ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Januari 1892. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Evenredig Schoolgeld. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 48ste JAARGANG. No. 6103. Advertentiënvan 13 regels 30. Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot d Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de le helft der maand December 1891 1. H. van der Stel, Hardinxveld. 2. C. Boogerd, Ouwerkerk. Van Haamstede: 3. Bouwmeester, Rotterdam. Verzonden geweest naar Zuid-Afrika. 1. B. de Brujjne, Rustenburg. De schippers of eigenaars van schepen, die het over 1S91 verschuldigde havengeld nog niet hebben voldaan, worden uitgenoodigd dit ten spoedigste te komen afbetalen, en zij, die hun abonnement over 1893 wensehen te vernieuwen, vervoegen zich ten Kan tore van den Havenmeester W. A. BOWBYES. Toen Mr. van Tienhoven, de tegenwoordige Mi nister van Buitenlandsche Zaken, nog burgemeester van Amsterdam was, bestond er in den gemeente raad van de hoofdstad een club, die voortdurend tegen hem oppositie voerde. Na zijn "vertrek en met het optreden van den nieuwen burgervader, den heer Vening Meinesz, kon men verwachten dat hierin verandering en verbetering komen zou. Aanvankelijk scheen dit zoo, maar de schijn bleek ook hier bedrog te zijn. Wel gaan radicalen en clericalen niet meer zoo stelselmatig samen, maar toch blijkt, dat de oppositie partij tegen den burgemeester (de persoon daar gelaten) nog bestaat en weer van zich doet spreken. Men ergert zich blijkbaar, dat de heer Vening Meinesz niet zoo vriendelijk is als Mr. van Tien- hoven, dat hij de gemeenteraadszaal niet binnen treedt, voor het benoodigde aantal gemeenteraadsleden aanwezig is, dat bij geen vriendelijke lachjes of handjes geeft, doch dadelijk plaats neemt achter een stapel wetboeken en verordeningen. De heer Vening Meinesz heeft onzes inziens echter volkomen gelijk met zoo te handelen. Zijn post toch is inderdaad zwaar. Met het oog op de revolutionaire elementen, die in Amsterdam gevonden worden, is de betrekking van burgemeester inderdaad geene benijdenswaardige taak en verdient hij daarom den steun van allen, die bet gezag hoog willen houden. Meer dan bevreemdend, ja, stuitend was het daarom, voor eenigen tijd in de- Middelburgsche Courant te lezen, hoe klein" de burgemeester wel was tegenover het raadslid Gerrit sen. »Hij had allerlei spijtigheden en formeele be- »zwaartjes en sprak als een jongejuffrouw van positie, »die bij de invitaties voor een groote danspartij in >baar stadje is gepasseerd." De Middelburgsche Courant moge de onvermoeide werkzaamheid van »den heer Gerritsen" zoo hoog verheffen als zij wil, wij willen haar daarin niet volgen, maar liever wijzen op het verblijdende feit, dat het voorstel van de heeren Gerritsen enTreub, om» evenredig schoolgeld" te heffen op de middelbare scholen, is verworpen en daarmede gehandeld is in den geest van dén burge meester en wethouders, die zich, èn met het oog op het beginsel, èn met het oog op de administratie, tegen proportioneel schoolgeld verklaarden. >Alle waar is naar zijn geld", dat is eene waar heid, die ook doorgaat op het gebied van het onder wijs. 'Laftt een eerstbeginnende onderwijs ontvangen in de beginselen der rekenkunde of in wat ook, en de privaatles komt ji om zoo maar iets te noemen op vijftig cents te staan; geldt het lessen van meer uitgebreid lager onderwijs, dan betaalt gij al spoedig een gulden voor de les, terwijl gij voor lessen, gegeven door heeren bij het middelbaar onderwijs, al heel gauw een daalder, twee gulden of een rijks daalder per les betaalt. Dat is niet alleen natuurlijk, maar ook billijk.'Naarmate de beteekenis van het onderwijs stijgt, in dezelfde mate mag ook de prijs der lessen stijgen. Dat is eene evenredigheid, waar tegen niets valt in te brengen.- Zoo ook is liet zeer begrijpelijk, dat een privaatles, aan één persoon ge geven, een daalder kostende, aan twee personen geen drie gulden, maar slechts een rijksdaalder kost. De evenredige schoolgeldheffing, die rekening houdt met bet gehalte van het onderwijs en met het aantal van hen die onderwezen worden, en die overal gevonden wordt, heeft echter niets te maken met de evenredige schoolgeldheffing, die de radicale gemeenteraadsleden van Amsterdam verlangden. Gedachtig aan de leuze »haal wat er van te halen is", wilden deze heeren het schoolgeld bepalen naar de klasse der inkomsten belasting, waarin iemand staat ingeschreven. Voor hetzelfde onderwijs en voor hetzelfde aantal lesuren zal dan de een bijvoorbeeld 40, een ander 60, een derde 80 en een vierde 100 per jaar moeten betalen. Evenredige schoolgeldheffing zou men dus een schoolbelasting kunnen noemen, waarin ieder overeenkomstig zijn inkomen wordt aangeslagen en die aan den eenen kant, in lijnrechten strijd is met de leuze van hen, die verplicht kosteloos onderwijs verlangen en aan den anderen kant evenzeer in strijd is met het verlangen van hen, die van geen openbaar, maar alleen van bizonder onderwijs weten willen. Kosteloos, lager, middelbaar en hooger onderwijs kan en zal natuurlijk nooit beteekenendat het on derwijs door onderwijzers, leeraren en hoogleeraren gegeven, door deze heeren geheel en al belangeloos en voor niets moet gegeven worden. Van belange loosheid" kan het doceerende personeel niet leven, voor traktementen moet dus gezorgd worden. En deze traktementen worden gevonden uit de gelden, die worden opgebracht door de belastingplichtigen. Wie geen belasting betalen en niet in staat zijn om dat te doen, 'hebben dus feiteljjk geen recht op onderwijs dat hun van Staatswege kosteloos onderwijs wordt verschaft, is voor hen een gunst, en een -veiligheids maatregel van den Staat, daar deze belang heeft bij ontwikkelde burgers. Die ontwikkeling behoeft echter voor alle burgers niet dezelfde te zijn, kan bij voorbeeld niet dezelfde zijn voor den veldarbeider en den fabrieks-arbeider, die veel eerder zijn brood gaat verdienen, dan voor den geneesheer, die zijn beroep niet kan uitoefenen dan na lange jaren voorbereidende studie. Eenvormigheid op het gebied van het onder wijs, dunkt ons dan ook veeleer een vloek dan een zegen te zijn voor de maatschappij. Gelijk er onder scheid bestaat en moet blijven bestaan tusschen lager, middelbaar en hooger onderwijs, zoo ook gaat het niet aan, het verschillende standpunt waarop de ouders der kinderen staan, geheel en al uit het oog te verliezen. Zijn er ouders, die, onnadenkend gehuwd of misschien ook wel niet gehuwd, hunne kinderen niet het noodige voedsel, de noodige kleedingstukken, de noodige reiniging kunnen vei'schaffen, welnu, dan richte men voor dezen havelooze scholen op, waar behalve voedsel en kleeding ook een schoolbad ge geven wordt. Ouders, die het echter een eer zoowel als een plicht achten zelf voor hunne kinderen te zorgen, zullen de havelooze 9chool een schande achten, ook al maken zij gaarne gebruik van de kostelooze school. Zoo heeft er voortdurend opklimming plaats en is het natuurlijk,- dat het middelbaar onderwijs meer kost dan het lager en het hooger meer dan het middelbaar. Men verlieze echter bij de onderwijskosten nooit uit het oog, dat, waar het schoolgeld onvoldoende is en rijk of gemeente dus bij moeten springen om in het tekort te voorzien, dit feitelijk gevonden wordt uit de golden der rijkeren, die voor de armen betalen. Schromelijk .onbillijk zou het daarom zijn vaneen rijke, alleen omdat hij rijk is, voor hetzelfde onder wijs twee of driemaal meer te vragen dan een arme. Zoo ergens dan geldt hier het woordrecht voor allen. Waar eenmaal een vast tarief is, daar is het onrecht onderscheid te makenen dubbel onrecht, wanneer men bedenkt, dat de kosten van het kostelooze onder wijs door de meergegoeden betaald worden. Bovendien is het ziekelijke philantropiehet Algemeen Handelsblad heeft er terecht op gewezen, om jongelieden, die beter voor ambachtsman dan voor kantoorbediende of voor den geleerden stand geschikt zijn, »door kunstmiddelen naar middelbaar »of hooger onderwijs te lokken". De mensehen uit hun stand te rukken baart niets dan ellende en zij, die werkelijk buitengewone talenten bezitten, kunnen en zullen zichzelf wel boven Hnn stand weten te verheffen. Ze komen er wel onze tijd bewijst het in meer dan één hoogleeraar zonder de hulp van evenredig schoolgeld. Voor uitmuntende jongelui is het proportioneel schoolgeld dan ook geheel overbodig, terwijl het voor ouders, die te hoogen dunk van hunne kinderen hebben, een gevaarlijk middel zou zijn om een tijd te staren op een onbereikbaar ideaal en later den verloren tijd diep te betreuren. Wij verblijden ons daarom, dat het voorstel om evenredig schoolgeld" te heffen door den Amster- damschen gemeenteraad is - verworpen en wij be treuren het aan den anderen kant, dat een ander voorstel is aangenomen, te weten: de verhooging van schoolgeld voor kinderen, wier ouders buiten de gemeente wonen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het schoolgeld aan de Handelsschool vastge steld op 100 's jaars voor kinderen, wier ouders in de stad wonen en op 300 voor leerlingen, wier ouders elders wonen. Zoo is het schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool met dra-jarigen cursus vast gesteld op 30 per jaar voor iederen leerling en op 24 per jaar voor twee of meer leerlingen uit het zelfde gezin, wanneer de ouders in Amsterdam wonen en op 150 per jaar voor leerlingen, wier ouders elders wonen. Het schoolgeld voor de Hoogere Burger school met vy/-jarigen cursus is vastgesteld op 60 voor kinderen van ingezetenen en op 200 's jaars voor elders wonenden. Dit dunkt ons al een zeer willekeurige handelwijze, even willekeurig als dat men bijvoorbeeld hier' te Zierikzee het schoolgeld voor kinderen van ouders, die te Ouwerkerk of te Brouwershaven wonen, vier of vijfmaal hooger ging stellen dan voor stadgenooten. Menschen die nu te Sloterdjjk, Diemerbrug, Amstelveen of Nieuwer- Amstel wonen en wier kinderen langer dan een uur moeten loopen om de school te bereiken, die extra uitgaven hebben, hetzij aan schoenmaker of middelen van vervoer, hetzij aan kostgeld, dat zij voor geheele of gedeeltelijke uitbesteding moeten betalen zulke menschen worden nu nog eens extra in het schoolgeld belast, omdat eenige radicale gemeenteraadsleden toch hun zin willen hebben op het punt van pro portioneel schoolgeld" en waar hun dit niet gelukt in de stad, niet rusten voor zij slagen buiten de stad. Wij betreuren het daarom, dat de heer Gerritsen met de zijnen, in dezen hun zin hebben gekregen en hopen hartelijk, dat dit slechte voorbeeld nergens navolging vinde. Men zal misschien" wijzen op het feit, dat vele gegoede Amsterdammers zich te Bussum of Hilversum vestigen, om zoodoende de hooge belasting der hoofd stad te ontduiken. Een dagelijksch retour per spoor komt voor hen, als zij naar hun kantoor gaan en voor hunne kinderen, als deze de school bezoeken, nog goedkooper uit, dan een vast verblijf in de stad. Deze lieden worden dan toch door de verhooging van schoolgeld getroffen en gedwongén, overeenstem ming te brengen tusschen hunne lusten en lasten. Het feit is niet te loochenen, maar daar tegenover staat een feit van veel grooter beteekenis, te weten dat lieden, die zeer zuinig leven moeten en juist daarom een der dorpen bij Amsterdam tot woonplaats kiezen en wier kinderen het onderwijs aan een Hoogere Burgerschool behoeven, eenvoudig om in hun stand een betrekking te kunnen krijgen, vol strekt niet, om later boven hun stand te kuunen leven; dat zij feitelijk van het noodige onderwijs verstoken blijven en tot achteruitgang op maatschappelijk gebied gedwongen worden. Uit de geheele wijze van doen der radicalen, blijkt dus ook hier weder duidelijk, dat, evenredig genomen, hunne stijfhoofdigheid en eigenzinnigheid verre overtreft: hunne volksliefde en hunne daden, die het volk ten goede moeten komen. Afrika. Een kloeke daad wordt uit de Prins "Albert-Goud velden bericht. Het had daar in maanden niet geregend en de goudzoekers hadden al geruimen tjjd het werk bjjna geheel gestaakt, omdat er gebrek was aan water tot uitwasachen van het gevonden goud. Daar begon het'eindelijk te regenen; eerst in de naburige Zwarte Bergen, weldra ook op de Goudvelden, en het duurde niet lang of het water kwam in een geweldigen stroom uit het gebergte in woeBte vaart alles wat het in den weg kwam meesleepend: rotsblokken, ossen, ezels, goudwaschmachine8, enz. Drie kinderen van een Hollandschen smid, die aan de rivier wooode, baadden even vóór de overstrooming kwam, in de rivier. Hun moeder, die hen van den hoogen oever afzag, begreep het gevaar, maar kon niets, doen om hen te redde». Zjj riep wanhopend om hulp en "een paar moedige DuitBchere: Paul Heilleman en Otto Schilfer, gaven zonder bedenken aan hare stem gehoor. Zij waren juist bezig, met aanstalten om hun gereedschap en het gevonden goud der laatste weken in veiligheid te brengen, maar zjj lieten alles in den steek en sprongen in het water om de kinderen te redden. Dat gelukte hun, met veel moeite; maar alles wat zjj-bezaten ging verloren in den woedenden stroom. De ouders der geredde kinderen waren opgetogen van vreugde en dankbaarheid en den ongevoeligsten goudzoeker, stonden bjj dat tooneel tranen in de oogen. Ook bleef in dit geval, evenals in de ouderwetsche boeken, het loon der deugd niet uit. Zij vonden reeds na verloop van een week in den hun afgestanen grond een overvloedigen goudader, waardoor zjj binnen korten tjjd rjjk zullen zjjn. Amerika. De New York Herald kondigt een storm aan, die tusschen Zondag en Dinsdag de ËDgelsche kusten moet bereiken. Engeland. Londen, 6 Jan. De Engeluche loods van het ■chip »Childwall" bjj Ylissingen gezonken door aan varing met het ss. »Noordland" van Antwerpen naar New-York bestemd, rapporteert daaromtrent het volgende. De »Childwall" was eene jjzeren bark groot 1286 register toD, gebouwd in 1868 te Birkenhead en bestemd van Iquique met eene lading salpeter naar Antwerpen. De 2de Jan. vertrok het schip van de Downs en had eene fraaie reis over de Noordzee tot het des avonds 7 uur tot op eene halve mjjl afstand van het vuurschip van de Wielingen gekomen was, en ongeveer 13 Eng. mjjlen van Vlissingen. Het weder was fraai en hoewel donker toch zeer goed vuurgezicht, zoodat deze reeds op een grooten afstand te zien waren. Een kwart unr voor dat de aanvaring plaats vond kwam het roode licht van de »Noordland" in zicht op de bakboordboeg en meenden wjj dat het stoomschip vrjj van ons zoude varen, totdat op eens het roer van het stoomschip aan stuurboord werd gelegd en wjj onmiddolljjk daarna met volle kracht 'werden aangevaren tusschen de groote en de fokkemnst aan bakboordzjjde en met zulk een geweld dat de boeg van de »Noordland" door de >Childwall" heendrong tot op ongeveer vjjf voet van de stuurboord zijde. De groote en fokkemast braken af en vielen met groot geweld met ra's en tuig op het dek van de »Noordland". Bjj het achteruitstoomen bleven deze op het dek van het stoomschip achter en binnen twee minuten nadat het achteruit had gewerkt zonk de Child wall" in de diepte. Om booten uit te zetten- was in het geheel geen tjjd, en hoewel het laag water in het zeegat was, lag het schip geheel onder. Al wat boven water uitstak was de bezaansmast en een deel der boegspriet. Negen man, waaronder ook de Enfcelsche en de Hollandsche loods de Waardt, die zich op het achterdek bevonden, namen de toevlucht in het bezaans want en drie man achter op het einde der boegspriet die nog boven water uitstak. De overige bemanning waren deels ter kooi en zonken met het schip, en hoewel hen een oogenblik voor de aanvaring toege schreeuwd werd om aan dek te komen zoo hadden zjj daartoe geen tijd. De drie man die zióft op de boegspriet gered hadden schreeuwden luide om hulp, doch van de bezaansmast kon hen geen assistentie worden verleend. Ook de booten van de »Noordland" die na het ongeval werden uitgezet, konden de schipbreukelingen niet bereiken en ook niet vinden in het duiBter. Intusschen was de nacht bitter koud; de stuurman die eenig loopend .tuig had afgesneden, bond allen te zamen om de bezaansmast vast, waar zjj vier uren doorbrachten, tot de3 avonds tegen 11 u. de lichten van een stoom schip in zicht kwamen, die de Vlissinger loods voor die van de Harwichboot erkende. Wjj wisten dat dit onze eenige kans op redding was en riepen uit alle macht om hulp. -Het bleek dat wjj gehoord werden, want van het stoomschip werd ons toegeroepen dat men de boot zoude uitzetten. De zee was zeer hoog en toen de boot in de nabjjheid kwam, gelukte het de staarman, die in het wand stond, de vangljjn te grjjpen en de boot naar den mast te trekken. De geredden, ten getale van negen man, werden allen aan boord van de Harwichboot «Pawich" opgenomen en daar lief der jjk verpleegd. De drie man, die zich op de boegspriet gered hadden, waren met het wassende water door de zee weggeslagen en zjjn verdronken. Euitschland. Bljjken8 de thans verschenen statistiek- der overzee- sche landverhuizing bedraagt het aantal landverhuizers uit het Duitsche Rijk, over Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam en Duitsche havens, van 1 Januari tot 30 November des vorigen jaars, 111,714. Nederland. Euschedé, 4 Jan. Nieuwjaarsdag, 's middags te circa 12 uren, kwamen eenige jongelingen uit de buurtschap Driens, gemeente Lonneker, bjj den land bouwer H. J. Koppels aldaar, nieuwjaar wensehen. In een kamer van dat huis hing een jachtgeweer, hetgeen door hen natuurljjk moest bekeken worden. Plotseling knalt er een schot en treft de 18 jarige dienstbode van Gradus ter Weele, Geertje Dieperink, die buitenshuis voor het raam liep. Zjj had een wond aan het hoofd bekomen en is gisteren morgen aap de gevolgen over leden. De maréchaussées hebben een onderzoek inge steld. looiden, 6 JaD. Gisteren trad Davenport (Scquah) na de operatie zelf weder op. Het aantal personen werd op ODgeveer 1000 geschat. Toen Seqaah zich op het tooneel vertoonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hjj zag er beter uit dan bjj zjjn laatste optreden, ruim twee weken geleden. Hjj was vol dankbaarheid over de uitstekende behan deling, door hem van prof. van Iterson en dr. van Stockum ondervonden, en gevoelde zich duizendmaal beter dan vóór de op hem toegepaste gevaarljjke kunst bewerking. Herhaaldeljjk werd Sequah toegejuicht, en het bleek ook nu weder dat hjj er bjjzonder slag van heeft het -publiek te pakken".. Ontkennen deed hjj het niet, dat de rheumatiek na eenigen tjjd weer kon terugkomenmaar kan de hoest dit óók niet, niettegenstaande men daarvoor van zjjnen dokter een recept heeft gehad Met den persoon, die gisteren avond behandeld werd, den bejaarden B. van Wieringen, uit Hazerswoude, die 13 jaar sty f van de rheumatiek was, maakte hjj thans een dansje. Zaterdag avond zal bjj voor het laatst te Leiden optreden. (De residentie zal dan aan de beurt komen.) 's Gravenhage, 6 Jan. Voor de gisteren avond ten Hove gegeven partjj waren omstreeks 1000 nitnoodigingen gedaan. Ongeveer een vierde gedeelte van het aantal genoodigdeD had zich doen veront schuldigen wegens ongesteldheid of andere redenen. Tot de genoodigden behoorden de grootofficieren de heeren en dames van het Civile en Militaire Huis van H. M. de Koningin; het corps diplomatique; de hooge staatsambtenaren en leden der Staten-Generaal, van provinciaal en gemeentebestuur; de leden der rechter lijke machteen gedeelte van de officieren van het garnizoen en van de d.d. schutterjj der residentie, en een groot aantal particulieren. - H. M. de Koningin-Regentes verscheen even vóór 10 uren in de groote danszaal en verliet het salon te ruim 12 uren. Koningin Wilhelmina bezocht de partjj niet. Te half een keerden de gasten huiswaarts. Er is niet gedaost, maar gedurende het bjjeenzjjn voerden de koninklgke militaire kapel en het muziek korps der dienstdoende schutterij concertnummers uit. Alle aanwezigen waren in gala-kostuumde dames in licht rouwtoilet. Bjj de RegeeriDg bestaat het voornemen om ook in het aanstaande voorjaar een afzonderlek examen voor de vrjje- en ordeoefeningen te doen afnemen. X2.ottercla.iii. Zooals vorige jaren gaven een drietal firma's (graanfactors) alhier ook bjj den aanvang van dit jaar een staat van den voorraad granen, in onze gemeente op 1 Januari jl. aangevoerd.. De cjjfers daaraan ontleend, duiden aan, dat de voor-' raad tarwe het dubbele bedraagt van hetgeen op den eersten Januari 1891 alhier aanwezig was. Bjjna twaalf duizend lasten van dpze graansoort op zolder of in lichters. Hooldzakeljjk tengevolge van de bekende toe standen in Rusland bevinden zich thans 12805 lasten rogge in onze gemeente. De voorraad gerst bedraagt 5189 last, terwjjl voorts 641 lasten haver, 258 lasten maïs, 556 lasten kook- en voererwten, 295 lasten bruine- en witte boonen, alsmede 15 lasten paarden- boonen en 110 lasten boekweit-grutten aanwezig zjjn. De enorme voorraad van deze landbouwvoortbrengselen nemen alle zolders in beslag. Zolderruimte js niet meer te verkrjjgen. In het voormalig Delftshaven zit ook alles vol en daar liggen zelfs lichters in dagloonen van 35. Het behoeft geen betoog dat behalve de boven genoemde reden ook de strenge winter van verleden jaar invloed uitoefende op den voorraad granen in onze gemeente. Ouddorp, 6 Jan. Deze gemeente leed heden een groot verlies door het overlijden van den heer B. P. van Kerkwjjk, burgemeester en secretaris. Gedu rende meer dan 35 jaren bekleedde de overledene deze betrekkingen. Verschillende zaken kwamen onder zjjn bestuur tot stand, onder anderen het maken van een haven, waardoor de landbouw zeer is gebaat, en vele ingezetenen een bestaan in de visscherij vonden. Terneuzen, 7 Jan. Voor de door de van dol heid verdachte hond gebeten personen, is opzending op 's Rijks kosten naar Pasteur te Parjjs gevraagd. De Inspecteur bjj den geneeskundigen dienst bracht gisteren een bezoek aan deze personen. Door den gemeenteraad van Zaamslag is besloten het bestelgeld op de telegrammen af te Bchaffen. Het tractement van den telefoonhouder is onverande'rd gebleven. Stavenisse, 7 Jan. Volgens den alhier van wege het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel in Dec. van het afgeloopen jaar alhier 119.5 m.M. regen, verkregen in 16 aftappingen; tegen 5,5 m.M. in Dec. 1890. In het gansche jaar 1891 viel er 839 m.M. over 138 regendagen, terwjjl dit in 1890 was 841 m.M. over 136 regendagen. De meeste regeq viel in 1891 in d8 maand Juli, zjjnde 129,5 m.M., terwijl dat in 1890 was iD de maand October, zjjnde 147 m.M. Door het Rjjkstelefoonkantoor alhier werden in 1891 verhandeld 1351 berichten, n.l. ontvangen 569 en 782 verzonden, tegenover een totaal van 1323 be richten in 1890. In de laatste 6 jaren was het totaal reBpect. 1086, 876, 1162, 1177, 1323 en 1351. De loop der bevolking in 1891 alhier was als volgt: Stand op 1 Jan. 1891: 834 m. en 777 vr., totaal 1611 inw. Geboren: 28 m. en 25 vr., samen 53 pers. Gevestigd: 33 m. en 19 vr., samen 52 pers. Overleden 16 m. en 10 vr., samen 26 pers. Vertrokken: 37 m. en 28 vr., samen 65 pers. Totaal bevolkingsgetal op 31 Dec. 1891 dus 1621. Ia 1891 werden gesloten 11 huweljjken. Heden avond bad alhier plaats de 2de winter vergadering met dames der vereeniging »Nut en Genoegen". Als commissaris werd gekozen de heer A. J. Steendjjk, in de plaats van den heer J. de Rijke Sr. (niet herkiesbaar). Als spreker trad op de heer J. W. H. F. Bajjze, die tot onderwerp had eene novelle van. den heer J. L. Risch, getiteld: «Verzoend". Ver schillende bjjdragen, o.a. van de heeren Frank en de Goede, deden de avond gezellig passeeren. Bruinisse, 7 Jan. De nieuwejaars-collecte heeft in deze gemeente 382,50 opgebracht. Van hier werden in de vorige week verzonden 800 balen mosselen naar Engeland enz., ongeveer 400 ton naar België en pl. m. 150 naar Rotterdam. Door de afdeeling Duiveland van bet Ned. Ond. Genootschap is besloten adhaesie te betuigen aan de pogingen van den heer Moerman te Tinte, om eene vereeniging te stichten ter bevordering van het doel »de onderwijzer staatsambtenaar". Evenzoo besloot de afdeeling het adres der afdeeling Alkmaar te steunen in zake de vrjje- en orde-oefeniDgen enz. Aan 't verslag van de 5e jaarljjksche algemeene vergadering van de vereeniging ter bevordering van de Nederl. Visscherjj, gehouden te Scheveningen 27 Mei '91, is het volgende ontleend. Door de afdeeling Bruinisse waren twee voorstellen ingediend: a. De vereeniging wende nogmaals pogingen aan om te bevorderen door in overleg te treden met het bestuur der visscherjjen op de Zéeuwsche stroomen, dat de mosselbanken de droge banken later dan thans in het jaargetjjde worden opengesteld, ten einde krachtiger zaad te verkrjjgen; en de diepe banken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1892 | | pagina 1