr. Ceccarelli moet verklaard hebbeD, dat de Paus ver- moedeljjk mettertjjd aan een beroerte zal sterven. Rusland. Volgens den St. Petersburgschen berichtgever van Daily News zjju 14 000 landverhuizers, die Rusland verlieten om den hongersnood, in de Siberische stad Timmen aaogekomeD, waar zij nu in groote ellende verkeeren. Hun geld is onderweg opgeraakt, zij hebben gebrek aan voedsel en kleedereu en zij lijden aan allerlei ziekten. Daarbij weten zij niet wat te doen, daar zjj geen geld hebben om terug te keeren of om de reis naar Tobolsk te vervolgen. Vele der onge- lukkigen zijn reeds van gebrek en uitputting gestorven. St. Petersburg, 25 Jan. Grootvorst Kon- stantjjn Nicolajewitsch (oom des Keizers) is omstreeks middernacht gestorven. Hij werd geboren 21 Sept. 1827. JDuitschland. Dat de prijzen der loopvarkeDS en biggen ook in Duitschland buitengewoon laag zjjn, daarvan deelt de Kr. Zty. als eene volkome ware historie het vol gende mee Een boer uit de provincie L-tuenburg in Pommeren, die gewoon was zijne jonge varkens aan huis van ƒ15 tot J 18 het paar te verkoopen, kon ze, zelfs voor een tamelijken prijs, aan niemand kwijt worden en besloot daarom zijn geluk op de markt te Lauenburg te be proeven. Na een rit van drie uren aldaar met tien varkentjes aangekomen, hoort hjj tot zyn leedwezen, dat ook hier de prijzen der varkens zeer laag zjjn. Hij stelt daarom zyn eiscb zeer billijk en vraagt f 9 voor het paar. Hoe verwonderd zag hij op, toen een koopman hem voor het paar 1,35 bood. Toornig wijst hij dat bod van de hand en hoopt op een beteren kooper, maar te vergeefs. Ten slotte biedt hij den eersten koopman het paar voor f 1,35 aan, maar deze antwoordt, dat hij ze zelfs niet ten geschenke wil hebben, zoodat de boer onverrichter zake huiswaarts moest keeren. Hoe verwonderd zag hij echter op, toen bij tehuis gekomen in plaats van tien er twaalf var kens in zijn hok op den wagen vond. Een ander, die zyn varkens evenmin kon verkoopen, had heimelijk twee in zyn hok geworpen! Nederland. Heorenveeu, 25 Jan. Zoodra de trambaan der Nederlandsche Tramwegruaatachappjj Joure—Heeren veenGorredyk voltooid was, kwamen sommige vrachtrijders op het denkbeeld wagens te doen ver vaardigen, die op de rails liepen. Met minder trekkracht konden zy aldus veel grooter lasten vervoeren. Dat de Maatschappij weinig gediend was met deze concurrentie, is te begrijpen. Ze lieten tegen een der vrachtrijders procesverbaal opmaken, doch de kantonrechter vond geen termen ter veroor deeling, en natuurlijk nam nu het aantal van die vrachtwagens nog toe. Thans zal de zaak opnieuw aanhangig gemaakt worden. LI. Vrjjdag toch reed de chef van dienst Onderwater met eene losse machine van hier naar Gorredyk. Te Benedenknype stond de kar van den vrachtryder De Yries van Bovenknype op de rails, waardoor de machine stoppen moest. De heer O., die tevens onbezoldigd rjjks veld wachter is, maakte proces verbaal op. zoodat deze- zaak nogmaals voor den kantonrechter dienen zal. 's Gravenhage, 25 Jan. Uit het Regeerings- antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer blijkt o. a.: Wat de regeling van het kiesrecht betreft, meent de Regeer in g reeds het bewys te hebben geleverd, dat zy in deze gewichtige aangelegenheid zonder overijling wil te werk gaan en de regeling niet zal aanvatten, dan na ernstig onderzoek en zooveel mogelyk grondige kennis van zaken. Zoodra de daartoe noodige gegevens zijn verzameld en bewerkt, zal zy echter niet met de indiening eener voordracht tot regeling van het kies recht dralen. De Regeering is ten volle overtuigd van de nood zakelijkheid om ten spoedigste tot eene afdoende regeling der levende strijdkrachten te komen. Het onderwerp is echter van te veel gewicht en te grooten omvang om inet overhaasting te worden behandeld. Het juiste tijdstip der indiening van eene tot regeling daarvan strekkende voordracht kan uit den aard der zaak thaDS niet worden opgegeven. Met voldoening mocht de Minister van Financiën vernemen, dat zijne mededeeling omtrent hervorming van belastingen en de daarbij in acht te nemen volgorde bij vele leden instemming heeft gevonden. Yoor eene betere regeling van de gemeente-financiën zal de herziening der gemeentewet noodzakelyk zjjn. Boven dien is daartoe noodig, dat het Ryksbelastingstelsel beter zy geregeld. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Financiën eene herziening der wet op de grondbelasting, waarin dan de peraequatie wordt opgenomen, dermate te bevorderen, dat de herziene wet met 1 Januari 1893 in werking trede. Naar aanleiding van de vraag, welke plannen de Regeering heeft in het belang van den landbouw kan worden opgemerkt, dat by de verbetering van het belastingwezen de belangen van den landbouw baat zullen vinden, terwjjl voorts het landbouwonderwijs en de zorg voor waterafvoer en verkeersmiddelen dien belangrijken tak van onze volksnyverheid zeer ten goede zullen komen. Van de in het voorloopig verslag medegedeelde uitkomsten der uitvoerige gedachtenwisseling, die in een der afdeelingen over de sociale vraagstukken werd gehouden, is met voldoening kennis genomen. De Regeering verheugt zich over de daaruit blijkbare instemming met bare overtuiging, dat tot bevordering eener goede oplossing der sociale vraagstukken, ook door de Wetgevende Macht behoort te worden mede gewerkt. Eene geheele opheffing der fiaanciëele betrekkingen tusscben Staat en Kerk kan geacht worden niet wel mogelyk te zyn, zoolang art. 171 (vroeger 168) der Grondwet onveranderd bljjfb. Gravenhage, 25 Jan. De heer mr. D. Yan der Yliet, advocaat en procureur te Zieribzee, heeft heden voor het Gerechtshot alhier den eed afgelegd als rechterplaatsvervanger in de Arrond.-Rechtbank aldaar. Uit 'sHage schryft men aan de M. Ct.: Onze Koningin-regentes voelt blykbaar veel voor den (aldaar gevestigden) »Christelyken Volksbond", want zij stelde hem onlangs, toen de fondsen tydelyk bijna uitgeput waren, in staat voort te gaan met zijn edel en menschlievend streven door eene aanzienlyke gift van harentwege en H. M. de Koningin. Dat deze laatste zich vooral geestelijk goed ontwik kelt,- is meermalen betoogd. Ik hoorde daarvan dezer dagen een aardig staaltje, op het kantje van kinderlijke ondeugendheid af. Hare Engelsche gouvernante had haar om de eene of andere reden als strafwerk (waarom zou een koningskind ook niet strafwerk moeten maken?) opgegeven het teekenen van eene baart van Europa. Ons koninginnetje maakte de kaart netjes gereed, maar toen zij die aan miss Saxton Winter vertoonde, bleek het Britsche koninkrijk op veel kleinere schaal geteekend dan Nederland, zoodat het eerste niet de halve grootte had van ons land. Een kleine wraakneming van onschuldigen aard, die vooral een aanstaande Koningin zich wel veroorloven mag, en die getuigt voor haren geeBt Terwyl in den nacht van Donderdag op Vrydag te Scheveningen een drietal mannen bezig waren een wagen, geladen met bokbiDgmanden, vaa het Kolen wagenslag in de Duinstraat te rijden, kreeg de wagen, door de sterke helling waarover hjj liep, zulk een vaart, dat de bestuurder viel en tot aan het hek van de stoomtram- werd medegesleurd. De ongelukkige werd vreeselijk gewond; zyn beide beenen werden gebroken en een der staven van het hek drong hem in den rug. Naar het ziekenhuis vervoerd, is hy daar des nachts overleden. TDor<lrecIxt, 25 Jan. Sequah trekt ook hier duizenden meuschen. Gisterenavond heeft hy weder een staaltje gegeven van zija slag om het publiek voor zich in te pakken. Hij deelde toen onder het gejuich der menigte mede, dat hij Dinsdag en Donderdag aan 50 mannen en Woensdag en Vrijdag aan 50 vrouwen een middagmaal zal geven, bestaande uit, behalve de gewone spijzen, soep, vleesch en voor hen die het verbiezen, bier of melk. Op Vrijdag en Zaterdag zal aan 100 kinderen dezelfde gunst ten deel vallen. Natuurlijk moeten allen behooren tot de behoeftigen van Dordrecht. 26 Jan. Sequah heeft heden zjjne eerste publieke diner gegeven, waarbij 50 mannen gratis aanzaten. Het menu bestond uit: soep en hutspot met vleesch. Elk ontving verder een glas bier en eene sigaar. Sequah hielp in hoogst eigeu persoon by de bediening der genoodigden. Heden avond deelde bij het publiek mee, dat hij a.s. Zaterdag over acht dagen dacht te vertrekken naar Den Haag. Na van twee patiënten, die beiden rheumatiek in de armen hadden, den een geheel, den ander gedeeltelijk te hebben genezen, spraken de heeren Van de Velde, raadslid, en Eigeman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente, nog eenige woorden ten gunste van Davonport's geneeswyze, en drukten den wensch uit, dat hy minder mocht gehinderd worden door heeren doctoren, die hem volgens deze heeren op allerlei wyzen trachten te dwarsboomen. Middelburg;. In verband met eene dezer dagen door den Commissaris van politie alhier in verschil lende nieuwsbladen gedane waarschuwing, om geene handelsbetrekkingen aan te bnoopen met zekeren J. J. van den Bergh, zich noemende civiel-ingenieur, kan de Goesche Cl. het volgende mededeelen: Deze, volgens het uiterlijk, zeer fashionable heer, nam eerst zijn intrek in het >Hötel de Flandres" in den Langendelft alhier en gaf voor, een fabriek in chemicaliën te willen oprichten, alhier of te Vlissingen. Eenige dagen later huurde hy hier kamers op deLos- kade en kwam iederen middag in bovengemeld hotel dineeren. Intusschen bezocht hy op zjjne wandelingen buiten de stad onderscheidene kleine buitenverblijven, en verklaarde, wanneer by een naar zjjn genoegen konde koopen, zich dan alhier te willen komen vesti gen. Gedurende zyn veertiendaagsch verblijf liet hy zich in een confectie-magazijn een costuum, benevens een winterjas aanmeten, welke goederen hem evenals die van een andfcr winkelier, by wien hij zich van onderkleeren voorzag, op zijne kamers werden bezorgd. By een meubelmaker bestelde hij een schrijfbureau, die naar Rotterdam moest worden opgezonden, hetgeen ook is geschied; (later bleek, dat die aan het opge geven adres niet was te vinden); een door hem bjj een horlogemaker .besteld gouden cylinderhorloge is door by komende omstandigheden niet afgeleverd; ook had hij zich op zijne kamers goed van wijn doen voorzien. Onverwacht is hij met achterlating van al zijne oude kleedingstukken verdwenen, zonder de verschil lende zaken te betalen, terwijl het tot dusver niet is mogen gelukken, zjjne tegenwoordige verbljjfplaats te ontdekken. Zaamslng;, 23 Jan. Gisteren avond werd alhier zekere Pieter Mervis, poelier te Kemseke (België), wegens dronkenschap ingerekend en gebracht naar het zoogenaamde kotje bij het gemeentehuis, ten einde daarin den Dacht door te brengen. Om twaalf uur 's nachts was Siervis nog zóó dronkeo, dat hjj nog niet kon worden weggezonden. Om vijf uur des morgens vond men hem dood. Een in het kotje aanwezig zjjnd bosje hooi, dat in den regel voor die personen als hoofdkussen dienst moet doen, was brandende, maar werd spoedig gebluscht. GSoes, 26 Jan. De werklieden-vereeniging «Eigen hulp" om elkaar bjj ziekte te ondersteunen, mag zich ic gewenschten voorspoed verheugen. In het afgeloopen kwartaal is 109 aan zieke leden toegelegd, terwjjl er in kas bleef 773,37s. De aftredende bestuursleden, P. L. de Boer, C. du Bois en M. Krjjger, werden herkozen. In het afgeloopen jaar hebben 7 leden bedankt, doch zijn 21 nieuwe toegetreden. Het aantal buiten gewone leden is 22, dat der begunstigers 10. In 1891 is ontvangen 587,65 en uitgegeven 516,93. Aan 30 zieke leden is 450 uitbetaald, terwjjl aan een ernBtigen zieke nog 18 uit de reservekas werd toegelegd. De heer A. Peman Kakebeeke heeft bedankt als secretaris van onze afdeeling der Zeeuwsche Maatschappjj van Landbouw. 26 Jan. Op verzoek van een 40tal leden der kolen- vereeniging »Uit Voorzorg", werd eene buitengewone vergadering gehouden, ten einde de contributie van 1 Oct. tot 31 December 1891 nu reeds in kolen te mogen ontvangen. Daar nu in eene voorafgaande vergadering besloten was, het boekjaar op 30 September te doen eindigen, meende het bestuur zich tegen de aanneming van bovengenoemd verzoek te moeten verzetten. Ia weerwil daarvan werd het verzoek der 40 leden met 72 tegen 65 stemmen aangenomen. Daar het bestuur meent op deze wjjze geen geregelde administratie te kunnen voeren, heeft het in zyn geheel ontslag genomen. In het kerkgebouw der Oud-gereformeerde gem. aan de Joannis Antonides van der Goeskade ie Goes giog het Zondagmiddag alles behalve stichtelijk toe. Toen de domioé aan het einde der byeenkomst van den preekstoel kwam, gaf een kleine opmerking van de zijde van een ouderling aan het adres van den eer waarden prediker aanleiding tot een heftige woorden wisseling tusschen beiden, waarbjj men elkander ver wijten deed, die in een kroeg reeds verontwaardiging zouden gewekt hebben, maar in een kerk nog veel minder op haar plaats zyn. Wjj zullen zegt onze berichtgever maar niet meedeelen wat de heeren elkaar ten laste legden. Nadat de kerkbezoekers het gebouw hadden verlaten sommigen hunner diep getroffen over zooveel zondigheid bij hen, die het voorbeeld moesten geven moet het geschil een nog ernstiger karakter hebben gekregen. Des avonds was het kerkbezoek, zeker tengevolge van het gebeurde, zeer gering. Er werd dan ook af gezien van het zingen van het eerste vers van psalm 133. (Jf. Ct) Ierseke, 26 Jan. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte aan school I (hoofd de heer Z. Bouwens) hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. St Aiiualand, 25 Jan. Woensdag is alhier de nieuwe burgemeester, de heer A. J. Bierens Jr., geïnstalleerd. Van het Tholensche veer afgehaald door zjjn vader, den oud-burgemeester, door den oud-secretaris, den heer J. Polderman Sr., en dieos zoon en opvolger, werd bij aan de grens der gemeente opgewacht door eeD eerewacht van ruim 40 ruiters, onder aanvoering van den heer F. Geluk en verwelkomd door eene deputatie der feestcommissie, door den 76jarigen heer P. Fase en den 85jarigen heer J. Goedegebuure Abz., den oudsten man uit de gemeente. Aan den ingang van het dorp voegden zich in de stoet: het schippers gilde, de muziekvereeniging >Accelerando" welker directeur namens haar den heer Bierens begroette, de ambtenaren der gemeente, de feestcommissie, de afdeeling Schutte vaer", de Weegbrug, het Musschen- gilde, de leden der jury tot beoordeeling der fraaiste eerepoorten, vlaswerkers en »eerepoorters" met vaandels en vlaggen. Zoo ging 't van de wijk »Java" naar het eenvoudig en net versierde gemeentebuis, waar de heer Bierens ootvaDgen werd door den gemeenteraad, voorgezeten door den oudsten wethouder, den heer H. Polderman. Deze eindigde zijne toespraak tot den burgemeester met het verzoek aan den heer Bierens Sr. om in de laatste vergadering, die bjj als lid van den raad, waarin hjj sedert Januari 1848 zitting had, bjj woonde, zjjn 1 zoon den ambtsketting om te hangen. Na eene treffende toespraak voldeed de waardige man aan dat verzoek. De nieuwe titularis sprak hierna eenige harteljjke woorden tot den heer H. Polderman en do andere leden van den raad, tot ziju vader, den oud- en den jongen secretaris, even oud als hjj, en de overige aan wezigen. Na het sluiten der vergadering weuschte de voorzitter der feestcommissie, nameus deze en andere ingezetenen den burgemeester geluk by de aanvaarding zjjner betrekking en verzocht hem en alle aanwezigen zich andermaal in den stoet te begeven om de in de gemeente aangebrachte versieringen op te nemen. In de beste orde giDg het door de straten, opgepropt met ingezetenen en vreemdelingen, onder de zes nette eere poorten naar de woning van den burgemeester, die vau buiten ook was versierd. Daar dankte hij alleD, die hadden medegewerkt om dezen dag voor hem on vergetelijk te doen blyven. Bij deze gelegenheid reikte de oud-burgemeester, met eenige goed gekozen woordeo, aan den directeur van Accelerando", namens den commissaris der koningin in onze provincie, een zilveren medaille over, tot ge dachtenis aan diens bezoek aan de gemeente op 20 October van het vorige jaar, toen de muziek vereeniging hem een ovatie bracht. De stoet werd daarna ontbondep. In de woning van den burgemeester kwamen dea avonds hem nog velen feliciteeren en daarvoor en ook elders werd een illuminatie aangebracht. Een prachtig vuurwerk gaf velen een nog ongekend genot. Tot vrjj laat bewoog zich eene zingende en vroolijke menigte door de gemeente, zonder dat ergens de orde werd verstoord. Den volgenden dag zetten enkelen het feest nog voort en bracht de jury haar verBlag uit over de eerepoorten. Waren de gastheer en zijne vrouw gul en harteljjk voor hunne gasteD, ook de armen werden doSr hen niet vergeten; hen gedachten zjj den volgenden dag. Selierpenisse, 26 Jan. Tengevolge van het schrikken van een der paarden geraakte Dinsdag voormiddag bjj de gemeente Poortvliet de postwagen, die van Bergen op Zoom naar Zierikzee rijdt, te water. Het rijtuig is zeer gehavend; de paarden zjjn met veel moeite op den wal gebracht en eene der dieren is gekwetst. De koetsier sprong nog tjjdig van den bok, doch de conducteur zat roeds binnen in den wagen, zoodat hjj den val mede maakte en evenzeer te water kwam; zonder ongelukken kwam hjj er echter af. De dienst kon met eeu ander rjjtuig en andere paarden, na anderhalf uur oponthoud, worden vervolgd. In de heden alhier gehouden raadszitting van 26 dezer, werd afwjjzend beschikt op de aanvrage om subsidie, gedaan door de omnibus-maatschappjj »De nieuwe onderneming". Verder werden de heeren J. Groothuis en C. Geluk ontslag verleend, de eerste op verzoek, als leden van het algemeen burgerlijk arm bestuur, terwijl tot nieuwe leden werden benoemd de heeren A. Westmaas en M. Kleppe. Zierilïzee, 26 Jan. De heer D. J. v. d. Have te Kapelle, (Z.-Bev.), zond ons ter aankondiging eene geïllustreerde prijscourant van landbouwzaden, waarbjj gevoegd zyn een 30 tal attesten van bekende speciali teiten op landbouwkundig gebied. Wjj hopen, dat de heer v. d. Have een goed succes moge hebben op deze aanbieding. Loop bevolking 1891. Gemeente Haamstede. M. V. Tot. Bevolking op 31 December 1890 506 451 957 M. V. Geboorte12 11 Vestiging37 36 Totale vermeerdering 49 47 Overlyden Vertrek 11 52 Totale vermindering 56 63 Verschil vermeerd. en vermind. 7 16 23 Bevolking op 31 December 1891 499 435 934 Gemeente Burgh. M. V. Tot. Bevolking op 31 December 1890 323 329 652 M. V. Geboorte12 19 Vestiging19 16 Totale vermeerdering 31 35 Overljjden 11 11 Vertrek24 24 Totale vermindering 35 35 Verschil vermeerd. en vermind. 4 4 Bevolking op 31 December 1891 319 329 648 De Haagsche Ct. maakt, öuar aanleiding van de voordracht, die ds. J. B T. Hugenholtz, van Axel, in de laatste dagen te Goes en elders gehouden beeft over de vivisectie", de opmerking, dat deze predikant het werkliedenverbond ^Patrimonium" scbjjot te willen doen optreden in de wetenschappeljjke quaestie der vivisectie (het doen van proeven met levende dieren), hetzij als autoriteit of als adviseur. Hjj riep daartoe nl. op in eene vergadering der afd. Amsterdam, in naam van godsdienst en humaniteit. Vooropgesteld wat door letterljjk alle ernstige man nen van de wetenschap volkomen wordt toegestemd, nl. dat men geen dier noodeloos pynigen moet en de vivisectie moet beperken tot het noodzakeljjke, om te weten te komen, hoe men menschen genezen kan, schjjot ons dus dit vraagstuk, voor zoover 'tdan nog een vraagstuk is, geen onderwerp voor een volks beweging, maar een gewetenszaak voor de wetenschap. Als een Pasteur, Koch, Donders of ander geleerde verklaart de nuttigheid der vivisectie in sommige ge vallen in te zien, dan beteekent dit meer, dan dat duizend of honderdduizend werklieden of predikanten verklaren, in naam van godsdienst en humaniteit, het tegendeel te gelooven. Trouwens de hoofdzaak der voordracht lag, naar 't schjjnt, ook elders, daar men nl. aan 't slot van het debat de wenscheljjkheid toejuichte van een medische faculteit aan de Vrije Gereformeerde Universiteit." Zierikzee, 26 Jan. Wederom een voorbeeld voor trouwe moedersGisterenmorgen was de vrouw van A. L alhier, een boodschap in de buurt gaan doen, hare kinderen onverzorgd achterlatende. Zooals dit doorgaans gaat werd er een praatje gemaakt, hoe lang weten wjj natuurlijk niet, doch dit is zeker dat haar 3-jarig zoontje bjj de thuiskomst der moeder in vlam stond en na nog een halven dag te hebben geleden, is overleden. Wjj weten wel, dat zelfs bjj de zorgvuldigste oppas sing kinderen een ODgeluk kunnen overkomen, o.a. bij het spelen met lucifers of te dicht bjj het vuur komen, doch laat elke moeder bjj deze herhaaldeljjk voorkomende gevallen oppassen dat zjj geen zelf verwijt heeft. Ten einde te voorkomen, dat in iet voorjaar tjjdens de schoonmaak, aan schilders meer werk wordt opgedragen dan zjj afkunnen, terwyl zjj des winters zonder arbeid zjjo, beeft de »Nederlandsche Schilders- bond" zich tot zjjn laudgenooten gewend en geeft hy hun in overweging om: lo. in het voorjaar niet meer werk te doen ver richten dan hoog noodig is, wjjl er dan overvloed is van werk 2o. het buitenwerk te laten wachten tot den nazomer of herfst; 3o. tuinmeubelen, emmers, tobben, vaten, rytuigen enz. voor den winter te bewaren. Dan behoeft de patroon ook niet steeds vreemde werklieden in dienst to nemen en kan men zeker zjjn niet telkens vreemde werklieden in huis te krjjgen, terwyl de schilder het geheele jaar door werk heeft. Te Utrecht is een vrek dood gevonden, wiens nalatenschap op pl. m. 95,000 wordt geschat. De grjjsaard, wonende op den Maliesingel aldaar, bracht eiken nacht door op den zolder van zjjn tuinhuis, waar hjj zyn kapitaal, in effecten en bankpapier, ver borgen had. Een beroerte schijnt een eiüde aan zyn leven te hebben gemaakt. De 53jarige man uit Oudebiltzjjl, die eenigen tijd geled-n een minderjarig meisje tegen den wil harer ouders, doch met haar toestemming wegvoerde, is deswege Zaterdag door de Rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met be paling, dat de tjjd, door hem in verzekerde bewaring doorgebracht, geheel in mindering zal worden gebracht*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1